Magyar Nap, 1936. május (1. évfolyam, 51-76. szám)

1936-05-05 / 53. szám

Kedd, 1936 május 5 Az államijában a hazai csapatok győztek Prága, május 4. Az államligában vasárnap az odahaza játszó csapatok győztek. A negyedik helyre jobb gólaránnyal az SK Pilsen került, egyébként a helyzet változat­lan. Eredmények: SK Kladno—DFC 4:1 (1:0). Teplitzer FK—DSV SAAZ 3:1 (0:1). SK Pilsen—AFK Kolin 8:4 (2:1). XYUGATSZLOVENSZKÓI ZSUPABAJ­­NOKSÁG Pozsony: Városi Mű­vek—Sparta 2:0 (2:0). Nagyszombat: SK Trnava—Makkabea 4:1 (3:1). Szcntgvörgv: Bazini SC—Union Zöhor 1:1 (1:0). Tapolcsány: SK Tapolcsány—AC No­­vomesto 2:0 állásnál az eső miatt félbe­szakítva. BEFEJEZŐDÖTT AZ ANGOL BAJ­NOKSÁG Elutazott Bécsbe az angol válogatott London, május 4. Az utolsó forduló szombaton lezajlott. Sunder­land a bajnok, Derby County a második, Aston Villa és Blackburn Rovers pedig kiestek, míg a Manchester United felkerült az első divízióba. A második divízióból Hull City és Port Vale es­nek ki, míg Chesterfield és Coventry City kerül­nek fel. Az utolsó forduló főbb eredményei: Ar­senal—Leeds United 2:2, Chelsea—Blackburn Rovers 5:1, Stoke City—Liverpool 2:1, West Bromwich—Birmingham 3:1. Itt említjük meg, hogy az angol válogatott el­utazott Londonból és ma érkezik Bécsbe, ahol szerdán a Stadionban az osztrákok ellen állnak ki. Az osztrák csapat így áll fel: Raftl, Sesta, Schmans, Mock, Smistik, Naiisch, Vogl II.. Stroh, Sindelar, Bican, Viert. Tartalékok: Platzer, Urbanek, Érti, Léva: LTE—VAS 4:2 (1:1). A szakadó cső a pályát annyira megrongálta, hogy komoly játékról alig lehetett szó. Az első félidő góljait Szalai (11-es), majd Halou­­zek (ugya­ncsak 11-esből) lőtték. Szünet után az LTE jobban kombinál és Nem­csek révén két gyors gólt ért el, majd Lóci a nap legszebb gólját rúgja. A VAS rákapcsol és Halouzek beállítja az ered­ményt. A lévaiak legjobbjai Kovács, Szalai és Lóci, a VAS-ból Torna, Schus­­ul és Sidó tűntek ki. Nyílva: AC Nitra—Donaustadt 1:0 (1:0). Az egyetlen gólt Dubay lőtte. Huszonöt perccel előbb az eső miatt befejezve. Középkerületi eredmények: LAFO—­PSC 3:0, FTC 11 —RSC 3:1. Bern: Spanyolország—Svájc 2:0 (0:0). 26.00 néző. A spanyol csapat értékes győ­zelme. Brüsszel: Belgium—Hollandia 1:1 (0:1). Bécsijén az eső miatt elmaradtak az ösz­­szes bajnoki és barátságos mérkőzések. Bocskai—Soroksár 4:2 (2:1) Nemzeti Li­ga bajnoki Debrecenben. A Racing Club nyerte a francia kupát, a­menyi­ben a döntőben 1:0-ra legyőzte Charlevillet. Csik Ferenc: 57 mp! A szombati buda­pesti úszóversenyen Csik a 100 méter gyorsúszásban 57 mp-el új magyar re­kordot állított fel. Perry angol tenniszbajnok, London­ból jelentik: Az angliai tenniszbajnok­­ság döntőjében Perry 6:2, 8:6, 6:3 arány­ban legyőzte Austint és ezzel megnyerte az angol bajnokságot. A magyar tenniszbajnokságok befeje­ződtek és a bajnokságot Szigeti nyerte, aki 6:4, 6:1, 6:4-re verte a Csehszlovák Vodicskát. Kína kiesett a Davis Cupból. A fran­cia-kínai DC mérkőzés összes számait megnyerték a franciák s így Kina ki­esett. c­tost adio Nem hozott kimagasló sportot Budapest és Pozsony találkozása BUDAPEST—POZSONY 5:2 (2:1) Pozsony, május 4. Vasárnap egész délelőtt és kora dél­után zuhogott az eső, érméik ellenére 4.500 néző volt a Bratislava-pályán, ahol Budapest és Pozsony játszottak egymás ellen. A mérkőzés nem hozott kimagasló sportot, a pesti kombinált látva a pozsonyi csapat vérszegény játé­kát, nem erőltette magát és megelége­dett csupán a győzelemmel. A pozsonyi csapatban nagyon sok gyenge pont volt és a máskor oly megbízható erők, mint Krcske, Hronyec, Jurcsák és Jakube csődöt mondottak. Veres biró sípjelére így állta­k fel a csapatok: Budapest: Háda, Kis-Kalkusz, Ko­rányi, Lyka, Móré, Hámori, Tánczos, Kiss G., Kardos, Toldi, Szabó III. Pozsony, Krcske, Zankl, Kosztka, Dan­­csik, Hronec, Jurcsák, Motbeil, Kovács, Jakube, Fürst, Masarovics. Budapest sorozatos támadásaival in­dul a játék. Az első valamire való po­zsonyi akciót csak az 5. percben látjuk. A sáros talajon a pozsonyi védelem nagyon bizonytalan és így történik meg, hogy a védelem hibájából a 19. percben Kiss Gábor megszerzi a veze­tést. Továbbra is Budapest támad, köz­ben Zankir Vanákkal cserélik ki. A 30. percben Toldi­ Kardos összjátékából utóbbi gólt lő. A 35. percben az előre­­húzódó Dancsik Fürstnek passzol, aki fordul és máris itt a gól. A félidő vé­géig Pozsony támad. A második félidőben több csere tör­ténik, Luknál áll be, Motbeil helyére pedig Fürst kerül. Fürst a jobbszélen néhány veszélyes támadást vezet, de Háda ment. A 14. percben Jávor—Masa­rovics akcióból Fürsthöz kerül a labda, aki hatalmas lendülettel a hálóba so­dorja. 2:2. A harc teljesen nyílt, de Po­zsony letörik, a haltsor teljesen kész és a 21. percben Toldi, a 31. percben Kar­dos 11-ből és a 34. percben Szabó III. lőnek gólokat. A budapesti együttes igen nagy játék­­kedvvel dolgozott és ambicionálták a győzelmet. Különösebb dolgokat nem is kellett produkálniok, hogy győ­zzenek. Minden emberük jó volt, ellentétben a pozsonyi csapattal, amelyben csak Kosztka, Dancsik, Fürst és Masarovics elégítettek ki. Veres jól bíráskodott. A nyugati divízióban a Fü­leki TC már páholyból nézi a bajnokságot A nyugati divízióban vasárnap csak három mérkőzést tartottak, miután a Pös­­tyénben tervezett PFK—Zsilina meccs a nagy esőzés miatt elmaradt. A Füleki TC legyőzte az FC Vrutkyt és ezzel már a nyugati divízió bajnoka lett. Mégha, két hátralevő meccsét is elveszti, akkor is bajnok. (A Fü­leki TC megérdemelten nyerte a bajnokságot, a csapat komolyan és szorgalmasan készülődött minden egyes meccsre és ha egyszer-ké­tszer a szerencse nem pártol el tőlünk, úgy még nagyobb arányban nyerhették volna az amúgy is megérdemelt bajnokságot.) Az KSE Tren­­csénben kemény küzdelem után kikapott, míg a KFC megszilárdította a 6-ik helyét. A tabella állása: Fülek, Füleki TC—FC Vrutky 2:1 (0:1) Az első félidőben a ruttkai csapat volt fölényben és az FTC öngólja révén veze­téshez is jut. Szünet után Fülek hatalmas iramot diktál, a 29. percben Egry egyen­lít, majd az utolsó percben Kolovrath a vezetést is megszerzi. Trencsén: U­SZ ÉSE 5:3 (4:3). Az ÉSE igen balszerencsés küzdelmet folytatott, egy öngólt adott saját magának, s azon­kívül a bíró az egyik jogos ÉSE gólt nem ismerte el. Komárom: KFC—ZTE 3:1 (2:0) A KFC sima győzelme, amit alaposan kiérdemel­tek. Az első félidőben Tóth kétszer ered­ményes, majd Pagurka lő gólt, amire László újabb góllal válaszol. 1. FTC Fülek 16 12 2 2 39:16 26 2. SK Zsilina 15 9 1 5 35:29 19 3. KSE 15 8 2 5 39:28 18 4. T­S 15 7 3 5 25:21 17 5. PFK 15 8 0 7 51:33 16 6. KFC 16 7 2 7 27:30 16 7. FC Vrutky 15 7 1 7 40:32 15 8. ZTE 15 5 2 8 20:28 12 9. VAS 16 4 1 11 21:49 9 10. Ligeti 16 3 0 13 16:47 6 A vasárnap nagy meglepetése ÍRORSZÁG—MAGYARORSZÁG 3:3 (2:1) Budapest, május 4. A mérkőzés 18.000 néző­ előtt zajlott le és nagy meglepetést hozott. A ma­gyar csapat, amely az egész vonalon jobb volt, nem tudott csak döntetlent elérni. Az írek háromszor lefutottak és kihasználva a magyar védelem fogya­tékosságait eldöntetlenné tették a mér­kőzést. Az első gólt a 6-dik percben Sárosi szerzi meg, de Dunne a 11. percben Biró hibájából egyenlít. De Reilly később az írek részére megszerzi a vezetést. A má­sodik félidőben Sárosi tizenegyesből egyenlít, majd a 23. percben Dunne is­mét vezetéshez juttatja az íreket, azon­ban a 29-ik percben Sas lefutással egyenlít. A magyar csapatban a védelem volt feltűnően ingatag és ez a győzelembe is került, a csatársorban Sas, Kemény, a haltsorba Dudás tűntek ki. Az írek tisz­tára védekező stílust játszottak és ezt nagyszerűen értették. Az előmérkőzésen a B. válogatott 8:4-re verte a magyar A. amatőrváloga­tottat, utána pedig a B. amatőrváloga­tott 6:3-ra győzött a Csikók ellen. A Libertás vezet a nyugati kerületben A vasárnapi nyugati kerületi forduló­ban a Libertás a PTE ellen aratott győ­zelmével átvette a vezetést a tabellában és egy pointtal vezet a Donaustadt előtt. Eredményeik: Libertás—PTE 4:1 (1:1). Biró, Berta. Mindkét csapatban több tartalék ját­szott, azonban a Libertás egy klasszis­sal volt jobb ellenfelénél. Testvériség—Rapid 1:0 (0:0). Nagy meglepetés, a Rapid lebecsülte ellenfe­lét. Virágvölgy—FC Berg 2:0 (1:0). A mér­kőzés a második félidő 15. percében fél­beszakadt, mert a bergi közönség be­özönlött a pályára. Diószeg: Diószegi SC—Szenei SE 2:1 (0:1). Szene az első. Diószeg a második­ félidőben volt a jobb csapat. II.o, bajnokság: Dornkappel—MTE 2:1 (1:1). UNION—Labor 5:3 (4:3) BUSE Kerékpárvásárlás bizalom dolga. Minden gyártmányt kaphat olcsón kényelmes részletfi­zetésre is Spira-cégnél krreknár és varrógép szakmechanikus, a Kopice, Szobor u. Árjegyzéket dijtalanul küld. ~ j I­fmJZaja IlLllllblI SÜTŐPORT ÉS VENIUHCUKROT a mozsár védjeggyel! 5 Kis-és falusi egyesületek készüljetek a szezon méltó és sport­szerű befejezésére, hogy részt ve­hessetek a „Magyar Nap“ érem és diploma akciójában. Mi minden kis­­egyesület működését figyeljük. Raj­tatok múlik, hogy melyiketek nyeri az ezüst, bronzérmeket, vagy a mű­vészi diplomát. A NAGYSZOMBATI ÖKÖLVÍVÓK ÚJABB GYŐZELME Jánosik (Nagyszombat)—AFK Zsizska (Brünn) 12:4. Légsúly: Gazsovics (N) Dvorszky (B) döntetlen. Nívótlan küzdelem. Bantam: A brünni I-Sarastát tegnap baleset érte, így Színek küzdelem nélkül lett­­győz­tes. Pehelysúly: Stefik (N) Vavram­ (B) A második körben a rutinosabb Stefik k. o. győzött. Könnyűsuly: Blesszák II.­ (N) és Lázár (B) döntetlen.WelterSuly: Bleszák I. Kumalát (B) magas arány­ban verte. Középsúly: A híres Barano­­vics ellenfele Kricska már az első kör­ben groggy volt, de bikaerejével végig­­küzdötte a meccset. Baranovics magas arányiban győzött. Félnehézsúly: Dra­­gunyt (N) Vlaszák a második körben knockoutolta. Nehézsúly: Kuba (N) technikailag és taktikailag jelentéke­nyen felülmúlta Szánkot. Wd.­­■Nj Megsemmisítették Tamásfalva, győzel­mét. A középkerület választmánya helyt adott a losonciak óvásának és megsemmi­sítette a Tamásfalva győzelmével végző­dött múltheti mérkőzést, melyet ezek sze­rint újból játszanak. Kárpátaljai sport UNGVAR: SK Rusj—ACN Igló 5:1 (3:1) Diví­­ziós ■ mérkőzés helyett barátságos meccset ját­szottak a csapatok, mivel a mérkőzésre kikül­dött Szemetkay Ibi­ó nem érkezett meg. A Rusj csapata Zpevár center ragyogó irányítása mel­lett legjobb napjaira emlékeztetően játszott és szép játékkal hatalmas eredményt ért el. Az SK Rusj csapatának jó játéka elsősorban abban leli magyarázatát, hogy a csatársorban Machata helyett Zpevár játszott. Biró: Weisz Márton első­rendű, 800 néző. MUNKÁCS: MSE—Kassai Törekvés 5:2 (1:1). Szerencsétlen mérkőzést játszott a kassai Törek­­vés kiesés ellen küzdő csapata Munkácson. A Törekvés már kétszer vezetett, de a második félidőben, amikor Cellár sérülése miatt kiállott, felülkerekedett az MLE nagyobb rutinja­­és 6 mérkőzést, h­a nem is ilyen arányiban, de meg­érdemelten nyerték meg. Az első félidőben a Törekvés a többet támadó fél és a 25. perciben Rauldhmann megszerzi a vezetést, amit Csapak­ ragyogó egyéni játékkal és még pom­pásabb gól­lal kiegyenlített. A második félidőben ismét a Törekvés szerzi meg a vezetést Barberies révén, aki a­­kapus által kiejtett labdát befejelte. Ez­után Cellár­ végleg kiállt, mert kiújult régebb ke­letű térdsérülése. A 19. percben PetroVay egyen­lített, majd a 26. percben Csapak megszerzi az MLE vezető gólját. Már úgy látszik, hogy ez ma­rad a végeredmény, amikor a 43. percben Zilm­­mnermann és a 45. percben Petrovay újabb gólo­kat lőnek. Jók az MSE-ben Tóniké, Strausz és Csepák, a Törekvésnél Cellár, Barbados és Ta­kács. Biró, Svejda megfelelő, 600 néző. UTK—MSE II. 2:1 (1:1). A magyar kerületi baj­noki mérkőzésen a mindvégig jobb UTK meg­érdemelten győzött Kain és Grünstein góljaival, amire az MSE Fialko kétes TI-ből szépít. Jók: Feuerstein, Kain UTE, Ingber MSE, Biró, Bo­zsik teljesen alkalmatlan. Várpalánka: P. Spartakusz—Ungvári KMSC 6:1 (3:1). A palánkai csapat nagy formában biz­tosan győzött az UMKSC felett. A mérkőzés dur­va lefolyású volt, amiben Guttmann bíráskodásá­nak van főrésze, aki teljesen kiengedte kezéből a mérkőzést. Nagykapos: Királyhelmeci SC—Kaposi TK 1:0 (0:0) Egyenlő ellenfelek küzdelméből a sze­rencsésebb KSC győzött Paskulyák II. góljával. Jók: Paskulyák I. és Weisz, illetve Huszágh és Magda, Biró: Dobrorvolszky remek. Csap: USC—CsSE 2:0 (1:0). A mérkőzés nem nyert, befejezést, mert a­­ biró a második félidő 13. percében karhatalom hiánya folytán és a­ fenyegető hangulatra való tekintettel lefújta a mérkőzést. A mérkőzés két gólját Politik és Pa­­tay lőtték. Biró: Rosdeutscher. Beregszász: BFTC—Ungvári CsSK 2:0 (1:0). Hatalmas közönség előtt dőlt el, várjon benn­marad-e a BFPC a divízióban, vagy pedig ki­esik. A létért folyó küzdelemben a BFTC csa­pata határtalan lelkesedéssel játszott és­­ meg­érdemelten győzött a gyenge napot kifogó CeGK ellen. A győztes csapat góljait, Eihrlbach IH. és Décsey lőtték. Jók a B­FTC-nél Kalocsay, Ortu­­tay, Elirbach Hl.­­, UeSK-nál Lich­tár és Lisert, Bité, Targa Jé.