Nemzeti Sport, 1927. május (19. évfolyam, 68-85. szám)

1927-05-23 / 81. szám

Hétfő, 1927 májusi, társa Ili Bocskay a második helyen Rákospalota maga alá gyűrte a Bak-ot — A tegnap még utolsó Terézváros megverte otthonában a Somogyot­­— A Városi váratlanul győzött a Húsos ellen­­. Miskolc Második helyen Debrecen legjobb köztük Dym. A közvetlen vé­delem néhány csinos gikszert csinált és nem rajtuk múlt, hogy baj nem lett belőle. Az első félidőben nincs említésre méltó momentum. Pesterzsébetet se­gíti a szél, de nem tudja kihasználni Szünet után, széllel hátban erősen fölnyomul az Erzsébetváros és egy ártatlannak látszó helyzetből Singer váratlan, csodaszép felső saroklövés­sel megszerzi a vezetést. 1:0­ (24­. p.) Pesterzsébetet a gól alaposan fölvilla­nyozza. Csak most látunk az egész mérkőzés alatt eleven küzdelmet, melynek egyenlítés a vége: Lakner mintaszerű beadását Kovács II. a hálóba fejeli. 1:1 (42. p.) 1. Attila 26 17 7 1 60:27 41 2. Bocskay 24 16 4 4 76:42 36 5. Bak FG 25 15 6 4 74:43 36 4. Turul 25 13 6 6 48:28 32 5. Somogy 25 11 9 5 52:25 31 6. Soroksár 25 13 8 9 67:45 29 7. Rákospalota 25 13 3 9 48:40 29 8. Húsos 25 9 7 9 42:50 25 9. Pesterzsébet 25 8 8 9 36:33 24 10. Erzsébetváros 25 4 11 10 36:58 19 51. Kossuth 24 5 4 15 38:62 14 12. Városi 25 3 6 16 32:69 12 13. Terézváros 25 5 1 19 27:86 11 14. Óvások 25 2 5 18 33:61 9 Turul—Kossuth 1:0 (1:0) Félidőnként változó hatalmas fölény Rákospalota-pálya, Bíró: Gerő F. Turul: Spindler — Bavlinka, Pol­­lacsek — Pálffy, Steiner, Hajdú — Melczer, Fischer, Pollák, Reiner, Neumayer. Kossuth: Talmács — Wolf, Laka­tos — Mészáros, Simon, Makádi — Bruda. Kardhordó, Németh, Kovács, Lovicsek. Nehéz dolog erről a mérkőzésről véleményt mondani: a viharszerű cs­íási szél, amely természetesen egy kis palotai esőt, port is felkavart, teljesen irreálissá tette a játékot. Az első félidőben a Turul valósággal le­lépte az ellenfelét, mely csak alig há­­romszor-négyszer tudott kapu elé ke­rülni s veszélyeztetni, a második fél­időben pedig a Kossuth szorította ugyanígy le ellenfelét, azzal a különb­séggel, hogy az már többször került ellenfele kapuja elé. A játék így a két védelem élet­halálharca volt. A Kossuth védelme az­ első félidőben nagyszerűen állta a Turul-csatársor meg-megújuló táma­dásait, a másodikban már nem bírta tüdővel s túlerélyes játékba kezdett. A Turul védelme ezzel szemben egyenletesebben, nyugodtabban látta el feladatát s így gól nélkül úszta meg a meccset. Pedig az a Kossuth­­csatársor gyorsasága miatt a máso­dik félidőben állandóan a levegőben lógott. Bruda, Kardhordó és Lovi­csek voltak a quintett legjobbjai. A Turul támadásai nagyobb technikai és taktikai tudással voltak előkészít­ve, de sokkal veszélytelenebbül is. Ezt a halfsor javára írhatjuk, mely Steiner vezetésével a csapat legjobb része volt. A csatársorból Fischer és Pollák vált ki. Az első félidő 17. percében Reiner rúgta a győztes gólt kavarodásból. A második félidő eseménye Wolf és Fischer kiállítása. Wolf faultolta Fi­schert, aki felállt és belerúgott ellen­fele lábába. Erzsébetváros— Pesterzsébet 1:1 (0:0) Létek nélkül: küzdelem Erzsébet­ utca. Bíró: Boronkay. Erzsébetváros: Baumgarten •— Hellschein, Gerber — Herzfeld, Dym, Hauzer — Singer, Braun, Taub, Waltz, Schwartz*. Pesterzsébet: Bereczky — Gutman, Schuck — Weszter, Kalmár, Domon­kos — Jeeld, Herr, Basky II., Kovács II., Lakner. Az előző fordulóban olyan szépen szereplő két együttes , meglepően gyenge, sivár játékot produkált. Me­zőnyben Pesterzsébet egy árnyalattal jobbnak bizonyult. Jeckl pompás já­téka dicséretet érdemel. A halfsor Kalmárral az élén, a II. félidőben nagyon visszaesett, csak a közvetlen védelem dolgozott végig jól, egyenle­tesen. Erzsébetváros Moravcsik hiányát nagyon érezte, a csatársor kapu előtt alig jelentett veszélyt. A halfok agi­lis játéka volt a csapat főerőssége. Városi—Húsos 3:0 (1:0) A mindvégig tíz emberrel játszó Húsos bágyadtan mozgott Millenáris-pálya. Bíró: Égnesv Városi: Klein — Davidovics, Weisz — Rothschild, Klopfer, Freud — Jocke, Billitz, Fodor, Kohn II., Saubermann. Húsos: Schreiber — Csibula, Schmiedt — Perina, Melczer, We­­szely — Kovács III., Fiegel, Vani­­csek (Schmiedt), Mestyanek (Fie­gel), László. Meglepetésszerű vereséget szen­vedett a favoritként induló Húsos a sereghajtó Várositól. Némileg menti a Húsos vereségét azon körülmény, hogy a játék elején Davidovics kg- Diszels levél — A BAK díszoklevelet fog kapni.* — Miért? — A vidéki futball fellendítése kö­rül szerzett érdemeiért. Melről oly erővel rúgta a labdával szemen Mestyáneket, hogy súlyos sé­rüléssel a kórházba kellett szállítani. A győztes csapat minden egyes em­bere megérdemli a dicséretet, mert igazán szívvel küzdött. Egyénileg ki­emelkedett Davidovics, Klopfer, Jo­cke, Billitz és Fodor. ._1 A Húsos csapatában Schreiber borzasztó gyengén játszott­. Schmiedt is jobb csatár, mint bekk. A halfsor megfelelt, míg a csatársornak csak egyetlen agilis és nagyots hasznár, tagja Vanicek volt. Húsos támadással indul a játék. Mestyanek kiállása után a Városi jobbszárnya támad, Jocke lefutja a védelmet, bepasszolt labdáját Kohn II. továbbítja a hálóba. A második félidőben Schmiedt ját­szik centert és Csikula egyedül bele­ket, aminek eredménye, hogy Fodor elugrik, Csihula mellett egyedül le­fut és a kiugró Schreiber mellett gólt lő (2:0). Nem sokkal később ugyancsak Fo­dor lő kapura és Schreiber beejti. (3:0.) A gólokra Húsos erőtlen tá­madásokkal felel. Végül Csihula megunja az unalmas játékot és ki­áll. tenniszfeiszerelési ütő, labda, közép- és kerítőháló,­ cipő és ruházat, húrozás és javítás, szakmunkás által a legjobban és legolcsóbban csakis IPLÖKL ÉS HAAS VI., ANDRÁSSY­ ÚT 13 .Címre és házszámra ügyeljünk. Saját !­s érdekében kérje árjegyzékünket, j Rákospalota—Bak FC 2:1 (2:1) Rákospalota hatalmas lelkesedése és az első percben kapott gól meg­törte a Bak-ot Rákospalota. Bíró: Majorszky. Rákospalota: Juhász — Pénzváltó, Jurás — Somogyi, Polt, Medl — Fessler, Tóth, Hegedűs, Seiden, Dur­­m­ics. Bak FC: Gúth — Kutik, Pogács — Dinnyés, Horváth, Milosevits— Ku­kán, Engl, Fröhlich, Senger, Préger. A Baki FC egész évi munkáját tette fel erre a mérkőzésre s el is vesztette. Az óriási lelkesedéssel játszó palotai csapat már az első percben gólt rú­gott hálójába, amivel sikerült lelkileg megadásra bírni az elsőosztályúságra aspiráló együttest. Rákospalota győzelme teljes egészé­ben megérdemelt volt. Az a hatalmas lelkesedés, amellyel a palotaiak eddig m még idén nem nagyon hozakodtak elő, olyan nívós és élvezetes küzdelmet eredményezett, amilyet ritkán lehet látni a másodosztályban. A csapatból elsősorban Foltot kell kiemelnünk, aki a mezőny legjobbja volt. Nagy segítségére volt a másik két half is. Somogyin, akinek kapus a posztja, egyenesen lehetetlenség volt keresztül menni. A csatársorban a Leiden-­Durmics szárny brillírozott, míg a védelemben ismét Juhász volt a megingathatalan oszlop. A Baki FC az első percben kapott gól hatása alatt zavartan, kapkodva játszott, mert tudatában volt a meccs óriási jelentőségének. A csatársort balszerencse is ül­dözte. Kukán, Fröhlich és Senger ki­tűnő volt. Horváth nem irányító cen­­terhall. A védelem ki-kihagyott, Kutik egyenesen gyenge volt. A játékot Rákospalota erős táma­dása vezeti be. Ennek során Tóth a bekkek hibájából gólt fejel. A széllel szemben elért eredmény a palotaiakat feltüzeli,­ a Bak­ot pedig deprimálja. A 31. percben Préger szabadrúgása a 16-os sarkáról mégis utat talál a hálóba, de a 40. percben már újra ve­zet Rákospalota: Polt gyenge lövését a k­ényelmeskedő Guth keze elől Dur­­mics a hálóba fejeli. A második félidő elején Rákospa­lota újra támad. Fessler kapufáról le­pattanó lövését Durmics bosszantóan kihagyja. (8. pere.) Kevéssel ezután Milosevits beleszáll Polt lábába, amit ez nemsokára Sengeren torol meg, mire a bíró kiállítja. Senger se hagyja magát. Ő meg Somogyit rúgja meg. Ő is Polt sorsára jut. 1 Terézváros - Somogy 2:1 (2:0) A Terézváros hatalmas lelkesedé­sének köszönheti a két pontot Kaposvár. Bíró: Krupitzer. Terézváros: Müller — Streicher, Tóth — Makovnik, Prretter, Supatek — Drobina, Basky I., Sipőcz, Bernáth, Stimacz. Somogy: Erdőss 1-r Szattyin, Mor­­vai? — Talliák, Lyka, Buday — Ga­­csár, Palkó, Dsida, Ölvedy, Saáry. A hatalmas lelkesedéssel és odaadás­sal küzdő Terézváros váratlan és szen­zációs győzelmet aratott a Weiszer és Ráblt nélkülöző kaposváriak felett. A Somogy eleinte könnyelműen vette a mérkőzést s így történhetett meg, hogy a Terézváros két gólt ért el. A Terézváros csapatában különösen a védelem érdemel dicséretet Müller ka­pussal az élen. A halfsor lelke Phetter volt, míg a csatársor legjobbja Stimacz és Sipőcz. A kaposvári együttesben Erdős a második gólnál hibázott. A bekkek kö­­­zül Szattyin a biztosabb, míg a half­­sorban csak Tallian játéka elégített ki. A gólképtelen csatársor egyetlen hasznos tagja Ölvedy volt. A Somogy kezdi a játékot. Az iram eleinte lanyha. A 25. percben kavaro­dás Erdősi kapuja előtt, végül az üre­sen hagyott Stimacz hálóba küldi a labdát. 1:0. A következő percben Tóth 11-est vét, mit azonban Morvay mellé küld. A 28. percben Stimacz lefut, messziről élesen lő s a labdát nagy 5 Jövő heti program Áldozó-csüt­örtök: Hungária-út: L6: Hungária—Slavia. 14. Ferencváros—Budai „33”-as. Magyar kupa. Fél 2. Újpest— Bástya. Magyar kupa. Debrecen: Bocskay—Kossuth. BEAC—BAK, UTE—HSC, Zugló— KAOE, Postás—MTK, Vasas—III. ker., Ékszerész—­MÁV, FTC—NSC, BSE—UTSE, MAG—B TTC amatőr­bajnoki meccsek. Vasárnap: Üllő­i-út: Fél 6. Ferencváros—Bástya. Fél. 4. Vasas—Nemzeti. Fél 2. órások—Kossuth. Hungária-út: Fél 6. Hungária—Sa­­baria. Határ-utca: III. ker. TVAC—Budai „33”-as. Sárkány-utca: Újpest—Kispest. Miskolc: Attila—Terézváros. Debrecen: Bocskay—Erzsébetváros. Kaposvár: Somogy—Soroksár. Lóversenytér: Fél 6. Bak—Pester­zsébet. Fél 4. Turul—Városi.­­Rákospalota: Városi—Rákospalota. ■meglepetésre Erdősi hálóba ejti. 2:0, Morvay és Saáry helyet cserél s a So­mogy meddő fölénybe is kerül. Szünet után a Somogy még jobban felnyomul. A 14. percben Gacsár hosz­­szú centerét Palkó Csida fejére emeli, ki hálóba továbbítja. 2:1. A Somogy innen állandóan a Teréz­város térfelén tanyázik, az ellenfél vé­delmével azonban nem boldogul. Bocskay—Órások 3:0 (1:0) A gólképtelen Bocskay csak nehe­zen győzött Debrecen, 2500 néző. Bocskay: Hübner — Molnár I., Kocsis — Varga, Keviczky, Deutsch — Polanetzky II., Molnár II., Wam­­petich, Urik, Mertin. Órások: Drahos — Bajor, Grün­­spann — Ellbogen, Vághy, Makovi — Weisz, Pleskó, Grossmann, Flóra, Beck. Bár a Bocskay majdnem az egész mérkőzés alatt kezében tartotta a já­ték irányítását, mégis csak nehezen győzött, minek oka a csatársor fel­tűnő gólképtelensége. Különösen Urik és Wampetich bizonyult igen tehetetlennek. Miattuk még Mertin sem tudta kijátszani,formáját , így ha a jobbszárny nem küzd olyan nagy agilitással, könnyen meglepetéssel végződhetett volna a mérkőzés. A halfsorban csak Varga felelt meg, míg a védelem szokott jó formáját játszotta ki. Az Órások csapatában különösen Drahos játszott elsőrangúan. Rajta kívül Bajor, Ellbogen és Grünspann érdemel dicséretet. A csatársor tel­jesen széteső stílustalan munkát produkált. Sorozatos Bocskay-támadások ve­zetik be a mérkőzést, s az óvások erő­sen védekeznek, így telik el majdnem az egész félidő. A 43. percben Urik erős lövést küld kapura, Drahos azonban a labdát kiejti s Molnár testtel gólba viszi a labdát. 1:0. Szünet után a 12. percben Pola­netzky II. centerez, Wampetich­ka- Budapest L. Vilmos császár-út 33. Telefon: 270—56.