Esti Hírlap, 1958. december (3. évfolyam, 283-306. szám)

1958-12-02 / 283. szám

0:5 — ahogy a csapatkapitány látta Ez történt a tizedik fordulóban Megszokottá válik már, hogy az NB I-es labdarúgó-bajnok­ság fordulói mindig szolgálnak váratlan fordulatokkal. Mégis akad rendszerint egy-egy olyan találkozó, amely meghökkenti a legelszántabb, mindenre fel­készült szurkolókat is, így volt ez vasárnap is, amikor is Tata­bányán a kitűnően feljavult hazai együttes 5:0 (1:0) arány­ban lelépte a Ferencvárost. Az is érdekes, hogy az NB I. egyik „mumusa”, a Szombat­hely csapata 80 percig győze­lemre állt a Megyeri úton és a pontosztozkodás csak egy vita­tott gól után következett be, s az eredmény 1:1-re alakult. Az MTK-nak is nehéz perceket, sőt, negyedórákat okozott el­lenfele, a Miskolc, amely 0:2 után egyenlíteni­ tudott, s elég hosszú ideig tartotta a döntet­lent, majd Bukovi két gólja pecsételte meg a sorsát (4:2). A Bp. Honvéd javuló formá­ban, 2:1 (1:1) arányban győzött a Dorog ellen. Salgótarján ott­honában 2:0 (0:0) arányban győzött a Győr ellen. A hét egyik legszebb haditette a Csepel nevéhez fűződik: Diós­győrött győzött 2:1 (0:0) arány­ban. Hét mérkőzésen —­46 000 néző...­ ­ Az esős, zhnankósabb idő, de még talán labdarúgásunk gyengébb színvonala is hozzá­járult ahhoz, hogy visszaesés mutatkozik a mérkőzések láto­gatottságában. Ha a szombati 2:1-es Vasas—BVSC-mérkőzést is beleszámítjuk, mindössze 46 ezer néző nézte végig az NB I. hétvégi fordulóját. Kirívó a Hungária körúti nézőszám: ezer nézője volt csak az MTK—MVSC-találko­­zónak. Ha azt vesszük, hogy a mérkőzés nagy részében­ csak a „Hajrá Vasút!’­ biztatást le­hetett hallani, nyugodtan mondhatjuk, hogy igazán csak néhány száz MTK-szurkoló volt kíváncsi első helyen álló csa­pata mérkőzésére. A kék-fehé­rek Young Boys elleni súlyos veresége éreztette hatását. A legnagyobb nézőszámok­kal a szombati Szőnyi úti és a vasárnapi tatabányai és újpesti találkozó dicsekedhetett. Az előbbi két mérkőzésén 10—10 ezer néző, az utóbbin 12 ezer szurkoló volt jelen. Dékány a tatabányai vereségre', ■· A Tatabánya hihetetlenül nagy lelkesedéssel játszott — mondja a nagyarányú tatabá­nyai vereségről dr. Dékány Fe­renc, a zöld-fehérek csapatka­pitánya. — Győzelmük arányá­hoz hozzájárult, hogy csatá­raiknak úgyszólván minden si­került, nekünk pedig semmi. Az első félidőben mi is több­­gólos vezetést szerezhettünk volna, de Albert egy és Fried­­manszky három kiugrása gól­biztos helyzetben maradt med­dő. Emellett az első félidőben szerencsétlen gólt kaptunk, a gól előtt a labda már az alap­vonalon kívül volt, s Biró lö­vése is alig tudott átvánszorog­ni a gólvonalon. A második félidő gyors Dombai-gólja pe­­csételte meg sorsunkat, a játé­kosok kapkodni kezdtek, s a nagyon jól és lelkesen játszó tatabányaiakkal szemben tehe­tetlenek voltunk. A mérkőzés után, alig esett szó a játékosok körében a nagy vereség okairól. Kedden már alaposan megbeszélik a ferenc­városi játékosok, mik voltak a kudarc legfőbb okai. — A legfőbb tanulságnak azt tartom — mondja a csapatka­pitány —, hogy nem szabad az 5:0-ás vereség után sem el­veszíteni a fejünket, s ha erős csorba is esett a csapat önbi­zalmán, már a követk­ező, BVSC elleni mérkőzésen ki kell azt köszörülnünk. Fej vagy kéz? A fővárosi mérkőzések közül vasárnap a legtöbb nézője a Megyeri úti sta­dionban az Újpesti Dózsa— Szombathely találkozónak volt. Az újpestiek egyre in­kább újra magukénak érzik a lila-fehér együttest, de so­kan keresték fel a városból is a messze eső sporttelepet, a többi között Baráti Lajos szövetségi kapitány és Han­ti György, az MLSZ főtitká­ra is itt remélte, hogy jó futballt láthat. Sajnos, nem így történt. Az Újpesti Dó­zsa már a mérkőzés elején, 10—20 perc alatt „elintéz­hette volna” ellenfelét, de ez a játék olyan volt, mint az opera teste nélkül — csak éppen a gól maradt el. S mint ahogy ilyenkor történ­ni szokott, a vidéki együttes vérszemet kapott, megsze­rezte a vezető gólt, s utána pompás védekezéssel az új­pestiek minden egyes ki­egyenlítési kísérletét már csírájában elfojtotta. Már­­már úgy látszott, hogy a Szombathely két ponttal térhet haza, amikor az Új­pesti Dózsa tíz perccel a mérkőzés vége előtt ki­egyenlített , ám vitatható körülmények között. Ez történt: a szombathe­lyiek a kapuja elé ívelt lab­dára egyszerre ugrottak fel a szombathelyiek­ és Borsá­nyi, az újpestiek előrehúzó­­dott balfedezete. Elég nagy tömörülés volt, a tribünről nemigen lehetett látni, hogy Borsányi a kezével vagy a fejével juttatta-e a hálóba a labdát. Az esettől megle­hetősen távol álló Bálla játékvezető gólt ítélt, de a szombathelyiek hevesen til­takoztak, és a határbíróra is hivatkoztak, aki a kritikus pillanatban állítólag zászló­jával jelezte is a szabályta­lanságot. A nagy kapacitá­­lásra a játékvezető meg­kérdezte a határbírót, de ő ekk­or szintén a középvonal felé mutatott. A tribünön a nézők között erősen meg­oszlottak a vélemények s érdekes, hogy az egyik új­pesti vezető is úgy látta, hogy Borsányi kezével ütöt­te a labdát a hálóba. Az 1:1 arányban végző­dött­ mérkőzés egyenlítő góljának van még egy ko­ronatanúja. Ma reggel kéz­hez kaptuk a Magyar Táv­irati Iroda fotóriporterének, Petrovics Lászlónak a fel­vételét, amelyet a következő aláírással látott el: „A 83. percben a Varga 11-ről le­pattanó labdát Borsányi kézzel ütötte be a szombat­­helyiek kapujába.” Íme a felvétel: fej vagy kéz. Budapest győzött Bukarest ellen A margitszigeti sportuszodá­ban szombaton és vasárnap került sor a Budapest—Buka­rest városok közötti úszó-, mű­ugró- és vízilabda-viadalra. Az eredmények általában kö­zepesek voltak. A pontver­senyt 128:111 arányban Buda­pest nyerte. A két vízilabda­mérkőzésen az első napon Bu­karest csapata győzött, a má­sodik napon döntetlen volt az eredmény. Béke Kupa jégkorong-mérkő­zések : Újpesti Dózsa —Bp. Vörös Meteor 31:2, BVSC-FTC 1:1. 12 telitalálat a totón A heti totófordulóban tizen­­ketten értek el telitalálatot. Nyereményük: 39 241 forint. Tizenegytalálatos szelvény 354, tíztalálatos 3615 darab akadt. Az előbbiekért 1330, az utób­biakért 173 forintot fizetnek. Bp. Honvéd—Dorog 2:1 1 Tatabánya — Ferencváros 5:0 1 Salgótarján—Győr 2:0 1 U. Dózsa—Szombathely 1:1 x MTK-Miskolc­ 4:2 1 Diósgyőr —Csepel 1:2 2 Budafok — Pécsi Dózsa 0:1 2 Zalaegerszeg— Komló 2:0 1 Székesfehérvár — Dél-budai Spartacus 1 :0 1 Kecskemét—Borsodi B. 0:0 x Lazio —Roma 1:3 2 Milan —Fiorentina 2:0 1 A december 7-i, vasárnapi Fe­rencváros—BVSC és Vasas —Hon­véd kettős mé­rkőzésre már áru­sítják a Népstadion jegyeit a sport,­csarnoki elővételi pénztárnál. Bilek—Portisch döntetlen Az országos férfi egyéni sakkbajnokság döntő küzdel­meinek harmadik­ fordulóját vasárnap bonyolították le a Műszaki Egyetem Kinizsi ut­cai színháztermében. A fordu­lóban nagy küzdelem alakult ki a részvevők között. A nagy érdeklődéssel várt Bilek—Por­tisch játszma döntetlen ered­ménnyel végződött. Eredmények: Bilek—Portisch döntetlen, Pogáts—Sallay dön­tetlen, Haág—Bárczay 1:0, Deli —Warnusz, Filep—Barcza, Fo­rintos—Kluger, Szabó—Sán­dor, Flórián—Flesch, ifj. Honfi —Lengyel játszmák függőben maradtak. Izgalmak a másodosztályú labdarúgó-bajnokságban Súlyos sérülés, sok tizenegyes, félbeszakadt mérkőzés Valószínűleg most történt meg először, hogy a labdarúgó­­bajnokság első- és másodosz­tályú mérkőzéseit ugyanannyi néző látta vasárnap. Mert ez­úttal úgy adódott, hogy az NB II-találkozókon is annyian voltak, akárcsak az NB I-ben. Az NB II. ezúttal felborított minden szakértői és szurkolói számítást. A Nyugati csoport­ban például arra számítottak, hogy a visszaesett Pécsi Dózsa kikap Budafokon, az eddig re­mekelt Komló pedig győz Za­laegerszegen, és — éppen for­dítva történt. A pécsieket lel­kileg sem vetette vissza, hogy válogatott játékostársuk, Lo­­vig lábtöréssel nyomja az ágyat, úgy küzdöttek, ahogyan kevés csapat és győztek is 1:0- ra, míg vetélytársuk­, a szem­mel láthatóan elbizakodott Komló, 2:0-ra kikapott. Mi tagadás, a másik csoport éllovasa, a Szegedi EAC, mi­ként a múlt héten, most sem állt hadilábon a szerencsével. Amíg a Pénzügyőrök ellen az utolsó percekben szerezték meg a győzelmet, addig most a Bp. Spartacust úgy fektették két vállra (3:2), hogy három góljuk közül kettőt 11-esből rúgták, egyet pedig szabadrú­gásból. És a Spartacus kétszer is vezetett... Az utóbbi időben „divatos­sá" vált hajráegyenlítések, il­letve győzelmek, különben az NB II-re is jellemzőek lettek. Ebben a fordulóban a Debre­cen a­ 84., a Szállítók a 90. percben lőtte egyetlen gólját, amely a Pénzügyőrök,­­ illetve az Oroszlány ellen elég volt a győzelemhez is. Sajnos, sportszerűség tekin­tetében úgy látszik az NB II. lényegesen „hullámzóbb”, mint az NB I. Mert amíg az NB I- ben az idén kevés volt a kiállí­tás, és bíróverésre évek óta nem is volt példa, addig az NB II-ben tegnap ismét félbeszakadt egy ta­lálkozó, mert megint tet­­legességre került sor. A Kistext-pályán Moson­magyaróvár 3:2-re vezetett, amikor az első félidő 44. per­cében egy néző súlyosan inzul­­tálta Lenkefi partjelzőt, s Va­das játékvezető ezek után nem volt hajlandó tovább bíráskod­ni. De a sportszerűtlen légkört az is bizonyítja, hogy az ózdi Rubint súlyos térdsérülése miatt a vasgyári csapat 45 per­cen át 10 emberrel volt kényte­len játszani az Egyetértés el­len, s hogy durva felvágáso­­kért négy 11-est is­ ítéltek m­­­árcinp a játékvezetők. Vasárnap este érdekes sport­­találkozóra került sor a Sport­­csarnokban, Magyarország vá­logatott cselgáncs-csapata első nemzetközi mérkőzését vívta az NDK válogatottjával. A kö­zönség zsúfolásig megtöltötte a nagytermet, és végig nagy ér­deklődéssel kísérte a látványos és izgalmas küzdelmeket. Az NDK legjobb cselgáncsozói , akik már kellő nemzetközi ver­senytapasztalatokkal rendel­keznek, hiszen már több Euró­­pa-bajnokságon is indultak, 13:3-ra, biztosan győztek. A magyar cselgáncsozók veresé­gük ellenére, fejlődésről tettek tanúságot A válogatott mérkőzés előtt a XVII. kerületi Sportiskola diákjai alapfokú cselgáncs-be­mutatót tartottak. Különösen nagy sikere volt a 6 éves Ré­­nyi Lászlónak. Utánuk a válo­gatott keret két tagjának rész­vételével Purman János, a magyar válogatott mestered­zője szabálymagyarázattal egy­bekötött bemutatót rendezett a közönség tájékoztatására. Jelenet a viadalról. A kétsten: Lindner (NDK) győz Galambos ellen. (MTI Fotó: Mikó felvételei.) Berczik­ és Földi továbbjutott, Sidó, Gyetvai kiesett Vasárnap megkezdődtek Stockholmban a skandináv nemzetközi asztalitenisz-baj­nokság küzdelmei. A nemzet­közi viadalon a magyar színe­ket négy versenyző: Berczik, Sidó, Földi és Gyetvai képvi­seli. A férfi egyes első forduló­jában Földi 3:0 (17, 16, 20) arányban győzött a svéd Bengtsson ellen. Bérezik, Sidó és Gyetvai csak a második fordulóban kapcso­lódott be a küzdelembe. Ber­ezik 3:0 (20, 16, 21) arányban győzött a svéd Karlsson ellen, Földi a román Cobirsant győz­te le 3:0 (19, 15, 16) arányban. Sidó 3:2 (23, 18, —8, —17, 15) arányú vereséget szenvedett a francia Amourettitől. Sidón kí­vül Gyetvai is kiesett a küzdel­mekből, mert a svéd Alser 3:1 (19, —21, 15, 18) arányban győ­zött ellene. Két vívóverseny volt vasárnap. ez DSC kardversenyét Szerencsés, a BVSC női tőrvívó-viadalát Dö­­mölki nyerte. Németország közös csapattal vesz részt a jövő évi szabadtéri nagypályás kézilabda-világbajnok­ságon. Télre kész ruhát! Szép, olcsó, elegáns! Ma érkezik a Zágrábi Dinamó A Zágrábi Dinamó labdarú­gó-csapata, amely szerdán a Dózsa-stadionban „Vásári Ku­pa” revánsmérkőzést játszik az Újpesti Dózsával, ma este ér­­­kezik Budapestre. LOSPORT Kapuzárás hóesésben Vasárnap tartották az év utolsó galoppversenyét, s ami a galoppversenyek történeté­ben nagyon ritkán fordul elő, az első futamot sűrű hóesés­ben f­utották a lovak. Az ered­mények több meglepetést hoz­tak, mert a havas pályán sok ló forma alatt szerepelt A sampionság kérdése csak az utolsó futamban dőlt el, mert ha ott Rozsda nyert volna, ak­kor Wimmer a sampion ido­már, így azonban minimális különbséggel Mravik Pál ke­rült a rangsor élére. Részletes eredmények: I­ X. Pontos. 2. Buda­­basa 3. Iram. Tot. 10,43, 18, 15, 25. Bef. 130 és 170. — II. 1 Csóka, 2. Csongor II., 3. Abel Tot 10:95, 41, 27, 19. Bef. 581 és 333. — III. 1. Fitos II., 2. Krisztina 3. Veron­­ka. Tot. 10:20, 11, 16. 13. Bef. 56 és 57. — IV. 1. Kába, 2 Falum - beli, 3. Kyra Tot. 10:175, 29, 25. 22. Bef. 614 és 368. — V. 1. Sal­vator, 2. Minimax, 3. Bambusz. Tot 10:81, 35, 24, 47. Bef. 267 és 550. — VI. 1. Marmota, 2. Mah- Yong. 3. Robaj Tot. 10:33, 23, 31, 33. Bef. 136 és 386. — VII. 1. Du­­dar, 2. Ruszlán. 3. Bármikor. Tot. 10:30, 30, 32, 48. Bef. 380 és 303. —­­VIII. 1. Berkenye, 2 Drága­kő 3. Cila ToL 10:14, 26, 16, 28. Bef. 268 és 693. — IX. 1. Bel­lona, 2. Akó, 3. Sziporkázó Tot. 10,91, 75, 53, 77. Bef. 746 és 969.