Magyar Szó, 1982. május (39. évfolyam, 132-147. szám)

1982-05-24 / 140. szám

10 SPORTVILÁG MAGYAR SZÓ II Spartacus beérte a Dinamót és a isiiket A Borac megnyerte a banjalukai rangadót — Pontot szerzett a Proleter Bugojnóban — A kikindaiak simán győztek a Kozara ellen II. liga - nyugat Qd ídOS ^ A JÓ MINŐSÉG FOGALMA A 28. forduló eredményei: Borac—Dinamo 3:1, OFK Kikinda— Kozara 3:0, Rudar—Celik 0:5, GOSK-Jug—Solin 4:1, Spartacus— AIK 2:1, Leotar—Jedinstvo (Br) 2:0, Iskra—Proleter 1:1, A bihaéi Jedinstvo szabad volt. A következő forduló: AIK—GOSK-Jug, Jedinstvo (Br)—Spar­tacus, Celik—OFK Kikinda, Iskra—Borac, Jedinstvo (Bih)—Leo­tar, Solin—Rudar, Kozara—Dinamó. A Proleter szabad. 1. DINAMO 27 16 4 7 63:23 36 2. CELIK 27 15 6 6 60:27 36 3. SPARTACUS 27 15 6 6 35:17 33 4. BORAC 27 13 8 6 46:20 34 5. ISKRA . 28 12 7 9 36:24 31 6. OFK KIKINDA 27 12 6 9 35:29 30 7. PROLETER 28 11 tí 11 37:36 28 8. LEOTAR 27 12 4 11 31:36 28 9. JEDINSTVO (Bih) 27 9 8 10 30:32 26 10. AIK 27 10 5 12 30:29 25 11. KOZARA 27 11 3 12 33:42 25 12. SOLIN 27 10 4 13 41:44 24 13. JEDINSTVO (Br) 27 9 8 10 28:34 24 14. GOŠK-JUG 27 9 7 12 23:32 23 15. RUDAR 27 3 4 20 13:70 10 A táblázat: Bajnokjelölthöz nem méltó játékkal Spartacus—AIK 2:1 (Orl) Városi stadion, mintegy 400 néző, já­tékvezető Skiulic (Szarajevó), góllövők: Dragojevic­­az 53. peresben (tizenegyes­ből!) és a 62. percben, valh­aimetint Lu­kic­­a 25. peresben. SPARTACUS: Popovié, Rajfai, Dju­­rovié, Mamiié (Radović), Ivošević, Lji­­ljak, Stakić, Ciurčić, Dragojević, Vrga, Nyári (Tminié). AIK: Verebes, Bakié, BamjegJav, Boš­­njak, R. Kovács. Ország (Futó), Lukié, Bošković (Knežević), Savié. Agibaba, Mitié. A győzelem ellenére tte csalód­ott­tan távoztak a városi s­tadion­ból a Spar­tacus szurkolói. Az idei ba­jnokság so­rán a Spartacus még nem­ játszott ilyen gyengén egyet­len hazai mérkő­zésen sem. Ha a topolyaiak történe­tesen nagyobb lendülettel és nagyobb érdeklődéssel küzdenek, akkor keve­sen hitték volna, hogy a Spartacus mind a két pontot megszerzi. Ilyen gyenge játékot már régen­­muta­ttak a szabadkaiak, nagyon megláts­zott a csa­paton, hogy a játék két irányítója és szervezője, Milanovic és Sk­iuepcevic ezúttal hiányolták a csiapartbot, a töb­­bi­ek ugyan igyekeztek, de sehogyan sem tudtak kecsegtető unmaiansaikat összehozni. Az igazsághoz azonban hoz­zátartozik az i­s, hogy a topolyaiak iőapusa, Verebes, nagy formáiban vé­­dett, 3-4 hatalmas lövést hajtott. Mindent összegezve, a Spartacus sze­rencsés körülmények között jutott a pontosához, és ezzel a gyötrelemmel to­vábbra is versenyfutá­siban állt az első helyeik, amelyet a következő fordu­­lókb­an ilyen, játékkáls, nem szerezhet meg. A kezdeti­­tapogatózás után a szabad­kaiak kezdtek erélyesebbein tármiad­ni, és Ölnie ,már a 3­ perciben, egy 50 mé­teres szóló ,után hatalmas lövést eresz­tett meg Verebes kapujára, de a lab­da néhány centiméterrel a léc fölé szállt. Egy percre rá a topolyaiak támadása után egy bal oldali beadást 7­0 méter­ről Lukic kitűnően fejelt a bal felső sarokba, de ekkor Popovic remekelt, szögfestre öklözte a labdát. A követ­kező helyzet Stakic előtt adódott a 9. percben, de a tizenhatosban buktat­ták. A játékvezető sapja azonban néma maradt. Ezt követően mezőnyjátékkal telt el az idő, ma­jd amikor a szabad­kaiak legjobban támadtak, a 23. perc­ben Savié a félvon­alrón­ elfutott, egy előre rúgott felszabadító labdával, és bár lövését Popovic kiütötte, a­z ott tenmő Lukiic a tehe­tetlen kapus mellett a hálóba lőtt, s ezzel megszerezte a vendégeknek a vezetést. Négy percre rá, a 30. percben, szin­tó teljes egészében megismétlődött az akció, de ezúttal Savic lövése kapu mellé szállt. Az első félidő végéig a mérkőzésnek nem­ volt más említésre méltó eseménye. A második félidőben a szabadkaiak mindent egy lapra tettek fel, de lát­szott, hogy­­nem­­megy nekik a játék, támadásaik nagy akadályokkal gördül­tek, és az ágen erélyes topolyai véde­lem először az 52. percben ingott meg, amikor Vrga Labdájával Tminic elfu­tott­­a bal szélen, hátraigazí­to­tt, és Ra­­dovic m­in­tegy 14-15 m­éterről hat­almas lövést eresztett meg, de a biztos gól­nak látszó labdát Verebes a szögletre mentette. A beívelt­­szögletet a Spar­tacus játékosai megtold­ották, Kovács Róbert azonban kézzel érintette a la­b­­lát, s így a játékvezető, jogosan, 11-est ítélt, amelyet Dragojevic biztosan­ ér­tékesített. Az egyenlítést követően már a Sparr­­atacusé volt a játék irányítása, és nem sokait kellett várni a győztes gólra sem. A 62. percben ismét Vnga labdá­jával Bra­gojevic elszökött, és mintegy 16 méterről, jobbról, a hosszú sarok­ba lőtt. A labda a vetődő kapus mel­lett a hálóban­­kötött ki. A veizeté°t követően mindkét csapatnak akadtak helyzetei, de míg a topolyai csatá­ro­k el­ügyetlenkedték őket, a másik olda­lon Verebes kapus mindent mentett. A szabadkai csapatból nehéz bárkát is kiemelni, mégis a többinél egy ár­nyalattal jobban játszott Ivošević, Sk­i­­l­j,Fik és Curčić, míg a vendégeik leg­jobbja Verebes kapus volt. Rajta kí­vül kielégítő teljesítményt nyújtott Banjeeniar és Lukic. Skuljc játékvezető, kisebb hibáktól elittekintve, jól vezette a mérkőzést. Cs. J. II. liga — Kelet A 27. forduló eredményei: Pobeda —Radnički 4:1, Mogren—Galenika 0:2, OFK Titograd—Liria 0:0, Borac—Sut­­jeska 3:0, Rád—Bor 1:1, Trepča—Du­­bočica 4:0, Timok—Sloboda 2:0, Na­­predak—Priština liL A táblázat: 1. Galenika 27 16 7 4 51:17 39 2. Trepča 27 15 6 6 46:29 361 3. Timok 27 12 7 8 32:29 31 4. Sutjeska 27 11 8 8 24:23 30 5. Rád 27 10 8 9 32:27 28 6. ВОГ 27 9 9 9 33:22 27 7. Napredak 27 9 9 9 30:26 27 8. Sloboda 27 10 7 10 21:30 27 9. Priština 27 9 7 11 31:27 25 10. Borac 27 9 6 12 23:26 24 11. Radničkl 27 9 6 12 29:34 24 12. Liria 27 7 10 10 24:32 24 13. Dubočica 27 8 8 11 18:34 24 14. OFK Titograd 27 9 5 13 31:41 23 15. Mogren 27 8 6 13 20:35 22 16. Pobeda 27 7 7 13 31:38 21 Meglepetést keltett a felfiatalított csapat OFK Kikinda—Kozara 3:0 fi*) Kiikinda, városi stadion, 500 néző, vezette Uran (Maribor). Góllövők: Siv­­oev, Rodié és Bilbija. OFK KIKINDA: Gol­janin, Bursac, Suboić, Culibrk, Zečević, Zec, Klaš­­nja, Rodic, Bilbija (Bajic), Grubor, Er­­ković (Sivcev). KOZARA: Smajié, Trešnjić, Hadžić, Kuljanin. Zeniéanin, Mandžukiić, Un­­kié (Demo) Numanspahié, Lazovié (Lu­kié), Gajié, Raos. A kisszámú nézőközönséget igen kel­lemesen meglepte a felfiatalított hazai együttes amely legjobbjai:­ Popovic, Kovilaj­a, Kosié, Pantelic, Karanovic, Hun, Borovnica és Pilipovic nélkül lépett pályára. Az első gólig elég so­kat, egészen a 40. percig kellett várni, a számtalan kínálkozó alkalom elle­nére. Ekkor Gruber végzett el egy jobb oldali szabadrúgást, a labdát átívelte a bal oldalra , Sivčevhez, s az kapásból a hálóba vágta. A 24. percben a Kikin­da ellentámadása végén Smajic kapus lerántotta Rod­icot, azonban a 11-est a vendégek kapuvédője kivédte. A Ko­zara játékosai a 38. percben lőttek elő­ször a hazaiak kapujára. A folytatás­ban mindent megtettek a vendégek, hogy kiegyenlítsenek, a kikindaiak vé­delme azonban jól állta a sarat. Ugyan­akkor veszélyes ellentámadásokat ve­zet­tek a Kozara kapuja ellen. Az egyik ilyen akció végén, amikor Bursac in­dította Rodicot, ez utóbbi mintegy 16 méteres lövéssel 2:0-ás vezetéshez jut­tatta együttesét. Mintegy negyedórá­val később Bilbija pecsételte meg a vendégek sorsát, amikor védőjátékosok­kal körülvéve a hálóba sikerült jut­tatnia a labdát.­A játékvezető a találkozó szintjén végezte munkáját. M. O. Külföldi labdarúgó-bajnokságok SVÁJC A 27. forduló eredményei: Vevey— Young Boys 2:2, Chiasso—St. Gallen 2:1, Luzern—Lausanne 1:0. Az élcsoport: Servette és Grasshop­pers 43, Xamax és Zürich 40 pont stb. NDK A 25. forduló eredményei: Carl Zeiss —Ohemie (B) 3:0, Erfurt—Sachsenring 5:2, Vorwärts—Wismut 3:0, Hansa- Energie 2:1, KMS—Dynamo (D) 1:1, Lo­komotive—Magdeburg 3:2, Chemie (H) —Dynamo (B) 2:2. Az élcsoport: Dynamo (B) 40, Vor­wärts 33, Lokomotive 32, Carl Zeiss 32, Dynamo (D) 32, Magdeburg 30 pont stb. BULGARIA A 27. forduló eredményei: Szlávia— Beroe 3:1, Trákia—Szliven 2:0, Marek— Botev 0:0, Szpartak—Cserno­more 3:2, Levszki/Szpartak—Lokomotiva 2:1, CSZKA—Akademik 3:1, Etur—Haskovo 1:1, Csernomorec—Balaszk­a 6:0. Az élcsoport: Levszki/Szpartak 41, CSZKA 39, Szlávia 31 pont stb. HOLLANDIA Az utolsó forduló eredményei: Wil­lem II.—PEC 3:1, Feyenoord—Twente 3:3, NEC—De Graafsap 2:0, Haarlem- Ajax 1:3, Alkmaar—Dan. Haag 5:2, Ro­da—Groningen 4:3, Utrecht—Sparta 0:1, Go Ahead—NAC 2:1, Maastricht—PSV 1:7. Az élcsoport: Ajax 56, PSV 51, Alk­maar 47, Haarlem 42, Utrecht 39 pont stb. A ligából a Maastricht, a Den Haag és a De Graafsap esett ki. SKÓCIA A kupa döntőjében a hosszabbítás után az Aberdeen 4:1-re legyőzte a Rangerst. A rendes játékidőben 1:1 volt az eredmény. NSZK A 33. forduló eredményei: Kaisers­lautern—Nürnberg 2:1, Bayer—Borussia (M) 0:0, Darmstadt—Stuttgart 3:3, Wer­­ der-Duisburg 5:1, Fortuna—Hambur­ger 3:3, Karlsruhe—Eintracht (F) 2:2, Eintracht (B)—Köln 4:4, Borussia (D)— Bochum 3:2, Bayern—Arminia 3:2. Az élcsoport: Hamburger 47, Köln 45, Bayern 43, Borussia (D) 41 pont stb. AUSZTRIA A 35. forduló eredményei: Austria (B)—Sturm 6:1, WSC—LASK 3:2, Inns­bruck—Austria (S) 9:0, VOEST—Rapid 1:0, GAK—Admira 1:0. Az élcsoport: Rapid 45, Austria (B) 44, GAK 36 pont stb. HELSINKI. — Az ifjúsági Európa­­bajnokság első fordulójának eredmé­nyei: NSZK—Észak-Írország 1:0, Szov­jetunió—Ausztria 4:1, Bulgária—Spa­nyolország 2:1, Lengyelország—Belgium 1:0, Csehszlovákia—Finnország 2:1, Por­tugália—Magyarország 2:1, Skócia—Al­bánia 3:0, Hollandia—Törökország 3:1. TOULON. — A nemzetközi ifjúsági torna második fordulójának eredmé­nyei: Csehszlovákia—NDK 2:0, Fran­ciaország—Portugália 1:1. VANCOUVER. — A nemzetközi tor­nán a Hajdúk az utolsó helyen végzett, miután 2:1-re kikapott a Manchester Unitedtól. A tornát a Seattle nyerte, amely az utolsó fordulóban 1:1-et ját­szott a rendező Vancouver együttesé­vel. CHRISTCHURCH. — Barátságos nem­zetközi mérkőzésen Új-Zéland váloga­tottja 1:0-ra kikapott az új angol első ligás Watfordtól. LISSZABON. — A kosárlabda EB B-csoportjának eredményei: NSZK— Finnország 65:64 (35:24), Magyarország— Anglia 89:34 (49:46), Svédország—Por­tugália 88:82 (51:38), Bulgária—Görög­ország 90:81 (47:35), Hollandia—Romá­nia 76:74 (44:36), Belgium—Törökország 76:75 (21:41). NYUGAT-BERLIN­ — Mima Jaušovec bejutott a negyeddöntőbe az NSZK nyílt teniszbajnokságán. A harmadik fordulóban 6:3, 6:2 arányban legyőzte a dél-afrikai Mouldot. KAJAK-KENU A Belišće átvette a vezetést Dobojban tartották meg a szövetségi kajak-kenu liga negyedik fordulójá­nak versenyét. A Ljubek és Djolic vezette belišćeiek bizonyultak legjobb­nak, 16,5 pont előnnyel nyertek a brč­­kói Harid Suljic csapata előtt, és át­vették tőle a vezetést. A negyedik forduló utáni élcsoport: Belišće 455,5, Harid Suljic 440,5, Val 348,5, Borovo, Djuro Salaj 273, Oriolik 251 ponttal stb. A MILÁNÓI KOMPUTER CSAK TUDJA A világbajnoki döntőben Brazília—Spanyolország 2:1 — Jugoszlávia továbbjut, Magyarország nem Tulajdonképpen már kár is a spanyolországi hercehurcáért: Mi­lánóban olasz labdarúgó-szak­értők és az angol fogadóirodák mindentudói a legkülönfélébb adatokkal teletápláltak egy kom­putert, és lejátszották az egész labdarúgó-világbajnokságot. A gép rideg volt és könyörte­len. Nem gondolt arra, hogy az eredmény megadásával valósággal kést forgat a dicsőségre áhítozó olaszok szívében: azt jövendölte, hogy Itália labdarúgó-bűvészei csak a legjobb 12-ig jutnak el, ott aztán befejezik szereplésüket. Az okos masina úgy tudja, hogy Jugoszlávia tovább jut a csoport­jából, Magyarország viszont nem, mert Argentína és Belgium mögé szorul. A milánói komputer szerint az egyes csoportokból az alábbi együttesek jutnak tovább: 1. csoport: Olaszország, Peru, az utóbbi jobb gólkülönbséggel Ausztria előtt; 2. csoport: NSZK, Chile; 3. csoport: Argentína, Belgium; 4. csoport: Anglia, Franciaor­szág; 5. csoport: Spanyolország, Jugo­szlávia; 6. csoport: Brazília, Szovjet­unió A legjobb 12 mint ismeretes, négy újabb csoportot alkot. A mi­lánói „elő-világbajnokság” szerint az alábbi csoportok jönnek létre: 1. csoport: Olaszország, Argen­tína, Szovjetunió , 2. csoport: NSZK, Anglia, Ju­goszlávia 3. csoport Peru, Belgium, Bra­zília 4. csoport: Spanyolország, Fran­ciaország, Chile A computer szerint Argentína, az NSZK, Brazília és Spanyolor­szág­­kerül az elődöntőbe. Innen kezdve a gép már részletes ered­ményekkel is szolgált. Eszerint Spanyolország úgy jut a villágbajnoki döntőbe, hogy Usarte góljával 1:0-ra legyőzi az NSZK-t, míg a másik ágon Bra­zília 4:1-re lelépi a világbajnoki címet védő Argentínát. A harmadik helyet az NSZK szerzi, Kaltz góljával 1:0-ra ver Argentínát. A világbajnoki címért Brazília és Spanyolország mérkőzik, a bra­zilok 2:1-re győznek, így ők lesz­nek a világbajnokok. Az első félidőben Zico és Isidore góljával 2:0-ás vezetéshez jutnak a vendég brazilok. Szünet után a spanyolok heves támadásba kezdenek, Brazí­lia csak védekezik, de a hazai le­génység csak szépíteni tud Satrus­­tegui góljával. Tehát a masina már mindent tud. Biztosan rácáfolnak a labda­rúgók Spanyolországban. Átadták a díjat a sportlövőknek A becsei községi céllövőszövetség és a Simin Slavko Céllövő-egyesület köz­ségi pionír céllövőversenyt szervezett légpuska kategóriában. Az öt hétig tar­tó küzdelem, melyben 4 általános is­kolából és a becsei felderítőcsapatból öt fiú- és három leánycsapat verseny­zett, a napokban befejeződött. A díj ünnepélyes átadására vasárnap délelőtt került sor. Mind a fiúknál, mind a lá­nyoknál a becsei Petőfi Sándor iskola céllövői lettek a csapatgyőztesek. A fiúknál második a Samu Mihály, a har­madik pedig a Sever Djurkic iskola csapata. A lányoknál második a Sever Djur­icic, harmadik a Samu Mihály együt­tese. Díszoklevelet és sportérmet ka­pott Gyurinka Róbert, Ricz Ferenc, Csizmár Zoltán, Pojzán Ildikó, Brasnyó Szilvia és Varnyú Irén, továbbá több pionír jó céllövő oklevelet. s. o. Bonyodalmak Vujkovicék körül A Spartacus ökölvívó Klub a Testnevelési Szövetséghez fordult bel, amelyet a klub elnöksége a Sza­badikai Testnevelési Szövetség Elnök­ségéhez intézett. Eszerint a klubban már április 13-án fegyelmi eljárást in­­dítottak Vujkovic és Tumbas ellen, mert nem tesznek eleget versenyzői kötelezettsége sincs irántuk, magyarán is csatlakozott a követelőzőkhöz, s ve­lük együtt Vućić sincs a csapatban, jóllehet ez utóbbi valószínűleg újra a kötelek közé léphet. A Spartacus elnöksége értesítette a Testnevelési Szövetséget, hogy az emlí­tett ökölvívók lakást kaptak az érdek­­közösségtől, , továbbá, hogy semmilyen kötelezettsége sincs irántuk, magyarán szólva mindent megkaptak, amire jo­guk van az érvényben levő szabályza­tok, előírások és gyakorlat alapján. Ennél fogva a klub kénytelen fegyel­mi intézkedéseket foganatosítani, és nem tehet eleget bármilyen zsarolás­nak, távozási kérelemnek stb., tekin­tettel arra, hogy élversenyzőkről, to­vábbá egy, Szabadkán népszerű sport­ághoz tartozó klubról és annak ered­ményeiről van szó. Az elnökség fontos­nak találta, hogy nyilvánosságra hozza ezirányú ténykedését. A Testnevelési Szövetség Elnöksége péntek esti ülésén tudomásul vette a tájékoztatót, de nem mondott róla vé­leményt, hanem megbízta egyik tagját azzal, hogy vegyen részt az ökölvívó­­klub elnökségének ülésein és adjon tá­jékoztatást a fejleményekről. V. I. Úgy látszik, a Spartacus ökölvívó Klub legkiemelkedőbb versenyzői nem tértek jobb belátásra, ökölvívás he­lyett követelődzéssel foglalkoznak. Legalábbis ez derül kii abból a levél- ASZTALITENISZ III. Testvériség—egység Kupa — Zmajevo Szombaton tartották meg 8 csapat részvételével Zmajevón a hagyományos Testv­ériség—egység Kupát, amely színvonalas játékot, izgalmas mérkőzé­seket hozott. A verseny ezúttal nem­zetközi jellegű volt, hiszen 2 magyar­­országi csapat is szerepelt (Pécs I. és Pécs II.). Az első helyet a várakozásoknak megfelelően a helybeli Zmajevo—Car­­nex csapata szerezte meg, amelyben vendégként ezúttal az I. ligás Borovo erőssége, Djordje Bošnjaković szere­pelt. A döntő eredménye: Zmajevo-Carnex —Radujički (Újvidék) 5:0 (Bošnjaković— Zakić 2:1, Debeljacki—Aj­kum­c 2:1, Szurok—Dezső 2:0, Bošnjaković—Ajku­mc 2:1, Szurok—Zakic 2:0). A 3. he­lyért: Celarevo—Temerin 5:2. A végső sorrend a következő: 1. Zma­jevo-Carnex, 2. Radmnicki, 3. Celarevo, 4. Temerin. A torna legjobb játékosa Bošn Jakovic volt, aki minden ellen­felét legyőzte. D. A. Vízilabda TBILISZI. — A nemzetközi vízilab­datornát Románia válogatottja nyerte a Szovjetunió és Spanyolország előtt. Az utolsó forduló eredményei: Romá­nia—Hollandia 12:11, Szovjetunió—Spa­nyolország 6:6, Kuba—Grúzia 12:10, Szov­j­etunió (főiskolások)—Svédország 11:6. A végső sorrend: Románia 12, Szov­jetunió 11, Spanyolország 10, Szovjet­unió (főiskolások), Kuba 7, Hollandia 5, Grúzia 4, Svédország 0 ponttal. ATLÉTIKA KrempL nyerte a kumroveci maratont A jubiláns, 30. partizánmenetelés el­nevezésű kumroveci maratont a mari­bori Mariján Krempl nyerte. A zág­rábi Sportske novosti napilap védnök­sége alatt megtartott versenyben 445-en vettek részt az ország minden vidé­kéről. A sorrend: 1. Krempl (Maribor) 1:18,30,8, 2. Kajan (Szarajevó) 1:20,39,2, 3,4. Falep (Maribor) és Loncarevic (Sza­rajevó) 1:22,45,7 órás eredménnyel stb. 1982. május 24., hétfő Az Egység és a Partizán a kishegyesi torna győztese Kishegyes a helybeli Egység GM 25 éves fennállásának alkalmából kézilab­datornát tartottak, amelyen a kanizsai Potisse, a békésszentandrási Spartacus, és a hazai Egység Gradamont női csa­pata, valamint a horgosi Partizán, a bajmoki Radnicki, a szabadkai Sever és a kishegyesi Egység GM férfi csa­pata vett részt. A nők csoportjában az Egység GM csapata bizonyult legeredményesebb­nek. Eredmények: Egység—Spartacus 20:15 Egység—Potisje 17:16, Potisje—Spar­tacus 18:13. A férfiaknál a következő eredmé­nyek születtek: Egység—Sever 16:33, Partizán—Rađnički 33:23, Egység— Partizán 25:31, Rađnički—Sever 21:27, Partizán—Sever 26:21, Egység—Rad­­nički 22:29. A helyezés: 1. Partizán, 2. Sever, 3. Radnicki, 4. Egység. A női mezőny legjobb játékosa Ró­zsa Katalin (Potisje), míg a férfiak­nál Anton Benoii (Sever). A tornát Kundaéina, Golisija (Sza­badka), valamint Veszter é­s Lázár magyarországi bírók vezették. B. B.