Nemzeti Sport, 1931. április (23. évfolyam, 62-81. szám)

1931-04-17 / 72. szám

Koszta vasárnap mutatkozik be a szegedi közönségnek — Saját tudósítónktól — Szegeden tegnap egészen könnyű kondicitréning volt csak, mert a múlt­­heti túrameccseken alaposan igénybe­vett gárdát nem akarták megerőlte­­tőbb feladat elé állítani. Az est folya­mán az igazgatóság ülést tartott s ezen kijelölték a Bocskai ellen sze­replő tizenegyet: Benedek — Sirály, Emődi — Körösi, Tóth, Riesz — Koszta, Wahl, Havas, Harmat, Korányi II. Ez a hivatalos csapat, lehet azon­ban, hogy vasárnapig megváltozik. Wahl ugyanis a tegnapi tréningen nem volt jelen s egyelőre nem tudni, hogy sérülése milyen állapotban van. Lehet, hogy nem vállalja a játékot s ez esetben Hernádi, Koszta jobb­szárnnyal áll ki a csapat. A vasárnapi mérkőzéssel kapcso­latban az érdeklődés főleg Koszta felé irányul, aki most mutatkozik be mérkőzésen a szegedi közönségnek. A Bocskai túra csapatával utazik Szegedre — Saját tudósítónktól — Az egyiptomi túráról alaposan összetörve hazaérkezett debreceni kék-sárgák a héten jóformán minden idejüket a pihenésre szánták. A játé­kosokkal csupán egyetlen tréninget tartott Raudizmul tréner éspedig szerdán délután, amikor is a legköny­­nyebb kondíciógyakorlatokat végez­ték. A Bástya ellen Szegeden harcba szálló­­ csapatot tegnap jelölte ki a debreceni vezetőség, a következő összeállításban: Fábián — Fejér dr., Reviczky — Villányi, Moóré, Mátéffy — Markos, Vincze, Teleki, Gyurcsó, Marosi. Moharos még nem heverte ki sérü­lését annyira, hogy csapatba állítható lenne és ezért a túrán nagyszerű bekkjátékot mutató Keviczky fog Szegeden Moharos helyén játszani. Keviczky helyét Mátéffyval tölti be a Bocskai vezetősége. Mátéffy a túrán meglepően jól szerepelt néhányszor Keviczky helyén a fedezetsorban. . A debreceni gárda szombaton reg­gel indul el Debrecenből és Budapes­ten keresztülutazva már délután 6 órakor Szegedre érkezik. ­ A HASK veresége Brünnben. A zágrábi HASK tegnap Brünnben ven­dégszerepelt s az ottani Zsidenicétől 1:0 0 :0') arányban kikapott. Sátor, viharkabát, hátizsák I M­oskovics berlini­ tér 3. szám M­­OSK­O VUS, Tel.: Aut. 202-23, 213-38 , // ,. ' ■ ) J$r m , * J 533) APR.' 7- - — pa-i-i. Ára 20 fillér mint * t HM xi®íleW7S2»z ^Au»ztriában^30 ^fro^chen csütörtök és szombat kivételével Franciaországban l^franc Szerkesztőség és kiadóhivatal Ausztriába egy negyedévre 15 . Budapest 62, postafiók 24. Zsehszlovákiába és Romániába Távirati cím: Barál külföldre 18 P Telefon: 112—44 és 251—20 A fáradt Újpest erő nélküli játéka nagy meglepetést keltett Prágában Sla­via—Újpest 4:­ (2:1) Szünet után tel­jesan összeroppant a magyar bajnok harfsora s teljesen a Slaviának engedte át a teret Góllövő: Jóska, Vörös, Jóska, Swoboda, Junek Prága, Slavia-pálya, 18.000 néző. Bíró: Prusina, Prága, április 16.­­A prágai közönséget nem lehet félrevezetni. Hiába rendezett tegnap a szövetség városközi mérkőzést, a zágrábiakra alig volt kíváncsi valaki. A mai játékot azonban nagy érdeklő­déssel várta az egész főváros sport­közönsége. A mérkőzés súlyát alaposan alá­húzta a Slavia vezetősége, amely ezt a játékot tartja a tavalyi, genfi tor­­nán elszenvedett vereség revansának. Ezzel a gondolattal vette körül a ha­talmas nézősereg a pályát s ezzel a gondolattal lépett a pályára a Slavia legénysége is. De jó alkalom volt ez a mérkőzés arra is, hogy Swobodáról bebizonyo­­sodhassék igazi center volta, még inkább, hogy azok igazolhassák ma­gukat, akik a válogatottban is Swo­­bodát szeretnék a center posztján látni a magyarok elleni mérkőzés előtt állampolgáriasított Kannhauser helyett. Ott égett különben a közön­ség szivében a magyarok elleni prágai döntetlen és a bécsi, osztrá­kok elleni vereség is. Újpest tehát részk­or érkezett Prá­gába, hogy a Slaviával megmérkőz­zék .) Egy kis ünnepség Újpest játékosai futnak ki elsőnek az öltözőből s udvarias taps fogadja őket. Nyomukban jön azonban a honi csapat, melyet tombolva ünnepel a nézőtér. A két csapat s a két csapat vezetősége a pálya közepére tart, ahol rögtönzött ünneplésben részesül Soltys azért, mert ezen a mérkő­zésen ötszázadszor áll ki a Sla­via színeinek képviseletében. A helyválasztásnál Fogoly­­II.-nak kedvez a szerencse s a két csapat következőképpen áll fel: Slavia: Planicska — Zsenisek,Novak —­ Vodicska, Simpersky, Csernitzky —■ Junek, Soltys, Swobo­da, Csambal, Jóska. Újpest: Huba — Dudás, Fogoly III., — Borsán­yó, Köves, Víg — Tö­rök, Avar, Sáros, Vörös, P. Szabó. Huba ez első percben gólt kap, Vörös hiába egyenlít, mert Huba a potyagólt is beengedi Soltys indítja el a labdát. Sáros azonnal elveszi az ellenféltől, az első támadást mégis a Slavia vezeti Junek révén, akit Fogoly szerel szabályta­lanul. A szabadrúgás nyomán kavaro­dás támad Újpest kapuja közelében, majd Junekhez kerül a labda, aki át­vágja balra. Senki sem megy rá az ívelt labdára, melyet Jóska kényelmesen a hálóba fejel. (1:0). 1. p. Jól kezdődik! Újpest játékosain lát­szik, hogy kellemetlenül hat rájuk a gyors eredmény s a Slavia egyre-más­­ra viszi támadásait. Főleg a Junek— Soltys-szárny van elemében s csak a 4. percben tör előre P. Szabó, akit Zsenisek akaszt meg útjában. Az Új­pest belső csatárai kezdenek most job­ban játékba lendülni, de Avar lövése könnyű, P. Szabó meg kezel, amikor hozzá kerül a labda. A Török—Avar támadást Ssernitzky faultja fojtja el s Avar áll neki a szabadrúgásnak. Kíváncsian lesi mindenki, megismét­lődik-e a két válogatotton sikerült gól­lövés. Nem sikerült! Planicska zsák­mánya a labda. Újpest újabb támadá­sa úgy végződik, hogy Zsenisek Sá­rost kornerre szereli. P. Szabó or­­szárdja, Csernitzky faultja, mely után Planicska lehúzza Török lövését, még az Újpest támadásainak sorát jelzi, de a 6. perctől az ellenfél rohamoz. Swoboda, majd Jóska lefutása viszi előre a labdát, de Junek 20 méteres lövése a karja felett csúszik el A bal­szárny előretörése Hubáig viszi a labdát, de kirúgás után már Csambal faultolja a 16-nál Borsányit. Török ügyesen rúg, Sáros előtt helyzet nyílik, de a center kapu fölé vágja a labdát. Szép Slavia-támadás­os száj­ban akad el, az ellentámadás megint szabadrú­gást hoz Újpestnek a 16-os közelében Zsenisek állott. Avar m­ost szörnyű bombát robbant a kapura, de Planics­ka kezében akad meg a labda. A 12. perc hozza az egyetlen Újpest-gólt. Vig P. Szabó elé játszik, aki gyors roham­mal rohan a kapu felé. Zseniseket testcsellel hagyja fa­képnél s a vonalról Vörös elé játszik, aki közvetlen közelről a hálóba küldi a labdát. (1:1). Újpest frontban marad. Köves­lő mel­lé, majd P. Szabó beívelt labdájára hiába ugrik nagyot Avar, nem éri fej­jel a kapu előtt. Pedig ha ezt eléri, ta­tán másként alakul minden! A Slavia támadásánál Dudás és Fogoly III. összefut, sőt utóbbi rendszer is, mely után hirtelen Soltys—Junek-támadás alakul ki. A labda Swoboda elé fut, aki pár lépésről küldi kapu fölé. Ez is nagy helyzet volt. A center a fejét fogja bánatában. Fogoly III. szabály­talanul szerel s az agilis Vörös hozza előre a labdát. De hiába, mert Jóska fut máris s a szélről be­adni igyekszik a labdát. Huba figyeli a labdát, de kapu fölé várja s utána sem nyúl. Ez a veszte, mert a labda a léc alatt a hálóba csúszik. (2:1). 20. p. A potyagól mintája volt. Kezdés után Swoboda szóló száma jelzi nagy kedvét s csaknem gólt ér el, de közeli lövése nyomán a kapufáról pattan vissza a labda. P. Szabó rohanása a válasz, akinek 20 méteres lövése nem éri váratlanul Planicskát, lehúzza a labdát. Víg indít erre újabb támadást, Vörös vezeti tovább, hogy átjátszon jobbra Avar elé. Az összekötő kapás­ból lő, de fölé repül a labda. A követ­kező, váltakozva ismétlődő támadások közben a közönség nagy gyönyörűséggel nézi Dudás szép, tiszta rúgásait. De versenyre kel a magyar bek­kel Novak s valóságos tüzérségi tüzet produkál a két kitűnő hát­véd. Lassan-lassan azt kell tapasztalni, hogy a Slavia támadásai sűrűsödnek. Különösen Swoboda és Soltys játszik nagy kedvvel és veszélyes is mind a két csatár. Köves nagyon nehezen tartja Swobodát, foultolja is és Zse­nisek 40 méteres rúgása a kapu fölött zúgatja el a labdát. Avar—Török—P. Szabó-támadás a válasz rá és Zsenisek loholva szerel kornerre. Planicska le­húzza a szélső labdáját. 30. p. Swobo­da három emberen megy keresztül, Csambal elé játszik, aki azonban pár lépésről is fölé tud lőni. Vörös és Bor­­sányi agilitása tűnik szembe, sőt a szőke half kapura is lő. A 32. percben Vadicska megsérül, Kőnig ugrik be helyére s Újpest nekilendülő támadásai közben három percig helyettesíti a válogatott halfot. Nagyon változatos a játék s egy-egy korner jelzi a támadások erejét. Ju­nek kapu mögé irányítja a Slavia sa­rokrúgását, míg a félidő utolsó táma­dását Sáros fejezi be — rosszul. Újpest visszaesik, csak pillanatokra töri meg a Slavia fölényt s az utolsó negyedórában két gólt kap Újrakezdés után azonnal a hazai csapat van frontban. Junek viszi a támadásokat nagy lendülettel, de a másik szárnyon Csambalt is észre lehet már jobban venni, mint előbb. A lilák halfsora erősen visszaesik . MODIAMO