Nemzeti Sport, 1929. március (21. évfolyam, 41-61. szám)

1929-03-26 / 58. szám

Kedd, 1929 március 26. ) A II. ligában: Nagykanizsán megtépázták a Pesterzsébeti Húsos bajnoki reményeit A miskolci Attila csak elkeseredett küzdelemben vett revánsot az Erzsébetvároson — A Rákospalota újabb szép győzelmével beigazolta, hogy még beleszólhat a bajnokság kérdésébe — A Turul nem tudta megverni az utolsó Vác FC-t — A Soroksár még otthon sem képes győzni a Terézváros ellen — Saját tudósítónktól — A Pécs-Baranya—Turul mérkőzés a félbeszakított 2:2-es eredménnyel van beszámítva. Attila—Erzsébetváros 1:0 (1:0) Miskolc, 2500 néző. Bíró: Csárdás. Attila, Szemző — Kutik, Dankó — Maszlonka, Pruha, Banaszkievics — Király, Riff, Siklóssy, Muhoray, Elek. Erzsébetváros: Léderer — Platt,­ Grünspann — Braun, Dym, Makáci — Juhász, Héra, Moravcsik, Harrer, Schwarcz. Vérszegény játék, tehetetlenség, gyenge nívó, unalom. Különösen a miskolci csatársor ját­szott ki gyenge formát s volt teljesen akciók­éptelen. A két szélső abszolút rossz, a belsők már jobbak, de ők sem kielégítők. A halfsorban ellenben két jó ember is van, Maszlonka és Praha. A védelem három tagja közül ezen a meccsen egyik sem követett el na­gyobb hibát. Az Erzsébetvárosnál Léderer sok labdát tett ártalmatlanná s a két bekk is jól állott a lábán. A halfsorban Dym és Makádi, a csatársorban pedig a két szélső, főleg Schwarcz és Mo­ravcsik tetszett. A győzelmet jelentő gólt az első fél­idő 20. percében a jobbszárny akciója után Muhoray szerzi, kinek közeli lö­vése a jobb alsó sarokban köt ki. 1 :1. Ko­mer arány 5:1 az Attila javára. Rákospalota—Józsefváros * 4:1 (2:0) Újpesti pálya. Bíró: Rotter Rákospalota: Hosszú — Pénzváltó: Reisner — Roszkopf, Laukó IV., Módi — Fessler, Laukó­ III., Szan­­dalszky, Seidl, Dénes. Józsefváros: Juhász — Schmidt, Masevszky — Fehér, Vági, Taub — Kardhordó, Schuarter, Németh, Zse­­beházy, Hajós. Az első negyedórában a Józsefváros van fölényben, ettől kezdve fokozato­san visszaesik. Szandalszky már az 5. percben nagy helyzetet hagy ki. A gyorsan indult játék ellaposodik. A 18. percben Dénes lefut, beadását Seidl fordulásból belövi. (1:0). A gól meg­zavarja a Józsefvárost s durva já­tékba küld, először Dénes, majd Hosszú válik emiatt harcképtelenné. A 25. percben Szandalszky kavarodás­ból megszerzi a második gólt. Szünet után Schusztert a bíró ki­állítja. A 80. percben Hajós kornere érintetlenül jut a hálóba, egy perc múlva ismét Hajós lövése kecsegtet góllal, de Hosszú pompás robin­­zónáddal ment. A 40. percben Masevszky luftját Laukó III. kihasz­nálta és helyezett gólt lő. (3:1). Az utolsó percben Reisner szabadrúgás­ból beállítja a végeredményt. Rákospalota teljes mértékben rá­szolgált a győzelemre. Nagy része volt ebben Hosszúnak, aki a mezőny leg­jobbja volt. Jól játszott az egész half­­sor, a csatársorból pedig Seidl. Józsefváros önző csatárainak kö­szönheti a súlyos vereséget. Juhász mindent megmentett, ami menthető volt, a­ bekkek közül Schmidt volt a jobbik, a csatárok közül pedig Né­meth érdemel említést. Zala-Kanizsa—Pesterzsébeti Húsos 3:2 (Isi) Nagykanizsa, 1000 néző. Bíró: Krupitzer. Zala-Kanizsa: Kiss — Réder, Babos — Szabó, Tamás, Schreiber — Far­kas, Kelemen, Limbeck, Bakonyi, Mé­száros. P. Húsos: Bereczky — Weisz, Bajor — Taknács, Melczer, Tym — Karazsi, Fieger, Lyka, Schup’n, Mestyanek. Nap és szél ellen a Kanizsa kezdi a Fight Stafit felszerelések Kertész Tódornál, IV., Kristó Mér Árjegyzék ingyen játékot s így bizony az első negyed­órában a Húsos van inkább frontban s sűrűn veszélyezteti a Kanizsa kapu­ját. A 23. percben azonban már a Kanizsa támad. Limbeck mintegy húsz méterről lőni készül, de felvágják. A szabadrúgást Szabó Bakonyihoz kül­di, aki fordulásból továbbítja a­ ka­puba. 1:0. A 32. percben kavarodás a Kanizsa kapuja előtt, amiből végül is Luka az ellenkező sarokba pöcköli a labdát. 1:1. Szünet után már határozott a kani­zsai fölény. A 8. percben Schreiber— Limbeck—Kelemen akció u­tán az utóbbi lábáról száll gólba a labda. 2:1. A meccs legszebb gólját azonban a 19. perc hozza meg: szabadrúgás a Húsos ellen, Schreiber a háttal álló Limbeeknek adja a labdát, aki gyors fordulásból pompás gólt rúg. 3:1. Utána Szabót és Fiegert kiállítja a bíró, Tamás pedig megsérül. A Húsos a 28. percben Schuch révén szépít az eredményen. 3:2. Az utolsó tíz perc­ben a Kanizsa erősen védekezik. A Joós gyásza miatt felforgatott Kanizsa csapata várakozáson felüli jó játékot produkált. Különösen a két bekk nyújtott nagy teljesítményt. A halfsorban Szabó volt a legjobb, de két társa is kielégített. A csatársor­ban Farkas és Bakonyi tetszett. A Húsosnál a halfsor a csapat lelke. A két bekk bizonytalan, míg a csatár­sorban csak a balszárny dolgozott jól, tán teljesen megbontotta a csapat egységét. A védelemben egyedül Len­gyel volt megbízható, a szürke hals­­­­orban pedig Polt. A csatársornak nem volt irányítója, itt csak Steiner és a szünet után előre vont Sanger játéka dicsérhető. A Vác FC váratlanul igen jó já­tékkal lepte meg híveit. A védelem biztosan állt a lábán s a fedezetek is jó labdákkal látták el a csatárokat, akik közül Retek és Blau II. tűnt ki. Váltakozó játék után a 10. percben Davidovics rendszet vét, a penaltyt lengyel lövi, a jól helyezkedő Olvedi azonban kiüti, de Lengyel bevágja a labdát. 1:0. A gól után változatos küzdelem fejlődik ki. Helycsere után a Vác erősen küzd az egyenlítő gólért, ami a 9. percben sikerül is, amikor Kohn II. korne­­rét Klopfer közelről belövi. 1:1. A Turul most átcsoportosítja csapatát, azonban a fokozott iramban sem tud­ja megszerezni a győzelmet. 1. Pécs-Baranya 13 102 1 36:18 22 2. Attila 13 10 12 42: 7 21 3. Rákospalota 14 84 2 37:25 20 4. Zala-Kanizsa 14 74 3 31:18 18 5. Turul 145 14 25:20 15 6. P. Húsos 136 3 4 30:25 15 7. Józsefváros 14 54 5 31:32 14 8. Erzsébetv. 134 2 7 18:26 10 9. Terézváros 133 2 8 21:35 8 10. Soroksár 131 4 8 15:33 6 11. Vác FC 132 2 9 16:45 6 12. Bak TK 131 60 9 15:33 5 GrünwaEd­ödiSei VL, Vasvári Pál-u. 9 Sportemberek szabója- Speciá­lis divatmunkák I­I A Maotzeti Sport olvasóinak árengedmény | Turul—Vác FC 1:1 (1:0) Rákospalota. Bíró: vitéz Karsay. Turul: Spindler — Lengyel, Pol­­lacsek — Reiner, Polt, Sanger — Steiner, Altmann, Kocsis, Fischer, Durmics. Vác FC: Ölvedi — Davidovics, Weisz — Grünfeld, Rotschild, Grün­­blatt — Klopfer­ Blau II., Jakobo­­vics, Kohn II., Retek. Négy standard játékosa — Pálfy, Sefcsik, Hajdú, Vaczek — nélkül volt kénytelen a Turul felállani, ami az­ 1 THEWHI­TWORThI kerékpárok kis heti rész- jj I __Jetre, alkatrészek gyári ár­­u 1 Sv l van. Árjegyzék | 100 kép- fii I | ^ 'nSyen- Javítások lég- H I * sdfg? LÁNG IMRE I |______ Vk» T«fta.Mrál 3. «■ | Terézváros — Soroksár 1:0 (0:0) Soroksár. Bíró: Gébért. Terézváros: Müller — Jerzsabek I., II. — Mihalecz, Kontardo, Gotthencz — Drobina, Sipőcz, Skalitzer, Tóth, Stimac. Soroksár: Szabó — Lichtner, Pflum­ I. — Menus, Hoffmann, Kova­­csics — Berdó, Plum II., Zwicli, Pflum III., Hackspachal. Hogy győztesen térhetett haza a vendégcsapat, azt elsősorban Soroksár támadóinak köszönheti. A Terézváros­ban Müller, Jerzsabek II. és Mihalecz volt jó, Soroksár legjobbjai viszont Lichtner, Hoffmann, Menes és peches gólja dacára — Szabó. Erős iramú, változatos, de nívótlan játék tölti ki a félidőt és csak Müller lélekjelenléte menti a góltól több íz­ben a Terézvárost Helycsere után kolosszális helyzet­­ek adódnak mindkét kapu előtt, de a csatárok borzasztó tehetetlenek. Jel­lemző, hogy Hackspacher még a ka­pust is kicselezte és úgy gurította mellé a labdát (38. p.), majd a másik részen Tóth egyedül a kapussal szem­ben sem tud gólt szerezni (41. p.). Közvetlen utána azonban Jerzsabek II. 25 méteres, erős szabadrúgása be­csúszik Szabó keze és lába között 1:0­ (43. p.) Szövetségi Serlegs A, kettős ünnep során egyetlen Szö­vetségi Díj mérkőzés került sorra, melyen Újpest óriási fölénye értemére majdnem kikapott. 7 Újpest B)—Józsefváros B) 2:2­0.6) UTE-pálya. Hétfő. Bíró: Glück. Újpest B)­: Bácsay — Fogoly, 13., Bálán — Teszler, Péter, Eichbaum — Héger, Varga, Jakube, Mátéffi, Stei­ner. Józsefváros B): Rizik — Schmidt, Maschewszky — Guttmann, Zsebe­­házi, Kiss — Kaufmann, Kardhordó, Németh, Hajós, Juhász. Józsefváros alaposan megerősített együttese kis híjja kellemetlen meg­lepetéssel szolgált az állandó fölény­ben játszó, de kapu előtt peches új­pestieknek. Pedig Újpest egész csapa­ta nagy igyekezettel küzdött. A vé­delem alig csinált hibát. A halfsor óriási munkát végzett Péterrel és Teszlerrel az élen és szinte megszakí­tás nélkül frontban tartotta a csa­társort. A támadók közül azonban csak Jakube és Steiner felelt meg. A Józsefváros sikerét kitűnően dol­gozó védelménél­ köszönheti. Rig­is és Maschewszky egyformán tökéletes volt. A fedezetek szorgalmát is dicsé­ret illeti. A csatársornak egyetlen mentsége, hogy gyenge játéka méltótt is kicsikart két gólt. Erős iramú az első félidő és az új­pestiek csak ritkán engedik szóhoz vendégüket. De a szívós ellenfél meg­akadályozza, hogy ez a fölény gólok­ban is kifejezésre jusson. Helycsere után az iram fokozódik és Jakube fe­jese meghozza az első gólt. 1:0. (14. perc.) Most a Józsefváros is erőseb­ben kiveszi részét a támadásból és Hajós ügyes szöktetéséből sikerül is Némethnek egyenlíteni. 1:1. (34. p.) Mozgalmas lesz egyszerre a játék, de az utolsó percekig nincs eredmény. Ekkor Bálán elengedi Kardhordót, aki egészen balra vágja a labdát a befutó Juhász elé, aki megszerzi a vezetést. 2:1. (44. perc.) De Újpest nem adja fel a harcot, hevesen ostro­molja Rizik kapuját és az utolsó pil­lanatban, tumultus után, Steinernek sikerül is az egy pontot megmenteni. 2:2. Kérje képes nagy sportárjegyzékü­nket az összes sportcikkekről!