Felvidéki Ujság, 1941. augusztus (4. évfolyam, 175-198. szám)

1941-08-11 / 183. szám

1941 augusztus 11 — 183. szám FERENC JÓZSEF KESERŰ VIZ Tudja-e ön? ... hogy a bérkocsikra az első taxamétert Ham­burgban szerelték föl 1890-ben? Továbbá, hogy Berlinben a bérkocsisok heves ellenkezése követ­keztében csak két év múlva, 1892-ben kerülhetett erre a sor? A berlini bérkocsisok azzal érveltek, hogy a taxaméter a bérkocsiipar létét veszélyez­teti Nem volt igazuk. A taxamétert mégis beve­zették és a konflisok ennek ellenére vígan kocog­tak tovább. ...hogy Berlinben az első postai levélszek­rényt 1766-ban, az udvari postahivatal előcsarno­kában állították föl és hogy ebben az időben Ber­linben csupán hat levélhordó volt? ...hogy a középkorban a spárga levéből igen keserű bort csináltak, mely állítólag vese- és nó­­lyagbántalmakra igen gyógyító hatással volt? É­ppen ezért ezt a kellemetlen izü italt csak a gyógyszertárakban lehetett kapni. ... hogy mikroszkóp segítségével megállapít­ható, mit ettek és mit ittak az emberek a törté­nelem előtti időkben? Múmiák és ősrégi ivóedé­nyek pontos mikroszkopikus vizsgálata sok min­den egyéb mellett azt is kimutatta, hogy az ókor­ban is ittak már sört, melynek 8 százalékos alko­holtartalma volt! ...hogy az ember legmélyebb álmában is tizen­­öt percenként változtatja helyzetét? ...hogy az antenna szó latin eredetű, az ante­­na-ból származik, ami vitorlarudat jelent? ... hogy az első egyiptomi dinasztia királynői IS viseltek már hamis „lechnikat“ és „copfokat“, s hogy iyenformán ez a divat kerek 5000 eszten­dős? ...hogy a virágok nem fejlődnek az egész nap folyamán egyenlő mértékben, hanem déltájban hosszabb pihenő­szünetet tartanak? ...hogy a varrótűnek ma is ugyanaz a formája, mint amilyen a kőkorszakban, tehát kereken 8000 évvel ezelőtt volt és hogy az akkori varrótű hal­szálkából készült? ...hogy az Európában honos legkisebb madár, az ökörszem mindössze öt grammot nyom? RÁDIÓ Kedd: KASSA MŰSORA. 6.40—11: Azonos Budapest I. műsorával. 0.05: „Felvidéki turisztika: A szi­­licei fennsíkon.“ Dernői Kiekner Emil előadása. 11.25: Szórakoztató hanglemezek. 1. Fischer: Alpoktól délre — I. tétel (Adalbert Lutter és ze­nekara). 2. Buday: Azt hittem eddig, hogy nincs boldogság — filmdal (Kazal László). 3. Pécsi Jó­zsef: Boszporusz őrsége (Radiola zenekar). 4. Radics Béla: Titánia — keringő (Kiss Lajos ze­nekara). 5. v. Náray: Lovassági induló (Radiola fúvószenekar és a székesfővárosi alkalmazottak kórusa). 11.40: Hírek magyar és szlovák nyel­ven. műsorismertetés. 12—5.15: Azonos Budapest I. műsorával. 5.15: „A rádióhallgatás művészete“. Záhonyi Tivadar előadása. 5.35: A 21-ik honvéd gyalogezred zenekarának műsora, vezényel Ha­­dányi Antal. 1. Kéler Béla: Magyar vígjáték — nyitány. 2. Seregi A.: Nálunk Budán — keringő. 3. Bizet: Gyöngyhalászok — részletek. 4. Kál­mán: Marica grófnő — egyveleg. 5. Johann Strauss: Cigánybáró — bevonulási induló. 6.35: „A rodostói Rákóczi-kápolna hazahozatala.“ Dr. Heigl László előadása. 7—0.15:Azonos Budapest í. műsorával. BUDAPEST L 6.40: Ébresztő. Torna. 7: Hírek. Közlemények. Étrend. 10: Hirek. 10.20: Sarah Bernhard emlékeiből. Szentgyörgyi Elvira elő­adása. 10.45: Divattudósítás. Felolvasás. 11.10: Nemzetközi vizjelző szolgálat. 12: Himnusz. 12.10: A Rádió Zenekara. 12.40: Hírek. 1.20: Időjelzés, vízállásjelentés. 1.30: Heinemann Sándor tánc­­zenekara. • 2.30: Hírek. 2.45: Műsorismertetés. 3: Árfolyamhírek, piaci árak, élelmiszerárak. 3.20: Kováts Jolán, az Operaház tagja énekel, zongo­­rakísérettel. „Grieg-dalok“. 3.40: Mit főzzünk? Háziasszonyok beszélgetnek. 3.55: Czifra György zongorázik. 4.15: Mesék a mókus gyermekről. Irta Práter Erzsébet. Felolvasás. 445’ Időjelzés, hírek. 5: Hírek szlovák és ruszin nyelven. 5.15: Közvetítés a Palatinus-szállóból. Weidinger Ede szalonzenekara muzsikál. 5.45: Hadvezérek ba­bonái. Vitéz Berkó István ny. ezredes előadása. 6.15: Hanglemezek. 6.20: Parádi séták. Nagy Béla László dr. előadása. 7: Hirek magyar, német és román nyelven. 7.20: Holdvilágos, csillagos éj­szaka. Az összekötő szöveget írta Volly István. Közreműködik Déry József (ének), kiséri Gáspár Lajos cigányzenekara. 8: Az ismeretlen­ Arany János. A bevezetőt, irta Keresztury Dezső dr. A verseket elmondja Lehotay Árpád. 8.30: A Mária Terézia 1. honvéd gyalogezred zenekara. Vezé­nyel Pongrácz Géza. Olasz operanyitányok. 8.50: Lóversenyeredmények. 9.10: Egészségügyi Kalen­dárium. Faragó Ferenc dr. egyetemi magántanár előadása. 9.20: Polgár Tibor és Mecseki Rudolf kétzongorás jazz-műsora. 9.40: Hirek. 10.10: Mai német kamaramuzsika. A bevezetőt írta Farkas Ferenc. Közreműködik a Rádió zenekarából ala­kult kamarazenekar, Raiter Lajos vezénylésével. 11: Hirek német, olasz, angol és francia nyelven. II. 25: Közvetítés a Vadászkürt-szállóból. Pertis Pali cigányzenekara muzsikál. 12: Hirek. Vasúti jegyét kényelmesen metrválh­atta az Ibusz Menefleszt irodában már az utazást megelőző napon is. A vasúti jegy egy fillérrel sem kerül többe, mint az állomási pénztárnál. Felvidéki Újság ,SPORT 7 A KAC legyőzte a Rákóczi csapatát, a Pereces győzött a Törekvés ellen A KAC négy gólját Visnyánszky lőtte­­ A Törekvés búcsúmérkőzése A Rákóczi-pályán vasárnap délután az éj­szakai esőzéstől jól megáztatott talajon borús, de szélcsendes időben két mérkőzés zajlott le. A hosszú kényszerszünet dacára a közön­ség nem mutatott tuságos érdeklődést. Az első mérkőzésen a Rákóczi SE erősen tartalékolt csapat az ifjúságiakkal teletűzdelt KAC-csapattal találkozott. A két csapat a kö­vetkező felállításban szerepelt: Rákóczi SE: Duboveczky, Stefancsik, Ba­csó II., Andrássy, Kaincz II., Dalai, Berky, Mátay, Balázsházy, Varga, Stempel, KAC: Csékány, Tomkó, Till, Takács, Le­­benszky, Cziczkó, Vizovszky, Visnyánszky, Hreha, Polecskó, Tóth. Gönczi László játékvezető sípjelére a Rá­­kóczi kezdett és az első percek bizonytalan­ságának elküzdése után a KAC lendületbe jön. Visnyánszky ráfut egy előreadott lab­dára és már a harmadik percben alig véd­hető góllal szerzi meg csapatának a veze­tést Az 5-ik percben ugyancsak a KAC jut az első sarokrúgáshoz. Ez után rendszertelen játék­ folyik, ameynek során Polecskó veszé­lyes beadását a kapus elfogja. Majd Balázs­házy rohan le, de mielőtt a kapura lőhetne, a szép akciót Lebenszky beavatkozása meg­hiúsítja. A 14.. percben Visnyánszky nagy helyzetből lő, a kapus kezéből a sarokra pat­tan a labda. Egy újabb KAC-támadást lesál­lás miatt a játékvezető akaszt meg. Ezután a Rákóczi vezet néhány támadást, de a ka­pus tisztázza a helyzetet. A 20-ik percben a Rákóczi szabadrúgáshoz jut és Kaincz II. bombáját a kapus fogja ugyan, de beejti. A kiegyenlítés után a KAC két támadást is ve­zet, de e­redménytelenül. A 25-ik percben Dalni kiáll és helyét Simonyi II. foglaja el. A 30-ik percben Balázsházy szép lövését a ka­pus sarokra menti. A 35-ik percben a KAC nagy támadása eljut a kapuig, a szoronga­tott kapus elesik, de a meleg helyzetben az utolsó pillanatban meghozza a szabadulást. A KAC újabb eredménytelen sarokrúgáshoz jut, majd a 38. percben a különben jól sze­replő­ Duboveczky kiejti kezéből a már elcsí­pett labdát, mire a szemfüles Visnyánszky ott terem és menthetetlenül a kapuba vágja 2:1 a KAC javára. A 40-ik percben a KAC ismét sarokrúgáshoz jut. Majd Stempel jó helyezkedés mentett meg a biztosnak látszó góltól. Később Vitkovszky lövését Dubo­veczky csak sarokra tudta menteni, de ez épúgy, mint az utána következő, nem vál­toztat az eredményen. Az utolsó percben azonban Tóth jól beadott labbdájához Vis­nyánszky csak éppen hozzáér, de ez is ele­gendő ahhoz, hogy a harmadik gólt felje­gyezhessük. A „szendvics”-mérkőzés Az első félidő így 3:1 arányban a KAC ja­vára végződött és érdeklődéssel vártuk a folytatást. Ehelyett nagy meglepetésre és minden szokástól eltérően rövid szünet után a Perecesi TK zöldinges csapata futott ki a pályára, hogy barátságos mérkőzését meg­vívja a kassai Törekvés csapatával, amely ezen a néven bucsumérkőzését játszotta, mert a délelőtt folyamán megtartott köz­gyűlés egyhangúlag kimondotta, hogy a Törekvés beolvad a Kassai Vasutas Sport Clubba. Ettől az összefogástól talán a kassai labda­rúgás fellendülését várhatjuk. A közönség mindenesetre nehezen értette meg hogy miért lát „szendvics-mérkőzést“, de bele kel­lett nyugodnia, mert a Pereces három kato­najátékosának még éjfél előtt otthon kellett lennie. Azok­ mindenesetre rosszul jártak, akik csak a Perecesre voltak kiváncsiak és 5 óra után jöttek ki­, mert a második félidő­nek csak egy részét láthatták­. KAC-Rákóczi SE 4:2 Bele kellett törődni, hogy a KAC csak há­romnegyed hatkor kezdhette meg a második félidőt a Rákóczi ellen, amely az alapos szü­net után Hlivják hátvéddel jelentősen meg­erősödött. A 7-ik percben a jó napot kifogó Visnyánszky egészen váratlanul ismét szép gólt lő és ezzel 4:1-re javítja föl az ered­ményt. A 17-ik percben a nagy kedvvel játszó Balázsházy a szó szoros értelmében gólt nyomott be és így az eredmény 4:2 a KAC javára. A 30-ik percben megint csak Balázsházy kunyhót lő a kamura, de Csé­kány résen van. Ezután a KAC-­fiak mág néhány szép tám­adást dolgoztak k­ d, a góllal való befejezés elmaradt, az akciók nyomán, főleg azért, mert a döntő helyzetet lesüpések elrontották. Végeredmény 4:2 a KAC javára. A győz­tes csapatban jól bevált a KAC-ifjúság, ezen­kívül Lebeniszky volt a csapat megbízható erőssége. A Rákócziban Balázsházyn kí­vül Stempel és Varga mutattak időnként biztató formát. Gönczi játékvezetőnek kevés dolga volt. A mutatott forma alapján érdeklődéssel nézhetünk az augusztus 15-iki mérkőzés elé. A pénteki ünnepnapon a KAC és a Rákóczi megerősített válogatott csapata veszi fel a küzdelmet az NB I-ben oly szép eredményt elért DIMÁVAG Kas­sára ránduló teljes csapata ellen. A Pereces TK és a kassai Törekvés barát­ságos mérkőzése is csak közepes sportot ho­zott és javarészben lagymatag játékban volt része a nézőknek. A két Csapat így állott fel: Pereces TK,­ Horváth, Székely, Vinnyei, Bacher, Hensch, Zselinszky, Érsek, Polcz, Jeszenszki, Polcz, Foczkó. Kassai Törekvés: Haasz, Leskó, Mátyás, Hucska, Schimara, Blinczer, Florek, Pollák Chmilniczky, Klimek, Kemény. Pereces TK—Törekvés 5:2 Kaukes Kálmán játékvezető sípjelére lany­hán indult meg a játék. A Pereces csak a 10-ik percben melegszik bele. Ügyes csellel veszélyes támadást intéz, amely megakad a kapuban, majd a második lövés a kapu fölé kerül, a harmadik végre az elesett kapus miatt az üresen maradt kapuban köt ki. A Pereces 1:0-ra vezet és rövid és ezután első sarokrúgáshoz is jut. A Törekvés is szó­hoz jut helyenként, de a jobbszárny által jól kidolgozott támadás és a kapu előtt ered­ménytelenségbe fullad. Egy-két helyzetet hazaadásul ment a Pereces. A gyakran ki­futó kapus egyszer csak szerencséjével ke­rüli el a gólt. A 24-ik percben azonban jó ak­cióból Pollák megszerzi a kiegyenlítő gólt.. 1:1. A Pereces gyors lerohanásokat vezet, de ezeket Haasz sarokra menti, vagy a lö­vések a kapu fölött zúgnak el. Az ellanyhuló játékban Klimek nyújtja az egyetlen szenzá­­­ciót, fordulásból védhetetlennek látszó szép lövést irányít a kapura, de a nehéz labdát Horváth még idejében el tudja fogni. Ke­mény közvetlenül a kapu előtt nagy helyze­tet hibáz el magas lövésével. A félidőig nem változott az 1:1 eldöntetlen eredmény. A perecesiek sietős dolgát az is elárulta, hogy a mérkőzést a forduló után szünet nélkül folytatták. A második félidőben Kemény helyett próbajátékos állott a Törek­vés csatársor közepébe. Kezdés után a Pe­­reces egymás után bombázza a kaput, de egyelőre eredménytelenül. Lassan azonban kialakul a Pereces tetszetős, nyugodt össz­­­játéka és fölénye és ennek megfelelően a­ 16-ik percben szép gólt ér el. A Törekvés­ gyors támadással válaszol, de eredmény nélkül. Ezzel szemben a bíró a 25-ik perc­ben kezelés miatt tizenegyest ítél, amit aj Pereces góllá értékesít. A 30-ik percben a­ Törekvés kapusa kifut és ez a Pereces ne­gyedik gólját jelenti. Röviddel ezután a Pe­reces háromszor egymásután lő a kapufára. A 32.ik percben a Törekvés szépít az ered­ményen, amely most már 4:2 a Pereces ja­vára. Ezt a gólt is Pollák rúgta. A 36-ik percben a Pereces egy gólját a bíró nem­ ítélte meg. Rövides ezután a Törekvés vezet­ támadást, de Horváth merészért vetődik és a földön bámulatos biztonsággal öklözi ki a lövést. A 38-ik percben a Pereces-csatársoT eléri az ötödik és egyben a mérkőzés utolsó gólját. Egy sarokrúgásnál a Törekvés jó helyzetbe jut a mérkőzés végén, de a fenye­gető gólt a Pereces kapusa nagy szerencsé­vel elhárítja. Végeredmény 5:2 a Pereces javára. A ven­dégcsapat igen rokonszenves és helyenkint tetszetős játékmodorával ismét kiérdemelte­ a közönség elismerését. A Törekvésnek till cégére alatt sokat kell javulnia. Kaukes biz­­­tos kézzel vezette a nyugodt és valóban ba­rátságos mérkőzést. Az olasz atléták 93:83 arányban győztek Olaszország és Magyarország válogatott atlétáinak találkozása, amint az várható volt, az olasz atléták biztos győzelmével végző­dött. A kétnapos viadalon a magyar ver­senyzők csak a távolugrásban, rúdugrásban, a hosszú távokon és a gerelyvetésben értek­ el győzelmeket, a többi számokban kényte­lenek voltak az elsőséget az olaszoknak át­engedni, akik végeredményben tíz ponttal kerekedtek felül. A verseny első napja 400 mp gátfutás. Világcsúcs: 50.6, Hardin USA. Olasz csúcs: 52.4, Facelli. Magyar csúcs: 52.9, Kovács. Eredmény: Első Missoni 55 mp, második Fantone 57.1, harmadik Kiss 57.4, negyedik Polgár. Magasugrás: Világcsúcs: 207, Johnson (USA). (Még nem hiteles: 210, Olasz csúcs: Campagnen Magyar csúcs: 196, Bodosi. Eredmény: Első Campagner 185, második Tanghetti 180, harmadik Tordai 180, negye­dik Cserna 170. 100 m síkfutás: Világcsúcs: 10.2, Owens USA. Olasz csúcs: 10.4, Mariani. Magyar csúcs: 10.4, Sir és gyenes. Eredmény: Első Mariani 10.6 mp, második Csányi 10.7, harmadik Korompay. Súlylökés: Világcsúcs: 17.40, Torrance USA. Olasz csúcs: 15.37, Profett. Magyar csúcs: 15.77, Darányi dr. Eredmény: Első Profetti 15.13, második Németh 14.93, harmadik Darányi 14.59, ne­gyedik Bertocchi 14.24. 800 m síkfutás: Világcsúcs: 1:49.6, E. Robinson USa. (Még nem hiteles: 1:46.6, Harbig). Olasz csúcs: 1:49, Lanzl. Magyar csúcs: 1:52, Szabó. Eredmény: Első Lanzl 1 p 52­8, második Dom­ini 1 p 53.4, harmadik Harsány­ 1 p 54, negyedik Hires 1 p 56.2. Távolugrás: Világcsúcs: 813, Owens USA. Olasz csúcs: 773, Maffei. Magyar csúcs: 751, Gyurica. Eredmény: Első Csányi 719 cm, második Maffei 695, harmadik Gyurica 694, negyedik Pederzani 684. 5000 m síkfutás. Világcsúcs: 14:17, Lehtinen Finnország.­ (Még nem hiteles: 14:08, Mäki Finnország). Olasz csúcs: 14:44.4, Cerati. Magyar csúcs: 14.23, Kelen. Eredmény: Első Szilágyi 14 p 52.4 mp, má­­­sodik Németh 14 p 52.6 mp, harmadik Mas­­troieni, negyedik Vitale. Kalapácsvetés. Világcsúcs: 57.77, Ryan USA. Olasz csúcs: 51.96, Taddia. Magyar csúcs: 49.38, Németh.­­ Eredmény: Első Taddia 51.98, másod: Biró 48.14 harmadik Soperina, negyedik Né­­­meth. 4X1010 m váltó: Világcsúcs: 39.8 mp USA (Owens, Metcalfe} Droper, Wykoff). .! Olasz csúcs: 41 mp. (Marian­, Caldana,­ Ragni, Gonelli). • Magyar csúcs: 41.2 mp. (Kovács, Minail Sir, Pajzs). Indult — Olaszország: Tito—Bettini—Ma­­­riani—Outti. — Magyarország: Csányi—Gye­ i nes—Szigetvári—Korompai. Győzött Olasz­ország csapata 41.4 mp. alatt, míg a magyar csapat 42.1 mp-et futott. Az első nap eredménye tehát a pontver­senyben: Olaszország 46 pont, Magyarország 37 pont, és Albritton Steers USA). A má su­iik versenynap 110 méteres gátfutás. Világcsúcs: 13.7 Towns USA (13.7, Wol­cott USA). Európa-csúcs: 14 Lidman svéd. Magyar csúcs: 14.8 Kovács József BBTE. Olasz csúcs: 14.4 Facchini. Eredmény: 1. Facchini Olaszország 14.5, 2. Szabó Endre dr. Magyarország 14.8, 3. Hidas Ödön Magyarország 14.9, 4. Gritti Olaszország 15.1. Rúdugrás: Világcsúcs: 454 Sefton USA és Meadows USA (471 Warmerdaffs USA). Európacsúcs: 427 Kaas norvég. Magyar csúcs: 410 Zuffka Viktor FAC. Olasz csúcs: 415 Romeo. Eredmény: 1. Zsuffka Viktor Magyaror­szág 400, 2. Romeo Olaszország 390, 3. Ho«