Somos András (szerk.): A MTA BIOLÓGIAI ÉS AGRÁRTUDOMÁNYI OSZTÁLYA AGRÁRTUDOMÁNYI ALOSZTÁLYÁNAK KÖZLEMÉNYEI 2. (Budapest, 1951)

2. évfolyam/ 1-4. szám - Agrártudományi Alosztály - Somos András: Új agrotechnikai módszerek nagyüzemi zöldségtermesztésünk szolgálatában

SOMOS ANDRÁS Az egyes csoportokon belül a bogyók nagysága között alig mutatkozott valami különbség. Az ide vonatkozó részletes adatokat a következő (60—61—62.) táblázatok mutatják. A fajták kémiai vizsgálatainál elsősorban a C-vitamintartalmat kísértük figyelemmel. Legnagyobb C-vitamintartalma hároméves átlagban a »No 37«­nek és a »Dán exort«-nak volt, harmadik helyre került a »Delikatesz«, míg a »Turul« és a »Bonner Beste« a 4., illetve az 5. helyet foglalta el. Szárazanyagtartalom szempontjából viszont a sorrend a következő volt 1. »Turul«, 2. »Delikatesz«, 3. »Dán Export«, 4. »Plovdivi«, 5. »Master Marglobe«. Cukortartalom szempontjából a sorrend az alábbi : 1. »Turul«, 2. »Deli­katesz«, 3. »Garfield elnök«, 4. »Plovdivi«, 5. »No 37«. A savtartalmat illetően a sorrend : 1. »Delikatesz«, 2. »Turul«, 3. »Garfield elnök«, 4. »No 37«, 5. »Dán Export«. A részletes összetételt a következő (63.) táblázat mutatja. Az érés koraiságát vizsgálva, a legkorábban érő fajtának a »Delikatesz« és a »Dán Export« mutatkozott, 3. helyre került a »No 37«, 4. a »Turul« és 5. helyre jutott a legtöbb termést adó »Bonner Beste«. A »Garfield elnök«, mint jellegzetesen késői fajta, e tekintetben teljesen lemaradt. Mindezeket figyelembe véve megállapíthatjuk, hogy kísérleti telepünk viszonylatában a legértékesebb fajták a következők: 1. »Delikatesz«, 2. »Turul«, 3. »Garfield elnök«, 4. »No 37«, 5. »Dán Export«, 6. »Bonner Beste«. Országos fajtaösszehasonlító kísérleteink eredményei azt mutatják, hogy a »Dán Export« és a »Bonner Beste« országos viszonylatban is a legjobban szereplő fajták közé tartoznak. A »Garfield elnök« országos viszonylatban ugyanúgy a harmadik helyet tartja, mint nagytétényi viszonylatban. Ezzel szemben a nagytétényi telepen első helyre került »Delikatesz« és »Turul,« országos viszonylatban a 4. és 5. helyre került. III. Összegezve a különböző részletkísérletek eredményeit, a következő megállapításokat tehetjük : 1. Valamennyi kísérletünkből megállapíthatjuk, hogy a melegágyi palánta­nevelés nagymértékben drágítja a paradicsom önköltségét. 2. A tenyészterület és művelésmód-kísérletek eredményei azt mutatják, hogy a 70x30 cm-es tenyészterülettel sokkal nagyobb terméseket érhetünk el, mint a régi 100x100, vagy 80x80 cm tenyészterülettel. A 70x30 cm-es tenyészterületeknek megfelelő művelési mód a paradi­csomtöveknek egyszáras nevelése.

Next