Nemzeti Sport, 1930. február (22. évfolyam, 22-41. szám)

1930-02-24 / 38. szám

mm 6 Fogoly bekkpár szerinti szisztémát, az egy vonalban való mozgást műveli, ami­­már idejét múlta s nem­­megfelelő taktikai forma. Benedek nem a régi. Labdafogása egészen bizonytalan s látszik, hogy kondíciója nagyon, meg­romlott. . A védelem mellett a halfsor is sok dicséretet érdemel. Péter viszi bele a stílust, bár bizonyos, hogy ez a nagytehetségű játékos sokkal többre képes, mint amit ma mutatott. Passzai m­ég nem mind céltudatosak és helye­zettek. Tóth és Wahl egyaránt munka­­bíró, de inkább romboló, mint építő half. Wahl ugyan határozott fejlődést mutat. Mind a kettő kemény, energi­kus, sőt Wahl könnyen túlzásba is esik ezen a téren. A csatársor legnagyobb hibája, hogy nem igyekszik a gyors, hasznos összjá­tékra. Természetesen a belsők­nél érezhető ez ,a hiba legjobban, pedig mind a háromnak van érzéke ehhez a játékm­ónhoz. Talán könnyen vették az ellenfelet, mely nem kény­­szerítette teljes, küzdelemre őket, ta­lán nem érték még el teljes formáju­kat, de bizonyos,­­hogy Fossák és fő­leg Korong nagyon lassan, sokszor ólomlábakon mozgott, Schwartz■ pedig minden labdát túljátszott. Nehéz ki­várni, míg végére ér driklijeihek, amelyek nem mindig sikerültek. Élel­messége, szívóssága azonban határo­zottan értékessé teszi. Fossák labda­­osztása klasszis centerre­ vall, lövő­képessége pedig elsőrangú.­­Gólja a mérkőzés legszebb, legélvezetesebb pillanata volt. Korong még nem bon­takozott ki, az az érzésünk játéka után. Nehéz lenne megmondani, hová fejlődik. Alakja, fizikuma fényes, mozgása néha nagyon kiábrándító. A támadósor legjobb tagja Varga volt, aki a legképzetteb csatár a sze­gediek között. Pompás iskolázott­sága, okos játéka, leleményessége min­den helyzetben megtalálja a szüksé­ges megoldást. Ábrahám szükség ember. Kiöregedett, de rutinja elég volt ahhoz, hogy a labdát el ne vegyék tőle, vagy legalább is komért szerez­zen. Kispest még nem forrott össze egésszé A vendégcsapat egyetlen része sem mutatott egységet. Ez volt a legna­gyobb hiányossága. A védelemben Rozgonyi a baloldalon elvesztette azt a biztosságot, amit a jobb-bekk posztján­­láttunk tőle. Vogl még nem fejlődött ki teljesen. A halfsor na­gyon igyekezett, de sokra nem ment Sokat kellett hátul segítenie s a tá­madásra nem igen maradt ereje. Purczeld volt a legjobb ebben a sorban. Raix még nem szokott hozzá a mögötte levő Voglhoz, Csendes i még nem érte el legjobb formáját. ■ A csatársor kevés szerepet ját­szott, de néha veszélyes volt. Lenkey meg tudja játszani labdáit, ha csak mód nyílik rá , Kiss is produkált néhány szép­­ lefutást. Lukács és Havasközi itt-ott megmutatta, hogy tehetséges, de még messze van a kifejlődéstől. A legrutinosabb belső Paczolay volt, de az egész belső trió nem volt elég erős ahhoz, hogy a Bástya védelmével szemben érvé­nyesülhetett volna. Barna bírónak nem volt­­jó napja. Nem alkalmazza a szabályokat olyan pontosan és határozottan, ahogy arra szükség van.­ ****** Szakorvosi rendelő vér- és nemibe*®®t ek részére VÍL, Rákóczim 32.1. t. J Ezüstsalvarsav-o­zás fiókossal szemben * Rendelés esést nap­ifo? Koresélyek, réélik, varrógépek,, k­erek­­párok, áremelőnek és lamassk leszállí­tott érákon. Éledés, vélni és esni o. Hikkelezés, élesítés é* JsvK és Peirnwink­l mésieréssnél, VHL, ErSfs“n?©!« rf«íHM!=t!tee?=®=sS. A II. ligában­ • A Sabaria után a Vasas is faképnél hagyta a mezőnyt A tavalyi két I. ligabeli mellett a többieknek kevés a keresni valójuk, miután tegnap a Vác FC kikapott a Vasastól, míg a Turul hatalmas meglepetésre a­­Cossuth-tól — Négy gólt rúgott az ut Zaias Kanizsa, mégis kikapott — A Sabaria megismételte az őszi eredményt — saját tudósítónktól —­­ Sabaria—Rákospalota 7:0 (5:0) A Sabaria beállította őszi eredmé­nyét Szombathely, K­Ot néző. Bíró: N­­egedüs. Sabaria: Vermes — Janzsó, Prém — Sárközi, Vámos, Bakos — Hollós, Kovács, Iglódy, Borbély, Tárnok. Rákos­xilpót: Hosszú — Mináro­vits­, Gutmann — Roszkopf, Laukó IV., Mödl — Trentz, Fischer­, Szun­­daszky, Laukó III., Durmics. Borús időben, még mindig elég mély talajon kezdi a játékot a Rákospalota. A támadások sorozatát azonban a szombathelyiek nyitják meg, sőt a második percben már az első gólt is megszerzik. Tárnok le­futás után, bár Minárovits zavarja, szépen centerez,s Kovács kapásból küldi kapura a labdát, mely kapu­fát érintve gólba perdül. 1:0. .Vála­szul Trentz vezet támadást, de Prém felszabadít. A 10. percben Bakos kornemi ment Trentz elől, a korner­, ből per­ig Thirmics közelről fölé fe­jel. A 14. percben Minárovits faul­tol, a 18 méteres szabadrúgásnak Borbély készülődik neki s helyezett lövéssel gólba küldi a labdát. 2:0. Prém hibájából újból szóhoz jut Pa­lota, de csak kornerra telik erejéből. Iloszkopf annyira megrúgja Bor­bélyt, hogy kiállni kényszerül s csak a 22. percben tér vissza. Ugyanebben a percben azonban Prém is meg­sérül. Rosszul rúg és megrándul a térde. Kimegy, de pár perc múlva újra a pályára jön, most már azon­ban neki számít teljes fegyverzetű harcosnak. A 26. percben újabb ered­ménytelen korner, a 32. percben pe­dig Sabarra-gól. Kovács erős lövése Gutmannon irányt változtatva száll a kapufa felé, Hosszú öklözni akarja a labdát, de csak jobban besegíti. 3:0. A következő veszélyes akciót Tár­nok vezeti, beadását Minárovits hi­bázza . Borbély erős lövéssel a jobb sarokba vágja a labdát. 4:0. (36. p.) Három perc múlva Iglódy lő gólt, de ez offszájd miatt érvénytelen. A tá­madó Hollóst Gutmann faultolja, majd az első játékostársába bele is rúg. A bíró látja s természetesen ki­állítja Gutmannt. A 43. percben Ko­vács hosszan szökteti Tárnokot, a szélső lő, Hosszú helyén van, de ki­ejti a labdát s a résen álló Borbély beteszi. 5:0. Szünet után is Sabaria-támadások­­vezetik be a játékot s mindjárt az első akció nyomán Hosszú Kovács lö­vését csak vetődve fogja. A 2. perc­ben Sárközi előrevágott labdáját Tár­nok fordulásból küldi a Balsarokba. 6:0. IL liga: 1. Sabaria 14 12 1 1 55: 9 .25 2. Vasas 14 9 4 1 33:15 22 3. Turul 14 7 5 2 46:16 19 4. Vác FC 14 8 3 3 31:13 19 5. Soroksár 13 5 4 4 24:21 14 6. Bak TK 13 6 2 3 18:20 14 7. Zala-Kanizsa 13 6 1 6 30:26 13 8. Megye­r­­ 14 5 2 7 28:41 12 9. Merkúr 14 5 1 8 17:31 11 10. Rákospalota 14 2 6 6 28:42 10 11. Kossuth 14 4 2 8 28:50 10 12. Terézváros 14 3 1 10 15:39 7 13. Józsefváros 13 1­ 10 11:41 2 i­ ­ai Tégye*­i«gy­er»ilfóba a Morzsányinál aBS] Innen a Rákospalota is egyre gyak­rabban támad, gólt azonban mégis is­mét a Sabaria,.rúgy még­pedig a 17. percben Kovács révén. 7:0. A Palota támadásai egyre veszélyesebbek s­­fö­lénye csak nagyobb lesz, mikor a 22. percben Prém kiáll s Kovács hátra­­menvén bekkollni, a­­csatársor egysége is megszakad. Az eredménytelen pa­lotai fölényt­­csak Iglódy offszájd­­gólja szakítja, meg. Az utolsó percben ismét a Sabaria tám­ad, de csak kor­­ner lesz a támadás vége. A győzelem aránya megérdemelt, bár a második félidőben a palotaiak többet támadtak. Fölényüket azonban a teljesen gólképtelen csatársor nem tudta kihasználni. A Sabariában jól játszott a véde­lem mindhárom tagja, a csatárok is, az egy rossz napot kifogó Iglódy ki­vételével, a halfokkal ellenben már baj volt, különösen a második félidő­ben. A palotaiaknál mindössze két játékos, Laukó IV. és Durmics árult el nagyobb kvalitásokat. A többiek csak iparkodtak, nem sok eredmény­nyel. Kossuth—Turul 4:3 (2:1) A Kossuth az utolsó öt percig 4:1-re vezetett Erzsébet­ utca. Bíró: Juhász dr. Kossuth, Greiger — Vicze, Frész — Szabó, Zsebeházy, Gáli N­. — Mo­hácsi, Kardifordó, Németh, K­ovács, Béres. Turul: Spindler — Réder, Kreisner — Herzfeld, Búza, Polt — Vaczek, Schuszter, Senger, Sebes, Földi. A lelkesen küzdő erzsébeti csapat itteglenetésszerű győzelme teljesen reális, mert a mérkőzés elejétől a végéig jobban játszott, mint nagy­nevű ellenfele. Turul kezdi a játékot szél­ ellen, de komoly támadás egyik fél részéről sem alakul­t ki. A 26. percben Béres beadását Reisner elhibázza, a labda Mohácsi elé kerül, a­i közelről meg­szerzi a vezetést. (1­0.) A Turult meglepi a nem várt eredmény és most támadásba megy, Schuszter ki­ugrasztja Sengert, de a labda köz­ben Zsebeházy kezét éri a büntető­­területen belül. A megítélt 11-est Reisner lövi az oldalkapufának. A 39. percben az erzsébeti csapat szép támadást vezet. Klovács Kardhordó­nak passzol, majd ő Mohácsinak adja a labdát s a gyors szélső lövése a kapuba jut. (2:0.) Most Vaczek ré­vén támad a Turul s beadását Seb és közelről belövi. (2:1.) Szünet után a Turul támad erősen és mégis az erzsébeti csapat jut is­mét gólhoz. A labda a félpályán álló Mohácsihoz kerül, ő átmegy Réde­­ren és közelről behelyezi a kapuba. (3:1.) A Turul most két szabadrúgás­hoz jut, melyet Reisner rúg a 16-os vonalról, az egyiket a kapufa menti, míg a másik messze elkerüli a ka­put. A 37. percben Szabó labdáját Mohácsi védhetetlenül bevágja. (1:1.) A zuglói csapat most átcsoportosít. Sebes helyére Pali jön előre, míg Búza Song­errel cserél helyet. Ez a változás használ a csapatnak, mert a 40. percben Búza egy kapu előtti kavarodásból gólt szerez. (1:2.) Az utolsó percben Földi szökteti Poltot­­ki beállítja a végeredményt. (1:3.) * Hétfa, 1030 február 24. A győztes csapatban minden játé­kos a tudása legjavát nyújtotta. Kü­lönösen a fiatalok: Frész, Mohácsi és Béres játéka érdemel dicséretet A Turulban Spindler a gólokról nem tehet, a bekkek egyformán gyengék voltak. A halfsorban csak Búza volt jó, míg a csatársor tagjai mind rosszul játszottak. Bak TK—Terézváros 2:0 (1:0) Szépen kombinál, de gólképtelen a győztes csatársor Tatairól. Bíró: Müller Gy. Bak TK: Deierl — Müller, Spánitz — Pátzius, Buzássy, Kompóti N­. — Becsei,­ Gombkötő, Pavnitza, Schrei­­ber, Satek.­­ Terézváros: Müller I. — Tóth, Jer­­zsabek — Mihalecz, Kontardó, Gott­­heisz — Galasek, " Phetter," Lipőcz, Udvaros, Bernát. A Bak szépen felépített támadások­kal ostromolja meg Müller I. kapuját Schreiber elől Mihalecz a végső pilla­natban ment. Dererlt Jerzsabek fél­pályás szabadrúgása foglalkoztatja, majd szépen menti Phetter fejesét is. A Bak­ot Satek—Pavnitza pompás akciója kecsegteti góllal, de a center lövése elcsavarodik. Az első félidő gólja Schreiber váratlan 30 méteres lövéséből születik: a labda kapu előtt felugrik és a kiugró Müller feje fölött a hálóba pattan. 1:0. (36 p.) Schrei­ Tramofont legolcsóbban, legújabb felvételű Izma* Hitel Reményinél KI* S­y­ u. 52. Ariegyzék és lemaivyík ingyen bér ezután igazán pompás, lövéseket küldöz, de Müller most már­ nagyon résen van. Helycsere után Bernát sza­badrúgását Deierl és Müller együttes erővel menti. Ezután a Bak TK pom­pás játékkal szorongatja ellenfelét. Kapu előtt azonban hihetetlenül puha a csatársor. Satek félpályás lefutása után végre a szabadon maradt Pav­nitza Müller I. előtt belövi a második gólt. 2:0. (27. p.) Egy perc múlva hasonló alkalmat elszalaszt Pavnitza, majd újabb ziccer következik. Becsei­ labdája becsapja Müllert és már a kapuba tart, amikor Tóth a vonalon Schreiber lábáról leszedi. (30. p.) Gombkötő gólját viszont Olszájd cí­mén annulálja a bíró. Az utolsó per­cekben a Terézváros több jó helyzetet hagy ki, Jei-és,ezek 20 méteres bomba­­szabadrúgását pedig Deiers menti, imponáló stílusban. (40. p.) A győztes együttes nívós futballt játszott a mezőnyben, de kapu előtt nagyon respektálták csatárai a ke­ménykötésű bekkeket. A közvetlen vé­delemben Müller, a fedezetek közül Buzássy volt a legjobb, a támadásban a Pavnitza­—Schreiber—Satek szárny érdemel dicséretet. A Terézváros csatársora még a Bak­énál is gólképtelenebb, de akciói is egészen vérszegények. A fedezetkor dolgát jól végezte különösen Kod­­tardó. A védelem lelke Jerzsabek volt, szinte egymaga tartotta fel a Bak TK rohamait, igaz, hogy nagyon féltek tőle. Vasas­—Vác FC 1:0 (0:0) A kevésbé gólképtelen csatársorral rendelkező Vasas nem érdelmelte meg a győzelmet Bihari­ út. Bíró: Boronkay. Vasas: Bereczky■ —­ Szemere, Rott­­ler — Vági, Burger, Kiss G. •— Brunecker, Urbancsik, Egri, Harrer, Stanzl. Vác FC: Lőwy — Dávid, Blau I. — Grünfeld, Bajor, Fried­l~ Sárosi, Kohn IV., Engel, Kohn II., Schwartz Az első félidőben a Vác FC játszik széllel hátban, de teljesen gólképte­len Csatársora nem tud egy valamire­való helyzetet összehozni. A Vác FC halfsora, Bajorral az élén tömi láb-,­dával a csatársorát, de a Vasas vé­delme keményen dolgozik A 18. perc-