Magyar Nap, 1937. július (2. évfolyam, 151-175. szám)

1937-07-20 / 165. szám

é. „MECHANIKA" WINTER ERVIN, BRATISLAVA, Raöistorfská 148. Telefon: 31-68. Gyárt és javít: Fe­szmérőket, hőmérőket, reduktoros szelepeket szénsavra, oxigénre, gáz­ra, sebességmérőket. Ne felejtse el idejében beküldeni megrendeléseit! A magyar atléták legyőzték az osztrákokat Szolnok.­­ A nagyon is tartalékos magyar atléta-válogatott értékes győzelmet aratott az osztrákok ellen. A küzdelem 77:54 arány­ban dőlt el a magyarok javára. A két ország válogatottjainak összecsapását érdemes volt vidékre vinni. 3.000 ember nézte végig a ver­senyt. A verseny keretében indult Csók Ibolya olimpiai bajnoknő is, aki 161 cm-t ugrott. A Bar Kochba Szlovenzkó úszóbajnoka Szlovenszkó úszóbajnokságát Trencsén-Teplic.­­ Szombaton és vasárnap rendezték meg Szlovenszkó úszóbajnokságait a „Zöld béka“ uszodában. Amint az előrelátható volt, a pozsonyi Bar Kochba úszói nyerték meg a pontversenyt 5­­ ponttal a nagyszombati TTK 22 pontja, előtt. A bajnoki számokban ezek értek el győzelmet: 200 mell: Abeles 2:57.2 mp. 100 m­ gyors: Fruoht 1:07. 1 mp. 4X100 m.: Bar Koachba Pozsony 4:27 mp., 3X100 vegyes staféta: Bar Kochba­­1:17.2 mp. 400 m.: Fruoht 5:21 mp. 100 m. hát: Baderle 1:13.8 mp. — A hölgyek közül Freund 1:25 mp­­vel nyerte a 100 méteres hátúszást és Magyar k. 3. 1:29 mp-vel a 100 m gyorsot. Vállalkozók Irodáik, Üzletek, gazdák, mesterek, ha munkaerőkre üzleti alkalmazottakra irodai munkaerőkre munkásokra háztartásbeli alkalma­zottakra szakmunkásokra van szükségük, forduljanak a „Magyar Nap“-hoz Küldjék be ezt a szelvényt mellékeljenek hozzá, ha 10 szóig terjedő apróhird­e­­té­s­t kivannak j.—, ha 20 szóról van szó 1.— Kcs-t. Jeligés hirdetésekhez még 1.— Kcs bélyeg melléklendő. Ezer és ezer munkát kereső olvassa na­ponta lapját a „Magyar Nan“-ot. NYITRAI SPORTHÍREK A nyitrakörnyéki sportközönségnek szép sport­­programban lesz része. Az AC Nitra vezetőségé­nek sikerült augusztus 1-re az SK Prostejov komplett csapatát lekötni egy mérkőzésre. Ez a kitűnő csapat környékszerte ismert és rekord közönségre lehet számítani. Ezenkívül tárgyalás folyik és lekötés előtt áll a prágai Slávia és az Újpest. A vezetőség és az AC tagjai közös erővel és nagy ambícióval fáradoznak, hogy az AC Nitra a szezon elején friss erővel menjen a küzdelembe Ezt örömmel üdvözöljük már csak azért is, mi­vel az egyesület jelenleg tényleg demokratikus sport­szellemben dolgozik. Vasárnap, e hó 25-én Tapolcsányban játszik a csapat. 3 hetes nyári szabadság után ez az éb mérkőzése lesz. (Lett'1 A Bratislava 3:2-re győzött a Matica serlegéig folyó mérkőzésen a pozsonyi Sparta ellen. Le közelebb a Slovannal játszik. Kovács, a BBTE kiváló atlétája Boroszlóban 40.6 mp idővel nyerte a 400 méteres síkfutást. Kikapott az eddig veretlen MTM viziipóló cs­a­pata a MAC-tól 2:1 arányban és így nyílt letz újra a magyar vizipólóbajnokság sorsa. Törekvés került újra a magyar nemzeti baj­nokságba, mivel a két döntetlen után vasárnap 1:1-re győzött a BSzKRT ellen a Budapest ama­tőrbajnokságának döntő mérkőzésén. FK A nagyszombati Rapid 3:6-ra győzött a Trnava ellen a Matica-ser­leg mérkőzésen. A Ligeti atlétái Bécsben szerepeltek és ott a Rapidtól 74:33 arányú vereséget szenvedtek. Döntetlen lett a magyar—osztrák Tennisz KK mérkőzés, mivel a vasárnapi két egyest a ma­gyarok nyerték. Eredmény: 3:3. 1:47.8 mp az új 800 méteres világrekord, me­lyet a néger Woodruff állított fel. Apróhirdetés Apróhirdetéseket felvesz: Pozsonyban Traub E. Káptalan utca 13. — Kassán, Grossmann Laura, Gyár utca 3 és minden bizományosunk. Támpéldányokat apróhirdetések után nem küldünk. Bútorszanatórium modernizálás, új nappali szobák, Kovács, Kosice, Bercsényi utca 7. Cacao FOGKRÉM old­ja a fogkövet JkS p w & 5 9 § Nimfa LILIOMKRÉM eltüntet szeplőt, pat­tanást, májfoltot. laboratoriuvj notiicc OrUajSds­­. „NOS£L" OOO ^SW^SH-SJEEL, MINDEN SZAKÁLL­HOZ! Nobel - penge fiatalsá­gának őre. Mert tükörsima let­ tőle arcának bőre. Katz pengegy­ár, Kassa, Palársková 8. Naponta 300.— Kés­t keresnek kezdők is ma­­gánfelek látogatása által az ország legnagyobb sorsjegybankháza részére- Ajánlatok „Nagy kereset“ jelige alatt. A Magyar Napban hirdetni: biztos siker! Magyar NAP Három gól előnnyel megy az Austria Budapestre Ausztria—Ferencváros 4:1 (2:0) Bécs: — A KK elődöntőjét 35.000 ember nézte végig a Stadionban. Gyönyörű idő kedvezett a mérkőzésnek. A Ferencváros csapata ezúttal sokkal jobb játékot mu­tatott, mint a Vienna ellen, bár most is tartalékosan játszott. A mezőnyben jobb volt a budapesti csapat és a mérkőzés nagyobb részében fölényben is volt, de a tartalékos csatársora nem tudta kapu előtt gólokra váltani a fölényt. Az Austria ezzel szemben éppen a kapu előtti határozottságával vívta ki a nagynak mondható győzelmet, mellyel elég nyugodtan mehet Budapestre. A mezőny kimagaslóan legjobb embere Sinde­lar volt, aki újra nagy játékkal rukkolt elő, s az Austria szinte neki köszönheti a nagy győzelmet. Nagyszerű volt az Austria közvetlen védelme is, m­íg a halfsorban Nausch remekelt. A Ferencváros legjobb csapatrésze a halfsor volt, ahol főleg Sárosi mutatott kimagasló teljesít­ményt. A közvetlen védelem sok nehéz helyzetet tisztázott, azonban többször kiütközött a taktikai fogyatékossága is. A csatársor csak a mezőnyben volt jó. Legjobbja Toldi volt. Ferencvárosi támadásokkal indult a játék. So­káig fölényben van a magyar csapat, a 14. perc­ben azonban Riegler beadását Jerusalem értéke­síti. 1:0. Továbbra is a Ferencváros van fölény­ben, de újra az Austria lő gólt, Sindelár a 38. percben szökteti Stroht, aki a második gólt lövi. * Szünet után a 3. percben Sárosi I1-esből szé­pít az eredményen. (Gyetvayt felvágták!). Most jön az Austria nagy negyedórája és naggyá teszi ekkor a gólarányt Jerusalem és Sindelár révén. Sindelár még egy gólt lő, de azt a Fradi tilta­kozására és a határbírák jelentése alapján meg­semmisíti Wüttrich játékvezető, aki remek bíró volt. Az UAC már biztos divíziós A tíz emberrel játszó Törekvés otthonában is súlyos vereséget szenvedett UAC—Kassai Törekvés 0:1 (1:0) Az UAC a divízió selejtezőjének második for­dulóján is megismételte az ungvári bravúrt és si­mán győzött a tíz emberrel küzdő Törekvés fö­lött. Kezdés után mindjárt az UAC a támadó fél, majd tízpercnyi szoro­ngatás után a Törekvés is felfejlődik, de csatársorában baj van, mert a csa­pat főerőssége, Barbatros jobb összekötő, formáli­san áll a pályán. A 18. percben Kovács szépen tör kapura, majd 20 méterről bombalövést ereszt meg, melyre hiába vetődik a Törekvés Pajtása­mért az éles lövés kezét érintve köt ki a hálóban. A további játék kigyensúlyozott lesz, de a Tö­rekvés csatársora Barbarics indolenciája miatt akivóképtelen.­­ A második félidőben Barba­rics nélkül tíz emberrel játszik a Törekvés, szív- kerékpárvásárlás bizalom dolga. Minden gyártmányt kaphat olcsón kényő1TM®* részlet­fizetésre 113 Spira-cégnél kerékpár és varrógép szakmerkanskop, KeSl­e.­érobár 11 ArjeeyrSket díjtalanul kisíd. —- vel és lélekkel küzdenek a kiegyenlítésért, de az am­úgy is meghendikepelt csapat nem bír megbir­kózni a jó formát játszó ungvári csatársorral és sorrend szerint Nagydarcsi, majd Pinezer (4) gól­jával bebiztosítják a győzelmet, amire a Törek­vés csak Bukovinszky góljával tud válaszolni. Az UAC nagyarányú győzelme az elsőrangúan játszó belső trió érdeme. Ezúttal a védelem is biztosan mozgott. A Törekvésben Pajtás­ gyenge napot fogott ki, míg Bandaricson kívül a többiek igyekeztek. Árva bíró jó. Egyéb eredmények: KAC XI—Törekvés II 4:1. Törekvés— Makkabi kölyök 6:0, Sparta Kassa—Slávia Munkács 2:1 (1:0) A vezető gólt az első félidő 30. percében Dud­­rik szerezte meg pompás fejesével. A gól után is a kassai csapat maradt fölényben. A második fél­időben a Slávia kerül fölénybe, gólt­ azonban a 35. percben újra Dudrik szerez. A 38. percben Falest gáncsolja a kassai védelem, a megítélt szabadrúgást 16 méterről Fales értékesíti és az eredmény 2:1 lett. A CSEHSZLOVÁKIAI RÁDIÓ MAGYAR MŰSORA Kedd, júlus 20.­ ­ POZSONY. 10.10 Magyar lapszemle. 18.40 A munkapiac shik­ei. 14.05 Magyar shink­efe, időjárás­­jelen­tés. 18.00 Mi újság a filmvilágban? Macznwr Richard dr. beszámolója. 18.10 Horcsut­h Roma zongorázik. 18.30 Munkásnegyedóra. Anyasági védelem. Rudas Simon dr, ügyvéd előadása. 22-20 Magyar hírszolgálat, időjárásjelentés, sporthírek, KASSA. 10.10 Magyar lapszemle. 13.40 A mun­kapiac hírei. 14.06 Magyar híreik, idő­járásjelentés. 14.05 Mikszáth Kálmán: „Tavaszi rügyek.“ Hang­játékra átdolgozta L­ppert Aladár. Előadja a kas­sai rádióállomás magyar drámai együttese. 18.50 Magyar hírek. 22.20 Magyar himzol­gátor, idő­járás jelentés, sporthírek. M­AI MOZIMŰSOR POZSONY ATLON FÉRFIAK A HÁZASSÁG ELŐTT Főszereplők: Carola Höhn, Kurt Vesperman®. Nyári helyárak 1—6 koronáig. LUX TÁNC A BOLDOGSÁGBA Főszereplők: Rökk Marika, Hanns Söh­nseer, Leo­­poldine Konstantin, Oskar Sima. — Kellemes he­lyiség modern szellőztetéssel. PALACE EGY ÉJSZAKA AZ OPERÁBAN Vígjáték. Főszereplők: Max Brothers­, Kitty Car­liste, Walter King. —• Nyári helyárak. REDOUTE ÖNGYILKOSOK KLUBJA A humor és izgalom filmje. Főszereplők: Rosa­linde Russel, Robert Montgomery. — Nyári hely­árak. URANIA A GYILKOS SZEMEK Premier. Főszereplők: Edmund Love, Virgin­a Bruce. YMCA A FEHÉR CSIKÓBAN Vígjáték. Főszereplők: Christi Mardayn, Hennaan Thimig, Theo Linger. UNGVAR: _________ KINO PASSADE (Városi) MA ÉJSZAKA NÁLAD VAGYOK! Jenny Jugo, Paul Hörbiger, Theo Lingen kissé pikáns vígjátéka. _______________ RIO RADIO A KILENC KANÁRI A legsikerültebb belföldi filmoperett, melynek fő­szereplői Wessely Kristóf, Vera­ Ferbasová és Helena Busehová. wmmmmtmmmmBKaaaiifcffig* ww—«——■» KASSA _____ CAPITOL: Maria Valevská._________________________ TIVOLI: A szent és rajongója.____________________ CENTRAL: Játék a tűzzel. KOMAROM.____________ MODERNA: Vörös Pumpernell. (Leslie Howard és Merle Oberon.) I­­ jj HSrdeften Qu­if! ! ! Megjelenik hétfő kivételével minden nap. — Szer­kesztőség: Mór. Ostrava-Prívoz, Dr. Benes-u. 5. Tel. 972-10 és 972-11. — Kiadóhivatal: Mór. Ostrava-Prívoz, Dr. Benes-utca 5. sz. — Tel. 972-11. Pozsony: Káptalan utca 13 (Traub) Kassa, Gyár u. 3 (Grossmann) Egyes szám ára 50 fillér. (Minden szám után 5 Hu. portóval együtt.) _ Előfizetési ára: Egy hónapra 12 korona, negyedévre 34 korona, félévre 66 korona. (Minden szám után 5 fillér portóval együtt.) A Magyar Nap havi előfizetési dija külföldön: Austria, Jugoslávia, Lengyelország 12—Kcs, a többi európai országokban ’ 18.— Kcs, SSSR-ben és a tengerentúli országokban 25.— Kcs. Felelős szerkesztő: Dr. Ferencz László, Moravs- Ostrava-Privoz. Kiadja: Nágel Endre, Mór. Ostrava-Privoz. Ellenőrző postahivatal Mór. Ostrava 3 Nyomja: Újságkiadó és nyomdaipari társaság O­KTK—CsSK Uzshorod 2:2 (1:0) Az eredmény reális, mert a három tartalékkal kiállt CsS­K nem tudta nagyobb játéktudását a kis pályán érvé­nyesíteni. Nincs még egy ilyen üzlet Szlovenszkón és Kárpátalján! Vásároljon az „EGYSÉG“ munkások és parasztok újonnan és legmoderneb­ben berendezett üzlet­ében MUNKÁCSON az újonnan épült SCHÖNBORN-palotában. Elektroautomatikus hűtőberendezésünk mindig biz­tosítja áruink frissességét. Speciális kenyér-, gyü­mölcs- és hü­vel­yea tar­tál­y­aink vannak. TISZTASÁG! HYGIÉNIA! Olcsó árak! Ezért minden takarékos háziasszony nálunk vásá­rolt Inai vid­ei! Apróhirdetési szelvény. Érvényes egyszeri leközlésre 1937 ju­lius 31-ig. Tiz szóig minden hirdetés 3.— Kcs. Hnez szóig 5.— Kcs, bélyegben melléklendő. A kedvezmény vasárnapra is vonatkozik. Jeligés hirdetésekhez még 1.o­kos bélyeg melléklendő. A* apróhirdetés szövege:_________________________ (■ 3*-V —zuzinzT \ J A beküldő neve és műve: Kedd, 1937 msz 20.