Esti Budapest, 1953. szeptember (2. évfolyam, 204-229. szám)

1953-09-28 / 227. szám

VERSENYBEN A JÖVŐ BAJNOKAI J Legíőntek a g­átán az ifjú s­zi­a­i atléták is Riport az ifjúsági atlétikai bajnokságról Két Fiatal beszélget az Előre sportutcai pályájának bejáratánál. Az egyik ezt mondja: „Múlt vasárnap a szovjet—magyaron Cser­mákot és Kovácsot láttam... Ma pedig megnézem a jövő baj­nokait ...” A másik: „Bajnokok lesznek ezek már ma is, igaz, egyelőre csak ifjúsági bajnokok.” Az ifjúsági atlétikai bajnokság harmadik napja érdekes ver­senyeket ígért. Különösen azért, mert szakember és néző egy­formán megláthatta, hogy a felnőtt versenyzők jelenlegi gyenge számaiban számíthatunk-e tehetséges fiatalokra. Magasugrás: Hemela és Balogh egymás között dönti el az elsőség kérdését. 180 cm-ig együtt haladnak, a 185 cm azonban Baloghnak a 191 pedig Hemelának sok. (A jövő szempontjából viszont a magyar válogatottcsapatnak kevés). 800 méter. Nyúl, Burák és Antal nem éppen dicséretes időt fut. „Bajnokságra, nem pedig időre szaladnak” — jegyzik meg a lelátón. Valóban óvatosan versenyeznek. Ennek ,köszönhető, a győztes Nyúl 1:59.1-es ideje. A nap egyik legszínvonalasabb versenye. 3000 méter, Nagy mintha Zatopeket akarná utánozni, időnként hirtelen gyorsabb sebesség­re kapcsol. Szlávik bírja iramát leginkább, de végül mégis Nagy győz. Figyelemreméltó, hogy az első három helyezett 9 percen belül fut. 1500 méteres akadályfutás. Egy-két versenyző hideg fürdőt vesz a vizesárokban, ami ilyenkor szeptember végén már nem is kellemes. A nézők számára viszont annál kellemesebb, a győztes Bánfi 4:24.2 perces új csúcseredménye. A harmadik napon még a következő atléták nyertek bajnok­ságot: kalapácsvetésben. Hrdlicska, (47.65) 400 méteres gát: Kiss (57.9). Kői diszkosz: Serédi,­(39.14), 200 méter női: Muskovits, (26.4). Hármasugrásban: Papp (14225), 4x100-as férfi váltóban: Budapest III. (43.8), 4x100-as női váltóban: Budapest III. (51.5), 4x400-as férfi váltóban: Budapest I. (3:30).­­ Verseny befejezése után Ungár Imre, az­ OTSB könnyűatlétikai osztályának vezetője így foglalta össze a tanulságokat: A múlthoz képest fejlődést észlelhetünk, így férfi 100-on. Jól állunk gáton, hármasugrásban és középgáton. Kár, hogy válto­zatlanul kedvezőtlen a helyzet a magasugrásban és a súlylö­­késben. Ezen szeretnénk mielőbb segíteni. Sokszor volt mozdulatlan a medence tükre az országos középiskolai úszóbajnokságon Versenyzők a medencében és a nézőtéren... így jellemezhetjük legtalálóbban az országos kö­zépiskolai úszóbajnokság második napját. Néző­ket ugyanis csak gyéren fedezhetünk fel a néző­téren, kivéve azokat a versenyzőket, akik éppen­­, nem úsztak. Mintha a sport barátai előre meg­érezték volna, hogy a rendezés nem áll majd feladata magaslatán... A számok nemhogy peregnének, hanem ellenkezőleg, olyan időnként az uszoda, mint valami állókép: mozdulatlan a medence tükre. A hangszóró alig hallható, mintha sírból jönne a hang, amikor egy számot bejelentenek. Érdekesnek ígérkezik a 100 méteres férfi gyorsúszás. Az in­dulók már elhelyezkedtek a rajtkövön, amikor ezt a kifogást halljuk. (és joggal) „A legjobbakat, miért nem a középső pályá­ra tették?” A két pontvic ! Kárpáti és Záborszky a szélre került. Ketten he­­­­­­ves küzdelmet vívnak és végül is Kárpáti kerek egyperces idővel győz Záborszky előtt, aki két­tizeddel szorul a második helyre. Érdekesség, hogy a harmadik, a Bp. Fáklya vízilabdacsapatának kapusa lett. Vörös, könnyedén úszott, 1 p©rc 2,9 tizedet. Vájjon nem lenne-e érdemes úsznia? Feltűnő csendben folynak le az egyes számok. Kevés a néző és azok is hallgatnak. Még a nevesebb úszók osztálytársai sem jöttek el az országos középiskolás úszóbajnokságra. Kétségtelen, hogy az iskolai sportkörök komolyabb hírverést végezhettek vol­na a verseny előtt. Sok fiatalban felkelthették volna az úszás iránti érdeklődést­, már csak azért is, mert általában a küzdel­mek színvonalasnak bizonyultak. A 100 méteres női hátúszást Hunyadi­ Magda nyerte 1:18.5- tel, férfi mellúszásban Kunsági lett a bajnok 1:17.7-tel. A férfi 100 méteres hátúszásban Kliment győzött (1:11.2), míg a n® mellúszást Székely Ripszfana nyerte (1:26.3), voltak. Végre szurkolást is hallhattunk. A 4x100-as vegyesv­ált­óban Heves megye, a 4x100-as férfi ve­gyes váltóban ugyancsak Heves megye, a 4x100--as -----------------7 női gyorsváltóban Budapest, (Élelmezésipari Technikum) és végül a 4x100-as férfi gyorsvál­tóban is Budapest csapata (Berzsenyi Gimnázium) győzött. ♦ • ♦ A váltók izgalmasak Labdarúgósportunk fontos ügye,A Győri Vasas-Bp. Vasas hogy szembenézzünk a ténnyel: a Bp. Honvéd, a magyar lab­darúgósport legkiválóbb együt­tese és többszörös bajnokcsapata, amely gerincét alkot­ja a magyar válogatottnak, mély hullám­völgyben van. Az utóbbi három mérkőzésén a bajnokcsapat négy pontot vesztett. Amellett, hogy a piros-fehérek e mérkőzéseken nem mutattak színvonalas játé­kot, nem harcoltak olyan győzni­­akarással és lendülettel, amely hosszú évekig jellemző volt já­tékukra. Ifjabb válogatott mérkőzések előtt állunk és most különösen nagy jelentősége van annak, milyen formában játszanak leg­jobb játékosaink, milyen szellem­ben vívják bajnoki mérkőzései­ket. Vasárnap délután a Nép­stadionban több mint hetvenezer néző nem sokat örülhetett két legjobb együttesünk rangadójá­nak. A Bp. Vörös Lobogó, a mérkőzés győztese, messze van tavalyi formájától és csak an­nak köszönhette értékes győzel­mét, hogy játékát most sok­kal jobban jellemzi a kollek­tivitás, mint a Bp. Honvédét. A bajnokcsapat játéka nagyfokú ki­ábrándulást keltett, mert az együttes a mérkőzés kilencven perce alatt szinte csak tíz-tíz­­percekre lángolt fel, egyébként teljesen formán kívül, tervsze­­rűtlenül, kapkodva játszott. A Bp. Honvéd egy héttel ez­előtt ugyancsak a Népstadion­ban a Bp. Vasassal mérkőzött és csak nehezen harcolt ki egy pon­tot, olyan mérkőzésen, amelyen már 3:0 arányban vezetett. Nyoma sem volt a bajnokcsapat játékában a tervszerűen átgon­dolt, kollektív játékra épített gyors, lendületes támadásoknak. S mert az utóbbi hetekben éppen e fontos tulajdonság hiányzik a csapat játékából, érdemes egy kissé a tények mögé nézni. Labdarúgósportunkban sokat beszélnek arról, hogy a bajnok­csapat két legkiválóbb játékosa, Puskás és Kocsis között nincs olyan összhang, amely az együt­tes eredményes szereplésének el­engedhetetlen feltétele. Két sok­szoros válogatott játékosunk, sok nagy nemzetközi siker ré­szesei, nemzetközi viszonylatban is a magyar sport büszkeségei, nem értik meg egymást. E két játékos közötti ellentét rányomja bélyegét az utóbbi hetekben az egész együttes játékára és eb­ből eredően a piros-fehérek nem tudnak kikerülni a hullámvölgy­ből. De van másik jelenség is a csapat szellemében, ami mellett nem szabad elmennünk szó nél­kül. Egy héttel ezelőtt hangot adtunk a közönség felháborodá­sának, amely abból következett, hogy a csapat sokszoros válo­gatott balszélsője, Czibor, á­­l­landó, minősíthetetlen „párharc­ban” volt a Bp. Vasas jobb­­hátvédjével, Lőrinczcel, akivel — a játék menetétől füg­getlenül — szorgalmasan rugdalták egymást. Most több mint hetvenezer néző volt tanúja egy olyan jelenetnek, amely egy Honvéd-játékoshoz — minden becsületesen gon­dolkozó emberhez — mél­tatlan. A rangadómérkőzés első félidejének 26. percében Hidegkúti beadására Lóránt és Grosics csaknem egy időben in­dult. Grosics vetődéssel megsze­rezte a labdát. A földön fekvő kapust Palotás túl keményen tá­madta és ekkor kinyúlt egy kéz: a földön fekvő Lóránt ha­talmas ütést mért a lehajtó Pa­lotás arcába. Megdöbbentő volt az is, hogy ezt a mindenki által látott jelenetet egyedül Pósa, a mérkőzés játékvezetője nem látta. A Bp. Honvéd a magyar labdarúgósport nagy értéke. Az együttes játékát, labdarúgóinak magatartását, játékszellemét pél­­dr.későt látják maguk előtt a ma­gyar labdarúgók tízezrei. Nem mellékes tehát, hogy ebben az együttesben megmutatkoznak a kollektív játékot gátló széthúzás jelei. Emellett súlyos hiba, hogy a magyar néphadsereg labda­­rúgócsapatához méltatlan, mé­lyen elítélhető módon viselked­nek egyes játékosai. A Honvéd­ Sport Egyesület vezetői sokat tesznek annak érdekében, hogy visszatérjen a csapat régi, jó szelleme. De döntő, hogy — mert a hibák egyre jobban kiüt­köznek — fokozzák a nevelő­­munkát és ha kell, a legszigo­rúbb intézkedésekkel is biztosít­sák a csapat egységes szellemét, a játékosok sportszerű magatar­tását és a kiváló együtteshez méltó, jó szereplést! Maros László A falusi dolgozók szpa­rtakiádján Csirke (Borsod megye) leve­tette cipőjét és így futva, győzött az 590 méteres női síkfutásban. fat * mérkőzés, a Népstadionban 50.000 néző előtt a győriek 1:0 (1:0) arányú győzelmével végződött. A mérkőzés nagy részében válto­zatos, izgalmas volt a játék, különösen a győriek vezettek sok korszerűen felépített támadást. A második félidőben, amikor a Bp. Vasas felnyomult, nem tudott megbirkózni a kiváló győri védelemmel. A mérkőzés egyetlen gólját Kondron rossz hazaadásá­ból Dombos szerezte. Képünkön: Csordás, a Bp. Vasas jobbössze­kötője harcol a győri védőkkel. mmm Iftplip * *■ ■ ' .:- ■ ■ .í:;! ..,—,-----­ ií-' , .'a.'. v'' sí Ar KB I. állása 1.Vör. L, 18151 251:1631 2. Honvéd 18143 267; 2b31 3.Dózsa 18 95 442:31 23 4.Vasas 19102 746:2822 5. Kinizsi 19 85 625:2621 ö.Győr 13 67 627:3U 19 7.Salgt. 19 75 723:2819 8.Dorog 19 64 S30:30 16 9.Csepel 19 47 836:35 15 10.Szeged 19 55 922:33 15 11.Szomb. 18 63 923:43 15 12.Szt. V. 195A1024:38 14 13.Postás 19 3511 13:40 11 14. Sortex 18 18 915:35 10 Pwn „KOVÁCS-NAP” volt vasárnap a Népstadionban. Ez a név gyakran for­gott közszájon a vasár­napi labda­rúgómérkőzések és a két mérkőzés kö­zött megrendezett 10x400 méteres vál­tó lefutása során. A rangadónál sokkal érdekesebb és színvonalasabb küzdelmet hozott az előmérkőzésként be­iktatott Győri Va­sas—Bp. Vasas ta­lálkozó Az akkor még ötvenezer főnyi közönséget kelle­mesen lepte meg a győriek lendületes, néhány húzásra épített gyors tá­madójátéka.. De ki­vívta a nézőközön­ség tetszését a ki­váló vidéki együt­tes védőjátéka is, amellyel a mérkő­zés jelentős részé­ben nagyszerűen verte vissza a bu­dapesti piros-kékek meg-megtajuló tá­madásait. A néző­téren sok szó esett arról a hirtelen sző­­ke hajú, szimpa­tikus arcú sport­emberről, aki ott ült a játékos­bejáró melletti kis­padon és aki nagyban részese a győri csa­pat kitűnő játéká­nak. Ez a sport­ember Kovács Im­re, a győriek ed­zője, a labdarúgó­­sportban jól ismert „Marok”, aki mint középhátvéd, egyike volt a győri csapat leglelkesebb, leg­lelkiismeretesebb játékosainak. S most a győri együt­tes játékában a közönség az ő eré­nyeit, láthatta. Az előmérkő­­zés vége felé két sorban vonultak ki a pályára a Bp. Honvéd és a Bp. Vörös Lobogó fu­tói, akik 4x100 mé­teres váltó kereté­ben érdekes küz­delmet vívtak egy­mással. Amikor a futók a rajthelyre vonultak, a közön­ség észrevette a Vörös Lobogó kék­­melegít­ős spor­tolói között Kovács Józsefet, a „Kis Kovácsot”, aki a m­agyar—s­zovjet madal 5000 méte­res futószáma után a magyar sport egyik legnépsze­rűbb sportolója lett. Lelkesen tap­solták, ünnepelték a kiváló futót, aki­nek a váltófutás 400 méteres távja bi­zony „nem ízlett”. A nagyfokú álló­­képességre épített edzésrendszerű Ko­vács bizony jól le­maradt a váltófu­tás során és hát­­rr anyát a Vörös Lobogó többi fu­tója már nem tud­tál ledolgozni. A kö­zönség ekkor arról beszélt, helytelen volt a hosszútávfu­tó Kovácsot be­állítani egy ilyen váltóba. A „Kovács-nap” következő felvo­nása­’ a Bp. Vörös Lobogó—Bp. Hon­véd mérkőzésen játszódott le. A második félidő 30­ percében Kocsis kiegyenlített. Úgy látszott már, hogy a rangadó 1:1 arányban eldöntet­lenül végződik. Né­­hány perccel ké­sőbb azonban a kitörő Hidegkútit Lóránt fellökte a 16-os előtt. A sza­badrúgást, nem messze a 16-os vo­­naltól, Kovács II. rúgta, hatalmas erővel. A bomba­­szerű lövés utat tört a Bp. Honvéd sorfalán és aka­dálytalanul vágó­dott Grosics kapu­jába. És ez a Ko­­vács-gól eldöntöt­te a nagy mérkőzés sorsát. Néhány perccel később a Bp. Hon­véd jutott szabad­rúgáshoz. Puskás már nekikészülődött a lövésnek, ami­kor a közönség egy része tréfásan a szabadrúgás-lövés­hez a Vörös Lobogó Kovácsát rekla­málta. Ez volt a vasár­nap­ „Kovács-nap” hiteles története Tizes találat volt a legjobb! A totó eheti fordulójában hu­szonöten értek el 16 találatot 4035 forintos egyenkénti nyereménnyel. Kilenctalálatos szelvény 27.8 és nyolctalálatos szelvény 1752 darab akadt. Az előbbiekre 475, az utób­biakra 82.50 forintot fizetnek. A győztes Totó-szelvény: 1, 2, x, 1, 1, x, x, x, X, x, 2, 2. ■ Hű' 1111 ' ] Bánfi 4:24.2 perces, új csúccsal nyerte az országos ifjúsági atléti­­kai bajnokság 1500 méteres akadályfutószántát. fi Bp. Vörös Lobogó—Bp. Honvéd-rangadó a Népstadionban 70.000 néző előtt a Bp. Vörös Lobogó 2:1 (9:1) arányú győzelmét hozta. A mérkőzés góljait Palotás, Kovács 10 illetve Kocsis szerezte. Rangadóm­érkőzéseken szokatlanul lagyma­tag, tervszerűtlen játékot mutatott két legjobb labdarúgóegyütte­sünk. A Bp. Vörös Lobogó csapata megérdemelten győzött, mert lelkesebben játszott, mint ellenfele, amellett támadásait is kor­szerűbben építette fel. A Bp. Honvéd egyenlítő gólja után néhány percre magára talált, majd Kovács II. szabadrúgásból elért gólja után is jól rohamozott. Mindez azonban nem volt elegendő a pontszerzéshez. Képünkön: Grosics kifut a kitörő Palotás elé. labdarúgóbajnoki mérkőzés " vidéken Az RTL. I. vasárnapi labdarúgóbajnoki fordulójában három mérkőzés vidéken került sorra. dorogi bányász—szombat- kiegyenlített, de végül tizen-H E L Y'L°K°M0T!Y. ,2,egyesből mégis a hazai csapat fog, 3500 néző. Játékvezető: Pál- A­di. Góllövők: Kocsis, Varga. A szerezte meg a győzelmet, végig alacsony színvonalú mér­kőzésen a második félidőben mu­tatott korszerűbb játékának kö­szönheti győzelmét a Dorogi Bá­nyász. A szombathelyi együttes gyenge színvonalú játékot muta­tott. BP KINIZSI—SALGÓTARJÁ­­NI BÁNYÁSZ 1:1 (1:1). Salgó­tarján, 6000 néző. Játékvezető: Hernádi. Góllövők: Mátrai, il­letve Bablena. Napyimmá, iz­galmas mérkőzést vívott a két csapat. A Bp. Kinizsi a má­sodik percben érte el gólját, majd később egy tizenegyest kihagyott. Az élelmezésiek a já­­ték nagy részében támadtak, de csatársoruk sok gólhelyzetet nem tudott értékesíteni. SZTÁLIN VASMŰ EPÍTŐK— SZEGEDI HONVÉD 2:1 (1:0). Sztálinváros, 3000 néző. Játék­vezető: Rigó. Góllövők: Krasz­­nai (2), illetve Csáki. A jóira­­mú mérkőzésen a hazai csapat eleinte jobb támadásokat veze­tett. Első góljuk után úi , sze­gediek erősítettek, de gólhelyze­teiket nem tudták kihasználni. A második félidőben a Sze­gedi Honvéd támadósora ötle­tes, gyors támadásokat vezetett. cse­­ekített erhzalmi Bosszantó volt az a nemtö­rődömség, ahogy a falusi dol­gozók II. szpartakiádjának va­sárnapi atlétikai versenyszámait rendezték. A ve­rsen­y ren­de­zé­sére jellemző volt, hogy a 100 méteres női síkfutásnál a rajt után még nem feszítették ki a célszalagot. Már nekiiramodott a 100 mé­teres férfi síkfutás csonkás me­zőnye — két futó a pályán tör­tént mozgás miatt új indítási jelre várva nem­ indult — ami­kor kifeszítették a célszalagot. Falusi sportolóink e nagysze­rű erőpróbája nagyobb megbe­csülést érdemel! Veres Pál Magyar Híradó- és Dokument Filmgyár,