Népsport, 1962. május (18. évfolyam, 85-105. szám)

1962-05-12 / 91. szám

­ f mtm A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORT TANÁCS LAPJA SZOMBAT, 1962. MÁJUS 12. ^ Ára: 60 fillér is XVIII. ÉVFOLYAM, 91. SZÁM A hét érdekes szílkkérdései (röplabda, birkózás, kosárlabda, vízilabda) Javítottak­­ kerékpárosaink ! JÓL KEZDTEK A SPORTLÖVŐK Gondolatok, tapasztalatok a két szovjet-magyar kosárlabda-mérkőzésről Olaszország B-Magyar VB-keret 3:1 (2:0)Smith—Körmöczi negyeddöntő Rómában kiküldött munkatársunk távbeszélő-jelentése. — Bari, 40 000 néző. Vezette: Korkid­ise, (görög). (Annoscia, Dl .Tonio, mindkettő olasz). Olasz B-válogatott: Buffon — Dávid, Janich, Robotti — Tam­­burus, Petrin — Bulgarelli, Lo­­jacono, Sorrm­ani, Mascio, Corso. Magyar VB-keret: Szentmihályi — Mátrai, Mészöly, Sárosi — Solymosi, Sípos — Rákosi, Gö­röcs, Albert, Tichy, Fenyvesi dr. Góllövő: Sormani, Bulgarelli, Albert, Pascouti. Csere: Corso h. Pasccuti (szü­netben), Fenyvesi h. Farkas (60. p.), Solymosi h. Nagy (68. p.). Szögletarány: 5:5 (2:0) Olasz­ország javára, 26 fokos melegben vonult a pályára a két csapat. A zsúfo­lásig megtelt lelátókon a szur­kolók nagy üdvrivalgással fo­gadták a csapatokat. Rövid ün­nepség után az olasz csapat kezdte a játékot. A magyar együttes igen idegesen kezdett, s az olaszok irányították a játé­kot. Bulgarelli lövését Szentmi­hályi kiöklözte. A 4. percben a rohamozó olasz együttes meg­szerezte a vezetést: Lojacono Bulgarelli elé tette a labdát, ő egyből Sormani elé továbbította, és az olasz közép­csatár kb. 17 méterről éles, la­pos lövést eresztett meg. A labda a későn vetődő Szent­mihályi mellett a hálóba vágó­dott. 1:0 az olasz B-válogatott javára. A gól után is az olasz csapat kezdeményezett. Az 5. percben Corso átadása után Sormani a nagy lendület­tel befutó Bulgarellit szöktette, aki a kifutó Szentmihályi mel­lett öt lépésről a hálóba lőtt. 2:0. A 7. percben jó magyar tá­madás végén Tichy lövése a ka­pufán csattant. A 11. percben A magyar csapat , úgyszólván még lábra sem kapott, s máris kétszer táncolt a labda Szent­mihályi kapujában. Ennek első­sorban az volt az oka, hogy csapatunk kapkodva kezdett és az első percekben nagyfokú pontatlanság, rossz átadások se­­rege jellemezte játékát. A két gyors gól után fokozatosan ma­gukhoz tértek zavarodottsá­gukból a játékosok. Főleg a há­rom hátvéd és Sípos segítette ezután hathatósan a jobb játék kialakulását. Némileg feljavul­tak a csatárok is, valamivel ele­venebb, lendületesebb lett a mozgásuk, de összjátékuk to­vábbra is gyakran megtört a pontatlan átadások miatt. A leg­nagyobb hiányosság talán az volt, hogy nem volt az ötös­fogatnak olyan irányító játékosa, aki összefogta volna ezt a sort. Főleg az I. félidőben érezte hiányát együttesünk egy ilyen felfogásban játszó csatárnak. Belső hármasunk képtelen volt kibontakozni, mert főleg Göröcs és Albert feltűnően lassúnak és enerváltnak bizonyult. Tichy igyekezett mélyen hátramenni a labdáért, főleg a jobbösszekötő területén fáradozott sokat, de a labda megjátszásában ő is lassú­nak bizonyult. Rákosi volt az egyetlen csatár, aki korszerűen játszott. Nagy hasznára volt az ötösfogatnak. Támadójátékunkat tehát a lassúság, a sok feles­leges húzás és a sok pontatlan lövés jellemezte. Sípos, Tichy és Solymosi ugyan sokszor próbál­kozott távoli lövésekkel, de né­melykor elhamarkodottan tették ezt,­ olyankor is lőttek, amikor egy jó átadás helyesebb lett volna. A csatárok pedig úgy­szólván képtelenek voltak kö­zelről lőni, mert ritkán tudták áttörni az olaszok védelmét. Szünet után mintegy 20 percen keresztül nagyon feljött a ma­gyar csapat, nagy iramot diktált, sokat támadott, és úgy látszott, hogy kiegyenlít, támadójátékunk azonban továbbra is meddőnek bizonyult. Később kiegyenlítetté vált a játék, de számunkra csak Szentmihályi csak szögletre tu­dott hárítani. Azután ismét a magyar csapat támadott. A ki­ugró Göröcs elől Buffon az utolsó pillanatban csípte el a labdát. A 16. percben Fenyvesi futott el, beadása Albert elé ke­rült, de a középcsatár elvétette a labdát. Most szinte állandóan az olaszok térfelén folyt a já­ték. A 23. percben Tichy a jobb­szélen futott el, a beadását Rá­kosi rálőtte, de a labda az olasz védőkbe akadt. A 37. percben Sípos indította útnak Fenyves­ dr.-t, a szélső beadására Rákosi futott, akinek lövése a kapufát súrolva jutott ki a mezőnyből. A 40. percben Albert a kifutó kapust is kicselezte, de a labda a gólvonalra futó védőkbe akadt. SZÜNET UTÁN az olasz csapat kezdeményezett, de nem sokáig. Az 50. percben Tichy labdájá­val Albert indult a kapu felé,­­ egy csel után a kifutó kapust is átjátszotta, és úgy küldte hálóba a labdát. 2:1. A gól után erősen szoronga­tott a magyar csapat, a levegő­ben lógott a kiegyenlítő gól. Egy alkalommal Buffon csak robin­­zónáddal tudott kiütni egy lab­dát, majd Rákosi lövését men­tette szögletre az olasz kapus. A 68. percben Fenyvesi helyett Farkas állt be. Rákosi lett a balszélső és Farkas ment a jobbszélre. A 71. percben Loja­cono lövését csak szöglet árán tudta menteni Szentmihályi. Ki­egyensúlyozottabbá vált a küz­delem. A 83. percben Albert a kifutó Buffon fölött a léc fölé ívelte a labdát. Utána a hazaiak erőteljes támadásai következtek. A 89. percben Sormani átvág­­ta a labdát Bulgarelli elé, aki egész az alapvonalig futott a lab­dával, onnan ívelt a kapu elé és Pascouti mintegy 6 méterről fej­jel küldte hálóba a labdát. 3:1, az lehetett örvendetes, hogy já­tékosaink láthatóan jó erőben harcoltak Az olasz B-válogatott az első perctől kezdve főleg biztonsági játékra törekedett. Lojacono és Mascia felváltva hátrament a vé­dőknek segíteni, sőt, amikor ka­pujukra nagy nyomás neheze­dett, elöl csak Bulgarelli és Sor­mani maradt. Ez a taktikájuk bevált. Győzelmüket a hazai kö­zönség lelkendezve fogadta. Az olasz H-válogatott kapuját Buffon biztos kézzel őrizte. A­ hátvédhármasból Ja­nich játéka emelkedett ki, ki­tűnően fejelt és­ határozottan szerelt. A fedezetek szürkén játszottak, csupán Tamburus néhány támadásindítása dicsér­hető. A támadósorban az össz­­játékhoz kitűnő érzékkel ren­delkező Bulgarelli még a jó for­mában levő Sárosival szemben is helytállt. Sormani ügyesen osztogatott. A magyar VB-keretben Szentmihályi két gólban is ludas. Az elsőnél lassan lépett közbe, a harmadik előtt pedig bentragadt a kapuban. A hátvédhármas kez­­deti bizonytalanság után az együttes erősségének bizonyult. Sárosi tűnt ki leginkább jó sze­reléseivel, és pontos támadásin­dításaival. Mészölynek kiváló volt a fejjátéka, jól helyezkedett. Mátrai egy-egy kihagyása után főleg gyorsaságával vonta ma­gára a figyelmet. A fedezetek közül Síposnak az első negyedórában még akadtak kihagyásai, később azonban fo­kozatosan belelendült, kitűnően játszott, gyakran dobta támadás­ba a csatárokat. Solymosi végig fáradt játékos benyomását kel­tette, lövései sem sikerültek. Nemcsak a támadósor, hanem a magyar csapat egyik legjobb­ja Rákosi volt, aki mindkét szé­len kitűnően játszott. Hátrament a labdákért, gyorsan és ponto­san továbbított és ott volt a be­fejezéseknél is. Göröcs és Albert feltűnően lassan kombinált, sok támadás elakadt rajtuk. Göröcs­­nek nagyon kevés jó megmoz­dulása volt. Albert húsz percen át viszont igen jól játszott. Tichy bizonyult a legjobb belső csatár­nak, a szokottnál önzetlenebb­nek bizonyult és próbálkozott lövésekkel is. Fenyvesi dr. kevés labdát kapott, de ezeket sem tudta megjátszani. Farkas alig vette ki részét a játékból. Korkidiss görög játékvezető nem éri el a nemzetközileg is­mert bírák színvonalát. Sok ap­rólékos döntésével, felesleges közbelépésével megtörte a já­ték folyamatosságát. A A magyar VB-keret innen To­­rinóba utazik, ahová szombaton a késő délutáni órákban érke­zik meg. Tabák Endre : “ Távbeszélő-jelentésünk — (Róma, május 11.) A nagy ver­seny férfi és női egyes száma a legjobb nyolchoz érkezett. A férfi egyesben a nyolc kiemelt közül mindössze hárman jutottak el a negyeddöntőig, meglepetés tehát akadt bőven. A nőknél a papírforma inkább érvényesült, hiszen öten jutottak be és csak hárman estek ki. Az egyik női kiemelt, a fiatal ausztrál Lehane legyőzése Kör­­möczi Zsuzsi nevéhez fűződik. A magyar bajnoknő igen jól kez­dett, 4:1 után már 5:1-re is ve­zethetett volna, de ütései kissé lerövidültek, a nagy hőségben elbágyadt és 4:6-ra elvesztette a játszmát. Körmöczit nem törte le a játszmavesztés és a máso­dikban is ő kezdett jobban. Hosz­­szú kemény labdáit jól időzített ejtésekkel váltogatta, a fonákját két kézzel ütő Lehane ellen és 3:0, 5:2 után 6:2-re nyerte a játszmát. A döntő játszmát is Körmöczi irányította. Többször még a hálónál is értékes ponto­kat szerzett, nagyon jól játszott! 2:0, 4:2 után 6:4-re nyerte a játszmát és ezzel a mérkőzést is. Legközelebbi ellenfele a negyeddöntőben az ausztrálok bajnoknője, Margaret Smith lesz, aki immár több mint fél éve nem szenvedett vereséget, de még játszmát is alig vesztett a nagy ausztráliai világversenyeken. A férfiaknál a jugoszláv Jova­­novics hódítota meg a közön­séget hallatlan kemény ütései­vel. Nagyszerűen mutatkozott be első alkalommal Európában a 19 éves balkezes ausztrál Davidson is. Eredmények (a sorsolási tábla szerint): Férfi , egyes nyolcad­­döntő: Pietrangeli (olasz) — Hewitt (ausztrál) 7:5, 5:7, 6:3, 6:3 Coucer (spanyol)—N. Fraser (ausztrál) 6:2, 5:7, 5:7, 6:4, 6:3. Emerson (ausztrál) —Knight (an­gol) 6:4, 12:10, 6:4. Davidson (ausztrál) — Pilics (jugoszláv) 5:7, 0:6, 7:5, 6:4, 6:3. Jovanovics (jugoszláv)—Stolle (ausztrál) 6:3, 6:4, 6:1. Woodcock (ausztrál) — Fletcher (ausztrál) 5:7, 6:4, 0:6, 6:1, 7:5, Mulligan (ausztrál)— Barnes (brazil) 2:6, 6:1, 6:1, 6:4, Laver (ausztrál)—Kuhnke (nyu­gatnémet) 5:7, 6:1, 6:3, 6:2. Női egyes nyolcaddöntő: Bueno (brazil)—Schacht (ausztrál) 6:3, 6:2, Suková (csehszlovák)—Tur­­ner (ausztrál) 4:6, 6:2, 6:4, Tru­­man (angol)—Ramorino (olasz) 6:1, 6:1. Pericoli (olasz)—Schuur­­mann (délfarikai) 6:0, 6:3. Hard (amerikai)—Lazzarino (olasz) 3:6, 6:1, 6:3. Hayden (angol)—Ruding (nyugatnémet) 6:4, 6:1. Körmöczi —Lehane (ausztrál) 4:6, 6:2, 6:4. Smith (ausztrál) —Floyd (ameri­kai) 6:2, 6:4. Női páros II. for­duló: Smith, Bricka (ausztrál, amerikai) — Körmöczi, Suková (magyar, csehszlovák) 6:3, 1:6, 6:1. R. T. Támadó játék­unk­ meddőnek. Szaxonvnk­ Nemifuikiai labdarigó-mérkőzés Pécsi Dózsa—Sahtyor Donyeck 1:1 (1:0) *­■ Távbeszélő-jelentésünk -e (Donyeck, május 11.) 25 ezer néző előtt a következő össze­állításban kezdtünk:­ Danka — Csupak, Kocsis, Hegyi — Serédi, Halasi — Györkő, Dunai I., Rádi, Dunai II, Török. Óriási széllel szemben a 7. percben vezettük az első táma­dást, aminek eredményeként Rádi fölé lőtt. A Sahtyor táma­dott többet, támadásai azonban csak a 16-osig voltak veszélye­sek. A 13. percben Rádi — Dunai I—Györkő volt a labda útja, a jobbszélső a 16-osról nagy lövést eresztett meg, s a labda véd­­hetetlenül vágódott a bányász­csapat kapujába. 1:0 a Pécsi Dózsa javára. A II. félidőben nagy erővel támadott a hazai együttes. A 85. percben egyenlített a Sahtyor: Dunai II elől Rodin elcsípte a labdát, elfutott vele, és 15 mé­terről rálőtte. Zengő­ elmozdult a lövésre, a labda azonban Ha­lasi lábán irányt változtatott, s az ellenkező sarokba pattant. 1:1. Az utolsó percekben mi tá­madtunk. Ezen a mérkőzésen gyengéb­ben ment a csapatnak, mint a Leningrádi Dinamó ellen. A ha­zaiak jól képzett labdarúgók, jól kezelik a labdát, s minden helyzetből lőnek. A Pécsi Dózsá­ból a hátvédhármas és Halasi végig jól játszott. Györkő, Du­nai, Rádi­ó és Garami viszont csak időnként. Az éjszaka Harkovba uta­zunk, ott hétfőn lépünk pá­lyára az NB I-es helyi csapat ellen. Kállai Lipót 1.íáVgltíálíJiliAligltif’ltíliíálíííliZ Színvonalas mérkőzések Budapest teniszbajnokságán A Budapest-bajnokságon részt­vevő teniszezők közül Bardóczi Klári, a Bp­. Honvéd újra for­mába lendülő versenyzője bizo­nyult legfrissebbnek, ő jutott be elsőnek a döntőbe. Igaz, hogy fiatal ellenfele, Polgár Erzsi szombaton reggel — Komáromi és Tomcsányi társaságéban — indul útnak a rigai nemzetközi versenyre és így a rendezők előre hozták a női egyes egyik elődöntőjét. A női mezőny kü­lönben csak a legjobb nyolcnál jár. A férfiak már a legjobb né­gyig jutottak el. Davis Kupa csa­patunk két egyesjátékosa, Gu­lyás, illetve Katona könnyen, biztosan győzött Tomcsányi, il­letve Balázs I. ellen. Gulyás for­mája javuló irányzatot mutat és Katona is feljavult az első for­dulóbeli bizonytalankodás után. Örvendetesen jó teljesítményt nyújtott a nyurga Szikszai. Iga­zolta nemzetközi eredményeit és tetszetős hálójátékkal három játszmában győzött Zen­tai ellen. Kemény küzdelem alakult ki a Lénárt-komáromi találkozón. Lénárt ezúttal is nagyszerűen harcolt, a második játszmát pél­dául 2:5-ről nyerte, a negyediket viszont 4:1-ről vesztette, míg az ötödik elején megugrott és elő­nyét győzelemre váltotta. A férfi párosban néhány ki­sebb meglepetés után a Pric­­­radnn, Major-kettős az első küz­delmes játszma után a második­ban már simán győzött a máso­dik helyen kiemelt Katona, Lé­­nárt-pár ellen. A férfi páros is a legjobb négynél jár. A ve­gyespáros és a kiegészítő szá­mok mezőnye viszont még eléggé el van maradva. Eredmények. Férfi egyes ne­gyeddöntő: Szikszai (U. Dózsa) — Zentai (Vasas) 6:2, 6:2, 6:3, Ka­tona (U. Dózsa) — Balázs I. (Va­sas) 6:2, 6:1, 6:4, Lénárt (U. Dó­zsa) —Komáromi (Vasas) 4:6, 8:6, 6:3, 4:6, 6:4, Gulyás (U. Dózsa) — Tomcsányi (U. Dózsa) 6:0, 6:1, 6:2. Női egyes negyed­döntő: Polgár (U. Dózsá)—Kuno­­vits (U. Dózsa) 5:7, 6:1, 6:2(­Bar­dóczi (Bp. Honvéd) — Galb­erné (U. Dózsa) 6:1, 6:2. Elődöntő: Bardóczi —Polgár 6:4, 6:2. Férfi páros negyeddöntő: Major, Prichradny (Vasas)—Katona, Lé­nárt (U. Dózsa) 14:12, 6:1, Jan­­csó, Pálinkás (Vasas) —Korpás, Baranyi (U. Dózsa) 6:4, 6:1, Zen­tai, Machán (Vasas) —Kun, El Kordy (Vasas) 6:4, 6:1, Gulyás, Szikszai (U. Dózsa) — Gádi, Mó­czárt (Vasas)­­6:2, 6:3. Zakósan — szorítóban 2 — Hát ez meg miféle újítás? — csodálkoztak a* nézők a V. ~ Dinamó—Beloiannisz tartalék­é­kos CSB-mérkőzés alatt. A­ szorítóban ugyanis az ökölví­vókat­­egy szürkeruhás, szan-S dálos, őszhajú férfi „vezé­­nyelte,p. ^ Nos, valóban szokatlan lát­ványt nyújtott ez a civilruhás mérkőzés-vezetés, de egyálta-­ lán nem újítás szülte, hanem. — hanyagság. A kiküldött mér- § kőzésvezetők ugyanis nem ér- c keztek meg, és félórás várako-­­ zás után Kulcsár Dezső, a Bu-­ dapesti ökölvívó Szövetség el­nöke vállalta a CSB-mérkőzé- § sek levezetését. Sőt, mindad­­dig pontozott is, amíg az I. osztályú CSB-re kiküldött bí­­rák egyike meg nem érkezett és nem sietett segítségére. Per­sze felmerül a kérdés: miért kellett ennek így történnie. Az utóbbi időben az I. osz­tályú, ifjúsági és más mérkő­zéseken egyaránt gyakori, hogy egyik-másik híró nem jelenik meg, s a közelmúltban emiatt mérkőzés elmaradására is volt példa. Sokkal szigorúb­ban kellene fellépni az ilyen jelenségekkel szemben, mert az egész sportágra károsan hatnak, a bíráskodást pedig egyenesen nevetségessé teszik. (z. V. gy.) Az egyenes kiesés mellett döntöttek A Nemzetközi Vívó Szövetség né­hány nappal ezelőtt Madrid­ban tartotta kongresszusát. A napirenden a vívás lényegét érintő kérdések is szerepeltek,­­ s a kongresszusnak ezekben a­­ kérdésekben elfoglalt álláspontja felől érdeklődtünk dr. Bay Béla szakfelügyelőnél, aki a magyar szövetség képviseletében rész­t vett a madridi megbeszélésen. — A kongresszus előtt szá­munkra talán leglényegesebb kérdés az volt, hogy megma­rad-e a vívóversenyek jelenlegi lebonyolítási rendszere, avagy sem —­ mondta ■ Bay dr. — Az olasz és francia résztvevők minden erejükül az egyenes kiesés győzelemre viteléért har­coltak — s végeredményben si­kerrel. A kongresszus kétszeri szavazás után 18:17 arány­ban az egyenes kieséses rend­szer mellett foglalt állást.­­ Tehát a világbajnoksá­gokon és az olimpián ebben a rendszerben vívnak majd? — Igen, de a határozat a Buenos Aires-i világbajnokságra még nem vonatkozik, bár a ,,szerzők" szerették volna azon­nal életbe léptetni az új sza­bályt. Némi módosítás azért van az egyenes kiesésen, két kör­­vívásos fordulóval kezdődik a verseny, majd következik az egyenes kieséses rész, a leg­jobb négy vívó viszont 10 talá­latra menő csörtékkel újra kör­be vív. — Ezenkívül milyen sza­bálymódosításokra került még sor? — A vívás biztonságosabbá tétele érdekében a párbajtőr­hegyeket le kell gömbölyíteni, a fejvédőket pedig jobban kell szigetelni, mint eddig, mert tér­ben — amennyiben érvénytelen felületen esik a találat, de a rossz szigetelés miatt a gép ér­vényeset jelez —­ meg kell­­ ítélni az esett találatot. — A kongresszus egyébként fellépett a fless, azaz magyarul a lerohanó támadások ellen is. Egyesek meg akarták szüntetni ezt az eredményes támadási mó­dot. Végül olyan döntés szüle­tett, hogy a vezető bírónak szi­gorúbban kell megítélnie a test­tel való hadakozást, és hama­rabb kell figyelmeztetnie a ve­szélyesen vívó versenyzőt, mint eddig. — Röviden ennyi történt a kongresszuson. Ezenkívül még egy döntés született: a jövő évi világbajnokság rendezésének jo­gát Lengyelország, az ifjúsági világbajnokságét pedig Belgium kapta. Az előbbit Gdanskban, az utóbbit Gandban bonyolítják majd le. D. S. BIZTON GYŐZELEM Asztalitenisz-válogatottunk NDK- beli mérkőzését nagy érdeklő­dés mellett Schwerinben ját­szotta. A német versenyzők ezen a találkozón játszottak a leg­jobban. Vegyes-válogatott mér­kőzés: Magyarország— NDK 8:3. Gy. Lukácsné — Hollmann 2:1, Fa­házi— Viebig 2:0. Rózsás, Földyné —Lemke, Hollmann 2:1, Heirits — Kunz 2:1, Rózsás—Lippert 2:0, Földyné, Lukácsné —Kunz, Kal­­weit 2:0. Bérezik, Faházi —Lem­ke, Viebig 0:2, Földyné—Kalweit 2:0, Harcsár—Pleuse 0:2, Bér­ezik— Lemke 2:1, Bérezik, Lu­kácsné—Pleuse, Kunz 1:2. A győri kosaras lányok fegyelmi ügye­­ és első győzelme Fegyelmi ítéletet hozott a kosárlabda-szövetség a Győri ETO­-Bp. Petőfi mérkőzésen történtek ügyében. A talál­kozót majdnem 40 pontnyi különbséggel nyerte a Petőfi. A Győri ETO számos techni­kai büntetőt vétett és történt egy szándékos durvaság miatti kiállítás is. Ezenkívül még két helyi vezető minő­síthetetlen magatartása tette a mérkőzést emlékezetessé. A történtek miatt a durva játékost két hétre, Pintér Jenő intézőt két hónapra, Karapcsevszky Vladimírt, a sportkör képviselőjét hat hétre eltiltották ... Sok víz folyt le a Dunán a történtek után, míg a 23. for­dulóban a Győri ETO női ko­sarasai első győzelmüket megszerezték a Duna Cipő­gyár ellen. A mérkőzés a bajnokság végső kimenetele szempontjából már érdek­telen volt , a két együttes úgyis búcsút mondott már az NB I-nek. A győriek ennek ellenére nem ismertek el­veszett labdát, nagyon lelke­sen küzdöttek. Az NB I-ben megszerezték egyetlen „be­csü­let-győzelmüket”, úgy látszik kedvező hatást ért el a fegyelmi ítélet. Ezt bizonyította a nagyon sport­szerű keretek között le­játszott találkozó, amelyen győztek a győriek. Talán — ha a sportszerű légkör meg­teremtését korábban kezdik el a Rába-partiak — nem kellene a mostani bajnokság­ban az utolsó helyen kullog­­niok. Galambos a legjobb nyolc közé került a cselgáncs Európa-bajnokságon — Távbeszélő-jelentésünk. — (Essen, május 11.) Pénteken délelőtt az esseni kiállítási csar­nokban megkezdődtek az 1962. évi cselgáncs Európa-bajnokság küzdelmei. Az első versenynap délelőttjén az Ifjúságiak súly­­csoportos versenyére, és a fel­nőtt csapatok selejtezőjére ke­rült sor. A magyarok közül az ifjúsá­giak vetélkedésében a könnyű­súlyú Káli vett részt, akinek ez volt élete első nemzetközi sze­replése. A magyar fiú igen el­­fogódottan küzdött, kikapott a jugoszláv Zindarsit­től, s ezzel kiesett. A jugoszláv nem volt jobb, de Káli idegileg nem bírta a versenyt. A csapatok selejtezőjében a magyarok nem vettek részt. A francia, az olasz, illetve a szov­jet és a holland együttes jutott be az elődöntőbe. Nagy meglepe­tést keltett a világversenyen elő­ször induló szovjet csapat nagy­szerű teljesítménye. Délután a felnőttek súlycso­portos küzdelmét bonyolították le. Mi itt három versenyzővel voltunk érdekelve. A középsúly­­ban induló Vincze legyőzte a svájci Kohlert, s ezzel a legjobb 16 közé jutott, ott azonban foj­tásfogással kikapott a belga Steerhijzen-tól. Könnyűsúlyban Legény az első mérkőzésén győzött a portugál Bastos’ Nunes ellen, de a nyolc közé ő sem tudott bekerülni. A második mérkőzésen ugyanis az olasz Tarotti-tól kaszáló­ csípő­­dobással vereséget szenvedett. Ugyanebben a súlycsoportban indult Galambos is. Ő az első fordulóban erőnyerő volt, s a nyolc közé jutásért az olasz Carmenivel mérkőzött. Szép küz­delemben támasztott gánccsal (egész pontos dobással) győzött. A harmadik mérkőzésére lapunk zárta után került sor. Az biztos, hogy Galambosnak nehéz dolga lesz, mert vagy a tavalyi, vagy a tavaly előtti Európa-bajnokkal kerül szembe Dániel Ernő dr.