Magyar Szó, 1983. június (40. évfolyam, 148-162. szám)

1983-06-06 / 153. szám

Sportvilág ХШ. évf., 23. (598.) szám A MAGYAR SZÓ HÉTFŐI MELLÉKLETE 1983. június 6., hétfő Szerkeszti: SZÁNTÓ ZOLTÁN 23. KOSÁRLABDA EB, NANTES Meneghafték kezébe került az ara Olaszország—Spanyolország 105:96 (45:38) a bajnoki címért vívott mérkőzésen Szombaton este a framedaeniszá­ Rr Nantes-ban legördült a függöny a 23. kosárlabda Európa-bajno­kság színpadán, amelynek zárójeleneté­ben, az aranyéremért folytatott küzdelemben Olaszország és Spa­nyolország együttese találkoo­ott. Az Európa-baj­noki címet az olaszok szerezték meg, miután 105:96 (45:38) arányú győzelmet arattak a spanyolok felett. A mér­kőzést mintegy 8000 néző előtt játszották Gline (Kanada) és Nichols (USA) bírók vezetésével. Olaszország: C ágii er is 7, Tóműt, Eonamco 8, Gilardi 16, Costa, Brumamonti 6, Viliadta 20, Mene­­ghin 7, Ríva 8, Vecchiato 1.2, Mar­­zorati 6, Saicchettí. IS. Spanyolország: Artega, Creus, Si­­biliio 12, Mairgadl 4, Jimenez 15, Komaiy 8, Martin 17, Coirbadan 7, Solozabatl 2, De la Grúz, Ittuiriaga 10, San Epifanio 21. Habár az azausirók kezdettől fogva (1935, Genf) szerepelnek a kontinens bajnokságain, csak ez­úttal, a 23. EB-n sikerült első íz­ben megszerezniük a bajnoki cí­met és a vele járó aranyérmet. Ezt megelőzően 1937-ben és 1946- ban kijutott neki­k az ezüstérem, de azóta nem sokkal dicseked­hettek az európai mezőnyben. Ez­úttal sokkal megkönnyítették a dolgukat a spanyolok, döntős ve­­télytársai­k, akik „tisztogatták” előttük az utat, lelépt­etve a­z arany­ igénylők közül a 13-szoros Eu­rópa-bajnok Szovjetuniót. Az elődöntőben, mint ismeretes, Mi­guel Diaz tanítványai valóságos haditettet vittek régihez a zbor­­naja komanda legyőzésével, az olaszok pedig ugyanakkor a jóval gyengébb hollandokat múlták fe­lül. Az Európa-­bajnoki címért vívott döntő küzdelem során meglátszott, hoigy a spanyolok már előzőleg, a szovjetek elleni mérkőzésen „elég­tek” a nagy akarásban. Ily mó­don az olaszok ellen csak a­z első 15 percben tudták tartani magu­kat, amikor 9 pont különbséggel is vezettek. Az azzurrreknek csak a 16. percben sikerült egyenlíteniük (34:34), s azt követően át is vették a vezetést, ami a 29. percben már 9 pontot tett fel (73:64), majd há­rom perccel a befejezés előtt 7 pont volt a különbség, s az ola­szok győzelme többé nem is volt kérdéses, bár utolsó kísérletként a spanyolok igencsak szorongatták őket. Az 5. helyért vívott küzdelem­ben Franciaország 92:88 (42:41) arányban legyőzte Izraelt, a 9. helyet pedig Lengyelország szerez­te meg, miután 77:73 (38:40)-re le­győzte Csehszlovákiát. A végső helyezési sorrend: 1. Olaszország 2. Spanyolország 3. Szovjetunió 4. Hollandia 5. Franciaország 6. Izrael 7. Jugoszlávia 8. NSZK 9. Lengyelország 10. Csehszlovákia 11. Görögország 12. Svédország Az els­ő neyolse helyezett jogot szerzett az 1985. évi Európa-ba­j­­nokságra, amelyet a­z­ NSZK-ban rendeznek meg. Galisz volt a legeredményesebb Nafcolasz Galisz, Görögország vá­logatottjának tagja (20 éves, 185 cm magas) volt a­z idei kosárlabda EB legeredményesebbje: hét mér­kőzésen 231 pontot íratott fel, ami mérkőzésenként 33 pontot tesz ki. Íme az EB tíz legeredményesebb játékosa: Gailisz (Görögország) 231 Radovanovic (Jugoszlávia) és Kropíjak (Csehszlovákia) 149 San Epifanio (Spanyolország) 140 Szanyiél (Franciaország) 139 Jamsi (Izrael) 139 Szabonisz (Szovjetunió) 126 Su­bilio (Spanyolország) 120 Een­dreich (Svédország) 117 spont A szombati újvidéki találkozón Zovko ezzel a lövéssel szerezte meg a vezetést a Vojvodinának az OFK Beograd ellen: a bal sarok­ba tartó labdával szemben Skakic kapus tehetetlen volt. A mérkőzés előtt elbúcsúzott társaitól és a közönségtől Đorđe Vujkov, a piros-fehérek kapitánya, akinek ebből az alkalomból vi­rágcsokrot nyújtott át a pionír és az ifjúsági csapat kapitánya, to­vábbá a löki klub elnöke, ahol Vujkov pályafutását kezdte, vala­mint az OFK Beograd nevében Arandelovic gyúró. (zavle Djimatov k kivételei) TENISZ 657 420 frankos győzelem Franciaország nemzetközi tenisz­bajnoksága a párizsi Roland Gar­ros pályákon Patrick Noah győ­zelmével ért véget. A kameruni származású francia teniszező 6:2, 7:5, 7:6 arányban nyert a svéd Williander, a tavalyi bajnok ellen. Noah így 37 év elteltével az első francia, aki nyerni tudott ezen a versenyen. Legutóbb 1946-ban nyert francia, az a­kkor ismert Marcel Bernard, Noah 23 éves, ez az első Grand Slam győzelme és legnagyobb keresete. Az egyhetes mérkőzéssorozatban kiharcolt ve­retlensége pontosan 657 420 fran­cia frankot ér (a frank értéke kb. 11 új dinár). Hiába, nem üzlet a tenisz... ATLÉTIKA Cusmir fantasztikus világcsúcsa női távolugrásban Románia 28. nemzetközi atlétáfeai bajnokságán. Anisoara Cusm­ 11 743 cen­timéteres eredménnyel nagyszerű új világcsúcsot állított fel női távol­ugrás­ban Eredménye 22 centiméterrel jobb a korábbi csúcsnál, amelyért Cusmir néhány héttel ezelőtt szintén Buka­restben ért el. Cusmir nagy formában van, már az első ugrásban túlszár­nyalta a régi világcsúcsot. 727 centi­métert ugrott, és az ötödikben érte el a 743 centimétert. LISSZABON. — A Sorting nemzetközi atl­étisfeaa versenyén Dragán Zdiravkovic nagy státusfoam­ nyerte az 1509 méteres síkfutást Zdravikovic jó taktikát választott: lassú kezdet után a hajrában messze ma­ga mögött hagyta rivá­lisait. Eredménye 3:37,9 perc. Tolóhíradó A telítalálatos szelvényt 1. Galenika—Sloboda 2. Vojvodina—OFK Beograd 3. Vardar—Radniéki 4. Rijeka—Dinamo (V) Í5. Sarajevo—Željezničar 6. Osijek—Olimpija 7. Velež—Dinamo (Z) 8. Hajdúk—Budućnost 9. Partizán—C. zvezda ló. Duboéica—OFK Titograd 11. Sloboda—Napredak 12. GOSK-Jug—Celik 13. OFK Kiklnda—Bora« I. szövetségi liga Növelte előnyét a Partizan OSIJEK—OLIMPIJA 13 (0:1) Eszék, 500 néző, vezette Martinov­­ć (Titograd), góllövők: Todorovic a 84., illetve Iskra a 30., P. Ameršek a 80. és Katanec a 89. percben. OSIJEK: Alempić. Djeko, Buković (Redžepagić), Perié, Zeravlea, Ká­limé, Karačić. Iličić (Smudla), Todorović, Rakela, Lepinjiea. OLIMPIJA: Dalanović, Vujnović. Radević, Terčić, Klsner, Huđar*n, Bosnjak (P. Amersek), V. Ameršek, Iskra. Petrović, Katanec. Miután a hazaiak az első percekben két kapufát is lőttek, feljött az Olm­pi.ia. és a 30. percben Iskra révén vezetéshez jutott. Az eszéki egyen­lítésre törekedtek, de egy gyors ellentámadásból a 80. percben P. Amer­sek 2:0-ra növelte az Olimpija vezetését. Négy perccel később Todorovic szépített, de a hazaiaknak ennél többre nem tellett. Az utolsó másodper­cekben Kafeanec harmadszor is megadásra kényszerítette Alempic kapust. PARTIZÁN—CRVENA ZVEZDA 3:2 (1:8) Belgrád, M­H stadion, 55 0OO néző, vezette Korolije (Zágráb). Góllö­vők: Varga a 36., Mance a 62. és a 77., illetve Djurovic a 65. és Milosevic a 85. percben. PARTIZÁN: Stojié, Radovlé (MaSié). Rojcvié, Trifnnovié, Ješić, Ra­­danovié, Smajić, Varga, Mance, Vukotié (Dimitrijevié), Prekazi. CRVENA ZVEZDA: Stojanovié, Krmpotié. Komadina. Sugar. B. Gyn­­rovszki. Radovanovié, Sestié (Djordjjé), Djurovié, Blagojevié (Milojevié), Janjanin, Repéié. A fekete-fehérek a mérkőzés nagyobb részében fölényben játszottak, és megérdemelten szerezték meg a pontokat, amelyek aranyat érnek számuk­ra, hiszen a zágrábiak kikaptak Mosztárban. A Partizan a 36. percben jutott vezetéshez Stojanovic kapus és a Zvez­da egész védelmének hibájából. Előtte Mance, illetve Repésé hagyott ki jó helyzeteket. A 41. percben Janjanin egyedül állt Stojictval szemben, de fölé lőtt. A 62. percben jobb oldali szöglet után ismét tétovázott a piros­fehérek védelme, s a magára hagyott Mance közelről a hálóba fejelte a labdát. Néhány pillanattal később a fiatal Djurovic látványos akció után gyönyörű­­kapásgólt lőtt. Ezután feljavult a Zvezda, de a 77. percben Min­­céra ismét nem ügyeltek védői, s ő a kimozduló Stojanovic alatt, a háló­ba küldte a labdát, öt perccel a befejezés előtt Milosevic közelről a jobb sarokba fejelte a labdát. VARDAR:RADNICKI 2:1 (1:0) Szkopje, 10 000 néző, vezette: Vukasnovic (Újvidék). Góllövők: Ma­­nevszki a 2. és Petar Georgijevszki a 47., illetve Mitrovic a 61. percben. VARDAR: Grosev, Janevszki, Starijev, K. Dimitrovszki. szetinov, Bankovié. Zdravkov, Urošević, Manevszki, Petar Georgijevszki, Ringov (Szavevszki). RADNICKI: Milenkovié, Gavrilovié, HaliJovié (Gréié). Bojovié. Djfnn­­vfé, Drizié (Radosavljevié), Beganovié, Djordjevié, Mitrovié, Rinčić, Alek­­sié. A hazaiak idei legjobb játékukat nyújtották odahaza, sok helyzetet teremtettek, de pontatlanok voltak a nišiek kapuja előtt, s minimális győ­zelmet arattak. VELEZ—DINAMO (I) 3:0 (1:0) Mosztár, 18 000 néző, vezette Srepkovic (Knagujevac), góllövője: Baje­vic a 6., Skocnjic a 67. és 74. percben. VELEZ: Maric, Sešić, Juric, Bijedic (Prsk­alo), Matijevié, Djurasovic, Lucié, Skocajié, Bajevié ,Vlatjié, Vukoje. DINAMO (7): Vlak, Munjakovic, Z. Cvetkovic, Rumora, Zajec, Bog­dán, Krncevic, Cerin, Kranjcar, Mjinaric, B. Cvetkovic. A mosztáriak kiváló játékkal rukkoltak ki, és fölényüket már a 6. percben góllal koronázták. Sióic jobb old­ali beadásából a veterán Bajevic védhetetlenül fejelte a hálóba a labdát. A 32. percben a Dinamo nagy egyenlítési lehetőséget szalasztott el. A 67. percben Vladic a bal oldalról ívelte be a labdát és Skocajic csukafejese a hálóban kötött ki. Néhány perccel később ugyanaz a játékos szólóakcióból beállította a végeredményt. RIJEKA—DINAMO (V) 6:3 (5:0) RIJEKA, Acantridai stadion, 3000 néző, vezette Plaveic (Zágráb), gólö­­vő­k: Matiljan a 7. és a 39., Gracan a 12., Maibasa a 13., Skerjanc a 23. és Rucevic (öngól) a 75., illetve Halilovic a 48., Duspara a 65. és Ručević a 87. percben. RIJEKA: Zaveli, Mar.fanovié. Milenkovié. Lnkié. Radln. Juriöfé, Mial­­baša (Mladenovié), Graéan, Matrljan (Celović), Ružić, Skerjanc. DINAMO (V): Ivkovié. Bogdán, Mrsié. vitkovié (Gotal). Novoselae, Ruéevié, Hohnjec, S. Lušić, Seéer, Duspara, Halilovié (Miadina). Gólzáporban élvezhetett a közönség, a rijekaiak nagy arányú győzel­mükkel biztosították bennmaradásukat. Ez volt a hazaiaik legjobb tavaszi teljesítménye. HAJDÚK—BUDUCNOST 4:1 (2*) Split, poljudi stadion, 15 000 néző, vezette Soltartjc (Maribor). gólövé­k: Zoran Vujović a 15. és a 63., Pešić a 30. és Vulić a 73., illetve Gogić az 58. percben. HAJDÚK: Simović, Cukrov, Miljuš (Krsticevic), Celic, Ргћтогас, Re­­lic, Zlatko Vujović, Pešić (Viln­c), Zoran Vujovic, S­alov, Adamovic. BUDUCNOST: Djukanovic, Vlahovic, Brnovic, V­aisavl­jevic, Drobnjak, Gogić, Božović (Koljenovic), Vesović, Janović, Radovic, Had Siosmanovic. A Vujovic fivérek rendezésében kitűnő előadást látott a sulit­ közön­ség. A hazaiak győzelme még akkor sem vált kérdésessé, amikor a ven­dégeknek sikerült 2:1-re szépíteniük. A hajrában a Hajdúk nagy fölény­ben játszott és rászolgált a nagy arányú győzelemre. SARAJEVO—ZELJEZNICAR (18 Szarajevó, kosovói stadion, 20 000 néző, vezette: Vrajlé (Belgrád). SARAJEVO: Djurovié. D. Božovlć, Radelja-š, Janjoš, Jozié. Hadžtbe­­gié, Smajié (Miiok), Vukiéevié. Muse mié, B. Božović (Vujiéevié), Merda­­novié. ZELJEZNICAR: Sujica, Rer Jan. Ivanovié, Skoro, Capljlé, Cflfé, Bab­­tlé, Odovié (Ušanović), Paprica, Baždarević, Grabo. A nagy érdeklődéssel várt helybeli rangadón gyenge játék után meg­osztoztak a pontokon az ellenfelek. Galenika—Sloboda 0:2 Vojvodina—OFK Beograd 3:2 1. PARTIZAN 31 16 10 5 55:34 42 2. HAJDUK 31 12 15 4 48:31 39 3. DINAMO (Z) 31 13 13 5 53:38 39 4. RADNICKI 31 14 8 9 40:38 36 5. C­ ZVEZDA 31 12 10 9 51:46 34 6. SLOBODA 31 11 11 9 42:29 33 7. VARDAR 31 12 9 10 38:40 33 8. VOJVODINA 31 11 10 10 35:50 32 9. OLIMPIJA 31 9 13 9 28:28 31 10. SARAJEVO 31 10 10 11 41:39 30 11. VELEŽ 31 11 7 13 51:50 29 12. ZELJEZNICAR 31 9 11 11 32:35 29 13. DINAMO (V) 31 11 6 14 59:55 28 14. BUDUCNOST 31 10 8 13 32:45 28 15. RIJEKA 31 9 9 13 47:49 27 16. OSIJEK 31 10 7 14 45:49 27 17. OFK BEOGRAD 31 7 9 15 32:44 23 18. GALENIKA 31 4 10 17 29:52 18 A következő forduló: C. zvezda—Hajdúk, Budućnost—Velež, Dinamo (Z)—Osijek, Olimpija—Sarajevo, Željezničar—Rijeka, Di­namo (V)—Vardar, Radnički—Vojvodina, OFK Beograd—Galenika, Sloboda—Partizán.