Informaţia Harghitei, iulie-septembrie 2017 (Anul 29, nr. 6224-6261)

2017-07-05 / nr. 6225

Patru românce în turul secund Luni a început, la Londra, cel de­al 3-lea turneu de mare șlem al tenisu­lui mondial, singurul pe iarbă, cel de la Wimbledon. In prima zi de meciuri, pe tabloul principal au intrat în jocuri 3 din cele 5 românce prezente în competiţie. Ca niciodată, toate trei s-au calificat în turul secund! Performera nr. 1 dintre cele 3 a fost Ana Bogdan (foto), nr. 115 mondial, care pornea, aparent, fără şanse în faţa chine­zoaicei Yuan Duan, locul 64 WTA. Dar Ana Bogdan a evoluat fără complexe şi a câştigat cu un sec 2-0 (6-4, 6-2). Din fericire, Irina Begu a uitat, pentru o dată, de obiceiul de a pierde în primul tur şi a învins-o cu 6-4,6-2 pe o specialis­tă a gazonului, britanica Naomi Broady. Deşi a câştigat cu 6-4, 6-1, Simona Halep s-a chinuit destul cu neozeelande­za Marina Erakovic, în ciuda scorului ca­re indică o victorie lejeră. Din păcate, ju­cătoarea noastră a făcut multe greşeli ne­forţate, iar jocul ei a fost destul de pre­vizibil. Singurul nostru reprezentant pe tablo­ul principal, Marius Copil, a ratat şansa mult aşteptată de a se remarca, în sfâr­şit, într-un turneu de anvergură. Deşi nr. 85 mondial, Copil a fost eliminat de ger­manul Peter Gojowczyk, nr. 140 mondi­al, cu scorul de 7-5, 2-6, 6-3, 6-1. Ieri a reușit să se califice în turul se­cund şi Sorana Cîrstea. Sorana a trecut de favorita nr. 23 a turneului, olandeza Kiki Bertens, cu 7-6, 7-5. Singura româncă care a pierdut în primul tur a fost Monica Niculescu, ea cedând în faţa slovacei Magdalena Rybarikova cu 4-6, 1-6. Turul I, chiar incomplet, a furnizat o surpriză de proporţii: nr. 3 mondial, elve­ţianul Stanislav Wawrinka, a fost elimi­nat de rusul Daniil Medvdev, nr. 49 mon­dial, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-4, 6-1. Un alt jucător rus tânăr, Karen Khachanov, a furnizat, de asemenea, o mare surpriză, numai că de data asta „victima” a fost din curtea ruşilor-Andrei Kuzneţov! TENIS HANDBAL CSM Bucureşti - încă o achiziţie de marcă . Cu două săptămâni înainte de reluarea pregătirilor pentru no­ul sezon, campioana ţării la handbal feminin, CSM Bucureşti, a realizat un nou transfer de marcă: suedeza Sabina Jacobsen (foto) (28 ani). Handbalista vine din postura de jucătoare libe­ră de obligaţii, după ce a reuşit să-şi rezilieze contractul cu FC Midtjylland (Danemarca). Sabina Rosengren Jacobsen a evoluat în ultimii 5 ani în Campionatul Danemarcei. Două sezoane a reprezentat echipa Randers, iar alte trei, FC Midtjylland. Handbalista, care evolu­ează pe postul de inter stânga, fiind şi o apărătoare redutabilă, a jucat 2 ani şi sub mandatul olandezei Helle Thomsen, cea ca­re va pregăti echipa CSM Bucureşti în următorii 2 ani. (Ionel Stoica) RED BULL X-ALPS Toma Coconea - în prima zi Salvamontistul român Toma Coconea (foto) a luat startul, duminică, în Red Bull X-Alps, apre­ciat ca fiind cel mai dur concurs din lume, con­curenţii urmând să par­curgă, pe jos sau în zbor cu parapanta, distanţa de 1.138 km al unui traseu început la Salzburg, în Austria şi care urmează să se termine la Monaco. Startul s-a dat în con­diţii dificile, pe o ploaie torenţială şi o temperatu­ră de numai 10 grade C. Recunoscut pentru rapiditatea cu care se deplasează pe jos, Coconea ocupa, după prima zi, prima poziţie dintre cei 32 de concurenţi care au luat startul, având un avans de 6 km faţă de­al doilea clasat, americanul Jess Williams, frunte după Pagină realizată de ȘTEFAN DANCIU CICLISM Turul Franţei » Turul Franţei, competiţia ciclistă de şosea nr. 1, ajunsă la 104-a ediţie, şi-a continuat, în cadrul etapei a 3-a, Verviers - Longwi, 212,5 km, periplul prin diverse ţări din regiune: Belgia, Luxemburg, Franţa. Evadaţii „de serviciu” ai eta­pei a 3-a au fost prinşi cu câţiva kilometri înainte de sosire, aşa că la sprintul final au participat toţi cei cu veleităţi şi că­rora coechipierii au reuşit să le creeze un culoar favorabil. Etapa a fost câştigată de campionul mondial, slova­cul Peter Sagan (Bora), urmat de australianul Michael Matthews (Team Sunweb) și de irlandezul Daniel Martin (Quick-Step). Sosit în grupul învingătorului, galezul Geraint Thomas (Team Sky) și-a păstrat tricoul galben, el fiind urmat în cla­samentul general de un alt britanic, coechipierul său Chris Froome și de Michael Matthews, ambii la 12 secunde. Ieri, după închiderea ediției ziarului nostru, s-a disputat etapa a 4-a, Mandorf-Les Bains - Vittel, 207,5 km. FOTBAL Campionatul European U-19 în Georgia a început Campionatul European de fotbal rezervat tinerilor fotbaliști în vârstă de până la 19 ani. S-a consumat etapa I, din faza grupelor, soldată cu ur­mătoarele rezultate: Grupa A: Cehia - Suedia 2-1, Georgia - Portugalia 0-1; Grupa B: Anglia - Bulgaria 2-0, Olanda - Germania 4-1. VOLEI Băcăuancele, campioane europene universitare Echipa României, reprezentată de Universitatea „Vasile Alexandri” din Bacău, a câştigat Campionatul European universitar de volei feminin, desfăşurat la Rzeszow, Polonia, după ce a învins în finală echipa Universităţii din Bordeaux (Franţa), cu scorul de 3-2. Cea mai bună jucătoare a finalei a fost Ana Cristina Cazacu, care a realizat 24 de puncte. Echipa Universităţii Tehnologice din Einhoven (Olanda) a obţinut medaliile de bronz, după ce a învins cu 3-1 for­maţia Universităţii Tehnice din Dresda, Germania, în finala mică. ATLETISM Campionatul veteranilor La sfârşitul săptămânii a avut loc la Bucureşti faza finală a Campionatului Naţional pe pistă al atleţilor veterani. Harghitenii prezenţi la această com­petiţie au obţinut o serie de rezultate bu­ne, după cum urmează: Imre István, cat. 60-64 ani, locul 1 în cadrul ştafetei 400x100 m; locul 3 la 800 şi 1.500 m plat; locul 5 la 200 m plat; locul 6 la 400 m plat; Benő Zoltán, cat. 65-69 ani: locul 4 la 200 m, 400 m, 800 m şi 1.500 m plat; Szabó Iosif, cat. 75-79 ani: locul 1 la 800 m, locul 2 la 200 m şi 400 m. Nisipeanu, campion al Germaniei Marele maestru internaţional Liviu Dieter Nisipeanu (foto), legitimat la Clubul USV TV Dresda, este noul cam­pion de şah al Germaniei. El a totalizat 7 puncte, din 9 posibile, într-o competiţie care a cuprins pe cei mai buni 40 de şa­hişti care activează în şahul german. Deşi de aproape doi ani, Nisipeanu, a cărei mamă este de etnie germană, repre­zintă Germania în competiţiile importan­te, el a fost format ca şahist în România, pentru care a câştigat, printre alte perfor­manţe, un titlu european. Este al doilea şahist crescut în România care cucereşte un titlu de cam­pion într-o ţară importantă din punct de vedere şahistic, după ce, în aprilie 2017, Sabina Francesca Foişor a câştigat ti­tlul de campioană a Statelor Unite ale Americii. •.‘■A ■ : ' A­­' • ■ TîJSr •: %; -A i