Budapesti Hírlap, 1931. április (51. évfolyam, 74–97. szám)

1931-04-14 / 83. szám

löst, Április 14, kedö Bolt. W? MODERN HÁZASSÁG REGÉNYE %fmde^ne^ PREMIER, MAI u eflitua FILM Amerikai filmgyárak európai tervei Az amerikai filmgyárak ebben az esztendő­ben az európai filmpiacon mintegy negyven­­százalékos veszteséget szenvedtek, nem pro­dukcióik értéke, hanem a nyelvi akadály miatt. A három nagy amerikai filmvállalat közül kettő, a Fox és a Paramount elhatározták, hogy visszaszerzik előbbi pozíciójukat s ezért Európában állítanak fel stúdiókat és Európa minden nagyobb városában színházat vásárol­nak. A hír megjelenése után a Fox megcá­folta, mintha Angliában, vagy Franciaország­ban stúdiót állítana fel. Cáfoló nyilatkoza­tában kijelenti, hogy a jövőben több idegen­­nyelvű filmet fog ugyan gyártani, de ú­t Hollywoodban. A Paramount azonban nem cáfolja, hogy korházakat szándékozik vásárolni Európa nagyobb városaiban, sőt Londonban, Belfast­ban, Leedsben és Brüsszelben már meg is feldúltak az erre vonatkozó tárgyalások. Az amerikai filmek európai sorsa egyre jobban foglalkoztatja az amerikai szaksajtót is és minden jel arra mutat, hogy Amerika offenzívára készül az európai filmpiacon. „Shaw — idejétmúlt ember “ Whitmore, egy amerikai távirati ügynökség is­mert tudósítója, aki egyúttal a Paramoint-ilm­­vállalat sajtóügyeit is intézi, meginterjúvolta Sterr­berg rendezőt. Ez az interjú nagy port vert fel, mert Sternberg meglehetős élesen támadta meg Vreisert és Shaw-t. Sternbergnek e­miatt nem lett semmi baja, Whitmore azonban elvesz­tette a Paramountnál­­betöltött állását. A neve­zetes interjúban Sterberg egyebek között a kö­vetkezőket mondta: — Bernard Shaw idejétmúlt ember. Legalább húsz évvel vissza van és az elmúlt századból való. A legokosabb volna, ha befogná a száját, mert akkor legalább senki sem venné észre, mennyire buta. És ez más, úgynevezett irodalmi óriásokra is áll, többek között Dreiserre is. A Paramountnak különösen a Dreiserről tett megállapítás volt kellemetlen, mert a filmvállalat most akarja Dreiser „American Tragedy“ című regényét filmre vetíteni. Sternberget azonban nem bántották, mert nem tudják nélkülözni. Ezért kellett Whitmorral megfizettetni az interjú árát. ő is megmenthette volna a bőrét, ha kije­lentette volna, hogy helytelenül adta vissza Sternberg nyilatkozatát, azonban erre nem volt hajlandó. Filmszínházak műsora Delyákrosi MoziA­­IV., Irányi­ utca 21. Ápr. 10. 11. 12-én, péntek, szombat, vasárnapi Dolly karriert csinál. Filmoperett 10 felvonás­ban. *FDs7.: Dolly Haas, Oskar Karlweiss. — Micky és a Góliát. Micky éneklecke. — Don Juan a víz alatt. Burlesz. — Orosz szimfónia. Hangos rajzfilm. — Vízi ördögök. Hangos sport­film. — Magyar híradó. — Ápr. 13. 14 15-én. Hétfő, kedd, szerda: 2 hangos attrakció! A csá­szár riválisa. (General Glack.) Történelmi film­regény 10 felv. Fősz.: John Barrymore és Ma­rian Nixon. — Az Istenek fia. Hangos film­regény 8 felv. Fősz.: Richard Barthelmes. — Fox hangos híradó. — Előadások kezdete hét­köznap: j. t. 5. egynegyed 8. fél 10; b. t. 8 óra­kor. Vasár- és ünnepnap: j. t. 4. 6. 8; b. t. 5. egynegyed 8. fél 10 órakor. tTapirol Filmpalota (Baross-tér a Kelet!­­ u. mellett. Telefon: József 343—37). Április 2-től, csütörtöktől: Mesék az írógépről. Szomaházy István és Ábrahám Pál zenés vígjátéka. Fősze-­­ replők: Renate Müller, Hugó Thimig és Félix . Bressart. — Paramount hangos híradó. — Ma­gyar. hiradó. Előadások kezdete hétköznap: 5. egynegyed 8. fél 10. vasárnap és ünnepnap­ fél 4. fél 6. fél 3 és fél 10 órakor.­­ Az első ma­gyar hangos híradó Nemzeti—Ferencváros-meccs Karinthy, Egyed Zoltán, Takács I­., Mari néni, Opata beszélnék. * Corso (Váci­ utca 9. Telefon: Automata 874—02)' Április 11-től, szombattól: Charlotte Susa Maria Solweg, Hans Stüwe, Sigfried Arno, Verebes Er­il és Hans Junkermann főszereplésével- Ta­karodó után. Vígjáték 11 felvonásban — Hír­adók. — Előadások kezdete hétköznap:­­ há­romnegyed 6, háromnegyed 8, háromnegyed 10­ vasárnap: fél 4, fél 6, fél 8 és fél 10 órakor Corvin Filmszínház (Üllői-út és József-körút sarok. Telefon: József 389—S8 és József 396_384)­Április 9-től csütörtöktől: Párizsi divat Han­­gos vígjáték, zene, ének, tánc. — Hangos hír­adók. — Előadások kezdete hétköznap: három­negyed 6, háromnegyed 8, háromnegyed 10- va­sárnap és ünnepnap: fél 4. fél 6, fél 8. fél 16 órakor Pécsi Filmszínház (Tel.: Aut. 113—43 239—52)­Chevalier legújabb franciám beszélő éneklő filmje, Tristan Bernard világhírű vígjátéka: A kis kávéház. Női főszerepben: Yvonne Vallée Paramount filmattrakció. — Híradók. — Elő­adások mindennap: 4, 6­8, 10 órakor. Fórum Filmszínk­jis (IV., Kossuth Lajos­ utca 18. szám. Telefon: Automata 893—43 és 897—07). Ariane. Claude Anet világhírű re­génye filmen. Rendezte Paul Czinner. Főszereplők: Elisabeth Bergner és Rudolf Forster. (Csak felnőtteknek!) — Metró hangos híradó. — Magyar híradó — E­lőadások kezdete hétköznap, szombat kivételé­vel: 5, egynegyed 8 és fés 10 órakor, szombat, vasár, és ünnepnap: 4, 6, 8 és 10 órakor. — Az első magyar hangos híradó Nemzeti—Ferenc­­város-meccs. Karichy, Egyed Zoltán, Takács II. Mari néni. Opata beszélnek. Kamara Mozai­k Tel.: József (ló—17, Dohány, utca és Nyár­ utca sarok.) Nagypénteken nincs előadás. Nagyszombattól kezdve: Nagyvárosi tények. (City Lights.) United Artists-Eco-film. — Szellemjárás a játékboltban. — Fox hangos és Magyar híradó. — Előadások kezdete min­dennap 4, 6, 8. 10 órakor. Omulu (Kölcsey­ utca 2—4. Telefon 801—25). Árpilis 11-től: Takarodó után. Főszerepben Char­lotte Susan, Hans Stüwe, Siegfrid Arno, Vere­bes Ernő, Hane Junkermann, Maria Solweig. — Magyar és Fox híradók. — Előadások kezi­dete hétköznap: 5. egynegyed 8. fél 10; vasár-és ünnepnap: 2, 4, 6, 8 és 10 órakor. Vasárnap és ünnepnap az előadás 2 órakor fél hely­­árakkal Jegyelővétel naponta délelőtt 11—1-ig és az előadások megkezdése előtt egy órátal. Orion Színház (Eskü-Út 1. Tel.: Aut. 831—02 ás 842—93). Kis kávéház. Francia bohózat 10 fel­vonásban. Főszereplő Chevalier. — Magyar és külföldi híradók. — Jazs-film 10 felvonásban. — Jegyelővétel délelőtt 10 órától 1 óráig. Előadások előtt 1 órával. Az előadások kez­dete hétköznap: fél 6. fél 8. fél 10. vásár, és ünnepnap: fél 4. fél 6. fél 8 és fél 10 órakor. Palace Filmszínház (Erzsébet-krt 8. Newyork- palotával szemben Telefon: József 865—23). Március 17-től: Afrika beszél. Az amerikai Columbia-Colorado végig magyarul beszélő han­­gos expedíciós világattrakciója, 10 felvonás. Expedíció vezetője Paul Hoettler. Magyar ver­ziót készítette Déri Imre. — Zenésznek áll a világ. Hangos trükkfilm. — Híradó. — Előadá­sok kezdete- 4, 6, 8, 10, vasárnap délelőtt egy­negyed 12 órakor, délután 3, háromnegyed 5, fél 7, egynegyed 9 és 10 órakor. Jegyelővétel délelőtt 11 órától. Andins-Metro Filmpalota (VI. Nagymező­ utca 22—24. Telefon Automata 220—98. 292—50). Dorothy Jordán énekes sportvígjátéka: Csókos tavasz. Rob­ert Montgomery és Benny Rubin fő­szereplésével. — A boxmatador. Harry Langdon komédiája. — Metro-Goldsoin-Mayer világhíradó. — Magyar híradó. — Előadások hétköznapokon 2. 4. 6. 8. 10, vasár- és ünnepnapokon 1. 2. 4. 6. 8. 10 órakor. Az előadások hétköznapon 2— 6-ig folytatólagosak. Rojál Apolló (Erzsébet­ körút 45. sz. A Royal­ Szálló épületében. Telefon: 429—(6 és 419—02). Kosporu­il éjszakák. Claude Farrere „Aki ölt" című regénye filmen. Főszereplők: Conrad Veldt, Heinrich George és Heinrich von Klob­. — Metró hangos újság. — Magyar híradó. — Az előadások kezdete szom­bat kivételével 5, egynegyed 8 és fél 10 órakor, szombat és vasárnap 4, 6, 8 és 10 órakor. — Az Első magyar hangos híradó Nemzeti—Ferenc, város-meccs Karinthy. Egyed Zoltán: Takács II. Mari néni: Opata beszélnek. Vio Filmszínház (Teréz-körel 60. fa. Telefon: Automata 197—67 és Automata 197—68). Április 11-től. szombattól: A koldusdiák. Mil­­löcker világhírű operettjének beszélő filmválto­zata. — Hangos híradók. — Előadások kezdete hétköznap: 6. 8 10, vasárnap: 4. 6. 8. 10 órakor. Uránia Filmszínház (Rákóczi­ dt 21. sz. Tele­fon: József 460—45 és József 460—46). Április 14-től, keddtől: Asszonysors. Főszerepek­ben: Mady Christians, Franz Boderer és Alfréd Ábel. — Hangos híradók. — Előadások kezdete hétköznap: fél 6, fél 8 és fél 10; vasárnap és ünnepnap: 4. 6. 8. 10 órakor. * (Hadszíntér Innsbruck mellett.) Innsbruck mellett, Hafelekar valóságos hadszíntér képével szolgál. Természetes, hogy ennek egy újabb há­borús film készítése szolgál magyarázatul. Tűz­ben a hegyeié címmel készíti a Vandál és Delac cég háborús filmjét, amelynek céljára egy begy­­ormot a levegőbe röpítenek­. Tüzérség, pirotech­nikusok, gépfegyver, repülőgép osztagok, akna­vetők serege lepte el a környéket, amely a hábo­rúban csupán sebesülteket látott. Csillárok Telefon: i. 344-57 ok Az igyehasf­élyemernyők chaffer Béláné Dj’la­uQ Kamara­ mozgóval tetmben ** SPORT Rosszul kezdődött, jól végződött a vasár­napi válogatott mérkőzés Magyarország—Svájc 6:2 (2:2) Jobb gólaránnyal vezetünk az Európa Kupában Olaszország előtt — A labdarúgás vasárnapi eseményei A válogatott mérkőzések mindig nagy fel­adatot rónak a kiválasztottakra, akik a nem­­zeti becsületért síkra szállnak egy másik nemzet reprezentatív labdarúgóival. Vannak esetek, amikor a feladat súlyát sokszorosan megnöveli valami korábbi nagy kudarc, amit csak meggyőző sikerrel, kiadós győzelemmel lehet jóvátenni és feledtetni. Ilyen súlyosbított feladat előtt állott va­sárnap a magyar válogatott csapat. Hiszen nemcsak az Európa Kupa két pontjáért kel­lett harcolnia Svájc tekintélyes játékerőt képviselő együttesével, hanem küzdenie kel­lett a közönség bizalmatlansága ellen, amely az olaszoktól a múlt év májusában szenve­dett súlyos vereségünk óta árnyékként ülte meg a magyar labdarúgó sportot. Arról volt szó, hogy ezen az egyetlen mér­kőzésen elbukhatnak az Európa Kupa újabb ciklusában föllángolt reménységeink, más­részt futballsportunk teljesen elveszítheti a közönségnek amúgy is rohamosan csökkenő érdeklődését és ezzel létének alapját. Nagy tétek voltak tehát föltéve magyar részről a vasárnapi mérkőzésre, míg ellenfelünk egyál­talában nem kockáztatott semmit, hiszen efféle életbevágó kérdések nem izgatták. Ilyen ellentétes hangulatban indult meg a meccs a két nemzet válogatott labdarúgói között vasárnap délután a hungária úti sport­telepen, mintegy 25.000 főnyi közönség szí­nes keretében. A cinóbervörösingű svájci legénységet nagy respektussal fogadta a tömeg, hiszen nem­régen az Európa Kupa múlt évi győztesével, Olaszországgal szemben döntetlen eredményt ért el. Az ellenfél kezdeti elfogódottsága és a magyar csapat gyors nekilendülése kissé feloldotta ugyan a feszültséget, ám amikor szabadrúgásból elért vezető gólunkra a nagy hévvel küzdő svájci csatársor két góllal fe­lelt, a közönségben ismét úrá lett a szoron­gás s tartott rá félidő végéig, amikor végre tizenegyes büntetőrúgásból sikerült az ellen­­fél előnyét behozni. A mérkőzésnek ebben az izgalmas első pe­riódusában nagy aggodalommal láttuk, hogy kapuvédőnk, a válogatott csapatban most de­bütáló Huber lámpalázzal küzd, hogy jobb­oldali hátvédünk, Dudás nem tudja eléggé szemmel tartani a svájciak legveszedelmesebb csatárát, Abeyglent, hogy csaplatunk tenge­lyében Kieber nem állja szilárdan a gyors­mozgású és jól kombináló svájci támadósor centrumának nyomását s végül, hogy a mi csatársorunknak csak a jobboldala küzd tel­jes harci készséggel. Ilyen aggodalmak és kétségek között in­dult a második félidő s bizony eltartott vagy huszonöt percig, míg végre kialakult a ma­gyar csapatnak a mérkőzést javunkra döntő felsőbbsége. Bár látni lehetett a magyar csa­pat nagyok technikai és taktikai készségének fokozatos felülkerekedését, ám az elhatározó lépések, — a gólok — egyre késtek. Félni lehetett, hogy a svájci csatársornak egy újabb nekibuzdulása sikerrel jár, ami eset­leg a magyar csapat lelki erejének megtöré­sére vezethet. Szerencsére nem így történt. A svájci csa­patból ugyanis mindjobban kiütközött a da­­rabosság és a repertoár fogyatékossága. Ru­tinos védelmünk, de különösen a taktika mes­tere, a huszonötödik válogatott játékot ün­neplő Mánál már alaposan kiismerte az el­lenfél csatárainak átlátszó taktikáját; a svájci iram csökkenésével léterzethez jutott fedezetsorunk most már több gondot fordít­hatott csatársorunk támogatására , e mert a csatársor jobbszárnya, a Tanzer—Auer-ket­­tős nagyszerű lendülettel át tudta törni a so­káig pompásan ellentálló svájci védelmet, s megszületett az impozáns győzelem. Húsz perc alatt négy remek gólt szereztek a magyar csatárok s ezzel megnyerték a csa­tát a porondon és a közönség szivében. Ha az előzően eltelt hetven percben nem is volt meggyőző erejű a magyar csapat munkája, az utolsó húsz perc viszont elég volt arra, hogy mindenkit megnyugtat­on válogatot­­taink jövő szereplését illetően. Kiadós győzelmünkkel­ most az Európa Kupa élére szöktünk, amennyiben jobb gól­arányunkkal megelőztük Olaszországot, amely eddigi két mérkőzésén ugyancsak három pon­tot szerzett. Miután pedig vasárnap Bécsben Ausztria csapata legyőzte Csehország együt­tesét, a harmadik helyet két ponttal az oszt­rákok foglalták el, míg a negyedik - ötödik helyen Csehország és Svájc áll egy-egy pont­tal. A mérkőzés nyolc gólja A magyar labdarúgósport nagy diadalát jelentő mérkőzés részleteiből a következő leg­fontosabb momentumokat emeljük ki: Barlassina olasz bíró sípjelére a két csa­pat így állt föl: Magyarország: Huber—Dudás, Mandl— Lázár, Kléber, Lyka, Tanzer, Auer, Kal­már, Spitz, P. Szabó. Svájc: Pasche—Minelli, Ramseyer—Lei­­chot, Imhof, Regamey— Kanéi, Kramer Weiler I., Abegglen III., Stalder. A svájciak kezdése után a magyar csapat lendül támadásba s néhány roham után a 3. percben Loichot mintegy 25 méterrel a ka­putól faultolja P. Szabót. A bíró szabadrú­­gást ítél, amelyből Auer hatalmas lövéssel megszerzi a vezető gólt. Alig egy perc múlva a svájci csatársor gyors támadása váratla­nul éri a széthúzódó magyar védelmet, a svájci center mellel a jókor érkező Abegglen elé tálalja a labdát s a fürge balösszekötő nagy erővel lövi a hiába vetődő Huber mel­lett a kapuba. (1:1). A nem várt kiegyen­lítést meddő magyar támadások követik, majd a 7. percben újabb eredményes svájci attak következik. A gyors Abegglen kapja a labdát, Dudás nem fut jókor­­á , a bal­összekötő húsz méterről hatalmas lövést zú­dít a kapura. Huber mozdulatlanul áll­ a kapu­vonalon, holott talán védhetni a labdát, amely akadálytalanul jut a hálóba. (1:2). Svájc vezet s most következnek a mérkő­zés legválságosabb percei. A mi támadásaink erőtlenek, határozatlanok, míg a svájci roha­mok nagyon veszélyesek. A 35. percig tart ez a bizonytalanság, amikor egy támadásunk­nál a Tanzertől ügyesen szöktetett Auert Ramseyer kézzel fellöki a tizenhatos vona­lon belül. A bíró tizenegyes büntetőrúgást ítél, amelyből P. Szabó megszerzi a kiegyen­lítő gólt.­ (2:2). A döntetlenül végződő félidő után a máso­dik félidőt nagy iramban kezdi mind a két csapat, hogy a vezető gólt megszerezze. A mieink többet támadnak, de a kapu előtt nincs meg a kzellő áttekintésük ahhoz, hogy a jól működő svájci­­ védelmen eredményesen áttörhessenek. Végre a 26. percben a Tanzer —Auer jobbszárny precíz passzjátékkal viszi a svájci kapu elé a labdát, Tanzer utolsó passza jó helyzetben találja Auert, aki bom­balövéssel megszerzi a vezető gólt. (3:2). Támadó fölényünk tovább tart, a 30. perc­ben ismét a kis magyar jobbszélső kap lab­dát, száguld vele a kapu felé, majd a korner vonalról pontosan centerez s a jókor érkező Kalmár fejéről a hálóba pattan a labda. (4:2). A magyar lendület tovább tart, külö­nösen Tanzer van elemében, egy újabb lab­dával átkígyózik a svájci védőgyűrűn és be­felé kanyarodva belövi az ötödik magijar gólt. Most kissé alábbhagy a nagy magyar lendület, a svájciak ismét szóhoz jutnak, de csatáraikat most már biztosan tartja a vé­delmünk. Már mindenki belenyugszik a res­­pektábilis 5:2-es eredménybe, amikor a 43. percben még egyszer nekilendül a kis jobb­­szélsőnk, beadása most is mintaszerű, Auet is ott van a helyén és pompás lövése még szebbé teszi az eredményt. A mérkőzés után a Magyar Labdarúgók Szövetsége bankettet adott a svájci vendégek tiszteletére a Royal-szálló fehértermében. Kraty István báró, az MLSz elnöke először magyar nyelven a győztes magyar csapat tagjait köszöntötte, majd német nyelven a svájci vendégeket és olaszul a mérkőzést ve­zető Barlassina olasz bírót üdvözölte. A svájciak nevében Jlóth őrnagy, a svájci lab­­da­rúgó szövetség elnöke mondott köszöne­tet a magyar szövetségnek vendégszeretetéért és ezüsttársát nyújtott át ajándékul a szö­vetségnek. A magyar szövetség ezüst-zirszdo­­bozzal kedveskedett a svájci vendégeknek, akiket a kultuszminiszter nevében Schiveder Ervin államtitkár, az OTT nevében pedig Prém Lóránt főtitkár üdvözölt A labdarúgás egyéb eseményeinek eredmé­nyei az alábbiak: Nemzetközi mérkőzés Slovani (Bécs)—Sabária 1:0. A bécsi csapa­tot Szombathelyen fogadta a Sabária, amely nélkülözte Weinhardtot, Kovács I.-et, Jan­­zsát, Iglódy I. és Sárközyt. A teljes összeállí­tásában szereplő Slovan még így is csak a Sabá­ria csatársorának gólképtelensége miatt tudta megnyerni a mérkőzést Stróbl jobbösszekötő góljával. Prém, Vámos és Kovács II. volt a Sabaria csapatának legjobb játékosa.