Nemzeti Sport, 1931. február (23. évfolyam, 20-38. szám)

1931-02-09 / 25. szám

4 • #**•**91­0 SoenlHétfő, 1931 február 9. Budai „11 —Turul 4:3 (1:0) 4:0 után jött fel a Turul, amely a mezőnyben egyenrangú ellenfél volt Góllövő: Sztancsik, Polgár, Lyka, Kárpáti 11., Poltacsek, Lengyel (11-esből), Sipőcz Hungária­ út, 1000 néző. Bíró: Anta­lic­s. Budai „11 Fábián — Wéber, Hu­nyadi — Kovácsi, Polgár, Schuster — Schmidt, Sztancsik, Kárpáti II, Lyka, Tárnok. Turul: Spindler — Lengyel, Reisner — Zsebeházy, Razga, Pollacsek — Ke­lemen, Scheil, Sipőcz, Pirity, Pausz. A Hungária-út hármas programjá­nak első pontjára már háromnegyed 12 előtt sor került. Havazik. A talaj ki­tűnő. Takács mester különítménye de­­rekas munkát végzett. Csak a taccs­­vonalak táján van rajta vékony hóré­teg, de nem számbavehető. A budaiak öltözőjéből hiányzik a hűléses Ember, helyette némi átcsoportosítás után Schmidt került a csapatba. A Turul csatársora is tartalékos, noha a Teréz­várostól átvett Sipőcz is szerepel benne. A Turul kezd, még pedig lendületesen s az első fél­órában mutatósabban játszik I. osztá­lyú ellenfelénél. Az első komoly hely­zet azért a budaiaké, de Tárnok köz­vetlen közelből a kapus kezébe lő. A Turul is támad, de a csatársora erőt­len a kapu közelében. Kárpáti II. 20 méteres jó szabadrúgása a kapufáról pattan vissza, majd a Turul is szabad­rúgáshoz jut, de Reisner lövése Fá­bián zsákmánya. Egy-egy korner esik, de gól csak az első félóra végén jön. Schmidt a 29 percben szépen kiugrik, de lövés hely­ett tétovázik, míg kor-köhögés, rekedtségnél használjon valódi RÉTHY-féle remetefű cukor­kát. Kiánnak egyre több dolga akad. Kor­nert hárít, majd a 35. percben újabb Turul-gól esik kissé körülményes mó­don. Két Turul-csatár egymást löki a 16-oson, a bíró szabadrúgást ad, Len­gyel lövése kézen akad s a 11-est azután védhetetlenül belövi Lengyel. (4:2). A gólt még érdekesebb jelenet követi: Schmidt elfut s bár lökik, bead, köz­ben szól a bíró sípja, viszont a beadás Spindler ujjahegyéről becsúszik a Tu­rul-kapuba. A bíró — középre mutat. A Turul — reklamál. A bíró megkérdi a taccsbírót és —­ feldobja a labdát. Kárpáti II. lesállásból remek kapás­­gólt lő, majd a 43. percben Pausz be­adását Fábián vetődve hibásan ök­lözi és Sipőcz az üres kapuba lő. (4:3). A mérkőzés kezd kritikussá lenni, de — a budaiak megnyugvására — a bíró hamarosan végét jelzi a meccs­nek. A Budai „li”-nek még ma is a csatársor a gyengéje, mentség, hogy Ember hiányzott. A kvintettben csak Lyka játszott okos, hasznos futballt. A fedezetsor sokat nyert Polgárral, a Kistelekről szár­mazott jókötésű játékossal, aki a csa­társzerepből nem találta bele magát azonnal a halfjátékba, főleg ami a tempóbírást illeti, de tehetségét így is megmutatta. Mellette Schuster tűnt ki. A közvetlen védelem értékes csa­patrész. Wéber volt ezúttal a jobbik Fábiánnak nem jutott hálás szerep. A Turulnál is a csatársor sántít leginkább. A belsők édeskeveset mutattak, a szél­sők is csak néha vétették magukat észre. A hátsóbb vonalak lényegesen jobbak. A fedezeti sornak a játék nagy részében szava volt, Razga igen jó benyomást keltett. A védelemben Spindler komoly erő, a szerencsével sem áll hadilábon. A bekkek közül Lengyel fölényeskedik, pedig nincs sok oka rá, Reisner a biztosabb lábú, de ő meg néha nagyon is kemény. A csapat tud küzdeni, van szíve. nerre nem szerelik. A kornerből vi­szont Sztancsik élesen fejel s a labda Spindler kezét érintve, bemegy. (1:0). Turul-korner után Polgár, az új bu­dai centerhall lő figyelemreméltóan. Megint egy-egy korner következik, a Turul­ kornere nagyon veszélyes, de Schell közvetlen közelről kapu fölé fe­jel. Sztancsik javíthatna még az ered­ményen, de Luka jó passzát közelről Spindler kezébe lövi. Szünet után Tárnok dupláz rá önmagára, illetve Sztancsikra, megint a 6-osról, küldi a labdát a zuglói kapus kezébe. A csatá­rok vérszegénységét megúnja Polgár, a 4. percben előrejön s 20 méterről ragyogó félmagas lövést küld a hálóba, a bal kapufa mellé. Spindler hiába dobja magát a bomba után (2:0). Most élénkül a budai csa­pat s néhány jó perce következik. 9 perc: Schmidt középre ível, Lyka pontosan sarokba fejel. (3:0). 10. perc: Schmidt pontosan bead. Kárpáti II. kapásból gólt helyez. (4:0). Kárpáti 11. újabb jó lövése szintén gólt érdemelne, de — úgy látszik — a budaiak megelégelték a gólszerzést. Könnyítenek az iramon s az ered­mény: a 18. percben a Wéber faultja miatt adott szabadrúgást. Pollacsek balról a túlsó sarokba íveli. Kelemen már a vonalon túlról segíti hálóba (4:1). A Budai „11” nem újít, sőt észrevehetőleg visszaesik s­zá­ Az amatőrök kupameccsein a favoritok számszerűen nagy győzelmeket arattak A BSzKRT csak a finis­ben tudta megadásra kényszeríteni a téning­­nélküli salgótarjániakat BSzKRT—Salgótarjáni SE 4:1 (2:0) Százados­ út. Bíró: Kami. BSzKRT: Goda — Belcsik, Ger­gely— Szőnyi, őri, Herczeg — Bar­­tos, Berecz, Szaller, Nyilas, Hamada. SSE■ Kézdi — Paskó, Vics .—, Wieszt, Sehott, Jancsi — Márkus, Dancsák, Novoszel­szky, Rigó, Virosz­­ták. Az LSE nagyon elfogódottan kezd a jeges talajon és az otthonosan moz­gó BSzKRT hamarosan támadásba lendül. A 3. perc már eredményt hoz: Bartos lefut és éles beadását a befutó Berecz védhetetlenül befejeli. To­vábbra is a pestiek maradnak táma­dásban és a 11. percben Berecz bom­báját Kézdi kiejti és a befutó Bartos nyugodtan a hálóba lövi. Lassan az LSE is magához tér és mind gyakrab­­ban veszélyezteti a BSzKRT kapuját, azonban a Belcsik—Gergely-pir biz­tosan áll a lábán. A BSzKRT-táma­­dások sokkal átgondoltabbak, mint az ellenfelei és a további eredmény csak Vics kitűnő munkáján akad meg. A 43. percben azonban pompásan tisz­tára játssza magát Szaller, de lövése a kapufáról visszapattan. Szünet után nagy elánnal kezd az LSE. Pedig mindjárt az első percek­ben Dancsukot a bíró kiállítja után­­rúgásért, de azért 10 emberrel is szo­rongatja a BSzKRT kapuját, de gólt csak óriási védelmi hiba révén ér el. Belcsik könnyelműen haza akar ját­szani, de a szemfüles Novoszeb­szky elcsípi a labdát és a tehetetlen Goda mellett a hálóba szúrja. Most úgy lát­szik, hogy az LSE-nek még a kiegyen­lítésre is marad ereje. Egyik táma­dást a másik után vezetik a BSzKRT kapujára és percekig a levegőben lóg az egyenlítő gól. Lassan azonban ki­ütközik rajtuk a teljes tréninghiány és mind erőtlenebbé válnak a táma­dások. A BSzKRT most kezd finisel­­ni. A 35. percben Szőnyi a félpályáról szabadrúgást ível a 16-osra. Szaller nyugodtan stoppol, majd ritkán látott szép bombát küld a bal felső sarokba. Az LSE egészen visszaesik. A védel­me nem bírja az erős nyomást és a 41. percben ismét kapitulálni kényte­len. Gyors BSzKRT támadás után a labda Hamadához kerül, aki a hatos­ról az ellenkező sarokba vágja az utol­só gólt. A BSzKRT megérdemelte a győzel­met, de a játéka nem volt méltó a BLASz-bajnokság első helyezettjéhez. A védelem volt a legjobb része. Mind­két bekk biztosan rúg és Goda is meg­bízható kapus. A balfsorban Őri a legjobb. A csatársorban a jobbszárny az akcióképesebb. A baloldal nagyon érzi Borszéki hiányát. Az LSE méltó volt arra a hírre,, ami megelőzte. A kezdet elfogódottsága után néha meglepően jól játszott. Az iramot nem bírta végig, de ez nem is csodálható, mert minden tréning nél­kül állott ki a mérkőzésre és csaknem egy félidőt játszott végig tíz ember­rel. A védelemben Csala nagyon hiányzott, Kézdi gyengén helyettesí­tette. A hátvédek a mezőny legjobb emberei voltak. Különösen Vics tet­szett. A halfsorban Lehott a legjobb, de ő fulladt ki a leghamarabb. A csa­társorban Márkus és Rigó a legjobb, de még e kettő is messze van igazi formájától. Izgalmas és nem valami léleküdítő mérkőzés FTC—Hungária SC 5:1 (3:1). Váci­ út. Bíró: Krebs. FTC: Bolykovszky — Tornya, Ta­kács — Havas, Gervai, Schubert — Bodor, Huber, Balassa, Bihami, John. Hungária: Ruisz — Kmetty, Kis­­iván — Wohl, Kollár I., Vella — So­­sadek, Kollár II., Skarka, Fábián I., Dolezsár. A félig-meddig hóval borított pá­lyán az FTC kap jobban lábra és már a 13. percben Bodor szöktetésé­­ből Huber gólt p­asszíroz (1:0). A Hungária erősen belefekszik, leszorít­ja a zöld-fehéreket. Bolykovszky lab­dát fog és a kirúgásnál belelép az­ előtte fekvő csatár hátába. A bíró 11-est ítél és a kapust kiállítja 22. p. A büntetőt Skarka értékesíti­­: 1 (211. p.) John áll a kapuba és egész ügyesen helytáll az erős ostromban. Az FTC ritkábban támad, de akciói pompásak és eredményt is hoznak, Balassa szöktetésével Bán átmegy az egész Hungária-védelmen és máris 2:1 (36. p.), sőt Balassa szép egyéni akcióból 3:1-re javít (40. p.). A má­ sodik félidőben érvényre jut a Hun­gária erősebb fizikuma és az FTC alig jut át a félpályán. Bőven nyílik alkalom az egyenlítésre, de a csatá­rok nem boldogulnak az önfeláldozó FTC-védelemmel. A 10. percben Vella megrúgja Biharit, mire a bíró kiál­lítja és a következő percben Gervai is erre a sorsra jut, mert utánavág az őt faultoló Wolának. A 25. perc­ben Skarkát Tornya kézzel akadá­lyozza a góllövésben, 11-es. Skarka a büntetőt kapu mellé lövi. Fábián 1. rúgja meg most Havast, mire őt is kiállítják, Dolezsár viszont önként megy le (31. p.). Ezután kerül át az FTC először a Hungária-kapuhoz és öt támadásából két gólt szerez Ba­lassa révén 4:1 (34. p.) és 5:1 (42. Royal Orfeum A februári műsor csupa attrakció! p.). A mérkőzés lefújása után Wohl és Takács verekedése szórakoztatja meg a közönséget. A játékosok közül Takács, Gervai és Balassa FTC, illetve Kisiván, Skarka és Fábián I. (Hungária) ér­demel dicséretet. FTC II.—Hungária II. 7:4 (2:2). FTC ifj.—Hungária ifj. 8:1 (4:0). FTC MILL—Hungária MILL 1:0 (0:0). Az elektromosok a kupáért is Jól harcolnak Elektromos—ETC 4:1 (1:1). Latorca­ utca. Bíró: Pohlenz. Elektromos: Újvári — Bóna, Cso­­vits — Berényi, Lévay, Hajós —­­Füstér, Melicharik, Stecovits, Kocsis, Lob. ETC: Bereczky — Masura, Melis — Klein, Mayer, Uglár — Papp, Né­meth, Kern, Kovács, Kismár. A tartalékos Elektromos az első félidőben alig mutatott többet, mint­ a jóképességű ETO.­ Szünet után azonban állandóan az Elektromos irá­nyította a játékot. Az első gólt Me­licharik lőtte Lévay beadásából. Ko­vács 11-esből egyenlített. A második félidőben Stecovits kiszökik és gólt helyez. Utána erős Elektromos-fölény alakul ki és Melicharik—Füstér össz­­játékból az utóbbi kétszer élesen gólt lő. Jók a győztes csapatban: Füstér, Bóna, Csovits, Melicharik, az ETC- ben Bereczky, Melis, Kovács és Klein. Elektromos II.—Vasakarat SC 7:3 (2:2). Elektromos ifj.—Diadal FC 5:0 (3:0). A Slavia sérültjeinek állapota. A Slavia-­Hungária mérkőzés után Pla­­nicska és Novak panaszkodott erős hastáji fájdalmakról. Vasárnap este érdeklődtünk közvetlenül az elutazás előtt a Slavia vezetőségénél a két já­tékos állapota iránt és Pekár alelnök a következőket mondotta munkatár­ Kerékpár 105.— heti 4 pengős részletre. Ke­rékpár alkatrészek gyári árban. Friss külső 5.40, belsők­­.SO, lánc _____3.20, pedál 3.20, sl!­. Árjegyzék 1200 kép­pé! Ingyen. — Gyermekkocsi — Futball LÁNG, TERÉZ-KÖRÚT 3. SZÁM­ ­unknak: „Planicska a Kalmárral, Novák pedig Barátkyval történt össze­csapás után panaszkodott erős fájdal­makról. Hangsúlyozom, hogy mind a két eset a véletlen műve volt, tény azonban, hogy Planicska még mindig légzési nehézségekkel küzd Novak­­nak pedig a járás okoz igen nagy fájdalmat. Ennek ellenére mindkettő­jüket magukkal visszük, annál is in­kább, mert hálókocsin teszi meg a csapat az utat." Testét edzi a PILAVIN fest­őfürdő