Nemzeti Sport, 1929. július (21. évfolyam, 125-147. szám)

1929-07-08 / 130. szám

A BEAC és a Turul I4QUE vereség© meglepetés a tegr­api amatőr mérkőzések sorára — Saját tudósítónktól — Az elmúlt nap amatőrmérkőzései során néhány váratlan eredmény adó­dott. Ezek közül is kiemelkedik a BEAC-nak a Ganztól, a Turul MOTE- nek a TLK-tól, a MOVE ATE-nek az Újpesti SzSE-től, valamint a Hideg­­kúthy-díjban a nagy favorit csepeli együttesnek az elparentált wekerle­­telepi gárdától elszenvedett veresége. Az amatőr döntők a III. és IV. osztály­ban befejeződtek. Ezek alapján a csoportgyőzteseken kívül a Nyomdász került a második osztályba. Az ered­mények: Amatőr bajnokság III. osztály. Kárpáti-csoport: Ganz TE—BEAC 2:1 (is), Simor­utca. Bíró: Gébért. Ganz: Nagy — Horváth I., Bodziony — Horváth NI., Klámos, Turner — Csir­­maz, Grimm, Ambrus, Domsitz, Leéb. BEAC: Bokor — Wodzik, Ghimessy — Buday, Unzeitig, Czmór — Rein­­hardt H., Kertész, Kotrásebek dr.,­ Fü­­löp, Erdődi. (A mérkőzés előtt Klimos üdvözli a bajnokcsapatot s virágcsokrot nyújt át Kertésznek, a BEAC kapitányának. Az egyetemisták részéről Demeter János intéző válaszol az üdvözlésre.) Lanyha iramban indul a mérkőzés, csak amikor Kertész és Erdődy lövése kapu mellé jut, élénkül fel kissé a já­ték. Grimm lövése veszélyeztet, a 22. percben pedig vezetéshez jut a Ganz. Spéb korneréből ugyanis Ambrus a védőjátékosok közt az első gólt lövi. Két percre rá Kotraschek dr. pontos passzát Kertész lapos lövéssel góllá ér­tékesíti. A félidő végéig azután vál­tozatos játék alakul ki. Heves Ganz ostrom vezeti be a má­sodik félidőt, ami alól a REAC csak ritkán tud felszabadulni. A 22. perc eldönti a mérkőzés sorsát. Grimmy Ambrus összjáték után utóbbi nagy nyugalommal helyezi be a győztes gólt. Kertész lövése ad még munkát Nagy­nak, majd a 32. percben Wodzik el­hagyja a pályát. BEAC támadás köz­ben ér véget az utolsó másodosztályú mérkőzés, amit Gébert bíró erélyes kézzel vezetett. A Ganzot a jobb he­lyezés reménye serkentette a győze­lemre. Ezt lelkes játékkal sikerült is a csapatnak kivívni. Egyénileg Amb­rus, Grimm, Bodziony és Taubner nyújtott a legtöbbet. A REAC a csü­törtöki meccsel a lábában, Reinhardt és Izsák nélkül állt ki a rá nézve már nem fontos mérkőzésre. Kitűnt Wodzik, Buday, Kertész és Erdődy. III. osztály Gillemot-csoport VI. ker. FC—Főv. T. Kör 2:0 (1:0). Szent László-tér. Bíró: Révész. A ki­eső Főv. T. Kör lelkes játékával so­káig kétessé tette a VI. ker. FC győ­zelmét. Góllövő: Czember és Lohön. VI. ker. FC II.—Főv. T. Kör ifj. 6:1 (3:0). Amatőr döntők III. osztály. Az első helyért 1. CsTK 2 2 -----4:2 4 2. TLK 2 1 — 2 3:2 2 3. Turul MOTE 2-----2 1:4 — TLK—Turul MOTE 2:0 (1:0). Ame­rikai­ út. Bíró: Iváncsics. TLK: Goda — Neumann II., Peterka — Vászondi, Nagy, Markó — Singer, Dróth, Zeisel, Stahl, Schmiedt. — Turul MOTE: Va­­lenta — Kovács, Barna — Tauz­in II., Buda, Szecsei — Meszlényi, Tauzin I., Bazsó, Eller, Fábri. A Turul MOTE öt tartalékkal állt ki s így, a kapu előtt gyorsabb és leleményesebb terézvárosiak biztosan nyerték a meccset. Mindkét félidőben a TLK játszott egységesebb futballt. Góllövő: Stahl és Markó. A TLK-ból Nagy, Stahl és Markó, a Tu­rul MOTE-ból Buda és Kovács elégí­tett ki 1. BEAC 30 21 5 4 85:40 47 2. B. Vasutas 30 19 3 8 62:33 41 3. BRSC 30 17 6 7 61:39 40 4. BMTE 30 17 6 7 76:56 40 5. Köb. AC 30 18 3 9 71:46 39 6. Ganz TE 30 15 6 9 68:51 36 7. NMSE 30 13 9 8 68:47 35 8. BMTE 30 16 2 12 68:60 34 9. FSE 30 14 4 12 59:50 32 10. SzAC 30 13 5 12 59:55 31 11. NSC 30 11 7 12 50:50 29 12. BSK 30 10 5 15 44:61 25 13. Hungária 30 7 5 18 60:91 19 14. WSC 30 6 1 23 42:97 13 15. ETC* 30 5 1 24 31:77 11 16. HSC* 30 1­4 25 25:76 6 * Törölve: 1. Turul MOTE 30 24 4 2 94:24 52 2. Nyomdász­­ 30 20 3 7 72:38 43 3. RAFC 30 16 8 6 81:34 40 4. MSC 30 17 6 7 73:46 40 5. Jutagyár 30 14 6 10 70:47 34 6. VI. ker. FC 30 13 8 9 47:31 34 7­. VI. ker. SC 30 12 8 10 55:41 32 8. NTC 30 13 4 13 50:39 30 9. ÉMOSz 30 11 8 11 38:57 30 10. BOSC 30 13 3 14 47:51 29 11. Főv. TKör 30 10 8 12 53:59 28 12. P. Törekvés 30 9 7 14 36:56 25 13. RÁC 30 10 2 18 34:90 22 14. ITC 30 8 2 20 40:68 18 15. Amatőr 30 6 4 20 41:73 16 16. Cukrász 30 3 1 26 29:106 7 III. osztály: A harmadik helyért 1. Nyomdász 2 2--------8:0 4 2. X. ker. SC 2 1—1 2:5 2 3. Compactor 2 — — 2 1:6 — Nyomdász—X. ker. SC 4:0 (1:0). Kő­bányai­ út. Bíró: Stein J. Nyomdász: Weisz — Tanács, Hemmer I. —­ Virág L, Bilcsik, Szabó — Klein, Krukár, ív. lé- T/SZA ISTVA'% UCCA ~ __ Pista I., Vidák II., Bacsay. — X. ker. SC: Weiner — Dinnyés, Szentgyörgyi — Tomecskó, Kempfner, Vörös — Stig­­lic, Milosevics, Farkas, Weisz, Titz. A II. osztályba való jutásért ment ez a küzdelem. De nemcsak a gyepen, a csapatok között, hanem a tribünön és a tribün mellett a drukkerek között is! A mérkőzés eredménye nem fedi az erő­viszonyokat, mert a X. ker. csak a sze­rencsésebb­ körülmények folytán vesz­tett ilyen súlyos arányban. A Nyomdá­szok végig igen lelkesen küzdöttek. A gólokat Vidák II., Bacsay és Hemmer I. (2) lőtte. Jók voltak Weisz, Hemmer I. és Vidák II. Nyomdász, illetve Far­kas, Kempfner és Szentgyörgyi X. ker. Weiner és Kempfner a X. ker.-ből ki­állítva. IV. osztály. A harmadik helyért 1. Féltén 2 2------10:3 4 2. Folyamőrség 2 1 — 1 2:4 2 3. Uránia 2-----2 3:8 — Folyamőrség—Uránia 2:0 (1:0). Kő­bányai­ út. Bíró: Stein T. Folyamőrség: Sugolich —­­Paulin, Kronenberger — Gévai, Szíjártó, Szalay — Felső, Somo­gyi, Trubin, Sági, Vuics. — Uránia: Szakaz — Csajk I., Csajk II. — Mül­­ler, Illik, Uhrin — Márhoffer, Gárdo­nyi, Borsi, Molnár, Tuhala. A Folyam­őrök tartalékos csapata szép és fölényes játék után megérdemelten nyerte a fon­tos mérkőzést. A gólokat Sághy (11-es­­ből) és Paulin lőtte. Jók: Paulin, Kro­nenberger és Somogyi Folyamőrség, il­letve Szakaz, Müller és Molnár. ,NG TMIQT A SÁTRAK minden Opusban­­ vitorlák hálózsákok és tábori ágyak FERRO-TEXTIL RT.-nál BERLINI TÉR 3. NYUGATINÁL TELEFON: A. 202-23. A. 213-38 Ó­R­AJAVÍTÁST FISGHER ANTALNÁL ... Corvin-tér 5. Telj 51118 stopperórtk Clubtagnak engedmény!! Ifjúsági döntő: II. osztály. Az első helyért Zuglói SE ifj.—B. Vasutas ifj. 2:1 (1:0). Amerikai­ út. Bíró: Steiner O. Zuglói SE: Szabó — Schwarz, Ungi — Szegedi, Kovácsics, Deli II. — Geri, Vatti, Fézler IV., Újvári, Deli I. — B. Vasutas: Schantz — Jelenszki, Benda — Leiner, Paulik, Csandai — Örsi, Soós, Sallai, Udvardi, Darázs. Nehe­zen nyerte meg csak a zuglói legény­ség a meccset s így a B. Vasutas a még egyszer megismételt meccsen még meg­nyerheti a másodosztályú ifjúsági díjat. Góllövő: Fézler IV. és Újvári, illetve Orsi. A II. osztály harmadik helyéért SzAC ifj.—I. ker. SC ifj. 2:0 (1:0). Kőbányai­ út. Bíró: Vozik. A SzAC ifik változatos erős irammérkőzés után szép és megérdemelt győzelmet arattak az elbizakodott I. ker. fölött. Góllövők Marcevic és Luzenger. TLK ifj.—RAFC ifj. 5:2 (1:1). Ame­­rikai­ út. Bíró: Benkő. TLK: Németh — Nagy I., Richter — Szűcs, Gombár, Groszmann­­- Nagy II., Dróth II., Neumann, Oláh, Reiner. — RAFC: Németh — Nacsádi, Bartók — Antal, Krajcsovics, Hauser — Hlavács, Indrich, Deák, Strassovitz, Pollák. A szépen ját­szó TLK győzelmét nem tudta megaka­dályozni a lelkesen játszó rákosszent­­mihályi együttes. Góllövő: Oláh (3), Nagy N­. (2), illetve Hlavács 11-esből és Pollák. Neumann TLK nem értékesí­tett egy 11-est. III. osztály. Az első helyért 1. CsTK 1 1------8:1 2 2. TLK 2 1—1 6:10 2 3. RAFC 1-----1 2:5 — MOVE-bajn­okság KPSE—Köl. FC 3:1 (0:1). B. Vas­utas-pálya. Bíró: Brun­ner. Megérde­melt győzelem. A kőbányaiak a máso­dik félidőben visszaestek. A 11. osztály BFC—Bohngyár 1:1 (1:0). Vörös­vári­ út. Bíró: Weininger. A hatalmas szélviharban lefolyt mérkőzés alatt nem a csapatok tudása volt a döntő tényező, hanem a szél. Félidőnként az a csapat támadott, amelyiket a szél támogatott, míg a másik­­félvonalon is elvétve jutott át. A gólokat Vig BFC illetve Smitt BSE lőtte, Balogh I. és II. BFC kiállítva. MOVE döntők A másodosztály első helyéért USzSE—ATE 2:1 (1:1). Szőnyi­ út. Bíró: Bendenritter. USzSE: Henkel — Metzger, Farkas — Spirck, Pfennig, Szigeti — Belcsik, Balogh, Pocza, Mül­­ler, Lőrinc. — ATE: Klecska — Csa­nádi, Kiing NI. — Tóth, Rozga, Laczkó — Jaksi, Farkas, Roszipalek, Stelczer, Glőb. Élvezetes, nívós küzdelmet vívott a két csoportgyőztes az első helyért. A gólképesebb újpesti csapat megérdemel­ten győzött. A győztes csapatnál a csa­társor, míg a vesztesnél a halfsor volt a jobbik rész. Egyénileg Pócza, Müller, Lőrincz ,és Szigeti, illetve Farkas, Roz­ga és Kiing II. játéka emelkedett ki. Góllövők: Belcsik és Müller, illetve Farkas. A harmadik helyért B. Törekvés—T. Előre 2:0 (0:0). Sző­nyi­ út. Biró, Lengyel. B. Testvériség: Wéber I. — Wéber II., Marklandler — Beck II., Kesztler III., Palesch — Hor­váth, Beránszky, Beck, Jerabek, Vojta. — T. Előre: Kisfalusi — Wesztner, Ko­vács — Andrikovics, Gyüge, Szentand­rásy — Varga, B. Nagy, Csonka, Schla­ Hétfő, 1929 július 8. dányi, Szabó. A B. Testvériség jobb csatársora révén megérdemelten győzött Belánszky és Jerabek góljával. Jók voltak a győztesnél Vojta, Horváth és Belánszky, míg a vesztes csapatban Wesztner, Kovács és Szentandrásy já­téka emelkedett ki. MILL-döntők II. Osztály. Az első helyért FTC—Magyar Pamutipar 3:3 (3:0). Lóverseny-tőr. Bíró: Szél L. FTC: Ku­b­­a­la — Sternberg, Bödecs — Engl, Stróbl, Morvay — Berger, Mihalovics, Kohut II., Friesz, Vranka. P. Pamut: Mihalovszky — Kristóf I., Kristóf II. — Loksin, Stefkó, Waldmann, Nagy­már, Goldstein, Kellermann, Nagy, Kemner. Hihetetlenül­ izgalmas, magas­nívójú küzdelemben gyönyörködhetett a közönség ezen a meccsen. Mindkét csapat tudása legjavát nyújtotta, még­is a nagyobb dicséret a Magyar Pamut­­ipar együttesét illeti. Szünetben a Pa­mutipar igazgatója megjelent a csapat öltözőjében, ez úgy látszik annyira ha­tott a játékosokra, hogy a második fél­időben oroszlán módjára küzdve, egyen­lítették ki a kitűnő zöld-fehér tizenegy háromgólos előnyét. Az első félidőben nagy fölényben játszik az FTC. Kohut lövi tizenegyesből az első gólt, amit ugyanő még eggyel told meg. A harma­dik gólt Vranka juttatja a hálóba. Szünet után nagy meglepetésre a Pa­mutipar kerekedik felül. Goldstein (2) és Nagy lövi a kiegyenlítést jelentő gólokat. Kiváló játékot produkált az FTC-ben Sternberg, Engl, Berger és Kohut, a Pamutban Stefkó, Goldstein A harmadik helyért Testvériség—UTE 1:1 (1:0). Lóver­seny-tőr. Bíró: Boskovitz. Testvériség: Udvardi — Varga, Paál — Simacsek, I-Zollander, Gremesz — Kocsis, Rupnik, Tamás, Vukán, Krepsz. — UTE: Brü­­nnier — Troyer, Fejes — Béna, Sulyok, Tresz — Pataki, Adit II., Horváth, Putz, Sándor. Az első félidőben­ a szél ellen küzdő UTE mutatott szebb játé­kot és annak ellenére, hogy Tamás révén a Testvériség szerzi meg a veze­tést, úgy látszik, hogy gólokkal nyeri a mérkőzést. Szünet után nagy megle­petésre megembereli magát, derekasan küzd, hogy végeredményben az újpesti csapat csak nehéz küzdelem árán tudja egalizálni az eredményt. Az UTE egyenlítő gólját Horváth lövi. Az ötödik helyért K. Remény—USK 3:1 (1:0). Lóver­seny-tőr. Bíró: Balázsi. K. Remény: Berger — Oravetz, Nagy — Schindler, Suli, Kabar — Martin, Zsidó, Rozen­­berger, Búza, Majdányi. — USK: Sil­­berstein — Fehér, Zommer — Tom­szai, Mihalek, Weisz — Golberger, Grosz, Rozenberg, Szandalszky, Disehl. A jobb és iskolázottabb futballt játszó K. Remény megérdemelten nyeri a mérkőzést. Pompás akció után Martin fejes góljával szerzi meg a K. Remény a vezetést, amit szünet után Grosz révén egyenlít ki az USK, de nem sokkal ké­sőbb Rozenberger és Majdányi gólja a K. Remény javára dönti el a mérkőzés sorsát. III. osztály Az első helyért Textília Spárta—MÁV 0:0. Lóver­senytőr. Bíró: Róna L. Textília Spárta: Takács — Üregi, Ugróczky — Makarics, Szvacsina, Michalcsovszky — Lazovicz­­ky, Krammer, Majevszky, Oszlavszky. — MÁV: Pogány — Zimmermalm, Rei­­chardt — Kuthy, Kovács, Nagy — Ébner, Moravecz, Plávits, Andódy, Györkös. A mérkőzés erősiramú, vál­tozatos küzdelmet eredményezett.­ Az első félidőben a Textília Spárta, hely­csere után a MÁV volt a többet kez­deményező. Kitűntek Takács, Üregi, Michalcsovszky, Ugróczky Textília Spárta, Zimmermann, Kovács (a me­zőny legjobbja), Plávits MÁV, Kram­mer Textilia Spárta tiszteletlenségért kiállítva.