Nemzeti Sport, 1930. február (22. évfolyam, 22-41. szám)

1930-02-03 / 23. szám

Hétfő, 11530 február 3. m «*'■«**­*» m­ém&m Mind a négy vidéki amatőr Magyar Kupa mérkőzés heves küzdelmet hozott s három csak meghosszabbítás után dőlt el Tegnap délután a Budai 33—At­tila mérkőzésen kívül még négy Magyar Kupa mérkőzést játszottak. Ez a négy mérkőzés vidéken, Szege­den, Hódmezővásárhelyen, Baján és Szigetvárott került eldöntésre s azo­kon vidéki amatőrcsapatok talál­koztak. Mind a négy meccs heves küzdel­met hozott, mit legjobban bizonyít az a körülmény, hogy közülök há­rom csak meghosszabbítás után dőlt el, még pedig mindig az idegen­­pá­lyán, játszó vendégcsapat javára. A négy vidéki Magyar Kupa mér­kőzésről alábbi tudósításaink szá­molnak be: ’» Sátor, viharkabát, hátizsák kósintónél: MOLNÁR GYULÁNÁL, VII., Délen a Bohn SC és a Gyulai AC mellé a SzAK és a szlakói AK jutott az elődöntőbe Makói AK—Hódmezővásárhelyi TVE 3:2 (2:2, 2:2, 2:2, 2:2, 1:1). Hódmezővásárhely. Bíró: Lovas. Ádáz küzdelem után dőlt el a meccs sorsa a szerencsésebb makóiak ja­vára. Száznegyven percig harcolt egymás ellen a két legénység s a harc a százharmincnyolcadik percben dőlt el, akkor is egy kétes góllal. Mély talajon kezd a két csapat s az első percekben a helyi csapat domi­nálja a mezőnyt. Ennek eredménye-Károly­ körút 3/a Telefon: 1: 321—021 ként már a 3. percben megszerzi a vezetést a HTVE Szabó révén. 0 :1. A gól kissé fölrázza a makói ü­zen egyet s hamarosan változatos játék alakul ki, a HTVE-nek azonban több alkalma nyílik a gólszerzésre.­ Ennek ellenére a 37. percben Proska MÁK­­rúg gólt s ezzel egyenlít. 1:1. Szü­netig nem változik az eredmény. A második félidőben is némi HTVE-fölény érezhető, de most a makóiak is sokszor veszélyeztetnek. A 19. percben Mészáros megszerzi a vezetést a MÁK részére (1:2) s a HTVE csak 11-esből tud egyenlíteni Beregszászi révén a 30. percben. 212. Mindkét legénység erősen küzd a győzelmet jelentő gólért, de egyi­küknek sem sikerült ezt a rendes játékidőben megszerezni, tehát hosz­­szabbítani kellett. A 2x15 perces meghosszabbítás alatt a fáradt játékosok már alig értek élnek a mély sárban s nem is e­sik gól egyik oldalról­ sem. A 2x10 perces újabb hosszabítás első fele is eredmény nélkül zárul, de a második részének nyolcadik­­percében Proska offszájdgyanús helyzetből megszerzi a­ döntő gólt, 3:2. A csapatokon erősen meglátszott, hogy szinte tréning nélkül állottak ki a meccsre s nyújtott teljesítményük így kielégítőnek mondható. Egyénileg a győztes Csapatban Proska és Göm­bös, a vesztesben pedig Beregszászi és Tóth tüntette ki magát. SzAK—SzTE 2:1 (1:1,1:1, 1:0). Szeged. Bíró: Fürst.­­ A­/ SzAK legénysége szerencsés győzelmet aratott, mert a mérkőzés végig egyenrangú ellenfelek küzdel­mét mutatta, sőt némelykor az SzTK még többet is támadott. A mérkőzés nem volt magas színvo­nalú. A csapatokon erősen meglát­szott­­a hosszú téli pihenő nyoma s emellett mindkét részről több ifjú­sági játékos i­s szerepelt — elég mérsékelt sikerrel. SzTK-támadások vezették be a játékot, de hamarosan a SzAK is magára talált s innen a játék válto­zatos. A vezető gólt a 25. percben sikerül megszerezni a SzAK-nak Wittmann révén. 1:0. Második fél­időben is­ eléggé kiegyensúlyozott a játék, de az SzTK támadásai mintha veszélyesebbek lennének. A 24. perc­ben alkalma van az egyenlítésre az SzTK-nak, mert a bíró 11-est ítél a javára, de Deák gyenge lövését a SzTK kapusa, Schmidl kifogja. Ami késik azonban, az nem múlik ... A 31. percben egy magas labda jól jön Balog fejére s bár rajta vannak, Védhetetlenül gólba fejeli. 1:1. A rendes időben marad az eredmény 1:1. A 2x15 perces hosszabbítás alatt kiütközik az egész mezőnyön a tré­ninghiány, alig lézengenek a játéko­sok a pályán. (Az első félidő gól nél­kül végződik s a meccs­­Sorsa csak az utolsó percekben Idol eb mikor Ba­lázs súlyos kapushibából belövi a SzAK második s egyben győzelmet jelentő gólját. 2:1. A győztes csapatban Deák,­­ Ju­hász, Feigl és Kalmár II. tüntette ki magát, míg a vesztesben Schmidl, Rosenberg, Pólyák és Wittmann­­je­leskedett. A tegnapi­­eredmények alapján Délen négy csapat maradt állva: Bohn SC, Gyulai AC, Makói AK és Szegedi AK. Négyen a jövő vasár­nap játszák le a két elődöntő mécs­esét a MÁK—SzAK és GyAC—Bohn SC párosításban. A délnyugati alszövetség­­ben tegnapi győzelmével a Kaposvári Turul SE és a Szekszárdi Turul SE került a döntőbe Szekszárdi Turul SE—Bajai Bácska 4:1 (2:1). Baja. Bíró: Wittenberger, A Magyar Kupában eddig szinte szenzációsan szereplő Bácska váratla­nul súlyos vereséget­­szenvedett a Szekszárdi Turullal szemben. A mér­kőzés maga erős iramú volt és egyenlő csapatok küzdelmét mutatta, de a szekszárdi csatárok a kapu előtt biz­tosabban állottak a lábukon, míg a bajaiaknak az utolsó­­pillanatokban jó­formán semmi sem sikerült. Ennek ellenére is elkerülhette volna a Bácska a súlyos vereséget,, ha kapusa nem fog ki olyan lehetetlenül rossz napot. A bajaiak balszerencséjét bizonyítja az is, hogy három 11-est ítélt a bíró a javukra, és ebből egyet sem bírtak ki­használni. A győztes csapat góljai kö­zül hármat Horváth, egyet pedig De­­bulai lőtt, míg a Bácska gólszerzője Váradi volt.­ Kaposvári Turul SE—Szigetvári AK 4:3 (3:3, 2:2, 1:2). Szigetvár. Bíró: Balogh. A várakozásnak megfelelően a két csapat közel egyenrangúnak bizonyult és kettőjük küzdelme csak meghosz­­szabbítás után, akkor is az utolsó perc­ben dőlt el az állóképesebb kapos­váriak javára. A mérkőzés igazi kupa­küzdelem­ volt, mindkét legénység tel­jes erejének latbavetésével harcolt és bizony, helyenként durvaságok is ki­csúsztak. Ennek következménye lett azután, hogy a SzAK-ból két játékost, a KTSE-ből pedig egyet kiállított a bíró. A mérkőzés a rendes játékidő­ben 3:3 arányban döntetlenül végző­dött és csak a kétszer 15 perces meg­hosszabbítás utolsó percében lőtte be Adorján a győztes gólt. Góllövő: Adorján (2), Vélez ’ 12­ a KTSE-ből, illetve Simonits (2), és Turbéki a SzAK-ból. ... ...• Ezek szerint tehát a délnyugati al­­szövetség .Magyar Kupa döntőjében jövő vasárnap a Szekszárdi Turul SE és a Kaposvári Turul­ SE találkozik, több mint valószínű, hogy Kapos­várott. IV., Kossuth Lajos utca 6 Egyenruhák és polgári Bücsyök­­ részletre! Nagy Kálmán Nagy választék ingói szövetekben! ­ BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉSEK ■ 1 'Wii----­Hungária—III. ker. FC 2:0 (1:0) Kétszer harminc perc, két Hungária-csapat, februári formák, óbudai csatárhibák — Tréning a Hungaria­ uton Góllövő: Barátky, Jeckl Hu­ngárii­ út, 1000 néző. Bíró­ , Jasfsovitz. Hungária: 1. félidőben: Németh — Mándi, Kocsis (Nagy) — Kom­pot­i, Wéber, Sebes — Titkos, Rem­­mer, Barátky, Bihamy, Híres. II. félidőben: Újvári — Nagy, Mándi (Remmer) — Rebró, Hor­váth, Grünfeld — Jeckl, Nekado­­ma, Hauer, Skvarek, Híres. III. kerület: Fehér — Werner, Biró — Steiner, Lutz, Király — Schiller, Kormos, Fröhlich, Lengyel, Drössler. Bizony hiába volt verőfényes ta­vaszi idő — mert az volt —, nagyon meglátszott, hogy keveset mutat a kalendárium, keveset mutattak a csa­patok. A kétszer harmincperces egé­szen tipikus tréningmeccsen a Hun­gária játszatta a létező valamennyi játékosát Hírestől Grüt­feldig. Fél­óránál többet csak négyen játszottak a csapatból. Komoly, egységes játék­­ki sem alakulhatott, hiszen, mint ké­sőbb kiderült, a meccs csak első lab­­datréningjét helyettesítette a Hungá­riának. A kerület ezzel szemben szinte a barátságosság határain túl igyeke­zett, de a lövésnek még nagyon kez­detén vannak. A Hungária brekkjei mindamellett nem mozogtak rosszul. A kapusoknak volt egy pár szép vé­désük, de bizonytalankodtak is, Mándi máris nagyon labdabiztos. Ko­csis kevésbé, Nagy jól rúg, de ritkán tudja hova, kevés benne a nagyvona­lúság. Az első csapatbeli halfok is biz­tatóan játszottak, különösen Wéb­er­­nek,örültek a­ Hungária-drukkerek, látszott rajta, hogy teljesen­­rendben van a lába. A csatárok közül Titkos és Barátky máris jó. Hírest elhanya­golták. Az óbudai csapatban természetsze­rűen több volt az egység, de nagyon kialakulatlanok a formák. Védelme a két gól ellenére is megfelelt, Werner nagy formában van, Fehér is men­tett egy biztos gólt. A halfsorban Lutz vált ki. A csatársor néha elju­tott a Hungária-kapuig,Ide egyetlen­egy egészséges lövést­ nem láttunk. A bíró tipikusan bar­átságos­ tré­ningalapon vezette a meccset. A III. ker. kezd, de a támadás csak Manósig jut el,, aki hatolmos rúgással küldi vissza a me­zőnybe a labdát, Bihámy szép kereszt­­passzat Titkost szökteti, a téli­ túra hőse lefut, túlivett beadását Híres­ éri el, aki gurulós lövést ereszt meg, Fe­hér könnyen fogja. A Hungária to­vábbra is támad, Bihamy mellék). Fehér nagy kiadása frontba dobja az óbudai csatársort. Lengyel formán lö­vést ereszt meg, Németh fogja, de a labda kom erre pattan. A komért Mándi kifejeli. 2. perc: Barátky túl­­hosszú kiadására hiába száguld Híres, majd a Hungária kapuja előtt törté­nik majdnem baj Kocsis luftjából kifolyólag, de Schiller­­rossz tempóval ugrik a labda után. 4. perc: Mándi hazaad. A­­6. percben születik meg a félidő gólja. Barátky egyedül játsza tisztára magát, a 16-os tájékán hirtelen, lő, a ha­talmas lövés után hiába ugrik Fehér, a bomba szigorúan ül a jobb felső sarokban. 1:0. •— Jó, hogy hazahozta a­­srácot, Béla bácsi! — hangzik az elismerés Révész felé, aki sötétkékben áll a pálya mel­lett. Kezdés után a bíró elnézi Drössler ötméteres orszájúját, az óbudai szélső lerohan, Mándi valahogy szereli, a labda Lengyelhez pattan, aki két lét­rásról Németh be lő, a kapus ököllel véd, megfogni nem tudja, de nincs baj. Kocsis felszabadít, Óbuda egy kicsit fölényben van. Az első percek erős irama lanyhul, egy Kormos-szabad­rúgáson (mellé!) és egy Sebes-lövésen (fölé!) kívül semmi sem történik. A 12. percben Titkos lerohan, félmagasan cen­terez, Barátky kapásból lövi, Fehér villámgyorsan dobja ma­gát és sikerül kornerre mente­nie. A meccs legszebb jelenete volt. Egy percre rá a kerület szép táma­dást vezet. .Egy baloldalról jövő magas labdára Schiller f­ut rá, Sebes hátrál, a közelharc hevében rendszet vét egy méterrel a 16-oson belül. A bíró rövid habozás után megadja a 11-est. A nyugodt Király áll a labdának, las­san nekisétál és nyugodtan pont Németh kezébe lövi. A következő percekben a félvonalon táncol a labda, a csapatok a 11-es iz­galmait pihenik ki. Wéber szép pasz­­szal szökteti Hírest, a Kicsi­ bead, Bihámy, fölélő. Lengyel összeütközik Kocsissal, Kocsis hangosan feljajdul. 3 P"P Jövő heti program Vasárnap: Hungária-út: Budai 33-as—Hi­­kter. FC Magyar Kupa mérkőzés. Hungária —Nemzeti barátságos. Szeged: Vasas­—Bástya Magyar Kupa mérkőzés. Kaposvár: Somogy—Pécs-Baranya Magyar Kupa mérkőzés. Lágymányos: FTC—IREAC amatőr bajnoki. Üllői­ út: Ferencváros tréningmérkő­­zés. Sárkány­ utca: Kispest—Megyei Szö­vetségi serlegmérkőzés (első csapatok­kal). Kispest tartalék és KAC skomb. —K. Húsos barátságos. Debrecen: Bocskay—BSE. Kelenföld: Turul TE—KFC amatőr bajnoki. Öv-utca: B. Vasutas ifj.—ZSE ifj. a II. osztály bajnoki címéért. NEHDEN WISH