Ellenzék, 1930. április (51. évfolyam, 74-97. szám)

1930-04-23 / 92. szám

«. »mi. Kehrling legyőzte Na­juch német profibajnokot, de vereséget szenvedett a magyar Schmiedt Ferenc profitrénertől Bíró: Salvan Virgil TMTE-KAC 4:3 (0:1) Budapesti tudósítónk jelenti: A magyar tenniszszövetség profi-amatőr Davis C­up előkészítő tenniszmérkőzésének hatalmas szenzációja az, hogy Kehrling 6:3, 6:4, 3:6, 7:5 arányú ragyogó küzdelemben legyőzte a németek világhírű profibajno­kát, Najuchot. A magyar bajnok ezzel azonban teljesen ki is merült, mert a többi meccseket már a profik nyerték meg. Részletes eredmények: Najuch—Schmiedt Ottó magyar 6:2. Egy szettes bemutató mérkőzés. Schmiedt Ferenc magyar profi—Kre­­puska amatőr 6:3, 6:0, 6:2. Kehrling—Najuch 6:3, 6:4, 3:6, 7:5.Schmiedt Ferenc—Kehrling 6:2, 7:5. Najuch—Krepuska 6:3, 6:1. Najuch, Schmiedt Ferenc—Kehrling, Aschner 6:2, 7:9, 0:6, 6:4, 6:4. A TMTE mindkét mérkőzését megnyerte Kolozsváron A KMSC ellen megérdemelten, a KAC el­len két tizenegyessel és egy öngóllal Kolozsvár. (Az Ellenzék tudósítójától.) A TMTE kolozsvári bemutatkozása siker­rel járt. A temesvári bajnokságban vezető csapatban igen jó képességű, stílusos fut­ballt játszó és technikailag jól felkészült együttest ismertünk meg, mely bár még nem éri el a régi, nagy Kinizsi nívóját, a csapat kitűnő trénerének, a Kinizsi volt válogatott játékosának, Tóth-Bedőnek keze alatt a legszebb eredmények elérésére is hivatottnak látszik. A csapat mindkét kolozsvári meccsét megnyerte. Két igen jó­­képességű együttest, a KMSC-t és az Uni­­versitatea két játékosával megerősített KAC-ot győzte le. A száraz eredmények szerint tehát a TMTE sikere teljes. Sport­értéke azonban csak a KMSC elleni győ­zelmének van, mert az ellene már a 3:0-ra vezető KAC az indiszponált bíró több téves és tévesen értelmezett ítélkezése miatt volt kénytelen a győzelmet kiengedni ke­zéből. Ezzel nem akarjuk azt mondani, hogy a KAC jobb, mint a TMTE, az adott körül­mények között azonban a KAC az egy gólos győzelmet jól megérdemelte volna. Részletek a következők: TMTE—KMSC 2:0 (2:0) Bíró: Ciurel Ilie TMTE: Tanistra, Antonescu—Zárda I— Ste­pan—Karloch—Moravecz, Kovács (Búza) — Zárda II.—Lőwenfeld (Szabó) —Stocleger— Palmer. KMSC: Tosan, Kinizsi I.—Krieshoffer, Rotsing—Fazakas—Szabó, Szász—Bindász— Dézsi—Feininger (Rotsing II.)—Mattaudh (Poklóssy.) A mérkőzést végig a TMTE technikai fö­lénye jellemezte, amit a KMSC lelkes, len­dületes játékkal igyekezett egyensúlyozni. A vendégcsapat fölényének azonban csak a fél­idő utolsó perceiben van eredménye. A 43. percben a csatársor jobbszárnyának szép támadása után Zárda II. gyenge lövése Rotsing lábáról pattan a hálóba. Az utolsó percben Palmer szépen kidolgo­zott labdával közelről a második gólt lövi. A második félidőben a tempó élénkebb, a TMTE helyenként klasszisjátékot mutat be, de nem boldogul a nagy önfeláldozással és szerencsével is küzdő kolozsvári védelemmel. A TMTE minden egyes játékosa technikai­lag kitűnően képzett, az együttes összjátéka kifogástalan, de a csatársor lövőképessége fo­gyatékos, a hátvédpár pedig néha bizonyta­lan. Egyénileg Karlach, Palmer, Stepan és Löwenfeld a mezőny legjobbjai. A válogatott Tanistra kapusnak nem volt sok dolga, né­hány alkalommal biztos labdarúgásával tűnt ki. A KMSC legjobbjai: Krieshoffer, Kinizsi, Fazekas, Szabó, Dézsi és Bindász. Nagy hibá­ja a csapatnak, hogy az összjátékra kevés érzéke van és nincs góllövő csatára. TMTE: Tanistra, Antonescu—Zárda I., Ste­pan—Karlach (Szabó)—Moravecz, Kovács (Palmer)—Zárda II.—Lőwenfeld—Stocleger —Búza. KAC: Szatmári, Sütő­—Nagy, Csiky—Soly­­mossy—Palocsay, Gergely—Barabás—Mar­sall—Szaniszló—Léb. A TMTE hétfőn már jóval gyengébb játé­kot mutatott be, mint előző nap, aminek oka a KMSC elleni meccs fáradtsága is lehetett. A KAC szokott lelkes játékával veszi fel a küzdelmet és már az 5. percben eredményt ér el. A Gergely—Barabás jobbszárny szép támadása után a labda Szaniszlóhoz kerül, aki 10 méterről helyezett lapos lövéssel a ve­zetőgólt rúgja. A félidő többi része változatos és ered­ménytelen játékkal telik el. A II. félidő elején a KAC fölénybe kerül és a 8. percben Léb szép beadását Marsall 12 méterről kapásból védhetetlenül küldi pontosan a kapu felső sarkába. További KAC fölény mellett a 28. percben Marsall 16 m.-ről egy magas lövést ereszt meg, a labda Tanistra kezeiből a háló­ba pattan (3:0 a KAC javára!) Egy perc múl­va a bíró az őt megsértő Karlachot kiállítja a játékból. Már mindenki biztosra veszi a KAC nagyarányú győzelmét, mikor a 31 perc­ben egy TMTE támadásnál Sütő kezére lőnek egy labdát, a teljesen szándéktalan henc miatt tizenegyest ítél a bíró, amelyet Anto­nescu belő. Két perc múlva a bíró Sütőt is kiállítja tiszteletlen magatartása miatt és most mér mindkét csapat tíz emberrel játszik tovább. A 35. percben a TMTE csatársora soro­zatosan elnézett faultok közben Szatmári kapujáig töri magát és a kiszökő Palmer csapata második gólját lövi. Az újabb si­ker után a TMTE nagy erővel támad. A 39. percben Nagy faultot vét, a megítélt tizenegyesből Palmer védhetetlenül egyen­lít.­­ A 42. percben Búza kapura lő, a labda Palocsay lábáról irányt változtatva védhetetlenül fordul Szatmári hálójába. Tipikus öngól ! A győztes csapatnak ezúttal főerénye a szívósság volt A KAC 3: 0-ás vezetése után is tudott küzdeni és­­ győzni. Ha nem is megérdemelten, de mindenesetre tiszteletre­­méltóan. A mezőny legjobb emberei: Sza­niszló, Karlach, Palmer, Lőwenfeld, Búza, Sütő, Marsall és Léb.­­ Szatmári és Ta­nistra pár­harcából Szatmári bizonyult biz­tosabbnak és jobbnak. A TMTE szerdán Nagyváradon játszik a Törekvéssel. KAC Komb. CFR 2:2 (1:1). Biró Fövényi. KMSC—CFR 5:2 (2:0). Biró, Czinczár. Barátságos. mxBNziBK Aranyosgy­éresi csendélet — pofozkodással Aranyosgyéresről jelentik: Az Industria Sármes—Labor bajnoki mérkőzés 2:2 (1:1) arányban eldöntetlenül végződött Anivót­­lan játék sportértékét még jobban tönkre­tette az a körülmény, hogy a közönség nem a legbarátságosabban fogadta a ven­dégcsapatot, sőt közülük az egyik játékost össze is pofozta. A verekedés elfajulását néhány higgadtabb klubvezető közbelépése akadályozta meg és az a körülmény, hogy a labda a meccs közben szétpukkadt és csak 20 perc múlva — talán Tord­áról — tudtak újat keríteni. Lehöcz biró részletes jelentést tett az alkerületnek a gyéresi csendéletről. A Ferencváros nyerte meg a húsvéti serlegmérkőzéseket Eldöntetlen a Ferencváros—Hungária bajnoki derby Budapesti tudósítónk jelenti. A magyar profibajnokság négy első helyezettje, Új­pest, Ferencváros, Hungária és III. ker. TVE csapatai a húsvéti ünnepek alatt kör­mérkőzéseket tartottak, melynek keretében a Ferencváros-Hungária-mérkőzést bajnoki jelleggel bonyolították le. A díjmérkőzések győztese a Ferencváros csapata lett, mely ugyan eldöntetlenül játszott a Hungáriával, viszont 2:6-ra verte a III. kerületet 3:0-ra verő Újpestet. A Hungária—III. ker. mér­kőzés 3:3 arányban eldöntetlenül végződött. Részletes eredmények a következők: Újpest—III. ker. FC 3:0 (1:0). Egyenlő erők küzdelme, de a III. kerületieknek nincs szerencséje. Mindhárom gólt Spitz lőtte. Ferencváros—Hungária 3:3 (2:1). Bajnoki és serlegmérkőzés. A játék egyik részről sem volt kielégítő, csak az utolsó 20 percben mozgott nívón. A 29. percben Papp Bence miatt megítélt 11-esből Bihami lövi a Hun­gária vezetőgólját, amit a 32. percben Ko­­hut egyenlít. A 41. percben Takács II. a Ferencvárosnak szerzi meg a vezetést. A II. félidő 2. percében Nagy faultolja Takács II-et, a Hungária ellen megítélt ti­zenegyest Újvári kivédi. A 20. percben Hi­res fejes-góljával egyenlít. A 30. percben Takács II. ugyancsak fejes-góllal ismét meg­szerzi a vezetést. A Hungária a 40 percben henc miatt megítélt tizenegyesből újból egyenlít Bihami révén. A mérkőzést nem hosszabbították meg, hanem újból sorsol­ták a hétfői mérkőzéseket, melyek a kö­vetkező eredményekkel végződtek: Hungária—III. kör 3:3 (1:1). Az előző napi gyengébb formáját megcáfolva ezúttal a Hungária igen jó és szép játékot produ­kált. A 24. percben Konyor fejeli a III. ker. első gólját, a 34. percben Barátky egyen­lít. A II. félidő első percében Mandl fault­ja miatt tizenegyes a Hungária ellen, Len­gyel azonban kapu mellé lő. A 15. percben Hauer a Hungária vezetőgólját lövi, a 20. percben ugyanő 3:1-re javítja csapata gól­arányát. Két perc múlva egy kornerből Ko­nyor a III. ker. második gólját fejeli, az utolsó előtti percben Lengyelnek sikerül ki­egyenlítenie. A Hungária csapata nagy formajavuláson ment át. Ferencváros—Újpest 2:0 (2:0). Serleg­döntő. A Ferencváros meglepetésszerűen, még a Hungária jó játékán is túltett és igazi élvezetet szerzett híveinek. A 10. perc­ben Táncos tizenegyesből lövi az első gólt, a 15. percben pedig a nagyszerű Táncos— Takács II. jobbszárny szép támadása után utóbbi beállítja a végeredményt. Pécs: A Pécs Baranya vasárnap az eszéki Slaviát 3:1-re, hétfőn pedig a szintén eszéki Grandjanskyt 2:1-re győzte le. Halál a Ferencváros—Hungária mér­kőzésen. Budapesti tudósítónk jelenti: A vasárnapi Ferencváros—Hungária bajnoki mérkőzésen a tribünön egy néző lefordult az ülésről és rögtön meghalt. Az illető Skvarek Ferenc, a Hungária középcsatárá­­nak bátyja volt, akit a mérkőzés izgalmai közben szívszélhűdés ért. Budapest amatőrcsapatának kettős győzelme Algírban Algírból jelentik: Budapest amatőr lab­darúgócsapata vasárnap Algír válogatottját 4:1-re, hétfőn pedig — 200 km­-es utazás után — Orleansville város együttesét 8:3 (4:1) arányban győzte le. Lemberg, Atilla—Miskolc—Po­son 3:1 (2:1). Góllövők: Opata, Aradi (2). Új 100 m.-es osztrák gyorsúszó rekord. Bécsből jelentik: A WRC vasárnapi nem­zetközi úszóversenyén Goldberger Hakoah a 100 m.-es osztrák gyorsúszórekordot 1 perc 03-2 mp.-re javította. (Régi rekord 1 perc 04-2 mp.) Bécsi bajnoki labdarúgóeredmények. Austria—Florisdorf 3:1 (2:0), Admira— Vienna 3:2 (3:1), Rapid—WAC 2:0 (1:0). Konstantinápoly. Bécs amatőrváloga­tott—Konstantinápoly kombinált 2:1. Berlin. Hertha BSC—Bratislava Pozsony 4:0 (2:0). Drezda. Ring—Union Ziskov Prága 4:1 (2:1). Csodálatos kerékpárverseny, melyen 30 induló közül 26 javít orszá­gos rekordot és 18 holtversenyben érke­zik az ötödik helyre Budapesti tudósítónk jelenti. A MKSz. 50 km.-es szezonnyitó kerékpáros verse­nyén harmincan indultak, akik közül hu­ Srtrda, 7939. tprllli Я. szonhaton érkeztek be az országos rekor­don belül (1 óra 32 p. 15 mp.), az ötödik helyre pedig tizennyolcan futottak be holtversenyben. Győztes Győrffy Imre FTC lett 1 óra 28 p. 13 mp.-es új orszá­gos rekorddal. A Slavia második garnitúrája játszott Bukarestben, de az is könnyen győzött Bukarest. Slavia—Unirea Tricolor 4:0 (2:0). Nemzetközi. (Vasárnap). Slavia—Juventus 3:1 (1:1.) Nemzet­közi. (Hétfő.) A prágai együttes szép játékkal győzött. A bukaresti csapatban Wetzer és Steiner­­Kinizsi is játszottak. Szaloniki. Bocskay Debrecen—Herakles 3:1 (3:1). Athén. Bocskay—Etnikos 5:2 (3:1). Pozsony. Vasas Budapest—Ligeti 4:3 (2:0). Lemberg. Attila Miskolc—Hesmonen 2:0 (1:0). Hétfő. Nyítra. Nyitrai AC—Budai 33-as 1:0. Nagyszombat. Budai 33-as —Rapid 3:2. Győr. Sabaria—ETO 1:1. Szeged. Bástya—Bohn SC 5:0. Nagykanizsa. Mercur—Zala Kanizsa 0:0 II. oszt. liga. A budapesti MAC 10 km-es mezei futó­versenyét Szerb (MAC) nyerte meg 32 p. 54 mp-es idővel. A csapatversenyben az ESC A) csapata győzött 9 ponttal. 2. MAC 18 ponttal. 3. ESC B) csapata 22­ ponttal. Prága: Sparta—Stockholm válogatott 2:1. Szombathely: Sabaria—Floridsdorfer AC Bécs 1:0 (1:0). Hétfő Belgrád. Kispest—Beogradski SC 3:3 (1:2) Antwerpen. Slavia Prága — FC Antwer­pen 3:0. Gyulafehérvár. „Erdély legjobb ifjúsági csapata“, az Unirea vasárnap 4:1 (1:0) arányban verte Szászváros vendégjátékosok­kal és katonákkal megerősített válogatott­ját, Arad. Vasárnap: Amte—Olimpia 1:1 (1:0). Biró Teodorescu. Góllövők: Farkas és Bar­bu II. Gloria CFR—Dusan Silvi 3:0 (1:0). Nem­zetközi: Biró, Ványa. Góllövők: Marianuti (2) és Báli. Hétfő: Olimpia—Gloria CFR 3:3 (1:1). Biró Vladovics. Góllövők: Schultz (2), Bar­bu, Albu, Bali és Marianuti. Dusán Sylvi —Amte 1:1 (1:0). Nemzet­közi: Biró Vatianu. Góllövők: Pavlovits és Stoffe. Temesvár. Vasárnap: Bánátul—Kadima 6:0 (0:0). Biró, Danciu. Góllövők: Ciolac (4), Czakó és Dedu. TAC—Rapid 1:1 (0:0) Biró: Drescher. Góllövők: Molnár és Busbächer. Hétfő: Bánátus—TAC 3:1 (2:1) Biró, Drescher. Góllövők: Ciolac, Kovács, Czakó és Molnár. Rapid—Kadima 3:2 (1:1). Góllövők: Schmiedt, Osztermann, Léner, Markovits és Havas. Brassó. Vasárnap: Victoria—JAR 3:1(1:1). Körmérkőzés. 2x15 perces meghosszabbítás után győz a Victoria. BMTE—Ivria 6:0 (2:0) az Ivria 8 em­berrel játszott. Hétfő: BMTE—Victoria 2:1 (1:1) 2x15 perces meghosszabbítás után győz a mun­káscsapat. Ivria—IAR 2:1 (1:0). Marosvásárhely. Vasárnap. Mures— Kinizsi komb. 6:0 (2:0). A Kinizsi komb. ifi és kettő játékosokból volt összeállítva. Gyulafehérvár. CFR Simeria—Unirea 2:1 (1:0). Góllövők: Pribil, Ambras és Mikola. Szamosújvár. Spárta—Haggibbor komb. 5:3 (2:1). Góllövők: Bría (4), Áron, Ba­­buka (2) és Kinigli. Nagyvárad. Vasárnap. Törekvés—NAC 4:0 (1:0). A múltheti bajnoki meccs reváns­­mérkőzése, amelyet a kemény Törekvés megérdemelten nyert meg. Góllövők: Bartha (2), Csomag és Török. Hétfő: Makabea—Egyetértés 2:1 (0:0). Baj­noki. Crisana—Törekvés komb. 3:1 (2:0). Nagyszalonta. Hétfő. NAC—NSC 1:1 (0:0). A II félidő 35. percében Eilender bíró észre­vette, hogy annak dacára, hogy az NSC-ből egy játékost kiállított, 11-en vannak a pá­lyán. Felelősségre vonta a csapatkapitányt, mire a közönség betódult a pályára és a bí­rót és a védelmére siető néhány NAC játé­kost inzultálta. Dr. Bárány István vasárnap Egerban startolt és 200 m.-en 2 perc 26 mp.-es idő­vel győzött. BÁRHOL megjelent MAGYAR KÖNYV legelőnyösebben az ELLENZÉK könyv­­osztályában szerezhető be.