A Színes Sport, 2000. május (1. évfolyam, 1-11. szám)

2000-05-21 / 1. szám

4 A^POWI Ukrán siker­éel Szegeden negyvennegyedszer ren­dezték meg szombaton a nemzetközi maratoni versenyt. A maratoni és fél­maratoni mezőnyét Deutsch Tamás, ifjúsági és sportminiszter indította el, aki maga is lefutotta az utcai verseny három és fél kilométeres távját. A férfi maratoniban féltávig ötös boly vezette a mezőnyt, aztán az ukrán Vladimir Buhanov elhúzott, vele csak a szegedi Balassa tudott lépést tartani. Sőt, a hazai közönség előtt futó atléta mintegy három kilométeren az élre is állt. Azonban ez lett a veszte, mert harminc­­nyolc kilométernél annyira rosszul lett, hogy kétszer is sétálnia kellett, így az ukrán futó egyre jobban elhúzott üldözőitől, s végül több mint ötperces előnnyel érkezett a szegedi Besenyi előtt a célba. Nagy versenyt hozott és román győzelemmel végződött a férfiak fél­maratoni versenye, míg ugyanezen táv női résztvevői közül a Szegedi Vasutas versenyzője, Kiss Ágnes érkezett elsőként a célba. Nemzetközi maratoni futóverseny, Szeged Férfiak: 1. Buhanov (ukrán) 2:31:50, 2. Besenyi (SZVSE) 2:37:30, 3. Balassa (SZVSE) 2:39:37. (sali) ★ A sydneyi olimpiára készülő fedett pá­lyás Európa-bajnoki hetedik helyezett hármasugró, Szabó Ambrus a távolug­rás döntőjében súlyos bokasérülést szenvedett szombat délután a BEAC Bogdánffy utcai atlétikai pályáján ren­dezett főiskolás és egyetemi országos bajnokságon. A tehetséges hármasug­rót mentő szállította a Szent János Kór­házba, az előzetes diagnózis szerint a bokája kifordult. EGYÉNI SPORTOK 1. évfolyam 1. szám , 2000. május 21. ........ VÍVÁS ■ 95. felnőtt országos bajnokság tatár Attila A 95. felnőtt vívó or­szágos bajnokság második, szombati napján az egyéni számokban hirdet­tek győzteseket. Mindenütt a papír­forma érvényesült, az egyetlen meglepetés, hogy a párbajtőrben olimpiai résztvevő Kovács Iván és a sydneyi útban reménykedő Fe­kete Attila is kikapott Boczkó Gá­bortól, a Honvéd-LNX versenyző­jétől, aki első felnőtt egyéni baj­noki aranyát vehette át a Nemze­ti Sportcsarnok- ho- ban. Boczkó dolgát minden bi­zonnyal meg­könnyítette, hogy se Kovács, se Fekete nem szeret ellene vívni. Fekete a döntő előtt ki is jelentette, hogy ki fog kapni tőle. Úgy is lett. A párbajtőrnél maradva: Mincza Ildikó megvédte tavalyi elsősé­gét, azonban a Szalay Gyöngyi el­leni fináléban majdnem kikapott. Már 9:6-ra vezetett a Világkupát megnyerő MTK-s vívónő, ám Sza­­lay az utolsó másodpercekben ki­egyenlített (9:9). A hosszabbítás­ban azonban Mincza egy tiszta találattal diadalmaskodott. Ezzel immár 22. bajnoki aranynál tart, 13-at tőrben szerzett. Szintén a hosszabbításban kapa­rintotta meg az aranyat Moha­med Aida. Solti Antal tanítványa a tavalyi győztes Knapek Ediná­val került szembe a döntőben. Az MTK-s Mohamed rendre messzi­ről indította akcióit, honvédos el­lenfele nagyon elhúzott. A záró harmadban azonban kiegyenlí­tett és a hosszabbí­­íí­tásban for-4 hosszabbításban kaparintotta meg az aranyat Mohamed Aida dított is. Férfi tőrben Juhász At­tila meg­védte első­ségét, mi­után a dön­tőben le­győzte Marsi Márkot. Juhász ez­zel négy-négy egyéni és csapat­bajnoki címnél tart. A női kardban Nagy Orsolya megszerezte második elsőségét, a fináléban legyőzte a címvédő Bartók Szilviát. A férfiak küzdel­me valamivel izgalmasabban alakult. A végső győztes Ferjan­­csik Domonkos harmadik egyéni elsőségét ünnepelheti, de a győ­zelemig vezető út nem volt kön­nyű, klubtársa, a hozzá hasonló­an csapatvilágbajnoki aranyér­mes Nemcsik Zsolt alaposan megizzasztotta. A két finalistá­­val együtt 1998-ban vb-aranyat szerzett Navarrete József és Boros György meglepetést oko­zott azzal, hogy náluk gyengébb vívótól kaptak ki. Navarrete Bo­korral, a bajnoki címet védő Bo­ros pedig Márffyval szemben maradt alul. 95. felnőtt egyéni országos vívó­bajnokság, Nemzeti Sportcsarnok Férfi kard, elődöntő: Nem­­csik-Fodor 15:12, Ferjancsik-Ta­­kács 15:14, döntő: Ferjan­­csik—Nemcsik 15:11. Bajnok: Fer­­jancsik Domonkos (Vasas, edző: Somlai Béla), 2. Nemcsik (Vasas), 3. Fodor (BSE) és Takács (BSE), 5. Köves (BSE), 6. Pézsa G. (Honvéd- LNX) Női kard, döntő: Nagy 0 -Bartók 15:9. Bajnok: Nagy Orsolya (UTE­­Selectrade, edző: Bódi István), 2. Bartók (Honvéd-LNX), 3. Felkai (BVSC)és Nagy A. (Honvéd-LNX), 5. Csaba (Honvéd-LNX), 6. Kara (BVSC) Férfi tőr, elődöntő: Marsi-Fekete 15:6, Juhász A.-Juhász B. 15:9, döntő: Juhász A.-Marsi 15:9. Bajnok: Juhász Attila (Vasas, edző: Kunfalvy Péter), 2. Marsi (MTK), 3. Juhász B. (MTK) és Fe­kete G. (BVSC), 5. Ajtony (Törek­vés), 6. Berjozkin (Törekvés) Női tőr, elődöntő: Knapek-Lantos 15:10, Mohamed-Varga K. 15:10, döntő: Mohamed-Knapek 13:12. Bajnok: Mohamed Aida (MTK, edző: Solti Antal), 2. Knapek (Honvéd-LNX), 3. Lantos (Honvéd- LNX) és Varga K. (Honvéd-LNX), 5. Varga G. (Honvéd-LNX), 6. Deli (Csepel) Férfi párbajtőr, elődöntő: Bocz­­kó-Kovács 15:13, Fekete-Kom­­lóssy 15:10, döntő: Boczkó—Feke­te 15:10. Bajnok: Boczkó Gábor (Honvéd-LNX, edző: Körösi Lász­ló), 2. Fekete (BVSC), 3. Kovács (MTK) és Komlóssy (BVSC), 5. Kul­csár (Honvéd-LNX), 6. Kolczonay E. (Fless) Női párbajtőr, elődöntő: Sza­­lay-Tóth 15:10, Mincza-Nagy 15:7, döntő: Mincza-Szalay 10-9. Bajnok: Mincza Ildikó (MTK, edző: Szőcs Bertalan), 2. Szalay (Balaton VK), 3. Tóth (Honvéd-LNX) és Nagy (Honvéd-LNX), 5. Hormay (MTK), 6. Szász (Honvéd-LNX) Ferjancsik Domonkos Nagy Orsolya Juhász Attila Mohamed Aida ismerősök -A Nemcsik Zsolt elleni volt a nap legnehezebb asszója. Talán túl jól is is­merjük egymást, hiszen klubtársak vagyunk. Egyre nehezebb túljárni a másik eszén. Nagyon örülök har­madik egyéni országos baj­noki címemnek. Samsung olimpiai futófesztivál­ ­ja m­­a­­­jd f­ut az ország. Ki maradt otthon? Óvodás, iskolás, apa és fia, nagy­­papa és unokája, mind, mind Samsung-trikóba öltözött. A sokez­­res tömeget látva, egy huszonnyolc évvel ezelőtti feladat jutott az eszembe, a Képes Sport főszerkesztője azt javasolta, írjak cik-­­ ket az akkor még idehaza újdonságnak számító kocogókról. So­­ttIIImRI­­káig vadásztam a fővárosban riportalanyra, amikor egyik este a Duna-parton végre megláttam egy futó férfit, akiről később kide­rült, hogy angol üzletember... Szombaton délelelőtt viszont nem kellett vadászni a futókra, az ország 19 vá­rosában ezrek rajtoltak a Samsung olimpiai futófesztiválon. Budapesten a ki­lencezer induló alig fért el a Népstadion edzőpályáján, ahol Schmitt Pál, a Ma­gyar Olimpiai Bizottság elnöke indította el az öt kilométeres versenyt. Facskó Isván főszervező elégedetten újságolta, hogy az országban az őszies idő ellen­ére több mint százezren indultak, Debrecen ismét az élen volt, ahol közel hétez­ren futottak, s kellemes megleptés volt Egerben is az ötezres mezőny. Huszonnyolc évvel ezelőtt még álmodni sem mertem volna, hogy a század vé­gére megmozdul az ország. Úgy tűnik, futásban már utolértük Európát. (s. m.) Sikerült­ ­A döntőben Bartók Szilvi­vel vívott meccsem volt a legizgalmasabb, ám vele mindig nagy presztízscsa­tát vívunk. Két évvel ez­előtt a fináléban megver­tem, most sem történt másként. Nagy tét - Ez volt a negyedik egyéni bajnoki aranyérmem. Ha jól tudom, akkor döntőbeli el­lenfelem, Marsi Márk ed­dig ötször volt második, még sohasem volt első a magyar bajnokságon. A tét talán egyre nyomasztóbban hat rá. Séta Debrecenben a szervezők 7000 pólót igényeltek, ennek nagy részét ki is osz­tották az indulók között a Nagyerdei stadionban. A tavalyihoz képest azon­ban kevesebben gyűltek össze az 5 km-es táv megtételére, sőt, a táv fele után a mezőny egy része leállt, majd a csónakázótótól sétálva tette meg útját a célig, a Debrecen Plazáig. Úgy látszik, egy év alatt sokat romlott a hajdúsági fiatalok állóképessége. Megúszta - Majdnem elúszott a dön­tő. Az első két harmadban egyáltalán nem éreztem a távolságot. A csarnokban megrekedt nagy meleg is zavart, a verítéktől alig lát­tam valamit. Nem hittem, hogy megfordítom az ered­ményt. A bajnokság éremtáblázata az egyéni versenyszámok után arany ezüst bronz 1. MTK 2 1 1 2. Vasas 2 1 -3. Honvéd-LNX1 2 5 4. UTE-Selectrade 1 --5. BVSC-1 3 6. Balaton VK-1 -7. BSE­-2 Boczkó Gábor Mincza Ildikó A mumus - Az elmúlt három évben nem nagyon vert meg en­gem Kovács Iván és Fekete Attila. Nem akarok sze­rénytelennek tűnni, de a stílusom miatt ellenem nem igazán tudnak vívni. Mindenkinek megvan a mumusa. ÚSZÁS a More-carlóban A monte-carlói nemzetközi úszóversenyen Kovács Ágnes 100 m mellen (1:07.92), Zubor Attila 100 m gyorson (49.74) Horváth Péter 50 méter háton (26.30) országos csúcsot ért el. A holland de Bruijn az 50 pillangón elért világcsúcsa után 100-on Európa-rekordot (57.96) javított. Kiss László szövetségi kapi­tány természetesen elégedetten értékelte versenyzőink teljesítményét. Kiemelte, hogy Kovács Ágnes még az ő derűlátó várakozá­sát is felülmúlva mindössze egyetlen szá­zaddal maradt el a keletnémet Silke Horner három hónap híján 13 (!) esztendős Európa­­csúcsától. Saját országos rekordján azonban 16 századot javított. - Ági kifejezetten szereti a sorozatverse­nyeket, már a múlt héten is jól úszott Athén­ban, de ezt a szenzációs folytatást még ma­gam sem vártam tőle - jegyezte meg Kiss László, aki már csak azért is sajnálta, hogy elmaradt a kontinens-rekord, mert ez negy­venezer francia frankkal járt volna. Zubor Attila nemcsak közel két és fél éves saját csúcsát javította meg 100 gyorson, hanem óriási meglepetést okozva megelőz­te a 48.21-es világrekordot tartó olimpiai és világbajnok orosz Popovot. A­ harmaddik ma­gyar csúcsotós­ Horváth Péter érte el az 50 hát egyik­­­előfutamában. A döntőben páros trippecsek lesznek, kettesével csatáznak a 4000 frankos első díjért. Fáradtan „Végre vége! És úgy szok­ták mondani, minden jó, ha a vége jó. Borzasztó nehéz volt a döntő, most egyebet nem is tudok mondani. Na­gyon sűrű volt a tavaszi idény, elfáradtam, de megérte, mert szinte min­den sikerült.