Háromszék, 1993. június (5. évfolyam, 886-907. szám)

1993-06-01 / 886. szám

SPORTPÁLYÁINK Az ISAMA—PLASTICO Jégkorong­klub kezdeményezésével, a városi ta­nács engedélyével megnyílt a piac a műjégpályán. Hogy miért éppen itt, azt maguk a kezdeményezők magyarázgatták: — Nincs pénze a klubnak, s a piac be­vételéből, na meg a jégpálya mellett üzemelő bár forgalmának ily módon va­ló megemelése, számításaink szerint, némi pénzforráshoz juttatja a csapa­tot, az egyesületet. Számoltunk a ron­gálás veszélyével, éppen ezért igyek­szünk a pályát egy külön drótkerítés­sel óvni. A piac tehát naponta 8—18 óra kö­zött üzemel. Egyelőre csak az árusok fizetnek vámot — mind a különböző termékeket, mind a gépkocsikat forgal­mazók. A vásárlók egyelőre nem fi­zetnek belépti díjat. A rendre s a fegyelemre a klub emberei vigyáz­nak, remélik, a rendőrség is besegít. A civilizált piacfeltételekről gondos­kodnak: telefonról, különböző szolgál­tatásokról (elsősorban az autóvásár­lók igényeit véve alapul)... Na, szóval, úgy tűnik, nem lesz rongálás. Ezt remélik a rendezők. És bíznak abban, hogy a piac kisegíti a jégkorong ká­tyúba szorult szekerét... Lehet. Miután lefizetik a nyereség 5 százalékát a polgármesteri hivatal­nak, kell maradnia még annyinak, hogy kijöjjön a számítás, hogy újra sportossá varázsolják a létesítményt és környékét. Mi mást tehetnek szegények? Va­lahonnan pénzt kell kovácsolniuk, ha már senki sem ad nekik. Mert lám, a polgármesteri hivatal is leveszi a maga jussát. Még ha öt százalék is, de leveszi. Mikor kapunk már egy o­­lyan hírt is, hogy a hivatal ad a sportnak valamilyen összeget?... Na, de maradjunk a műjégpályá­nál és a piacnál. A szükség rendet bont! Igyekszünk megbarátkozni az új helyzettel. Lehet, hogy sikerül, de tapsolni akkor sem fogjunk. A sport és a piac sehogy sem fér meg egymás mellett. Még akkor sem, ha erőltet­jük. Mert a piac mindig beszennyezte és beszennyezi a sportot. Holt idény­ben is. Nem tapsolunk ! C-OSZTÁLY AZ UTOLSÓ FELVONÁS Vasárnap befejeződött a C-osztály tavaszi küzdelemsorozata. Az utolsó felvonással véget ért a nagy játék. Nagy... Legalábbis a mi szűkre szabott berkünkben. A csoportelsőséget már az őszi idényben megnyerte a Fut­ball Club, mellette a két dobogós: a KSE és Uzon. A biztos kieső: Bo­dok. Hídvéggel még várnunk kell. Mert ha a Futball Club bejut a B- osztályba, akkor Hídvég marad a C- ben. És marad akkor is, ha az ISK él a lehetőségével, és az ősztől az orszá­gos ifjúsági bajnokságban folytatja szereplését. Az utolsó forduló egyébként nem hozott meglepetést. A három dobogós­jelölt közül kettő kikapott — a KSE és Uzon —, egy viszont pontot szer­zett Gelencén, ez pedig Szentlélek volt. Sajnos, nem elég az egy pont. Jobb gólkülönbséggel Uzon lép a do­bogó harmadik fokára. Uzon, amely végig kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, s ily módon rászolgált a képzeletbeli bronzéremre. Most pedig nézzük az utolsó forduló eredményeit, a mérkőzések krónikáit. Már amelyikről érkezett beszámoló. Mert nemcsak a csapatok, de a tudó­sítók is elfáradtak. Na, de sebaj, egy hosszú vakáció következik, s remél­jük, minden tekintetben egy szebb ősz. Élménydúsabb. SZENTKATOLNA—KSE 2—0 (1—0) Szentkatolna, kb. 100 néző. Vezette: Ráduly (Sepsiszentgyörgy). KATOL­NA: Orbán—Kalányos, Bálint, Dobra A., Dobra L. — Jakab, Csurulya, Cse­­gezi—Tóth, Postelics, Cseh Gy. KSE: Balázs—Bonda, Simon, Barkócz, Zölde—Varga, Kelemen, Demkó, Do­bozi-Bokor (Salamon — 65. p), Mischi­­an. Sárga lap: Dobra A., Jakab, Cse­­gezi, ill. Bokor. Szöglet: 9—4. Kapura lövések 11—11 (kapu területére: 8—6). Gólö­vők: Cseh Gy. (10. p), Cse­­gezi (8­. Dr. Egyperces néma csenddel emléke­zett a két csapat ifjú Jakabos Csabá­ra, a kitűnő gokartversenyzőre. Aztán megkezdődött a játék, a két szom­szédvár összecsapása. Már az első percekben kitűnt, hogy átgondoltab­ban, szervezettebben és lelkesebben focizik a katolnai együttes. Postelics már az 5. percben kihagyja a gólszer­zés lehetőségét. A KSE válasza: Mischian két góllal kecsegtető meg­mozdulása. A 10. percben aztán zörög a háló. Cseh Gyula lövése talál rést a kapuba. 1—0.­­ Egy negyedórával később Csegezi a kapufát találja el, majd újabb tíz perc múlva Dobra La­,­ci bombalövését hárítja szögletre Ba­lázs kapus. Szünet után kiegyensúlyo­zódik valamennyire a küzdelem, de kapura továbbra is a házigazdák ve­szélyesebbek. Csurulya, majd Kele­men gólhelyzete után megszületik a második gól. A 80. percben Cseh ve­zet támadást, ügyesen hozza gólhely­zetbe Csegezit, s a csapat rangidőse nem hibázik. 2—0. Játszott már job­ban is a két csapat, na, de azért e mérkőzésen mutatott játékért sem kell szégyenkezniük. Jó küzdelem volt, helyenként jó focival. (Péter G.) BARDÓC—ISK 5—2 (3—0) Bardóc, kb. 300 néző. Vezette: Kiss J. (Sepsiszentgyörgy). BARDÓC: Szőcs—Kolumbán, Komporály J., Lá­zár G., Bató — Tokos János, Faza­­kas A., Tokos Zoltán — László (Lá­zár B. — 53. p), Tokos Jenő, Dénes. ISK: Mátyás—Tusa, Lutz, Silye, Bo­dor—Sylvester Á., Sylvester S., Nemes—Bokor, Bujdosó, Kere­kes. Sárga lap: Tokos Já­nos, Tokos Zoltán, ill. Lutz, Sylves­ter A. Kiállítva: Lutz (50. p) — két­szeri kezezésért. Szöglet: 9—4. Kapu­ra lövések: 31—7 (17—4). Góllövők: Tokos János (13. p), Tokos Jenő (26. és 59. p), Dénes (44. p), László (88. p), ill. Bokor (56. p), Tusa (67. p — 11 m). Magabiztosan kezd a hazai csapat. Játszadozik a gólhelyzetekkel (Dénes, Tokos Zoltán...), aztán Kolumbán a kapufát találja el. A 13. percben a gól is megszületik. Tokos János ível le a szögletről, Mátyás rákiált a védők­re, hogy: Hagyjad!, azok hagyják, s a labda beszivárog a hálóba. 1—0. Ti­zenhárom perccel később Fazakas— Tokos János—Tokos Jenő a labda út­ja, Jenő egy csellel tisztára játssza magát, és Mátyás már nyúlhat is a hálóba. 2—0. A 44. percben Lázár G. végez szabadrúgást a tizenhatosról. Mátyás kiüti a labdát, Dénes ott te­rem, és 3—0. Az ötvenedik percben Lutz másodszor játssza meg a labdát kézzel, ezért kiállítják. A tíz ember­re maradt ISK ekkor kezd igazán fo­cizni. Egy Tusa—Bokor összjáték vé­gén Bokor óriási gólt lő. 3—1. Három perccel később László Tokos Jenőt hozza gólhelyzetbe, s az nem kegyel­mez meg Mátyásnak. 4—1. A 67. perc­ben jogos büntetőhöz jut az ISK, Tu­sa magabiztosan értékesíti. 4—2. A végeredményt László állítja be a 88. percben. Jó mérkőzés volt, sok góllal. Kitűntek: Kolumbán, Lázár G, To­kos Zoltán, ill. Tusa. S ha Lutz nem kerül a kiállítás sorsára, ő a mezőny legjobbja. (Benkő L.) GELENCE—SZENTLÉLEK 0—0 A bronzérem sorsa forgott koc­kán. Szikrázott is a pálya, kemény csatát vívott a két csapat. Meddő üt­közetet, mert a játék java-borsa, a gól elmaradt. HIDVÉG—SZÉPMEZŐ 1—5 (2—0) Hídvég, kb­ 100 néző. Vezette: Mun­­tyán (Iilyefalva). HÍDVÉG: Iacob— Kerestély F., Szántó, Ferikó, Mirea, Béres, Pánti, Dragos, Váradi, Djaboc, Tomescu. SZÉPMEZŐ: Orbán—Almă­­şan, Juşcă, Gödör, Imets, Veress, Nagy, Máthé, Stupu, Csatlós, Scridon. Góllövők: Váradi 2, Pánti, Béres, Pl. Stupu 2, Nagy 2, Veress. A kilenc gól mellett még egy mér­kőzésre való gólhelyzet maradt ki­használatlanul. Elsősorban a hídvé­giek hibáztak rendkívül sokat a tá­madások befejezésében. A helyzeteit jobban kihasználó Szépmező megér­demelten győz. Ami a hídvégiek érde­me — s ez vitathatatlan —, hogy ki­esési helyzetben is becsülettel végig­­küzdötték a bajnokságot, nem hagy­ták el a süllyedő hajót. (Sala P.) | FUTBALL CLUB—KO­VASZNA 5—0 A hét közben lejátszott találkozó góllövői: Tudorán 2, Bedőházi, Hor­váth, Mocanu. ZAGON—UZON 2—1 A zágoniak csak két gólján múlott a dobogó harmadik foka. Na, de eb­ben a „csak "-ban az uzoniaknak is volt beleszólása. És nem is kevés. A bajnokság végeredménye: B-OSZTÁLY -- NŐK MEG EGY GYŐZELEM SEPSISZENTG­YÖRG­Y—FEKETEHA­LOM 1—0 (0—0). Ifjúsági stadion, kb. 100 néző. Játékvezető: Marin A. (Plo­ieşti). SEPSI: Balázs—Catrinoiu, Cse­re, Dani, Dobricza—Szávály, Feraru (Varga — 46. p), Czintos—Orbán (Ma­­jos — 75. p), Gábor, Turturică. FE­­KETEHALOM: Iordache—Chiriţă, Şol­­ca, Szekrény, Gusbeth, Ghişoiu, Sza­bó, Surd­u, Ripas, Csavar. Szöglet­­arány: 3—5. Góllövő: Gábor (47. p). Csak tíz játékost vonultatott fel Fe­­keteh­alom. Ennek ellenére nem ját­szott alárendelt szerepet. Néhány já­tékosa — Solca, Szekrény, Surd­u, Csa­var — jelezte, hogy nem kezdő a szakmában. Ennek ellenére az ember­előny mégis csak emberelőny, s ezt ki kellett volna használni. Jobb össz­­játékkal, több kapura lövéssel. Na, de néhány játékosunk nem volt formá­ban (Csere, Feraru...), akadt olyan is, aki megsértődött (Varga), na, persze, nem azért, mert kihagyott két ordító gólhelyzetet, hanem mert más vég­zett el egy szabadrúgást. Na, hát így nem szabad. A sztárallűröknek egy­előre nincs helye a csapat háza táján. Itt még mindenki tanuló, itt még mindenkinek nagyon sokat kell tanul­nia azért, hogy labdarúgónak nevez­hesse magát... A találkozó egyetlen gólja a 47. percben esett, amikor Tur­­turică beadását Gábor az üres kapu­ba fejelte. Előtte és utána Turturică, Dobricza, Orbán, Gábor lőhettek vol­na gólt, Czintos pedig a kapufát talál­ta el. Maradt az 1—0 s a két bajnoki pont megszerzésének öröme. MOST... Májussal lejár C-osztályos labdarú­góink munkanélküli-státusa. A klub vállára szakad minden fizetés. A kassza viszont kong az ürességtől. S éppen most, amikor osztályozóra ké­szül a csapat. Június 6-án Szecselén lép pályára, rá egy hétre Sepsiszent­­györgyön. Papírforma szerint esély­­lyel. De kérdés, hogy aprópénzre tud­ja-e váltani esélyét, amikor a játéko­sok a mindennapi betevő falat elő­teremtésének gondjaival vannak el­foglalva? Vajon lesz-e kedvük a lab­da után szaladgálni ilyen „se bent, se kint"-gyötörte lelkiállapotban? Most, most kellene a csapat mellé állnia a városnak. Most kellene a tá­mogatás, most, amikor forró lábunk alatt a talaj, amikor szorít a nincs­­telenség, most kellene megmutatni, hogy él még a városban a fociszere­tet, a hagyománytisztelet. Mert sok múlik ezen az osztályozón, egészen pontosan: a város labdarúgósportjá­nak, a csapatnak a jövője. Mert ha nem jut be a csapat, senki sem ga­rantálja, hogy a jövőben elindul a C-osztályos bajnokságban. Könnyen megtörténhet, hogy felnőtt korosztá­lyú focicsapat nélkül marad a város. Ez pedig óriási szégyen lesz. Jó hír, hogy többen megértették a lapunk csütörtöki számában leadott vészjelzést, s jelezték, hogy támogat­nák a csapatot, csak éppen tudják meg, hogy milyen bankszámra le­het fizetni. íme az a bizonyos szám: BRD (Fejlesztési Bank) 4072996060306. A csapat nevében köszönjük a meg­értő támogatást. A Futball Club vasárnap társas kirándulást szervez a szecseles mér­kőzésre. Az érdekeltek a központi borbélyüzletben tájékozódhatnak az indulás helyéről, időpontjáról, az ár­ról. Vasárnap Csíkszeredában vendég­szerepelt a csapat. Csíkszeredai Ra­pid—Sepsiszentgyörgyi FC 1—1. Jó játék és­ az FC fölénye jellemezte a találkozót. Íme a pályára lépett e­gyüttes összetétele: Medeşan— Szabó, Csősz, Rădulescu, Mocanu (Szakáts) — Pricop, Tudorán, Ambrus, Barbu— Bedőházi (Suciu), Horváth. Góllövő-Suciu­ (FC) 32 góllal. 1. FUTBALLC. 242121 131—2144 2. KSE 24133 8 58—3129 3. Uzon 2414010 47—3428 4. Szentlélek 24­124 8 51—3928 5. Katolna 2411112 43—4523 6. Szépmező 2410­311 60—6523 7. Bardóc 2411112 34—5823 8. Kovászna 248 610 34—4422 9. Barót 249 312 49—5221 10. Gelence 248 511 38—5121 11. ISK 248 511 53—7021 12. Zágon 248 214 40—6318 13. Hídvég 245 118 27—9211 A bajnokság gólkirálya:TUDORÁN 1993. június 1- i atlétika ) KÉT MARATONISTÁNK is részt vett május 26-án a főváros­ban megrendezett maratoni futáson. Csutak Tamásról és Ferencz Jánosról van szó. Mindketten a Gáli Lajos-fu­­tókör tagjai. Letették már korábban a hosszútávfutás asztalára névjegykár­tyájukat. Mindketten tagjai voltak a Sepsiszentgyörgy—Veszprém­, a Zá­gon—Rodostó-staf­étának, mindketten leszaladták Isztambulban az Arany Szarv-öböl félmaratoniját. Most úgy érezték, itt az ideje megpróbál­kozni a 42.192 m-es maratoni távval. Tamás 32 éves, János 47. A közel hatszáz résztvevő (a Challenge Day napján rendezték meg a viadalt) kö­zül Csutak Tamás az 51., Ferencz Já­nos a 85. helyen fejezte be a ver­senyt. Tamás ideje: 3 : 17 : 12 óra, a Jánosé: 3 : 43 : 34. Erejük első mara­toni távja volt. Az időeredménytől te­hát eltekintünk. Most a fontos az volt, hogy befejezzék a távot. Nos, végigfutották, bizonyították önma­guknak is, hogy lehetnek maratoni futók. Mi pedig elismeréssel gratu­lálunk a két atlétának. Megérdemlik, rászolgáltak. ÖTÖN A KÖVETKEZŐ SZAKASZON Kolozsváron vendégszerepeltek kis­­atlétáink, az országos négypróba-baj­­nokság körzeti, szakaszán. A legkiseb­beknek ezzel be is fejeződött a küz­delemsorozat. Kár, mert négyen is az első hat között zárták a versenyt. Íme az eredményeik: 1983-ban szüle­tettek a fiúk: 1. Bereczki S., 2. Kis­­györgy T. ... 7. Józsa Sz., 8. Nemes E­­mil, ... 10. Karda József (mind sepsi­­szentgyörgyiek). 1982-ben születettek a fiúk: ... 4. Konrád Cs. (Kézdivá­­sárhely), 5. Újlaki L. (Sepsiszent­györgy), ... 10. Losonczy J. (Sepsi­szentgyörgy). A nagyobbak a továbbjutásért küz­döttek. A népes mezőnyből öt ver­senyzőnek sikerült kiharcolnia a kö­vetkező szakaszon való részvétel jo­gát. Ez az öt versenyző: Péter József (1981-es), Armeanu Apostol, Enach­e Remus, Bartha Csaba és Zsembera Réka (1980-asok) — valamennyi sep­siszentgyörgyi. A verseny következő szakaszára jú­nius 11—12-én kerül sor Nagyszeben­ben. Addig is jó munkát, atléták, és sok sikert! Az oldalt szerkesztette: ÁKOS KÁROLY HÁROMSZÉK .*