Magyar Nap, 1937. július (2. évfolyam, 151-175. szám)

1937-07-20 / 165. szám

Kedd, 1937 Július 20. — Mikszáth Kálmán a kassai rádióban). A ma­gyar irodalomnak örök időikre egyik legnagysze­rűbb alakja marad Mikszáth Kálmán, akinek igaz, szíviből jövő humorát emberismeret és em­berszeretet jellemzi. A kassai magyar rádió jú­lius 20-án, kedden 17 óra 40 perckor mutatja be dramatizált formában Mikszáth legkedvesebb és legfinomabb novelláinak egyikét, a „Tavaszi rügyek“-et. A szlovenszkói kisváros egykori de­rűs diákéletének hangjai csendülnek fel benne. — Bai­l­an­cek mester „újságíró iskolája“. Az elmúlt évben hirdetések jelentek meg egyes cseh lapokban, hogy egy nagy prágai lap újságíró jelöl­teket keres. Ferenc Viktor és Nemcsik János medzani fiatal­emberek jelentkeztek a hirdetés­re, mire egy Bartonicek Václavy nevű állítólagos újságíró válaszolt levélben, aki mindenekelőtt 1000—1000 korona kauciót kért a naiv újságiró­­jelöltektől. Ennyi pénzük nem volt a fiatal em­bereknek, akik végül is 500 koronában állapod­tak meg s a pénzzel együtt felutaztak Prágába. Prágában Bartoni­ek átvette a kauciót s azután elküldte a jelölteket egy könyvtárba, ahol kü­lönböző dolgokat íratott ki velük a lexikonból, majd a prágai sörökről és zaftos virslikről íratott velük egy próbadolgozatot. A fiuknak minden pénzük elfogyott az „újságíró iskolában”, s végül mégis rájöttek, hogy szélhámossal van dolguk. Visszakövetelték a pénzüket, de erre Bartonicek mester úgy eltűnt mint a kámfor. Büntető fel­jelentést tettek a „professzor" ellen, akinek ügyé­ben most tartották a főtárgyalást az eperjesi ke­rületi bíróságon. Bartonicek nem tartotta szük­ségesnek megjelenni a tárgyaláson, így távollé­t­ében ítélték el kétrendbeli csalásért tízhónapi fogházra. — Kassa — inségi terület. A kassakörnyéki gaz­dálkodók kérvénnyel fordultak a főjegyzői hiva­talhoz, hogy nyilvánítsa Kassa városát inségte­­rületté, mivel a környék termése katasztrofálisan rossz. A vizsgálat ez ügyben megindult és a kérvényt az országos hivatalhoz továbbítják. — Kivándorlási láz Técsőn. Az utolsó három hétben útlevelek iránti kérvényekkel árasztották el a técsői járási hivatalt, főleg szegény munká­sok, akik Belgiumba akartak utazni, hogy az ottani szénbányákban munkába állhassanak. A munkásokat az előnyös bérajánlat, 60 belga frank napi bér csalogatja Belgiumba és mivel a técsői járásban, főleg a völgyekben rengeteg a munkanélküli, kapnak az alkalmon, hogy mun­kába jussanak a belga szénbányákban, gyakran eladják utolsó tehenüket, hogy a megfelelő pénz­összeget megszerezzék és majdnem egy szál öltö­zékben hagyják el községüket, hogy idegenbe menjenek a munka után. Az utolsó napokban Tereblya, Dulfalva, Ruská Pole községekből több mint 100 munkás indult el Belgiumba és még igen nagy tömeg van­ az útra felkészülve, akik csak arra várnak, hogy útlevelüket megkapják és a szükséges pénzösszeget beszerezhessék. Azonban most olyan hírek érkeztek, hogy Belgiumban több munkásra egyelőre nincs szükség és így igen­­ türelmetlen várakozót fog keserű csalódás i­s­­. __ Meghosszabbították a Kárpáti Magyar Hír­lap betiltási idejét. Az ungvári Országos Hivatal az egyesült párt hivatalos lapját, a Kárpáti Ma­gyar Hírlapot két hónappal ezelőtt betiltotta. A betiltás­ végzés két hónapra szólott s a lapnak július 18-án kellett volna ismét megjelennie, de az Országos Hivatal arról értesítette a lap kiadó­ját, hogy tévedés történt, mert a lapot az orszá­gos elnök hat hónapra tiltotta be. — Nem volt éjjeli­őr, — betörtek. Adler Sán­dor nagyszombati kereskedő üzletébe délben be­törtek és a pénztárból 750 koronát elloptak. Ad­ler üzlete Nagyszombat legforgalmasabb utcáján van és igy a nappali betörés „szép munka" volt. — Elitélt kommunista titkár. A nyitrai bün­tető szenátus 8 hónapi fogházra ítélte Pichler János 39 éves kommunista párttitkárt, ki Nagy­­ugrócon a május elsejei beszédében oly kijelen­téseket tett, melyeket az ügyész államellenesnek minősített. Az elitélt felebbezett. — Rosszul járt az órája. Cselko György po­zsonyi kereskedő feljelentést tett, hogy Kadlinsky úti lakásában a f­a­tói ellop­ták 400 koronát érő Omega óráját. — A fadöntés áldozata. A huszti Halász cég petróci erdejében fadöntésnél súlyos szerencsét­lenség­­történt. Egy Haetura nevű ezinevéri fa­vágó hatalmas fenyőt döntött, mely döntés köz­ben egy nagy bükkfában megakadt s az ágat le­törte. A lezuhanó faág a mit sem sejtő Hasturára esett, akit a helyszínen megölt. A szerencsétlenül járt munkás 8 apró gyerek atyja, akik most egy düledező viskóiban minden támasz nélkül ma­radtak.­­ A nagybereznai járásbíróság előtt most nyert befejezést ez a per, ahelyet az állami erdőigaz­gatóság indított a Luh községbeli gazdálkodó ellen, kik a feljelentés szerint jogtalanul hasz­náltak oly földeket, melyek telekkönyvileg az erdőigazgatóság tuajdonnát képezték. Oly földek­ről van szó, melyekben naftát vélnek találni és már megkezdték a fúrásokat. Az alperes ügyvé­dének sikerült bebizonyítania, hogy a peres föl­dek már 3 nemzedéken át az alperes gazdálkodók birtokában vannak. Erre az állami erdőigazgató­ság keresetét visszavonta.­­ A tolvaj ne járjon a lövölde közelében. Teg­nap a szenei csendőrség előállított egy férfit, ki a tüzérségi lövölde körül ólálkodott. A kémnek tartott férfiről kiderült, hogy Veresek Gyula 35 éves tolvajjal azonos, kit több lopás és betörés miatt köröztek. Letartóztatták. Maoyap ftJAE» 5 Poffonok'VerekecLététesen­dörség a­­ Haiti márkájésan Az államliga selejtezőben mindkét mérkőzés döntetlent hozott. Ez a vezető csapa­toknak kellemetlen, mert hiszen otthon vesztettek pontot. A legjobban járt az SK Slezská Ostrava, amely nem játszott vasárnap, mégis behozta a vezető Pardubicét — egyelőre csak pontveszteség tekintetében. A Füleki TC e­sélyei csökkentek és a mai helyzet szerint a még veretlen Pardubice és SK St. Ostrava kerülnek a ligába. Az állás most ez: Pardubice 7, Füleki TC 6, SI. Ostrava 5, C. Karim­ 4 és DFC 2 pont. Az öt csapat közül az ostrauiak eggyel kev­esebb meccset játszottak. A vasárnapi mér­kőzésekről kapott tudósításaink: Füleki TC—SK Csechie Karim­ 1:1 (0:11) Kétezer főnyi közönség előtt Palij (Prága) hi­bás játékvezetése mellett a következő összeállí­tásban játszottak a csapatok: Füleki TC: Uram — Vanák, Böhm — Zupko, Csukás, Hu­dec — Milick, Pilát, Vymlátil, Egry, Juracsek. Csechie Kariin: John — Langhaus, Kneschke — 1Pospisil, Rozgoda, Poledne, Marecsek, Tro­­nicsek, Pistek, Bubenicseik, Hyk. Csechie Kariin kezdi a játékot na­p ellen és több gyors támadást vezetnek. Később az FTC is belelendül a játékba és így a mérkőzés szü­netig egyenlő erők változatos kzzdelmét hozza. A játék gyors iramú és a védelmek mindkét ol­dalon remekelnek. Sarokrúgások után a 16. percben az FTC-nek volna alkalma gólt szerezni, de Vymlátil biztos gólhelyzetben rossz lövéssel kapu mellé gurítja a labdát. Két perccel később Vymlátil újabb lövé­sét csak szerencsével menti John kapus komélia, Csechie Karim­nál Pistek lő tiszta gólhelyzet­ben kapu fölé. Szünet után az első percben villámgyors ITC- támadás fut, Mihók-Pilát-Vymlátil összjáték után Vymlátil nagy lövése már a hálóból pattan visz­­sza, de a bíró nem fütyül. Nagy kavarodás a karlini ka­pu előtt, percekig ott pattog a labda, míg végre Pilát hálóba helyezi (1:0). A gól után Csechie Karimn irgalmatlanul vad játékba kezd és mindenáron egyenlíteni akarnak, ami sikerül is nekik, amikor a 8. percben Troni­­cse­k elfut Zupko­­mellett, Uram kapus kifut ka­pujából s Tronicsek mellette hálóba fejeli a lab­dát (1:0). A gól után még fokozódik az iram és a karlini játékosok hallatlanul durvák, Pa­lij biró pedig el­nézi durvaságaikat, ahelyett hogy kiállítaná a renitenskedő játékosokat. A közönség sokszor pfujjol és fütyül. Villámgyors játék folyik, a kapuk pillanaton­­kint vannak veszélyben, de a két kapus reme­kel. Az előrelátható botrány végül is a 35. percben kitör. A hallatlanul erőszakos karliniak az egyik támadásnál össze-vissza rugdossák a föl­­dön fek­vő Uram kapust, a bíró tűri ezt, de Lu­kács és Braun trénerek és néhány néző berohan a pályára, a karlini játékosok leteperik Lukács füleki trénert, majd pedig a közönséggel is vere­kedésbe kezdenek. Erre aztán megindul minden oldalról a közönség és nagy tumultus közben po­fonok esnek, majd egymást rugdossák közönség és karlini játékosok. A karlini csapat vezetőjét is karhatalommal kell kivinni a pályáról, mert ő is verekedni akar és nem engedi, hogy a csapata tovább játszon. Végre is a rendezőség és a csendőrség rendet teremt és tovább folytatják a játékot. A továbbiakban mindkét csapat mindent besze­ad, az FTC most nagyon veszélyes, hallatlan iz­galmas atmoszférában ér véget a mérkőzés, amely­ben a bíró elütötte Füleket a győzelemtől, mert szünetig jól bíráskodott, szünet után azonban a karlini csapatot pártolta. Az FTC második félidőbeli játékával megérde­melte volna a győzelmet, védelme, különösen a két hátvéd, végig kitűnő volt, ugyancsak Uram­ is bár ö­t góllal hibázott. A fedezetsorban Csukás továbbra is legrosz­­szabb tagja ennek a csapatrésznek, míg a szélső hatsok jól játszottak. A csatársorban Vymlát il végig kielégített, kívüle csak időnkint Mishók és Pilát voltak jók. Csechie Barlinnál a védelem remekelt, de a csatársorban Tronicsek és Bubenicsek is kiváló erők. A MAGYAR KUPA GYŐZTESEI: Keleten a KAC, nyugaton a Galántai SÍ KAC-KSC 4:1 (0:1) Előre hajló időben, hatszáz főnyi néző előtt játszott a két csapat a keleti magyar kupáért, melyet a KAC nagyok tudásával és fair játéká­val biztosan nyert meg az agresszíven játszó KSC-vel szemben. A KSC egy, míg a KAC két tartalékkal veszi fel a küzdelmet. Kezdés után mindkét csapat vehemens támadással igyekszik ellefele kapuját megközelíteni. Tizenöt percnyi változatos küzdelem után a KAC viszi a támadá­sokat, míg a KSC ezután csak szórványosan jut el a KAC térfelére. A 20. percben Horváth dur­ván száll bele a KAC hátvédjébe, mire a­­bíró ki­zárja. A KAC ezután nyomasztó fölénybe kerül, de a csatárok lövései vagy célt tévesztve hull­nak a kapu fölé, vagy a tömörülő védelemről pattanva jutnak vissza a mezőnybe. A KAC tá­mad, mégis a KSC szerzi meg a vezető gólt. A 43. percben bedobás után Újházié a labda, aki szépen játszik a kapura, a kapus ugyan jól he­lyezkedik a lövésre, de közben a labda Kavicz 111 súrolva, erős falssal pörög a hálóba. A második félidőben Pásztor helyet cserél Pa­takival és ilyen összetételben a KAC nagyobb elánnal és lelkesedéssel küzd az eredmény meg­változtatásán. A 10. percben Vitéz az üresen álló Pásztorhoz játszik, aki helyezett lövéssel kiegyen­lít. A 16. percben Vitéz bravúrosan átjátsza ma­gát a védőkön és közelről góloz, majd utána egy gyönyörű húsz­méteres farkaslövéssel növeli a KAC előnyét. A gól után labdaszerelés közben Szlivkár megsérülve kiáll, úgyhogy KSC már csak kilenc emberrel küzd, de küzdő játék he­lyett az eddig is agresszíven játszó csapat ezután nyílt durva játékot folytat. A gólok sorozatát Pásztor fejezi be, akinek fejjel küldött hálóba tartó labdáját Tóth még jobban bebiztosítja. Az erős iramú mérkőzést a KAC megérdemelten nyerte, mert durváskodás helyett, ha nem is a legjobban, de ambícióval játszottak. A győzte­seknél Vitéz kezdi visszanyerni formáját, Pász­tor és Kertész a megszokott jók voltak, a half­­sor megbízhatóan mozgott, míg a védelemben Drab volt a jobbik. A KSC-Iven Pásztor, Bacsó, ■ Ivanko és Kaincz III tűntek ki. Sponer objektív, de gyenge bíró. Mérkőzés után a serleget Spielberger Leó ün­nepélyes keretek között, hatásos szavak kísére­tében adja át a győzteseknek, majd Lusztig a SzKE, Kölnit az MLSz, Balasony a KKE nevé­ben üdvözlik a Magyar Kupa ezévi védőit. Galántai SE—Lévai TE 2:1 (1:1) Léva, Július 19. — A nagy érdeklődéssel várt kupadöntőt a honi csapat csatársorának gólkép­telensége folytán elvesztette. A két csapat a kö­vetkező összeállításiban állt ki: LTE: Dulbec — Martinovics, Horváth — Mészá­ros, Rúzsér, Dohány — Tóth, Veres, Hengetner, Vizi, Vigh. GSE: Pollák — Goldstein, Molnár — Éliás, Hröl­­ler — Hegedűs, Dohányek, Guzik, Markó A GiSE 10 emberrel kezd, mert Bérce nem érke­zett meg. Az LTE nappal szemben játszva kezd és az elején fölényben van. A 13. percben Bérce megérkezik. Mindkét kapu előtt több helyzetet hagynak ki az idegeskedő csatárok. Különösen a galántai kaput szorongatják. Mégis nekik ked­vez a szerencse, Léva 5. kor­nere után a galán­­taiaik első korne­rü­klhöz jutnak, melyet Dohányek befejel. Tíz perccel rá, a 42. percben Tóth egyen­lít. Lévai támadások zárják a félidőt. Szünet után ismét az LTE támad, de csatárai­nak tehetetlenségén minden megbukik. Kuzsel lődöz kapura. A 3. percben egy lerohanásból Markó nagy gólt rúg. Most a galántaiak veszé­lyesek. Lévaiak átcsoportosítanak. Horváth csa­társorba megy, Dohány lesz a hátvéd, Veres a fedezetibe megy. GSE több támadása Markó les­állásain akad meg. A 43. percben megszületik a kiegyenlítés alkalma. Tizenegyes a galántaiak ellen. Tóth mellérúgja. Vége. Az LTE-nek nem szabadott volna a játékot el­vesztenie, mert fölényben volt. Tóth a tizenegye­sen kívül is több jó helyzetben kihagyott. A csa­pat és a mezőny legjobb embere Kuzsel volt. Jók a­ szélső­dallok is. Horváth mint­ hátvéd volt jó. A csatársorban csak Veres jó. Galánta védelme nagyon jó, különösen a hátvédpár , főleg Mol­nár. Brüll 1500 néző előtt mintaszerűen bírásko­dott. Az előmérkőzésen a LTE ifj. 2:1 (1:0) arány­ban verte a Zselizi SC-t. — Tűz Dénesden. Tegnap délután Dénesden kigyulladt Nagel-I Mikus János csűrje, mely a szomszédos Frickinger Anna szalmakazaljára is átterjedt. A tüzet egy a csűrben alvó vándor el­dobott cigarettája okozta. — Nagy baj van Kisbejjel. Szocska Fedor nagykomjáti gazdálkodó házába tolvaj surrant be az elmúlt éjszaka, akit Szocska Fedor fia tet­­ten ért és elfogott. A tolvaj személyében Kisber Iván vlachovi­­illetőségű gazdát állapították meg. Időközben Szocska Fedor is felébredt, átvette fiától a tolvajt és csendőrökért küldte el fiát. Alighogy az ifjú Szocsko elment, Kisbej kést rántott elő és súlyosan megsebesítette Szocsko Fedort. Az időköziben megérkezett csendőrség a tettest letartóztatta és beszállitota a nagyszőllősi járásbíróság fogházába. — Lecsukták a baltás apóst. Beszámoltunk ar­ról az esetről, amidőn a Hazsina községi Hudák Mihály gazdálkodó házában súlyos családi össze­ütközésre került sor Hudák Mihály és veje Mi­­kula János­­között, amikoris Miikulának felesége forró vízzel leöntötte leánygyermekét. A napok­ban ismét veszekedésre került sor Hudák Mihály hálában és a veszekedés hevében Hudák Mihály felkapott egy baltát, belevágott vejéne­k a hasá­­­ba. A halálosan sebesült embert beszállították a nagymiihályi kórházba. Állapota reménytelen. Ezen embertelen cselekedet után Hudák Mihály Zaluzsice községibe távozott, ahol Benkő János kocsmájában alaposan leitta magát. Később haza­tért Hazsinára és­­kiirtással fenyegette meg csa­ládtagjait, baltával kergette leányát és fel akarta gyújtani tanyáját. A csendőrség kiszállott a hely­színre, mire Hudák baltával a kezében elmene­kült. A mezőn azonban elfogták és mivel a csend­őrökkel is szembeszállt, megbilincselték és be­szállították a nagymiihályi fogházba.­­ Autóbaleset Eperjesnél. Feicihel dr. lőcsei or­vos nejével Eperjesre autózott. A kocsi, melyet Závodsky sofőr vezetett, Eperjes közelében ha­talmas salto mortale-val az árokba fordult. A sofőr életveszélyes sérüléseket, az orvos neje ugyancsak súlyos sérüléseket szenvedett. Az or­vos éppen menekült meg. A baleset oka, hogy a fék hirtelen felmondta a szolgálatot.­­ Hajfestést és tartós ondulálást a haj­kvalitása szerint alkalmazott gyógyanya­­gokkal szakszerűen végez BÉRES MIHÁLY utóda OLÁH ISTVÁN, hölgyfodrász és kozmetika, K­i­s I­c­e, Stefániková u. 85. Andrássy-palota. Telefon: 32-77. SK Pardubice—DFC 3:3 (2:1) Pardubice. — Meglepő szép sikert ért el a DFC, amely kezd magára találni. Különösen a prágaiak csatársora volt jó és ezen a mécs­esen több gólt rúgott, mint az előbbi négyen összesen. Szünet után a második pontot is megszerezhette volna a DFC. Rimaszombat—harmadik Rimaszombat. — A nyugati divízióba való jutásért folyó küzdelem harmadik mér­kőzését játszották le Rimaszombatban. A RTSE gyengének bizonyul ezekre a fontos mérkőzésekre. A honi pályán is vesztett és ezúttal sem tudott gólt lőni. Tapolcsányi SK—B. Törekvés 3:0 (2:0) A gólokat Farsky, Tomasek és Závodsky lőtték. A tapolcsányi csapat megérdemelte 4 győzelmet. Főleg taktikai téren szárnyalta túl az ellenfelét. A fenti mérkőzéssel befejeződött a divíziós selejtező első fordulója. A Sparta és a Ta­polcsányi SK 3—3 pontot szereztek, Rima­szombat azonban egyet sem. Vasárnap Rimaszombatban játszik a vág­­besztercei Sparta és az előzmények alapját, valószínű, hogy ő is győzni fog. Ui fcerékpárüzlet Rádiós!urba Bratislava S­­­ochova 39 Telefon 30­02 Ur­amiatt áru! Kényev a s­zéttetek!