Cuvântul Libertății, ianuarie 2013 (Anul 25, nr. 7039-7062)

2013-01-21 / nr. 7053

I­fcj ni . 2,1 sg.ip­u­ari­e 2Q1,3 cu­­vântu­l­ libertății­/ 15-Pagină realizată de MARIUS CÎRSTOV Bundesliga a revenit în stil mare! Presa germană: „Un înlocuitor strălucitor pentru Huntelaar” Marica, gol într-un meci cu adevărat nebun Preferat în echipa de start în dauna fin­landezului Teemu Pukki, în condițiile în care titularul de drept, olandezul Klaas-Jan Hun­telaar, n-a putut evolua, fiind suspendat, Ci­­prian Marica n-a dat cu piciorul șansei ofe­rite, pe lângă o evoluție bună, înscriind și un gol, vineri seara, într-o antologică vic­torie a lui Schalke, 5-4, pe teren propriu, cu Hannover, meci ce a deschis partea se­cundă a campionatului german. “Tricolo­rul” a marcat pentru 4-2 în minutul 67, când, servit ideal de Neustadtner, l-a învins pe goalkeeper-ul advers cu un șut la colțul lung. Prima partidă oficială a anului, primul gol! Evoluția lui a plăcut jurnaliștilor germani în ciuda unei prime reprize șterse (în nota echipei), în care s-a ales cu un “galben” după un cot în figură aplicat lui Djou­­rou. “Un înlocuitor strălucitor pen­tru Huntelaar. Entuziast, implicat ade­sea în duelurile om la om. Și un gol pe deasupra!”, l-a lăudat cotidianul Der Westen, a cărui concluzie l-ar pu­tea pune măcar un pic pe gânduri pe Huntelaar: “Marica și-a făcut publi­citate cu Hannover”. Disecând evoluția scorului, prima repriză s-a încheiat doar cu un sin­gur gol pe tabelă, cel reușit de Far­­fan (44). Imediat după reluare gaz­dele au făcut 2-0, prin Draxler (49), însă Hannover a revenit și a egalat­­ Pinto (55), Huszti (59), Hoger (64) și Marica (67) au dus scorul la 4-2, dar oaspeții tot nu au capitulat, același Huszti înscriind aproape instantaneu (68). Hob­by (88) a desăvârșit seara ofensivă de grație a “minerilor”, înainte ca se­­negalezul Diouf (90+2) să înscrie unul dintre cele mai frumoase go­luri ale acestei stagiuni, cu o “foar­fecă” de la 17 metri, tot “dubla” în repriza a doua, irosind un pe­nalty (67) obținut tot de el, penalty soldat și cu eliminarea fundașului Angoua. Mutu a în­scris inițial, dar arbitrul a cerut repetarea lo­viturii. Iar a doua execuție a românului a fost dezastruoasă, o “scăriță” pe care Perieteau a reținut-o fără probleme. Pentru oaspeți a punctat Nguetta (70). După meci, “Briliantul”, care reușise să marcheze printr-o astfel de procedură cu Nancy, în 24 noiembrie, și-a cerut scuze fanilor corsicani. “Cer scuze tuturor supor­terilor echipei Ajaccio, echipei mele și fani­lor mei pentru penalty-ul ratat. Am ales să fac acea execuție, așa că îmi asum respon­sabilitatea”, a scris Mutu pe Twitter. Prima șansă ca românul să se reabiliteze este confruntarea de pe terenul lui Evian, de sâmbăta viitoare. Bat-o vina de „scăriță”! A înscris și Mutu, dar și-a și bătut joc de un penalty Integralist, sâmbătă seara, la 1-1 “acasă” cu Valenciennes. Adrian Mutu a reușit în minutul 30 al cinci­lea său gol pentru Ajaccio, dar a­ra­ H Ä­PI-WM Rezultate consemnate în ultima etapă a fazei grupelor (vineri și sâmbătă) GRUPA A: Argentina - Tunisia 18-22, Franța-Ger­­mania 30-32, Muntenegru - Brazilia 25-26. Clasament: 1. GERMANIA 8p, 2. FRANȚA 8p, 3. BRAZILIA 6p, 4. TUNISIA 6p, 5. Argentina 2p, 6. Muntenegru Op. GRUPA B: Rusia - Chile 36-24, Islanda - Qatar 39-29, Danemarca - Macedonia 33-30. Clasament: 1. DANEMARCA 10p, 2. RUSIA 7p, 3. ISLANDA 6p, 4. MACEDONIA 5p, 5. Qatar2p, 6. Chile Op. GRUPAC: Belarus-Arabia S.33-l$,Polonia-Cor­­rea S. 33-25, Serbia - Sloveniam 31-33. Clasament: 1. SLOVENIA 10p, 2. POLONIA 8p, 3. SER­BIA 6p, 4. BELARUS 4p, 5. Arabia S. 2p, 6. Coreea S. Op. GRUPA D: Egipt - Australia 39-14, Spania - Croația 25-27, Ungaria - Algeria 29-26. Clasament: 1. CROAȚIA 10p, 2. SPANIA 8p, 3. UN­GARIA 6p, 4. EGIPT 3p, 5. Algeria 3p, 6. Australia 6p. * Echipele scrise cu majuscule au acces în optimile de finală Program “optimi”: Germania-Macedonia 28-23, Bra­zilia - Rusia, Islanda - Franța, Danemarca - Tunisia (toate aseară, după închiderea ediției) Slovenia - Egipt, Serbia - Spania, Ungaria - Polonia, Croația - Belarus (toate astăzi). I SPORT LA TV ASTAZI - TRANSMISII IN DIRECT: Digi Sport 2 18:15, BASCHET (M)-Liga Națională: Timba Timi­­șoara-Farul Constanța/20:00, BASCHET (M)-Liga Națională: Miercurea Ciuc-U Cluj­­ 22:00, FOTBAL­­Camp. Angliei: Southampton-Everton­ Digi Sport 3 22:30, FOTBAL­ Camp. Spaniei: Betis-Bilbao. Dolce Sport 1 20:00,22:30, HANDBAL (M)-CM Spania, meciuri din optimile de finală: Serbia - Spania și Ungaria-Polonia Dolce Sport 2 20:00,22:30, HANDBAL (M) - CM Spania, meciuri din optimile de finală: Slovenia - Egipt și Croația - Belarus. Eurosport 10:00, TENIS -Australian Open /17:00,20:00, FOT­BAL- Cupa Africii pe Națiuni (faza grupelor): Zambia - Etiopia și Nigeria - Burkina Faso / 2:00, TENIS - Aus­tralian Open. sp­o­rt Uluitor! Sociedad a întors de la 0-21 Barga, la prima înfrângere stagională FC Barcelona a înregistrat, sâmbătă, primul eșec din acest sezon în deplasarea de la San Sebastian, încasând-o în ultimele secvențe ale partidei! Catalanii au condus pe terenul lui Real Socie­dad cu 2-0 după numai 25 de minute, cu Messi și Pedro pe post de marcatori. Partida părea că se va transforma într-o cursă solitară pentru echipa lui Tito Vilanova, dar golul lui Gonzalo Castro (41) din finalul primei părți a schimbat total aspectul jocului. La reluare, bascii au echilibrat partida și au pus presiune în jumătatea adversă, astfel că Pique s-a văzut nevoit să facă două faulturi care i-au atras eliminarea (56). Iar gazdele, aflate oricum pe val, de atât au avut nevoie. Același Gonzalo Castro a făcut dubla în minutul 63. Messi și-a reluat în serios rolul de coordonator al atacurilor catalane, dar defensiva lui Socie­dad s-a ținut tare pe poziții până la final! Gazdele au sperat în șansa lor până în ultimele secun­de, iar Agb­retxe a adus un succes nesperat, 3-2 în minutul 90+1. ■uiasmia­ ia­i /Sinne^iaafineJin Tecău a comis-o si la dublu­ mixt . Campionii în exercițiu ai Openu­­lui Australian, Horia Tecău și Betha­­nie Mattek-Sands (SUA), au fost eli­minați, ieri, în primul tur al probei de dublu mixt, fiind invinși de cu­plul ceh Lucie Hradecka/Frantisek Dermak, scor 6-4, 5-7, 8-10. Tecău părăsise, sâmbătă, competiția și la dublu masculin, în turul doi, cedând alături de Max Mirnîi (Belarus) în fața tandemului Marcos Baghdatis/ Grigor Dimitrov (Cipru/Bulgaria), scor 6-3, 3-6, 2-6. Contra-perfor­manță bifată și de perechea Victor Hănescu/Martin Klizan (Slovenia), 1-6, 6-7 în compania dublului india­­no-canadian Mahesh Bhupathi/Da­­niel Nestor, cap de serie numărul 5. De asemenea, nici perechea Iri­­na-Camelia Begu/Monica Nicules­­cu, cap de serie numărul 13, nu s-a descurcat mai bine, înclinându­­se, ieri, în optimile probei de dublu feminin, în fața rusoaicelor Ekate­rina Makarova și Elena Vesnina, scor 6-4, 1-6, 2-6. BUNDESLIGA- ETAPA A XVIII-A Nürnberg-Hamburg 1-1 Aseară, după închiderea ediției: Düssel­dorf - Augsburg. Clasament: 1. Bayern 45p, 2. Leverkusen 36p, 3. Dortmund 33p, 4. Frankfurt 3 Op, 5. Schal­ke 28p...14. Dusseldorf21p(-1 joc), 15. Nürn­berg 2lp, 16. Hoffenheim 13p, 17. Augsburg 9p (-1 joc), 18. Furth 9p. LIGUE1 - ETAPA A XXI-A Aseară, după închiderea ediției: Lille — Nice, Bordeaux-Paris SG. Clasament: 1. Lyon 42p, 2. Marseille 41­p, 3. Paris SG 39p (-1 joc), 4. Rennes 3­5p, 5. Lori­­ent 34p... 16. Ajaccio 21p (penalizată cu 2p), 17. Evian TG 20p, 18. Reims 19p, 19. Troyes 13p. 20. Nancy 12p. PRIMERA DIVIS0N - ETAPA A XX-A Espanyol - Mallorca 3-2 Granada-RayoV. 2-0 (La gazde, Gabriel Torje a jucat până în minutul 76) Sociedad - Barcelona 3-2 Getafe-Sevilla 1-1 Malaga-Celta 1-1 Osasuna - Deportivo 2-1 Aseară, după închiderea ediției: Vallado­lid - Zaragoza, Atl. Madrid - Levante, Valencia -Real Madrid. Astăzi: Betis - Bilbao. Clasament: 1. Barcelona 55p, 2. Atl. Ma­drid 44p (-1 joc), 3. Real Madrid 37p (-1 joc), 4. Betis 34p (-1 joc), 5. Malaga 32p...l6. Granada 20p,17. Celta 19p, 18. Osasuna 18p, 19. Mal­lorca 17p, 20. Deportivo 16p. PREMIER LEAGUE- ETAPA A XXIII-A Liverpool-Norwich 5-0 Man. City - Fulham 2-0 (Costel Pantilimon a fost rezervă la învin­gători) Newcastle - Reading 1-2 Swansea - Stoke 3-1 West Ham - Queens PR 1-1 Wigan - Sunderland 2-3 West Brom - Aston V. 2-2 (Gabriel Tamaș a fost rezervă la gazde­ Chelsea - Arsenal 2-1 Aseară, după închiderea ediției: Totten­ham - Man. United. Astăzi: Southampton - Everton. Clasament: 1. Man. United 55p (-1 joc), 2. Man. City 51p, 3. Chelsea 45p, 4. Tottenham 40p (- 1 joc), 5. Everton 37p (- 1 joc)...16. Newcastle 21p, 17. Aston V. 20p, 18. Reading 19p, 19. Wigan 19p, 20. Queens PR 15p. Schalke - Hannover 5-4 Bayern - Furth 2-0 Leverkusen - Frankfurt 3-1 Wolfsburg - Stuttgart 2-0 Hoffenheim-M’gladbach 0-0 Mainz - Freiburg 0-0 Werder - Dortmund 0-5 Lyon -Evian TG 0-0 Marseille - Montpellier 3-2 Ajaccio-Valenciennes 1-1 Lorient - Troyes 3-2 Sochaux-Reims 1-0 Brest - St’Etienne 0-1 (Bănel Nicoliță nu s-a aflat în topul forma­ției vizitatoare) Toulouse - Nancy 2-1 Bastia - Rennes 0-2 SERIE A-ETAPA A XXI-A Palermo-Lazio 2-2 (La oaspeți, Ștefan Radu a jucat până în minutul 73) Pescara - Torino 0-2 Aseară, după închiderea ediției: Roma - Inter. Clasament: 1. Juventus 48p, 2. Napoli 43p, 3. Lazio 43p, 4. Inter 38p (-1 joc), 5. Fiorentina 36p... 16. Cagliari 20p, 17. Pescara 20p. 18. Genoa 17p, 19. Palermo 16p, 20. Siena 14p (pe­nalizată cu 6p). Juventus - Udinese 4-0 Fiorentina-Napoli 1-1 Milan-Bologna 2-1 Atalanta - Cagliari 1-1 Genoa-Catania 0-2 Chievo-Parma 1-1 Siena-Sampdoria 1-0