Az Ujság, 1924. július (22. évfolyam, 129-155. szám)

1924-07-20 / 146. szám

8 AZ ÚJSÁG­Vasárnap, 1924 július 20. Vizipóló-csapatunk kálváriája. A rendkívül durván játszó svéd csapat ellen 4:1 arányban vesztett, de még tovább játszik a negyedik helyért. Az egri Bárány István a százméteres gyorsúszás előfutamában 1­0. 084 mp. alatt Kahanamoku mögött második lett, a középdöntőből azonban kiesett. Az amerikai hölgyúszók újabb világrekordjai, Kovács György dr.-nak lapunk más helyén az olasz kardvívók botrányáról közölt cikkéből nemcsak az derül ki, hogy Puliti kvalifikálhatatlan szavakkal meg­fenyegette, amikor éppen hivatalosan a versenybíróság­ban funkcionált, mert a Parisban élő olasz kolónia még annál is súlyosabb inzultusra vetemedett. A félbe­szakított, illetőleg megsemmisített karddöntő után Posta Sándor dr. gyanútlanul tért szállására, mikor a nyílt utcán egy botokkal felfegyverkezett és csupa olasz em­berből álló tömeg körülzárta. A tettleges inzultus azon­ban szerencsére elmaradt, mert a vivóversenyről távozó egyik külföldi zsűritag közbevetette magát és lecsende­­sítette a Posta dr.-ra támadó útonállókat. Aki még ezek után is szimpátiát érez az enyhén szólva, túltemperamentumos olasz vivők iránt és saj­­nálja, hogy az olasz vivők a döntőben nem vehettek részt, az elmondottak után alighanem kiábrándult Olasz­ország vivő-reprezentánsaiból. Nem amatőr sportembe­rekhez illő cselekedet volt, amit tettek és ebben bizo­nyára egyet fog velünk érteni az olasz sportközvéle­­m­ény is, amely különben is meleg rokonszenvvel kíséri a két nemzet sportolóinak sűrű baráti érintkezését. Az incidens fölött ezzel napirendre is térhetünk, a Nemzetközi Vivő Szövetségnek azonban okvetlenül elég­tételt kell még szereznie a hivatalos minőségében meg­bántott Kovács György dr.-nak, aki a verseny tisztasága érdekében emelt szót. A francia sajtó egyébként megállapítja, hogy a mér­kőzés az olaszok távolléte ellenére szép és érdekes volt. Az Autó című lap azt írja, hogy a győztes Posta rokon­szenves vívó, aki a zsűri minden döntését bámulatos nyugalommal fogadta, anélkül, hogy egyetlen egyszer is tiltakozott volna. A védelemben és támadásban egyaránt pompás vivő, teljesen megérdemelt győzelmet aratott. " A Quotidien azt írja, hogy a magyarok az első, a harmadik és negyedik hellyel megpecsételték a kardvívás­ban való felsőbbségüket. Ugyanezt állapítja meg a Petit Parisien is, amely Duciel francia vívónak a tőrversenyen az epée-vívásban és a kardbajnokságban aratott győzel­mével kapcsolatban a magyarok fensebbségére hivat­kozva, azt kívánja, hogy a franciák a kardvívásban is kellően gyakorolják magukat. A Petit Parisien és az Ex­­celsior közüli Posta Sándor arcképét. A mérkőzésen tör­tént incidensről a sajtó már nem ír, csupán az Echo de Paris mondja, hogy mindenki elítéli az olaszok túlzott sovinizmusát, amely nagyon rossz tanácsadó. Vizipóló csapatunk alaposan megszenved a negyedik, esetleg ötödik helyezéséért. Anglia eleni szenzációs győ­zelme után elgyötörten és elcsigázottan került szembe Belgiummal, amely 7:2 arányban legyőzte. A helyekért folyó küzdelemben tegnap Csehországot 7:0 arányban verte, míg ma Svédországgal kellett erejét összemérnie. Vasárnap óta ez volt már a magyar vízipóló csapat negyedik mérkőzése, amely a svédek kíméletlen játéka után 4:1 arányban Svédország győzelmével végződött. A félidőben 1:1-re állt a játék. A magyar fiúk ma is pompásan játszottak. Eleinte fölény­ben is voltak, a kínálkozó goalhelyzeteket azonban ki­használatlanul hagyták. Svédország éri el a vezető goalt, amit azonban Venk hamarosan kiegyenlít. A második félidőben Keserű Il-őt kiállítják, a hat emberre lecsök­kent magyar csapat védekezni kényszerül és a gyorsabb svédeknek három go­llal sikerül győzelmét bebiztosítania. Belgium ma Amerika ellen 2:1 arányban kivívott győ­zelmével a vizipóló mérkőzések második helyezettje lett, m­íg a harmadik helyért holnap indul meg­­a küzdelem. Vasárnap Svédország játszott Amerikával és valószínű győzelme esetén nekünk hétfőn szintén Amerikával kell erőnket összemérnünk. Bizony ez kissé sok is már a jóból. Nagyon bravúrosan verekedett olimpiai B­ vízipóló csapatunk, amely németországi túráját Drezdában fejezte be, ahol Drezda város válogatott csapatát 4:1 félidő után 9:3 arányban győ­zte le. * A szenzációs érdeklődéssel várt százméteres gyors­­úszás előfutamait és középdöntőit is ma bonyolították le. A magyar sportot az egriek fiatal, de nagyreményű úszója, Bárány István reprezentálta elég szép sikerrel, mert elő­futamában a honolului Kahanamoku után második lett, de a középdöntőből természetesen kiesett. A döntőre úgy látszik újabb világrekordot tartogat Weissmüller, Amerika csodaúszója, aki már a 400 méteres úszásban is ámulatba ejtette a világot Arne Borg 5 perc 11.8 másodperces világrekordjának 5 p. 04.2 mp.-re való megjavításával, de Borg és Charlton is (5 p. 05.6 és 5 p. 06.6) a régi rekordon belül végeztek Weiszmüller mögött. A százméteres úszás előfutamait délelőtt bonyolították le, délután került sor az elődöntőkre, amelyeknek részle­tes eredménye a következő: Első középdöntő: 1. Dale Kahanamoku (Honolulu) 1 perc 01.6 mp. 2. Sam Kahamoku (Honolulu) 1 perc 02.2 mp. 3. Takaishi (Japán) 1 perc 02.4 mp. 4. Trolie (Svédország) 1 perc 02.6 mp. Bárány István, aki az elő­futamban Arne Borg mögött 1 perc 08.4 mp. idő alatt második lett, a középfutamban 1 perc 08 mp.-et úszva, helyezetlen lett. Második középdöntő: 1. Weissmüller (Egyesült­ Államok) 1 perc 00.8 mp. 2. Arne Borg (Svédország) 1 perc 02.6 mp. 3. Hanry (Belgium) 1 perc 03 mp. Weissmüller kényelmes tempóban, állandóan hátra­­nézegetve nyerte meg versenyét. Arne Borg a startnál megkésett. .... . „1. A hölgy úszó­versenyek mai elődöntőiben az ameri­kai hölgyek két szenzációs világrekordot értek el. Miss Wehsd­au a százméteres gyorsúszásban 1 perc 12 má­sodpercre, Sybill Bauer pedig a százméteres három­­úszásban 1 perc 24 másodpercre javította meg a fenn­álló világrekodokat. Ma­holnap talán már a férfiak tel­jesítményeit is megközelítik Amerika hölgyúszói, akik különben a férfiakéval azonos stílusban úsznak és rö­vid idő múlva már talán a sportban is a férfiak nya­kára nőnek. (Fick­olirapiász Budapesten.) Amerika olimpiai atlétagárdájának néhány első klasz­­szisa reprezentánsa a MAC és az MTK meghívására kon­tinentális túrája során Budapestre is ellátogat, ahol a kedden és szerdán délután fél 6 órakor a margitszigeti sporttelepen eldöntésre kerülő nemzetközi atlétikai verse­nyen áll starthoz. Az Egyesült­ Államok versenyzői közül eljön az új távolugró világrekorder, Legendre, aki a pentatlon tá­volugrásában 7.76 és fél méterre javította meg a világre­kordot, végeredményben mégis a pentagonban Somfai mögött a harmadik helyre szorult. A két versenyző Buda­pesten ismét a pentatlonban találkozik egymással és Le­gendre ambicionálja, hogy revánsot vegyen az olimpiászon Somfaitól szenvedett vereségéért A diszkosz­vetésben is a világrekorder, Lieb indul, aki az olimpiászon indiszpozíciója miatt ,,csak“ har­madik lett, de akinek 48,29 méteres világrekordja ékes bizonysága abszolút fölényének. És ki ne várná a legnagyobb érdeklődéssel­ az Egyesült­ Államok legjobb egy angolos futójának, Joe fiai­-nek a startját vagy Nortonét, aki az olimpiászon a kétszázas síkfutás döntőjébe került, Mac­Donald-ét, a világrekord alatt győzött négyszer négyszázas ameri­kai staféta egyik tagját (a döntőben 48.8 má­sodpercet futott) és Larrier-ét, akinek nyolcszázra 1­0. 55 mp, a legjobb ideje (1992), a stockholmi olimpiász óta nem volt ilyen eseménye a magyar atlétikának és íme, Pakisba fent kellett utazni, hogy Amerika atlétái­nak néhány legjobbját versenyben láthassuk és elérhe­tetlennek látszó stílusában gyönyörködhessünk. Hogy kapál! ki vizipóló-csapatun­k a belgáktól. Paris, 1924. július 15-én. Mai nap végre megkezdődik a magyar és a belga vizipólócsapat mérkő­zése. Amelyik győz, az a döntőbe jut. Belgium még nem játszott az olimpiai tornán. Sze­rencsésen sorsolták. Ez az első mérkőzése. Nekünk magyaroknak pedig már volt egy, nem is egy hanem három mérkőzésünk. Mind a három tegnap, az angolok ellen, akiket csak a harmadik meghosszabbí­tott időben tudtunk legyőzni. De az első pillanatokban a fáradtság és a kimerült­ség nem látszik a magyar csapaton. Gyorsabbak, erőseb­bek és határozottabbak a belgáknál. A harmadik percben Keserű Ferenc bevágja a labdát a belga kapuba. Gól! Nemcsak a magyar közönség lelkesedik, de majdnem az egész úszó-stadion. Kivéve a belgákat és a franciákat. A belgák és a franciák a belga csapatot buzdítják, tapssal és biztatással: — Belgique! Belgique! A magyar nézők nem hagyják magukat: — Tem-pó, magyarok! Tem-pó, magyarok! . . . Sajnos, a magyarok tempója ellankadt. Nem mintha az első gól,­után elbizakodtak volna, de a belgák frisseb­bek, gyorsabbak, elhatározottabbak, jobbak voltak a ma­gyaroknál. Az a pár magyar úszó és tartalék szóló játékos, aki a tribünről nézte a meccset, percről-percre elvesztette jó­kedvét, amikor látta, hogy a belgák állandóan ostromol­ják a kapunkat. — Jóska, ne ússzál, te takmjoss — kiállotta valaki a tribünről Wrabel felé, aki az angolok elleni mérkőzésen kimerült Siomorinai helyett játszott. Furcsán és kedvesen hangzott ez a turellesi úszó­­stadionban, szinte nevetni kellett rajta. De nem volt ked­vünk a nevetéshez, mert a belgák csakhamar kiegyenlíte­nek, s a kiegyenlítés után fél perccel megszerzik a ve­zető gólt. — Tempó, magyarok! — ordítja a kórus. Sípos Már­ton a, kórusvezető. Nincs tempó. Csak fáradtság van és visszaesés. Gilbert angol bíró egy kicsit gyengén és erélytelenül vezeti a mérkőzést, de igazságosan. Az a baj, hogy csak angolul beszél és dirigál, a magyar és belga játékosok szavát sem értik, így jelekkel, kézzel, lábbal kell magya­ráznia mindent. Ezzel sok perc múlik el tétlenségben, s a magyar játékosokat ez is idegesíti. Van egy-két szép akciónk. Néha-néha felcsillan, hogy nem ez az igazi formánk, de még az első félidőben a belgáknak még egy góljuk van: 3:1, az ő javukra. Félidő. A magyar fiúkat masszírozzák. — Csak ne veszítsétek el a kedveteket! — biztatják őket. — Az angolokkal is így volt. Az első félidőben 3:0-ra vezettek. De érzi mindenki, hogy ez nem az a csapat, mely az angolokat megverte. .4 csapatra nem lehet ráismerni. * A második félidőben mindenki a magyar fölényt és a magyar rohamot várta. Maguk a belgák is el vol­tak rá készülve és egy kicsit vadul feküdtek bele a játékba. Néha-néha lehúztak egy magyar fiút a vízbe, hogy egy kicsit megitassák, természetesen mi sem ma­radtunk adósok. A bíró nem győzi a fütyülést. Minden percben megáll a játék. Büntetődobás! Egy ilyen büntetődobásból, melyet a belgák dob­nak, újból goal lesz. A labda megint a magyar kapu­ban van. 4:1 a belgák javára. Majd tisztán a védelemre szorítkoznak, közben az eredmény egy újabb, büntetődobás után, kapu előtti ka­varodásban, 5:1-re rosszabbodik. Most mintha megfordulna minden. Pedig már senki sem biztatja a magyar játékosokat a tribünökről. Tudjuk, hogy nem lehet megnyerni a mérkőzést. Mégis 5:2-re javítjuk a goalarányt. Egy pillanatra még felcsillannak a szemek. Hátha most jön formába a magyar csapat? ... Nem ... Nem... A második goal után szóhoz, azaz labdához sem jut többet. Pedig egy belga játékost a bíró kiállít, ne­künk már ez sem használ. Csak mm­mel-ámmal dolgoznak a fiúk. Mikor a bíró sípja a mérkőzés végét jelenti, 7:2-re elvesztettük a vizi­­pólómeccset... Lestyán Sándor. Magyaroszág eredménye pontszám szerint a párisi olimpiászon. — A magyarok eddig 71% pontot szereztek. — A párisi olimpiász a vége felé jár. Már csak néhány úszóverseny és a kerékpárversenyek vannak hátra, bi­zonyára mindenkit érdekelni fog tehát, hogy Magyar­­ország reprezentánsai pontszám szerint milyen ered­ménnyel szerepeltek. Az olimpiászokat rendező országok ugyanis pontszámonként is számon tartják, hogy az egyes nemzetek végeredményben milyen szerepet ját­szottak az olimpiászon. Az eredményt mindenkor egy bizonyos pontozási rendszer állapítja meg. A francia olimpiai bizottság a következőképen pontozta az egyes versenyekben elért helyezéseket: Első hely-----------------10 pont Második hely--------------5 „ Harmadik hely------4 „ Negyedik hely------3 „ Ötödik hely--------------2 „ Hatodik hely--------------1 „ Ezek szerint a magyar versenygárda között sport­áganként a 711/2 pont a következőképen oszlik meg: Kardvívás. Posta­i Sándor ur. egyténi győzelme---------------------10 Garai János harmadik helye------------------------------4 Schenker Zoltán negyedik helye----------------------3 Magyarország kardcsapatának második helye------5 összesen .--------22 Birkózás: Keresztes második helye a könnyüsúlyban------5 Radó harmadik helye a nehézsúlyban------------------4 Maturai ötödik helye a könnyüsúlyban--------------2 Radvány ötödik helye a pehelysúlyban--------------2 Tasnádi ötödik helye a légsúlyban------------------2 Varga hatodik helye a nagyközépsúlyban--------------1 Összesen------16 Atlétika: Somfai második helye a pentatlonban — — — 5 Gáspár negyedik-ötödik megosztott helyezése — 2’/10 Magyarország négyszer 100 méteres stafétájának negyedik helye--------------------------------------3 Összesen--10­0/1 Célövés: Halasi Gyula dr. győzelme az agyaggalamblövés­ben 10 Magyarország hatodik helye a galamblövő csapat­­versenyben ----------------------—---------------1 összesen-----11 Tőrvívás. Magyarország harmadik helye a tőrcsapatversenyben 4 Tary Gizella hatodik helye a női tőrvívásban — 1 összesen------5 Úszás. Barta harmadik helye a háromúszásban------------4 Magyarország negyedik helye a vizipólóban ——■ 3 Összesen------7 Örvendetes lenne, ha kerékpárosaink az országúti és pályaversenyekben is pontot szereznének a meglevő Zigs-hez, azonban az eredmény eddig is váratlanul ki­elégítő, különösen ha az olimpiász befejeztével az ösz­­szes nemzetek ponteredményeit lesz alkalmunk ismer­tetni, amiből majd kitűnik, hogy a megcsonkított és megnyomorított Magyarország a kultúrnemzetek sorá­ban pompás helyezést ért el és hogy a rovásunkra te­rületben meghatalmasodott Csehország, Jugoszlávia és Románia milyen siralmas eredménnyel szerepelt. A tria­noni békeszerződés szerzői talán kissé szégyenleni fog­ják magukat.