Nemzeti Sport, 1937. november (29. évfolyam, 213-233. szám)

1937-11-22 / 227. szám

Hétfő, 1937 november 22. B) válogatott— Közép magyar válogatott 12:4 — Saját tudósítónktól — Kecskemét, november 21. Zsúfolt nézőtér előtt rendezték meg Kecskeméten a B) válogatott— Középmagyar válogatott ökölvívó­viadalt. A nézőtéren ott láttuk Jüss Endre dr. polgármestert, vitéz Ka­­rándy Imre altábornagyot, Heeger Árpádo­t, Kankovsky Artúrt, Nyul- Tóth Pál dr. helyettes polgármestert. Eredmények: Eégsúly: Tarapcsik K győz Zseni ellen (!). Bantamsúly: Róka B el­lenfele. Major 7 kilóval átesett a súlyhatáron! Pehelysúly: Maráczi B győzt T. Nagy ellen. Az igazságos eredmény döntetlen lett volna! Könnyűsúly: Kapenecker B győz Hidasi II. ellen. Váltósúly: Hegedűs K technikai k. o.-val győz Vépi ellen. (Sérülés.) Középsúly: Koncz B győz Oláh ellen. Félnehézsúly: Erdős B győz Hidasi I. ellen. Hidasi sokkal jobb volt! A közönség viharosan tüntetett a pontozók elle­ji. Nehéz­súly: Sárközi B a második, menetben kiütötte Szabót! A végeredmény 12:4 a B­ válogatott javára. Rozsnyay. Budapest: Váci Remény—Vác FC 1:1 (0:0) KEMÉNY, HELYENKÉNT DURVA JÁTÉK... Simor­ utca. Vezette: Kan­tek.­­ Negyedórás késéssel, mindkét csa­pat megváltozott összeállításban fut ki a­ pályára, így: V. Remény: Kemenczik — Rácz, Pál — Takács, Illik, Mojzes — Fizi, He­inzinger, Kovács, Wirschinger. Balázs. 1.,­ Váci FC: Lederer — Grabinszkoy,­­­Kohn — Weiszberger, Králl, Kléin — Amster, Ménesi, László, Magyar, Zappert. Heves iramban kezdődik a játék. A 3. percben László beletalpal Rácz homlokába. A váciak támadnak töb­bet, a Vác FC ritkán fut le, de ak­kor veszélyes. A 16. percben Balázs közeli­ lövését Lederer szépen fogja. A 26. percben Kovács bombaszabad­rúgását Lederer szögletre tolja. A 28. percben László kiugrik, de gólhelyzet­ben isu kapus kezébe lő. A 32. percben szögletből nagy kavarodás támad a­ pestiek kapuja előtt, Lederer bravú­­­rosan hárít. Szünet ut­án heves küz­delem alakul ki, a játék kemény lesz. A 28. percben Pál hosszú labdát küld­­Balázsnak. A kitűnő szélső átverekszi magát a pesti védőkön, középre ad és Fizi begurít, 1:0. A Vác FC nem adja meg magát, s lelkesen hajrázik. A 33. percben László kapura lő. Ke­menczik a felső, lécre üti a labdát, az visszapattan és a jól érkező Králl be­fejeli, 1:1. A kapus a földön marad. Rövid ápolás után talpraállítják. A Vác FC-nek alkalma volna a győzel­met is megszerezni, de László két lépésről hibáz. Befejezésig izgalmas, kíméletlenül kemény játék. Az eredmény igazságos, egyik csa­pat sem érdemelte volna meg a­­ vereséget. Az első félidőben a V. Re­ményi a másodikban a Vác FC volt egy árnyalattal jobb. Egyénileg Pál, Rácz, Kovács és Balázs, illetve Le­derer,­ Králl, Ménesi és László érde­mel dicséretet. Keményvári­ József, a V. Remény intézője: Alacsony színvonalú mér­kőzés, kemény játék, megérdemelt döntetlen. , Lederer Tibor, a Vác FC edzője: Egyenlő erők, igazságos eredmény. II. UGA NAGYOBB LELKESEDÉSSEL JÁTSZOTT ÉS MEGÉRDE­­MELTEN GYŐZÖTT A SIM.BTC Vezette: Halász Gy. Sim. BTC: Gugyela — Molnár, Mireider — Kozma, Petres II., Vig — Petres I., Bongor, Sziabó II— Róth, Kálmán. Drogisták :­ Enyedi — Szerém­i, Keresztes­­— Péten, Monusz, Hege­dűs — Tarr, Kovács II., Sőtér, Laki, Béres. Meglehetősen gyenge nívójú játék keretében megérdemelten győzött a vendégcsapat a lélek nélkül játszó Drogisták ellen. A Sim. BTC vezeti az első táma­dást, de Szabó II. lövését Enyedi jól fogja. A 10. percben Béres kö­zeli lövését Gugyela kiöklözi, a labda Sőtér elé kerül és a középcsatár megszerzi a helyieknek a vezetést. 0:1. A Sim. BTC erősen támad. A 14. percben Szabó, N­. kitör a védők között és közeli lövésével szemben Enyedi tehetetlen. 1:1. A gól után további Sim. BTC fölény alakul ki, de a jól tömörülő védelemmel szem­ben tehetetlenek a­­csatárok. A 31. percben Petres II. keresztlabdájával Kálmán lefut, beadását Róth a sa­rokba vágja. 2:1. Most a Drogisták­­nak is lenne alkalmuk egyenlíteni, mert Vig kezel a 16-oson belül. A büntetőt Laki a sarokra helyezi, Gu­gyela azonban nagyszerű érzékkel dobja magát és elcsípi a bőrt. A 36. percben úja­bb gólt ér el a Sim. BTC. Szabó előrevágott labdáját Kálmán elfogja és az ellenkező sa­rokba lövi. 3:1. Szünet után erősödik az iram, Bongor alig megy mellé, majd Laki kézzel akar gólt elérni. Tarr sarokrúgásából meleg hely­zet adódik Gugyela kapuja előtt Mi­reider azonban felszabadít. A Dro­gisták eredménytelen fölényt harcol­tak ki. A 32. percben Szabó kitör, már csak Enyedi van vele szemben, lőhetne, de inkább a lesen álló Pet­­reshez játszik és oda a nagy hely­zet. Sim. BTC támadásokkal ér vé­get a mérkőzés. Jó: Gugyela, Molnár, Mireider, Petres II., Szabó II. és Kálmán, il­letve Keresztes, Monosz és a bal­­szárny. Singer Miklós Sim. BTC: Megér­demelten győztünk az első félidő já­téka alapján. Bernáth Béla Drogisták: A futball­hoz szív is­ kell. Kispest: Sim BTC—Drogisták 3:1 (3:1) Székesfehérvár: Erzsébet—Alba Régia 2:2 (1:0) AZ ERZSÉBET TÖBB, MINT­­ EGY FÉLIDŐN ÁT TÍZ EMBERREL JÁTSZOTT 500 néző. Vezette: Gray S. Erzsébet: Kovács — Vadász, Ná­­dasi­­— Major, Szenes, Szomolányi — Kerekes, Pálya, Halasi, Kisutzky, Bédi. Alba Régia: Mák — Blazsur, Kiss — Szőke, Gergely, Raffai II. — Hári, Jámbor, Varga I., Szabó, Ferenczy. A hazai csapat kezd és Varga veszélyes támadást vezet. A 3. perc­ben Pálya Mári kezébe lő. Az Erzsé­bet játszik inkább fölényben és az Alba Régia csak Varga és Hári lö­vésével veszélyeztet. Mindkét lövést Kovács hárítja. A 21. percben Pálya jól teszi Bédi elé a labdát és a szél­ső kapásból a léc alá bombáz, 1:0. A 37. percben Pályát utánrúgásért a játékvezető kiállítja. Szünet után a 10 emberrel játszó Erzsébet lendül előbb támadásba. A 6. percben Halasi ront jó helyzet­ben. A 7. percben Varga lövését Kovács merész belevetéssel is csak kiütni tudja. A labda Hári elé kerül és ő a földön fekvő kapus felett a hálóba emel, 1:1. Nagyon jó a já­ték. A 10. percben Bédi lövését Mák szögletre üti. A berúgást Halasi fölé fejeli. A 30. percben Halasi gólját a játékvezető előbb megadja, majd a partjelző bemondására-les címén megsemmisíti. Fokozódik az iram. A 40. percben szögletrúgás után Szenes lövése talál a hálóba, 2:1. Elkeseredetten küzd a hazai csapat és az utolsó percben Raffai II. szabadrúgását Jámbor befejeli, 2:2. Jó: Kovács, Vadász (a mezőny legjobbja), Szenes, Hilasy és a két szélső, illetve Jámbor, Hári, Ger­gely és Kiss. Schweng Alajos (Erzsébet): Tíz emberrel is­ győzhettünk volna. v. Farkasházi (Alba Régia): Tar­­talékos csapatunk lelkes játékával megérdemelte az egy pontot. A NAGY FORMÁBAN LEVŐ Sz. MÁV-OT A VSE SEM TUDTA FELTARTANI... Pokolsziget, 500 néző. Vezette: Vogel R. Sz. MÁV: Bagi — Retkes, Dracskó — Csabai,­ Selmeczi, Buják. — Szántó, Sárkány, Kolláth, Kövesd­, Korom. VSE: Eckhardt — Takács II., Takács I. — Köb II., Virág, Szerényi — Gömöri I., Gömöri II., Zentai, Kőbl III., Vargadi. Tapogatózó mezőnyjáték folyik az első percekben. A 6. percben a Sz. MÁV jobbszárnya támad és Szántó beadását Kövesdi lesgyanús helyzet­­ből góllá értékesíti. 1:0. A 10. perc­ben Gömöri II. közelről mellé lő. Most Szántó szökik meg, beadását Kolláth alig lövi mellé. A 15. perc­ben Zentai éles, sarko® lövését Bagi nehezen öklözi szögletre. Ebből újabb szöglet lesz, amelyet Dracskó tisztáz. Korom nagy lendülettel tör kapura, beadását Kövesdi fejeli, Eckhardt szépen fogja. A 23. percben Zentai szélőjé, de Dracskó elnyomja. Zentai jobbválla megsérül és kiáll. Mezőny­játék folyik, a 32. percben Zontai visszatér. A 34. percben Bujaid szabálytalanul szereli Gömöri IL-t, a szabadrúgást Gömöri L fölé lövi.. A 43. percben Retkes elnyomja Vargadit, a 16-os sarkáról megítélt szabadrúgást Vargadi belövi. 1:1. A 45. percben­­Kolláth kapufát lő. Szünet után a VSE ostromol és Dracskó csak kézzel tudja Vrentait a góllövésben megakadályozni. A játékvezető továbbot int! Kőbl III. tiszta helyzetből lő, Bagi öklöz. Szántó húz most kapura, bead és Sárkány lövését Eckhardt szögletre üti. A 12. percben meccsdöntő hely­zetet hagy ki a VSE: Zentai kicse­lezi Dracskót és tisztán állva a kifutó Bagi kezébe lő. A 24. perc­ben Korom—Szántó—Kolláth a labda útja, a veszélyes támadást a­­ VSE-védők szögletre hárítják. A 26. percben a kitűnő Sárkány kövesdi­­hez játszik, aki a rosszul vetődő Eckhardt mellett megszerzi a veze­tést. 2:1. A 25. percben Kolláth és Sárkány helyet cserél. A 30. percben Korom áttör a védőikön, Sárkány elé tálal és Sárkány egyből a nap leg­szebb gólját lövi. 3:1. Ismét fel­nyomul a VSE, lelkesen küzd, de a szolnoki védők tisztáznak. A 38. percben Korom éles lövése száll a léc mellé. A 44. percben Bagi egy kapu előtti kavarodásból csak sze­rencsével menti meg hálóját a gól­tól. A változatos és izgalmas játékban a jobb kondícióban levő vasutasok megérdemelten győztek. Bagi­ kitűnő kapusnak bizonyult. Retkes­ volt a jobbik hátvéd. A fejezetsor legjobb embere az örökifjú Bujáki. A csa­társorban Sárkány, Kövesdi, Korom a rangsor. A VSE csatársora a mezőnyben szépen játszott és csupán a kapu előtti határozatlanságának köszön­heti, hogy mindössze egy támadást tudott góllá váltani. Zentai, Szöré­nyi és Kőbl III. érdemel dicséretet a váci együttesből. Kunsági, az Sz. MÁV intézője: A jobbik csapat győzött A VSE sportszerű ellenfél volt. Konditz László VSE: Szerencsét­len mérkőzés. Legalább annyi hely­zetünk volt, mint az ellenfélnek. Vác: Szolnoki MÁV MVSE 3:1 (1:1) 118 LÖVÉS MENT A VASAS KAPUJÁRA!!! Tokod, 300 néző. Vezette: Hindi 11. TVSC: Barak — Kecskés, Berta — Sárdi II., Gerendássy, Lékó — Szemethy, Csurgó, Sárdi I., Gárdo­nyi, Jungwirth. Vasas: Sípos —* Lukács, Rottlec­­-- Munkácsi, Tóth, Vági — Molnár, Henkel, Serege, Hindi, Ádám. Sáros, csúszós talajon Tokod rög­tön támad. A 14. percben Jungtvirth beadását Csurgó kapásból belövi, 1:0. BOTRÁNY, KIÁLLÍTÁS, FÉLBESZAKÍTÁS 2000 néző. Vezette: Szél László. DVTK: Gáspár — Dudás, Fel­földi — Kőhalmi, Bonyhai, Szabó — Kalotai, Sidlik, Füzér, Barta, Magyar. Sal BTC: Géczy — Blaskovich, Mátrai — Takács IV., Turán, Kecskés — Havas, Takács III., Lukács, Kollár, Borsányi. Kétnapos megfeszített munka után sikerült játékra alkalmas álla­potba hozni a pályát. A helyi csapat kezdi a játékot és már az 1. percben a tarjániak kapujában ül a labda. Füzér kiugrik, Blaskovich akasztani próbálja, de sikertelenül. A középcsatár Magyarhoz játszik, tőle rögtön visszakapja a labdát és­­ 1:0. A DVTK támad. Kecskés feltűnő kemény. Az 5. percben Kalotai fut, a kapus elvéti a labdát. Tokod: TÜSC—Vasas 11:0 (2:0) A 17. percben Sárdi I. Gerendássy­­hoz játszik, ez a hálóba bombáz, 2:0 . Utána változatos játék, a félidő vé­géig nem változik az eredmény. A II. félidőben erő ostromba fog a TÜSC. Az 5. percben Gerendássy Gárdonyihoz játszik, a csatár kiug­rik és a sarokba lő, 3:0. A 8. perc­ben Szemethy fut el és a jobb léc mellett a sarokba céloz, 1:0. A 10. percbe­n újból Szemethy a gólszerző, 5:0. A Vasas egyre jobban vissza­esik. A 12. és 14. percben Sárdi 1. eredményes, 7:0. A 17. percben Gár­­donyi leugrik s a léc alá szúr, 8:0. A 24. percben Csurgó a kapust is kicselezi és 1 9:0. Most percenként, többször is zúg a lövés a Vasas ka­pujára, de Sípos mindent ment. A 27. percben Sárdi II. tisztára ját­­sza Gárdonyit, a kapus tehetetlen, 10:0. A Vasas alig vánszorog. A 31. percben Csurgó lövi a 11-ik gólt. Ezután tűzijátékot rendeznek a TVSC-csatárok a Vasas kapuja előtt, de Sípos csodálatosan véd. Diósgyőr: DVTK—SolRTC 5:2 (2:1) de Kecskés elkaszálja a DVTK- szélsőt. 11-es. Bonyhai beteszi. 2:0. Óriási az iram, hol az egyik, hol a másik kapu forog veszélyben. A 10. percben Füzér bombája száll mellé. Veszélyesen rohamoz a DVTK. A 18. percben Borsányi lefut, Gáspár csak vakmerő belevetődéssel tud tisztáz­ni. Szögletrúgás jelzi a DVTK fölényét, ezt Barta mellé vágja. Bonyhai 30 méteres lövése ad munkát Géczynek, majd a 35. percben meleg helyzet támad a diósgyőri kapu előtt, de a tarjáni csatárok hibáz­nak. Egy­­percre rá Dudás kezel a 16-oson belül. A büntetőt Takács III. értékesíti. 2:1. A mezőnyben folyik a játék, amikor váratlanul botrány tör ki. Kalotainál van a labda, Füzér és Blaskovich pedig egymás mellett szalad. Egyszerre csak­ azt látni, hogy Blaskovich állón vágja Füzért és a csatár összeesik. A közönség egy része beront a pályára. Egymást lök­dösik a játékosok és a nézők. Végre sikerül a rendezőségnek kar­hatalommal megtisztítani a játék­teret. Közben azonban nemcsak Füzért kell kivinni, hanem a tumul­tusban megsérült Géeeyt is. A játék­vezető a Blaskovich—Füzér esetre vonatkozólag megkérdezi a part­jelzőt és az ő bemondása alapján kiállítja a SalBTC hátvédjét. A SalBTC le akar vonulni, de Turán rendet teremt társai között, öt perc szünet után folytatódik a játék. Kecskés áll a SalBTC kapu­jába és a végén Füzér is vissza­tér. Szünet után már újra Géczy a tarjáni kapus. A DVTK idegesen játszik, a Sal BTC lelkesebb. A bot­rány mindenesetre rányomja bélye­­gét a játék képére. A 6. percben Havas bombáját védi Gáspár. Sidli­­ket felvágják, de a játékvezető to­vábbot int. Géczy rosszul lesz (a veséjét fájlalja) és a 11. percben kiáll. Kecskés lesz a kapus. A 17. percben újabb dugót lő a DVTK. Kalotai elfut, begurítja Füzérnek a labdát, aki a bal alsó sarokba lövi, 3:1. Bonyhai 20 méteres szabadrú­gását védi az „új” kapus. A 24. percben sarokrúgás a DVTK ellen. Lukács a hálóba fejeli a labdát. 3:2. Kapkod a diósgyőri csapat. Fü­­zér lövését Kecskés lábbal védi, az­tán Kalotai lövése csattan a kapu­fán. A 12. percben Szabó középre ível, Kecskést zavarják a védésben és mögötte a hálób­a hull a labda, 1:2. Az utolsó előtti percben Lukács kezel a 16-oson belül. A 11-est Bonyhai most is belövi, 5:2. A DVTK rászolgált a győzelemre, a teljes SalBTC ellen azonban más lett volna az eredmény. A SalBTC fegyelmezetlenségének köszönheti a vereséget. A játékvezető érdeme, hogy a mérkőzés a botrányos jelene­­tek utáni sima befejezést nyert. A győztes csapat közvetlen védelméből Felföldi emelkedett ki. A fedezetsor­ban Bonyhai (a második félidő első negyedórájától eltekintve) jól mű­ködött. Elöl Füzér vitte a vezető­­szerepet, Kalotai is remekül har­colt. A Sal BTC-ben csupán két já­tékos érdemel teljes elismerést. Első­sorban Túrán, aztán Mátrai. Teleki Pál, a DVTK edzője: A SalBTC kíméletlenül játszott. Tel­jes csapat ellen is nyertünk volna. Hegyi Zsigmond, a SalBTC inté­zője: Ha végig 11 emberünk játszik, nem vesztettünk volna. T­écsi kozmetik­a kenje fel ujjával vékonyan az arcra a Hezolite-Rapid gyorsborotva­krémet és minden további várakozás nélkül borotválkozhat.­­ Nem kell az archifrét percekig dörzsölni, mert a Hezolite-Rapid arcápoló gyorsborotvakrémmel víz, szappan és ecset nélkül egy perc alatt töké­letesen borotválkozhat, utána nem ég és nem pattan fel az arcbőre, megszűnik az arcbőr száraz felkapartsága és arca bársonyosan üde lesz. Próbadoboz 24 fillér, ezt is visszatérítem azután eredeti doboz vám tubus vásárlásánál. Kapható minden szaküzletben és a készítő: Dr. HOLCZER vegyész illatszertárában, Budapest, VI., Teréz körút 8 9 Tokod javuló formát mutatott de a javulás mértékét a gyenge ellen­félre való tekintettel nehéz felmér­ni. Egyénileg Gárdonyi, Csurgó, Szemethy, a fedezetsor és Kecskés tűnt ki. A Vasasból a 11 gól ellené­re is szenzációsan Védő Sípos (a mezőny legjobbja) és Lukács érde­mel dicséretet. Mohos Antal TVSC: Gyenge ellen­fél, tetszés szerint győztünk. Kahn Pál (Vasas): Szép mérkő­zés, kitűnő játékvezetés. it járkálsz meztelenül! ? SPSIFEJES ■III TERI vashu-i­. .41. és Delly %­EKSin­ Ferenc íJnHaMIMPIva felléptével Rendezte: Tarnay Ernő és a nagy kabaré műsor a Terézkörúti Színpad új műsora­­ Ttl.111-83-54 Kezdete , rtr.fcnt