Népsport, 1983. október (39. évfolyam, 233-259. szám)

1983-10-30 / 258. szám

2 NÉPSPORT Labdarúgás : Rába ETO-MTK-VM 4-3 (0-0) Győr, 8000 néző. Vezette: Jaozina (****), (Szabó B., Hartmann). Rába ETO: Kovács 5 — Csonka 0, Mile 5, Szepesi 6, Magyar 6 — Hannich 7, Kurucz 5, Burcsa 5 — Szabó­­7, Szentes 6, Hajszán 5—2 - 3. Edző: C­erebes József. MTK-VM: Gáspár 7 — Nagy 5, Turner 5, Balogh 6, Silye­s 5 — Varga II 5, Lukács 5, Borsó 6 — Fodor 6, Boda 5, Handel 4. Edző: Palicskó Tibor. Csere: Csonka helyett Szíjártó (4) a 33., Lukács helyett Bognár (—), Boda helyett Fülöp (5), mindkettő a 60., Ku­rucz helyett Vági (—) a 75. percben. Gólszerző: Szentes a 47., Hannich (11-esből) az 53., Fodor a 60., Szabó a 76., Hannich a 77., Fülöp a 84., Bor­­só a 87. percben. Sárga lap: Turner a 40., Hannich a 60., Magyar a 70., Silye a 80. percben. Kiállítva: Hajszán a 89. percben. Szögletarány: 7:6 (3:3) a Rába ETO javára. (A mérkőzés előtt szo­katlanul nagy csend volt az öltözőfolyosón. Palicskó Tibor igen nyugodtnak lát­ m­­szott, mosolyogva beszél- Él­getett egykori győri pálya- 4^1$? ^5| edzőjével, Győr­fi László-­­ val. A kék-fehérek meste­­­re a -­re nem is titkolta, hogy — Egy biztos: nem fel­­tartott kézzel megyünk ki középre gurított, ahol csak három győri védő tartóz­kodott Fél perc múlva le­futotta Milét, s aztán a ki­futó Kovács mellett kereszt­be ellőtt labdája kicsúszott a léc mellett. A 40. percben Turner megjegyzésért kapott sárga lapot, majd a félidő utolsó percében Szentes fe­jesét nagy bravúrral tolta a kapu mellé Gáspár e kőzése alkalmából.) -HANNICH — újra góllövőcipőben az örökmozgó A kezdés előtt hangosbe­szélőn köszöntötték Csonka . ▼ M2P­111 A 80. percben Silye az elő­retörő Szíjártó buktatásáért részesült sárga lapos figyel­meztetésben. Az utolsó per­cekben kiengedett a Rába és a kék-fehérek ezt gyorsan kihasználták. A 84. percben Fülöp a balösszekötő helyén cselezett, aztán 12 m-ről küldött lövése Szíjártó lábát is érintve vágódot a léc alá. A negyedik percben Bur­­can átadására Hannich rob­­bant ki a védők közül, de a döntő pillanatban megpat­tant előtte a labda és így Gáspár hárítani tud­ott. A 8. percben Borsó ravaszul meg­lőtt szabadrúgását öklözte ki Kovács. Jó iramú, élvezetes játék folyt, amelyben a Rába volt a lényegesen többet kezde­ményező. A 20. percben Bur­csa nehéz szögből küldött lövését Gáspár a léc fölé ütötte. A 28. percben a ki­futó Kovács vagy 40 m-es pontos labdával indította Szabót és a szélső beadása után az üres kapu torkából Balogh mentett fejjel a léc fölé a befutó Hannich elől.­­A sorozatos győri táma­dások mellett a fővárosiak csak szórványos ellentáma­dásokat vezettek. A győ­riek kapusa, Kovács Lász­ló többnyire a 16-os táján tartózkodott és ilyenkor a hátvéd szerepét töltötte be. A kapus azonban nem vag­dalta el vaktában a labdát, hanem felnézett, és 30-40 m-es pontos rúgásokkal indított ellentámadásokat! Ez történt ezúttal is. Ta­lálóan jegyezte meg egy szurkoló: „Középpályá­sainknak is ilyen átadások­kal kellene próbálkozni.”­ A sántikáló Csonka cserét kért és erre a 33. percben került sor. Nem sokkal ké­sőbb Handel egy perc alatt akár két gólt is szerezhetett volna. Előbb a győri kapu előterében szépen fordult le védőjéről, de lövés helyett ismét nagy lendülettel kez­dett a Rába és a 47. percben megszerezte a vezetést. Part­­dobás után Szabó mesterien ívelt középre és a fedezetle­nül hagyott Szentes 6 m-ről a kapu jobb oldalába fejelt. 1-0 Tovább rohamozott a Rá­ba, kapkodott az MTK-VM. Az 53. percben Szentes nagy lendülettel tört kapura. Ki­cselezte Tomért, már lőni készült, mikor a keresztező Silye felvágta. Vitathatatlan 11-es! A büntetőt Hannich a jobbra vetődő Gáspár mel­lett a bal sarokba helyezte. 2-0 Továbbra is a Rába roha­mozott, tűzbe jött a közön­ség. Szentes került nagy helyzetbe, de nem találta el jól a labdát, majd a 60. percben váratlanul szépítet­tek a fővárosiak. Fodor a bal szélen kapott labdát, Szí­jártó díszkísérete mellett be-Gól nélküli első 45 perc után eseményekben rend­kívül gazdag második fél­időt láthatott a győri kö­zönség! Hét gól, három sárga, egy piros lap, jó néhány parázs támadás fű­szerezte ekkor a játékot. Az MTK-VM alaposan fel­készült a találkozóra, jól szervezete meg játékát. Ennek lényege az volt, hogy elsősorban kapujukat biztosították, szervezett vé­dekezésből próbáltak gyors ellentámadásokat vezetni. Amikor a győriekhez ke­rült a labda, nemcsak a három csatárt, hanem a három középpályást is kö­vető emberfogással kísér­ték. A Rába nagy lendü­lettel kezdett és jelentős mezőnyfölényt harcolt ki. Támadásai során Csonka tulajdonképpen jobbszél­sőt játszott és a kissé bel­jebb húzódó Szabóval né­hány ügyes támadást ve­zettek. A pontrúgásoknál Szepesi is előrehúzódott, hogy ki­használja a légteret. A bal oldalon azonban kevés tá­madás futott és az idő múlásával a játék közé­pen való erőltetésére tér­tek át, ami viszont kedve­zett a fővárosiaknak. Fél óra elteltével Csonka meg­térült, a jól kezdő Kurucz visszaesett és ezzel törés következett be a csapat­játékban. Ekkor már a kék-fehérek is többször jutottak el a győri ka­puig és Handel előtt két óriási lehetőség is adódott. A második félidőben az­tán legszebb napjaira em­lékeztetően kezdett a Rá­ba. Óriási erővel, gyor­san, lendületesen, ponto­san — és a földön! — ját­szottak, ezzel tűzbe-lázba hozva a közönséget. Nem a véletlen műve volt, hogy nyolc perc alatt kétszer is bevették Gáspár kapuját. SZÜNET UTÁN vezette a kapu előterébe, és a kissé tétovázva kimozduló Kovács lába között a kapu közepébe gurított. 2-1 A gól után Hannich meg­jegyzést tett a játékvezető­nek, ezért számára is villant a sárga lap. Változatosabbá vált a játék. A 70. percben Fodor középen akart kiug­­rani, amikor Magyar elbuk­­tatta. A győri hátvéd is meg­kapta a sárga lapot. Borsó nagyerejű szabadrúgását ök­lözte ki Kovács. A 76. perc­ben tűzijáték alakult ki a vendégek kapuja előtt. Ma­gyar lövése a jobb oldali lé­cen csattant, a visszapattanó labdával Szentes a kereszt­lécet találta el. Ezután Haj­szán középre adott, és Szabó 10 m-ről a bal sarokba küld­te a labdát. 3- 1 Rögtön a középkezdés után a 77. percben Szentes ügye­sen ívelt a kiugró Hannich elé és a középpályás a ki­futó Gáspár fölött a kapuba emelte a labdát. 4- 1 A 87. percben a győri 16- os környékén adogattak a fővárosi játékosok, végül Borsó az elmélázó­­ védők mellett 10 m-ről úgy lőtt a kapuba, hogy a labda a bal oldali lécről perdült a há­lóba. 4-3 A 89. percben a lelátóról csak annyit tehetett látni, hogy Hajszánnak Jaczina pi­ros lapot mutatott fel. (A mérkőzés után Jaczi­na játékvezető a követke­zőket mondta: Hajszán Szabó B. partjelzőre nyom­dafestéket nem tűrő meg­jegyzést tett, ezért állítot­tam ki!) Aztán megismétlődött a Dinamo Minszk elleni mérkőzésen is tapasztalt hiba. Az egész csapatot magával ragadta a táma­dókedv, így szépíthetett az MTK-VM. Az utolsó ne­gyedórában ismét a Rába rohamozott fergetegesen, újabb két gólt ért el, de a hajrában a fővárosiak kihasználták a győri vé­dők újabb megingásait és végül szoros eredményt alakítottak ki. Verebes József:­­ Pszi­chikaiig volt nehéz a mér­kőzés. A csapat erejét és küzdőképességét bizonyítja, hogy kétszer is újítani , tu­dott és ezzel megnyerte a találkozót. Palicskó Tibor: — A má­sodik félidő elején kisebb zavar következett be csapat­játékunkban. Úgy érzem, ha ez elmaradt volna, szebb eredményt érhettünk volna el a javuló formában játszó Rába ellen. Harasréti Béla 4-2 ★ ★ ★ A 11. forduló válogatottja Balázs 7 (ZTE) Végh 6 (Videoton) Lakatos 7 (Tatabánya) Komjáti 7 (Vasas) Kozma 6 (Ú. Dózsa) Hannich 7 (Rába ETO) Barabás 7 (Tatabánya) Gass 7 (ZTE) Czigány 7 (ZTE) Esterházy 6 (Bp. Honvéd) Szabó 7 (Rába ETO) A forduló játékvezetője: Palotai (*••**) SZEOL AK-NYVSSC. A MÁSODIK CSAPAT Gáspár 7 (MTK-VM) Martos 7 (Volán) Kovács J. 6 (Ú. Dózsa) Elekes 7 (Csepel) Magyar 6 (Rába ETO) Török 7 (ZTE) Schmidt 7 (Tatabánya) László 6 (DVTK) Szabó J. 7 (Videoton) Hermann 6 (Tatabánya) Csepregi 6 (ZTE) AZ NB I GÓLLÖVŐLISTÁJÁNAK ÉLMEZŐNYE 6 gólos: Dohány (Hala­dás), Nyúl (Volán SC), Sza­bó J. (Videoton). 5 gólos: Borsó (MTK-VM), Esterházy (Bp. Honvéd), Kardos (O. Dózsa), Kiss L. (V. Dózsa), Mile (Rába ETO), Plotár (Tatabánya), Pogány (Ferencváros). A játékvezetők A szerdai labdarúgó kupanapon három magyar csapat játszik visszavágó mérkőzést. A három ösz­­szecsapás sípos emberéről adunk át rövid ismertetőt az alábbiakban. BEK: Dinamo Minszk —Rába ETO A találkozót a nemzet­közi porondon kevéssé is­mert Antoine Vasszarasz görög FIFA-bíró dirigál­ja. A negyvenöt éves síp­mester tíz éve vezet ha­zájában első osztályú mérkőzéseket. 1979 óta tagja a FIFA-keretnek. Vasszarasz civilben a gö­rög államvasutak vezető beosztású tisztviselője. KEK: L FC Köln— II. Dózsa Az NSZK-beli összecsa­páson a holland Egbert fújja majd a sípot, aki 1940-ben született. Hu­szonegy éves korában vizsgázott a játékvezetés tudományából. 1975 óta vezet első osztályú mér­kőzéseket, három évvel később pedig már beke­rült a FIFA-keretbe is. Civilben városi tisztviselő. UEFA Kupa: Hajdúk Split—Bp. Honvéd Az izgalmasnak ígérke­ző kupaharcot az ír John Carpenter vezeti majd. Carpenter az európai já­tékvezetői élvonalhoz tar­tozik. 1962-ben vizsgázott, és két év múlva már első ligás találkozókat veze­tett! 1969 óta tagja a FIFA-keretnek. Az ír bí­ró hobbija az éneklés... Civilben üzlettulajdonos. XXXIX. 258. ♦ 1983. október 30. NB I Videoton—DVTK 2-1 (1-0) Székesfehérvár, 4100 néző. Vezette: Maczkó (***♦), (Ádám, Kovács I L.) Videoton: Disztl P. 6 — Végh 6, Disztl L. 5, Csuhay 6, Horváth G. 6 — Palkovics 6, Csongrádi 6, Vadász 5 — Nagy 5, Szabó J. 6, Nováth 5. Edző: Kovács Ferenc. DVTK: Veréb 6 — Szlovák 5, Oláh 6, Sztahon 5, Gör­­gei 6 — Kiss 5, László 6, Fekete 5 — Lippai 6, Szabó J. 5, Borostyán 5. Edző: Fekete Ferenc. Csere: Veréb helyett Gulyás (5), Szabó I. helyett Teo­­doru I (5), és Nagy helyett Horváth F. (5), mindhárom a szünetben, Vadász helyett Májer (5) a 77. percben. Gólszerző: Palkovics a 4., László a 67., Szabó J. a 86. percben. Szögletarány: 7:3 (3:2) a Videoton javára. (Újabb berendezéssel bő­vült a Videoton Sóstói sta­dionja. A bejáratnál foto­­cellás számlálót helyeztek üzembe. Külön kapun köz­lekednek a bérlettel ren­delkezők, a többi bejára­ton pedig a jeggyel érke­zők léphetnek be, így ezentúl nemcsak a fehér­vári nézőszám lesz pon­tos, hanem a jegyet vá­sárlókat is tudják majd ellenőrizni. Májer hétközben influen­zás volt, hőemelkedéssel bajlódott, ezért Nagy Ti­bor kezdett helyette. A ta­lálkozó előtt a hazai öltö­zőben Dér­falvi Imre szak­osztályelnök köszöntötte Csuhay Józsefet a dánok elleni, első válogatottsága alkalmából.) Az 5. percben Horváth tört kitűnően előre, a 16- osról leadott lövésébe bele­léptek a védők, így Veréb­nek már nem akadt dolga. A 9. percben Novath beadá­sát Vadász lőtte 16 méter­ről kapura, lövése Oláhról szögletre pattant. Nagy Ti­bor szögletét csak nehezen kaparintotta meg Veréb. A 26. percben Nagy ügye­sen visszafejelte a labdát Szabónak, aki fordulásból kapu fölé lőtt. Nem sokkal később Szabó átadását Va­dász lőtte kapura, de a vé­dőkről ezúttal is­ kipattant a labda és Nagy T. kapu fö­lé lőtt. A 30. percben vi­szont Lippai jobb alsó sa­rokra tartó lövését bravúr­ral ütötte Disztl P. szöglet­re. A 33. percben Boros­tyán tört kapura, Csuhay utolsó védőként kitűnő be­csúszó szereléssel hárított. A 41. percben góllá érett a Videoton fölénye. Szabó pontos átadása után Palko­vics 10 méterről a kapu jobb oldalába lőtt. 1-0 A 42. percben Horváth G. lövését csak üggyel-bajjal védte Veréb. A 45. percben egy előreadott labdára Ve­réb későn indult ki, s az érkező Novathtal ütközött. A kapus megsérült, szünet után nem is játszott to­vább. SZÜNET UTÁN az 51. percben Borostyán ve­zette keresztbe a labdát a 16-osnál, majd lövésre szán­ta el magát, de az őt kísérő Csuhay belelépett a lövésé­be. Az 56. percben Palkovics beadását Gulyás Szabó J. fe­jéről húzta le. A 61. percben Horváth I. 16-oson belül járt, amikor elcsúszott. Töb­ben 11-est reklamáltak, de nem volt igazuk! A 62. perc­ben Vadász beadása után Szabó J. lövésébe Oláh re­mekül lépett be és róla ki­pattant a labda. Ugyanebben a percben Lippai beadását László fejelte kapura, Disztl P. biztosan védett. A 64. perc­ben Szabó lefejelte a labdát Horváth I. a 16-oson belül helyzetben kapu fölé lőtt. A 67. percben egyenlített a DVTK. Borostyán beadását László 10 méterről a kapu közepébe lőtte. 1-1 A 73. percben Csuhay be­adását Horváth F. fejelte ka­pura, pontosan Gulyás kezé­be. A 74. percben Csongrádi beadását Szabó J. fejelte , alig kapu mellé. Nagy hajrá­ba kezdett a Videoton. A 82. percben Májer szöglete su­hant el a kapu torkában a fehérvári csatárok előtt. A 84. percben Májer ügyesen visszagurította a labdát Végh­nek, aki remek lövést zú­dított kapura, a labda haj­szállal kerülte el a kaput. A 85. percben gyors ellentáma­dást vezetett a DVTK. Lippai elől merész kivetődéssel vé­dett Disztl­a. A 86. percben viszont eldőlt a találkozó sor­sa. Májer ívelte be a szögle­tet, Szabó J. kitűnő ütemben ugrott fel és 12 méterről a kapu bal oldalába fejelt, 2-1 ★ ★ ★ A DVTK az utóbbi évek­ben többször okozott meg­lepetést Székesfehérvárott, néhány alkalommal győz­tesen távoztak a diósgyőri piros-fehérek a Sóstói sta­dionból. Most is úgy tűnt, hogy alaposan felkészültek erre a találkozóra a borso­diak, a hazaiak támadásait rendre jól hárították. Eh­hez azonban az is hozzá­járult, hogy a fehérvári csatárok keveset mozogtak, nem szakadtak el a szoro­san tapadó őrzőiktől, ezzel megkönnyítették a vendég védők dolgát. A diósgyőriek ebben a játék­részben nem sok veszélyt jelentettek a fehérvári ka­pura. A folytatásban Horváth F. óriási helyzetben hibá­zott, és ez k­omolyan „k­i­­hívó jel” volt a vendégek számára. Két perc múlva ugyanis a fehérvári vé­dők pillanatnyi megtorpa­nását László kitűnően ki­használva egyenlített. Ezt követően nagy fölénybe került a hazai együttes, sokáig azonban rendre hi­ba csúszott a támadások befejezésébe, és az ekkor is jól védekező diósgyő­riek rendre közbe tudtak lépni. Már-már úgy tűnt, megismétlődik a korábbi diósgyőri siker, ismét pon­tot rabolnak Fehérvárról, amikor a hajrában Szabó J. remek fejessel megsze­rezte a győzelmet jelentő gólt. A játék színvonala ez­úttal csak a közepes szin­tet érte el. Sportszerű volt a küzdelem, mindkét együttes végig becsülettel harcolt. A Videoton az előző fordulókban muta­tott teljesítményéhez ké­pest kissé halványabban játszott, de a hajrában megérdemelten tartotta otthon a második bajnoki pontot is. Kovács Ferenc: — Egysé­ges, jó védőjátékot nyújtó DVTK-t győztünk le. Annak külön örülök, hogy a diós­győriek egyenlítő gólja után nagyobb sebességre kapcsolt a csapat és végül kiharcol­ta a szerintem megérdemelt győzelmet. Fekete Ferenc: — Szerve­zetten, fegyelmezetten ját­szott a csapatom, csak egy pillanatnyi figyelmetlenség okozta vesztünket. Nem ér­demeltünk vereséget! Székelyhídi János SZABÓ J. — fejesgólja ismét győzel­met jelentett