Magyar Szó, 1992. november (49. évfolyam, 301-329. szám)

1992-11-06 / 306. szám

1992. november 6., péntek Szpasszkij nyerőesélyes állásban adott döntet­lent?! Még Clinton is Fischer szavazataival győzött!?­­ Baljós jóslatok szerint Bobby és Borisz eltökélték, hogy a választásokig játszanak Nem tudni, eljutott-e vajon Jez­do gazdához a sajtóközpontban futótűzként terjedő legújabb hír, miszerint a sakkháború két részvevője, úgy tűnik, végleg rászánta magát, hogy a választásokig játszon. November első keddjéig ez ellen senkinek sem lehetett túl nagy kifogása, hisz nyilván mindenki arra tippelt vol­na, ha tényleg így van, akkor a felek az amerikai elnökválasztásokig húznák el küzdelmüket. Csakhogy „Bús Gyurka” azóta kénytelen volt gratulálni Clinton­nak, s a meccs pedig még mindig nem fejeződött be. Sokan most már arra tip­pelnek, ha ez a döntetlensorozat sürgősen meg nem szakad, félő, hogy eltart a december 20-i jugoszláviai választásokig. Még egy hír terjed a sajtóközpontban: sokak szerint Busht utolérte Fischer bosszúja, s az amerikai nép bebizonyította, így jár az az adminisztráció, ame­lyik mostohán bánik „soha le nem győzött sakk- világbajnokával”. Úton útfé­len azt terjesztik egyesek, hogy Clinton „Fischer szavazataival” győzött, va­gyis hogy a szegények rétege és a középosztály voksai juttatták a demokrata jelöltet az USA elnöki székébe. Fischer és Szpasszkij egyébként szerdán este is a spanyol megnyitást rakos­gatta ki végtelen nyugalommal, s akárcsak az első, harmadik és ötödik játszmá­ban ezúttal is a századfordulón élt zseniális magyar sakkozóról, Breyer Gyuláról elnevezett változat került terítékre. A Sveti Stefanon váltott partiktól eltérően azonban Fischer ezúttal egy ritkább elágazást választott, sajl, lépésben a c­­gyalogosát tolta előre egy mezővel. Ez a változat az elmélet tükrében nem ör­vend túl nagy népszerűségnek, mert világossal nem biztosít előnyt. Szpasszkij a 15. lépésig haladt egy 21 évvel ezelőtt váltott Mecking-Unzicker játszma vona­lát, akkor azonban újítást alkalmazott, s színvallásra próbálta kényszeríteni a vi­lágos futót, amely nyomban hátrébb is húzódott. Csak ezután húzta meg a változatra jellemző 15 lépést, holott Speelman nagymester lélekszakadva telefonált Londonból, hogy egy ilyen konstellációban az nem lehet jó lépés. Amikor Speelman aggályait elmesélték Jurij Balasov nagymesternek, Szpasszkij szekundásának, csak legyintett egy nagyot.­­ Ugyan már, Speelman sohasem játszotta Breyert, míg Szpasszkij negy­ven éve annak a legkomolyabb szakértője. Balasovnak igaza lett: a sötéttel játszó ex-világbajnok fokozatosan egyre ked­vezőbb állásba került, s Matulovic nagymester már a középjáték elején leszögez­te, hogy „az elméleti párbajt” a sötét nyerte. A 24. lépésben Bobby állása annyi­ra kritikussá vált, hogy kénytelen volt két tisztet áldozni egy bástyáért és egy gyalogosért, majd nem sokkal később kénytelen volt belemenni a hátrányos végjátékban is. A sajtóközpontban tetőfokára hágott az izgalom, s az elemző nagymesterek többsége úgy vélte, hogy Szpasszkij győzelme legfeljebb már csak technika kérdése. Eközben Fischer barátnője, Rajcsányi Zita Kabát János mérkőzésigazgató irodájában rendületlen nyugalommal gyorslépéses csatákat vívott Miloš Milova­­novictyal, a Jugoszláv Sakkszövetség főtitkárával, míg a sajtószobában az állás mellett az villanyozta fel a jelenlevő újságírók hangulatát, hogy váratlanul és teljesen egyedül berontott a sajtószobába a legnépszerűbb ellenzéki vezéregyé­niség, a sakk-kedvelő Vuk Drašković. • Draskovic másfél évvel ezelőtt a Magyar Szó számára adott interjújában azt nyilatkozta e sorok írójának, hogy a sakk a kedvenc hobbija, s érzése szerint, bár hivatalos versenyeket nem szokott játszani, mesteri játékereje van. Ezúttal nem sokat mesélt, hiába faggatták az újságírók, s hiába rohanták meg a fotóri­porterek, és az általa olyannyira gyűlölt tévé-bastille operatőrjei is. Vuk nyom­ban ezután a sakktáblához ült és rendkívüli érdeklődéssel kezdte elemezni a partit. A tábla mellett Božidar Ivanovic és Borisav Ivkov nagymesterek voltak a fő partnerei és el kell ismerni, hogy Drašković talált jónéhány olyan lépést, melyekre a nagymesterek vagy nem tudtak megfelelő ellenszert találni, vagy csak a végső erőfeszítések árán. S amikor úgy tűnt, hogy nagynehezen mégis megtalálták a világos számára a menekülést jelentő utat, melynek lényege, hogy a bástyát a8-ra kellene he­lyeznie, Fischer várataaul 18-ra tette azt. Vuk és a Bonjának becézett Crna Go­­ra-i nagymester hitetlenkedve csapták össze kezüket, hisz ezt követően Szpassz­kij egy esetleges Hh3 lépéssel nyerőesélyes állásra tehetett volna szert. S amikor már mindenki biztosra vette, hogy az ex-világbajnok megteszi e lépést, s azután Fischernek alaposan kapaszkodnia kell, de kérdés, hogy egyáltalán van-e még mentőút számára, mindenki óriási megdöbbenésére a felek kezet ráztak a sakk­tábla fölött. Fischer és Szpasszkij hosszasan elemezgették a kihasználatlanul maradt lehetőségeket, majd az ezt követő villámsajtótájékoztatón Bobby elis­merte: - A megnyitásban elnéztem a Wifi-os lépést, ami után félig vesztett állásba kerültek. Nagyon nehéz állás volt ez, s nem láttam más esélyt, mint hogy a bástyáért beáldozzam a két tisztet, de ezután is igen hátrányos végjátékom maradt. Mivel az állás tele volt taktikai lehetőségekkel talán kár volt Szpassz­kij­nak a vezéreket lecserélni, hisz végig jobban állt. Szpasszkij is azt magyarázgatta, milyen fölényes hadállása volt, de megérte, hogy a világos bástya annyira aktív maradt, hogy nem talált nyerési lehetőséget. A játszma hajrájára egyébként munkatársaival együtt megérkezett Belg­­rádba dr. Kunos Péter, a Magyar Sakkszövetség elnöke. A Jugoszláv Sakk­­szövetség vezetőivel folytatott éjszakai és délelőtti tárgyalásaikon ezúttal is a mindent hasonló irányítású mérkőzésigazgató, Kubát János volt a főszereplő, aki szerint a felek között rendkívül fontos diplomáciai megegyezés született, ám hogy konkrétan mi, annak közlésére Kubát szerint „még nem érett meg a helyzet ”... SIMONYI Zoltán Polgár Zsuzsa az élen Alisa Marié Csiburdanidzet is legyőzte Sangajban, a világbajnokjelöltek női tornája 4. fordulójában Polgár Zsuzsa sötéttel nyert Joszeliani ellen és egyedül áll a táblázat élén. A második helyre Ali­sa Marié tört fel, aki szép játszmában nyert a volt világbajnok Maja Csiburda­­nidze ellen. További eredmények: Csín Csa­­jing-Peng Jao-csin 1:0, Levitina- Gapr­­indasvili 1:0. A sorrend: Polgár 3 (-), Maric 2,5 (-), Levitina 2 (-), Csiburdanidze, Peng Jao­­csin, Csing Csa-jing 2, Gaprindasviti, Jo­szeliani 0,5 (1), Vang Ping 0,5 (-). A BÁCSKA, A PROLETER ÉS A SLOVEN AZ ÚJ VAJDASÁGI LIGÁS A II. vajdasági sakkligákban befeje­ződött a bajnoki idény. A bácskai cso­portban a pacséri Bácska, a bánátiban a zrenjanini Proleter, a szerémségiben pe­dig a római Sloven szerezte meg az első helyet, és vívta ki ezzel a vajdasági ligás státust, míg a bácskai ligában a becsei Pi­on, a bánátiból pedig a módosi Radnicki és az opovói Bata Cosic esett ki. Az utolsó forduló eredményei, Bácska: Pion-Jugovic 5:3, Szenttamás- Crvenka 4:4, Omladinac-Palánka 4:4, Sever-Topolya 4,5:3,5, Stanisic-Palics 4:4, Bácska -Dnevnik 6:2. A végső sorrend: Bácska 62, Sever 53, Topolya 52,5, Palánka 46,5, Szentta­más 44,5, Palics, Stanisic 42, Jugovic 41, Omladinac 40, Dnevnik 36,5, Crvenka 35,5 és Pion 32,5 pont. Bánát, utolsó forduló: Október 2.­­Fehértemplom 4:4, Radnicki (Ko)- -Ba­ta Cosié 6,5:0 (k.n.), Rusanda-Radniéki (M) 2:6, Naftagas- Radnicki (Z) 5:3, Radnicki (Ki)-Jabuka 8:0, Proleter-Zad­­rugar 5:3. A végső sorrend: Proleter 60,5, Rad­nicki (Ki) 59,5, Fehértemplom 50, Rad­­niéki (Ko) 49,5, Október 2. 46, Radnicki (Z) 45,5, Jabuka 41,5, Zadrugar, Nafta­gas 40, Rusanda 36, Radnicki (M) 35,5, Bata Cosié 18 ponttal. (s) Magyar Szó EURÓPAI LABDARÚGÓ KUPÁK BEK Barcelona: Barcelona-CSZKA 2:3 (1:1) Góllövők: Nadal a 12­, Beguiristain a 31., illetve Buszma­­nov a 44., Maskarin az 56. és Korszakov a 60. percben. Marseille: Marseille-Dinamo (B) 2:0 (0:0) Góllövő: Bokšić a 37. és 69. percben. Poznan: Lech-Göteborg 0:3 (0:1) Góllövők: Ekström a 27., Nilsson a 47. és Mild a 87. perc­ben. Bécs: Austria-Brügge 3:1 (0:2) Góllövők: Zsák a 49., Fridrikas a 73. és Ivanauskas 88., il­letve Van der Heiden az 56. percben. Milan: Milan-Slovan 4:0 (1:0) Góllövők: Boban a 28., Rijkaard a 29., Simone a 47. és Pa­pin a 71. percben. Leeds:Leeds-Rangers 1:2 (1:2) Góllövők: Cantona a 85., illetve Halley a 3. és McCoist az 59. percben. Porto: Porto-Sion 4:0 (2:2) Góllövők: Costa az 50., Kosztadinov a 63., Domingos a 85. és Magalaes a 87. percben. KEK Bukarest: Steaua-Aarhus 2:1 (2:3) Góllövők: Christescu a 81., Vladoiu a 90., illetve Christen a 10 percben. Prága: Sparta- Werder 1:0 (3:2) Góllövő: Zigel a 7. percben. Athén: Olimpiakosz-Monaco 0:0 (1:0) Lisszabon: Boavista-Parma 0:2 (0:0) Góllövők: Di Chiara a 11. és Mesli a 78. percben. Madrid: Atletico-Trabzon 0:0 (2:0) Rotterdam: Feyenoord-Luzern 4:1 (0:1) Góllövők: Tument a 2., Blinker a 16., Kiprich 46. és (11- esből) a 83., illetve Nadig a 12. percben. Liverpool: Liverpool-Szpartak (Moszkva) 0:2 (2:4) Góllövők: Radocsenko a 63. és Piatnicski a 89. percben. Antwerpen: Antwerpen-Admira 3:4 (4:2) Góllövők: Czemiatinsky a 21., Severens a 44. és Van Rels a 96., illetve Bacher a 46., Abfalterer az 56. és Lang a 63. és 79. Mechelen: Mechelen-Vitese 0:1 (0:1) Góllövő: Philippe Koki a 73. percben. Sheffield: Sheffield-Kaiserslautern 2:2 (1:3) Góllövők: Wilson a 27. és Sherridan a 64., illetve Woiteczek a 62. és Zeyer a 76. percben. Isztambul: Galatasaray-Eintracht 1:0 (0:0) Góllövő: Tutmnekev az 5. percben. Párizs: Paris SG-Napoli 0:0 (2:0) Kijev: Dinamo-Anderlecht 0:3 (2:4) Góllövők: Van Fossen a 21. és Nielsen a 61. és 69. percben. Clomouc: Sigma-Fenerbahce 7:1 (0:1) Góllövők: Harus a 9. és 90., Kerler a 12., Barborik a 34., Marosik az 51., Fiala a 76. és Vadura a 80., illetve Aykut a 38. percben. Moszkva: Torpedo-Real Madrid 3:2 (2:5) Góllövők: Talalajev a 12., Tiskov a 61. és Mudrasov a 75., illetve Zamorano a 8. és Hierro az 56. percben. Budapest: Vác-Benfica 0:1 (1:5) Góllövő: Schwartz a 13. percben. Torino: Juventus-Panathinaikosz 0:0 (1:0) Liege: Standard-Hearts 1:0 (1:0) Góllövő: Wilmots a 62. percben. Koppenhága: RK Koppenhagen-Auxerre 0:2 (0:5) Góllövők: Cocard a 67. és Bonallet a 88. percben. Zürich: Grasshoppers-Roma 4:3 (0:3) Góllövők: De Vicente (11-esből) a 36. és 68., Suter az 5. és Camperle a 63., illetve Rizzitelli a 7. és 87. és Caniggia a 30. percben. Amszterdam: Ajax-Guimaraes 2: 1 (3:0) Góllövők: Bergkamp a 25. és Alflen a 61., illetve Mbote az 57. percben. Minszk: Dinamo-Torino - tegnap este játszották. (A továbbjutók a sötéttel szedett csapatok. Zárójelben az el­ső mérkőzések eredménye.) Kiesett a Barcelona 1 percben. UEFA KUPA Glasgow: Celtic-Borussia (0) 1:2 (0:1) Góllövők: Creeny a 13., illetve Chapuisat az 53. és Zortz az 58. percben. Kilenc légiós a görögök ellen Szalonikiben sorsdöntő mérkőzés vár a magyar válogatottra Szerdán a magyar csapatok nemzetközi és magyar kupa mérkőzéseket játszottak. A nemzetközi mérkőzések a mieink számára véget értek az 1992-93-as idényben. A Vác ugyanis, aki legtovább jutott (a második fordulóig) a magyar klubok közül a hazai visszavágót is elveszítette a Benfica ellen 1:0-ra és így 6:1-es összesítéssel mondott búcsút az UEFA Kupának. Nagyon jól küz­dött a nemzetközi hírű Benica ellen a Vác. Csank János edző elmondotta, hogy győze­lemre törtek, de nem bírtak a portugálok­kal, csak versenyben voltak velük. Döntő­nek bizonyult, hogy a vendégek már a 14. percben egy szerencsés góllal megszerez­ték a vezetést, majd az 55. és a 66. percben egy-egy vácit kiállított a török bíró, így végeredményben a Vác kilenc emberrel küzdött 11 híres ellenféllel szemben. A magyar kupában is játszottak mér­kőzéseket, az NB-I-esek közül kiesett a Diósgyőr a Mátészalka ellenében. A baj­(Budapesti tudósítónk jelentése) neki címet védő Ferencváros is meg­szenvedett: az alsóbb osztályú Szászha­lom ellen kínosan nyert csak 2:1 arány­ban. Csütörtöktől már együtt készül a ma­gyar válogatott­ keret, hiszen jövő szer­dán Szalonikiben döntő jelentőségű vi­lágbajnoki selejtező következik Görög­ország ellen. Jenei Imre szövetségi kapi­tány 18 tagú keretet jelölt ki, ebből fele­fele számban oszlanak meg a külföldön játszók és a hazai NB-1 szereplői. Új em­berként további két Belgiumban futbal­­lozót hívott meg, Urbánt és Mészárost. A görögök elleni magyar keret: Petty, Ba­logh T. (kapusok), Nagy T., (tiszti, Bánfi, Duró, Páling, Telek, Urbán, Dé­­tári, Lőrinc, Limperger, Sal­lói, Balog T., Lipcsei, Kiprich, Kovács K. és Mé­száros (mezőnyjátékosok). Az előkészületek csütörtök délután­tól a tatai edzőtáborban folynak. Hozzá­juk csatlakozik vasárnap Kovács Kálmán Franciaországból és öten Belgiumból, míg Détári Olaszországból, Kiprich Hol­landiából, Limperger pedig Spanyolor­szágból egyenesen Szalonikibe repül. Olyan hangok is hallatszottak hogy a nagy tét miatt esetleg kiemelt prémiu­mot kapnak a válogatott tagjai egy gö­rögországi győzelem esetén. Megerősí­tették viszont az arra illetékesek, hogy erre a mérkőzésre is 120 000 forint fe­jenkénti jutalom vár, ha győznek, a kü­lön juttatásokhoz akkor jutnának a játé­kosok, ha bekerülnének a világbajnok­ság döntőjébe. Jelenleg elég szerények ezzel kapcsolatban a remények, szerdán eldől Szalonikiben, hogy a kilátások az 1994. évi világbajnoki szereplésre végleg elszálltak, vagy jelentősen növekedtek. BOSKOVICS Jenő BECSE Nem lesz többé Rigómező A becsei csapat vasárnap Pristinában játszik. A csapat berkeiben a Vojvodi­na és Kikinda elleni győzelem, a Mogrentől idegenben szerzett 1 pont után, kiváló a hangulat, és most a vasárnapi találkozóra összpontosítanak. A játéko­sok rendre fogadkoznak, hogy többé nem lesz Rigómező. Tavaly a második li­gában ugyanis a Becse éppen Pristinában szenvedte el legsúlyosabb vereségét. - Olyan rosszul, kedvetlenül, szervezetlenül, ahogyan akkor, soha többé nem játszottunk. A hazai pályán azonban már egészen más felfogásban adtuk vissza az adósságot, de bizony akkor sem volt egyszerű lenyelni a keserű piru­lát- mondta Milorad Tatarovic, a Becse igazgatója, aki szerint ilyesmi most nem fordulhat elő. Slobodan Dogandžić, szakvezető, noha nagyra becsüli a Pristinát, meg van győződve arról, hogy olyan bátor játékkal, amilyennel az utolsó néhány for­dulóban rukkoltak ki, ott is kedvező eredményt érhetnek el. Ehhez persze olyan pártatlan bíráskodásra is szükség lenne, amilyen vasárnap Dordevicé volt a Kikinda ellen, amikor a súlyos vereség ellenére még a bánáti csapat ve­zetői is gratuláltak a bírói hármasnak. Az, hogy nem lesz könnyű, bizonyítja egyebek között ez­ a tény is, hogy a Pristina vasárnap hazai pályán adott le egy pontot a podgoricai Buducnostnak és 9 ponttal lehorgonyozott a 15. helyen. Azt, hogy milyen kiegyensúlyozottak az erőviszonyok, igen szemléltetően bi­zonyítja, hogy például a Becse 11 pontjával nyolc hellyel feljebb van! *- gy- Lesz jégpálya Szabadkán Kern Imre, a szabadkai végrehajtó ta­nács elnöke szerdán fogadta a Spartacus jégkorongklub vezetőségét, amely az egye­sület nehéz anyagi helyzetének ecsetlése után felvetette a kérdést mikor indíthatják be a kompresszorokat, mikor kap jeget a városi kisstadion? Kern Imre válaszában elmondta, hogy a város sportlétesítményeit egy nagyszabá­sú átszervezés révén a lehető legrövidebb időn belül olyan szakszolgálatra bízzák, amely szakmai és üzletelési téren biztosíta­ni tudja fenntartásukat, karbantartásukat és maximális kihasználásukat. A klub konk­rét kérdéseire csak annyit válaszolt, hogy a községi költségvetés idei sokadik módosítá­sával sem lehet pénzt biztosítani a sporte­gyesületeknek, így a kisstadion jégpályájá­nak létrehozására sem. Megoldásként vi­szont ajánlotta, hogy a Testnevelési Szövet­ség és a jégkorongklub kérvényezze az­ ille­tékes váll­atoktól az ipari áram- és vízszol­gáltatás lakossági típusú elszámolását és növeljék a belépőjegyek árát, s ezt követő­en lényegében semmi akadálya sem lesz annak, hogy a hét végén üzemelni kezdjen a jégpálya... A Spartacus elnöke, Pecsenka György beszámolt arról, hogy az idei bajnokságban a klub hat különböző korosztályú csapattal vesz részt, és a felnőtt csapat a november 20-án kezdődő elsőligás idény első forduló­jában hazai pályán a Partizannal mérkőzik. A klub havi dotációja alig 19 000 dinár, ám ennek ellenére megszervezték a jéggyalu (Bolba) nagyjavítását (600 000 dinárért!). A két belgrádi egyesület, a Crvena zvezda és a Partizán másfél hónappal eze­lőtt kapott jeget, az újvidéki Vojvodina pe­dig október végén. A lényeg: na minden igaz, hétfőtől lesz jég a kisstadionban. A korizást kedvelők minden valószínűség szerint 300 dinárért vehetik igénybe a jégpályát. ZSOLDOS Tibor SPORT 15 TENISZ Kiesett Agassi, Sampras, Korda... Szeles Mónika Iva Majolival játszik az oaklandi harmadik fordulóban Kora ősszel Sampras, Korda és Agassi nagy formában volt, most pe­dig mintha kicsit beleuntak volna a játékba. Michael Chang után ugyan­is már a 2. fordulóban ez a hármas is búcsút mondott a versenynek a párizsi nemzetközi tornán, s így nem gyarapítják pontjai számát. Va­gyis, Agassi szinte egészen biztosan nem lesz ott a Mestertornán, Samp­ras pedig ismét visszaeshetne a ranglista harmadik helyére. Mivel Wayne Ferreira is kiesett, Becker ön­íthet, mert az utolsó kanyarban eljuthat a Mestertornára, a torna szervezői viszont nem, mert szür­kébb lett a mezőny. Vigaszként a francia szurkolóknak három francia is ott van a nyolcaddöntőben. For­get, Leconte és Boetsch. Eredmények, 2. forduló: B. Gil­­bert-Acassi 6:1,6:2, Becker-J. McEn­roe 6:4, 6:4, Leconte­-Sampras 6:3, 6:4, Boetsch-Korda 7:5, 6:4, Forget- Delaitre 4:6, 6:3, 7:6, Krajicek-Mans­­dorf 6:4, 6:2, Ivanišević-Tioline 6:4, 7:5, Hlasek-Ferreira 6:3, 3:6, 6:3, Grable-Washington 4:6, 6:4, 6:0, Ma­­sur-Bruguera 6:3, 7:5. A nyolcaddöntó páriái: (Couri­er—Stich, Becker-B. Gilbert, Whea­ton- -Volkov, Ivanišević-Krajicek, Forget-Boetsch, Edberg-Rostagno, Hlasek-Grabb, Leconte-Masur. MAJOLIA NEGYEDDÖNTŐBEN Az oaklandi nemzetközi női tor­na 2. fordulójában a 15 éves horvát Iva Majoli 6:3, 0:6, 6:2-re nyert Lori McNeil ellen és a negyeddöntőben a Szeles-Rehe meccs győztesével ját­szik. Eredmények, 1. forduló: Rehe- G. Fernandez 6:2, 1:0 feladás, 2. for­duló: K. Maleeva-Grosman 6:4, 4:6, 6:3, Navratilova-Provis 6:1, 2:6,6:1.