Magyar Nap, 1937. május (2. évfolyam, 102-125. szám)

1937-05-07 / 106. szám

4 „HECHANIKA" WINTER ERVIN,­­ BRATISLAVA, Radiítoriská 148. Telefon: 31-68. Gyárt­ és javít. Feszm­érőket, hőmérőket, reduktoros szelepeket szénsavra, oxigénre, gáz­ra, sebességmérőket. Ne felejtse el idejében beküldeni megrendeléseit! mSMMmSMMMZ A nyugati divízió május 16-iki fordulójának bíróküldése: RFC—L.VFC: Novak, FTC-Rapid: Bízik, ZTE—BEK: dr. Brüll, ITS—SK Mina: Brüll mérnök, FC Vrutky—É..8E: Veres. A Chelsea Bécsben A skótok vasárnapi szerep­lése vitán pünkösdhétfőn a Chelsea szerepel Bécs­ben az Admira ellen. Akiknek már biztos helyük van a Középeurópa­válogatottban. Mint, ismeretes, jú­nius 20-án les­z Amszterdamban a nyugateurópa—Középeurópa­­mérkőzés A középurópai válogatott összeállítói most Zürichhlben találkoztak és összeállították a csapatot. A neveket csak a jövő héten közüik, d­e biztos a csehszlovák Planicska, az osztrák Sesta, az olasz Tiola és a magyar Sárosi dr. helye. Menzel és Palmieri a csehszlovák tenniszbajnok­­ság döntőjében, Prágából jelentik: A négyes kö­zépdöntő során Palmieri 2:6, 6:2, 4:6, 6:4, 6:0 arányba­n legyőzte Hechtet, Menzel pedig 3:6, 6:3, 6:2, 6:3-ra Sábait s így Menzel és Palmieri kerültek a döntőbe. A Slávia-Sparta klubközi atlétikai versenyen a Slávia meglepő fölénnyel 12:32 arányban győ­zött gyenge eredményekkel. Medica legyőzte a japán úszókat. Tokiói jelen­tés szerint az ottani 400 méteres úszóversenyen indult Medica világrekorder is, aki 5 , 6 mp-cel tenyérszélességgel győzött Iskiharada ellen. Kerékpárvásárlás bizalom dolga. Minden gyártmányt kaphat olcsón kényelmes részlet­fizetésre is Spira-cégnél kerékpár és varrógép »xakmerhaniku«. Kocher-, Szobor u. Árjegyzéket díjtalanul kiald. A CsAF-MLSz bajnokság nyugati csoportjának sorsolása. Május 16.: GSE—Ligeti, május 23. vagy 24.: R. Törekvés—GSE. Május 30.: Ligeti—R. Tö­rekvés. Június 6.: Ligeti—GSE, június 13.: GSE— Törekvés, június 20.: R. Törekvés—Ligeti. A nyugati csoport győztese ezután a divízióba ju­tásért selejtezőt játszik a nyugat- és középszlo­­venszkói csupaba­jnokkal, utána pedig a CsAF­­MLSz bajnokságért a keleti magyar csoport győz­tesével, amely Észak és Kelet bajnokának párhar­cából kerül ki. A csehszlovák atlétikai válogatott Pozsonyban? Szó van arról, hogy pünkösdhétfőn a csehszlovák atlétikai válogatott balkáni túrájáról hazafelé jö­vet Pozsonyban kiszáll és a pozsonyi válogatott ellen kiáll. Az SK BRATISLAVA BUDAPESTEN! Fodor dr. értesítette az SK Bratislavát, hogy a nyár folya­mán a csapatot Budapesten vendégül látja vala­melyik proficsapat.­­ Itt említjük meg, hogy az Excelsior Roubaix, a kitűnő francia csapat június­ban Pozsonyban fog szerepelni. Apróhirdetés Apróhirdetéseket csak az összeg előzetes be­küldése ellenében közlünk. A legkisebb hirdetés ára 10 szóig 5— Kcs. Minden további szó, hét­köznapokon 40 fillér, vasárnapon 50 fillér. Állást­­k­er­esőknek a legkisebb hirdetés ára 10 szóig 3 — Kcs, minden további szó 30 fillér. Vastagon nyomtatott szó ára hétköznap 60, vasár- és ünnepnap 70 fillér. Jeligés hirdetések címeit nem áll módunk­­ban közölni. Eredetiben beküldött okmányokért a kiadóhivatal nem vállalhat felelősséget. Jeligés levelek közvetítéséért a hirdető 10 Kcs-t fizet. Nem jeligés hirdetések címeit válaszbélyeg elle­nében díjmentesen adjuk meg. Támpéldányokat apróhirdetések után nem küldünk.mm * Cacao FOGKRÉM old­ja a fogkövet Nimfa LILIOMKREM I »HM««Hajdan ! Magyar MAP A Füleki TC nyerte a nyugatszlovenszkói divíziót A Vas nagyarányú, győzelme Pozsony, május 6. — A nyugatszlovensz­kói divízióban ma négy mérkőzést játszottak, köztük az FTC Zsolna ellen, amely mérkő­zés eldöntötte a divízió sorsát, amennyiben a Füleki TC-nek már az) pontja van és ezzel az első hely is az övé. A nap­­ másik meglepetése a Vas SK nagy­arányú győzelme a komáromi FC felett, ami­vel a pozsonyi csapat megszabadult a kiesés veszélyétől.­­ SK VAS—Komáromi FC 8:3 (2:2). Az első félidőben egyenlő erők küzdelme. Félidő után a vendégek gyengébb tempóban játsza­nak, míg a pozsonyiak csatársora egyre­­másra vezeti a támadásokat. A KFC góljait Katz. A pozsonyiak góljain Fürst és Porub­­sky osztozkodtak. Az egyik gól a második félidőben tizenegyesből esett. A komáromiak­nál Szigeti kapus derekas munkát végzett és mentett, amit csak lehetett. A kassai Törekvés Észak bajnoka Kassai Törekvés—Rozsnyói SC, 2:1 (1:0) Kassa, május 6. — Hatalmas érdeklődés mellett, nagyon szép időben zajlott le a kas­sai és a rozsnyói csapat mérkőzése, mely az északi kerület bajnokságát volt hivatva el­dönteni. A Törekvés nagyon szép és sport­szerűen korrekt játékkal jutott a győzelem­hez, mellyel megszerezte magának a minősítést, hogy részt vehessen a divízió selejtező mérkő­zéseiken. A mérkőzés első tizenöt perce bizonytalan tapogatózással, félbenmaradt akciókkal telik el, a játékosok idegesek, ami érthető is, hiszen a bajnokság forog kockán. A tizenhatodik percben a rozsnyói csapat szép akciót vezet a kassai kapu ellen és a veszélyes lövést a kapus robinzonádja menti. Ezután Kassa tá­mad s egymás után többször­­is veszélyes hely­zetet teremtenek a rozsnyói kapu előtt, a félidő végül is meghozza a kassaiak vezetőgólját. A második félidőben a rozsnyóiak minden erejüket összeszedve támadnak és Blinczer fejeléséből sikerül is egyenlíte­ni ők­e:­t. Azonban a 22. percben Grüh beadásából ismét a rozsnyói kapuba kerül a labda s ezzel a Törekvés magához ragadta a győzelmet. A mérkőzés utolsó negyedében is a kassai fiúk vannak fölényben és egymás után veze­tik a támadásokat a rozsnyói kapu ellen, azonban a tömörülő védelem megakadá­lyozza, hogy újabb gólt szerezzenek. A nagyiramú mérkőzést Rancsuk bíró szé­pen vezette, a mezőny legjobb emberei Bar­­barics, Ungár, Leskó és Zárecky voltak. BFTC- KFT 4:1 (3:0). Csehszlovákiai futballhíradó Start a Magyar Kupáért és más érdekességek Pozsony, május 6. — A Csaj. berkeiben most azzal a tervvel foglalkoznak, hogy an­gol mintára elrendelik, miszerint a Csaj. vá­logatott mérkőzések napján azok a klubok, amelyek csak egy játékost adnak a váloga­tottba, kötelesek legyenek bajnoki mérkőzést játszani. A válogatott meccsek napján eddig ugyanis tilalmi nap volt s így terminus tor­lódások álltak elő. * rA Csehszlovákiai Magyar Kupa küzdel­mek a kiírás szerint május 23-án kezdődnek rA Szövetségi Kupa Bizottság értesüléseink szerint a jövő héten ülésezni fog és az utolsó simításokat fogja elvégezni, úgyhogy semmi akadálya nem lesz a kupaküzdelmek meg­kezdésének. A kisegyesületek figyelmét ismé­telten felhívjuk arra, hogy nevezzenek be a kupára. "A Középeurópa Kupába eddig két csapat kerül be a Slavia és a Sparta. A harmadik helyért áll a harc a Prostejov, Bratislava és Zsidenice között. A Bratislava elkönnyelmüs­­ködte a sanszait, de azért így is kilátás van még a bejutásra, ha 2 meccsét megnyeri és ri­válisai minden meccsüket elvesztik. SK Bratislava—Nemzeti 3:3 (3:2) Pozsony, május 6. — Az SK Bratislava nagyon sikeresen küzdött ma a komplett Nemzeti ellen. A pozsonyiak az első félidő­ben Stolz Jakube és furcsák nélkül játszot­tak. Kostka jobbszélsőt játszott, az ő helyén pedig Jaxticskovics állt. Jakube csak a má­sodik félidőben vette át a támadás vezetését. A Bratislava győzelmét a jól játszó csatár­sornak köszönheti, míg a vendégeknél Angyal kapusnak határozottan rossz napja volt és a kapott gólok közül néhányat menthetett volna. A Nemzetinél a legnagyobb benyo­mást a fedezetsor keltette, míg a hátvédek gyengén szerepeltek. LAFC—SK Prestyany 2:1 (1:0). A Loson­con játszott mérkőzés az otthoniak megérde­melt győzelmét hozta. Az első félidő ered­ményét a pöstyéniek öngólja hozta. A máso­dik félidő elején egyenlítenek, de a losonciak hamarosan beállítják az eredményt. CSEHSZLOVÁKIA TENNISZBAJNOKA: MENZEL Nagy gy­őzelem az olasz Palmieri ellen Prága, május 6. — Nagy nézőközönség felett zajlott le a csehszlovákiai tenniszbaj­­nokságok utolsó fordulója, melyen a prágai Menzel 6:1, 6:0, 6:3 arányban győzött az olasz Palmieri felett és így megszerezte a bajnoki címet. A páros tenniszb­ajnokságban Menzel Stingel személyében igen gyenge partnerrel állt ki és Stingel teljes letörésé­nek tudható be, hogy Menzel elesett a meg­érdemelt második bajnokságától s ellenfelei, a Hechth Caska pár megverték. A női egyes bajnokságot a német Kfipper nyerte.' ' Bőrösárut legolcsóbban KLEIN Testvéreknél BEREHOVO szerezhet be. Selymek, szövetek, vásznak nagy választékban. Munkásoknak 10?A kedvezmény. * UNGVÁRY FERENC HANGJÁTÉKA A BU­DAPESTI RÁDIÓBAN. A budapesti rádió e hó 11-én,­­kedden esti 20.00 órai kezdettel mutatja be (Pálföldi Margit egyfelvonásosával együtt) Ungváry Ferenc „A rádió beszélőt keres“ című hangjátékát, amely magyarul és szlovák fordítás­ban annak idején a pozsonyi rádióban is nagy si­kert aratott. Ungváry hangjá­tékát Csanády György rendezi és a főbb szerepeket a következő fővárosi mű­vészek játszók: Olthy Magda, Forgács Antal, Bodnár Jenő és Kovách Ernő, a Nemzeti Színház — Szakáts Zoltán és Vándory Gusztáv, a Magyar Színház — és Köpeczi-Böócz Lajos, a Vígszínház tagja. A hangjátékban a budapesti rá­dió bemondói is közreműködnek, név szerint: Pi­lótás Lili, Gecse Sándorné, Rosner Kálmán és P­adó Árpád. I Hirdenen On Ifi Pontat, MSZ május 7. Péntek, május 7. POZSONY. 10.10 Magyar lapszemle. 10­0 M A munka,piac hírei. 14.05 Magyar hírek és időjárás­­jelentés. 18.00 Beszámoló a hét aktualitása­iról. 18.10 Húsz perc legújabb turnézene. (Hanglemez­­bemutató.) 18.30 Útban a népszerű televízió. Szán­tó Hugó tanár előadása. 22.20 Magyar hírszolgá­lat és időjárás jelentés. KASSA. 10.10 Magyar lapszemle. 1330 A’ nnun­­kapiac hírei. 14.05 Magyar hírek, időjárás jelentés. 17.40 „Megöltem az asszonyt...“ Csizy Kálmán vigjátéka. Előadja a kassai rádióállomás magyar vigjátékegyüttese. 18.50 Magyar hírek. 22.20 Ma­gyar hírszolgálat, időjárásjelentés. PRÁGA. 12.11: Lemezek. 13.30 Lemezek. 15 Dal­ciklus. 15.20 A május prózában és versekben. 17 Vonósnégyes. 18 Mit csinál a köztársaság, a hátár'a vidéki munkásságért. 10.30 Szórakoztató műsor. 20 Strauss-zene. 20.40 Risen: „Teer Cynt“. 91 Maslo: „A hegyek fiai“, opera. 22.25 Lemezek. BUDAPEST: 7 Lemezek. 10.45 Mire ügyeljen a szívbajos? 12.05 Hangverseny különleges hang-­­szereken. 17 Szegedi Egyetemi Énekkar. 1­150 Sportközlemények. 18 Erdélyi magyar mecénások, .18.30 A rádió szalonzenekara. 20 Az Operaház előadása. 23.05 Lemezek. MAI MOZIMŰSOR POZSONY^___________2 ÁTLÓN NÉGY PÓK Főszereplők: Peter Lorre, Madeleine Carol, Robert Young. — Ifjúság számára nem alkalmas. LUX A CIGÁNYBÁRÓ Johann Strauss operettje filmen. — Főszerep r ®:: Adolf M­ohlbrück, Hansi Knotek. —■ Ifjúság szá­mára nem alkalmas. ___| J PALACE A SZERELEM KIRÁLYNŐJE A szerelem megragadó regénye. Főszereplők: Alessandro Ziliani, Paul Hörbiger, Carola Höfe. REDOUTE SÖTÉT ÜGYLETEK Konrad Veidt Korda Sándor legújabb filmjében. HETROPOL A BASZKERVILLEI KUTYA Szenzációs bűnügyi film.­ Főszereplők: Peter Toes, Alice Brandt, Fritz Rasp, F. Kaysler, F. Odern*­ TATRA A BASZKERVILLEI KUTYA Szenzációs bűnügyi film. Főszereplők: Peter Vom, Alice Brandt, Fritz Rasp, F. Kaysler, F. Odern*J. YMCA ADALBERT ATYA Cseh film. Főszereplők: Rolf Wanka, Jirzsina Ste­­paniková, L. H. Stuna, Jaroslav Morvan, T. Pi­etek, Václav Tregl. — Ifjúság számára nem alkalmas. ALFA: Kisértetek hajója. ___________________ SCALA: Savai ur a milliomos.____________ URÁNIA: A maharadzsa fehér asszonya. UNOVAR:_____________ KINO PASSAGE (Városi) MULAT A CSÁSZÁRVÁROS Schneider Magda, Paul Hörbiger, Adele Sandreok. BIO RADIO AZ ELÁTKOZOTTAK KIRÁLYA’ Conrad Veidt élete legnagyobb szerepében KASSA __________ CAPITOL: Lányok fehérben. __________JAJUS­­ TIVOLI: Egy férfiért sem érdemes.____________ CENTRAL: Jéghercegnő. KOMÁROM, MODERNA: Hotel Savoy 217. (Hans Albers.) Megjelenik hétfő kivételével minden nap. —Szer­kesztőség: Mór. Ostrava-Prívoz, Dr. Benes-u.5, Tel. 972-10 és 972-11.­Ki­adóhivata­l: Mór. Ostrava-Privoz, Dr. Benes-utca 5. sz. — Tel. 972-11, Pozsony: Vármegyeháztér 11. (Trank) Kassa: Gyár u. 3 (Grossmann) Egyes szám ára 50 fillér. (Minden szám után 5 fill portóval együtt.) — Előfizetési ára: Egy hónapra 12 korona, negyedévre 34 korona, félévre 66 korona. (Minden szám után 5 fillér portóval együtt.) A Magyar Nap havi előfizetési díja külföldön! Austria, Jugoslávia, Lengyelország 12.— Kcs, a többi európai országokban 18.— Kcs, SSSR-ben és a tengerentúli országokban 25.— Kcs. Felelős szerkesztő: Dr. Ferencz László, Moravská Ostrava-Prívoz. Kiadja: Nágel Endre, Mór Ostrava-Privoz. Ellenőrző postahivatal Mór. Ostrava 3 Nyomja: Újságkiadó és nyomdaipari társaság