Gazeta de Sud, noiembrie 2012 (Anul 18, nr. 5383-5408)

2012-11-27 / nr. 5405

ACTUALITATE, PAGINA 3 OLIMPICĂ LA ȘCOALĂ, VÂNZĂTOARE ÎN PIAȚĂ îngenuncheați de Astra Elevii lui Petre Grigoraș au suferit o înfrângere categorică la Giurgiu și au ratat șansa să termine turul de campionat pe locul secund P­andurii Târgu Jiu a fost protagonista unei înfrângeri drastice în etapa a 17-a din Liga I, ulti­ma a turului de campionat, cedând categoric la Giurgiu, scor 1-4, în fața Astrei, care a încheiat pe locul secund. Gazdele au deschis scorul rapid, în minutul 9, prin Seto,­r care a reluat în poartă din trei "i o centrare venită de pe stânga, de la Budescu. Gorje­­nii au restabilit egalitatea prin Maxim, care a deviat mingea în poartă după o centrare a lui Cristea (‘43), stabilind tot­odată scorul pauzei. La reluare a fost dezastru pentru elevii lui Petre Grigo­raș, care au încasat trei goluri în nici zece minute. Mureșan a făcut 2-1 cu o lovitură de cap, după un corner bătut de Cistefano (’48), apoi Budescu a executat perfect o lovitură liberă de la aproximativ 23 de metri (‘53), iar Fatai a „în­chis“ tabela cu un șut sec, de pe partea stângă ('55). Astra Giurgiu: Lung - L­oianu, Găman, A. Mure­șan, Morais - Distefano, Seidu Yahaya, Seto, De Amorim (‘82, Tembo) - C. Budescu (‘87, Mățel), Fatai (72, Ivanovski). Antrenor: Valentin Sinescu. Pandurii Târgu Jiu: Mingote - Ungurușan (‘64, Pleașcă), Viera, Mamele, Vlad - Voiculeț, Nistor (‘80, Rusu), Răduț - Maxim, Matulovicius, C. Cristea (‘58, Boutadjine). Antrenor: Petre Grigoraș. Cartonașe galbene: Un­gurușan ‘27, Viera ‘50, Nistor ‘53, Voiculeț ‘82, Rusu ‘87. Meciul a fost arbitrat de Radu Petrescu, ajutat de Au­rel Oniță și Dragoș Iliescu. Rezervă a fost Florin Miron, iar observatori Constantin Ștefan și Claudiu Popa. GRIGORAȘ. DEBUSOLAT Antrenorul pandurilor, Petre Grigoraș, s-a arătat ex­trem de dezamăgit de atitu­dinea elevilor săi, găsind cu greu o explicație pentru pre­stația din teren. „Inexplicabil, am demonstrat cum se poate pierde un meci în mai puțin de zece minute. Am discutat ceva la pauză și au făcut total altce­va pe teren. Din păcate, o spun cu amărăciune, unii dintre ju­cători nu înțeleg că poți ajunge repede în fruntea clasamentu­lui, dar nu te poți menține atât de ușor. Câteodată uită cât de greu au ajuns acolo. Sunt mulți jucători care m-au dezamăgit, au jucat pe vârful picioarelor, au fost în aer, mulți nu înțeleg că e un joc colectiv și trebuie să dea totul pentru echipă“, a spus tehnicianul oltenilor, la Digi Sport. „A fost o mostră de joc individualist. La cum ne-am prezentat în repriza a doua, nu meritam să luăm nici un punct și nici să termi­năm pe locul doi. Nu poți să fii supărat pe echipă când vezi că are atitudine, că sunt epui­zați de efort, dar azi am tratat extrem de superficial meciul“, a completat Petre Grigoraș, punctând că adversarul merită locul secund din clasament. Tehnicianul Astrei Giur­giu, Valentin Sinescu, a de­clarat că se bucură pentru faptul că echipa sa a încheiat turul Ligii I pe locul doi, iar­ acum va trebui să se gândeas­că la partida cu Rapid, din sferturile de finală ale Cupei României. Jucătorii Astrei (alb-negru) au oprit mai toate atacurile gorjenilor Bucuria slătinenilor, știrbită de arbitru­­­l F­C Olt Slatina și-a atins scopul în jocul de sâmbătă, de pe teren propriu, cu FC Argeș, impunându-se cu 2-0 (Bancu ’40, Săndulescu ’76-penalti), dar bucuria punctelor câș­tigate nu a fost atât de mare pe cât s-ar credea din cau­za arbitrajului. Piteștenii au reclamat faptul că centralul Ionuț Cuza (Cernica) a anu­lat golul reușit de Manole pentru o poziție suspectă de­­ ofsaid (‘47), apoi a refuzat un penalti la un presupus henț a lui Pribac (‘50). „A fost un joc cum n-am văzut de mult în Diviza B, un arbitraj cum era pe timpul echipelor miniere. Așa ceva nu mi s-a întâmplat nicioda­tă, să avem gol valabil anulat, unsprezece metri d­ar, pe o apărare a jucătorului advers cu mâinile sus, ca la baschet, un cartonaș roșu, unsprezece metri dat contra noastră, sunt foarte multe, cu direcție cla­ră. O să analizăm și noi video această partidă. Doru Alexe este un conducător care și-a făcut temele foarte bine“, a declarat atacantul și totodată antrenorul secund al celor de la FC Argeș, Adrian Dulcea, conform Gazeta Nouă. „Solicit CCA să ia măsuri împotriva acestor oameni, pentru că este inadmisibil să­­și bată joc de munca tuturor. Este o campanie împotriva echipei FC Argeș“, a declarat președintele celor de la FC Argeș, Cătălin Barbu. PAPURĂ. AFECTAT DE SCANDAL Antrenorul lui FC Olt Slatina, Corneliu Papură, s-a arătat dezamăgit de evolu­ția echipei sale și, totodată, afectat de scandalul iscat de arbitraj. „Am câștigat, dar jocul nostru, trebuie să fim realiști, a suferit, în general, nu comentez arbitrajul, dar nu îmi place să pierd sau să câștig pe greșeli de arbitraj. Nu știu dacă am câștigat pe greșeli de arbitraj, dar dacă au fost este neplăcut. Mă pun în postura lor. Sper ca arbitrii să ia decizii bune, să nu avan­tajeze o echipă sau alta. Sunt dezamăgit, am suferit foarte mult, lucrul acesta nu este în regulă, să ai un avantaj moral, un avantaj de un gol, și să în­cepi repriza a doua cu niște chestii vorbite la pauză... Ce nu trebuia să facem, așa am făcut“, a declarat Papură. în urma succesului înre­gistrat cu FC Argeș, FC Olt Slatina a părăsit subsolul cla­samentului, ocupând acum poziția a zecea, cu 11 puncte cumulate. Pagină realizată de Alexandru Vîrtosu SPORT Marți, 27 noiembrie 2012 • Gazeta de Sud Linear. Fotbalul a fost nedrept cu noi A­ntrenorul formați­ei Damila Măciuca, Erik Linear, a afir­mat, după înfrângerea suferi­tă pe teren propriu, scor 0-1, cu CSM Vâlcea, că delegarea arbitrului central Teo Crăciu­­nescu a fost o soluție neinspi­rată. „Singura mea întrebare este de ce s-a delegat o brigadă din Vâlcea? Asta nu înțeleg, pentru că sunt anumite sim­patii, chiar nu trebuia, putea să arbitreze oricine din țară, mai ales că este presiune și pentru arbitri. Teo rămâne un arbitru foarte corect, care nu poate fi suspectat de ceva, dar are și zile mai puțin bune. Nu meri­tam să pierdem, dar în fotbal așa se întâmplă dacă nu mar­­chezi. Am avut situația foarte bună cu Lircă, iar în faza ur­mătoare am luat gol. Este pă­cat că nu am câștigat, jucătorii mei sunt afectați, dar ăsta este fotbalul, a fost un pic nedrept cu noi. Fericit CSM, și ei și-au dorit mult victoria, mai ales că sunt într-o zonă periculoasă a clasamentului. Dacă suntem cu adevărat bărbați, mergem și câștigăm la Pitești, chiar dacă nu va fi ușor. Nivelul meciului a fost destul de scăzut, dar s-a simțit puțin și presiunea aces­tui joc. Ai multe de învățat din eșecuri, mai ales cei tineri, tre­buie să treacă repede peste ele, fotbalul nu se oprește azi, mai sunt 13 etape, vom încerca să ne clasăm pe un loc cât mai bun“, a spus Erik Linear, con­form ligal­o. Tânărul tehnician este dezamăgit de atitudinea publicului de la Drăgășani: „Sunt puțin dezamăgit de fa­nii din Drăgășani, nu le înțe­leg frustrarea de a înjura un jucător ca Voinea, care a făcut ceva pentru această echipă. Chiar dacă a avut o evoluție mai modestă, nu merita să fie taxat în acest fel. Simt că acest public nu este alături de noi, vine ca la teatru de la înce­putul sezonului, face doar act de prezență. Nu cred însă că Vâlcea e o soluție pentru noi“. LIGA Etapa a 17 a (ultima din tur): Caz Metan Mediaș - Petrolul Ploiești 20, Concordia Chiajna ■ Gloria Bistrița 2-1, Dinamo - Oțelul Galați 2-1, Universitatea Cluj - CFR Cluj 1-2, Ceahlăul Piatra Neamț - Rapid 00, Astra - Pandurii Târgu Jiu 4-1. Partidele CS Turnu Severin - Viitorul Constanța, FC Vaslui - CSMS Iași și FC Brașov­­ Steaua s-au disputat ieri-seară, după închiderea ediției.­ ­■ Steaua București 16 13 2 1 37-12 41 2- Astra Giurgiu 17 10 4 3 36-19 34 3- Pandurii Târgu Jiu 17 10 3 4 28-23 33 4- CFR Cluj 17 8 4 5 33-21 28 5- FC Vaslui 16 7 4 4 26-18 28 6- Petrolul Ploiești 17 7 6 4 25-17 27 7- Dinamo București '7 7 5­5 25-20 26 8. Rapid București ’7 7 5 5 19-18 26 9- Concordia Chiajna 17 6 56 17-21 23 'C. FC Brașov 16 5 5 6 19-23 20 11- Viitorul Constanța 16 4 7 5 18-19 19 '*• Gaz Metan Mediaș '7 5 48 17-25 19 'S- Ceahlăul Piatra Neamț 17 5 48 21-30 19 '4- *Oțelul Galați 17 4 7 6 20-22 17 ’S- Universitatea Cluj '7 4 3­­ 6 17-33 ’5 16- CSMS lași 16 4 2 10 14-21 14 ’7- Gloria Bistrița 17 2 5 10 13-32 11 '8- CS Turnu Severin 16 1 5 10 12-23 8 *Echipa Oțelul Galați a început sezonul cu o penalizare de două puncte. CUPA ROMÂNIEI Programul sferturilor de tina: astăzi: Petrolul Ploiești - Concordia Chiajna (20.30, Digi Sport 1); mâine: Ceahlăul Piatra Neamț - Oțelul Galați (1745, Digi Sport 1), CFR Cluj - Dinamo (20.30, Digi Sport 1); joi: Rapid - Astra Giurgiu (20.30, Digi Sport 1). CN DE JUNIORI, SERIA A 5-A, ETAPA A 12-A LPS Pitești - ALRO Slatina 3-1, Damila Măciuca - CSM Vâlcea 2-3, CS­ Știința U Craiova - LPS Târgu Jiu 4-0, „CP" Craiova - CS Mioveni 3-0, Voința Sibiu - CSS Craiova 7-2, LPS Slatina - Interstar Sibiu 3-0, Casa - 1. „CP“ Craiova 32 de puncte (golaveraj 30-11), 2. CSJ Știința U Craiova 30 (46-8), 3. LPS Pitești 25 (25-10), 4. LPS Târgu Jiu 17 (14-21), 5. Voința Sibiu 16 (25-19), 6. LPS Slatina 15 (20-23), 7- Interstar Sibiu 15 (10-16), 8. CS Mioveni 14 (17-24), 9. Damila Măciuca 13 (20-27), 10. CSM Vâlcea 13 (16-27), 11. ALRO Slatina 11 (19-20), 12. CSS Craiova 1 (10-46). (umori B: LPS Pitești - ALRO Slatina 0-2, Damila Măciuca - CSM Vâlcea 3-1, CSJ Știința U Craiova - LPS Târgu Jiu 10-0, „CP“ Craiova - CS Mioveni 8-1, Voința Sibiu - CSS Craiova 0-1, LPS Slatina - Interstar Sibiu 2-1. Clasament: 1. „CP" Craiova 36 (81-5): 2. Interstar Sibiu 28 (24-8), 3. CSJ Știința U Craiova 27 (40-9), 4. CSS Craiova 25 (24-11), 5. ALRO Slatina 23 (27-14), 6. LPS Slatina 17 (26-25), 7. LPS Pitești 16 (20-19), 8. CS Mioveni 15 (21-31), 9. CSM Vâlcea 9 (17-41), 10. Damila Măciuca 7 (11-38), 11. LPS Târgu Jiu 6 (11-58), 12. Voința Sibiu o (3-46).