Kis Ujság, 1931. július (44. évfolyam, 146-172. szám)

1931-07-28 / 169. szám

Sjinholj » Sport - 1­ádió Csak a jövő évben építik át az Operaházat­ ­ Megírta a Kis Újság, hogy Radnai­­Miklós igazgató javaslatára át akarják építeni az Operaház nézőterének egy részét, még pedig úgy, hogy ezentúl több néző férjen el az Operában és nagyobb legyen a bevétel. Hétfőn dél­előtt szakemberekből álló bizottság illeni az Operába és a nézőteret meg­vizsgálva úgy döntött, hogy az átépí­tés­t végre lehet hajtani, de mivel azon­ban az építés hosszabb időt venne igénybe, csak jövő tavasszal fognak hozzá a munkához. A Magyar Színház csak októberben milik még. Minthogy a Magyar Szín­ház eddigi bérlője nem akarja átadni a színház épületét az új bérlőknek, csak abban az esetben, ha erre bírói döntés kényszeríti, a színház valószínű­leg csak október elején nyílik meg. A skoldusdiák című régi, híres operettet, amely valaha a Népszínház­ban aratott nagy sikert, vasárnap este szép rádióelőadásban elevenítették föl a Városi Színház művészei. Ferenczy Károly, Szedő Miklós, Antal Erzsi, Kovács Ilonka és Vargha Imre nevét kell kiemelni a szereplők közül. Budapesti asisalör mérkőzések A mérkőzések eredményei a követ­kezők : Körmérkőzések az elsőosztályúságért ZAC—XSC 2:0 (1:0),­­ TJMTE—KSSE 1:0­­(1 :0) . Egyetértés SC—Nyomdász TE 5:0 (2:0). A IV. osztály ötödik helyéért Cukrász—P Törekvés 1:0 (0:0). Ilyenfor­mán az SzRTC került be a III. osztályba. Egyéb mérkőzések Szombathelyi Máv. ifj.—Testvériség ifj. 1:1 (1:0), (vasutas bajnokság) —FSE ifj.—UTSE ifj. 2:1 (2:1 . VI. ker. FC ifj.-KAOE ifj. 4:1 (1:0 . Pestszent­­lőrinc ifj.—Kispest ifj. 4:1 (1: 1), WSC­­ -­Soroksár 2:2 (1:0) III. ker. TVE— GKSC 3:1 (2:1), RTK—Annatelepi KSE 12:0 (6:0) VSE-ULE 6:1 (4:0. ) kér. FC-Spárta 4:2 (2:1). Vidéki amatőr futball eredmények Az eredmények a következők: KÖZÉPMAGYAR ALSZÖVETSÉG Kecskemét: KAC—KTE 4:1 (1:0). NYUGATI ALSZÖVETSÉG Siófok: 33 K FC-Siófoki SE 2:2 (1:1). Ba­rátságos. Sopron: ARAK—SFC 3:1 (3:1). Bajnoki döntő. Szombathely: Turul—Hangya 8:0 (4:0). — SzTE—GyTE 7:1 .(5:1). — Levente Zenészek -II. ker. 5:1 (1:1). DÉLI ALSZÖVETSÉG Kisújszállás: KTE—TISE 4:2 (3:2). Barát­ságos. Szeged: SzAK—Zrínyi 3:1 (2:0). Barátságos. — Törekvés— Zrínyi ifj. 1:0 (1:0). — Városi tisztviselők—Postás 1:0 (1:0). Barátságos. —­­Varga cég—Tápéi SC 13:0 (4:0). Barátságos. KELETI ALSZÖVETSÉG Debrecen: Vidámtorna. I. forduló: D. Vil­lanygyár—Székgyár 4:0. — DMTE—Textil 1:0. — DVSC—DTE 1:0. - DKASE—Bőrös 1:0. — I. forduló: DMTE—Villanygyár 1:0. — DVSC—DKASE 2:0. — • Döntőben: DVSC­­DMTE 1:0 — Harmadik helyért Villanygyár -DKASE 2:1. Püspökladány: P. MÁV—Biharkeresztesi Viktória 7:1 (2:0). Barátságos. ÉSZAKI ALSZÖVETSÉG Eger: MESE—Jászberényi Lehel 2:1 (1:0). Barátságos. Hatvan: HVSE—NMSE (Bpest) 2:0 (1:0). Barátságos. — HVSE II.-Aszódi SE 2:0 (0:0). Barátságos. - HISE-Ujhatvahi TE 2:1 (2:1). Barátságos. Heves, V. ker. SC (Bpesti-RSE 3:2 (1:1). Barátságos. Miskolc: DVTK—Előre 2:1 (1:1). Északi Kupa. - MVSC-DAC 3:3 (2:2). Északi Kupa. Pálfalva: P. Büse—Füleki TC 1:0 (1:0) Nem­­zetközi.­­ Pétervásárai TE—P. Büse II. 1:3 I­ de kifőztük a franciákat, a sikek is lett a­­kánok A vasárnapi sportesemények között a magyar—francia úszó- és vízipóló­­mérkőzés, valamint a futballmérkőzé­sek emelkednek ki. Volt ezenkívül a többi sportágban is több érdekes küz­delem. A vasárnapi sport­eredmények a versenyágak szerint csoportosítva — a következők: Atlétikában a MASz második osztályú atléták ré­szére rendezett versenyt, amelynek végeredményeképpen a MAC 38 pon­tot ért el, * a TFSC 26 és a BEAC 23 pontjával szemben. A versenyen Pillér György , vívóbajnok mint súly­­dobó szerepelt. — Az MTK pályán országos ifjúsági versenyt rendeztek. Budapest 800 méteres ifjúsági bajnoka Mészáros (MAC) lett 2 perc 01.8 má­sodperc alatt. Az ötös versenyt Papp (MAC nyerte 2715 ponttal.­­ Deb­recenben a DEAC rendezett versenyt. Az eredmények közepesek voltak. Na­­dányi Ágnes 32 méter 47 centimétert dobott diszkosszal. Miskolcon az északi kerület rendezett második osz­tályú atlétikai versenyt. Az eredmé­nyek közül egyik sem említésreméltó. — Békéscsabán a CsAK jubiláris ver­senyt rendezett, melyen több buda­pesti atléta is indult. — Dunakeszin a pestvidéki kerületi bajnokságok ke­rültek eldöntésre. Két kerületi rekor­dot eredményezett a verseny. Az egyi­ket Leh­­ne is érte el a 110 méteres gátfutásban 17.2 másodperccel, a má­sikat Riedt gerely­vetésben 53 méter 92 centiméteres dobásával. — Pécsett atlétikai csapatversenyek voltak. — Nagykőrösön a MOVÉ rendezett ver­­senyt, amelyen Nagykőrös 69,30 pont­tal győzött Cegléd­­ellen. — Szombat­helyen az északnyugati kerület baj­noki viadalai voltak vasárnap. A pont­versenyben­­ a Győri AC legyőzte, a­­ Szorm­bah­­elyi SE-t. Céllövőversenyt Miskolcon rendeztek az ország vasutas­­sága számára. Bajnok Szabó (Törek­vés, lett 174 találattal. Csapatverseny­ben a Szegedi VSC győzött. A le­venteversenyt Szabó (Északi főmű­hely) nyerte, míg a levente csapatver­seny­t az Északi főműhely A) csapata nyerte. — A Nagyharsányban meg­tartott járási lövészversenyen tizennégy községi lövészcsapat közü­l Kovácshida lett az első. Futball eseményei közül a legfontosabb az or­szágos amatőrbajnoki döntő volt. Törekvés—Tatabányai SC 4:0 (1:0) A múlt héten eldöntetlen volt Székesfehér­várott az amatőr bajnoki mérkőzés eredmé­­nye. A megismételt mérkőzést vasárnap az újpesti Stadionban játszották le. Az első fél­idő legelején a Törekvés volt a jobb, de az­után a TSC csatárai támadást támadás után intéztek. Az utolsó húsz percben megint a Törekvés került formába és a vasutascsapat jobbszárnya támadásba lendült, majd fiatra adják át a labdát és Baráth a 29-ik perc­ben belövi a Törekvés első gólját. A félidő végéig mindkét csapat támad, de az ered­mény nem változik. A második félidőben a tatabányaiak Keletije gólt lőtt, azonban a bíró nem adta meg. Ugyanez történik egy Törekvés-góllal is. A Törekvés második gól­ját Baráth lövi a 35-ik percben. Ugyancsak ő fejeli be a harmadik gólt is a 38-ik perc­ben. A TSC most már megadja magát sorsá­nak. A mérkőzés lefújása előtt néhány pilla­nattal Déri lövi a negyedik gólt. A vasárnapi futball másik nagy ese­ménye a szegedi Bástya—­Attila osztá­lyozó mérkőzés volt." Bástya—Attila 3:1. (ISI) A mérkőzés az Attila támadásával indult,­ mégis a 12-ik percben Körösi kapásból gólt lőtt. (1:0). Csárdás bíró téves ítéletei ellen a közönség hevesen tüntetett. A második fél­idő 12-ik percében Havast.Dankó a 16-oson belül felvágta). Csárdás ezúttal habozás nél­kül 11-est ítélt, melyet­­ Havas belőtt. (2:0). A 30-ik percben­ Körösi lövése utat talált a hálóba. A 42-ik percben az Attila balszárnya lefutott és Rudas megszerezte a miskolciak becsületgólját. (3:1). . Több túramérkőzés is volt vasárnap. Ulmoff a siussei Alj3J­atrány­ban győzte le a Vulturis-t, Nagyvára­don a Bahn SC—Nagyváradi Törek­vés mérkőzés eredménye 3:2 (1:1) volt. Eperjesen­­ Ung­vár csapata 7: 1 (5:0) arányban legyőzte a városi válo­gato­ttat. Kerékpárverseny a Budapest—Ács—Budapest 175 kilo­méteres útvonalon volt mint az össze­tett hosszútávu országúti kerékpáros bajnokság negyedik futama. A versenyt Széllért nyerte 5 óra 21 perc 26 má­sodperc alatt. Az összetett hosszútávu országúti bajnokságot végeredményben Orczán László nyerte meg Szenes Ká­roly előtt.­­ A soroksári országúton is versenyt rendezett a MKSz, amely azonban nem sikerült, mert a verseny­zők eltévedtek. A versenyt újra fogják futni. Olimpiai játékokat Bécsben rendeztek a munkássportegy­­letek részére. Az olimpiász vasárnap fejeződött be. A versenyek több számá­ban szépen szerepeltek a magyar ver­senyzők. Tenniszverseny­ Párizsban volt a világhírű Davis Rup­ért, amelynek győztese a világ legjobb tennisznemzetéül tekinthető. A döntő­­mérkőzés során Franciaország 3:2 arányban megverte Angliát. — Nagy­váradon nemzetközi versenyben Kem­­­ling és Bánó magyar versenyzők győz­tek. — Debrecenben rendezték a Ti­szántúl bajnokságait, amelyek még folynak. Úszásban a legfontosabb verseny a magyar­­francia úszómérkőzés és a vele kap­csolatos bajnoki versenyek voltak. A 4 X 200 méteres gyorsúszóstafétát Ma­gyarország csapata (Wannie II., Sza­bados, Székely, Bárány dr.) 9 perc 32.6 másodperc alatt nyerte, bár sem Szé­kely, sem Bárány nem volt jó formá­ban. A várt világrekordjavítás nem történt meg.­­ A százméteres hölgy­­gyorsúszás bajnoka Lenkey Magda lett 1 perc 11.4 másodperc alatt. Lenkey sem volt jó formában. — A 3x200 méteres ifjúsági gyorsúszóstafétát a MAC csapata nyerte a SzUE előtt. — Budapest 200 méteres mellúszóbajnoka Hild László (UTE) lett 2 perc 58.6 másodperc alatt. — A 100 méteres h­átúszás bajnokságát Nagy Károly UTE 1 perc 16.4 másodperc alatt nyerte. — Miskolcon északi kerületi bajnoki versenyek voltak, amelyeken azonban gyenge eredmények adódtak. — Orosházán a délkeleti kerületi baj­noki versenyen a 200 méteres gyors­­úszó bajnokságban Mih­ályfy SzUE 2 perc 19 másodperccel kerületi rekor­dot állított fel. A versenyre kiírt ván­dordíját a SzUE nyerte. 1. Debrecen­ben keleti kerületi verseny volt, ame­lyen a 400 méteres gyorsúszásban Far­­kas (DEAC) 6 perc 16.4 másodperccel, a 200 méteres mellúszásban pedig Horváth (Szolnoki MÁV) 3 perc 14 másodperc alatt állított föl kerületi bajnoki rekordot. — Pápán az észak­nyugati kerület bajnokságait bonyolí­tották le. Ezen a versenyen sem volt megemlítésre méltó eredmény. Vitorlás versenyt Zamárdiban tartott a Balatoni Yacht Club. A versenyt Ilovszky János Margit nevű vitorlása nyerte meg. Vizipólómérkőzések közül a legroffcosabb magyar—francia meccs volt. Erről az alábbiakban szá­molunk be. Magyarország—Franciaország 5:1 (3:0) A 2. perc 56. másodpercben esett az első gól. Halasy szabadon kapta a labdát, le­úszott, pontosan Bozsi elé passzolt, akinek beadását Németh a hálóba dobta. (1:0). Alig egy perc múlva a biztos gólhelyzetben lévő Némethet Thevenon megrúgta. A négyméte­­rest Németh, értékesítette a 3 perc 48 másod­percben. (2:0) Az 5-ik percben Németh a félpályán kapta a labdát és váratlanul erős lövést küldött a francia kapura. (3:0). A magyar csatársor támadásával ért véget az első félidő. A második félidő elején a fran­cia csapat nagy e£QYfil fel­üdt­ a játékba. Al H­­eljes heti műsort minden pénteken a RIOIÓ-MÜG mellékleten közli a Kis Újság 9.15: Hangverseny. 9.30: Hirek, 9.45: A­ hangverseny folytatása. 11.16: Vízállásjelentés. 12.00: Déli harangszó az Egyetemi templom­ból, időjárásjelentés. 12.05: Hangverseny. 12.25: Hírek. 12.35: A hangverseny folytatása 1.00: Pontos időjelzés, időjárás- és vízállás­jelentés. 2.43: Hírek, élelmiszerárak, piaci árak. 4.00: Radits Margit dr. előadása. 4-45: Pontos időjelzés, időjárás- és vízállás­jelentés, hírek. 3.00: Hogyan tanulhatunk meg rádió útján nyelveket . Láczer István dr. előadása. 5.25: Hangverseny. 6.45: Hely­színi közvetítés a Kun­ utcai központi k­sz­­őrségről. 8.00: Csorba Gyula és cigányzene­­karának hangversenye. 9.00: Pontos időjel­zés, hírek, ügetőversenyeredmények. 9.13: Hangverseny. 9.45: Hangverseny. Közben: 10.00: Időjárásjelentés. 11 00: Gram­ofonhang­­verseny. Magyar kiállítás Japánban. Az őszi évad elején messze Japán fővárosában, Tokióban, magyar kiállítás nyílik meg. A kiállításon magyar festők és szob­rászok művein kívül népművészeti és iparművészeti tárgyak is bemutatásra kerülnek. A kiállítási anyag nagyrésze szombaton indult ú­tnak Japán felé, első gólt is ők érték el, a 12-ik percben Gue­­velicrfiek a félpályáról küldött szép svéd csavarjával, amelyet Bródi elnézett és a ka­puba ejtett­­(3:1). A 3. perc, 5. másodperc­ben Halasy leúszott, a labdát Bozsinak to­vábbította, aki a tisztán álló Keserű II.-nek passzolt. Keserű tétovázás nélkül a francia h­álóba küldte a labdát. (4:1). Az 5-ik perc 19-ik. másodpercében Homonnay és Halasy szép összjátékkal Padout kijátszották és a szabadra játszott Keserű II. második góljá­val beállította a végeredményt. (5:1). A válogatott mérkőzésen kívül a kö­vetkező vizipólómeccsek voltak: BBTE -BEAC 4:0 (2:0). Orosháza: OTIv —HDVE: SzUE kombinált 7:1 (4:0). Miskolc: válogatott B.—Észak-Magyar­országi válogatott 3:2 (0:1), VSC— MOVTE 5:1 (2:1). Debrecen: DUE— Szolnoki MÁV 8: 1 (3:0). DEAC—Sá­rospataki MOVE 18:1 (8:1). Pápa: TAC-GYAC 12:2 (6:0), TSC-Pápai Testvériség 18:0 (8:0). Pécs: B. vá­logatott—Pécsi AC 14:1 (8:0). FRANCIAORSZÁG valószínűleg nem vesz részt a jövő évi los­ angelesi olimpiászon, mert a francia olimpiai bizottságnak nincs elég pénze a francia versenyzők kiküldésére. MEGSZŰNIK a MILL különállása. A MILL egyesületek a BLASz bajnokság ötödik osz­tályaként játszanak, az ifjúsági csapataik pedig a BLASz ifjúságiakkal együtt játsza­nak ezentúl. A SPANYOL válogatott csapatnak közvet­lenül a spanyol forradalom kitörése előtt kellett volna Középeurópában, többek kö­zött Budapesten is vendégszerepelni. A köz­bejött forradalom azonban meghiúsította ezt a túrát. Most, hogy már viszonylag csend van Spanyolországban, ismét túrázni kezd a spanyol válogatott és valószínűleg még az ősszel Budapestre is ellátogat. A HUNGÁRIA vasárnap kétkapus trénin­get tartott, amelyen különösen Héjjas ki­tűnő játéka keltett feltűnést. REPÜLŐGÉPMODELLVERSENYT rendez­tek hétfőn Székesfehérvárott, amelynek részt­­vevői igen nagy fejlődésről tettek tanúságot. A siklóversenyt a székesfehérváriak, a gu­­mimotorversenyt pedig Lasák Mihály (Sze­ged) nyerte meg. ■ CÉLLÖVŐVERSENYT rendezett a MOVE első kerülete, melyben kétszázan vettek részt. Bajnok Morzsányi Kálmán dr. Gödöllő lett, míg a hölgyek közül Ritter Józsefné Szent­­lőrinc lett az első. A KISPEST FC új. elnöke Farkas Mihály, Kispest városi főügyész lett. A PÉCSBARANYA válságán az egyesület hívei úgy segítenek, hogy gyűjtés útján te­­remtik elő a bajnoki mérkőzések megindulása előtt lefizetendő 1200 pengőt. SZERENCSÉTLENSÉG érte Csutorás Fe­renc és Üveges Géza kerékpáros szövetség­beli főembereket Böhönye somogy megyei községnél, ahol az ötnapos kerékpárverseny útvonalának vizsgálata közben motorkerék­párjuk felfordult és mind a ketten súlyos sérülést szenvedtek. A FRANCIA ÚSZÓK és vizipólózók tisz­teletére a MUSz vasárnap este nagy vacsorát adott a Margitszigeten. A vacsora után a francia vendégeket sétahajózásra vitték a Dunán. Hétfőn reggel a franciák Prágába utaztak, ahol a csehekkel mérkőznek. A FERENCVÁROS 2000 dollárt, azaz 11.000 pengőt fizetett rá délamerikai túrájára. Főszerkesztő: APOR DEZSŐ Felelős szerkesztő és kiadó: SZEDERKÉNYT A Kiadótulajdonos: Kis Újság részvénytársaság WODIANER F. ÉS FLAI R.-T. körforgógépeinek nyomása. (Felelős: Kiss F.1 . Budapesti IV., Dalmdy-Rte* M-l