Hajdú-Bihari Napló, 1984. május (41. évfolyam, 102-126. szám)

1984-05-31 / 126. szám

TOVÁBB TART A VERSENYFUTÁS Eredményes csatárjáték , magabiztos győzelem Kun bravúrjai sem mentették a Kinizsit DMVSC— Szolnoki MÁV MTE 3—1 (1—0). Debrecen, 7000 néző. Vezette: Ádám (Lója I., Varga J.). DMVSC: Mező — Paróczai, Szigeti, Deákvári, Kiss — Somogyi, Czikora, Tóth — Magyar B., Mörtel, Benyó. Edző: Kertész Tamás. Szolnok: Boros — Por­handa, Baran, Repka, Rózsa­völgyi — Katona, Ágh, Za­­vaczi — Kántor, Rostás, Csató. Edző: Lódi László. Csere: Baran helyett Su­gár a 33., Sugár helyett Mol­nár a szünetben és Czikora helyett Selyem az 56. perc­­ben. Szögletarány: 8:4 a DMVSC javára. A második percben Paró­czai jobbról beívelt szabad­rúgását Kiss fejelte fölé. A hazaiak heves rohamai vé­gén már a 9. percben gólnak tapsolhatott a stadion közön­sége. Ismét a jobb oldalon bontakozott ki a DMVSC akciója: Paróczai átadásával Magyar B. egy jó csel után az alapvonal felé tört, majd pontosan ívelt Mörtel fejére. A középcsatár élesen a föld­re fejelte a labdát, amely felpattant, ám a szemfüles Benyó a kapuba fejelte. 1—0. A vendégek első veszélyes akciója a 17. percben futott a pályán, amikor Kántor ug­rott ki Szigeti mellett, de ki­szorított helyzetben fölé bombázott. A 39. percben nagyszerű egyéni akció végén felcsat­tant a közönség tapsa. A fe­lező vonal közelében Magyar B. látványos csellel csapta be Rózsavölgyit, majd Rep­­kát, és ballal óriási lövést zúdított Boros kapujára A labda a jobb oldali kapufa belső éléről vágódott vissza a mezőnybe! Szünet után máris góllal kezdett a hazai csapat. A 47. percben a régi napjaira em­lékeztető Somogyi ördöngös cselekkel húzott el a bal szé­len, élesen belőtt labdáját a jó ütemben érkező Magyar B. a vendégek kapujába lőtte. 2—0. A 65. percben Paróczai a jobb oldalon „gyújtotta be a rakétáit”, ám a Mörteltől visszakapott labdát Boros az utolsó pillanatban szögletre ütötte a góléhes védő orra elől. A 77. percben Benyó és Tóth a bal szélen „cifráztak”, majd Tóth remekül vette ész­re az előrelopakodó Magyar B.-t, aki a belőtt labdát elő­revetődve fejelte a kapu bal oldalába. 3—0. A biztos vezetés és a va­sárnapi rangadó tudatában alábbhagyott a hazaiak len­dülete, aminek az lett az eredménye, hogy a szol­nokiaknak sikerült meg­szerezni a szépítő találatot. A 83. percben a tétovázó, lesre játszó debreceni védők gyűrűjéből Rostás lépett ki, lapos, erős lövését Mező még bravúrral kispárgázta, ám Csatónak már nem jelenthe­tett gondot az üres kapuba találni. 3—1. A DMVSC végig kezében tartotta az irányítást és hely­zetei alapján akár több gólt is szerezhetett volna. A talál­kozó egyes részeiben a játék színvonala is kielégítő volt. A DMVSC kapujában Me­ző csak néhány alkalommal lett próbára téve, ilyenkor bi­zonyította jó formáját. A gólt nem háríthatta. A védő­sorban Paróczai és Kiss ren­geteg támadást akasztott meg és indított ellenakciókat, ki­tűnően játszottak, a közép­pályás sor legjobbja Somogyi volt, aki rengeteget volt já­tékban, kitűnő labdákat osz­togatott, látványosan ját­szott. A csatársorban Magyar B ellenállhatatlanul csele­zett és két góljával döntő ér­demeket szerzett a győzelem kivívásában, örvendetes volt Benyó játéka, aki mind több­ször szerez gólt fontos lélek­tani pillanatokban. Szentgyörgyi János 22. sz. Volán— D. Kinizsi 3—0 (2—0). Rákoscsaba, 1500 néző, vezette: Köböl (Ben­kő, Gáspár). 22. sz. Volán: Kertész — Kosztolnik, Dunai, Bartosik­, Huszár — Balogh, Németh, Rojik — Goschler, Vad, Ara­nyosi. D. Kinizsi: Kun — Lu­dánszki, Garamvölgyi, Ta­kács, Makszin — Magyar Á., Farkas, Andiikó — Vajda, László, Sebők. Cserék: Vajda helyett Orenstein a szünetben, Kosz­tolnik helyett Kutasi a 70., Aranyosi helyett Rácz a 78., Magyar Á. helyett Magyar L. a 78. percben. Gólok: Kosztolnik a 30., Goschler a 40., Balogh az 55. percben. Sárga lap: Takács a 60. percben. A debreceniek kezdték az első félidőben a játékot. A találkozó első fél órájában — néhány helyzettől elte­kintve — alacsony színvona­lú mezőnyjáték folyt. A 30. percben Aranyosi szögletet ívelt be jobbról, ezt Kun kiöklözte, de bal­­szerencséjére a kaputól 35 méterre álló Kosztolnik elé. A pesti játékos lövése a lá­bak között utat talált a há­lóba. 1—0. Később Németh lövését védte Kun, majd Rojik bombázott mellé. A 39. percben Dunai­ Kosztolnik bajuszos jobbszélső átívelt a kifutó Kun felett, de a ka­pu torkában álló Takács fej­jel szögletre mentett. A 40. percben Aranyosi pontosan beadott középre Goschler, aki csúsztatott fejessel vette be Kun hálóját. 2—0. Szünet után nem csökkent a hazaiak játékkedve. A 47 percben Goschler vezetgette a labdát, 30 méteres lövését Kun ujjheggyel szögletre tolta. Az 55. percben Németh —Vad—Németh kényszerí­tőzés után sakk-matt hely­zetbe került a debreceni vé­delem. Balogh kapott labdát, és 15 méterről a bal sarokba lőtt. 3—0. A 60. percben Takács visszarántotta a ki­törő Némethet, és ezért sárga lapot kapott. A 77. perc­ben Goschler lépett ki a lesre játszók között, betört a 16-osra, de megijedt Kuntól, így erőtlen labdája a kapu mellé gurult. Az esetnél Goschler, Garamvölgyi és Kun összeütközött, a közön­ség 11-est reklamált. A 79. percben Németh jobbról be­ívelt szögletét Rojik fejjel megcsúsztatta, Ludánszki a gólvonalon ugyancsak fejjel mentett. Az utolsó percekben két debreceni helyzet maradt ki. A D. Kinizsi nem tudott visszavágni a fővárosiaktól elszenvedett őszi 2—1-es vereségért. Mindössze 30 percig volt egyenrangú ellen­fele a „kis” Volánnak, de az első bekapott gól után „ösz­­szetört”. Fokozatosan ma­gukra találtak a közlekedé­siek, akik egyre inkább szél­sőiket foglalkoztatták. Szünet után a Volán 2—0-ás vezeté­sének birtokában felszaba­dultan és tetszetősen játszott, és megérdemelten győzött. Jók: Kosztolnik, Németh, Vad, illetve Kun, Ludánszki, Takács, Mészáros István További eredmények: Sop­ron—Bakony Vegyész 1—0 (0—0), Kecskemét—Nagyka­nizsa 1—1 (1—0), Baja—Ka­zincbarcika 0—0, Békéscsa­ba—Siófok 3—0 (1—0), Hódgép-Metripond—Szek­­szárd 4—2 (2—2), Salgótar­ján—H. Szabó L. SE 5—2 (2—1), Ózd—Ganz-MÁVAG 1—0 (0—0). A bajnokság állása 1. Eger . 34 22 7 5 65—32 51 20. Ganz-MÁVAG 34 4 9 21 33—78 17 *, a Siófoktól négy büntető­pont levonva. Nagy nyomás alatt a szolnokiak kapusa. Benyó fejese ez­úttal azonban célt tévesztett (Fotó: Kalmár István) 2. BékéSCS. 34 19 8 7 81—40 46 3. DMVSC 33 18 9 6 59—36 45 4. Siófok* 35 16 12 7 58—42 40 5. Hódgép— Metrip. 34 16 7 11 47—33 39 6. B. Vegy. 34 15 7 12 55—52 37 7. N.­kanizs. 34 11 14 9 58—55 36 8. 22. sz. V. 34 12 11 11 45—47 35 9. Szolnok 34 13 8 13 60—49 34 10. D. Kinizsi 34 12 9 13 47—49 33 11. Keszthely 34 10 12 12 48—42 32 12. Baja 34 11 10 13 54—54 32 13. Ózd 34 11 9 14 47—60 31 14 Sopron 34 11 9 14 31—47 31 15. S.­tarján 34 9 11 14 43—46 29 16 Szekszárd 35 9 10 16 38—55 28 17. Kecskem. 34 9 10 15 46—67 28 18. Kazincb. 33 11 5 17 46—63 27 19. Sz. L. SE 34 8 9 17 40—54 25 Az Alföldi Nyomdáé a Gutenberg Kupa Debrecenben kétnapos verseny keretében bonyolí­tották le az idei Gutenberg Kupa küzdelmeit, négy sportágban, asztalitenisz­ben, női kézilabdában, fér­fi kispályás labdarúgásban és sakkban. A csapatküzdel­­meken a vendéglátó debre­cenieken kívül pécsi, szege­di és nyíregyházi nyom­dász nők és férfiak indultak, melyeket az agráregyetem termeiben, pályáin rendez­tek. A tömegsport-vetélke­­dő debreceni sikert hozott, ugyanis a pontversenyt megnyerve, az Alföldi Nyomda birtokába került a vándordíj. Asztalitenisz. Csapatban: 1. Debrecen (Herczeg, Papp, Nagy, Juhász) 6, 2. Nyír­egyháza 4, 3. Pécs 2, 4. Sze­ged 0 ponttal. Sakk. Csapatban: 1. Deb­recen (Bobák S., Miléné, Schnitchen, Tirol) 9,5, 2. Pécs 7,5, 3. Szeged 3,5, 4. Nyíregyháza 3,5 ponttal. Női kézilabda: 1. Pécs 4, 2. Debrecen 2, .3. Szeged 0 ponttal. Férfi kispályás labdarú­gás: 1. Szeged 6, 2. Debre­cen 3, 3. Nyíregyháza 3, 4. Pécs 0 ponttal. A pontversenyben: 1. Deb­recen 16, 2. Pécs 11, 3. Sze­ged 10, 4. Nyíregyháza 6 ponttal. Úttörő-olimpia A XX. nyári úttörő-olim­pia országos döntőjét június 17—24. közt bonyolítják le a balatoni úttörővárosban, Zánkán. Előzőleg — több sportágban — területi dön­tőt vívnak a versenyzők, a csapatok területi döntőn mérik össze tudásukat, hogy kivívják az országos döntő­be jutás jogát. Debrecenben péntektől va­sárnapig kézilabdában és labdarúgásban kerül sor a területi döntőkre. Labdarú­gásban a DMVSC Vágóhíd utcai sporttelepén lesznek a mérkőzések, pénteken 16, szombaton 9, vasárnap ugyancsak 9 órától lesznek a mérkőzések. Hajdú-Bihar (Balmazújváros), Bács, Bor­sod II. és Pest megye együt­tesei vetélkednek az elsősé­­gért. A kézilabdázók a Közúti Építők pályáján pénteken 14, szombaton és vasárnap 8 órától mérkőznek. Hajdú- Bihar (a Nádudvar leány- és a debreceni Általános Mű­velődési Központ fiúcsapa­ta), Borsod II., Budapest II. és Szabolcs-Szatmár kézi­labdaegyüttesei mérik ösz­­sze tudásukat. Ökölvívás Az elmúlt héten háromna­pos verseny keretében ren­dezték meg Nagykanizsán az ökölvívó Thúry Kupa emlék­versenyt, melyen a DMVSC négy versenyzője is szorítóba lépett. Valamennyien dobo­gós helyezést értek el, sőt a 21 esztendős Gál István mindhárom ellenfelét nagy csatában legyőzve első helye­zést szerzett. A debreceniek eredményei. Ifjúságiak: 57 kg: 3. Szabó. — 60 kg: 3. An­dirkó. — Felnőttek: 63,5 kg: 3. Varga. — 81 kg: 1. Gál. A távolról többször sikerrel próbálkozó Sonkoly dobásai rendre betaláltak KOSÁRLABDA NB II Még nem dőlt el a bronzérem sorsa Női mérkőzés: DUSE-Da­­ jai TK 52—44 (26—26). DUSE: Puskás 6, Szabó 11, Vámos 4, Szép 2, Visegrádi 14. Csere: Sonkoly 8, Kiss 1, Simoné 4. Legjobb dobó a bajaiak­­nál: Kmetovics 23. Rendkívül ideges hangu­latban, sok hibával játszott mindkét csapat. Nagy aka­rással és jól védekezett a DUSE, de a támadásokban sok helyzetük kimaradt. Az utolsó percek izgalmai kö­zött többször is lehetőség nyílott a 8 pontnál nagyobb arányú győzelemre, végül mégsem dőlt el a harmadik hely sorsa, mivel ősszel Ba­ján ugyanilyen arányú ve­reséget szenvedett a DUSE. A két csapat közötti holt­versenyt a bajnokság végén valószínű, hogy a kosárkü­lönbség dönti el. A DUSE- ból átlagon felüli teljesít­ményt csak Szabó nyújtott. Sportünnepély a Hortobágyon A híres-neves horto­bágyi kilenclyukú híd szomszédságában, a vízi színpadon jubileumi testnevelési és sportün­nepélyt rendeztek a mi­nap, abból az alkalom­ból, hogy 25 esztendős az ottani diákotthon. Thurzó Gábor iskola­­igazgató megnyitója után került sor a Vincze Rozália testnevelő tanár szervezésében összeál­lított programra, a Pe­tőfi Sándor Általános Iskola 290 tanulójának különböző bemutatói­ra, melyhez hozzájárult az óvodások műsora is. A Micimackó, az Aero­bic, a Legyező és Eser­nyő összeállítások ugyancsak tetszettek a nyolcszáz főnyi közön­ségnek, amely nagy tapssal jutalmazta a gyermekek produkcióit. ATLÉTIKA Győzött: Gibicsár és Csapó L. Harmincegy egyesület 500 sportolójának részvételével szombaton és vasárnap Nyír­egyházán, a városi stadion­ban rendezték meg az or­szágos egyetemi és főiskolai atlétikai bajnokság döntő­jét. A debreceniek közül Gi­bicsár István és Csapó La­jos szerzett bajnoki arany­érmet. A 210 centiméteres magasággal megbirkózó Gi­bicsár neve után ugyan az Egri Tanárképző neve ol­vasható, ám a jó formába lendült magasugró hónapok óta már a DMVSC atlétája. A másik győzelmet Csapó Lajos érte el, aki 52.7 má­sodperces eredménnyel nyerte a 400 gátasok verse­nyét. A debreceniek még egy érmes helyezésnek örül­hettek: a Debreceni Tanító­képző 4­X400-as váltója 3:23.9-es idővel harmadik­ként ért célba. Előmérkőzés lesz szombaton: A DMVSC Kupa kispályás döntője Az általános iskolák har­madik—negyedik osztályos diákjai részére kiírt labda­rúgó kispályás DMVSC-kupa ez évi döntőjét június 2-án 16.30 órakor — a DMVSC— Eger NB II-es bajnoki mér­kőzés előtt — az Arany Já­nos Általános Iskola vívja az Újkerti Általános Művelődési Központ csapatával. A selej­tezőkben két csoportban az őszi—tavaszi mérkőzéseket követően ugyanis a következő sorrend alakult ki: A csoport 1. Arany J. A. I. 8 6 1 1 22— 6 13 2. Csapókerti 8 5 12 17— 6 11 3. Új Élet parki 8 4 3 1 12— 4 11 4. Kun Béla 8 2 1 5 7—18 5 5. Műhelytelep 8 0 0 8 0—24 0 B csoport 1. Tújkerti A I. 8 8 0 0 31— 4,16 2. Hunyadi János 8 5 12 19—14 11 3. Békessy Béla 8 3 2 3 16—18 8 4. Komócsin Z. 8 2 15 16—18 5 5. Tóthfalusi S. 8 0 0 8 1—29 0 HÍREK, EREDMÉNYEK Szerdán Moszkvába érkezett Juan Antonio Samaranch, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke. Kíséretében van a me­xikói Mario Vasquez Rana, a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szövetségének elnöke, Primo Ne­­biolo, a Nyári Olimpiai Sport­ágak Szövetsége elnöke és Mo­nique Berlioux, a NOB igazgató­ja. (MTI) Hazaérkezett franciaországi vendégszerepléséről a magyar női röplabda-válogatott, amely­nek a debreceni Leisztné is tag­ja volt a túrán. A magyar együt­tes első mérkőzésén 3:2 arányú vereséget szenvedett, utána vi­szont fényesen javított, 3:1 és 3:2 arányban győzött a házigazdák válogatottja ellen. Az MLSZ fegyelmi bizottsága megvizsgálta a Rába ETO—Cse­pel NB I-es bajnoki mérkőzés befejezése után történt rendza­varást, és kötelezte a Rába ETO-t, hogy stadionjában szep­tember 1-ig fedett játékoskijárót építsen. Az MLSZ fegyelmi bizottsága Urbán Árpád játékvezetőt sport­­erkölcsöt sértő — mérkőzés eredményét befolyásoló — ma­gatartása miatt tíz évre minden­nemű sporttevékenységtől eltil­to­tta. A magyar ifjúsági labdarúgó­válogatott Minszkben az Európa­­bajnokságon utolsó csoportmér­kőzésén 1-0 arányú győzelmet aratott Svájc ellen, s ezzel ve­retlenül, hat ponttal került a moszkvai négyes döntőbe. TOTOTAIlACSADO (A csapatok helyezése) Népsport Sportfog. Rádió Napló 1. St. Gallen (4)—Grasshopp. (2) x,l l,x x,2,l 1 2. Luzern (13)—Basel (9) x,l 2,x l,x,2 x 3. Young B. (10)— Lausanne (6) l,x x,l x,l x,l 4. Zürich (11)—Servette (1) x,l,2 2 x,2 1,2 5. Wettingen (8)—Aarau (12) l,x 1,2 l,x,2 1 6. Arezzo (6)—Como (2) l,x x 1 1 7. Campobasso (7)—Atalanta (1) x,l,2 x,2 x,2 l,x 8. Cavese (19)—Pescara (10) 1 x,l 1,2 l,x 9. Cesena (11)—Padova (5) x,l x 2,1 l,x,2 10. Cremonese (3)—Palermo (17) 1 l,x x,l x,2 11. Monza (13)—Cagliari (15) l,x x,l l,x l,x 12. S.-bened. (12)—Plstoiese (18) 1 l,x l,x,2 l,x,2 13. Triestina (8) — Catanzaro (20) l,x 1,2 l,x,2 1 14. Bellinzona (15)—Sión (3) 2,x,l 2x1 15. Lecce (4)—Perugia (9) l,x l.x 1 1 16. Varese (14)—Empoli (16) 1111 HAJDÚ-BIHARI NAPLÓ — 1984. MÁJUS 31