Magyar Sakkvilág, 1913. április - 1914. március (3. évfolyam, 1-24. szám)

1913-09-14 / 10-11. szám

Magyar Sakk világ 153 szavazást. Dr. Brode nyert 10, dr. Mandella 7 és dr. Vidtor 1 szava­zatot. Tehát dr. Brode Lipót ismét megválasztatott alelnökké. * A Pesti Sakk-kör 1870 elején rendezett nagyobbszerű versenyt 14 résztvevővel, akik közül két játékos idegen, nem tag volt. Az I. díjat (10 arany) nyerte Jacobi Samu, II. díjas (5 arany) Fähndrich Hugó, III. dijas (3 arany) Ginter Károly, IV. díjas (1 arany) Beer, V. dijas (2 tallér) Taraba Károly. A verseny győztese, dr. Jacobi akkor meghívást kapott és a kör vezetősége is megkerestetett az 1870. badeni torna elnöke, Kolisch Ignác által a versenyen való részvételre. És — mint évi jelentésében Kubinyi titkár előadta — a körnek óhajtása volt, később majdnem tetté is vált, hogy a­­ körnek legerősebb játékosát, Jacobi Samut küldjék ki. Kívánatos lett volna ez a körre nézve, hogy ítéletet lehes­sen mondani, vajon Európa első játszói között milyen állást foglal­hattak volna el a pestiek. Sajnos azonban, közbejött egyéni körül­ményeknél fogva az egész részvételi terv elmaradt. (Folytatjuk.) (Ps.) Hoffer Lipót Augusztus hó végén a világlapokat egy gyászhír járta be. H­offer Lipót ismert nevű veterán sakkíró augusztus 28-án életének hetvennegyedik évében Londonban meghalt. Az elhunyt nevéhez szá­mos sakkbeli alkotás fűződik. Hoffer Lipót 1839-ben született Budapesten, itt tanult meg sak­kozni, halála tehát bennünket, magyarokat is közelebbről érinthet. Ő még jelen volt a Pesti Sakk-kör ünnepélyes megnyitásánál 1864- ben, — mint erről a múlt évi Budapesten való időzése alkalmával előt­tünk megemlékezett, — tagja volt a Pesti Sakk-körnek 1865-ben is, de azután Párisba, majd 1870-ben Londonba került. Londonban csakhamar ismert és népszerű lett. Egy kisebb match­­ben Blackburne ellen öt játszma közül kettőt megnyert, majd egy helyi versenyen lett első győztes. Kiváló játékerejénél fogva mester­játszónak tekintették, bár nyilvános versenyeken nem vett részt. Magyar születésű lévén, a magyar vonatkozású dolgokat nem vonta az osztrákkal egy kalap alá — mint ez sok külföldi lapban ta­pasztalható, — hanem játszóink magyar voltát mindenkor kidomborí­totta. Erre pedig elég alkalma volt, mert egész életében a sakkirodalom terén működött. Hoffer Lipót 1879-ben indította meg Zukertorttal együtt a „Chess Monthly“ c. havi sakkújságot, melyet magas színvonalon tartva