Nemzeti Sport, 1930. augusztus (22. évfolyam, 148-169. szám)

1930-08-18 / 160. szám

4 Vidéken: A csabai Balássy serlegmérkőzésen a Bohn SC fölényesen győzött a Dunakeszi Magyarság ellen Tegnapi vidéki eredmények — Saját tudósítónktól — Keleti a­lszövetség Kisvárda: K­SE—NyKI SE 3:1 (2:0). György Sándor dr.-serlegmérkőzés. Bíró: Kupinszky dr. Nagy közönség előtt folyt le a mérkőzés, melyen mindvégig nívós, változatos játék folyt. Az NyKI SE vere­ségét menti az a körülmény, hogy tíz emberrel állott ki, mert az egyik játé­kosa lekéste a vonatot. Góllövő: Mező, Kozma (2), illetve Hajdú. Berettyóújfalu: BUSE—Hajdúszo­boszlói SE 4:1 (2:1). Barátságos. Bíró: Terebesi. Góllövő: Eisenberger (2), Mik­lósi, Cserna, illetve Nagy. Debrecen: Székgyár—Debreceni Bőrösök 3:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Ángyal. Góllövő: Németh (2), Ve­csei. — Textilesek—DTE 6:3, (4:2). Barátságos. Bíró: Horváth. Nyíregyháza: DKASE—NyTVE 3:3 (3:0). György Sándor dr. serleg­­mérkőzés. Bíró: Szántó. Első félidei fölénye alapján úgy látszott, hogy a bajnokcsapat gólokkal győz, de a má­sodik félidőben az NyTVE ifjúságiak­kal spékelt csapata olyan lelkesedéssel feküdt a küzdelembe, hogy nemcsak egyenlített, hanem a győzelmet is megszerezhette volna, ha Sipos egy 11-est nem rúg félre. Góllövő: Hevesi (2), Magyar DKASE, Sipos, Gerda (11-esből) és Guttmann. — NyTVE ifj.—Balkányi SE 1:0 (0:0). Nyugati alszövetség: Sopron: SVSE—Sport Union Wiener­­neustadt 4:0 (2:0). Nemzetközi mérkő­zés. Bíró: Márkus. Az osztrák csapat meglehetősen indolensül s durván ját­szott s így a meccs jobbára csak csap­kodás volt. Az első gólt a 14. percben Tanai, a másodikat a 20 .percben Kört­­vélyes, a harmadikat és a negyediket a második félidő 9. és 12. percében ismét Körtvélyes helyezte­­az osztrák hálóba. Az SVSE-ben nagyszerűen játszott Ko­vács centerhalf, általában az egész hali­­sor, továbbá Körtvélyes és Pál. —• Union II.—SVSE H. 1:0 (1:0). Veszprém: V. MOVE—SzTC 1:1 (0:0). Barátságos. Bíró: Kamarell. A helyi csapat van fölényben, de csa­tárai gólképtelenek. Góllövő: Szikla, illetve Amrein. Szombathely: Sz. Vasutas—Zala­egerszegi TE 3:2 (2:0). Magyar Kupa. Nehezen kivívott győzelem. A ZTE csaknem egyenrangú ellenfélnek mutatkozott. Góllövő: Boda (2), Paar, illetve Martinka, Jálics. Jók: Boda, Hende Vasutas, Bölesz és a csatársor a ZTE-ből. Győr: ETO—Tokodi VSC 3:1 (1:1). Barátságos. Bíró: Koch. Az ETO fiatalokkal felfrissített csapata, nagyszámú közönség előtt biztosan győzte le jónevű ellenfelét. Első fél­idő egyenlő erők küzdelme, második­ban az ETO a többet támadó. Az első gólt a tokodiak érik el Blum révén, de az ETO Czuppon II. révén hama­rosan egyenlít, majd a második fél­időben Czuppon II. és Czuppon I. gól­jaival a győzelmet is megszerzi. Jók: Csizmadia, Czuppon I., Czuppon II., Csiky, illetve Sárkány, Kiss. Székesfehérvár: DVE—Siófoki SE 7:0 (4:0). Magyar Kupa. Bíró: Szir­­beck. A nagyobb technikával bíró helyi csapat könnyen végez az újonc siófoki, még nem nagy játékerőt kép­viselő együttessel szemben. Góllövő: Vanka (2), Wagner (2), Kovács, Jó­nás, Pingiczer (11-esből). Az LSE egy 11-est nem tudott értékesíteni. Tatabánya: BSzKRt—TSC 2:1 (2:0). Barátságos. Bíró: Berger. A szépen kombináló BSzKRT megérde­melten győzte le a puhán és álmosan játszó TSC-t. Góllövő: Ménesi, Nyi­las, illetve Zsiros. Ménesit az utolsó percekben a bíró kiállította. Jó Her­ceg, Ménesi, Borszéki, illetve John Pápa: P. Kinizsi—II. kerület 3:1 (2:0). Barátságos. Bíró: Parányi. Az első félidőben nívós, a másodikban csapkodó játék folyt. Góllövő: Patyi (2), Láng, illetve Somogyi. Északi alszövetség Jászberény: Rákosligeti AC—J. Lehel. 5:1 (4:1). Barátságos. Bíró: Szlavkov­­szky. A ligeti legénység különösen az első félidőben játszott nagyon szépen s jól. Szünet után már a Lehel is sokat támadott, de a góllövés nem ment. Gól­lövő: Petresits, Szép (2), Takács, Zele­­nák, illetve Vörös. Hatvan: HVSE—GyKASE 6:2 (3:0). Barátságos. Bíró, Bori. Végig nagy vasutas-fölény. Góllövő: Fischer (2), Balázs (2), Szikora, Klippan, il­letve Kertész (2). — HVSE II.— HAC II. 2:1. Gyöngyös: Hatvani AC—GyAK 4:1 (1:0). Barátságos. Bíró: Hege­dűs. A HAC fölényesen győzött. Gól­lövő: Fabriczi (2), Schönfeld, Hege­dűs, illetve Szalay. Salgótarján: LSE—Füleki TC 4:1 (3:0). Nemzetközi. Bíró: Hartmann. Az LSE három tartalékkal állott ki A meccs szép közönség előtt folyt le, de nagyon lanyha játékot hozott Mindkét részről a védelmek tüntették ki magukat. Góllövő: Kádár, Virosz­­ták, Márkus, Dancsák, illetve Tóth. Ózd: DVTK—Debreceni Vasutas SC 1:0­ (1:0). Barátságos. Bíró: Adorján. A meccs egyetlen gólját rög­tön kezdés után Klinecz lőtte érintés nélküli kornerből. Második félidőben a DVSC egy 11-esét az DVTK kapusa kivédte. Miskolc: MVSC ifj.—MMTE ifj. 6:0 (3:0). Rácz-serleg döntő. Bíró: Kisgéczi. Az MVSC ifi-csapata ezzel a győzelmével harmadszor védi a ser­leget s azt most már véglegesen birto­kába vette. Góllövő: Lőrinc (2), Guzi (2), Szigeti és Mayer III. (11-esből). — MAC—MVTK 4:1 (2:1). Barátsá­gos. Bíró: Molnár. Góllövő: Király (2), Papp, Sarvajcz, illetve Novák. — FVSC—Kinizsi 2:0 (2:0). Barátsá­gos. Bíró: Weisz. A II. félidő elején kapuratörés miatt félbeszakadt a meccs. Déli alszövetség Csabai alosztály. Békéscsaba: Bohn SC—Dunakeszi Magyarság 5:1 (2:0). Balásy-serleg­­mérkőzés. Bíró: Czeglédy. Erős, ní­vós mérkőzést hozott a két csapat találkozása, amelyet a jobb és kapu előtt határozottabb csatársora révén megérdemelten nyert meg a BSC. A mérkőzés nagyrészt a Bahn-csatárok harca volt a dunakeszi védelemmel. A Magyarság csatárai, bár a mezőny­ben sokat voltak játékban, a kapu előtt nem boldogultak a jó csabai védelemmel. Az első félidő 10. per­cében éri el a helyi csapat a vezetést. Szigeti beadását Engelhardt juttatja a hálóba. Változatos a játék, majd a 30. percben Szaniszló leadását Ker­tész fogja, laposan lő, Mészáros ké­sőn vetődik és a labda a hasa alatt a hálóba jut. A második félidőt du­nakeszi támadás vezeti be és a 3. percben Zsiros kírnerből gólt fejel. A Bahn a gólra azonnal felel: Szi­geti beadását Szaniszló kapásból to­vábbítja a hálóba. A 19. percben al­kalma lenne a Magyarságnak újabb gólszerzésre, de a Gottre faultja miatt megítélt 11-est Zsiros Bayer­­nek lövi. A játék hátralevő részében jobbára a csabai együttes van fö­lényben és ennek megfelelően a 41. percben Szaniszló, a 45. percben pe­dig Engelhardt eredményes. A Bohn SC legjobbjai: "Mágori, Gottre, Ju­hász, Szaniszló, Szigeti és Kopp, a Magyarságból Mészáros, Rozsnyai, Ács, Brezsc­n, Fann II. és Zsiros ér­demel dicséretet,­­e­. CsÁk Komb.— BSC II. 5:0 (2:0). Barátságos. Bíró: Ruhmann. Gyula: GyAC—­Fér. Vasutas 4:1 (2:1). Barátságos. Bíró: Boross. A tartalékos Fér. Vasutas ellen min­den különösebb megerőltetés nélkül győz a GyAC. Góllövő: Tasnádi (3), Schmidt, illetve Büschl. Orosháza: DMTK—OTE 3:3 (3:1). Barátságos. Egyenrangú ellenfelek. Góllövő: Dunák, Hoffer, Ugrik, il­letve Gabnai (2), és Veres. Szegedi alosztály. Szeged: UTC Komb.—Aigner-telep 2:0 (0:0). Bíró: Szűcs. Winkler cég —REAC 3:3 (2:1). Bíró: Fuchs. PSC II.—Kotányi cég­­3:1 (1:1). Bíró: Rosenberg. Délnyugati alszövetsé. Szigetvár: SzAK—KTSE 1:1 (1:0). Bajnoki. Bíró: Balog. Szezoneleji, gyenge meccs. A KTSE egy 11-est nem tudott kihasználni. Góllövő: Si­­monits SzAK és Adorján KTSE. Jó Pánovics, Kolléder, ■ illetve Velez és Béres Kaposvár: PSC—­Kis­ SC 1:0 (0:0). Bajnoki. Bíró: Klémann. A PSC csak szerencsével nyert­ a meccset. A gólt Tóth lőtte. — PSC ifj.­—KRSC ifj. 2:0, Baja: BTSE—Bácska 2:1 (1:0). Serlegmérkőzés. Bíró: Láng. A tar­talékos Turul heves küzdelem után csak némi szerencsével győz. A Bácska két 11-est nem tudott kihasz­nálni. Góllövő: Balogh, Karagity, illetve Rapity. Pénteken: BSE— EMTE 4:0 (2:0). Serlegmérkőzés. Bíró: Lovag. Góllövő: Goletz (3) és Onódi. Középmagyar alszövetség. Esztergom: E MOVE—Szent­endrei MOVE 5:2 (3:0). Magyar Kupa. Bíró: Eperjessy. A tartalé­kos esztergomi csapat, biztosan győ­zött fair ellenfelével szemben. Gól­lövő: Bednarik (3), Jelanek, Kop­pányi, illetve Kasza és Izsák. Kalocsa: Vass József Levente SE —Paks, Dunaszentgyörgy vál. 8:1 (3:1). Barátságos. Bíró: Andriska- Fölényes győzelem. — Kalocsai Vass József LSE—Kiskőrösi FC 2:1 (2:1). Magyar Kupa. Bíró: Fuchs. Kalocsai fölény, megérdemelt győ­zelem. Góllövő: Róth, Csóti, illetve Somogyi. Vác: Váci SE—Sashalmi ASC 5:2 (3:1). Magyar Kupa. Bíró: Leiner I. Erős iramú, szép mérkőzés, ame­lyet a jobb futballt­­ játszó VSE megérdemelten nyert meg. Góllövő: Miestzbach (3), Zentel, Vargady VSE, Szántó, Riesmayer, Poroszta SASC. — VÁC—D. Magyarság 4:3 (1:2, 3:3, 0:0, 1:0). Magyar Kupa, Bíró: Sion. A dunakesziek első csa­pata Békéscsabán vendégszerepeit, s bár a tartalékok jól állták meg helyüket, a meghosszabbított időben mégis vesztettek. Góllövő: Paulik 2 (kettőt 11-esből), Juszcsik, illetve­ Stefanek (3). Kecskemét: KAC—DMTK 4:1 (3:1, 1:1, 0:0). Magyar Kupa. Bíró: Schiller. Az első félidőben a KAC határozott fölényben játszott, de csatárainak nem ment a góllövés. Szünet után a DMTK szerzi meg a vezetést Rabics III. révén, s ezt Veroszta egyenlítette ki. A hosszab­bítás alatt előbb Novomeszky 11-es­ből szerzett gólt, majd Aszódi rúgott két pompás gólt. Jól játszott Far­kas, Korb, Aszódi KAC, Babics III. és Kléman DMTK. — UTE—KTE 4:1 (1:0). Barátságos. Bíró: Kiss L. Erős iramú meccs keretében bizto­san győznek a nagyobb technikával rendelkező újpestiek. Góllövő: Wi­l­­helm IV. (2), Mersva. (2), illetve Székely. — Ifj. serleg mérkőzések: KTE Törekvés—­KAC Előre 6:1 (4:0) Bíró, Horváth, — KAC ifj.— i IV. osztályú döntő mérkőzés Az első helyért: 1. TSC 3 2—1 13:9 4 2. PATO 1 1---------4:3 1 3. EMDSz 2 1 — 1 1:3 1 4. Menekültek 2 — — 2 5:8 — PATO—TSC 4:3 (1:2). Millenáris. Bíró, Komár. — PATO: Weindl — Kruppauer II., Hartmann — Orbán, Bottlik, Wiesz­­necker I. — Gutsch, Wiesznecker II. Graf, Bauer, Jako­bsen. — TSC: Elek­­ — Hajtsák, Win­ter — Elek II., Schilfer V­ivein, Vitek — Valentyik, Funyik, Cza­nik, Kalkusz I. és II. Izgalmas lefo­lyású, végig nyílt mérkőzés. A PATC vezetett Jakobsen góljával, de, még­­ félidőben 2:1-el fordul a TSC, mert Fu­nyik és Valentyik eredményes. Szinne után Bauer (2) és Graf 11-esből lőtte, a PATO gólját, míg a TSC-ből Valentyil szépít az eredményen. Hartmann és Wiesznecker II. (PATO) 11-esét Elek­­ kivédte. Wiesznecker I-et (PATO) és Fu­nyikot, Schillenweint (TSC) a bíró durva játékért kiállította. A PATO legjobbja Jakobsen, Gráf és Wiesznecker II., mit a TSC-ben Kalkusz I. és II.. Czanik ját­szott jól. Rádier vándordíj döntő WSC—Kispesti „11“ FC 0:0. Állami te­lep. Bíró: Gömöri. Unalmas játék. A mérkőzés meghosszabbítását a pályatu­lajdonos SzNSE érthetetlen módon nem engedélyezte. Hétfő, 1930 augusztus 18. Hunyadi SC 2:1 (1:1). Bíró: Bur­iánszky. Rákosliget, 1000 néző­ előtt folyt le az osztályozó mérkőzések második fordulója s mindkét mérkőzés fair, de mindvégig izgalmas mérkőzés ke­retében döntetlenül végződött. Gö­döllői TK—Pilisvörösvári SE 1:1 (1:0). Bíró: Rosenfeld. — Cinkotai TK—Rákoshegyi SC 3:3 (3:1).. Bíró: Fejér. A Cinkotai TK már 3:0-ra vezetett, de az RSE önfeláldozó já­­tékával megérdemelten egyenlített ki. Az első osztályba való jutás a jövő vasárnapi CTK­:—GIK mérkőzé­sen fog eldőlni, miután mindkettő­nek 3—3 pontja van, de a GIK gól­­aránya ma jobb.— Rákoscsabai TE —Rákoskeresztúri TE 1:1 (0:0). Magyar Kupa-mérkőzés. Bíró: Miko­­lovics. Erős mérkőzés,, igazságos eredménnyel, mindkét gól 11-esből esett, Blah­ó (BSE), illetve Varga (E­TK) révén. — Rákosligeti AC ifj.­­ Rákoshegyi SE, ifj.. 1:0 (1:0). II. osztályú ifjúsági döntő ZSE—B. Vasutas 4:0 (3:0). Pestújhely- Bíró: Benkő. A ZSE óvására megismé­telt második mérkőzésre , a­­B. Vasutas csak 9 emberrel állott ki és­­ így a zug­lóiak könnyen győzték.. Góllövő: Schwarcz (2), Deli I. és Geri. — A ZSE így bajnok lett. Ili. osztályú ifjúsági döntő mérkőzések Az első helyért: UTSE—WSE 1:1 (1:1). Millenáris. Bíró: Stubctzki. — UTSE: Németh — Löffler, Barbarik — Jánoska, Szlavik, Babits — Sziszenhoffer, Neufeld, Amster, Sándor Tausch. — WSE: Vörös — Kiss, Bohn — Seemailu, Albert, S­­ladek II. — Oriehol, Valicsek, Dobos I, Szalai II., Mák II. Az UTSE balszerencsével küzdött a mécs­esen. Az első gólt, az UTSE-ból Tausch lőtte, míg a végeredményt Orichél állí­totta be. A negyedik helyért: 1. Féltén 11---------1:0 2 2. Hungária 1 — 1 — 2:2 1 3. VI. ker. FC 2—11 2:3 1 VI. ker. FC—Hungária 2:2 (2:1). Mille­náris. Bíró: Lazányi. — VI. ker. FC­­Karge — Verboczki ,Szabó — Kákonyi, Krecsmayer, Bodor — Czell, 111, Boris, Gáspár, Prockow. — Hungária: Potomé — Mereiter, Kakler — Paulisz,­ Balta, Fánczi — Surányi, Preckl, Matz, Erdődi Róth. A VI. ker. FC kétszer is vezetéshez jutott az egyenlő erők küzdelmében. Gól­szerző: 111 és Czell VI. ker. FC, illetve Erdődi és Preckl (11-esből). Hl. osztályú ifjúsági döntő Az első helyért: 1. UTSE 2 — 2 — 2:2 2 2. ZSE 1 — 1 — 1:1 1 3. VSE 1 — 1 — 1:1 1