Népsport, 1981. április (37. évfolyam, 77-101. szám)

1981-04-13 / 87. szám

XXXVII. 87. 4 1981. április 13. Kupaizgalmak Angliában London. A szombat ismét vegyes­ műsort hozott, a bajnokság mérkőzései mel­lett a kupa elődöntőit ren­dezték. Az izgalmakra jel­lemző, hogy mindkét mérkőzésen hosszabbítani kellett, s a Tottenham-Wolver­hampton találkozó még százhúsz perc után sem ho­zott döntést, s így szerdán ismétlés következik. Az egy hónappal ezelőtt még hármas diadalról, a bajnok­ság, a kupa és az UEFA Kupa megnyeréséről álmo­dozó Ipswich legénységét újabb csalódás érte. A baj­nokságban már korábban elvesztették elsőségüket, az UEFA Kupában is csak egygólos előnyt tudtak sze­rezni a Köln ellen, s most kikaptak a Manchester City csapatától. Az óriási küzdelmet ho­zott mérkőzés egyetlen gólja a századik perc­ben esett, Power, a City kapitánya lőtte. Ezzel a bajnokságban a kö­zépmezőnyben tanyázó Man­chester City csapata már a kupadöntőbe jutott. A dön­tő másik résztvevője még ismeretlen. A Tottenham- Wolverhampton elődöntő főszereplőjének Thomas já­tékvezető bizonyult, aki utoljára a Liverpool—West Ham United liga­kupa dön­tőn is felborzolta a kedé­lyeket. Ezúttal a mérkőzés 89. (!!) per­cében ítélt büntetőt a Wolverhampton javára. A televízióban már szám­talanszor visszajátszott, lassított felvétel tanúsá­ga szerint tévesen­ Hibbit, a Wolverhampton játékosa a londoniak kapujá­ra tört, két védő között. A tizenhatosán belül — aho­gyan ezt a televízió tökéle­tesen bemutatta — az egyik rárúgta a labdát a lábára, amibe Hibbit egyszerűen belebotlott. Szó sem volt szabálytalanságról, Thomas mégis kérlelhetetlenül bün­tetőt ítélt. Carr bevágta, s ezzel egyenlített 2-2-re, s a hosszabbítás során már nem változott az eredmény. A Tottenham egyébként kétszer is vezetett, először Archibald, majd Hoddle révén, a Wolves el­ső gólját Gray szerezte. Ezt a mérkőzést is hallatlan küzdelem jellemezte. A baj­nokság egyetlen rangadója a Nottingham Forest—Li­verpool mérkőzés, a közön­ség csalódására, gólnélküli döntetlent hozott. L. T. Kupaelődöntö: Manchester City—Ipswich 1-0 (hosszabbí­tás után), Tottenham—Wolver­hampton 2-2 (hosszabbítás után, szerdán a mérkőzést megismétlik). Bajnoki forduló: Arsenal—Leeds 0-0, Coventry- Manchester United 1-2, Crystal —Birmingham 3-1, Everton— Norwich 0-2, Middlesbrough— Brighton 1-0, Nottingham—Li­verpool 0-0, Stoke—Sunderland 2-0. 1. Aston V. 37 24 7 6 65-35 55 2. Ipswich (U) 36 21 10 5 71-34 52 3. West Brom. 38 18 11 9 53-37 47 4. Southamp. 38 19 8 11 70-50 46 5. Liverp. (B) 36 15 15 6 58-38 45 6. Nottingh. 38 17 11 10 57-40 45 7. Arsenal 38 15 15 8 52-42 45 A Juve és a Napoli idegenben nyert­ Róma: három együttes, a Roma, a Juventus és a Na­poli fut versenyt a bajnoki címért, s így érthető, hogy ennek a három csapatnak a mérkőzései állnak az ér­deklődés középpontjában. A trióból csak a Roma ját­szott otthon, míg vetélytár­­sai idegenben léptek pályá­ra — sikerrel! A Napoli a Torino ven­dége volt, s Musella már a 6. perc­ben megszerezte a győzelmet jelentő gólt. Hiába rohamo­zott­ nagy lendülettel a ha­zai gárda, a Napoli nagy­szerűen védekezett, s na­gyon értékes két ponttal tá­vozott. A Juventus a Pistoiese otthonába látogatott, a ven­dégcsapat a 14. percben lőt­te az első gólt: Cuccured­­du volt eredményes. A ha­zaiak minden erejükkel az egyenlítésért harcoltak, fél órán keresztül szinte a ka­pujukhoz szegezték a ven­dégeket, de képtelenek vol­tak a kapuba találni ... A hajrá ismét a Juve csapatának sikerült job­ban, a 69. percben Brady, majd a 81. percben Tardelli küld­te a hálóba a labdát, a szé­pítő gólt Chimenti szerezte a 85. percben. A Roma együttesét hiába bíztatta 60 000 szurkoló, mert csak egy pontot tudott otthon tartani a tartalékos, Fiorentina ellen. A fővárosi gárda végig támadta a 90 percet, de csak egy gólra futotta az erejéből, akárcsak a vendégeknek. A gólokat Faccini (59. perc) és Bertoni (83. perc) lőtte. A Catanzaro két ponttal térhetett haza az Ascoli stadionjából, miután Palan­­ca a 20. percben, csapattár­sa, Borgi pedig a 37. perc­ben a hálóba juttatta a lab­dát. Az Ascoli Moro 43. percben lőtt 11-es góljával szépített. A Bologna nehezen győz­te le a Cagliari együttesét, mert a vendégek a 15. perc­ben Marchetti révén veze­tést szereztek. Három perc­cel később ugyan Garritano egyenlített, de a győztes gól csak nem akart megszület­ni. Végül is Benedet­i a 42. percben eredményesnek bi­zonyult, s ezzel el is dőlt a két pont sorsa. Három találkozó — Peru­gia—Como, Avellino—Udine­­se és Internazionale—Brescia — gól nélkül ért véget. A bajnoki cím védője, az Inter ezzel a pont­­vesztéssel elbúcsúzhatott az elsőségtől... Mintha már a BEK-elődön­­tő visszavágóra készültek volna, ennek tudható be, hogy Bini, Prohaska és Mozzini pihent, már az erejét gyűjtötte a Rival Mad­rid ellen. Kérdés: sikerrel szerepel­nek-e a visszavá­gón, bejutnak-e a döntő­be? . . . Gianni Clerici Eredmények: Torino Napo­li 0-1, Pistoiese- Juventus 1-3, Roma -Fiorentina 1-1, Ascoli Catanzáro 1-2, Bolog­na--Cagliari 2-1, Avellino — Udinese 0-0, Intemazionale -Brescia 0-0 0-0. Perugia Como Megjegyzés: a csillaggal je­lölt csapatoktól 5,5 büntető­pontot vontak le a fekete totó­botrány miatt. A B-osztályban: Bari—Lazio 1-0, Taranto—Catania 6-0, Va­rese—Genoa 0-1, Verona—Lane­­rossi 1-1, Monza—Cesena 0-0, Palermo—Pescara 0-0, Pisa— Atalanta 2-1, Rimini—Foggia 1-0, Sam­pd­oria—Lecce 0-0, Spal —Milan 1-2. Megjegyzés: a csillaggal je­lölt csapatoktól 5—5 büntető­pontot vontak le a fekete-totó­­botrány miatt. 1. Juventus 25139 S41-1535 2. Roma 251211 236-1935 3. Napoli 25139 328-1635 4. Inter (B) 25117 733-2029 5. Bologna* 251010 527-2125 6. Fiorentina 25 613 622-2125 7. Torino 258 8 9*26-2624 8. Cagliari 25 612 721-2424 9. Catanzaró 25 514 619-2224 10. Avellino* 25107 833-2722 ll. Udinese 25 5101019-3320 12. Ascoli 256 81115-3120 13. Como (u) 256 71221-3019 14. Brescia (u)25 214 916-2418 15. Pistoi. (u) 256 41518-3916 16. Perugia* 25 4111016-2314 1. Milan 291511 3 39-2341 2. Lazio 291114 439-2536 3. Cesena 291114 432-2036 4. Genoa 291210 734-2334 5. Sampdoria29 916 430-2434 6. Spal 291010 935-3030 7. Pisa 29 716 628-2830 8. Pescara 29 911 924-2829 9. Catania 29 812 932-3728 10. Verona 29 419 619-1927 11. Rimini 2.9 713 929-3027 12. Bari 299 91129-3427 13. Foggia 29 517 722-2727 14. Lecce 29 8101128-3526 15. Lanerossi 29 6131026-3225 16. Atalanta 29 7101220-2724 17. Palermo* 29 616 725-2923 18. Varese 297 91327-3523 19. Taranto* 29 8111023-2322 20. Monza 29 2171020-3221 Az Anderlecht tizenhetedszer Brüsszel: az Anderlecht csapata már szombaton, öt fordulóval a bajnokság be­fejezése előtt bebiztosította idei elsőségét. A jugoszláv Ivics mester gárdája a baj­noki cím megnyerése mel­lett, nagyszerű játékkal szer­zett nyolc góljával, valósá­gos fesztivál hangulatot te­remtett, s a harmincezer szur­koló méltán részesítet­te meleg ünneplésben a csapat minden egyes já­tékosát. A nyolc gól értékét növeli, hogy a szenvedő fél, a Beerschot kapuját a lengyel Tomaszewski védte, akinek hálóját a dán Brylle egy­maga négy góllal terhelte meg. Ez volt egyébként az Anderlecht tizenhetedik baj­noksága, utoljára 1974-ben végeztek az élen. A belga bajnokság hétvégi fordulója során egyébként a három magyar közül­ csak Fazekas és Müller játszott. Müller ezúttal csapata egyik legjobbja volt, sok használ­ható labdát adott társainak. Fazekast szigorúan fogták, őrzőitől nem volt képes megszabadulni, de csatártár­sai sem jeleskedtek, s így a Lokeren harmadik helyét megerősítve győzött. Bálint „luxustartalék” el­nevezést érdemelte ki a belga sajtótól. Az újságírók a keddi telje­sítménye után valami sze­mélyes ellentétre gyanaksza­nak a sorozatos mellőzés miatt. A három magyar hét­főn reggel repül Zürichbe, s a repülőtéren találkozik a Spanyolországba tartó válo­gatottal. Mécs László A 29. forduló eredményei: Anderlecht—Beerschot 8-2, Wa­­regen—Courtrai 0-0, La Gan­­toise—Molembeek 2-1, Standard —Lierge 2-0, Winterschlag—Be­­veren 2-0, C. S. Bruges—Ber­eitem 1-0, F. C. Bruges—Boe­­ringen 2-0, F. C. Liege—Watter­­schei 2-0, Lokeren—Antwerpen 1-0. 1. Anderlecht 29 22 5 2 67-19 49 2. Beveren 29 16 6 7 46-27 38 3. Lokeren 29 16 6 7 59-31 38 4. Standard 29 15 5 9 53-40 35 5. F. C. Brug. 29 14 4 11 63-46 32 6. Antwerpen 29 10 10 9 37-41 30 * Skócia. A kupaelődöntő állt az érdeklődés középpontjában. A Glasgow Rangers a bajnok­ságban halványan szereplő Morton elleni győzelmével biztosította részvételét a dön­tőben. A másik mérkőzés, a Celtic—Dundee United gól nélkül végződött, meg kell ismételni. A bajnokságban két mérkőzésre került sor — a hazai együttesek győzelmével végződött. Kupaelődöntő: Cel­tic—Dundee United 0-0, Glas­gow Rangers—Morton 2-1. Baj­noki találkozó: Aberdeen— Hearts 1-0, St. Mirren-Partick Thistle 3-2. 1. Celtic 32 24 3 5 78-31 51 2. Aberdeen 32 18 9 5 58-24 45 3. Rangers 31 14 10 7 54-30 38 4. Dund. Utd. 31 15 8 8 57-34 38 St. Mirren 32 15 8 9 49-44 38 NÉPSPORT 11 A KÜLFÖLD SPORTJA LABDARÚGÓ-BAJNOKSÁGOK Wembley hősei Madridi tudósításunk: Az alaposan megfiatalított spa­nyol válogatott világbajnoki előkészületeinek eddigi leg­nagyobb sikerét aratta már­cius végén a Wembley-sta­­dionban, a nagyhírű angol csapat 2-1-es legyőzésével. A két ország legjobbjainak összecsapásai során 1960 óta most nyertek első alkalom­mal az 1982-es VB házigaz­dái, s angol földön most győztek először. Így azután nem csoda, ha a magyarok elleni szer­dai mérkőzésre is Wembley hősei készü­lődnek. Santamaria, az EB tavalyi nyolcas döntője után hiva­talba lépett kapitány, a Real Madrid egykori arany­csapatának kiváló védője azóta alaposan átszervezte csapatát. Csak a kapus Ar­­conada, a Real Sociedad sziklaszilárd balhátvédje, Tendillo, a Valencia sepre­­getője, Zamora a középpá­lya új karmestere és az ugyancsak a Real Sociedad­­ban játszó Salrustegui, a középcsatár maradt meg hírmondónak. Ez az öt játékos egyéb­ként az őszi, magyarok elleni 2-2-es mérkőzésen is szerepelt, s mellettük még a közép­pályás Joaquim és az ismert Juanito játszott a Népsta­dionban. Az átszervezett,­­ megfiatalított csapat azonban — a nemzetközi szakvéle­mények szerint is jobb, mint valaha! Jellemző, hogy a Wembley-stadionban sem szállt inukba a bátorság, a házigazdák védelmének meg­­­­ingását kihasználva — a sepregető Osman lesz rekla­mált — Zamora—Satruste­­gui akció végén, már a 4. percben rezgett a háló. S Hoddle 28. percben lőtt egyenlítő gólja sem hozott fordulatot, sőt Zamora négy perc múlva újabb gólt szer­zett. A második félidőben pedig a nagy angol nyomás ellenére, a vendégek ellen­­támadásai mindig veszélye­sebbek voltak. Ennek a mai spanyol csapatnak talán nincs is gyenge pontja. A védelem a tapasztalt Ar­­conaca eszmei irányításával jól zár, a középpályán Za­mora egyre jobban és ered­ményesen dirigál, elöl pedig a Juanito, Satrustegui, Mar­cos támadósor gólratörően játszik. A helyzetek jobb ki­használása érdekében köny­­nyen lehet egyébként, hogy a magyarok ellen Santillana, a BEK elődöntőn kiválóan játszott Real középcsatára is bekerül. A magyarok ellen várható összeállítás tehát valószínű­leg megegyezik az angolok elleni győztes csapattal: Ar­­conada (R. Sociedad) — Ca­macho (Real M), Maceda (Gijon), Tendillo (Valencia), Bordid­o (Betis) — Joaquim (Gijon), Zamora (R. Socie­dad), Victor (Zaragoza) — Juanito (Real M.) — Sat­rustegui (R. Sociedad) vagy Santillana (Real M.), Mar­cos (R. Madrid), M. T.★ Legújabb: A spanyol bajnok­ság vasárnapi fordulójának legfontosabb eredményei: Mur­­cial—Real Sociedad 0-2, Real Madrid—Zaragoza 2-0, Valen­cia—Atletico Madrid 1-1, Al­imeira—Barcelona 2-5, így a Real Sociedad továbbra is egy ponttal vezet a hallatlanul iz­galmas bajnokságban. Juanito vasárnap ismét sárga lapot ka­pott, s a jövő héten nem játsz­hat az Atletico Madrid elleni nagy rangadón, helyette nyil­ván a magyarok ellen igyek­szik majd. Quini 2 góllal járult csapata győzelméhez és kény­szerszünete ellenére 20 góllal vezet a góllövőlistán. Juanito, az ördöngös szélső Rummenigge mesternégyese Köln: a bajnokság 28. fordulója után ismét a Ba­yern München vezet! Az olimpiai stadionban valósá­gos kiütéses győzelmet ara­tott bajorok, pontszámban beérték a Gelsenkirchenben vesztes Hamburg csapatát és két góllal nagyobb kü­lönbségük révén az élre léptek. A müncheni mérkőzés Rummenigge csodálatos előadását hozta. Az utóbbi időben nyújtott átlagos teljesítményei után a Duisburg ellen is bebi­zonyította, hogy valóban Európa legjobb labdarúgója. A vezetést ugyan még vá­logatottbeli kollégája, Dietz szerezte meg a Duisburg számára, s utána következ­tek „Kalle” alakításai: az első gólt előrevetődve, csu­kafejessel küldte a kapuba, természetesen Breitner be­adásából, a másodikat leg­alább 18 méterről bombáz­ta a felső sarokba, a har­madikat kapásból továbbí­totta Heinze hálójába, majd a negyediknél három ellen­felét játszotta át, még a ka­pust is kicselezte, s szerez­te sorrendben negyedik gól­ját. Pazar alakításaival fe­lejthetetlen percekkel ajándékozta meg a né­zőket. A gelsenkircheni stadion 76 000 nézője egy másik, de korábbi válogatott játékának és a hazai győzelemnek örült. Az egyéves kényszer­pihenő után visszatért Fi­scher, csaknem régi formá­jában kétszer is bevette Koitka kapuját. A kiesés el­kerüléséért harcoló Schalke nagyon okos, fegyelmezett játékkal késztette megadásra a bajnokjelült Hamburgot. Jellemző a mérkőzésen ki­alakult játékhoz, hogy Hru­­besch mindössze egyetlen alkalommal jutott fejeshez, s ezzel szemben Fischer két gólt is szerzett, azaz köny­­nyen lehet, hogy a váloga­tottban is helycsere követ­kezik. Az első félidőben nagy mellénnyel, félgőzzel ját­szó Hamburg később csak kapkodott és ide­geskedett. Milewski a kiállítás sorsá­ra jutott, Hrubesch is pi­ros lapot érdemelt volna, de a játékvezető nem látta, amint szigorú őrzőjét, Sie­­wertet arcul ütötte, Bulian mentette meg, ami menthe­tő. Múltheti gólja még győ­zelmet jelentett Düsseldorf­ban, de most csak a szé­pítésre volt elegendő a 83. percben. Albert Schröder A 28. forduló: Dortmund—Bo­chum 1-3, Düsseldorf—Mün­chen 1860 2-1, Schalke—Ham­burg 2-1, Bielefeld—Stuttgart 1-0, Frankfurt—Köln 4-0, Mön­­chengladbach—Kaiserslautern 1-0, Uerdingen—Nürnberg 3-2, Bayern München—Duisburg 5-1. Leverkusen—Karlsruhe 3-0. 1. Bayern (B) 28 16 9 3 67-38 41 2. Hamburg 28 18 5 5 63-36 41 3. Frankfurt 27 13 8 6 52-37 34 4. Kaiserse. 27 12 9 6 48-31 33 5. Stuttgart 27 13 7 7 52-37 73 Egyenlítés a 90. percben Berlin. A bajnoki címet védő Dynamo Berlin csak nagyon nehezen, a 90. perc­ben egyenlített Erfurtban. Hern, a hazaiak középcsatá­ra nagyszerűen játszott. Első góljára ugyan Troppa sza­badrúgással válaszolt, de az­után újabb két találatával már 3-1-re vezettek a ha­zaiak. A középpályás Jüng­ling csak szépített, majd Troppa, az előre­törő válogatott védő csaknem reménytelen helyzetből, az utolsó percben mentette meg az egyik pontot. A forduló nagy szenzáció­ját a kiesés elkerüléséért harcoló Riesa szerezte, hi­szen négy hosszú év óta el­ső idegenbeli győzelmét arat­ta. Így az alsóházban is eléggé nagy harc várható. A szerdai kupa-elődöntők során a Benficával kétgólos előnyt szerzett Jena ezúttal is jól játszott Magdeburg­­ban, de Streich ezen a mér­kőzésen újra csillogott. A válogatott csatár egyszer maga is betalált Grapenthin kapujába, s a két másik gólt előkészítette az újra formába lendült Pommeren­­ke és Steinbach számára, a KEK döntőjébe igyekvő Je­na szépítő gólját Raab sze­rezte — akárcsak a Benfica ellen — ismét fejessel. A Dynamo Dresden látszólag, a 4-0-ás eredményt tekintve simán nyert Rostock ellen, de az első félidő végén még döntetlenre állt a találkozó. Schmuck és Trautmann két gólja után a fiatal, alig húsz esz­tendős Minge nagy per­cei következtek, két gól­lal bizonyította tehetsé­gét. Klaus Thiemann A 20. forduló eredményei: Lok. Leipzig—Zwickau 0-0, Wismut Aue — Riesa 2-3, Karl-Marx-Stadt—Böhlen 2-1, Erfurt—D. Berlin 3-3, Vor­wärts—Halle 1-0, D. Dresden — Rostock 4-0, Magdeburg—Je­na 3-1. 1. D. Berlin 2­1 13 4 3 56-22 30 2. Magdeburg 20 13 2 5 47-26 28 3. D. Dresden 20 13 2 5 40-27 28 4. Jena (K) 20 12 3 5 43-25 27 5. Vorwärts 20 9 5 6 43-32 23 Kikapott a Craiova Bukarest: Stoica és Stefa­­nescu kivételével rendbejöt­tek a válogatottak, de játé­kukkal nem sok örömet sze­reztek a szurkolóknak. A válogatott gerincét adó Craiova például is­mét vereséget szenvedett, ezúttal Iasiban kaptak ki, s egyben előnyük is elfogyott. A vezetést egyébként a ven­dégek szerezték meg Balaci 11-esből lőtt góljával, aki utána annyit idegeskedett, hogy le is cserélték. A bün­tetőt egyébként Crisan, a gyors szélső harcolta ki, csak szabálytalanság árán tudták ugyanis szerelni. A vetély­­társ Dinamo Bukarest vi­szonylag simán, három gól­lal győzte le az Olt csapa­tát, s már csak két góllal van elmaradva a Craiova mögött. A legtöbb néző Pi­­testiben volt, 25 000 sport­­kedvelő­­ örült az Arges jó játékkal kivívott győzelmé­nek. Radu II újabb góllal tizenhétre emelte találatai­nak számát és vezet a gól­lövőlistán. A válogatottak közül Ra­­ducanu (Steaua) nyújtot­ta a legjobb teljesítményt, de gólja csak szépítést jelentett Pitestiben. A további mérkőzéseken is a hazaiak voltak jobbak, egyetlen vendégegyüttes győ­zött, a Corvinul Bukarestből vitt haza két pontot, úgy, hogy Lucescu kiállítása miatt hatvan percen át tíz ember­rel játszott. A válogatott hét­főn újra találkozik, a követ­kező mérkőzés színhelye Koppenhága, a szerdai el­lenfél Dánia. Ez már az utolsó főpróba az április 29-i angolok elleni VB-selejtező előtt. Oltványi Ottó A 24. forduló eredményei: Arges—Steaua 3-1, Iasi—Craio­va 2-1, Dinamo—Olt 3-0, Baia Mare—Galati 1-0, Progresul— Corvinul 1-2, Brassó—Vilcea Chimia 1-0, Politehnica Timi­soara— Bacau 1-0, Jiul—Studen­­tesc 1-0, ASA Tirgu Mures— Univ. Cluj 2-0. 1. U. Craiova 24 15 2. Dinamo 24 14 3. Arges 24 13 4. Brassó 24 12 5. Corvinus 24 11 6. Bacau 24 10 2 7 43-19 32 4 6 42-20 32 3 8 39-24 29 4 8 30-26 28 3 10 41-32 25 5 9 38-31 25