Nemzeti Sport, 1927. december (19. évfolyam, 214-232. szám)

1927-12-19 / 226. szám

Hétfő, 1927 december 19. Ml A II. Liga utolsó őszi meccsein: hideg, fagy, izgalom és rossz pálya mellett a 89-ik percben öngóllal dőlt el a derbi A Pesterzsébet maga alá gyűrte a Turult — A Kossuth legyőzte a Soroksárt s így megszerezte a hatodik helyet — Az Órás első győzelmét aratta a Terézváros fölött 1. Pesterzsébet 18 pont, 2. Rákospalota 17 pont, 3. Somogy 17 pont, 4. Turul 16 pont, 5. Húsos 15 pont Hideg, — nyolcfokos, tízfokos és tizen­kétfokos — ez jellemezte a teg­napi összes mérkőzéseket. Vacogtak a fogak, fáztak a végtagok, de azért a közönség kitartott kedvencei mel­lett s végiig drukkok­ba a mérkőzése­ket. A játékosok pedig küzdöttek a csú­szós, életveszélyes pályán a pontért, pontokért és a jobb őszi helyezésért. Némely helyen olyan csúszós, hasz­nálhatatlan volt a pálya, hogy a mér­kőzéseket meg sem lehetett tartani, így például el kellett halasztani a Húsos*—III. ker. TVE Magyar Kupa mérkőzést és sok más kisebb amatőr találkozót. A lejátszott meccseken aztán annál több volt az izgalom, a nem várt esemény. Pesterzsébeten a II. liga derbijét a helyi együttes például az utolsó előtti pe­rben döntötte el a maga javára. Pesterzsébet ezzel a győzelemmel az élre szökött­, maga mögé utasította az eddig vezető Rá­kospalotát és a szezonvégre feljavult Er­zséb­et­ utca. — 8000 néző. — Bíró: Nagy László. Pesterzsébet: Bereczky — Schuck, Rottler — Weszter, Kalmár, Kovács I. — Jeckel, Urbancsik, Lyka, Ko­vács N­., Lakner. Turul: Spindler — Czanik, Polla­­csek — Kiss, Pálfy, Blum — Koszta, Vaczek, Sefcsik, Stecovits, Fischer. A második liga első helye dőlt el tegnap Pesterzsébeten. Hidegben, rossz pályán és más egyéb szokatlan körülmények között. A pesterzsébeti meccs nem volt mindennapi küzde­lem. Nem láttunk nagyvonalú játé­kot, nem láttunk különleges akciókat. Nem. Ilyesmiről szó sem lehetett az adott talajviszonyok mellett, a havas é­skőkem­énnyé fagyott pályán. Ezen a mérkőzésen a half vagy a hátvéd elsősorban nem a szélsőjére ügyelt, hanem arra vigyázott, hogy el ne csússzon, hogy ki ne törje a nyakát. Minden játékos előbb járni próbált a pályán s aztán csak fut­ballozni. Ilyen körülmények mellett rendes, megszokott meccsről sem lehet szó, s hogy a mérkőzés mégis érdekes volt, azt bizonyítja az, hogy a megjelent 3000 főnyi közönség végig, az utolsó pillanatig kitartott. S jól is tette, hogy kitartott, mert hisz a mérkőzés éppen az­­olsó pillanatban dőlt el, még­pedig Pesterzsébet javára. Hogy megérdemelten dőlt-e el a Pesterzsébet javára, arról sokat le­hetne vitatkozni, úgy indult a mér-Somogyot. A meccs szenvedő hőse, a Turul ezzel szentben leesett az első helyről s lezuhant a negyedik helyre. A második liga másik két meccsé­nek szintén van érdekessége.. A Kos­suth—Soroksár mérkőzésen a Kos­suth maga alá gyűrte a S­oroksárt a így megszerezte a hatodik helyét, az órás és Terézváros mérkőzésen az órás viszont első győzelmét aratta. A liga őszi végeredményét külön hagy tabellában , ismertetjük. Az Oprée-csoportban a tegnapi két mérkőzéssel befejezték a szezont. Az utolsó két meccsen az MTK győzel­me ellenére gyenge formát árult el, úgyhogy nem sikerült gól­arányt ja­vítania s így a második helytől el­estek a kék-fehérek. Ezzel szemben a műegyetemisták ismét szép és ér­tékes győzelmet arattak. A Springer-csoportban a BEAC katasztrofális vereséget szenvedett a 33FC-től, míg az FTC—BTC és BRSC—MAC meccseken a csapatok osztozkodtak a pontokon, közös, hogy a Turul győzni fog. A zöldek együttese rögtön felismerte a talajviszonyokat s a talajhoz megfe­lelően kezdett játszani. A sárgák, a pesterzsébetiek csak nagyon nehezen jöttek bele a játékba-s akkor, amikor a­ Turul már sorozatos támadásokra tekintett vissza s egy csomó kornert lőtt, s akkor a Pesterzsébet még csak egy-két veszélyes támadással vonta magára a figyelmet. S a Turul az egész első félidőn át tartotta a fölényét, úgyhogy félidőben már igen sokan a Turul javára könyvel­­ték el a mérkőzést. Szünet után egészen váratlan ese­mények következtek. Rögtön a Pest­erzsébet került fölénybe, a Turul-tá­madások egészen megritkultak, ké­sőbb a Turul majdnem teljesen véde­lembe szorult. Eltelt azonban a 40.-ik perc is . Pesterzsébet még mindig nem jutott eredményhez, csupán a kornergrányt tudta 5:7-re javítani. S akkor, amikor már mindenki el­könyvelte a mérkőzést 0:0 arányban s ezzel egyben a Turul első helyét, az utolsó előtti percben egy szeren­csés gól a Pesterzsébetet győzelemhez segítette. A játékosok teljesítményével behatóan foglalkozni éppen a rossz pálya miatt nem igen lehet. A havas, csúszós pályán egyikük sem tudta teljesen kifejteni képességét. A sárgák együttesében Pesterzsébetben Kalmár gyengébb teljesítménye tűnt ki. Kalmár az első félidőben összeütközött s lába meg­sérült, úgyhogy szünet után bizony sokszor sántikálva szaladgált. A combján két hatalmas horzsolás je­lezte egy másik összefutás jeleit. Két fedezettársa, Weszter és Kovács I. szorgalmasan támogatta. A véde­lemben Bereczky kielégített, míg a két hátvéd közül­ Rottler bizonyult megbízhatóbbnak. Schuchnak nem konveniált a talaj. A csatársorban a jobban és többet foglalkoztatott Jeckel—Urbancsik szárny támadásai, vezettek, a bal­szárny csak itt-ott vonta magára a figyelmet. Különösen Kovács II.-től, a gólrekordertől láttunk kevesebbet, mint amennyit vártunk. Luka volt már jobb formában is. A zöldek csapatában különösen az első félidő­ben Pollacsek nagyszerű formája tűnt ki. Áttekintő és biztos játéka feltűnést­ keltett. Társa, Czanik nem sokkal maradt mögötte. A kapus Spindler hiba nélkül áll, a gólt nem védhette, oly nagy volt a tumultus. A halfsor főerőssége a csapatkapi­tány Blum, bár Pálffy játéka is di­cséretet érdemel. A támadósorban Stecovits kap el­ismerést, fáradhatatlannak bizo­nyult. Mellette csak Fischer tűnt ki, itt-ott. Vacek sokat félt, Sefcsik már nem a régi. A bíró erélyes kézzel, jól vezette a mérkőzést. Az óriási hidegben kínlódva várja a közönség a Soroksár—Kossuth­­meccs végét. Mindenki didereg, min­denki kiabál: — Tempó vége, tempó vége, jöjjön a másik meccs! Kin­ddöpö ... Közben mind többen és többen ka­paszkodnak fel az alig félszázszemé­­lyes tribünre, lehetnek rajta már vagy nyolcszázan. Topognak, izegnek-mo­­zognak, kiabálnak, lármáznak, min­denki csinál valamit, hogy ne fázzon olyan nagyon. Hamar véget ér az elő­­mérkőzés s most már az öltöző kijáró felé irányulnak a szemek, lesik a csapatokat. De sem a Turul, sem a Pesterzsébet nem jelentkezik a látó­határon, egyesek már ijedeznek­ is: — Talán csak nem marad el a mér­kőzés a pálya miatt? — Közben — a szünetet kihasználva — mindenkinek a kezébe röpcédulát nyomnak. Van belőle kék is, zöld, sárga is, minden­féle­ színű. Ez áll rajta. Az egy gólt lőtte: Kovács 11., de még három más láb is benne volt Tizenkét fokos hidegben, kékrefagyott háromezer­nyi közönség elöli, jeges, csúszós pályán Pester­zsébet az utó­só pillanatban gólt lő és a tabella első he­tére kerül Pesterzsébet—Turul 1:0 (0:0) KORCSOLYÁK gyári lerakata VI., Király­ utca 78. ''Király­ Színházzal szembeni Óriási választék, legolcsóbb árak ^ ^Stripoliszi fogoly Eb-­l letta Hondás Várkonyi rPKSPv* December 32. ^ „Ma győzni kell! Pesterzsébet csapata ma „Ferenc­város” fiókegyesülete ellen játszik. Tehát nem egyenrangú ellenfelek küz­delme lesz ez a mai mérkőzés. Pest­erzsébet serényen, becsülettel, törhe­tetlen energiával kvalifikálta magát a mai derbiy mérkőzésre, míg a Tu­rul a „nagy bajnok”­csapat­ árnyéká­ban sütkérezve' szerezte­ meg az eb- 3 Könnyít az öregnek Ordódy, a BKE öszszakállú kapusa egyszer vakmerő kifutással szerelte le a bécsiek támadását. Valaki ijedten felkiáltott: — De ki adhatott az Ordódynak ilyen kockázatos vállalkozásokra uta­sítást? — Bízd csak a Dodi bácsira — szólt a szomszédja. — ő a maga egyéni akcióit saját, szakállára szokta elvé­gezni, digi eredményeit. A múlt tradíciói­hoz híven, Pesterzsébetet még így ba­rátság fűzte a régi riválisához a mai napig. „Turul” azonban nem érdemli meg most már a mi barátságunkat, mert nem becsületes küzdelemben, hanem a zöld asztalnál akar a két ponthoz jutni. Ezt nem engedjük! Pesterzsébet csapata ma megmutatja, hogy mire képesek a megsértett egye­sületnek a játékosai. Nekünk nincsenek kölcsön játéko­saink, mi azért örülünk, hogy a múlt héten nem kellett játszani. Mi aggó­dunk és féltjük a mi derék becsüle­tes embereinket. Mi törődünk a já­tékosainkkal , mi nem kapunk kölcsön, ha egyik-másik megsérül. Sportemberek! Buzdítsátok, lelkesítsétek a ked­venc csapatotokat: ma különös szük­ség van rátok, ma ezerszer inkább kell, hogy a csapat érezze a bizalma­tokat és meleg szereteteket. 1. helyen kell állnunk a mérkőzés után, mert ezt mi meg­érdemeljük, mert egy város társa­dalma áll mögöttünk. Bizalom, buzdítás és győzni fogunk! Pesterzsébet csapata szerdán dél­ „Magyar­­ Cserkészek"! Sportáru 20., Váci­ utca 46. | Választékos, szolid és éles a sport- és ruházati cikkek.