Magyar Nap, 1937. július (2. évfolyam, 151-175. szám)

1937-07-13 / 159. szám

Ked<t 1*37 Mus 13. — A kassai vasútigazgatóságo­n annyira fel­szaporodott egyes ügyosztályok munkája, hogy az alkalmazottak napi kilenc és fél órától kezd­ve helyenként napi tizenöt órát is dolgoznak. A m­unkatöbbletért az alkalmazottak semmiféle kü­lön díjazásban nem részesülnek. — Kassán szaporodik a válóperek száma. 1935-ben Kassán 105 házasságot bontott fel a bíróság, 1936-ban ugyanennyi volt a h­ázasság­­fellbontással végződött válóperek száma. Az idén július 1-ig 67 esetben mondta ki a kassai bíró­ság a válást. A válóperek hetven százalékában kölcsönös ellenszenv volt a válás oka­ jogi szem­­pomn­lból, az igazi ok azonban a legtöbb esetben a szomorú gazdasági helyzet volt, amely sok fiatal házaspár részére nem nyújt megélhetést.­­ Le akarta fejezni a sógornőjét. Éjjel két órakor kísérték be a csendőrök a lőcsei állam­­ügyészség fogházába Vasenkó Hanna tolcsi la­kost ,aki baltával akarta agyonverni sógornőjét. Mikor a csendőrök előállították, az asszony ki­jelentette, hogy történjék bármi, még ma éjsza­ka lefejezi és a másvilágra küldi a sógornőjét s azután önmagával végez, őrizetbe vették. — Két hónap fogház egy intervenció miatt. Tammensbaum Jakab bárcai szi­kvízgyáros a kas­sai járási hivatalban interveniált koncessziója ügyében Pavely Viktor aktuálnál, aki azt a vá­laszt adta, hogy jöjjön a hivatalos órák alatt. (Tam­menbaum erre állítólag száz koronával meg akarta vesztegetni a hivatalnokot, hogy intézze el soron kívül az ügyét. A kassai kerületi bíró­ság két hóna­pi fogházra ítélte Tannenbatumot, de az ítélet végrehajtását két évre felfüggesztette.­­ Börtönbe akart jutni. A pozsonyi fogház­­egyik felügyelőjénél tegnap jelentkezett egy férfi azzal a kéréssel, hogy csukják őt be. A nagyobb nyomaték kedvéért egy kést húzott elő és fe­nyegetőzött,­ hogy ha kell leszúr valakit, de neki hajlékra, élelemre van szüksége. A fogházfel­­ügyelő a rendőrségnek adta át az illetőt, kiről megállapították, hogy Határ Ferenc munkanél­külivel azonos, őrizetbe vették. —­­Halálos ítéletet kért — önmagára. A pestvidéki törvényszék annak idején életfogy­tig tartó fegyházra ítélte Szemeti Istvánt, aki Pest környékén rengeteg betörést, rablást, sőt két gyilkosságot is elkövetett. Szemeti az íté­let kihirdetése után azzal az indokkal fölleb­­bezett, hogy halálbüntetést kér. A védő pedig enyhítésért föllebbezett. A tábla most elutasí­totta a föllebbezéseket és helybenhagyta Sz­meti életfogytig tartó fegyházbüntetését. A tábla ítéletének indokolása megállapítja, hogy a vádlott csak az ítélet enyhítése érdekében föllebbezhet, de súlyosbítás miatt nem. — Lopások Pozsonyban. Kohutovics Adél Pray­­utcai lakásából ismeretlen tettes ellopta 3000 ko­rona értékű fehérneműjét. —­ A Gazda­ vendéglő­khídhelyiségébő­l elloptak egy 2500 korona érté­kű ventillátort. — Az amerikai hőhullámnak 230 halálos áldozata van már. Ebből magában New- Yorkban 48 ember halt meg. Az üzletek nagy része zárva van és az emberek a tengerre me­nekülnek a kibírhatatlan hőség elől. A meteo­rológusok szerint a napokban enyhülés vár­ható. — Patronátus egy magyar iskola felett. Az ér­­sekiujvári Világosság­ egyesület taggyűlése el­határozta, hogy az egyesület védnökséget vállal az újvári magyar elemi iskola első osztálya fe­lett és annak támadóit szükséghez mérten köny­vekkel, tanszerekkel, ruhával st­b. támogatni fogja. — Adóprés Olaszországban. Az olasz ál­lami statisztikai hivatal kimutatása szerint egy olasz parasztcsalád, amely a háború előtt 10 óra egyenes adót fizetett, 1923-ban, — tehát körülbelül Mussolini uralomra jutása után 18 lírát, az elmúlt évben 152 lírát szol­gáltatott be egyenes adó fejében. — Polák József dr.-t, a Keletszlovensz­kói Mú­zeum igazgatóját a Cs­eh Tudományos Akadé­mia rendes tagjává választották. · Hajfestést és tartós ondulálást a haj­­kvalitása szerint alkalmazott gyógyanya­­gokkal szakszerűen végez BÉRES MIHÁLY utóda OLÁH ISTVÁN, hölgyfodrász és kozmetika, Kosice, Stefániková u. 85. Andrássy-palota. Telefon: 32-77. — Könnygázzal a sztrájkolók ellen. Az Ohió állambeli Massilonban a sztrájkoló mun­kások és sztrájktörők között összetűzésekre került sor. A rendőrség közbelépett és könny­gázat használt. Az összetűzésnek egy halottja van. — Adomány Spanyolország javára. A ruskói kőfaragómu­nkássoré 126 koronát gyűjtöttek a spa­nyol népfrontkormány javára, mely a „’Demokra­tikus Spanyolország védelmi bizottsága“ utján rendeltetési helyére jut. — Gyermeket ölt a berúgott. Jansky Albert 06 érdes munkás a kocsmában többet ivott a kel­leténél. Berúgott állapotban az ajtóhoz ment és a kint játszadozó gyermekek közé egy sörös kancsét vágott. A 11 éves Janetka Alajost hom­lokon találta a kanosé, mire áléltan összeesett. A súlyosan sérült fiúcskát a pozsonyi kórházba vitték, hol tegnap kiszenvedett, Jarrskyt letar­tóztatták. Magyar |f ££1 Botrány a galántai kupameccsen •A Lévai TE kiverte a Losonci IAFC-ot A nyugati kupa középdöntőjében óriási meglepetést hozott, hogy a Galántai SE a Ligetit, a Lévai TE pedig a Lafc-ot verte ki. Míg a lévai mérkőzés sima lefolyású volt, addig Galántán parázs botrány tört ki, amely­nek valószínűleg a kupabizottság előtt lesz folytatása. Galánta: GSE—Ligeti i:o (i:o). A közönség valósággal terror alatt tartotta a mérkőzést és olyan atmoszférát varázsolt a pályán, amelyben a Ligeti nem győzhetett. Az első félidőben a GSE valamivel jobb volt és a 21. percben Markó révén meg is szerezte a vezetést. Szünet után a Ligeti óriási fölénybe került. Gottstein és Markó GSE játékosok pofozkodásért ki lettek állítva. A közönség köveket dobott be a pályára és a meccs végén rárohant a Ligeti játékosokra és többet közü­lük inzultált. Csak nagy nehezen lehetett a Ligetit a veszélyes helyzetből megmenteni. Biró: Förster, Léva: LTE—LAFC i:o (o:o). A Lafc csapata nagy csalódást keltett. Az LTE minden tekintetben jobb volt és a győ­zelmet, amit a 34. percben Viro gólja ered­ményezett, megérdemelte. Biró: Brüll dr. A nyugati kupadöntő, amennyiben a GSE —Ligeti mérkőzés eredményét igazolják, GSE—LTE közt lesz július 18-án Léván. Felmentettél­ a két évi fegyttérre ítélt beregszászi rabbifiút Kassa, július 12. — Szenzációs ügyet tár­gyalt tegnap a kassai felsőbíróság. Évekkel ezelőtt a pénzügyi hatóságok házkutatást tartottak Schwarz Emánuel jómódú bereg­szászi terménykereskedő lakásán, ahol több szabálytalanul kezelt váltót találtak, me­lyeket lefoglaltak. 200.000 korona kitöltet­len váltót azonban nem találtak, mert eze­ket Schwarz elvitte régi barátjához, Gold­berger Wolf rabbihoz, aki a vaskazettába zárt váltókat a szekrényben helyezte el. Egy éjszaka rémülten keltették fel álmából Schwarzot Wolf gyermekei és közölték, hogy a lakásukon betörők jártak, akik elvit­ték a vaskazettát a váltókkal együtt. A betörők utáni nyomozás eredménytelen ma­radt, ellenben jelentkezett Schwarznál Sachs Ignác beregszászi mészáros, aki el­mondta, hogy a váltókat egy 10 tagú rabló­banda őrzi a gáti erdőben, kiknek megbí­zásából 100 ezer korona ellenében hajlandó visszaadni a váltókat. Hosszas alkudozások után és egy elsötétített szobában megrendezett revolveres komédia után Schwarz 1° ezer korona ellenében visszakapta a váltókat néhány darab kivételével, melyek a mai napig sem kerültek elő. Schwarz­ék a ható­ságok előtt eltitkolták a dolgot, de a fan­tasztikus zsarolási manőver mégis kipat­tant, Sachs Ignácot letartóztatták. A mé­száros azt vallotta, hogy a váltókat Volt rabbi fiától, Goldberger Lázártól kapta , hogy együtt követték el a zsarolási műve­letet. A beregszászi bíróság Goldberger Lázárt két évi és egy havi fegyházra, Sachs Ignácot pedig másfélévi börtönre ítélte. Sachs belenyugodott az ítéletbe, de Gold­berger felebbezett. A kassai felsőbíróság megállapította, hogy Sachs Ignác vallomása nagyon ellentmondó s minden jel arra mu­tat, hogy Goldberger Lázárt ártatlanul ke­verték bele ebbe az ügybe. Ezért Goldber­ger Lázárt fölmentették és elrendelték azon­nali szabadlábra helyezését. MEGHOSSZABBÍTJÁK a világ­kiállítást? Párizs, július 10. — Az az óriási látoga­tottság, amelyet a világkiállítás felmutat, ar­ra kényszerítette a francia kormányköröket, hogy lépéseket tegyenek a világkiállítás meghosszabbítására, az 1938-as évig. Ilyen irányban tárgyalni kezdtek az Egyesült Ál­lamokkal, amelyeknek beleegyezése szüksé­ges a meghosszabbításhoz, mert az 1939-es évben már egy newyorki világkiállítást ter­veztek. A THURZÓFÜREŐ tr klimatoikus gyógyfürdő G­ÖLNICBÁNYA mellett gyönyörű fenyveseik között újonnan átalakítva és berendezve megnyílt NAGY HALASTÓ — STRAND­- TENISZPÁLYA, — CSÓNAKÁZÁS, — SZABAD HALÁSZÁS — NAPFÜRDŐ — FENY­­FÜRDŐ. Ózomdus, pormentes levegő. — Orvosi rendelő.­­ Érctől fakadó források, kényelmes, napos szobák. | ELSŐRANGÚ KONYHA — SZENZÁCIÓSAN OLCSÓ ÁRAK!­­ Posta — telefon.­­ Kirándulások a Tátrába és a Dobálnál jégbarlangba. Közvetlen vasúti összeköttetés. 1 Hapi penzió 4 étfíezéssel és lakással aon- be.­­ Tü­megszobák 3 5 Kf. Szakszerű vezetési Bérlő: LEVKOVICS BÉLA, igazgató. Kérjen prospektust! — ■ ----------------------—i---r--i...................... s­ zateki TC—DFC Prága 3:0 (2:0) Államligaselejtező mérkőzés Füleken — Biró, Vlcsek (Prága) Fülek, julius 12. — A füleki csapatnak múlt héten Osztravában szenvedett veresége után ezúttal kisebb volt az érdeklődés. A mér­kőzést megelőző nagyobb eső is sokat vissza­tartott s igy mintegy 1.soo néző előtt került lejátszásra a mérkőzés, melyet a füleki csa­patnak sikerült, ha nem is a nagyobb tudása alapján a maga javára eldönteni. Ugyanis a DFC csapata egyenrangú ellenfél volt sőt szünetig fölényben is játszott, de nem kisérte szerencse támadásait, a füleki csapat ezzel szemben nem mutatott nagy játékot, de annál inkább szerencsével küzdött. Felállítások: FTC: Uram, Vanák, Böhm, Zupkó, Csu­kás, Hudec, Mihók, Pilát, Vymlátil, Egry, Juracsek. Gleissza az utolsó pillanatban le­mondta a játékot s igy került Juracsek a csa­patba, aki végig kitűnő volt s továbbra is a csapatban van a helye. DFC: Tauszig, Sztoj, Vrana, Müller, Kreutz, Ulanov I., Mottbeil, Patek, Kindl, Trunschka, Ulanov II. A mérkőzés lefolyása: Már a 2. percben sarokrúgáshoz jut a DFC amit Ulanov kapu mellé küld. A prágaiak tá­madnak s egymásután több gólhelyzet adó­dik, de az eddig egyedül jól működő füleki csapatrész a védelem, biztosan teszi ártalmat­lanná gólhelyzeteiket. Közben Pilát is majd­nem öngólt csinál csak Uram jó beavatkozása menti a dolgot. A DFC több sarokrúgáshoz jut, de sorra eredménytelenül maradnak. Az FTC védelem nagy munkát végez a hátvédek küzdenek, úgyhogy a DFC a nagy fölénye el­lenére sem tud gólt elérni. Az FTC nem tud felszabadulni a DFC nyo­mása alól, de mégis megtudja szerezni a veze­tést. Egy lefutásnál szabálytalanul szerelnek a DFC védők s az FTC mintegy 18 méterről szabadrúgáshoz jut (2­. p.), amit Vymlátil védhetetlenül há­lóba küld (1:0). Utána váratlanul újabb gólt szerez az FTC. A 30. percben Vymlátil Mihókhoz játszik ez jut a labdával kapura, a kapus kifut,­­Mihók azonban mellette az üres kapuba küldi a labdát (2:0). Szünetig több sarokrúgáshoz jut a DFC, majd az FTC-nek is adódik gólhelyzete, de a védők mindkét részről tisztázzák a helyzete­ket. Szünet után a DFC csapata visszaesik s most az FTC irányítja a játékot. A 3. percben gyönyörű Mihók­ Pilát, Vymlát il lefutást látni, de utóbbi elhibázza a helyzetet. Utána Juracsek­­nek adódik nagy helyzete a gólszerzésre, de ugyancsak hibázik. A 7. percben Juracsek le­fut, bead, Vymlotil ad középre s védhetetle­­nül küldi ismét hálóba a labdát (3:0). A füleki csapat most már fölénybe kerül s jól vigyáz az eredményre, ami aztán nem is változik. "Az FTC csapatában különösképen a kapus Uram valamint a két hátvéd Vanák és Böhm voltak kitűnőek, a fedezetsorban Hudec és Zupkó, a csatársorban pedig a szélsők és Vymlát il érdemelnek di­cséretet. A DFC szimpatikus csapat és nagyon jó benyomást hagyott maga után, egyenként mind technikás játékosok. Különösképen a két Ulanov és Kindl játéka volt kimagasló. Vlcsek biró kisebb hibákat csinált, egyéb­ként kielégített. Pardubice: SK Pardubice—Slezská Ostrava 2:2 (1:0). A honi csapat már 2:0-ra vezetett, amikor egy öngól és egy rendes gól révén Slezská Ostra­va megmentett egy pontot. 4500 néző. Biró, Ko­vák. Az állami­iga selejtező mérkőzések során a Fü­leki TC a DFC ellen aratott győzelmével meg­szilárdította pozícióját, annál is inkább, mert az SK Pardubice odahaza nem tudott győzni S­lez­­ská Ostrava ellen. A tabella most így áll: 1. SK Pardubice 4 2 2 0 7:5 6 2. Slezská Ostrava 4 1 3 0 9:6 5 3. Füleki TC 4 2 :1 1 8:6 5 4. Csechie Kariin 4 112 7:9 3 5. DFC 4 0 1 3 2:7 1 Jövő vasárnap Füleken a Csechie Karlin ját­szik. Kárpátaljai eredmények: Huszti SE—MSE 6:3 (4:2) A huszton lejátszott mérkőzést reálisan nyerte a hazai csapat. A gólokat Füredy (3), Acker­mann II, Ackermann I és Apogyi, illetve Si­mon (2), Szabó és Hailik lőtték. A husztiaknál jók voltak az Ackermann-testvérek és Füredy, a vendégcsapatnál Csudar és Zdiarsky. Munkács: MSE—Societativa Sportiva 4:0 (4:0) Bíró: Hegyi István. A mérkőzés igen gyenge nívójú játékot hozott, miután a vendégcsapat kis játékerőt képvisel. Az MSE csapata végig nagy fölényben játszva biztosan nyert ellenfelével szemben. Az első gólt a harmadik percben Sza­bó szerezte meg, majd a tizedik percben ugyan­csak Szabó eredményes. A 22. percben Fialko a harmadik gólt lőtte. A mérkőzés negyedik gól­ját, mely egyben a mérkőzés legszebb gólja is volt, a 30. percben Popovics fordulásból lőtte. Jók az MSE-nél: Szabó, egyben a mezőny leg­jobbja és Zddanszky, míg a vendégeknél Kauf­mann, Hajdú és Nemes tűntek ki. UTESC—UMTE diák 3:2 (1:1). Elkeseredett küzdelem után a szerencsésebb csapat nyert. Beregszász: BFTC—Societativa Sport Márma­­rossziget 2:2 (2:1). A BFTC az egész mérkőzés alatt fölényben játszott, de a csatároknak nem ment a góllöv­és. A mérkőzés góljait Pánczél és Várady, illetve Baila lőtték. Jók a BFAC-nek Várady, Ortu­tay és Pánczél, míg a vendégeknél a közvetlen védelem. Un­gvár: Slezská Ostrava—Un­gvár szláv ifjú­sági válogatott 2:2 (1:1). A vendégcsapat teljes mértékben beváltotta a várt reményeket, mert igen jó kiegyensúlyozott, összejátszott csapat benyomását keltette mindenkiben. Hogy a ven­dégeik győzelme elmaradt, azt tisztán a fáradt­sággal magyarázhatjuk, meg. Az e­redet­­ény reá­lis, mert a vendégek nagyobb tudását a válogat­­ott lelkesedéssel és tempóid­rással ellensúlyozta. Jók a válogatottban Tamás, Smercsák és Mele­­ga, míg a vendégeknél, akik igazán gyönyörű játékot produkáltak, valamennyi játékos elsőran­gúsnak bizonyult. Az UAC nyerte a villám­tornát. Vasárnap egész napon, át villámtorna folyt az SK R­usj sport­telepén, melyen valamennyi ungvári magyar és szláv egyesület ifjúsági csapata rész­tvett. A tor­na igen jó sportot hozott. A tornát egyé­bként az UAC csapata nyerte az UTESC csapata előtt. A legfiak­a­bb csapat a CsSK volt és az erre a cél­­lal-ittatítt-.dájtt-ek kapták meg.