Vörös Zászló, 1987. június (39. évfolyam, 128-152. szám)

1987-06-02 / 128. szám

l­abdarúgás­ ­ A DIVÍZIÓ A 29. forduló eredményei: Di­namo — Corvinul 3—3, FCM Brassó — Flacara Moreni 0—1, FC Olt — FC Arges 1—0, Gloria Buzau — Otelul Galati 0—0, „U“ Kolozsvár-Napoca — Petro­lul 3—0, SC Bacau — Steaua 2—2, Rapid — Sp. studentesc 1—0, Jiul — Universitatea Cra­iova 3—0, Chimia — Victoria Bukarest 0—0.­ ­ A bajnokság állása:­­ B DIVÍZIÓ Vasárnap a 29. fordulót ját­szották. A II. csoport eredmé­nyei: Progresul Vulcan — Auto­­buzul 3—1, Electroputere — ICIM Brassó 2—0, Mec­­fina Steaua — Automatica 4—2, IMASA Sepsi­­szentgyörgy — AS Drobeta Tur­­nu Severin 1—2, Tractorul Bras­só — Pandurii Tg. Jiul 4—0, Sp. muncitoresc Slatina — Car­pati Mirea 0—0, Gaz­ metan Medgyes — Rova Rosiori 3—0, Chimica Tirnaveni — CS Tirgo­­viste 3—1, Inter Szeben — ASA 1—2. A bajnokság állása: A következő forduló mérkőzé­sei (június 7, vasárnap): ASA — Carpati, Drobeta — Sp. muncito­resc, ICIM — IMASA, Autobu­zul — Electroputere, Inter — Chimica, Automatica — Progre­sul, CS Tirgoviste — Gaz-metan, Pandurii — Mec.­fina Steaua, Rova — Tractorul. 1. Steaua 28 22 6 0 71—14 30 2. Dinamo 29 16 9 4 66—29 41 3. Victoria 29 14 7 8 36—29 35 4. FC Ollt 29 13 5 11 26—33 31 5. FC Argos 29 11 8 10 24—21 30 8. Petrolul 29 8 13 8 21—20 29 7. „U" Kolozsvár 29 12 4 13 47—31 28 8. Unlv. Craiova 28 9 10 9 29—26 28 9. SC Bacäu 29 11 6 12 36—43 28 10. Sp. stud. 29 11 5 13 38—33 27 11. Otelul 29 9 9 11 26—27 27 12. FCM Brassó 29 12 3 14 25—35 27 13. Corvinul 29 10 6 13 51—47 26 14. Rapid 29 10 5 14 32—47 25 15. Jiul 29 9 6 14 32—36 24 16. Flacára 29 10 3 16 28—50 23 17. Gloria 29 9 4 16 24—57 22 18. Chimia 29 7 5 17 29—61 19 1. ASA 29 18 8 3 59—20 44 3. Progresul V. 29 14 7 6 47—25 39 3. Electroputere 29 14 7 8 53—26 35 4. Gaz­ metan 29 13 5 11 31—27 31 5. CS Tirgov. 29 13 4 12 42—40 30 6. AS Drobeta 29 12 5 12 41—36 29 7. Sp. muncit. 29 10 9 19 35—34 29 í. ICIM Brassó 29 11 7 11 33—34 29 9. Chimica 29 13 2 14 41—41 28 10. Mec. finä 29 H 6 12 43—43 28 11. Inter Szeben 29 12 4 13 34—36 28 12. Tractorul 29 10 7 12 38—37 27 13. Carpati M. 29 10 7 12 41—41 27 3­1. Rova Rost­ori 29 10 5 14 27—45 25 15. Autobuzul 29 8 8 13 33—40 24 16. Automatica 29 10 4 15 29—47 24 .17. Pandurii 29 10 3 16 28—54 23 48. IMASA 29 8 6 18 28—57 22 Inter Szeben — ASA 1—2 (0—1) Régóta látogatom a futballpá­­lyákat, de olyasmit még nem láttam, amit a vasárnapi szebeni meccsen a helyi Inter és a lista­vezető ASA közötti 1_ mérkőzésen. Az esős időben, a lágy talajú pályára bevonuló ASA-t a kö­zönség nagyon sportszerűen megtapsolta. A hazaiak már kez­dettől fogva szívósan rohamozni kezdik Varró kapuját. A két „sárga“ miatt pihenni kénysze­rülő Fodor helyett az örökifjú és átjátszhatatlan Ispir került a védelmi négyesbe. Elöl Muntean és Ciorceni „szúrkálják“ a hazai­ak védelmét. Soare is hátravon­­tan játszik és Mártonnal, Ilie Costellel, Botezannal, valamint Jeneivel már csirájában elfojt­ják a szebeniek Vászi — Soare­­ce — Predatu hármasa által in­dított támadásokat........— A 9. percben, egy ellentáma­dáskor Munteant Soarece, mint­egy 30 méterre a kaputól, dur­ván felvágja. Ilie Costel jól végzi el a szabadrúgást, és a hátulról jövő Ciorceri védhetetlenül lő a hálóba: 0—1. A 35. percben Cior­­cerinek van gólt érő beadása, de Muntean feleslegesen cselez, és oda a helyzet. A második félidő második per­cében Ilie Costel ugratja ki Cior­­cerit, aki Popa kapus mellett a hálóba lő: 0—2. A lelátók elné­­mulnak. Az 55. percben — ez a fekete pillanat — 0—3 helyett (Ciorceni önzösködik, ahelyett, hogy a szabadon álló Munteah­­hoz továbbítana), kezdődnek a bajok: Nanu, a szebeni balszélső kapura tör, Szabó teljesen sza­bályosan szereli, de a dévai bí­ró (Grigore Macavei) hallja a pá­lya széléről a suttogást: „11-est ígértél..., 11-est ígértél...“ és er­re meg is adja a büntetőt. Jenei csapatkapitányi minőségben kér magyarázatot. Helyette sárgát kap, majd pirosat. A büntetőt Tenghea belövi, így lesz 1—2. A hármas sípszóig az Inter nem kíméli a vásárhelyieket. Szabó, Varró, Ciorceni, majd Bo­­tezan kerülnek a fűre, de az AS­A tíz emberrel önfeláldozóan harcolva szerzi meg a győzelmet. Tudtam, hogy Grigore Maca­vei a bírói top­listán hátul van — de ennyire! Az ASA felállítása: Varró, Szabó, Jenei, Ispir, Márton, Bo­­tezan, Popa, I. Costel, Ciorceni, Muntean (Nagy), Soare. Szombaton az ASA a román Olimpiai válogatottal játszik ba­rátságos mérkőzést. A következő forduló ASA — Carpati Mirea találkozóját csütörtökön játsszák (június 11-én). ATANASIE POPA Chimica TirnSveni — CS Tirgovi?te 3—1 (2—0) Hideg, esős időben a Chimica biztos, jó játékkal győzte le az „ASA-verő“ Tirgoviste-i együt­test. Mind a két részről volt ki­hagyott és értékesített gólhely­zet. Úgyhogy a közönség bár vé­gig­­ lábon állt, még a bírói síp­szó után is nehezen hagyta el a lelátókat. Az 5. percben mele­gedtünk ki először, amikor a vendégek középcsatára egyedül maradt a Chimica kapusával, de nem értékesíti a helyzetet. Rög­tön ellentámadásba lendül a Chimica, most viszont rajtuk a sor, hogy egy jó helyzetet ki­hagyjanak. A 15. percben telje­sen megérdemelten átveszik a hazaiak a vezetést. Vígh jobbol­dali szabadrúgását Fodor 7 mé­­­terről a kapuba fejeli, 1—0. Még az örömmámorból helyre sem jövünk, Marginean a balösszekö­tő helyéről, 25 méterről olyant lő, hogy a labda a kapus előtt elszáll és a bal kapufáról a há­lóba esik. A 19. percben: 2—0. A vendégcsapat ezután, hogy a Chimica játékát megfékezze, durva belépésekkel próbálkozik. Nem tudják megállítani Opri­­gort, aki a 28. percben a jobb alsó kapufát találja el, és ugyan­csak ő hagy ki a 35. percben egy jó helyzetet. A torgovinteiek egy-egy ellentámadást vezetnek, de a Chimica védelme jól helyt­áll. A 40. perc újabb óriási gólhelyzetet hoz: Cenan a 16-os vonaláról kapufát rúg, a visz­­szapattanó labda Opridor elé ke­rül, aki megint elügyetlenkedi. A második félidő elején a vendégek jobban előmerészked­nek, de igazi gólhelyzetet nem teremtenek. Viszont Oprisor ak­kor szaladja le ellenfelét, amikor akarja. A 46. percben Márton, aki a sérült Marginean helyett állt be, 3 méterről a kapufát ta­lálja el, a visszapattanó labdát a hazaiak szerzik meg, újabb gólhelyzetet teremtve. A 65. percben Cenan kapufa mellé lő. A hazaiak jól játszanak, szépen adogatnak. A 71. percben gyors ellentámadásnál Baden befejeli a labdát Vunvulea kapujába: 2—1. A 75. percben a hazaiak megint gólt érnek el. Oprisov szépen be­ad, Ozsváth jó ütemben érkez­ve küldi hálóba a labdát: 3­—1. A 83.. percben Vunvuleat újra megtapsoljuk, amikor egy biz­tosnak látszó góltól menti meg a Chimcia kapuját. A Chimica minden egyes játé­kosa dicséretet érdemel a győ­zelemért. A Constantái Cenusa játékvezető jól vezette a mérkő­zést. A Chimica a következő felál­lításban játszott: Vunvulea, Szál­teleki (67. p. Both), Nistor, Fo­dor. Pop (Dicui), Vigh, Cenan. Oprisor, Marginean (Márton), Ozsváth. . (benyovszki) C DIVÍZIÓ A vasárnapi­­26. fordulóban, a XI. csoportban a következő ered­mények születtek: Unirea Szé­kelykeresztúr — Mineral Balán­­bánya 3—0, Viitorul Gyergyó — Carpati Ágota 1—0, Muresul Ludas — Progresul Székelyud­varhely 1—1, Metalul Segesvár — Avintul Régen 2—0, Metalo­­tehnica — IPA Szeben 4—1, O­­telul Régen — Unirea Vízakna 2—0, Mecanica CSU Szeben — Automecanica Medgyes 2—0, Mé­táiul Régen — Electromures 0—1. A bajnokság állása: A következő forduló mérkőzé­sei (vasárnap, június 7): Electro­mures — Mecanica CSU, Progre­sul — Metalotehnica, Métáiul Régen — Avintul, Automecani­ca — Métáiul Segesvár, Mineral — Otelul, IPA — Muresul Lu­das, Carpati Ágota — Unirea Székelykeresztúr, Vízakna — Vii­torul, Métáiul Segesvár — Avintul Régen 2—0 (0—0) A játékidő alatt és előtt amo­lyan : „lenni—nem lenni“ hangu­lat uralkodott a pályán. A szö­vetség a sportszerűség megőrzé­se érdekében külön megfigyelőt küldött. Kár, hogy a szaporán szitáló esőben (szombat délután­tól egyre hullott az aranyat érő májusi áldás), a szokásosnál jó­val kevesebben jöttek el a mér­kőzésre. Igaz, ehhez nagyban hozzájárult a csapat múlt vasár­napi rendkívüli gyenge szebeni „teljesítménye“ is. Akik azon­ban a lelátókon való ázást, fá­­zást vállalták, nem bánták meg. A két csapat a mostoha körül­mények ellenére mindvégig iz­galmas, jó színvonalú, kemény (a régeni Filimon és Méra, vala­mint a hazai Iosif kiállítása azt mutatja, hogy helyenként túl kemény­ mérkőzést vívott egy­mással s a hazaiak imponáló fö­lénnyel megszerezték a nagyon szükséges 3 pontot. A fiúk ezút­tal mindent beleadtak a játék­ba, energiát nem kímélve har­coltak minden labdáért. Már a mérkőzés első perceiben lero­hanták az éllovas vendégcsapa­tot, amely arra kényszerült, hogy időnként kétszer, háromszor is ismételten szögletre mentsen. Az Avintusnak az első félidő utolsó perceiben sikerült csupán gól­helyzetet teremteni, amikor But nagy lövése a bal kapufa tövét súrolva hagyta el a játékteret. Szünet után a hazaiak csapa­tában Purenciu helyébe Szász állott be. Az aprótermetű szem­füles jobbszélső már az első per­cektől pánikot keltett a régens védők között, de lövései pontat­lanok. Az 57. percben a csapat ifi játékosa, Dumitrescu II. meg­pecsételi a mérkőzés sorsát. Egy balról kapott beadást, jobb bel­sővel nagy nyugalommal helyez, az elámult védők között, az egy pillanatig őrizetlenül hagyott ré­gens kapu közelébe. A második­­ gólhelyzetet szintén Ciprian dol­gozta ki. A 82. percben kereszt­­labdával szöktette Szászt, s Ban­di egy-két védőt faképnél hagy­va, nehéz szögből védhetetlenül bevágta a bőrt a tehetetlen Szé­kes mellett, a jobb sarokba: 2—0 A még hátralevő időben a ven­dégek hevesen támadnak, de a hazai védelem Spornic­kal az é­­len nyugodtan hárít. A két csa­pat a következő felállításban ját­szott: Métáiul: Spornic, Rácz, Bucur, Hening, Duda?, Szőke, Io­sif, Dumitrescu II., Vladeanu (Pana), Poetoiu, Purenciu (Szász). Avintul: Székes, Márkus, Cioata, Filimon, Jiga, But, Nagy, Pin­­tea, Istrate, Erős, Méra. Az ifjúsági csapatok mérkőzé­sének eredménye: 1—0 (0—0). Métáiul Régen — Electromures 0—1 (0—0) Rémes volt itt minden, az eső is, a sár is, a bíráskodás is, az eredmény is — ez utóbbi termé­szetesen a Métáiul számára. Az­zal kezdődött, hogy a 6. percben csupán centiméterekkel lőtt mel­lé Fanici. A folytatás? Szabályos Electro fölény. Ez a 10. percben meg is teremti az egyik legna­gyobb gólhelyzetet: Fanici 3­-1 m-re a régeni kaputól nem tud­ta gólba sodorni a labdát. Az el­ső negyedóra után is az Electro kormányozta a „mérkőzés“ nevű szekeret.. Pont a 15. percben Fanici szabadot lőtt cselesen, de akkor, s különben a mérkőzés nagy részében, Ardelean a he­lyén volt. Tovább: alig látjuk, ki a kék, ki a piros, olyan sáros mindenki... S kezdi nem hagyni magát a Metásul. Kiharcol egy szögletet. Jól megy a labda, gólt ígérően. Kész. A 30. perc­ben a régeni kaputól 2 m-re ra­gad a labda a sárba. Fanici is. A 31. percben kitűnő helyzet a Metalul javára, gól is, igen, de a játékvezető törli, úgy látja, hogy Jakab „kézilabdázott“. Ma­rad a 0-0, eltűnik a nyugalom. Főleg a Metalult hagyja cser­ben. Az 57. percben Jakab nagyon jó helyzetbe hozza önmagát, Nas­­tet is kicselezi, üres a kapu, Ja­kab lő, de egy Electro védő jól érkezik, s az alapvonalon túlra „menti“ a labdát. Telnek a per­cek. A Metálul nagy sebességre vált. Egyre gyorsít. És egyre sza­badabban hagyja Faniciot. A 64. percben Demeter lő ígéretesen. A 67. percben Jakab is. Pop is ott áll 1 m-re ellenfele kapujá­tól, de ott állhat, mert a labda kicsúszik az alapvonalon túlra. A 68. percben Sorb­a sietett el egy gólt ígérő szabadrúgást, és aztán jött a 71. perc. Az Electro futott fel jobboldalt Varga vit­te a labdát, kissé szabálytalan­kodott, a játékvezető nem látta, de a Motárul se látta, hogy bal­oldalt egészen szabad Fanici, aki kapta, átvette és gólba rittyen­tette a bőrt. .. Rémes! A Me­ta­lulnak is, az Avintulnak is. Az ifjúságiak mérkőzésén: Me­talul — Electromures 0—8. (réthy) Metalotehnica — SPA Szeben 4—1 (3—0) Végig zuhogó esőben folyt a találkozó, mely a vásárhelyi csa­pat megérdemelt győzelmével ért véget. Az első félidő volt a jobb. A Metalotehnica végig támadott, sorra vezette a szebbnél-szebb akciókat a szebeni kapu ellen. Az első gól a 21. percben szüle­tik, amikor Ciula bal oldali szög­letét Popa a hálóba fejeli. A gól után továbbra is támadásban marad a Metalo és a 35. percben Popa kiugrik a védők gyűrűjéből, lövését a kapus kiüti, a szemfü­les Varga a hálóba talál: 2—0. Közvetlenül a szünet előtt szüle­tik a harmadik vásárhelyi gól, Varga lövi. A második félidő elején a Me­talotehnica lassítja az iramot, ezt kihasználva a Szeben Rota­­riu révén szépít (56. p.). A ka­pott gól felrázza a vásárhelyi fiúkat, újra támadnak, Máthé jobbról kapu elé ível és Szanisz- tó a tizenhatosról, ollózva lő a kapuba, 4—1 és ez a végered­mény. A Kiss Madocsa — Nagy Mi­ki edzőpáros a következő felál­lításban játsszatta a Metalotehni­­cát: Bordás, Máthé, Makkai, Do­bos (Ritea), Sipos, Dobozi (Crib­­delean), Olariu, Ciula, Popa, Varga, Szaniszló. Az ifjúságiak találkozóján: Me­talotehnica — IPA 1—0. (bolozan) 1. Electromure? 26 17 1 8 57—18 52 2. Avintul 26 16 3 7 55—22 51 3. Progresul 26 14 7 5 49—17 49 4. IPA Szeben 26 12 2 12 53—41 38 5. Mec. CSU 26 12 2 12 38—36 38 8. Muresul L. 26 12 1 13 38—37 37 7. Opelul R. 28 11 4 11 35—34 37 8. Viitorul Gy. 26 11 4 11 41—41 37 9. Metalotehnica 26 11 3 12 44—43 36 19. Balánbánya 26 11 3 12 33—45 36 11. Unirea Sz. 26 12 0 14 34—52 36 12. MeUOU­ 1 S. 26 11 2 13 32—43 35 13. Automecanica 26 11 2 13 31—52 35 14. Met. Regen 26 10 4 12 25—23 34 15. Carpati A. 26 9 3 14 23—48 30 16. Vízakna 26 7 1 18 21—56 22 vár­as zászló­­­s. albab BIRKÓZÁS Tirgu Jiu-n nemrég nemzetkö­zi tornát rendeztek, melyen a hazai versenyzőkön kívül bol­gár, lengyel, magyar és keletné­met sportolók is indultak. A ro­mán versenyzők uralták a me­zőnyt, számos első helyet sze­rezve. A dobogóra állók között volt a régeni Vointa 46 kg-os versenyzője, Demeter István is (edzője: Stefanescu Voicu), aki ezüstérmet szerzett. Jól szerepelt a 115 kilósok versenyében Lirca Aurel (marosvásárhelyi Muresul, edző Simon László), aki ötödik lett, valamint az 50 kilósok ösz­­szecsapásán Kelemen Zoltán (marosvásárhelyi ISK, edző: Mé­száros István), ő hatodik lett. (maior) Az ezüstérmes Demeter István ÍJÁSZAT Ma reggel 9 órától kezdődően a víkendtelepi pályán Íjászver­seny kezdődik, melyen a helyi Vointa és a San Statea sportolóin kívül szatmári, zilahi, radáuti-i, aninoasai, iasi­i, sepsiszentgyör­gyi, bukaresti íjászok indulnak, hogy megmérkőzzenek a Vointa Kupáért. A verseny péntekig tart, naponta reggel 9-től 14 óráig. NÉHÁNY sorban • A Rigában folyó nemzetközi atlétikai viadalon a 800 méteres női síkfutást a román Viorica Beclea nyerte meg 1 p 59,53 mp­­cel, honfitársnője, Méhes Livia, pedig 19,23 m dobásával első lett a súlydobásban. • A Tbilisziben megrendezett nemzetközi vízilabdatorna a Szov­jetunió csapatának győzelmével ért véget (12 p). Utána következ­tek Jugoszlávia — 9 p, USA — 6 p, Románia — 5 p, Görögor­szág és a Grúz SZSZK — 4—4 p, Bulgária — 2 p. A torna utolsó napján a kö­vetkező eredmények születtek: Románia — Görögország 5—5, Szovjetunió — Jugoszlávia 9—6, USA — Grúz SZSZK 8—8. • A Kínai Nagyfa! elnevezésű nemzetközi labdarúgó tornán, a­­melynek küzdelmeit Sanghajban bonyolították le, a Watford angol együttes meghoszabbítás után 2—0 arányban legyőzte a Kínai NK válogatottját. A harmadik helyért meghirdetett mérkőzésen Románia ifjúsági válogatottja 2—0 arányú győzelmet aratott Liaoning tartomány válogatottja fölött. • A junior súlyemelő európai és világbajnokságon, amelyre Belgrádban került sor, a tűz­ nehéz, súlyban Augustin Culici román sportoló bronzérmet szerzett az összetettben — 365 kg (165 plusz 200) és a lökésben (200 kg). Az első helyen a bolgár Krasz­­tan Krasztanov végzett 397,5 kg­­mal (170 plusz 227,5) a második helyet pedig a szovjet Alek­­szandr Levandovszkij foglalta el 395 kg-mal (180 plusz 215). • A Capablanca nemzetközi né­i sakk emlékversenyen, amely Camagüey kubai városban folyik, 7 forduló után Elisabeta Poli­­hroniade (Románia) vezet 6,5 ponttal Nina Gurieli szovjet nagymesternő előtt (aki eddig 5 pontot szerzett). A 7. fordulóban Polihroniade 49 lépésben győzött Adriana Salazar kolumbiai ver­senyző ellen.