Hétfő, 1939 (2. évfolyam, 1-52. szám)

1939-02-27 / 9. szám

Budapest, 1989 február 27. Szilassy Nadinkét meghívták Bukarestbe, Königsbergbe és Bécsbe Szilas­si­ Nadinka, a magyar műkorcsolyázás világszerte is­mert sztárja vasárnap egyszerre három helyről is kapott távirati meghívást: Bukarestből, Königs­­bergből és Bécsből. Sokszoros bajnoknőnk a következőket mondotta a Hétfő munkatársá­nak külföldi programjáról: — Rengeteg meghívást kap­tam a tél folyamán s ha vala­mennyinek eleget tettem volna, úgy bizony csak nagyon kevés idő jutott volna a budapesti tartózkodásra. Elfoglaltságom azonban csak most teszi lehető­vé, hogy már egy kis külföldi „kiruccanást” csináljak, a román meghívásnak azért teszek szívesen eleget, mert magyar műkorcsolyázó még nem járt Buk­arestben. Ez a bemutató természetesen függ az OTT startengedélyétől is. . . A bukaresti vendég­szereplést követné március 10-e táján Kö­nigsberg és március 11—15-én Bécs. Mindhárom helyen Kertész Ferivel együtt páros bemu­tatón veszünk részt, de azonkívül „szingli” szereplé­sem is lesz, főként táncbemuta­tók. Természetesen anyukám mindenüvé­ elkísér. Bukarestbe március első napjaiban indulunk, ha... Reméljük, hogy az OTT meg­adja a start­engedélyt Szilassy Na­dinkának és a legbájosabb jégművésznőnk a külföld három nagy sportmetropolisában újabb babért szerezhet a magyar mű­korcsolyázósport­nak. Újabb fájdalmat vereség érte a magyar labdarúgósportot Hollandia— Magyarország 3:2 (1:1) A magyar futball az elmúlt évben kivívta a világbajnokság második helyét, amivel a ma­gyar futballsport nívójának megfelelő­­erkölcsi tőkét szer­zett. " Ezt az erkölcsi tőkét az MLSz vezetői a most lefoly­tatott szánalmasan szomorú eredményekkel végződött tú­rán éles­ pénzért elkótya­vetyélték, úgyhogy a magyar futballnak megint hosszú időre van szük­sége, hogy újra régi fényében tündököljön a világ futballkö­­zönsége előtt. Az északfranciaországi válo­gatott ellen „elért” vereség után különböző mentségeket és oko­kat hoztak fel, a rotterdami ve­reség ellen azonban már nem le­het kibúvót és mentséget találni: a téli pihenőben elpuhult, teljesen tréningen kívül álló játékosok neve nem volt elég a győzelemhez, a magyar futball színvonalához képest csekély tudású hollan­dok fájó vereséget mértek a ma­gyar válogatottra. Ez a vereség a magyar futball vezetőségének a vétke. Az anya­giak esetleges hiánya és az arra ráutaltság sem mentesíti az MLSz vezetőit a felelősség alól, mert az ilyen mérkőzésektől és az ilyen szégyenletes vereségek­től minden körülmények között meg kell óvni a magyar futball­­sportot. A mérkőzésről az alábbi táviratunk számol be: Rotterdam, február 26. Szép, napsütéses időben mint­egy harmincezer főnyi közönség előtt folyt le a mérkőzés. A pá­lya talaja a szombati esőzés kö­vetkeztében csúszós volt A magyar csapat összeállítása: Szabó—Korányi, Biró—Lázár, Túrái, Dudás—Béki, Cseh, Sá­­rosi dr. Zsengellér, Gyetvai. Magyar támadásokkal indul a játék. Túrái jó labdákkal látja el a csatársort, a 20. percben Dudás labdájával Sárosit szök­teti Zsengellér, aki kiugrik és gólt rúg a sarokba. (0:1). Hollandia erősít, de Szabó ragyogóan véd. A 20. percben De Harder kicselezi a védelmet, Szabó a lábára veti magát, de közben az arcán megsérül. Magyar fölény során Dräger kicselezi a magyar védelmet és egyenlít. (1:1). Szünetben Biró lábát fájlalja és nem akar játszani. Cserélni nem lehet, fájós lábbal tovább játszik, ....... Szünet után Van der Veen ki­szökik és felső sarokba gólt lő. (2:1). Magyar fölény, a hol­landi védelem tömörül. A 33. percben Béky Gyetvayt futtatja, aki a kifutó kapus mel­lett egyenlít. (2:2). Két perc múlva a sántikáló Biró elengedi Drégert, aki De Harderhez ját­szik, a balszélső gólja menthe­tetlen. (2:3). A magyar csapat óriási fölényt diktál, de a rövid passzok eredménytelenek. Zsen­­gellér néhány lépésre a kapu előtt elcsúszik és elvesz a ki­­egyenlítés lehetősége. Győzött a Fradi Komáromban Ferencváros—Komáromi FC 4:1 (2:1) A zöld-fehér bajnokcsapat va­sárnap a visszacsatolt ősi dunai metropolisba látogatott el. A Komáromi FC vezetőségének meghívása folytán a zöldfehérek a jóképességű felvidéki csapattal mérték össze erejüket. A Fe­rencváros komáromi szereplése társadalmi eseménynek számított és a csapatnak bávem kijutott az ünneplésből. A Fradi összeállí­tása: Pálinkás ■— Tátrai, Szoy­ka — Polgár, Sárosi III., Pósa — Tánczos, Jakab, Kiss, Toldi, Kemény. , A találkozó rendkívül érdekes, izgalmas és végig nagyiramú küzdelmet hozott. Szomszédverés Tarjánban SBTC—Fü­leki TC 4:2 (2:1) Salgótarjánban az NBB jóké­pességű bányacsapata Füleki TC legénységét látta vendégül ba­rátságos mérkőzés keretében. Négyszáz néző ülte körbe a né­zőteret, amikor megkezdődött a mérkőzés. Az első félidőben a ki­tűnő felvidéki csapat remekül állta az iramot, a második fél­időben azonban a helybeliek jobb kondíciója végleg eldöntötte a meccs sorsát. Az SBTC góljait Lukács, Takács IV., Asbóth és Laczkó, a vendégcsapatéit Kal­­bács szerezte, mindkettőt 11-es­­ből. A Postás jubileumi dísztornája A Postás SE vasárnap ren­dezte negyvenéves fennállása al­kalmából a jubileumi dísztorná­ját. A Városi Színház nézőterét nagyszámú előkelő közönség tölt­öte meg és többízben taps­sal honorálta a kitűnő egyesü­let dísztornájának egyes szá­mait. Németország—Jugoszlávia 3:2 (1:2). A berlini olimpiai sta­dionban hetvenezer főnyi néző előtt találkozott a két ország jabdarúgór látogatójtal .H. - . Palatinus vasárnap is remekelt Törekvés—Haladás 3:2 (2:0) A Bihari­ úti pályán nagy­számú közönség jelenlétiben ta­lálkozott a két jóképességű NBB-csapat­ A Törekvés együt­tese a múlt heti győzelme után ma nehezebb feladat előtt állt, de a kitűnően összeszokott kék­fehér gárda mai játékát is si­ker koronázta. A klík-fehérek góljait Palatinus (2) és Sirály, a Haladását Mórócz és Szabó szerezte. Kiszely megsérült WMFC—Taxi 8:3 (0:0) A nagycsapatok mumusa va­sárnap délután a Taxival vívott barátságos mérkőzést. Az első félidőben a Taxi remekül ját­szott, a második félidőben azon­ban kénytelen volt Kiszelyt nél­külözni, mert a jeles összekötő megsérült és tíz emberrel már nem volt méltó ellenfele a válla­lati csapatnak. A súlyos vereség főként a második félidőben be­álló Tóth II. kapus gyenge védé­sinek tudható be. A mérkőzés eseménye egyébként Tóth I. re­mek centerbalf játéka volt. A gólokat: Szuhay (3), Serényi (2), Keresztes (2) és Csurgó, továbbá Takács II., Váradi és Lecces műso»» ______________ 21 A Phöbus megérezte Korányi és Béky hiányát Phöbus—BSzKRT 2:0 (0:0) Szemerkélő esőben találkozott a két csapat. A múlt heti Elekt­romos mérkőzés után mindenki nagy Phöbus-győzelmet várt. Azonban a válogatott Korányi, Béky és a sérült Weber nélkül játszó phöbus nem tudott eredményes játékot mutatni. Az első félidőben a BSzKRT egyenrangú ellenfélnek mu­tatkozott. A Phöbus azonban teljesen széteső játékot muta­tott. A védelem könnyel­műskö­­dött, a halfsor nem adoga­tott pontosan és a csatárok fukarkodtak a lövésekkel. A 6. percben Solti lesállásból kapuba rúgta a labdát, de a gól természetesen nem érvé­nyes. Turay IL-nek kapu fölé szállt szép kapáslövését kell még megemlíteni. A 32. percben egy meredeken előrevágott labdára ráfut Kovács, Csikós eléje szalad, de nem éri el a labdát és Megyeri csak a kapuvonalról tudja kirúgni. A 40. percben Solti megszerzi a labdát, Tóthnak adja, aki ha­talmas kapufát lő. A második félidőben a Phie­­busban Szirmai lesz a jobbszélső és az amatőr Cziszler a balfede­zet. Most a BSzKRt a többet támadó fél és a Phöbus kapuját igen sok­szor csak Csikós szerencsé­vel párosult tudása menti meg a góloktól. A 16. percben ismét Solti lő ér­vénytelen gólt fütty után lesből. A 36. percben Tóth lövése Kirtz lábáról bepattan, öngól. (1:0)­ A 43. percben Solti átmegy a balszélre, be­adását Turay Szirmaihoz fe­­­­jeli, aki szép kapásgólt lő (2:0). A Phöbus ilyen játékkal a ta­vaszi fordulóban nem sok siker­re számíthat, Solymos bíró bi­zonytalanul vezette a mérkőzést. A Kispest még mindig lábadozik... Kispest—KTC 2:1 (0:0) " A derék kőbányai amatőrcsa­pat lelkes játéka nehéz feladat elé állította a kispestieket: hiába volt a profik minden igyekezete, csak a legnagyobb küzdelem után tudtak minimális győzelmet aratni az amatőrök felett. A Kispest mindkét gólját Páli sze­rezte. Uzsorás nyerte a Nemzetközi­ hendikepet, Csalafinta a Dani-díjat A megszokott keretek között bonyolították le a vasárnapi ügető­­versenyeket. Mint várható volt, a favoritok vasárnap is a legtöbb futamban kikaptak, egyébként a versenyek sokat vesztettek érde­kességükből azáltal, hogy a neve­zett lovak nagy része, tekintettel a keddi versenyekre, nem indult. A Nemzetközi hendikepben Uzso­rás biztosan nyert Csalán és Lajta ellen, míg a Dani-díjban a lepaflolt Csalafinta megverte Décsét. Az utóbbit hajtója gyámoltalanul tá­mogatta, ennek tudható be vere­sége. Az öreg Raymer mester egyébként állandóan borsot tör a közönség orra alá, mert lovai rendszerint akkor nyernek, amikor a publikum már megunta játszani azokat. (Mikor nyert Raymer egy teál lóval?) Vasárnap egyébként több olyan ló lett első, amelyeket hetek óta első helyre tippeltek a szaklapok, most nem lettek jelölve, nyertek a benfentesek által alaposa­n lefo­gadta. Csodálatos, hogy a verseny,­intézőség nem látja ezeket a furcsa machinációkat Eredmények: I. 1. G. iH. Robinson, Zwillinger (4). 2. Contessa Luciana (4). 3. Éltes (6:10). I. m.: Bajnoknő, Álom, Brigád, Körtös, Négus NI., Andrea. Tot.: 59, 12, 12, 12. Bef.: 108.9, 88. Idő: 31.9. II. 1. Valódi, Kovács NI. (2 és fél). 2. Agyafúrt (2). 3. Csicsóné (6). I. m.: Lucifer, Kati, Manon, Czinka Panna. Tot.: 31, 11, 11, 14. Bef.: 72. Idő: 31.3 III. 1. Carthago, Hofmann (1). 2. Lármás (2 és fél). I. m.: Dajka, Léva S., Zarándok, Pique Dame. Tot: 29, 21, 17. Bef.: 83. Idő: IV. 1. Uzsorás, Feiser (3^1 , Csalán (6). 3. Lasta (6), Minor, Tilly, Bakafán­­os, Oda, Triumpf, András, 29, 22, 39, 25. Bef.: 19, Wl 2­* , ’ , V. 1, Csalafinta, Jónás (2 és fél). 2. Décse (4,10). 3. U. S. A. (5). I. m.: Uranos, Dundl, Echo fia, Ildikó, Kilia III. Tot: 65, 16, 12, 19. Bef.: 97.9, 692. Idő: 26.8. VI. 1. Sabázia, Feiser (4,10). 2. Bessy L. (3). I. m.: Perun, Opera, Capua, Makkfilkó. Tot: 15, 12, 13. Bef.: 31. Idő: 33.6. VII. 1. Valuta, Kallinka (1 és fél). 2. Detto (1 és egynegyed). I. m.: Cserebogár, Sirocco, Jónás, Csipkerózsa. Tot.: 21, 20, 18. Bef.: 83. Idő: 30.6. VIII. 1. Bicskás, Tomann (1 és fél). 2. Bandika (2). 3. Törzs­főnök (10). I. m.: Lenke, Jonny,­­ Zivatar, Edömér, Lali, Margit, Csongor. Tót: 24, 11, 0, 20. Bef.: 29.9, 417. Idő: 31.6. (Zsazsa, mint második, diszkv.­) IX. 1. Boci, Feiser (1). 2. Imréd n. (5). 3. Leo (4). I. m.: Biztos, Vakarcs, Csipke, Lilly, Tóni, Va­rázs. Tot.: 30, 19, 16, 18. Bef.: 73.—, 888. Idő: 30.6. X. 1. Elöljáró, Jónás (8). 2. Hab­leány (3). 3. Etes (4). I. m.: Csárda, Légyott I.. Olyan, Dália, Zászlós, Vinyetta, Trézsi. Tét: 106, 29, 16, 16. Bef.: 318.5, 345. Idő: 34,5. A titkos zsidó bukméker-kartell ellen rendkívül sok panasz merül fel az ilgetfmn. A hét bukméker he­lyett mindössze kettő áll ki, ezek pedig kellő konkurrencia hiányá­ban a leglehetetlenebb vdászokkal dolgoznak a különfogadási helyen, annyira, hogy a helyzet tűrhetet­lenné vált. Sürgős közbelépést ké­rünk illetékesektől, mert nem sza­bad a közönséget négy zsidó buk­mékernek teljesen kiszolgáltatni. t(t ■""■■TI"... I Február 28-án, március/K&n és 5-én délután %3 épsí* kezdettel ligetfiversenyek IA