Felvidéki Ujság, 1940. október (3. évfolyam, 224-249. szám)

1940-10-14 / 235. szám

1940. ok­tóber 14 23­5. szám Betiltott film Az Országos Mozgóképvizsgáló Bizottság megtagadta az engedélyokirat kiadását „Az egész világ nevet“ (Joyeux Garçons) olyaü filmvígjáték bemutatásától, amelyet a Sorkifló oposz filmgyár készített. (Magy. Tud.) Az erdélyi bevonulásról készült egész es­tét betöltő riportfilm kétségkívül az őszi sze­zon legnagyobb filmeseménye, amelyet má­tól Kasán is példátlanul nagy érdeklődés mellett játszanak. Valóságos filmriporter-ex­­pedíció utazott Erdélybe a különböző kato­nai csoportokkal, ahol tornyokból, házak te­tejéről fotografálták a bevonulási eseménye­ket. t* * * » Egymás után készülnek az új magyar fil­mek. E héten fejezték be a Hunniában a Tó­parti látomás műtermi felvételeit, a Hunnia másik műtermében pedig a Beáta és az ör­dög című filmet. A Filmirodában a hét köze­pén fejeződik be a Pepita kabát című film­­vígjáték s utána nyomban a Hét szilvafa ci­oll film forgatásához kezdenek. • * * A Notre Dames toronyőr című nagy ame­rikai film Charles Laugtonnal a főszerepben e héten került meghívott közönség előtt be­mutatásra. Laughton Quasi­módé szerepében felejthetetlen alakítást nyújt. A­­ kassai mozgószín­házak műsora Capitol - Ma, hétfőn és a következő napokon csütör­tökig bezárólag az erdélyi bevonulás filmje, Kelet felé. A magyar filmoperatőrök ragyogó képességről tettek vizsgát ennek a kápráza­tos riportfilmnek fotografálásával, amely a magyar történelem könnyes, szivárványt, fordulatát örökíti meg mindnyájunk számra, akik nem lehettünk szemtanúi azoknak a má­moros boldog óráknak ,amikor a magyar Hadsereg felszabadította Keletmagyarország és Északerdély ősi, szent magyar földjét. Soha nem tapasztalt, rajongó érdeklődés vár­ta Kassán is ezt az örökbecsű magyar film­alkotást, amelyet a Magyar Királyi Főve­­zérség filmalosztálya és a Magyar Filmiroda együttesen készített Főméltóságú Kormányzó Urunk és a Honvédség diadalútjáról s az erdélyi boldog viszontlátás millió szépségé­­ről. Az első két nap hét előadásán ezrek töltötték meg a Capital hatalmas nézőterét s akárcsak Budapesten, itt is valóságos taps­orkán kísérte végig a szivet simogató és lé­lekbemarkoló film bemutatását. S ez a pá­ratlan, nagy érdeklődés ma sem csökkent, sőt még fokozódik s közönségünk ma is tö­megesen vásárolja már szerdára és csütör­tökre is a belépőjegyeket. Tekintettel erre a rendkívüli érdeklődésre, ajánlatos mindenki­nek, hogy a kívánt jegyet előre biztosítsa. (Telefonrendelésnél a következő szám hí­vandó: ,34—92). Rendes helyárak! 16 éven aluliaknak is alkalmas! Előadások: K5, %7, 449 órakor, vasár- és ünnepnapokon délután */*3 órakor is. Tivoli Ma. hétfőn és holnap, kedden Orczy bá­rónő világhírü regényének filmváltozata: Vörös pimpernel visszatér. Páratlan művészi eszközökkel megalkotott hatalmas film a francia forradalom idejéből és Robespierre rémuralmának üldözöttjei életéből. A nagy forradalom legvéresebb fejezetei alkotják ennek a feledhetetlenül érdekes Korda-pro­dukciónak izgalmas hátterét. Főszereplők: Barry Barnes, Sophie Stewart, Margaretta Scott, James Mason. 16 éven aluliaknak is alkalmas! Mérsékelt helyárak! — Szerdán, 16-án és csütörtökön, 17-én: Mr. Moto a kalózok szigetén. A japán detektívhős legiz­galmasabb kalandjai egy gyémántcsempész­­bandával. Ezer veszély, ezer meglepetés és ezer detektív-mesterötlet! Az érdekes és iz­galmas történet Porto Rico szigetének szép­ségekben gazdag környezetében játszódik le. Főszereplők: Peter Lorra, Jean Hersholt és Amanda Dugg. 16 éven aluliaknak is alkal­mas! Mérsékelt helyárak! Előadások: 445, 447, 449 órakor, vasár- és ünnepnapokon délután 2 órakor is. Centről Ma, hétfőn utoljra a Paramount nagysza­bású kalandorfilmje: Fekete éjszakák. A for­dulatos és izgalmas történet középpontjában Charles Laughton áll, aki a kétlaki életet élő angol főur-bandavezér szerepében sza­porítja híres alakításainak számát. A ro­mantikus bandita-film másik eseménye az új sztár, Maureen O’Hara bemutatkozása. 16 éven aluliaknak is alkalmas! — Holnap, kedden, továbbá szerdán és csütörtökön a főidény kiemelkedő eseménye! A viharzó szenvedélyek nagyhírűje: Férfi a gáton. Az erdő ritka virágba borulása okozta mámoros idegállapot az alaptémája ennek a küllönje­ 4 gesen érdekes filmnek, amely a zöld hegyek világának valóságos panorámájával gyönyör­ködtet, ugyanakkor egy lenyűgöző emberi drámával is bilincseli le a nézőt. A két szerelem között vergődő férfi az alkotó munka mérnök hősének­­ izgalmas film­drámája. Főszereplők: Paul Richter, Hansi Knoteck, Carl Günther, Hedwig Bleibtreu, jó éven aluliaknak is alkalmas! Előadások: 445, 447, */*9 órakor, vasár- és ünnepnapokon délután Va 3 órakor is, Tátra Ma, hétfőn utoljára az idény legvidáj­ab­b magyar filmje: Zavaros éjszaka» Ssönügyi vígjáték! Izgalmas, de együtt^s, falrengetően, kacagtató. Régen­­ láttunk ennyi fejetejére ál­lított, mulatságos helyzetet, melyek még az amerikai burleszkfilmeknek is becsületére válnának. A főszerepekben,­ ÍFolnay Klári, Rajnay Gábor, Bilicsi Tivadar, Makláry Zol­­­tán, M­idvéghy Vali, Pethes Ferenc. 16 éven aluliaknak is alkalmas! — Holnap, kedden, továbbá szerdán és csütörtökön a velencei versenyen az olasz kultuszminisztérium ser­legével kitüntetett francia nagyfilm: Rács­­nélk­üli börtön. Megrázóan emberi dráma a leányjavítóintézeti növendékek életéből. Fa­­j­vasz ébredése a vezeklések házában. A tisz­ta és a bűnös szerelem megdöbbentő tanul­ságai. A főszerepekben: Anti­e­­ Ducauc, Co­­rinne Lucharre és Roger Duchesne. T6 éven aluliaknak nem alkalmas! Mérsékelt hely­­árak! Előadások: 447, 449 órakor, vifsér- és ünnepnapokon délután 443 órakor is. A színházi iroda hírei Ma hétfőn ötödször megy a színházban a „Tokaji aszú“ nagy siker mellett. Táblás há­zak bizonyítják, hogy utolérhetetlen alakí­tást nyújt minden egyes szereplő a közön­ség szórakoztatására. Minden egyes mű­vésznek a tapsorká­n a jutalma, a mai elő­adásra is olyan nagy az érdeklődés, hogy a pénztárnál csak segítséggel tudják a jegye­ket kiszolgáltatni. Az igazgatóság közli, hogy a titkári irodában lehet szelvényeket váltani 21­ százalékos kedvezménnyel, akár helyhez, vagy nem helyhez kötött helyekre. A Kassai Nemzeti Színház heti műsora: Október 14-én,­­hétfőn este 8 órakor: Tokaji aszú. Szelvények érvényesek. Október 15-én, kedden este 8 órakor: Tokaji aszú. Szelvények érvényesek. Október 16-án, szerdán este 8 órakort Erzsé­bet. Szelvények érvényesek. Október 17-én, csütörtökn este 8 órakor: „Hamburgi mennyasszony“ vitéz Tölíiay Andor felléptével. A­ bérlet 2. Október 18-án, pénteken este 8 órakor: „Sor­­tüz“. Szelvények érvényesek. Október 19-én, szombaton este 8 órakor: „Sortü­z“. A­ bérlet 3. Október 20-án, vasárnap délután 4 órakor: „Sortüz“. Rendes helyárakkal. Október 20-án vasárnap este 8 órakor: »Sor­tűz“. Bérletszünet. Tokaji aszú Operett 3 felvonásban, 5 képben. — írta: Szilágyi László. — Zenéjét szerzette: Eise­­m­ann Mihály. — A díszleteket tervezte­­ és festette: Bus Miklós festőművész. — Tán­cokat betanította: Kuthy József. — Rendező: Daniss Győző. — Karnagy: Fischer Károly. Szereplők: Történik: I. felvonás 1 kép: Pesten a Gel­­lért hegyen. 2. kép: Abauj zaláSon Darázs Katalin házában. TI. felvonás 3—4. kép a to­kaji Szeniczey kastély előtt. — Ill­ ik felvo­nás a tokaji szőlő­hegyen: Tarcali Darázs Katalin . Lidi) . . • • Zsófi) . . » « Sári­ leányai . * . . Vica) . » » * Andriska Szeniczey Miklós . . . Pista, a fia .... i Viola, a sógornője . . . Hámory Alfonz . . . Babszi, a lánya . . . . Dr. Devernyák, ügyvéd . Krajcár Jani . . . . . Mókus bácsi . . . s » Szabó Gáspár, bíró . » Orbán Tivadar . . » » Gergő » s­i­n­­ * s Tiszteletes . . . . . Mari néni, szakácsnő . . Teca, szolgáló . . . * . I- ső csendőr ..sí. NI- ik csendőr. . . . . . Kathona Emmy . Márffy Vera . Szögi Arany . Szabó Jutka . Péterfi Giza * ’ * ár <* » Gárdonyi László . Sághy István . Chapó Ildikó . Lendvay Lajos . Földessy Lilla . Burányi László . Andrássi Márton . Polgár Gyula . Váradi László . Kúthy József . Benkő Béla . Mándoki Kálmán . Vadász Kati . Gazsi Erzsébet . Margittai Alajos . Balogh Ferenc Nehezen győzött a a kiállításokkal meggyengített favorit ózdiak ellen Kassa, október 14, KAC—Ózdi VTK 2:0 (1:0). Maróth mis­kolci játékvezető sípjelére erősen szembe­tűző nappal kezd a KAC. A játék mindjárt a helyi csapat térfelére szorul. A 2. percben azonban már Visnyánszky harcol Bisztry­­vel, úgyhogy a labda szögletre gurul, melyet azonban a játékvezető nem ad meg, amiért máris kifütyülik (Lehet, hogya ez a fütty­koncert döntően befolyásolta további műkö­dését...) Az 5-ik percben Lebenszky lyu­kat rúg, de Tóth egész tiszta helyzetből is kapu fölé vágja a­­ labdát. Két perc múlva­­ Polákot lesről engedi el a bíró, szerencsére Jeles kezébe lövi a labdát. Eddig szinte állandóan az ózdiak támadtak. Most azonban a KAC is belemelegedik és átveszi ellenfele gyilkos iramát. A 9-ik perc­ben Visnyánszky és Bisztry összecsap, úgy­hogy a KAC szögletet rúghat. A következő Zetítai ment szögletre Tóth elől. Rendkívül erős az iram és lendületes tá­madások folynak mindkét oldalon. A 12-ik percben Szilágyi ügyesen kiteszi Tóthot, aki azonban a gólhelyzetben torony­magasan kapu fölé bombáz. Három perc múl­va nagy kavarodás támad az ózdiak kapuja előtt, végre Szilágyi az emberfalba lő, a kö­zönség 11-est reklamál, mert úgy látja, hogy a labda valamelyik ózdi játékos kezét éri. A játékvezető továbbot int, amire megint ki­tör ellene a tüntetés. 25-ik percben újabb nagy­­ gólhelyzet van az ózdi kapu előtt: Tóth beadását akarja elcsípni a kapus, közben megbotlik és a labda elszáll mellette, azonban a KAC-csatárok le­késnek. Az iram nem lankad és tovább folyik a nagy harc a gólért. A 27-ik percben Takács okosan előretálalt labdáját Szilágyi fölélövi. A 38-ik percben Farkas rohamoz a KAC- kapu felé, beadását Takács szögletre hi­bázza. A következő percben megint az ózdi kapu forog veszélyben, Zentai szögletre ment. A 46-ik percben Tóth beadását Bisztry hibázza szögletre. Nagy a KAC-nyomás az ózdi kapura­ Az utolsó percekben az ózdiak mintha sa­ját tempójuknak estek volna áldozatul, mert erősen visszaestek. A KAC szünet nélkül támad, mégis csak egy nagy védelmi hibá­ból jut gólhoz. A 42-ik percben Szilágyi ki­tör, de Zentai az utolsó pillanatban szög­letre ment. A szögletrúgást a kapus kiöklözi, ami után kavarodás támad: Király lövése a védőkről pattan vissza, akik ezután egy pillanatra kihagynak és késnek a beavatko­zással, de ez elég Pásztornak ahhoz, hogy a léc alá vágja a hozzá jutott labdát, melyet a két hátvéd és a kapus a kapuvonalon várt, mégsem tudott elfogni. Az utolsó percben Zentai Pásztorral csap még össze, a labda utoljára Pásztort érintve fut ki, a játékvezető tévesen szögletet ítél, melyet azonban már nincs idő berúgni. Szünet után már a 2-ik percben tízre olvad az ózdi csapat létszáma. A második ózdi játékos kiállítása után is egy ideig még az ózdiak támadnak. Az ózdi Tóth gyengén gurított labdája feles kezei közül jut szögletre. A 25-ik percben Farkas lövése Selmeczi fejéről száll szögletre. A következő percben Pásztor fejéről jut szög­letre a labda. De már a következő percben a KAC támad: Tóth beadása az üresen álló Visnyánszkyhoz jut, aki a kifutó kapussal összecsap és elterül a földön , a labda azonban már így is a hálóba vánszorog. Visnyászkyt ki kell vinni, de a mentők né­hány perc múlva talpra állítják és tovább játszhat. Most helyet cserél Királlyal. Ózd még így sem adja meg magát. Újrakezdés után nyomban ott terem ellen­fele kapujánál és Polák lövése Selmecziről szögletre perdül. A 29-ik percben Pásztor lé­gólt lő. Az utolsó negyedórában Ózdon már ki­ütköznek a fáradság jelei, úgyhogy a mérkő­zés egyre érdektelenebbé válik. A 35-ik percben Lebetiszky szögletre fejel egy Poláktól jött beadást, a következő perc­ben Farkas lövése száll szögletre Selmeczi­­től. A 35-ik percben Lebenszky lép bele Tóth lövésébe és újabb komért rúghat az ózdi együttes. Az utolsó percekben inkább a he­lyiek támadnak. Véleményt nehéz alkotni erről a mérkőzés­ről, hiszen a kezelési szabálynak legújabb értelmezése mellett maholnap egyenlőtlen harccá devalválódik az egész bajnoki küzde­lem. Ugyanis minden játékvezető más és más értelmezéssel dönti el a megtörtént labdakezelést, ami sorozatos igazságtalan­ságra vezet, nem szólva arról, hogy az egésznek az árát a közönsé adja meg, melyet megfosztanak a mérkő­zések élvezhetőségétől. Miért kell a­ labdakezelést kiállítással meg­torolni, mikor úgyis szabadrúgás, sőt mi KAC: Jeles 3, Drab 4, Selmeczi 2, Takács 2, Lebenszky 3, Polacskó 3, Tóth 2, Király 3, Szilágyi 3, Pásztor 3, Visnyánszky 4, Összesen 32 pont. Ózd: Sztani 2, Hoduly 2, Zentai 3, Bisztry 2 Maszlenka 4, Matusz 4, Farkas 2, Anocs­kai 3, Tóth 4, Alberti 3, Polák 4, összesen 33 pont. A miskolci játékvezető most a másik vég­Alig kezdenek újból, Zentai kézzel üti le a labdát, amiért a játékvezető kiállítja. A sza­badrúgást Pásztor kapufára lövi, a vetődő kapus kezétől azonban a labda szögletre gu­rul. A 4-ik percben Tóth (ózd) tiszta hely­zetben Jeles kezébe lövi a labdát. Tíz emberrel is lényegesen többet támad Ózd. A 16-ik percben Farkas hosszú, sarokba tartó bombáját Jeles csukaugrással dobja szögletre. Ezután Drab a 16-os vonal köze­lében magasra lendült karral leüti a labdát, a játékvezető csak szabadrúgást ítél, mire a nézőtérről felhangzik az ózdi szurkolók kó­rusa: „Hát ezért nem jár kiállítási?” öt perc múlva A Bocskai két kézzel zárja el a labda útját, amiért a játékvezető szintén kiállítja. Nagy bírói következetlenség!... több *— tizenegyes jár érte! Az ózdiak alighanem megnyerték volna ft mérkőzést, hiszen még kilenc emberrel is csaknem végig támadták az egész 11. félidőt és a KAC ezzel szemben még a 9 emberrel játszó ózdi csapat ellen is feltűnő gólképtelenséget árult el. Az ózdi csapat nagyon megérezte legjobb játékosának, Felvidéki balszélsőnek hiányát, akit a tartalék Polák sehogy sem tudott pótolni. Általában szünetig lendületes, izgalmakkal telített jó pontharcot láthatott a közel 1000 főnyi néző. A két lelkes és elszánt csapat kemény csatája a Szünet utáni kiállításokkal teljesen elvesztette érdekességét. Az ózdiak természetesen jobban kezelték (pardon­ lá­balták a labdát,­­ mert még engem is ki­állítanak ...), a csatársor összjátéka pedig jóval stílusosabb volt, de a kék-sárgák régen látott nagy győzniakarása és gyorsasága majdnem eliminálta ezt a játékban mutatkozó hátrányt. Az ózdi támadósor játszott a leg­szebben, akcióit azonban határozott balszerencse ül­dözte. Igen jó volt a KAC fedezetsora, külö­nösen ami a védekezést illeti. Meglepően feljavult azonban a KAC támadósorának mezőnyjátéka is. Úgy látszik Király és SZi­lágyi, a két új csatár rövidesen nagyot fog lendíteni ezen a Csapatrészen is. A KAC-védelemnek ezúttal inkább szerencséje volt. Egyénileg Stempel, Takács, Tóth, illetve Sztáni, Hoduby és Bisztry emelkedtek ki. Nagyon feljavult szünet után Farkas és Maszlenka, míg a győztes csapat valamennyi játékosa külön dicséretet érdemel lelkes­k­e­­dőmodoráért, letbe esett: nagyon a közönségtől befolyá­­­soltan vezette a mérkőzést és természetesen ezzel inkább a vendégcsapatot sújtotta sok­szor bemondásra alapított ítéleteivel. Nem szólva arról, hogy a kiállításokkal igazság­talanul csak az ózdiakat sújtotta! Amikor Ózd csapata kilenc játékosra olvadt, igen sok lest nézett a KAC javára határbíróival együtt. Osztályzata romlott, ezúttal 4. Már csak 8 ózdi játékos van a mezőnyben Osztályozás: m