Nemzeti Sport, 1938. augusztus (30. évfolyam, 149-168. szám)

1938-08-16 / 159. szám

2 felrázza a lilákat. Ettől kezdve ,mintha kicserélték volna a két csapatot. Újpest rákapcsol és fö­lénybe kerül. Most már van játék, van iram, vannak jó kombinációk, jó lövések. Ám most meg a Bra­tislava védelme áll feladata ma­gaslatán. Különösen a szörnyen rugalmas kapus és Stastny a hátvéd. A helyzet sokáig úgy fest, hogy Újpest vereséggel tá­vozik Pozsonyból. Végre a 22. percben Seres jó labdát ad előre Szedernek, Sze­der fut vele egy kicsit, aztán visszaadja Seresnek, Seres m­aga­­san a kapu elé ível. Körülbelül a 11-es pontnál Zsengellér várja a labdát háttal a Bratislava kapujá­nak. Senki sem vár tőle lövést, Zsengellér azonban hir­telen hátra veti magát és estében — háttal a kapunak! — lő. A labda a meg­lepett kapus álmélkodása közben védhetetlenül száll a felső sarok­ba. 2:2. Óriási taps jutalmazza a remek teljesítményt. Újpest tovább támad s ha nem Hidasi állana a jobb szélen, aki nem ad be rendesen, Újpest ta­lán a győzelmet is megszerez­hetné. Szakóra fütty után (les volt, a határjelző is bein­tette) kapura szalad­t és gólt lő. A gól persze labdával érvény­a telen. . (Ámbátor a Bratislava és közönség kicsit lázadozik miatta.) Szeder is megcsinálja ezt a tréfát, fütty után ő is fut a labdával, mintha nem hallotta volna a füttyöt, kicselezi a ka­pust és gólt lő. Ez is érvényte­len. Több feljegyzésre érdemes esemény már nincs is. Az Újpest nem nagyon remekelt az első félidőben és a második félidő elején. Néma az az Újpest volt, amelytől már annyi jó játé­kok lettunk. A Bratislava kiegyen­lítő gólja után azonban magára­­talált a lilák gárdája, ettől kezd­ve kitűnő futballt mutatott be és kiérdemelte a döntetlent. Szirdai kitűnően védett, de szögletgólnál hibázott. Futó nagy­a­szerű, Joós bizony annál gyen­gébb. Fekete a második félidőben néhány perces bizonytalanság után belemelegedett és nagyon jól mozgott. A fedezetsorból igen hiányzott Szűcs tértölelő játéka és lendülete. Seres egyáltalán nem tudta őt pótolni. Balog már sok­kal jobb középfedezet volt, csak az a hibája, hogy túlságosan so­kat bízik a technikájában és ezzel bizony nem egyszer bajt okoz. Ádám, csapnivalóan játszott. Nincs formában. Balog — mint balfede­zet — csaknem hibátlan, Seres, amilyen­ben, olyan rossz volt középfedezet­­je volt balfedezetnek. Kállai volt­ a legjobb csatár, mind­járt utána Szeder következik a rangsorban, bár még mindig vol­tak felesleges cselei. Zsengellér nagyon akart , talán ezért nem sikerült neki sok minden, ám volt néhány remek­­ szöktetése és lövése s ebből látni lehetett, hogy formájával nincs baj. Vincze a jobbszélen nem vált be. Igaz, hogy nem is kapott jó labdákat. Mint összekötő már jobban moz­gott, de a lövésekkel adós maradt. Hidasi, mint jobbszélső lendüle­tes volt, de nem tudta akcióit be­fejezni. Mint összekötő az első félidőben sokat dolgozott. A Bratislava legjobbja: a ka­pus, Stastny, Kovács (a balfede­zet), Jávor és Szikora. A Bratislava összeállítása ez volt: Dersák II. — Stastny, Kosztka — Kovács, Hodák dr., Jurcsák — Nagy, Jávor, Farszky, Luknár, Szikora. G. TÚRÉI FUTBALLCIPŐ árban, minőségben vezet! TURÍN SPORICIPBÍlZEM IFJ. TERNÓCZKY JÁNOS VI., Podmaniczky­ utca 49. szám Telefon: 1-223-53 SEREGSZEMLE vasárnap rajtoló NB-csapataink fölött 12 csapatunk valószínű összeállítása — Saját tudósítónktól — Vasárnap indul az NB. Egyelőre csak 12 csapattal, mert a Ferenc­város és a Szolnoki MÁV még nem játszik. Az elmúlt vasárnapi edző­­mérkőzések és az azt megelőző edzé­sek tapasztalatai alapján valószínű­leg a következőképpen festenek majd csapataink jövő vasárnap: Phöbus—Újpest: Ph­öbus: Csikós — Wéber, Toros I. — Gombkötő, Szirmai, Titkos II. — Béky, Szikár, Solti, Turay II., Tőrös II. Újpest: Sziklai — Futó, Joós — Szalay, Szűcs, Balog — Kocsis, Vincze, Zsengellér Kállai, Szeder. (Újpestben középfedezet lehet még Balog, balfedezet Seres, jobb­szélső Vincze, jobbösszekötő Temes, vagy Hidasi. A Phöbusban balhátvéd lehet Szilágyi, balszélső Megyeri.) Budafok—Nemzeti. Budafok: Vági — Szebehelyi, Bán­­kuti — Király, Sós, Borhy — Fodor, Fézler, Szegedi, Kovács I., Kovács II. Nemzeti: Angyal — Flóra, Tóth II. — Túri, Balog, Szalay — Feny­vesi, Pálya, Kisalagi, Molnár, Hor­váth. (A Nemzetiben balhátvéd lehet még Tompa, balösszekötő Bihámy.) SSE—Hungária. SSE: Barabás — Sümegi, Vics — Marosi, Gáspár, Mester — Kovács, Bélés, Márkus, Kőszegi-Kommenda, v. Majoros. Hungária: Szabó — Kis, Bíró — Turán, Turay, Dudás — Sas, Mül­­ler, Kardos, Kisutzky, Titkos. (A Hungáriában jelen pillanatban csak Sas játéka kétes.) Taxisok—ZSE. Taxisok: Tóth II.­­— Miklósi, Aradi —­ Odry, Tóth I., Varga — Váradi, Takács II., Serfőző, Kiszely, Hódy. ZSE: Sárpátki — Deli II., Fe­­renczi — Horváth, Kapocsi, Gárdos — Rácz, Princz, Fekecs III., F­recs II., Winter. (Sor kerülhet még a Taxisoknál a balszélen Gárdonyira.) Elektromos—Szeged. Elektromos: Bakon — Fűzi, Páz­­mándy — Kiss, Lengyel, Martonos — Rozsák­, Tőrös, Szendrődy, G. Tóth, Buzássy. Szeged: Pálinkás — Raffai, Szojka — Varga, Baróti, Bertók — Bognár, Lausek, Harangozó, Szilassy, Nagy. (Az elektromosban szóba jöhet még Pálinkás mint hátvéd és mint bal­szélső, a Szegednél Berecz, mint csatár.) Bocskai—Kispest: Bocskai, Kertes — Nádas, Janzsó — Orosz, Békési, Elek — Markos, Csókai, Pásztói, Takács, Hajdú. Kispest: Boldizsár — Olajkár I., Onódy — Rátkai, Varga dr. Víg — Kincses, Olajkár II., Nemes, Déri, Kürthy. (Sor kerülhet még a Bocskaiban Pocsaira és Borosra, mint középfede­zetre és szélsőfedezetre és Veresre, mint jobbos szék ütőre.) -----------­ RÁKÓCZI-KUPA BTK—Hargita 1:1 (6:0). Rákosszentmi­hály. Vezette: Kőhalmi. A Hargita sok gólhelyzetet kihagyott. A vezetést az RTK szerezte meg Szekeres lövésével, míg az egyenlítés Szántó érdeme. BRSC—KAFC 4:2 (1:1). Rákosszentmi­hály. Vezette: Kentek. Tartalékos csapa­tok küzdelme. A BRSC egysége­sebb volt. Góllövő: Czumpft (4), illetve Mcnich (2). Pánczél RAFC a tokáját törte. Salgóbánya: SFC—Nagbátonyi DSE 5:2 (3:2). Vezette: Csuklós. Góllövő: Sebők (3), Havasi (11-esből), Tóth, illetve Új­házi III., Elmer. Kanuvár: KSE—Miskolci légv. tüzérek 4:3 (1:2). Vezette: Gábriel. Megérdemelt győzelem. Góllövő: Horváth (2), Kurcisz és Kelemen, illetve DaVidek, Wieselber­­ger és Guti. Békéscsaba: B. Törekvés—Gyulai TE 8:1 (3­-1) Vezette: Boros. A játékvezető a II. félidő 20. percében a játékot be­szüntette komolytalanság miatt. Góllövő: Gálik (3), Rácz II. (2), Sajtén II­, Saj­­ben III. és Csák, illetve Csüllök. Salgótarján: Bánya leventék—Kistere­­nyei leventék 6:0 (1:0). Levente-bajnoki. Hétfő. Vezette: Takács S. Góllövő: Csu­­penda (5) és Müller. Tatabánya: TSC—Pécsi VSK 3:0 (1:0). Hétfő. Vezette: Lindenberg. Az edzés jel­legű mérkőzésen a TSC kiválóan ját­szott. Különösen a Szabó, Széles, Roz­maring összeállítású­ fedezetsornak volt nagy sikere. Góllövő: Szabó, Németh és Próbajátékos. — TSC öregfiúk—Győri JT 6:0 (4:0), i­i­V •­i­v . NCH»*_ «* savföl S KK PÁLYÁZAT *838 VII., utolsó szelvény A szelvénynek az első döntő előtti szombaton délután 3 óráig szerkesz­tőségünkbe kell érkeznie. 1. Prága (szept. 4.) Slavia—Ferencváros _____• 2. Budapest (szept. 11.). Ferencváros—Slavia m _d. ______ t Pótverseny: Ez dönti el a pontverseny esetleges holtversenyeit. A pótkérdéseket sor­rendben vesszük figyelembe, mind­addig, amíg a holtverseny el nem dőlt 1. Az 1. számú mérkőzés félideje: 0 _____IP­.____ 2. A 2. számú mérkőzés félideje: ----------------­A pályázó neve: Címe: ............................................................ A beküldő aláveti magát a pályázati feltételeknek és szerkesztőségünk dön­téseinek. — Minden szelvényhez 10 fillér bélyeget kell mellékelni. — Aki 5 szelvénynél többet küld, tar­tozik az alábbi helyen keresztet tenni: KOIFORM^ EREDMÉNYEk Stuttgart: Rapid (Bécs)—VfB Stuttgart 3:2 (0:1). 5:4 Ulm: Bécsi válogatott—Ulmi válogatott (3:3). Bécset a második vonalbeli gárda képviselte. München: Austria (Bécs)—Wacker 2:0 (2:0). Mind a két Sesta ismét remekelt,gólt Sindelar lőtte. Bécs: WSC—Viktória Wah­­ring 9:1 (6:0). — Ad­mi­r­a—Donaufeld 4:0 (0:0). — Austr.­liat—ASC Schwech­at 3:0 (1:0). Sim­­mering—Libertas 5:3 (3:0). — Schwarz Bot—Slelfbrt 2:2 (2:2). — Wacker—Bern­­dorf 4:1 (3:1). Barátságos mérkőzések. Jugoszlávia Ligamérkőzések Belgrád: BSK—Jedinstvo 4:0 (1:0). Jugoslavia—BASK 1:0 (0:0). Zágráb: HASK—Slavia (Sarajevo) 2:1 (2:0). Varasdin: Gí-acljanski—Slavia 4:2 (2:0). Ljubljana: SK Ljubljana—Hajdúk 2:1 (2:1). Skoplje: Sparta (Zimony)—Gradjanski 1:1 (1:0). Bajnoki mérkőzés óbecse: Slavia—Oscrvenkai SK 0:0. Barátságos mérkőzés Szabadka: Bácska—NRK 4:3 (2:3). SANL—Electrica (Temesvár) 5:3 (3:1).­­Újvidék: Radnicski—Makkabi 4:3 (2:2) .­­­­ Vojvodina—CsSK (India) 4:1 (2:1). Újverbász: Dulcsisz—Sloga (Nagykikin­­da) 6:1 (5:1). Zombor: Sport—Szabadkai Sport 3:0 ; (3:0). Eszék: Gradjanski—Banska Bistrical:l­­ (0:0). Apatin: Tri Zvezde—Bohemia 2:2 (1:1). Hétfőn Barátságos mérk­őzés Szabadka: ZsAT—Electrica (Temesvár) 6:2 (2:1).­­ Bunyevác— SAND 3:2 (1:0). — FUTBALL szaküzlet BERETVÁSffISH Vili, József­ körút 30-32 Vikóczi-tíziiarosi SZOJKA aláírta szerződését a Szeged FC-hez s így most már aligha hagyja el Szegedet. Itt említjük meg, hogy a Szeged FC bejelentette a szövetség­­nek, hogy továbbra is a Móravárosi TE marad az anyaegyesülete. Szombathely: Szombathelyi leventék— Herényi leventék 2:1 (0:1). Vezette: Sán­­dorffy. — Ká­men—Bocskai 5:0 (2:0). Ve­zette: Keresztényi. — SzSE ifi—Haladás ifi 1:0. (Félbeszakadt.) Vezette: Váraljai. — Turul—Hegyi FC 3:0 (1:0). Vezette: Blau. — SzFC ifi—Előre 4:1 (2:1). Vezet­te: Koltai. Csepreg: Haladás SI.—CsFC 10:2 (5:2). Vezette: Németh. Góllövő: Borbély (4), Kiss (3) és Halmai (3), illetve Kiss és Kovács. Komárom: KFC—Dorogi AC 4:3 (2:2). Barátságos. Vezette: Takács. Nagyon szép játék. Az I. félidőben nagy küzde­lem. Góllövő: Jakab (3) és Lengyel II., illetve Krausz, Pluger és Pick. Törökszentmiklósi TFC kölyök—Testvé­riség (Bp.) kölyök 2:0 (1:0). Hétfő. Gól­lövő: Neuhauser és Csór. Kitűnt Anda II. (Testv.). Keszthely: WMTK—KTSE 6:2 (2:1). Hétfő. Vezette: Kamarell. Szép játékkal győzött a csepeli csapat. Góllövő: Hári (2, egyet U-esből), Devecseri, Jeger, Balatoni, Stark, illetve Steiner és Tóth. fő. Vác: Reménység—DVSC 3:1 (2:0). Hét­Vezette: Bábi. Lelkesen játszott cégcsapat, még­sem tudta megakadályoz­a­ni a Reménység biztos győzelmét. Gól­lövő: Béres (2, egyet 11-esből), Heinzin­­ger, illetve Drahos. — Felsőgödi TK— Reménység II. 5:1 (4:0). Vezette: Ko­vács. Góllövő: Risz (2), Pál, Mohácsi II., Molnár (11-esből), ill. Galambos. Pét: Alba Regia-PKSE 11:2 (3:1). Ve­zette: Kovács. Góllövő: Varga I. (6), Tverdi (3) és Hári (2), illetve Kiss és Németh, ŐSZI HAGY Pillái! T 1 VIII. 19. estig postára adandó, illetve VIII. 20., szom- -r*--.............. 9 hat délután 3 óráig szelvénygyüjtő ládánkba bedobandó A + helye­s HETI, illetve FŐVERSENY 1. Phöbus—Újpest, végeredmény (1:2) ............................................. —-----—8———­­ 2. Phöbus—Újpest, I. félidő eredménye (1:1) ............................... 8------------I 3. Salgótarjáni SE—Hungária (—) ...................................... ——— I 4­ Budafok—Nemzeti (3:2) ................................................................... ———5-—--*—­­ 5. Elektromos—Szeged (2:0) ....................................................... •——•-------—­­ 6. Bocskai—Kispest (0:3) ...................................................... —------• 1j 7. Taxisok—Zuglói SE (-) ..................................................................... ........... . 8. Ripensia—Rapid (Bajnoki döntő Tem­esvárott) ........................ .—-----•— PÓTVERSENY H 1. Bocskai—Kispest, I. félidő eredménye (0:0) ............................. —--------5-------— | Csak mérkőzés elmaradása, vagy holtverseny esetén kerül számításba. | Holtverseny esetén a pótkérdéseket a számozás sorrendjében vesszük­­ I figyelembe, mindaddig, amíg a holtverseny el nem dől. 2. Elektromos—Szeged, I. félidő eredménye (1:0) ....................... J----------H I 3. Taxisok—Zuglói SE, I. félidő eredménye (—)........ .........3---------- B A pályázó neve:------------T---------------------------------------------------------------------------- E Címe: ...--------------------------------------------------------------------------------------------------------B A beküldő aláveti magát a pályázati feltételeknek. — Minden szelvény­­t­höz ép, forgalomban levő, használatlan 10 filléres, vagy 10 fillér értékű­­­­ bélyegeket kell mellékelni nevezési díjként. — Aki betonként ötnél több­­ szelvényt küld, az tartozik minden szelvény jobb felső­ sarkába keresztet,­­ vagy csillagot tenni. — A párosítások után a legutóbbi eredményeket 9 4 Nagykun viadal záró eredményei Céllövés: 5-ös csapatverseny: 1. Törökszentmiklós 1820 p, 2. Kisúj­szállás 1296 p, 3. Turkeve. — Egyéni összetett: 1. Földényi Mező­túr 283, 2. Dávid dr. Kisújszállás 283, 8. Buczkó Tsztmiklós 275. — Fekvő te­sthelyzetből: 1. Földényi 98, 2. Dávid dr. 97, 3. Demeter Tsztmik­­lós 95. — Állótesthelyzetből: 1. Dá­vid dr. 93, 2. Földényi 89, 3. Buczkó 87. — Térdelő testhelyzetből: 1. Föl­dényi 96, 2. Kiss Kisújszállás 94, 3. Vincze Tsztmiklós 94. — Női össze­tett: 1. Bana Tsztmiklós 259, 2. Sze­gediné 240, 3. Hamar Karcag 229. Pisztoly egyéni: 1. Buczkó Tsztmik­lós 6­2, 2. Tóth Karcag, 3. Omaszta Turkeve 61. Atlétika: 100: 1. Pozsonyi Karcag 11.7, 2. Mándoki Karcag 11.8, 3. Rátkai Tsztmiklós 11.9. — 400: 1. Mándoki Karcag 56.4, 2. Papp Tszt­miklós 57, 3. Mike Karcag 57.5. — 800: 1. Vincze Karcag 2:26, 2. Kó­nya Tsztmiklós 2:30, 3. Mike Kar- SPORTÉRMEK LUDWIG Bp. Thék E.­u. II. kaphatók Kénes árjegyzék, jelvények, díjak, serien?! cag 2:38. — 5000: 1. Vincze Karcag 19:11, 2. Seprényi 19:30, 3. Rab Kis­újszállás 20:10. — Magas: 1. Rátkai Tsztmiklós 170, 2. Mándoki Karcag 159, 3. Kelemen Tsztmiklós 158. — Távol: 1. Győző Kunhegyes 590, 2. Porcsalmi Tsztmiklós 578, 3. Rátkai Tsztmiklós 577. — Hármas: 1. Rát­kai Tsztmiklós 12.25, 2. Kelemen Tsztmiklós 12.36, 3. Tóth 11.55. — Sül#: 1. Győző Kunhegyes 12.42, 2. Kelemen Tsztmiklós 12.36, 3. Tóth Tsztmiklós 12.20. — Diszkosz: 1. Kelemen Tsztmiklós 37.40, 2. Tóth Tsztmiklós 30.55, 3. Porcsalmi Tszt­miklós 29.95. — Gerely: 1. Kelemen Tsztmiklós 46, 2. Fekete Karcag 40.80, 3. Tóth Tsztmiklós 39. •— 4x100: 1. Tsztmiklós 48.3, 2. Kar­cag 49.2, 3. Kisújszállás 50. Ökölvívás: Légsúly: 1. Pardi Kis­újszállás, 2. Patakfalvi Karcag. — Törpesúly: 1. Karakas Tsztmiklós, 2. Bakó Karcag. — Pehely: 1. Illési Mezőtúr, 2. Blum Kisújszállás, 3. Schneider Tsztmiklós. — Váltó: Nagy Imre Karcag, 2. Kocsis Kar­­­­cag, 3. Gál Tsztmiklós. — Könnyű: 1. Poprócsi Kisújszállás, 2. Fejes Kisújszállás. — Közép: 1. Szabó Karcag, Kisnehéz: 2. Leschán Tsztmiklós, — 1. Turzó Tsztmiklós, 2. Győri Kisújszállás. — Nehéz: Kiss Kisújszállás, 2. Cseppentő Kar­t. cag. A SZEGED FC HÉTFŐN az SZVSE-pályán az UTC-vel ját­szott edzőmérkőzést. Eredmény: 5:3 (4:2) a Szeged FC javára. A Szeged kapuját a Sylvania Hodács nevű kapusa védte. A mérkőzés a II. félidő 12 percében félbesza­kadt, mert az UTC levonult. Gól­lövő: Lukács-Laus­chek (4), Ha­rangozó (11-esből), illetve Pintér I., Pintér III. és Koszó. Kedd, 1938 augusztus 16. ;; tüntetjük fel. • ÍJ Szeptember 7.-ére Hollandiába hívják Budapest válo­gatott futball­csapatát — Saját tudósítónktól — Hétfőn érkezett az MLSZ-be a holland fuballszövetség barátságos meghívása. A hollandok szeptem­ber 7-re szeretnék megkapni Budapest válogatott csapatát. A magyarok ellenfele Hollandia válogatott c­sapata 'em­e és esti mérkőzés keretében ütköznének össze. A hollandok meghívásukban már előre jelzik, hogy belenyugosz­­nak abba, hogy a Ferencváros játékosai nélkül álljon ki Budapest csapata, mert tudják, hogy Ferencvárosnak szeptember 4-én és a 11-én nehéz feladata van a KK­­ j döntőjében. A hollandok azt is jelzik a meg­­­­hívó levelükben, hogy ez a váloga­­­­tott futballmérkőzés Vilma holland­­ királynő 10 éves uralkodói jubileu­mának ünnepségei közé tartozna. Az MLSz valószínűleg elfogadja a barátságos és megtisztelő meg­hívást. Cseh s&Scvvé­kia Divíziós bajnokság Pozsony: VAS—KSE 4:1 (2:1). Vezette: Bízik. Góllövő: Fü­rst, Balogh (2), Jano­­ta, illetve Kuzsel. Zólyom: Rapid (Nagyszombat)—ZTE 2:0 (0:0). Vezette: Varga. Góllövő: Ré­kák, Bölcsek. Komárom: KFC—Füleki TC 2:0 (0:0). Vezette: Laboda. Góllövő: Tóth,­­László, Vágbeszterce: SK Tapolcsány—Sparta 1:0). Az első félidő 16. percében vihar miatt félbeszakadt. VEGYES Hmm ATLÉTIKA WALASIEWICZ NEM TUDTA LEGYŐZNI A NÉMET VÁLOGATOTTAT Brombergben német-lengyel női atléti­kai viadal volt. 100 m: 1. Walasiewicz L 12­ 3. — 200 m­: 1. Walasiewicz L 24.6. — Távol: 1. Walasiewicz L 581. — Ma­gas: 1. R­a­tjén N és Freidrich N 155. — •Súly: 1. Schröder N 14.09. — Diszkosz: 1. Manc­meyer N 45.41. — Gerely: 1. Gelina N 43-60. — 80 -n gát: 1. Gelius N 11.9. — 60—80—100—200_ m­ staféta: 1. Lengyelország 53­ 6, 2. Németország 54. — Pontversenyben: 1. Németország 59, 2. Lengyelország 40 pont. TEKÉZÉS MAGYARORSZÁG TEKEBAJNOK­­SÁGÁÉRT vasárnap ütközött me­g először Cegléden a vidéki bajnok C. MOVE és a buda­pesti bajnok MÁV Előre. A nagy érdek­lődéssel kísért találkozó a C. MOVE 4245:4203 arányú győzelmét hozta. A MOVE csapatának tagjai a következő eredményeket érték el: Fekete 529, Bá­rány­i 526, Pákozdi 535, Lédeczy 522, Cső­ke 552, Tóth 505, Dóczy 527, Szűcs 549. A MÁV Előre eredménye így jött össze: Helyes 508, Gábor 527, Kovács 487, Kiricsi 554, Romén 505, Kalmár 550, Stoffa 539, Répássy 533. A második mér­kőzésre szombaton kerül sor Budapesten. Sebességmérőié­­lömThiL·e* j