Csongár Árpád: A csehszlovákiai magyar sport története a két világháború között, II. (Budapest, 1985)

A Csehszlovákiai Magyar Asztalitenisz Szövetség, a CSMATSZ története

24 ­ let bajnokságot a Füleki TC és a Rimaszombati TSE előtt,majd február 21-én Losoncon legyőzte a keleti kerület bajnokcsa­patát, a PTVE együttesét és egy éves kihagyás után ismét be­került a döntőbe. Az országos magyar csapatbajnoki címet el­döntő mérkőzést február 27-én játszották le Losoncon a PTE és LAFC között. Ez a vendéglátók 13:1 arányú fölényes győzelmével végződött. A LAFC együttesében Lőwy II., Bézy, Gero, Selm­idl, Lőwy I., Weisz, illetve Herczog Margit és Grossmann Lili ját­szottak. A CSMATSZ egyéni bajnokságát február 27-28 között szin­tén Losoncon bonyolították le. A bajnoki címeken Révész Ferenc PTE, Dományi Sarolta PTE, a Révész,Kovács PTE férfi- és a Gerő Grossmann LAFC vegyes pár osztoztak. A LAFC Grossmann Lili ré­vén még egy ezüstérmet, a Gerő, Weisz férfi- és a Pék, Schmidl vegyes pár révén egy-egy bronzérmet szerzett. Március hóban Rimaszombaton szerepeltek a losonci ver­senyzők, ahol a város bajnokságában a következő eredményt ér­ték el: férfi egyes: 2. Gerő, 3. Schmidl, férfi páros: 1. Schmidl, Lusztig, 2. Gerő, Lőwy. 1938-ban a LAFC ismét megnyerte a CSMATSZ kerületi csa­patbajnokságát, de nem került be az országos döntőbe. A CSMATSZ országos egyéni bajnokságában a LAFC verseny­zői nem vettek részt. FÜLEK *­­ * ü A városban csak 1930-as években honosodott meg az aszta­litenisz sport az FTC jóvoltából. A klub asztalitenisz gárdá­jának első nyilvános szereplésére 1937-ben került sor. A csa­pat a CSMATSZ középkerületi csapatbajnokságában indult és ve­reséget szenvedett a LAFC-tól az I. fordulóban. LÉVA A sportág versenyszerű felkarolása az 1926-ban alapított LTE-ben kezdődött el, amely 1927-ben állította fel a klub asz­talitenisz szakosztályát Balogh Endre vezetésével. 1936-ban már nagy népszerűségnek örvendett a sportág a városban. Az LTE szakosztályában mintegy 56 fő kergette a kau­csuklabdát és felnőtt egy jó képességű versenygárda is,amelyik szép sikereket ért el a klubközi és egyéni versenyeken. Július hó elején Érsekújvárott vendégszerepeltek az LTE versenyzői, ahol barátságos, klubközi mérkőzésen 8:1 arányban legyőzték az ÉSE együttesét. Augusztus 3-án, az LTE sportnapja alkalmából asztalite­niszversenyt is rendeztek a városban. A három számban kiírt torna győztesei Gergely Tibor, Reittmann Márta és az Erdős, Kun férfi páros lettek. Az LTE házibajnokságát augusztus végén rendezték meg nagy részvétel mellett.A bajnoki címeket Müller István,Reitt­mann Márta és a Müller, Wertheimmer férfi páros szerezte meg. A helyezéseken Berger György, Gergely Tibor, Berger Edit, va­lamint a Kun, Erdős és a Gergely, Berger férfi pár osztozott. A városban az LTE mellett az LSE, a Juventus SK és a Mak­kabi SE művelte legmagasabb szinten az asztaliteniszsportot.