Dolgozók Lapja, 1982. április (37. évfolyam, 77-100. szám)

1982-04-14 / 86. szám

Kossuth. 8.27: Zenés olvasó­könyv. 8.57: Tudomány és bűnül­dözés. 9.12: Operaáriák. 9.43: Kis magyar néprajz. 9.48: Nemzetközi Mesefesztivál. 10.05: Literatúra. 10.35: Rádiószínház. 11.28: Cheru­bim: D-dúr szimfónia. 12.45: Mag­vetők. 13.05: Operaslágerek. Dzsesszmelódiák. 14.29: Miska 13.35: bá­csi levelesládája. 15.00: Faure: e­­moll szonáta. 15.28: MR 10-14. 16.05: Kritikusok fóruma. 16.15: Szimfonikus zene. 17.05: Engedje le a fantáziáját. 17.30: Népzenei hanglemezsorozat. 17.44: Régi hí­res énekesek. 19.15: Kilátó. 20.00: A bűvös szekrény. Vígopera. 21.30: Külpolitikai klub. 22.20: Tíz perc külpolitika. 22.301**> Igor Ojsztrah hegedüs. 22.45: Viták a filozófiában. 23.00: Fischer Annie zongorázik. 0.10: Táncdalok. Petőfi. 8.05: A m­unkásmozga­lom dalaiból. 8.20: Tíz perc kül­politika. 8.35: Idősebbek hullám­hosszán. 9.30: Válaszolunk hallga­tóinknak. 9.45: Népdalok. 10.00: Zenedélelőtt. 11.35: A Szabó-csa­lád. 12.05: Cigánydalok. 12.35: Tánczenei koktél. 13.30: Labirin­tus. 14.00: Kettőtől négyig... 16.00: Nahat! Radnóti László mű­sora. 16.40: Fiataloknak! 17.30: Ötödik sebesség. 13.35: Zenei Tü­kör. 19.05: Népi zene. 19.45: Va­sas—FTC II. félidő. 20.35: Rádió­­színház. 21.53: Barátság slágerex­­pressz. 22.23: Nóták. 23.20: Millöc­ker operettjeiből. 3. műsor. 9.00: Újdonságainkból. 9.40: Zenekari muzsika. 11.05: Ka­marazene. 12.35: Spanyol dalok. 18.07: Irodalmi arcképcsarnok. 13.27: ..Énekeljenek a népek.” 13.59: Wagner: Az istenek alko­nya. 16.02: ,.Az ördög álarcosbál­ja­. 16.40: Öt földrész zenéje. 16.55: Zenés játékokból. 17.30­: Kapcsoljuk Operaáriák. a 22-es stúdiót. 18.40: 19.05: Beethoven: (Eroica) szimfónia. 20.00: Madri­datok. 20.15: Külföldi tudósoké a szó. 20.30: A Beatles együttes. XII 9. 21.26: Szolcsányi György zongorázik. 22.30: Chopen-művek. 2. ífŰSOR 20.00: Falusi esték. (Sz) 21.00: Tv-híradó 2. 21.45: Képmagnósok (Sz) (Magazinmműsor, figyelem­! (Sz) POZSONYI TV 17.30: Képek a szovjet nép éle­téből. 18.00: Autósok, motorosok. 19.10: Esti mese. 19.30: Tv-híradó. 20.00: NSZK—Csehszlovákia lab­darúgó-mérkőzés. 22.00: Ez tör­tént 24 óra alatt. 22.55: Hírek. 2. MŰSOR 17.10: Ferromontiek öröksége. Olasz film. 20.00: Rachel veszély­ben. Angol film. 21.25: Időszerű események. BÉCSI TV 9.35: Francia nyelvlecke. 10.05: Iskolatelevízió. 10.35: Chandar­ a­­ fekete leopárd. (Ism.) Gyermekműsor. 17.30: Wickle 17.00: és az erős emberek. 17.55: Jó éjsza­kát gyerekek. 18.00: ügyelet I. Filmsorozat. Rendőrségi 18.30: Ml. 19.00: Osztrák képek. 19.30: Tv­híradó. 20.15: A cirkusz világa. Amerikai film. 22.25: Hírek. II. PROGRAM 18.00: Ország és emberek. 18.30: Lou Grant — Tv-híradó. 20.15: Filmsorozat.­ 19.30: Kulturális hír­adó. 21.05: Riportműsor. 22.20: Ferry Radax sorozat. (2.). 22.45; Ludwig Wittgenstein. Film. 23.30: Hírek. TATABÁNYA, TURUL: Árnyék­lovas I—II. (14 4 és 1­2 7-kor). SZABADSÁG: A vágtató huszár­osztag I—II. (5-kor). TÁNCSICS: Az éneklő kut3ra (6-kor). OROSZLÁNY, ADY: A szőke in­dián (3 4 5-kor). Tegnapelőtt (3 4 7-kor). TATA. TÖ: A hótündér (3 4 4- kor). A nők városa I—II. (3 4 6- kor). BÉKE: Vágta (3 4 6-kor). ESZTERGOM. PETŐFI: A fej nélküli lovas (3 4 4-kor). Volt egy­szer egy Vadnyugat I—II. (6-kor). KOMÁROM. JÓKAI: A titokzatos rendszám (5-kor). Vasprefektus (7- kor). ifjúsági előadás: No, meg­állj csak Kacor király (1/2 10 és 1 2 3-kor). DOROG. OTTHON: A Pogány Madonna (5-kor). Tűz­ (7-kor). NYERGESÚJFALU, ALKOT­MÁNY: Anna (7-kor). TAT. DUNA: A 3. sz. Őrbázis (6-kor), BUDAPESTI TV 8­011: Tévétorna. (Sz) 8.05: Iskolatévé. fio.oo: Delta. (Sz) 10.25: A hölgy nem iszik, nem dohányzik, nem flörtöl, csak fecseg. Francia film. (Sz) H.45: Lehet egy kérdéssel több? 16.20: Hírek. 16.25: Erdősor utá­ a 19. NDK-té­­véfilm. (Sz) 18.05 : ..........testvéri megértés ...” Doku­men­tumfilm a Csem­a­­dók munkájáról. Hol tart a magyar nemzetiségiek ügye, milyen a nyelvművelés, a mű­velődés állapota? Ízelítő a csehszlovákiai magyarok kul­turális szervezetének, a Cse­­madoknak működéséről. W .55: Közönségszolgálat. 3­9.10: Tévétorna, tsz) 19.15: Esti mese. (Sz) 19.30: Tv-híradó. (Sz) 20.00: Valahol Oroszországban. Té­véjáték. (Sz) A háború alatt, a magyar hadseregben játszódó írás té­mája: hogyan lepleződik le az egész jobboldali vezérkar gyengesége egy különös ötlet következtében? . .. fil.10: A hét műtárgya. Kernstok Károly: Lovasok a vízpar­ton. (Sz) tí.fb: Hatvanhat. Vendég: Nagy Richárd, az MTV elnöke. (Sz) 22.15: Dixi tanár úr, dr. Benkó Sándor.Házigazda: *2.40: Tv-híradó 3. (Sz) Dániel Kornél festőművész kiál­lítása, Tatabánya, Kernstok-terem. Végh Ákos fazekas kiállítása, Tatabánya, Kertvárosi Kisgaléria. Tavaszi tárlat, Tata, Kuny Do­mokos Múzeum. Pongor Ben Károly autodidakta festő kiállítása, Tata­, megyei mű­velődési központ kisgalériája. Képzőművész kör kiállítása, Esz­tergom, művelődési központ. Gyógyszertári ügyelet Állandó ügyelet: TATABÁNYÁN mindennap — beleértve a hét­végeket és a munkaszüneti na­pokat is —, a Felszabadulás tér 12. szám alatti, valamint a Ság­­vári Endre út 7. szám gyógyszertár tart ügyeletet. alatti TA­TABÁNYÁN egyetlen más gyógy­szertár nem ügyel. Páros héten: TATA, Ady E. u. 7. Páratlan hé­ten : TATA, Kossuth tér ?. Pá­ratlan héten: OROSZLÁNY, Rá­kóczi u. 82. Páros héten: OROSZ­LÁNY. Táncsics u. 40. Állandó ügyelet: DOROG, Rákóczi u. 9. ESZTERGOM, Kossuth u. 1.; KISBÉR, Batthyány u. 41.; KO­MÁROM, Tóth L. U.; NYERGES­­ÚJFALU, Kossuth u. 52.; TOKOD, József A. u. 35. A SEMMELWEIS ORVOSTUDOMÁNYI EGYETEM (Bp. VIII., Üllői út 26.) klinikáira és intézeteibe FELVESZ SZAKKÉPZETT ÉS SZAKKÉPZETLEN ÁPOLÓNŐKET ÉS LABORATÓRIUMI ASSZISZTENSEKET, MOSODAI NŐI MUNKAERŐKET. Vidéki állandó lakással rendelkezőknek korszerű, modern szállóban (központi fűtés, IV. osztályú étterem, kultúrközpont az épületen belül) havi 160 Ft térítés ellenében elhelyezést biztosítunk. Jelentkezés az egyetem munkaügyi főosztályán, a fenti címen, személyesen, telefonon a 339-374 számon, levélben pedig 1085 Bp. üllői út 36. címen. *S19 Labdarúgó NB II. is Dorog győzelméhez nem fért kétség — A Bábolna legyőzhette volna a listavezetőt DOROG—BP ÉPÍTŐK 2:6 (0:0) Budapest, Népliget, 400 né­ző, vezette: Varga J. Dorog: Andrusch — Péntek B., Var­ga J., Kollár, Merényi — Mészáros (Lukács), Arany, Csizmazia — Laczkó, Schalk (Borsós), Marosvölgyi. Edző: Magyar György. A sárga lapok és a sérülé­sek miatt alaposan megválto­zott a Dorog összeállítása, mutatja sérüléssel ezt, hogy a sokáig bajlódó Mészáros egy edzéssel is bizalmat ka­pott, bár csak egy félidő ere­jéig. A közönség (a nézők nagy része dorogi volt), az első féli időben lagymatag játékot lát­hatott. A vendégek már ek­kor is többet támadtak. Két említésre méltó helyzet akadt. Csizmazia szöglete után Laczkó jó helyzetből mellé fejelt, majd újra csak jobb oldalról tört előre Lacz­kó, de már arra, hogy erős nem volt ereje lövést küld­jön kapura." E játékrészben Andruscht hazaadáson kívül nem is foglalkoztatták. A szünetben Lukács beállá­sával átütőbb átformálódott a Dorog lett a csatársor és szervezettebb a középpályás játék. A vendégcsapat az 55. percben megszerezte a veze­tést: Lukács beadása után az Építők kapuja előtt ide-oda pattogott a labda,­­végül Arany nagy erővel a kapu bal felső sarkába vágta azt. 1:0. A hazai támadások maga­biztosabbak lettek, részben azért, mert totta magát „takarékra” állt­a vendégcsapat. Az utolsó 10 percben ismét rákapcsolt a Dorog. Marosvöl­gyi jó indítása kiugrott, becsapta után Arany ellenfelét, majd a kimozduló kapus mellett biztosan lőtt a kapu közepébe. 2:0. Jelentős fegyvertényt haj­tott vég­re idegenben a DAC, ennek értékét növeli, hogy csaknem teljesen új összetéte­lű védelem állta útját a ha­­d­támadásoknak, élén Varga vs.1, bár­ a többiek A középpályás sem hibáztak, sot a szünet után volt az igazi és a csatár­­játék is a fiatal Lukács beál­lásával gyorsult fel. A Dorog magabiztos győzelmével ismét a táblázat második helyét foglalta el. — as — BÁBOLNA—MTK-VM 1:1 (0:1) Bábolna, 700 néző, vezette: Szentkuti. BSE: Schromeisz — Csikós, Farkas, Sebestyén, Filep — Borsfai, Hegedűs, Gáspár — Domjám (Pável), Tímár, Péntek. Edző: Galgó­­czi Ottó. Hűvös, szeles időben in­dult a mérkőzés. Hazai fölény alakult ki, Péntek kapu mellé, majd Hegedűs kapu fölé rúgta a labdát. A 10. percben váratlanul vezetést szerzett az minc méterre MTK-VM. Har­a kaputól sza­badrúgáshoz jutott. Bognár Borsó elé gurította a labdát (a bábolnai játékosok nem álltak sorfalat), aki 26 méter­ről a bal alsó sarokba lőtt. 0:1. A bekapott meg a hazaiak gól sem törte harci kedvét. A 14. percben­ Tímár három kék-fehér"JStSKOn­t is átcsele­zett, majd tizenkét méterről k­apu fölé lőtte a labdát. Több esetben is csak szög­letre tudtak menteni a­z óvá­rosi védők, akik a 26.­ perc­ben csak nehezen szabadítot­tak fel. A 35. percben Bors­fai erős lövését Gáspár bra­vúrral öklözte ki a jobb sa­rok felől, öt perccel később megint két szögletet rúgtak a hazaiak, végül a jó formában lévő Gáspár mentett. A második játékrészt a bá­bolnai Gáspár kapu mellé he­lyezett lövése vezette be. Az 57. percben Borsiad hat mé­terre a kaputól, senkitől sem zavartatva fölé vágta a lab­dát. A sok kihagyott hazai helyzet után MTK-percek kö­vetkeztek. Az 58. percben Borsó lövése a kapufáról ki­felé pattant,­­ majd Fodor bombázott mellé. A 79. perc­ben újra a bábolnai kapufán csattant a labda. Egy perccel később viszont , egyenlített a BSE. Kapu előtti kavarodás­nál Gáspár kapus csak lábbal érhetett a labdához és a be­robbanó Péntek hat méterről a hálóba helyezett. 1:1. A hátralévő időben az MTK a győzelem megszerzésére tö­rekedett, de a bábolnai véde­lem jól zárt, sőt, ellentáma­dásra­­ is futotta a hazaiak erejéből. A csereként beállt Pavel a 88. percben kapufára fejelte a labdát. Színvonalas, jó iramú mérkőzésen nem látszott, hogy a bajnokság első he­lyezettje küzd az utolsóval. A Bábolna többször volt fö­lényben, gólhelyzeteket is te­remtett. A döntetlen így is a listavezető számára hízelgő. A BSE valamennyi játékosa jól játszott, erőnlétileg is bírták a kilencven perc ira­mat. Kiemelkedett Farkas, Filep, Gáspár. Péntek. 0. a. , A Közép-csoport állása: 1.MTK-VM 22161 552:1833 2.Dorog 22124 631:1328 3.22. Volán 22123 737:2127 4.Kecskemét 229 7 629 :2525 5.B.gyarmat 228 8 634:2524 6.BVSC 22112 935:2924 7.G.­MA­VAG 228 8 633:2724 8.Budafok 229 6 730:3224 9.KKFSE 228 6 831:32­22 10.Vác 227 8 725:28­22 11.Szf. MÁV 228 5 936:3521 12.Pénzügyőr 22 510 720:2820 13.BKV Előre 225 71024:3717 14.Szegedi D. 225 61126:3916 15.Építők ■>‘£ 5 31425 :4513 16.Bábolna 224 41427:5612 A FIN Kupa városi finise Befejeződött Tatabányán a FIN Kupa tömegsport rendez­vénysorozat, melyen mintegy 1150-en vettek részt. Eredmények: Kézila­bda: Női: 1. Környe. 2. Delta, 3. Bányász KISZ. Férfi: 1. Bá­nyász KISZ, 2. Volán KISZ, 3. Központi Műhely. Kispá­lyás labdarúgás: Női: 1. Del­ta 2. BHG, 3. KOMÉP. Férfi: 1. Nagy­egy­háza, 2. KERIPAR, 3. KOMTÁVHÖ. A totó 15. heti eredményei: +1 Kazincbarcika—D, Kinizsi 1:2 2 ★ — A Sportfogadási és Lot­tóigazgat­óság közlése szerint a totó 15. játékhetének végle­ges adatai a következők: be­­­érkezett 5 132 824 darab szel­­vény, a nyereményalap 12 472 762 forint, a jutalom 1 247 276 forint. 13 plusz 1 és 13 ta­lá­latos szelvény nem volt. 12 találatos szelvény 15 db, nyereményük egyenként 332.607 forint 11 találatos szelvény 293 db, nyeremé­nyük 6.811 Ft. 10 találatos szelvény 2.767 db, nyeremé­nyük 1.082 Ft. A kifizetés időpontja: 10 ezer forint alatt április 17-től. 10 ezer forint felett április 22-től. 1.Szekszárd—Keszthely 1:1* 2.Dombóvár—Alumínium 0:12 3.Komló—Dunaújváros 0:22 4.Várpalota—Kaposvár 1:22 5.Bakony V.—Olajbányász 0:0X 6.Sabaria—Mohács­ V. I :32 7.KKFSE—Budafok törölve 8.Építők—Dorog 0:22 9.MÁV Előre—BVSC 4:52 10.Salgótarj­án—Gyula 1:1X 11.Gyöngyös—Miskolc 1:01 12.Asztalos SE—Szarvas 1:22 13.Lehel SC—Papp J. SE 3­91 14.Debr. USE—Bem SE 3:47 A mai két pont sokat számít • A Volánnal folytatja a Tatabánya A válogatott megváltozott programja miatt ma újra pá­lyára lépnek az NB I-es lab­darúgó-csapatok. Ózd után a Tatabánya a másik kiesője­­lölttel, a Volánnal játszik, ismét idegenben, a Czabán Samu té­ri pályán. Számára nagyon fontos két pont sorsa dől el ott, hiszen szombaton mind­egyik riválisát érték vesztesé­gek; a Videoton és a Ferenc­város 2—2, a Rába ETO és az V. Dózsa 1—1 pontot vesztett. Valóra válhat tehát a remény a felzárkózásra. Csakhogy a Volán veszélye­sebb ellenfél az Ózdnál, mivel az északi gyárvárosban még az erőtartalékolásra is volt lehe­tősége a Bányásznak, a közle­kedésiek viszont egy hete az ózdiakat szinte lehengerelték (5:0) legutóbb pedig Nyíregy­házán vívtak ki döntetlent. A jelek azonban arra mutatnak, hogy a Tatabánya a finisre visszanyeri formáját, különö­sen a Bp. Honvéd elleni re­mek második félidő utal erre. A helyezési harc — és a Bá­nyásznál nem titkolt kívánság, hogy a múlt évi, Real Madrid elleni nemzetközileg elismert fegyvertény után a csapat is­mét kilépjen az európai po­rondra és az UEFA Kupa egyik szereplője legyen most már minden pont értékét meg­növeli. Ez némi taktikázással jár. Ilyen az, hogy az Óz­don megsérült Csapót ma pihentet­ni fogják. Schmidt visszake­rül a csatársorba, Hermann pedig újra középpályás lesz. A Volán ellen indokolt az ép, kemény együttes szerepelteté­se, mivel most nem fényes győzelemre, hanem szívós harc­ban kivívott két pontra len­ne elsősorban szükség. A had­rend, a választott taktika szin­tén ezt szolgálja. S közben hát a riválisoknak sem lesz könnyű ,,diadalmenetük". Egy biztos: nagyon oda kell figyelni ma a délután fél 5-kor kezdődő Czabán Samu téri ta­lálkozóra, melyre tehát ez a 11 készült fel: Domibai,— Sza­bó, Lakatos, Udvardi, Fischer — Barabás, Emmer, Hermann, — P. Nagy, Weimper, Schmidt. A tartalékok: Kiss, Deákvári, Dupai, Méhesi, Kiprich. A szombati mérkőzések kö­zül az este játszott FTC—Ha­ladás eredményével még adó­sok vagyunk, ezen nagy meg­lepetésre a szombathelyiek nyertek 1:0 arányban. Az NB I. állása a 29. forduló előtt: Az NB I. állása: 1.Rába ETO 28166 681 :1438 2.V. Dózsa 281311 445 :2437 3.Videoton 28165 744:3337 4.FTC 28172 961 :3836 5.Tatabánya 281211 549:3735 6.Vasas 28127 950:^0­31 7.Bp. Honvéd 28127 944:3631 8.Csepel 28 912 733:2830 9.PMSC 2812 4 1241:3628 10.Békéscs. 28 8­11 933:3927 11.ZTE 28 811 927:4027 12.Haladás 279 81034:3526 13.DMVSC 279 71136:4325 14.DVTK 28 7101142:3124 15.N­­VSSC 287 91229:4323 16.Volán SC 28 4101437:4918 17.Ózd 388 51834:6415 18.SZEOL AK 286 22026:6414 Területi labdarúgó-bajnokság A MIM Vasas felismerte a „mumust” ESZTERGOMI MIM VASAS­­—ERZSÉBETI MTK 0:0 Budapest, Ady Endre u., 300 né­ző, vezette: Temesvári, mini va­sas: Balian — Húszak, Varga, Zöld, Ipolyi, György, Szenczy, Mórecz (Ormandi), Cserép, Pe­­szeká J., Vigh. Biztonsági játékra rendezkedett be az idegenben szereplő eszter­gomi csapat, tartott ellenfelét­ől, mivel az­­ ősszel otthon csak ke­serves döntetlent ért el ellene. Húsz perc kellett ahhoz, hogy rá­jöjjön: a mostani erzsébeti csa­pat már nem olyan erős. A 20. percben Szenczy középen jó labdával ugratta ki Peszeki Je­nőt, a középcsatár elment a kive­tődő kapus mellett, de az alapvo­nalon is túlfutott. Hat perc múlva Cserép jó helyzetből fölé lőtt. A 34. percben Szenczy a bal oldalon hosszan futtatta Vighet, a csatár lövése a keresztező hátvéd testéről szögletre vágódott. Esztergomi tá­madások közepette a 40. percben a hazai középcsatár­­ a félpályá­ról kiugrott, de a kifutó Bulián előtt megtorpant és Zöld beérte. A második félidő már esztergo­mi fölényben telt el. Az 57. perc­ben Szenczy pontosan szöktette Vighet, ő középre adott, ám Pe­szeki 5 méterről mellé lőtt. A 66. percben Cserép ugratta ki jól Pe­­szekit, aki késlekedett. A nagy esztergomi mezőnyfölény ellenére majdnem gólt 'szerzett a hazai­ csa­pat, de egy előrevágott labdát kaputól 20 méterre kifutó Bullán a visszafejelt­ Vargának. A 81. perc­ben Szenczy lőtt mellé. Színvonalas mérkőzésen külö­nösen a második félidőben jobb volt az ellenfélnél az esztergomi csapat. Kár, hogy a kidolgozott helyzeteket nem tudta értékesíte­ni. Jók: Varga, Cserép, Szenczy, György és Peszeki.­ ­■> páros — III. KER. TTVE —RÁKÓCZI SE 3:0 (1:0) Budapest, 300 néző, vezette: An­gyal. Rákóczi: Kerekes — Guzsik, Kocsis, Wietner. Szabó — Sikes­­di, Kishonti, Kósa (Váczi) — Köln, Domanyik, Németh (Veller). Nagyon szép pálya és jó idő fo­gadta a két csapatot. A vendégek békésen játszadoztak, támadásai­kat könnyűszerrel verte vissza a hazai­ védelem. A 14. percben si­­kesdi lőtt, a kapus védett. A ke­rületiek­­ is vezettek mász: Kocsis ,,ellopta” több tárna*­, a labdát tőlük, végül Domanyik ügyetlen­­kedte el a helyzetet. Feltűnt, hogy a vendégek biz­tosan működő­­ védelme mil­yen rosszul alkalmazza a lestaktikát. A hazai csapat felismerte ezt: a 28. percben Szimcsák megiramo­dott és a kiinduló Kerekes kapus mellett a sarokba lőtt. 1:0. (A vendégek lest reklamáltak, csak nehezen állt helyre a rend a pá­lyán.) A 33. percben Németh kö­zépre emelt labdáját a hazaiak védelme röviden mentette, Sikesdi megcélozta a kaput, pontatlanul. Szünet után a tatai fiúk nagy iramban kezdtek, a 48. és az 52. percben egyenlíthettek volna, de a máskor biztos Kishonti, majd Ró­sa ügyetlenkedett. A 63. percben Domanyik kivárt, szerelték. Az ellentámadásból Szimcsák keverte még a vendég védelmet, majd Gazsik mellett elment és már nem volt nehéz a kapuba lőnie. 2:0. zai A vendégek ostromoltak, a ha­csapat szinte minden tagja védekezett, egyedül Szimcsák volt túl a félpályán. Egy messze előre­vágott labdát aztán kényelmesen lekezelt és mivel senki nem volt a közelében, kapura húzott és meg­szerezte a harmadik gólt. 3:0. Messze elmaradt tudásától a vendégcsapat, bár a játékvezető­ hármas sem állt feladata magasUt u­tán. A Rákócziból egyedül Sikra*^­di említhető.