Békés Megyei Népújság, 1957. október (2. évfolyam, 229-255. szám)

1957-10-22 / 247. szám

6 Elgondolás nékü­li csatársor — megérdemelt vereség Makói Vasas-Bős. Előre-Építők 2:1 (1:1) szögletarány: 6:2 (4:0). Békéscsaba, 3000 néző, vezette: Fülep (Klimon, Serege). Makó: Szabó — Szűcs, Varga, Juhász — Veres, Tóth — Tolnai, Marcika, Sándor, Szoprony, Rá­kóczi. Edző: Tóth Feren­c­­. Békéscsaba: Csepregi — Popol, Fülöp, Farkas — Lonovics, Rieger Szikora, Hrabovszky, Weiner, Vé­kony, Sípos. Edző: Kalmár György. A gyönyörű őszi napos idő csak fokozta a szurkolók abbeli remé­nyét, hogy talán vasárnap „meg­törik­" a jég és csabai győzelmet láthatunk a hazai pályán. Sajnos a remények hamar szertefoszlot­tak, mert a csabai együttes erőt­len, gyenge, széteső játékával nem tudta megakadályozni a hatalmas lelkesedéssel küzdő Makói Vasas megérdemelt győzelmét. A Vasas gyors szélsőit különösen a jobb oldalon sokszor foglalkoz­tatta, ezek a mozdulások komolyan veszélyeztették a csabai kaput, így a 30. percben Lonov­ics csak a gólvonalról tudott menteni. A csa­bai védelemben egyedül Papol volt a biztos pont. A csabai együttes nagyon lanyhán, szív nélkül ját­szott. A 34. percben a 16-os előtti kö­zépről Fülöptől a makói jobb szél­re került a labda, amelyet a szem­füles Tolnai megszerzett — Far­kas csak kísérte — a szélső nem habozott, hanem kb. 18 méterről váratlanul laposan kajou**slőtt és az erős lövése a kicsit késem, és rosszul vetődő Csepregi hasa alatt a hálóba gurult a labda. Ezután élénkebben játszott az Előre és a 36. percben Lonovics jól szöktette Wrabovszkit, aki a jobb szélen el­futva szépen beívelte a labdát, a­­mely aztán a 11-es tájékon levő Szikomtól a a bal felső sarokban kö­tött ki. Az utolsó percekben unal­mas, csapkodó lett a játék. Fordulás után az első támadás­nál Tolnaihoz szállt a labda. A gyors szélső lerázta Farkast, nagyszerűen elfutott, szépen be­ívelte a labdát, amely a nagy len­dülettel, jó ütemben befutó Rákó­czi fejétől élesen a bal felső sa­rokba szállt. A hidegzuhanyként hazott gól után kapkodtak a ha­zaiak és az 53. percben, egy kava­rodásnál Lonovics ismét a gólvo­nalról mentett. Ezután Sipos e­­gyénileg próbálkozott, de lövése el­süvített a kapufa mellett. A 60. percben szabadrúgáshoz jutott az Előre, a makói kapu előtt 20 mé­terre ért Weiner sorfalba, a vissza­pattanó labdát Hrabovszki messze kapu fölé lőtte. Most már többet támadott az Előre, újabb kavaro­dásnál Hrabovszki éles lövése a kapustól a mezőnybe pattant. Az Előrénél Szikora cserélt Popollal, aki előrehúzódott fedezetet játszik. A 83. percben az ellenfél kapuja előtti kavarodásnál kézzel érinti Juhász a labdát, de a játékvezető nem fújt. Popol távoli lövése je­lentett némi eseményt a mérkőzés hátralévő részében. A makói csapat minden tagja nagy akarással küzdött, harcolt minden labdáért. Jó taktikával e­­redményesen játszottak. A gyors csatárai közül Tolnai játéka ki­emelkedett a mezőnyből. Szabó ki­válóan helyezkedett és jó viszony­ban volt a szerencsével. Hátvédek közül Varga volt a legjobb. A csabai együttes játéka kiáb­rándító volt. A védelem bizony­talankodott, egyedül Popol játszott jól. A fedezetpárnál Rieger, Lono­vics a sorrend. A csatársor terv­szerűtlen, kapkodó játéka rányom­ta bélyegét az egész csapatra. Gyenge csatárjáték, bizonytalankodó védelem Szegedi VSE-Gy­ulai MEDOSZ 4:0 (1:0) Szeged: Uhrin — Juhász, Veres, Frank — Kasába, Laczi — Bojtos, Farkas, Bischof, Becker, Sebők. Edző: Kalocsai Géza dr. Gyula: Horváth — Szilágyi, Pásztor, Petrovszky — Nagy H., Berndt — Nagy I., Himmer, Ga­zsó, Csűri II., Szabó I. Edző: Vas­vári Péter. A Fodor és Kurta nélkül kiálló felforgatott gyulai együttes közel félórán keresztül jól tartotta ma­gát a mezőnyben. A szegedi csa­társor többször veszélyeztetett, eh­hez hozzájárult Pásztor és Pet­rovszky többszöri bizonytalanko­dása. A két gyulai védő ezúttal sok hibával játszott. A csatársor szétesően, tervszerűtlenül játszott, egyedül Himmer, mint hátravont összekötő látta el feladatát megfe­lelően. Mezőnyfölénybe került az SZVSE. A 32. percben Böjtös jobbszélen átjátszotta Petrovszkyt és közelről védhetetlen gólt rú­gott. Ezután váltakozó lett a játék, a hazaiak engedtek az iramból. Támadott a MEDOSZ, de Gazsó, majd Szabó rontott jó helyzetben. Lanyha játékban telt el a félidő hátralévő része. Fordulás után hatalmas iramot diktált a hazai együttes és már az 52. percben gólt ért el. Böjtön ki­cselezte Petrovszkyt, majd Pász­tort és a kimozduló Horváth mel­lett a jobb alsó sarokba gurított. Továbbra is Szeged támadott töb­bet, a kapkodó védelem mellett tíz perc múlva a nagyszerűen játszó Böjtös megszökött, szépen beível­te a labdát, amelyet Sebők védhe­­tetlenül a hálóba továbbított, 3:0. A gól után esett az iram, változa­tos játék folyt, közel negyedórán keresztül semmi említésre méltó esemény nem történt. Már min­denki úgy látta, hogy marad az e­­redmény, amikor Becker egyik összecsapásával nagyszerű műesést csinált a játékvezető ezt „bevette”. A büntetőt az előző pillanatokban még sántikáló és jajgató Becker védhetetlenül, hatalmas erővel a hálóba lőtte ezzel beállította a végeredményt. Befejezésnél csap­kodó, unalmas lett a játék. A nagy lelkesedéssel és tervsze­rűen játszó SZVSE megérdemelte még ilyen arányban is a győzel­met. Döntetlenek napja a­ DiB III-ban­ ­i- III, bajnoki mérkőzések békéscsabai MÁV Bocskai—Mezőtúri Honvéd 3:0 (0:0) Békéscsabán, 100 néző. Vezette: Vácz (Szegfű, Varga S.) MÁV Bocskai: Andó — Miskolczi, Gyócsi, Pécsi — Simon, Mazán — Ko­vács, Válent, Szarvas IV., Békészki, Csicsely* Edző: Szilasi Vilmos. Honvéd: Kucsera — Dankó, Mikes. BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Besenyei — Nagy, Bula — Agócs, Kmetykó, U. Szabó, Betkó, Kvasz. Edző: Kókai József. Hatalmas lelkesedéssel nagy iramot diktál a vendégcsapat, a hazai csapat csak lefutásokkal kísérletezik az első negyedórában, utána váltakozó játék folyik, hol az egyik, hol a másik kapu van veszélyben. Szünet után a ven­dégcsapat kezdeményez, majd a 15. percben a hazai csapat ér el gólt, egy túl szigorú 11-esből, amit a vendég­csapat reklamál és Mikes, majd Be­senyei a kiállítás sorsára jut. A 11-est a játékvezető háromszor rúgatja, míg Békészki értékesíti. A kilenc főre ol­vadt vendégcsapat feladja a mérkőzést, majd az utolsó negyedórában a 32. percben Válent, míg a 42. percben Csicsely beállítja a végeredményt. A játékvezető hibázott a büntető há­romszori rúgásánál és attól kezdve sok hibát vétett. Jók: Andó, Gyócsi, Simon, Békész­ki, ille­e Dankó, Ágocs, Kmetykó, Kvasz.* Mezőkovácsházi Petőfi—Szolnoki MTE 1:1 (0:0) Mezőkovácsháza, 800 néző. Vezette: Stark. Mezőkovácsháza: Fülöp — Loss, Herjeczki, Báli — Bányik, Gigac — Zsilák, Kertmegi, Sári, Kálmán, Tóth N­., edző: Tóth Zoltán. Szolnok: Solti — Csaba, Török, Ku­­rucz — B. Kiss, Dargai — Vilis, Máté, Cs. Farkas, Barkca, Simon. Edző: Sel­­meczy János.­ Nagy lendülettel kezdett a vendégek csapata, de a hazai védők jól tömö­rültek és lelkes önfeláldozó játékuk­kal mindent hárítani tudtak. Változa­tos játék, mindkét oldalon gyors ak­ciók jellemezték az egész mérkőzést. Szolnok mezőnyben mintha jobban játszott volna, ezt a hazaiak lelkesedé­se ellensúlyozni tudta. A 28. percben Herjeczky Soltival összecsapott és a játékvezető túl szi­gorúan, mindkettőt kiállította. Fordulás után hazaiak kezdtek job­ban és a 48. percben kiugró Kálmánt a 16-osnál visszarántották. A megítélt szabadrúgást Kálmán lőtte és labdája a sorfalból a hálóba esett. Ezután Szolnok erősített, de csak a 74. perc­ben,Simon nagyszerű góljával tudott kiegyenlíteni. A hazaiak nagy hajrába kezdtek, de a győzelmet nem bírták kiharcolni. Jók: Kálmán, Tóth N­., Báli, illetve E. Kiss, Simon, Kurucz. * Mezőhegyesi MEDOSZ—Törökszent­miklósi Vasas 1:1 (0:0) Törökszentmiklós,. 1500 néző. Vezet­te: Hegedűs. MEDOSZ: Balogh — Müller, Sáli, Pálhidai — Zomborác, Császár — Bes­senyei, Szabó, Tóth, Madarasi, Borsos. Edző: Hauser Jenő. Vasas: Mák — Bíró, Tóth, Balázs — Mihók, Szabó — Darvasi, Fülöp. Fe­kete, Pintér I., Kiss. Edző: Csabai Já­nos. Tapogatódzó játékban telt el az első negyedóra. Egyik csapat sem tudott tervszerű támadást összehozni. A fél­idő végén teljesen unalmas, csapkodó volt a játék. Fordulás után sem változott a játék képe. A 74. percben Tóth egyéni ak­cióból megszerzi a vendégeknek a ve­zetést, de két perc múlva Vasas ki­egyenlített. Fekete szépen kiugratta Pintért, aki megugrott és a jobb sa­rokba bombázott. Mindenki azt várta, hogy ezután némileg javul a játék színvonala, de továbbra is lagymata­gul mozgott mind a két együttes. A léleknélküli játék igazságos ered­mény született. Jók: Sári, Pálhidai, Tóth, illetve Mák, Balázs, Fülöp. * Martfű—Szolnoki Kinizsi 1:1 (1:1) Martfű, 500 néző. Vezette: Orosz. Martfű, Papp — Popor, Seress, Gyu­­lyás Munkácsi, Szűcs — Pálinkás, Rozsnyai, Mezőteleki, Mikus, Orác. Kinizsi, Benedek — Molnár, Korács, Szakvári — Kiss II., Gyetvai — Szat­mári, Gerny, Duravecz, Gyémánt, Szabados. Változatos játékban telt el a félidő első negyedórája. Mindkét oldalon sokat rontottak a csatárok, az erőtlen támadásokat biztosan visszaverték a szoros védelmek. A hazai csapat Pálinkás révén a 30. percben megszerzi a vezetést. A félidő vége felé Kinizsi Kiss II. góljával ki­egyenlített. Szünet után tovább esett a játék színvonala és a csapkodó já­tékban az eredmény nem változott. Jók: Seres, Gulyás, Pálinkás, Mező­teleki, illetve Molnár, Kiss, Gerny* * Szarvasi MEDOSZ—Gyulai TE 6:1 (3:0) Szarvas, 1500 néző. Vezette: Pető. Szarvas: Kecskés — Sznagyik, Cser­­nus, Pál — Burzsu, Kerekes III. — Járó, Bodnár, Sebő, Kerekes n., Ro­­hony. Edző: Probst Elemér. Gyula, Máté — Bőd, Rehák,­ Nagy — Gabu­k, Tövisháti — Szabó, Gyet­vai, Krizsián, Varga, Juhász. Edző: Szabó Béla. Gyengén kezdett mindkét csapat. A GYTE védekező taktikájával szemben a hazai csatársor sokáig tehetetlen volt. A vendégek csak ritkán és ke­vésbé veszélyesen támadtak. A máso­dik negyedórában a MEDOSZ me­zőnyfölénye csak 28. percben érett góllá. Büntetőből Bodnár megszerzi a vezetést. Ezután hét percen belül Se­bő két góljával tovább növeli az e­­lőnyt. Fordulás után jól játszott a hazai együttes és gyors támadásokkal fel­őrölte a GYTE védelmét és a 65. perc­ben Bodnár, majd 70. percben Sebő, majd öt perc múlva ismét Bodnár góljaival 6:0-ra alakul az eredmény. Az utolsó percben Varga szépített. Jók: Sebő, Csernus, Kerekes III., illetve Máté, Rehák, Varga. •Jászapáti Vasutas—­Tótkomlósi MTK 1:0 (0:0) Szögletarány 5:8, Jászapáti, 700 né­ző. Vezette: Almás. Jászapáti: Sándor — Polgár, Dobos, Horváth — Búza, Utassy — Ferency, Ádám, Kökény I., Kökény II., Bolyos, edző: Korom Pál. Tótkomlós: Karasz — Roszkos, Paksi, Nyíregyhászky II. — Nagy, Lo­­pusnyi — Pipis, Druga, Nyíregyhászky I. , Kanka II., Tuska. Edző: Szollai­ József. A vendégek kezdenek széllel hátban, többet kezdeményeztek, de a lelkes hazai védelem idejében közbelépett. Változatos játék alakult ezután, mind­két oldalon a sokat pepecselő csatá­rok nem tudtak eredményesek lenni. Szünet után a hazai együttes nagy lendülettel kezdett, de mezőnyfölé­nyét csak a 60 .percben tudta góllá érvényesíteni, Kökény I­. 20 méteres bombája a hálóban kötött ki. TMTK néhány veszélyes támadása után is­mét a hazaiak jöttek fel és a 70. percben Ferenczy, a 75. percben Kö­kény I., majd a 70. percben Ádám góljaival biztosan nyerte a mérkőzést. A hazaiak fölényét igazolja Kökény II. négy kapufának küldött lövése is. Jók: Polgár, Dobos, Utassy, Kö­kény I. és Kökény II., illetve Paksi, Roszkos, Nyíregyhászky II. • Orosházi Kinizsi—Bős. Agyagipari Építők MTE 1:1 (0:0) Szögletarány: 0:2, (0:1). Békéscsaba, 1000 néző. Vezette: Gera I. (Hódmező­vásárhely), partjelző: Maczkó, Hazai. Orosházi Kinizsi: Jancsó — Szőke, Basch, Ádász — Szabó I., Komoczi — Kollár, Szabó II., Bozó, Túri, Gogári Edző: Harangozó Sándor. Bős. AMTE: Gyebrovszki — Horváth Blek­k, Gajdács — Csatordai, Vasas — Belicza, Mokrán, Vári, Mitykó ési Kukuk. Edző: Szabó József. Az első negyedóra a helyi csapaté volt, utána a vendégcsapat volt töb­­bet a labda birtokéban. Ebben az idő­­szakban mindkét csapatnak volt gól a­helyzete, de mind a két csatársor elf­ügyetlenkedte a jó helyzeteket. E­­gyébként az első félidő végig unal­mas, csapkodó játék volt. Fordulás után nem sokat változott a játék képe. Az O. Kinizsi volt a kez­deményező, több helyzetet teremtet­tek a kapu előtt, mint az AMTE, de a kapura lövésre senki nem vállalkozo­­zott. Végeredményben a 2 gól mégis vé­delmi hibából esett, a befejezés előtt 13 perccel az AMTE védők szabályta­lanul szerelik Szabó II-t, a kaputól mintegy 18 méterre. A szabadrúgást Basch, a rosszul felálló sorfal között, a háló bal sarkába helyezi a labdát. Kezdés után az O. Kinizsi védői ha­sonlóan az AMTE védőihez, az oldal­vonaltól három méterre, a 16-os egy­­magasságában vétenek szabálytalan­­ságot. A büntetőnek Vasas fut neki, könnyedén beemeli a kapu előterébe a labdát, a védők Jancsónak hagyják közbe a jobbszélről befutó Belicza megzavarja a kapust és így a labda akadálytalanul a kapus lába között begurul a jobb alsó sarokba. Az e­­redmény valósnak mondható mert végeredményben tartós fölényt és folytosan játékot egyik csapat seie tudott kiharcolni, az O. Kinizsi a I. félidőben közelebb állt a győzelem­hez, mint az AMTE. Gl.: Basch, illetve Vasas. Jók: Basch (csapata legjobbja) Si­bó I., Komoczi és Bozó, illetve Gyeb­rovszki, Horváth, Vasas és Makrán. További NB III-as eredmény: Szolnoki Vasutas—Tiszakécske 0:0 8 5 3 - 20:4 13 8 6 11 15:8 13 8 5 2­1 14:4 12 8 2 5­1 11:8 9 7 3 2­2 11:10­­ 8 3 2 3 14:17 8 9 2 4 3 8:15 8 8 3 14 16:12 7 8 3 14 16:16 7 8 2 3­3 15:16 7 9 3 1­5 11:14 7 8 3 14 11:16 7 8314 7:13 7 7 2 2 3 8:12 8134 9:12 * w 1/ 1 1 . K­EVESn A TOTÓ! Tíz év alatt mintegy félmilnt forint nyeremény! 1957. október 32., kedd BÉKÉS MEGYEI JÓKAI SZÍNHÁZ Október 22-én este fél 8-kor: HÁROM SZEGÉNY SZABÓLEGÉNY Bérletszünet: BÉKÉS MEGYEI JÓKAI SZÍNHÁZ TÁJELŐ ADÁSA Dombegyházán, október 22-én este fél 8 órakor: TARTUFFE Az Orosházi Baromfifeldolgozó Vállalat liba- és kacsatömöket felvesz a Springer­­tanyán lévő kacsa­telepére. ÓRABÉR 4,50 forint. Jelentkezés: a BARNEVÁL október 6 utca 8. sz. telepén. BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Szerkeszti a szerkesztő bizottság Kiadja az MSZMP Békés megyei Végreha­j­tóbi­zottsága. Szerkesztőség: Békéscsaba, József Attila u. 4., I. emelet Telefon: 22­ 96 Békés megyei Nyomdaipari Vállalat, Békéscsaba. Felelős nyomdav.: Kendra György