Kassai Ujság, 1931. június (93. évfolyam, 124-146. szám)

1931-06-06 / 127. szám

127. szám, 1931. Utalás 6, S­PORT Belföldi eredmények KASSA: CsSK—KSC 2:0 (1:0). A KSC reorganizált együttese igen biztatóan játszott, csak gól­képtelen volt. Szünetig jórészt KSC-támadá­­sok a II-ik félidőben változatos játék. A gó­lokat Regéczy és Holzer rúgták. A II.-ik fél­időben Kasper (CsSK) és Sluka (KSC) ki let­tek állítva. Kitűntek: Herdiczky, Sluka és el­fogadható volt Zselezsnyik a csatársorban. Egyedül Stelzer volt gyenge. Fő­ utca—Rákóczi-körút 7:1 (2:1). Gólo­kat lőttek: Hiitz 5, Zimmermann I, Ganz, illetve Nüssen. RIMASZOMBAT: BME—Fü­leki TC 0:0. Bajnoki küzdelem a 2.-ik helyért. Kitűnt a füleki védelem. Biró: Dr. Klein. BME IL—FTC II. 1:1 (0:0). II. oszt. baj­noki DOBSINA: Rozsnyói SC b)—DSC ifj. 3:2 (1:0). A rozsnyóiak győztes góljukat 11-esből érték el Gólokat lőttek: Rosenberg, Szabados, Buvalla, illetve Danielisz. Kitűntek: Dnek, Koós és Semmer. Biró: Horváth. EPERJES: PTVE, Törekvés komb.—14. gyalogezred 2:1 (0:0). ____ Ótátrafüred nyári idénye Ezen a nyáron is sportversenyek lesznek az ótátrafüredi szezon legjellegzetesebb ese­ményei. Legkiválóbb sporteseménye Ótátra­­fürednek kétségtelenül a Kassai Atlétikai Club június 18-tól 22-ig lefolyó vívóversenye lesz, melyre már eddig is nyolc ország leg­kiválóbb vívói neveztek be. Ezen nemzet­közi versenyeken részt fognak venni a vívó­­sport azon legjobbjai, akik most a Bécsben lefolyt Európa-bajnokságon oly kiváló ered­ményeket produkáltak s annyi meglepetéssel szolgáltak.­­ A versenyeket a sportkörök és ezzel az előkelő sporttal kapcsolatos tár­sadalmi körök annál nagyobb figyelemmel kisérik, mert szó van róla, hogy az 1932. évi Európa-bajnokságot a Csehszlovák Vívó­szövetség fogja rendezni s annak lebonyolí­tását a Kassai Atlétikai Club és a lőcsei Tiszti Vívóegyesületre fogja bízni azzal, hogy az Európa-bajnokság a Magas Tátrá­ban tartandó meg. Ha nem is oly nagyarányú, de szloven­­szkói vonatkozásban mindenesetre értékes és érdekes lesz a Kárpátegyesület ótátra­füredi tenniszversenye, mely június 26-tól 29-ig fog lefolyni s melyre Szlovenszkó és Podkarp. Rus legkiválóbb tenniszezői ne­veztek be. Az ótátrafüredi nyári szezon sportesemé­nyei közé sorozandó be a nemzetközi ten­­niszverseny is, melyet ebben az esztendőben is szeptember első napjaiban fognak meg­tartani. _____ ° A Kassai Kath. Legényegyesület kol­ping turista szakosztálya f. hó 7-én au­tótúrát rendez: Jászó—Stósz—Uhornai tó. Részvé­teli díj: csukott autón 25.—, nyitott autón 30.—­ be. Indulás reggel 4 órakor az egye­sületből. — Jelentkezéseket elfogad Kertész Gyula fodrász, Harang­ u. 10 és az egyesület gondnoka, Rákóczi körút 62. ° A csehszlovákiai Königsaal—Jilowitscht közötti autóversenynek 100 ezer nézője volt. Abszolút győztes a német Caracciola (Mer­cedes Benz) lett 2.42.73 óra rekordidő alatt, 2. Stuck (Mercedes Benz) 2.42.54 óra, 3. Mor­gan (Bugatti) 2.42.56 óra. Igen szépen sze­repelt a budapesti Hartmann, aki a 2000— 3000-es kategóriában Morgan mögött 2:53:22 óra alatt a 2-ik helyen végzett. kassai újság; 7. oldal, Életveszedelemben forgott a jótékony célú mérkőzést játszott Kassa csapata Pofozással, rúgással és kőzáporral búcsúztatták a csapatot Eperjesen -------- ——■­i ■­i ——— (Kiküldött munkatársunktól.) Kassa—Eper­jes 3:0 (0:0). A KSC—PTVE kassai bajnoki mérkőzésen sajnálatos véletlen következté­ben lábát tört Simon eperjesi játékos javára rendezett jótékonycélú mérkőzés példátlan botránnyal végződött. A mérkőzés túlfűtött hangulatát az idézte elő, hogy az eperjesiek még ma is abban a hiedelemben élnek, hogy játékosuk szerencsétlenségét a kassai fut­ballista szándékosan okozta. Eltekintve attól, hogy ilyen szándékosságot egy futballistá­val szemben sincs jogunk feltételezni s a felettes fórum tisztázta is ebben a tekintet­ben a kassai futballistát: a futballsportnál az ehhez hasonló balesetek úgyszólván napiren­den vannak s a sporttal foglalkozóknak szá­molni kell vele, illetve a felelősséget visel­niük kell érte. A mérkőzésen a legenyhébb kifejezés, ami­vel a kassai játékosokat illették, a „gyilkos“ A közelben levő kaszárnya őrsége mentet­te . >ől. ki itt is a kassaiakat az életveszedelemből Közben a katonai és polgári személyek a pá­lyán kívül összeverekedtek, aminek újabb három előállítás lett a következménye. Közben a kívül elhelyezkedett tömeg mintegy ezer főre szaporodott, úgyhogy rendőri segítséget kellett kérni a kassai futballisták zavartalan elvonulásának biztosítására. Végül a futballisták szoros rendőri fedezet mellett elhagyhatták a pályát . A rendőrség az e­gész vá­roson át végigkísérték a kassaiakat s da­cára annak, hogy a tömeget többször széjjel­verték, az nem tágított és a Simkó-vendéglő előtt, ahol a csapat vacsorázott, ismét össze­verődött. A rendőrség kénytelen volt kardját hasz­nálni és kardlappal szórta szét a tünte­tőket. Már úgy látszott, sikerült a rendet helyre­állítani s a kassaiak minden további incidens nélkül érhetik el a vasúti állomást, amelynek közelében azonban valóságos kőzápor fogadta őket. E rövid intermezzo után az állomás épületébe bemenekülő futballistáknak és kísérőknek — kisebb kézitusa és néhány pofon árán — si­került a vonatba szállniok. A sajnálatos események regisztrálásánál meg kell állapítanunk, hogy az eperjesi pálya anarchiáját elősegíti, hogy a játéktér nincs elkerítve s emiatt a játékosok állandóan ki vannak téve az inzultusoknak. A rendőri ké­szenlét is feltűnő gyenge: 2 rendőrrel nem lehet a közönséget fékentartani. Csak a ka­tonáknak és a közönség sorai között helyet foglaló Gallas rendőrkapitánynak köszönhe­tő, hogy a kirobbanó botrány áldozatokat nem követelt. Gallas rendőrkapitány egész az állomásig elkísérte a kassaiakat. A bot­rány előidézésében talán az is szerepet ját­szott, hogy gyenge bíró kezébe került a mérkőzés, holott Eperjesen nehéz dolga van a játékvezetőnek. A mérkőzés lefolyása a következő volt: Félidőig , részben Eperjes támad. A 4-ik percben a rohanó Hudákot Kulhanek kereszt­ben futva szereli. Hudák lába megrándul és kiáll. Helyébe Svaton áll be A 18-ik perc­ben Svaton csavart lövése Szaniszló kezei közül kornerre perdül. A 20-ik percben Drab lövése Pcselár lábáról majdnem kapuba per­dül. A korner eredménytelen. A 25-ik perc­ben Jurenkó szép beadását Szittyái biztos helyzetben durván hibázza. A 22-ik percben Jurenkó átadott labdájával Drab kitör, de Csizmár kézzel tolja. A 16-on belül történt szabálytalanságot bíró nem veszi észre. A 32-ik percben Szaniszló kirúgásnál állítólag a 16-os vonalon kilépett. A bíró szabadrú­gást ítél Kassa ellen. A 33-ik és következő percben Zimmermann, illetve Burtovsizky komért vétenek. Ezután hosszabb ideig van veszélyeztetve Kassa kapuja. A 40-ik perc­ben Lukács veszélyes lerohanását utolsó pillanatban Kornerre menti. Macesz Korner után Bihary kapulécet lő. Forró pillanatok Kassa kapuja előtt! A 43-ik percben Svaton lövését Kulhanek kézzel üti le. Biró elnézi a feltétlen 11-est jelentő eseményt, amivel rossz szolgálatot tett az egész meccsnek. A mérkőzésnek ebben a részében a kassaiakat csak a szerencse mentette meg a góltól. Szünet után változó játék — Kassa potyagóljaival. A Il-ik félidőben Hudák ismét beáll, de már az első percben — anélkül, hogy kassai játékos hozzáérne — összeesik. Kiviszik s volt. A reprodukálhatatlan sértések özönét zúdították arra a csapatra, amely önzetlenül vállalkozott arra, hogy sporttársa segítségére siessen. A mérkőzés végén — a vezetők min­­jebb akarata dacára — berohant tömeg rúgta, pofozta a kassai futballistákat és leköpdösték a bírót és hogy súlyosabb következményekkel nem járt az inzultus, csak a véletlennek köszön­hető. Drabot vasbottal akarták hátulról fejbevágni s csak egy katonának köszönheti, hogy nem maradt a porondon. A katona a két támadót lefogta és átadta a rendőrnek. A játékosok futólépésben menekültek az öl­tözőbe, amit megnehezített az a körülmény, hogy ahhoz csak a közönség tömött sorain át lehetett hozzáférni. A rendőrség gyengének bizonyult a fékevesztett tömeggel szemben, amely ezután már végleg kiválik a játékból. Helyé­re ismét Svaton áll be. Az 5-ik percben Adamcsák veszélytelen helyzetben kornerre hibáz. A 9-ik percben Jurenkó passzából, Drab a kifutó kapus mellett kapuba gurítja a labdát. 1 : 0 Kassa javára! Lukács 11-esét Szaniszló bravúros robinzo­­náddal tolja ki kornerre. A 43.-ik percben Eperjes ellen korner. A játékidő már régen letelt, amikor a bíró a 47. és következő perc­ben még két kornert rugat Kassa ellen . Kassa csapata meg nem érdemelt győze­lemhez jutott, de ebben a bírónak abszolúte semmi része nem volt. A csapat szerencséje óriási volt s ez döntötte el a meccs sorsát! Ezzel szemben Eperjes, amely az I. félidőben­ mondhatni elsőrangúan mozgott, kapu előtt tehetetlennek bizonyult. Elragadta a fiatalos tűz, amely vakká tette, úgyhogy a kínálkozó alkalmakat nem használhatta ki. Hozzájárult a sikertelenséghez a balszerencse is, de több része van abban, hogy gólt nem tudtak rúgni Szaniszlónak, a kassai kapusnak. A győztes csapat és a mezőny legjobbja az újonc Szaniszló volt, aki egyszerre be­futott. Helyezkedő érzéke szenzációs, labda­fogása is csaknem kiforrott volt. Vetődései a meccs legszebb pillanatai voltak. Utána a bekkpár, Kulhanek és Macesz volt a legjobb rész. Különösen Macesz bátor játéka volt hasznos és romboló közbelépései nem egy góltól mentették meg a csapatot. A házsor­tól nem sokat vártak, mégis jobb volt, mint A gólt halálos csendben fogadja az eper­jesi közönség.­­ A 11.-ik percben Drab szép kiadását Du­dás közelről rontja. A 13.-ik percben Macesz könnyű helyzetben kornerre ront. A követ­kező percben egy erős lövés ellen Zimmer­mann kezét védőleg gyomra elé helyezi. A labda kezét éri, de a bíró ezúttal sem n­él semmit. A 15.-ik percben Dudás lapos beadá­sát Szittyai csúnyán rontja. A 20.-ik percben Pcselár komért vét, bíró nem ítéli meg. A 25.-ik percben Kohlmayer megsérül, helyére Knapp áll be. A 27.-ik percben Szittyay át­adására Drab startol és a kifutó Staurovszky kapust megkerülve, újból kapuba gurítja, a labdát. 2:0 Kassa javára. A 29.-ik percben Drabot egyéni akció után szerelik, a labda Jurenkóhoz kerül, aki a 16-os sarkáról pompás gólt lő.­­ Ezután már óriási lármában folyik a mér­kőzés. Játékosok és közönség mindenért protestálnak, úgyhogy a bíró végül már min­dent Kassa ellen ítél Az eperjesi csapat tag­jai mind agresszívebben lépnek fel. A kassai játékosok tartózkodóan játszanak tovább, de a nagyobb nyugalom révén jóval észszerűb­ben mozognak és ezzel uralják a mezőnyt. A 31.-ik percben Csizmár sérül meg s ezután Eperjes 10 emberrel küzd tovább. A 37.-ik percben nagy a tumultus a kassai térfélen, de a 16-os vonaltól 2 méterre, a csatársor, amely teljesen csődöt mondott. Burtovszky a félidők végefelé mutatkozó gyengébb periódusait leszámítva, a felelős­ségteljes centerhalf pozícióján egészen első­rangút produkált De Zimmermann és Gajdos önfeláldozó munkája is dicséretet érdemel., Gajdos szünetig, Zimmermann a II.-ik fél­időben volt jobb. A csatársor lassú játéka ki­rívó volt. Különösen Szittyay és Vitéz voltak gyengék. Eperjesnél Bihary jobbhall­­ emelkedett ki. Nagyszerűen szerel, jól osztogat s elég tch­­nikával rendelkezői játékos. Utána a gyors és jól lövő Lukács, a munkabíró Massiás és a kapu előtt igen veszélyesnek bizonyult Kah­l­­mayer tűntek ki leginkább. Az egész csapat legjobb része a támadósor, amely fejlett összjátékával és villámgyors lerohanásaival excellált. A halfsor is megbízható része volt az együttesnek. A védelem azonban már aránytalanul gyengébbnek bizonyult. A csa­pat lelkes játékmodora, amivel jóval túl­szárnyalta a kassaiakat, dicséretet érdemel.­ Tempóbírása ezzel szemben hiányosnak bi­zonyult. Az első félidőben diktált öldöklő ira­mát szünet után az utolsó negyedóráig erős visszaesés követte, megtámadta a kassai vezetők autóját és kőzáport zúdított rá A bíró bemondásra váratlanul 11-est ítél Kassa ellen Csapatösszeállítások: Kassa, Szaniszló (KMSE), Kulhanek (Tö- Adamcsák (Törekvés), Bihary (PTVE), Mas­klf í~5. „í­r 12? ..«in «.«»ír­« (U­A­A­c- t" I­ro T­rekvés), Macesz, Gajdos, Burtovszky (KAC), Zimmermann (Törekvés), Jurenkó (KAC), Szittyay (KMSE), Drab (Törekvés), Vitéz, Dudás (KAC). Eperjes: Staurovszky, Pcselár (PTVE), siás (Törekvés), Csizmár, Lukács, Podhajec­­ky (PTVE), Kah­lmayer, Csepela, Hudák­ — Svaton (Törekvés). Bíró: Engländer. a magyarok abszolút fölénnyel biztosították kardvívó hegemóniáinkat Bécs, junius 5. (Saját tud. táv.) Az Európa kardcsapat bajnokság döntőjében a magya­rok már 9:4 arányban vezettek, mire Olasz­ország visszalépett. Az egyéni bajnokság döntőjébe 4 magyar, 3 olasz és 1 német vívó került. A bajnokságot a védő Pillér kapitány nyerte meg, aki ezzel újból biztosította a magyar kardvívó sport hegemóniáját. Meglepő gyen­gén szerepeltek az olasz vivők, akik az utolsó helyeket foglalták el, ezzel szemben igen hízelgő helyezést ért el a német Casmir. VÉGEREDMÉNYEK: Csapatverseny: 1. Magyarország. 2. Olasz­ország. 3. Németország. 4. Ausztria. Megle­petés Lengyelország az olimpiász Ill­ik he­lyezettjének kimaradása és Hollandia gyenge szereplése. Egyéni: 1. Pillér. 2. Kabos. 3. Petschauer (magyarok). 4. Casmir. 5. Gerevich (ma­gyar), 6. Anselm­, 7. Gaudini 8. Marzi (ola­szok). Pillér veretlenül fölényesen szerezte meg másodszor a büszke Európa bajnoki címet. Szenzációsan szerepelt a fiatal Kabos, aki Anselmit és Gerevichet 5:0 arányban győzte le. Petschauer Anselmit­ől 5:2 és Cas­mir Gaudinitól 5:3 arányban kapott ki. Ki­tűnt még a középdöntőben a csehszlovák Jungmann. Villámhárító bevált szerkezettel, ga­rantáltan szakszerf­ kivi­telben „ERICSSON” j | Efektr.-Koimn.-Ges. Prága,­i Halé nőm. 1. I (Ezelőtt Dekerf 6 Homolke) [ Telefon 24846-48. Sürg. e. Ericsson, Prag Fiók: Brünnben, Ceile 68. Villámhárítók készítése,­­felülvizsgálása és javí­tása. Kívánságra árjegyzéket és tervrajzot küld. 50­ éves tapasztalat.