Magyar Szó, 1985. április (42. évfolyam, 104-117. szám)

1985-04-22 / 110. szám

Sportvilág A MAGYAR SZÓ HÉTFŐI MELLÉKLETE Szerkeszti: SZÁNTÓ ZOLTÁN XV. évf., 16. (691.) szám 1985. április 22., hétfő Most már süthetjük az ökröt A Metaioplastika a nagy győztes a Bajnokcsapatok Európa Kupájában Madridban. Metaioplastika—Atletico 30:20 (16:9) Megtartották ígéretüket a sabad­ Metaloplastika játékosai. Győze­lemmel fejezték be a nagy ver­senyfutást. Mi több: Madridban tízezer lelkes spanyol szurkoló je­lenlétében még súlyosabb veresé­get mértek a spanyol bajnokra, mint egy héttel előbb a Zorka csarnokában. A Metaloplastika ellenállhatat­lan volt ebben a rangos kupában, minden ellenfelét kétszer győzte le: odahaza és idegenben. Köny­­nyű volt a rajt, a plzeni Skoda hamar összeomlott. Valamivel ke­ményebb dió volt a román Steaua. Végre azt is sikerült nemcsak Sabacon, hanem Bukarestben is legyőzni. Nem kerülte el a kétsze­res vereség sorsát az izlandi baj­nokcsapat sem, a Hafnarfjardar, s a végére maradt a madridi Atleti­co. Ezt a csapatot odahaza a Me­­taloplastika hétgólos különbséggel győzte le, a visszavágón — mint az a BEK bajnokának illik is — még értékesebb győzelmet aratott, 30:20-ra verte. Tavaly is ilyen diadalmas me­netben hittek bajnokcsapatunk szurkolói. Az első döntőben a Me­taloplastika négygólos vereséget szenvedett. Négy gól nem a világ — mondták Isakovicék, és kék plakátokkal árasztották el váro­sukat. Készült a nagy lakoma. Az ökröt is sütötték a Sabaci ut­cán ... De a Dukla meglepte baj­nokunkat.­ Csak négygólos különb­séggel kapott ki Sabacon, és a szerencse is elpártolt a Metalo­plastikától. Most valóban le lehet taglózni az ökröt. Itt a nagy siker, a Me­taloplastika a BEK győztese. Harmadszor jutott egy jugoszláv csa­pat a nagy francia sport­napilap, a L’Equipe serlegéhez 1972-ben a bjelovari Partizán győ­zött, bizonyítván, hogy abban az éven nem a véletlen művének volt köszönhető az olimpiai arany­érem, amelyet Jugoszlávia nyert. 1976-ban a banjalukai Borac irat­kozott fel a BEK győztesek listá­jára, s most, a Los Angeles-i nagy siker után, az olimpiai arany­érem mellé a Metaloplastikának jutott a BEK serlege. (t. g.) fi végén sima nézők* lett belőle Vojvodina—Osijek 3:0 (1:0) Újvidéki városi stadion, 6000 néző, vezette Folic (Titograd). Góllövők: Zovko a 22., Curčić a 68. és Novakovic (11-esből) a 78. percben. VOJVODINA: Jovanić, Đurović, Mészáros, Vrga (Cimbal), Zovko, Dimi.rié, Marié; Ilié; Curcié, Ani­­íic (Mijic), Novakovié. OSIJEK: Davidovié, Zeravica, Manojlovié (Ivaraéié), Kasalo, Ká­limé; Kostić; Božić, Popovié, Ku­­kurié, Rakela, Alar (Pejié). Az elefán úgy látszott, hogy a hagyományoknak megfelelően a Vojvodina ezúttal is megkínlódik kellemetlen stílusú ellenfelével, de a végén mégis sima győzelmet aratott. A vendégek az első fél­időben nyolc emberrel is védekez­tek, méghozzá a térfelükön szo­ros emberfogást alkalmazva, ami­vel általában sikeresen megzavar­ták a piros-fehérek akcióit, de en­nek ellenére az újvidéki gárda időnként tetszetős és veszélyes ak­ciókat vezetett, úgyhogy már az első negyvenöt percben több gól­lal is vezethetett volna. Az első helyzetet a 7. percben hagyta ki Novakovic, aki ugyan látványosan tisztára játszotta magát, de bombájába belevetődött Kalinic és a labda szögletre vá­gódott. A 9. percben Ilic a jobb oldalról átívelt az ötös túlsó sar­kára, ahol Aničić várta a labdát, de senkitől sem zavartatva 6 mé­terről fölé fejelt. Két perccel ké­sőbb Đurović nagy hibát vétett, a labda Alarhoz került, aki elha­markodottan kapu fölé bombázott. A 22. percben a Vojvodina meg­szerezte a vezetést: a jobboldali szabadrúgást a szögletzászló kör­nyékéről Ilic az ötös magasságá­ban ívelte kapu elé, és Zovko védhe­tetlenül a jobb felső sarokba fejelte a labdát. Négy perc múlva három hazai csatárral csak egy eszéki védő nézett farkasszemet, de Aničić, aki a mezőny leggyen­gébb embere volt, elrontotta a nagy lehetőséget. A 28. percben Maric beadása a vendégek védel­mének hibájából eljutott Curčićig, aki nem számított erre az aján­dékra, és gyatra lövése éppen hogy elvánszorgott a kapuig. A folytatásban tíz perc játék után helyrebillent az egyensúly a pályáin, a vendégek most már nyílt sisakkal küzdöttek, egyenlítésre törekedtek. Ez tulajdonképpen jól jött a Vojvodinának, mivel na­gyobb szabad terület maradt a támadások vezetésére, és a hajrá­ban néhány igen jó akciót vezet­tek a piros-fehérek. A 62. perc­ben Marié a jobb oldalon berob­bant az Osijek 16-osába, lapos lö­vése azonban elsüvített a hosszú sorok mellett Három perccel ké­sőbb Ilic jobboldali szögletből rárajzolta Marié lábára a labdáit, ez kapásból lőtt, de a labda az egyik védőről kivágódott a me­zőnybe. A 68. percben végre fellélegez­tek a Vojvodina szurkolói: Marié a 16-os oldalvonaláról élesen ka­pu elé lőtt, Curéié közelről bele­nyúlt a labdába, s ez a hálóba vágódott. A 72. percben villám­gyors akciót vezetett Novakovic és Marié, ez utóbbi ügyesen vissza­gurított kapitányának, aki nagy gólt akart rúgni, és a labda ma­gasan a kapu felett hagyta el a játékteret. Egészen váratlanul lőtték a ha­zaiak harmadik góljukat ugyanis Čurčić lesgyanús helyzetből in­dult el Davidovic felé, jobbra sod­ródott, majd visszafordult, és bal­lal kiflit küldött a jobb felső sa­rok felé, ahol Kukuricnak nem maradt más hátra, minthogy kéz­zel játsszon, s a megítélt 11-esből Novakovic beállította a végered­ményt. (V. X.) A Spartacus sport­­egyesület küldöttsége a Virágházban Tegnap délelőtt 11 órakor a jubiláló szabadkai Spar­tacus Vasutas Sportegyesü­­let küldöttsége fennállásá­nak negyvenéves évfordu­lója alkalmából ellátogatott a Virágházba, és elhelyezte a kegyelet virágait Tito elvtárs sírjára. A kül­dött­­ség tagja volt VALIHOVA István, a Spartacus Sport­egyesület elnöke, Momir PETKOVIC, az olimpiai bajnok sportoló és Marko FABCIC sportmunkás. TOTÓHÍRADÓ A telitalálat 1- szelvény: 1. Vojvodina—Osijek 1 2. Priština—Radnicki 1 3. Budunost—Sarajevo 0 4. Partizan—Velež 1 5. Hajduk—Iskra 1 6. Dinamo (Z)—Vardar 2 7. Zeljeznicar—S­ zvezda 1 8. Slobada—Sutjeska 0 9. Dinamo (V)—Rijeka 1 10. Ivangrad—OFK Beograd 1 11. Trepía—Belaszica 1 12. Rudar—Spartacus 1 13. Sibenik—Olimpija 1 A kisszelvény első kilenc párja azonos a nagyszelvényé­vel. 10. Radnicki—Kolubara 1 A következő játékhét párjai: 1. Trepía—zemun 2. Belaszica—RadniíM 3. Kolubara—Borac 4. OFK Titograd—Pellszter 5. Sloboda—vlazniml fi. Napredak—Rád 7. Bregainica—Ivangrad 8. Slbenik—Borac 0. Olimpija—Radnlk 10. Jcdinstvo (Br)—I.eotar 11. Növi Sad—Maribor 12. Jedinstvo (Bih)—Proleter 13. GOSK-Jug—Vrbas A Visszelvény első kilenc pár­ja azonos a naevszel­vényé­vel. 10. Split—OFK Kikinda Tartalék párok: A. Celik—Rudar B. Spartacus—crvenka 1 VÍZILABDA ! Huszonegyedszer bajnok a Jug A szombati mérkőzésekkel befejező­dött a szövetségi vízilabdaliga baj­noksága. Mint már korábban is is­meretes volt, az első helyet a dub­­rovniki Jug szerezte meg, ami 21. bajnoki címüket jelenti, a KEK-ben őszre a kupagyőztes és második he­lyezett Partizán játszik, a harmadik helyezett spliti POSK pedig az újon­nan beinduló Mediterrán Kupában in­dulhat. Kiesett a belgrádi D­ zvezda és a nyár fél tám­án a második ligá­ban versenyezve kísérli meg a visz­­szajutást, a spliti Momar megvárja a második ligák bajnokságának befe­jezését, és a három bajnokkal vesz részt a selejtezőtornán. Vajdasági szempontból érdemes megemlíteni, hogy biztosította bennmaradását a Becse együttese, így utólag senki sem állíthatja, hogy a becseiek a múlt ősszel érdemtelenül maradtak első ligások. Az utolsó forduló eredményei: Jug— D zvezda 15:5, Mladost—Partizán 10:4, POSK—Kotor 7:8, Jadran (H)—Solaris 11:13, Primorje—Jadran (S) 12:11, Mol­­nar—Becse 10:8. A végső táblázat: 1.Jug 22 201 1 251:175 41 2.Partizán 22 172 3 200:173 36 3.POSK 22 145 3 266:184 33 4.Kotor 22 134 5 217:172 30 5.Solaris 22 113 8 220:219 25 6.Primőrje 22 12 010 234:201 24 7.Mladost 22 10 210 218:203 22 8.Jadran (Hl ?2 9 310 212:222 21 9.Jadran (S) 22 6 313 210:251 15 T0.Becse 22 4 117 178:2539 11.Momar 22 3 118 169:2307 12.C. zvezda 22 • 121 164:31«1 /o y> LABDARÚGÁS 1. LIGA DINAMO (V)—RIJEKA 3:0 <2Л> Vinkovci, Mladost stadion, 6000 méző, vezette Angelovszki (Szkopje). Góllövők: Bogdanović a 12. és a 70. és Vujčić a 18. percben. DINAMO (V): Budimčević, Ručević, Bogdan, zahirović, Borovnica, Mli­­nar, S. Lušić (Bošnjak), Cop (Sećer), Bogdanović, Rajović, Vujčić. RIJEKA: Savié, Paliska, Milenkovié, Kotur, Tiéié, Sredojevié, Mlade­­nović (Matrljan), Graéan, Malbaša (Skerjanc), Fegic, Desnica. A kiesés ellen küzdő hazaiak kezdettől fogva fergeteges rohamokkal indultak és még negyed óra sem telt el, amikor megszerezték a vezetést. Szögletrúgás után Bogdanovic közelről a hálóba továbbította a labdát. Már a következő percben Sredojevic a vonalról rúgta ki az üres kapu felé tartó labdát. A 18. percben másodszor is kapituláltak a tengerpartiak: Bog­danovic a jobb oldalról átívelte a labdát, Rajovic visszajátszott Vujesc elé, aki megadásra kényszerítette Savicot. A vendégek a gyors gólok után sem adták fel a harcot, Budimcevic­­nek két alkalommal is veszélyes helyzetben kellett közbelépnie. A 41. percben Desnica lövése a kapufán csattant. A folytatásban egyenrangú küzdelem folyt a pályán, azzal, hogy a hazaiak még egy helyzetüket kihasználták. SLOBODA—SUTJESKA 0:0 Tuzla, 3000 néző, vezette Shinasi (Priština). SLOBODA: Hadžić, Tešić, Radevié, Miljanovié, VerlaSevié, Memišević, Sarajlić, Petrović (Smailović), Krajisnik, Lukié (Milosevié), Djedović. SUTJESKA: Janjuš, Bakrić, Grbović, Radovanović, Kuzeljević, Maru­­šić, Medin, Djurović, Sabotić (Popović), Nenezić (Rakojevié), Krkić. A hazaiak végig támadták a mérkőzést, de még 11-esből sem tudták bevenni a nikšićiek kapuját. Az első nagy helyzetet a 11. percben hagy­ták ki, amikor Djedovic szemtől szembe került Janjušsal, de kivárt, és a Sutjeska kapusa lábravetődéssel mentett. A 34. percben a bíró jogosan 11-est ítélt a tuzlaiak javára, Memišević lövése azonban elszállt a jobb kapufa mellett. A vendégek végig védekezték a második 45 percet is, és sikerült meg­szerezniük az egyik pontot. Egy ellentámadásból majdnem a győztes gólt is megszerezték, de Rakojevic emelt lövése a szemöldökfától pattant visz­­sza a mezőnybe. BUDUCNOST—SARAJEVO 0:0 Titograd, 7000 néző, vezette Colié (Belgrád). BUDUCNOST: Zalad, Vlaisavljević, Vorotovié, Koljenovié, Vlahovió, Brnović, Božović (Radinović), Vešović (Vukčević), Janković, SavičeVić, Hadžiosmanović. SARAJEVO: Djurković, Rađeljaš, Kapetanović, Janjoš, Jurišić, Hadži­­begić, Jalcovljević, vukičević, Musemić, Milak, Pasié. Roppant gyenge játékot mutatott a veszélyes zónában tanyázó Buduc­­nost és az éllovas Sarajevo. A titogradiak enyhe mezőnyfölényben ját­szottak, de komolyabban nem veszélyeztették ellenfelük hálóját, öt perc­cel a befejezés előtt úgy tűnt, hogy Hadžibegić kezezett a 16-oson belül, de a bíró nem ítélte meg a 11-est a Buducnost javára. Colié, úgy látszik, utólag belátta, hogy tévedett, mert indokolat­anul 5—6 perccel meghosz­­szabbí­totta a találkozót. PRISTINA—RADNICKI 2:0 (1:0) Priština, 25 000 néző, vezette Colic (Szarajevó). Góllövők: F. Muriai a 21. és Batrovic a 77. percben. PRISTINA: ZhaveL, Cana, Sinani, Prckazi (Cimili. Shala), Shengyl. Mehmovic, Xh. Muriqi, Kelmtndi, Vokrri, F. Muriqi, Batrovié RADNICKI: Panteiíé, Radosavjevié (Gogić), Obradovlć, Bojović Ban- Kovic. Drizic, Binić, Rincić (Gavrilovć), Palcić, Nikodié Beganovíé A sereghajtó pastinaiak agresszív játékkal megszerezték az értékes pornókat, és most nagy veszélybe került a niši együttes is. A vendégek védekezésre rendezkedtek be, vajmi keveset törődtek azzal, hogy esetleg gólt is lőjenek, ami elég gyorsan megbosszulta magát, mert ellenfelük a 21. percben bemattolta védelmüket. Vokrri mintegy 12 méterre volt a kapu­tól, de lövés helyett visszajátszott a befutó F. Muriqi­ele aki lapos lövéssel megadásra kényszerítette a veterán Panteleot A második félidőben nyitott . Radnicki mindent egy­ lapra tett fel, hogy esetleg megmentse az egyik pontot, de a 77. percben Batrovic megpecsételte a sorsát. A hazai balszélső kényszerítő passzal kombinált Vokrival, majd miután visszakapta a labdát, s 18 méterről a hálóba lőtt Ezt megelőzően a vendégeknek is volt egy-két jó helyzetük. Be­­zvanović szemtől szemben állt Zhavelival, de gyengén kapu mellé lőtt így született a Vojvad­in. másod­i gól,u: Curcié (a kapufától balra az első) közelről továbbj­utta a hálóba Maric jobboldali beadását. Balról jobbra: Davidovic, Novakovic, Kosric, Kasalo, Mijic és Zeravica (IFJÚ Gábor felvétele) ZELJEZNICAR—C. ZVEZDA 2:0 (0:0) ..,T’?a.Ca.-ev°- grbavicai stadion 20 006 néző, vezette Ilijevszki (Szkopje). Góllövők: Samardžija a 63. és Bahtic a 80. percben. ZELJEZNICAR: Skrba. Berjan. Baljié, Šabanadžović, Capljié Cilié (Komsit), Bahtie, Curić (Matković). Mihajlović, Baždarević Samardžja C. ZVEZDA: Ljukovčan, Krdžević Jovin, Dimitrijcvié, Eisner Su­gar, Nikohć (Stojanović). B. Gyurovszki, М. Gyurovszki, Milovanović Mrkela (Milosavljević). A szarajevóiak mit sem törődtek vele, hogy szerdán nehéz küzdelem vár rájuk az UEFA Kupa elődöntőjében, nagy akarással küzdöttek és megérdemelt győzelmet arattak hírneves riválisukon. A belgrádiak nint­egy ox!!! Ketesítül tartani ludtak a 0:0-t, de a 63. percben Samardžija precíz lövése után a labda mégi­s a hálóba kötött ki. Ezután felélénkült a játék, de továbbra i­s jobb vó­t a Željeznićar és a 80. percben végse­, a maga javára döntötte a mérkőzést. A­ bal oldalról Samardžija kü­dte a labdát a kapu elé. Curic ravaszul átugrotta, és Bahticnak közelről nem volt nehéz megadásra kényszerítenie Ljukovcant. DINAMO (Z)—VARDAR 1:2 HAJDÚK—ISKRA 2:0 PARTIZÁN—VELEŽ 2:0 A TÁBLÁZAT: A következő forduló (május 5-én): Dinamo (V)—Vojvodina, Rijeka—Sloboda, Sutjeska—Zeljezniéar. C. zvezda—Dinamo (Z), Vardar—Hajdúk. Iskra—Partizán. Velež—Buduénost, Sarajevo— Priština. Radniéki—Osijek. A Sarajevo maradt az élen­ ­. SARAJEVO 26 147 5 32:20 35 2.HAJDÚK 26 12 104 45:27 34 3. ZELJEZNICAR 26 10 106 42:30 30 4. VARDAR 26 133 10 54:44 29 5.PARTIZÁN 26 108 8 33:28 28 7.DINAMO (Z) 26 115 10 50:30 27 6. C. ZVEZDA 26 107 9 36:25 27 8.SUTJESKA 269 8 9 32:29 26 9. RIJEKA 269 8 9 37:35 26 10. OSIJEK 26 114 11 28:33 26 11. VELEŽ 268 8 10 29:35 24 12. SLOBODA 268 8 10 23:32 24 13. VOJVODINA 267 9 10 28:34 23 14. BUDUCNOST 269 5 12 26:40 23, 15. DINAMO (V) 268 6 12 30:40 22 16. RADICKI 267 8 11 13:34 22 17. PRISTINA 268 5 13 32:42 21 18. ISKRA 267 7 12 23:37 21