Népsport, 1988. április (44. évfolyam, 77-102. szám)

1988-04-10 / 85. szám

XLIV. 85. ♦ 1988. április 10. ______________________________________________________________NÉPSPORT 3 Ú. Dózsa-PMSC 1-0 (0-0) Megyeri út, 5000 néző. Vezette: Huták (****) (Pádár, Győri). V. Dózsa: Gróf 0 — Szélpál 6, Varga 6, Kovács 6 — Kozma 6, Herédi 5, Steidl 5, Kecskés 6 — Schróth 4, Ros­tás 5, Katona 7. Edző: Göröcs János. Pécsi MSC: Bodnár 5 — Kónya 5, Torna 6, Hámori 6, dr. Brezniczky 5 — Megyeri 5, Túri 5, Bérczy 5, Czérna 4 — Nagy 4, Lovász 4. Edző: Garami József. Csere: Czérna helyett Lutz (5), Schróth helyett Esze­­nyi (5), mindketten a szünetben, Túri helyett Márton (—) a 76., Steidl helyett Szabó (—) a 80. percben. Gólszerző: Katona a 79. percben. Sárga lap: Herédi a 85. percben. Szögletarány: az V. Dózsa javára,­ kozótól, annál is inkább, miután az utóbbi években többször is egy-egy újpesti fejesgól okozta a PMSC vesztét. A vendégek kapu­védője ezúttal Kovács fe­jeseitől félt a leginkább, erre a mezőny egyik leg­alacsonyabb játékosa, Ka­tona bólintotta hálójába a két pont sorsát eldöntő gólt.. .) A találkozó lefújása előtt öt perccel Huták játékveze­tő „megkeményítette” magát, amikor Herédinek Megyeri felvágásáért sárga lapot mu­tatott fel. ★ ★ nyilvánvaló volt a pécsiek elképzelése, hogy minden vágyuk teljesülne egy pont megszerzésével. Az első fél órában a vendégek alig-alig lépték át a fele­zővonalat, a hazaiak 16- osán belülre pedig Var­­gáék végképp nem adtak „beutazási engedélyt” a mecsekalji támadóknak. A pihenő u­tán még in­kább óvatossá váltak a pécsiek, most már végképp lemondtak az ellenakciók lehetőségéről, és foggal­­körömmel őrizték a remélt döntetlent. Az újpestiek percről percre fokozták a nyomást, egymás után in­dultak rohamra a mind jobban behátráló vendé­gekkel szemben. A lilák azonban többnyire mindent középen próbáltak megol­dani, holott a jó formában lévő Katona személyében ezúttal veszélyes szélsővel rendelkeztek. A képlet tel­jesen egyértelmű volt: az újpestiek csak akkor sze­rezhetik meg a győzelmet, ha sikerül a pécsi védők mögé kerülniük támadói­nak, így is történt. Igaz, a gól szögletrúgást követően esett, de bizonyította, hogy a szervezett vendégvédel­met szinte kizárólag ol­dalról belőtt labdával le­het hibázásra kényszeríte­ni, így aztán ha rendkívül nehezen is, de teljesen megérdemelten szerezte meg a győzelmet az Új­­pesti Dózsa — stílszerűen ismét fejesgóllal ... Göröcs János: — Úgy gon­dolom, amíg versenyben tu­dunk lenni a dobogós helye­zésért, addig megbocsátható a csapatnak, hogyha nem mindig látványos játékkal szerzi meg a két pontot. Egyébként — miután leg­alább nyolcvan percen ke­resztül mi támadtunk — megérdemeltük ezt az újabb hazai sikert. Garami József: — Az Új­pest a már-már „hagyomá­nyos” fejesgóllal nyert elle­nünk, az viszont egyenesen tragikomikus, hogy ezúttal a legkisebb dózsás szerezte azt... A mérkőzés kezdete előtt bármelyik pécsi ve­zetővel vagy játékossal is beszélgettünk, amikor szóba kerültek a várható esélyek, mindenki csak azt hangoz­tatta: a PMSC mumusa egyértelműen az újpesti gárda. Érezhető volt, hogy a piros-feketék tartanak az összecsapástól, és — talán túlságosan is — tisztelik fővárosi ellenfelüket. A pályán aztán gyorsan kiderült, hogy most is így van. A vendégek ugyanis az első perctől kezdve le­telepedtek saját 16-osuk előterében, és megpróbáltak területet védve ellenállni a lilák rohamainak. Teljesen­­Érdekes kezdeményezés­nek lehettünk szemtanúi, miután kivonultak a csa­patok a gyepre. Amikor felsorakoztak a kezdőkör­ben, a közönség üdvözlé­sére a hangosbeszélő egyenként bemutatta mind­két együttes játékosait, akik a te­rém futballhoz ha­sonlóan­ kiléptek a sorból, és meghajoltak a publikum előtt.) Az orkánszerű szélben elő­ször Szélpál fejese suhant el alig arasznyira a jobb ka­pufa mellett, majd a bal ol­dali partvonal közelében Ka­tona durván rálépett a föl­dön fekvő Hámori combjá­ra, ám Huták játékvezető megelégedett a szóbeli fi­gyelmeztetéssel, holott .. . Bő negyedórányi mezőny­beli birkózás után Rostás szabadrúgásból balról, éles szögből, váratlanul kapura bombázott, és Bodnár csak reflexmozdulattal tudta a mezőnybe bokszolni a lab­dát. Fél óra elteltével Ka­tona ívelt szabadrúgásból a pécsi kapu elé, Schróth az alapvonal közeléből vissza­fejelte a labdát, Bodnár az­oban kivetődve elcsípte azt Kovács elől. Az esetnél a kapus lába megsérült, és csak rövid ápolás után tu­dott tovább védeni. Nem sokkal később Herédi jobb­ról varázsolta mértani pon­tossággal a középen érkező Rostás fejére a labdát, de a teljesen őrizetlenül hagyott újpesti center hét méterről, óriási helyzetből a kereszt­léc fölé bólintott.­­Rendhagyó jelenet ját­szidon le a 42. percben a pécsi 16-oson belül. Tör­tént, hogy Bodnár jó üte­mű kivetődéssel mentett Schróth elől, aztán felállva maga elé ejtette a lab­dát, majd fölvette és kéz­ből a mezőnybe továbbí­totta. Csakhogy ebben az esetben kettős érintés miatt közvetett szabadrú­gást kellett, volna ítélnie a játékvezetőnek 33 méterre a pécsi kaputól!) A pihenő előtt Bodnár, majd a túloldalon Gróf és Kovács tisztázott együttes erővel veszélyes helyzetben. (A szünetben kedves ün­nepségre került sor: a Belügyminisztérium véd­nökségében lebonyolított Kölyökfoci ’88 gyermektor­na eredményhirdetését tar­tották meg. A tornán négy állami nevelőotthon, a Belügyminisztérium és Óbuda szünidős táborának csapataiban hat-tízéves gyerekek kergették két napon keresztül a labdát. A döntőre a nagyok mér­kőzése előtt került sor, amelyet a Menyecske utcai állami nevelőotthon első csapata nyert, Óbuda és a Menyecske utcai második gárda előtt.) SZÜNET UTÁN Lutz bemutatkozásképpen nagy bombát eresztett meg 17 méterről, de labdája el­zúgott a bal alsó sarok mel­lett. (Az 53. percben Túrit egy összecsapás után vér­ző arccal támogatták a já­téktéren kívülre, ahonnan csak kétperces, gondos or­vosi ápolás után tudott visszatérni.) Szöglet után Kovács nyolc méterről lőtt, ám Kónya a kapu torkából mentett, majd Eszenyi lőtt látványos moz­dulattal, elvetődve, kilenc méterről­­ az égbe. A 70. percet mutatta a stadion villanyórája, amikor magasra csaptak a lelátón és a gyepen az indulatok. Egy indításra Kovács rajtolt, ám Torna testével fedezve a labdát, igyekezett védési le­hetőséget biztosítani kapusá­nak. Kovács a kaputól hét méterre, hátulról, alig észre­vehetően taszított egyet a pécsi söprögetőn, aki emiatt elesett és közben beleütött a labdába. A közönség ü1-est reklamált, de Huták játék­vezetőnek igaza volt, amikor lökésért kifelé ítélt szabad­rúgást. (Nem sokkal ezután a játékvezető „nagytakarí­tást” rendelt el a pécsiek 16-osának előterében, ahol a gyepet csaknem teljesen beborították a hazai szur­kolók által bedobált fehér papírszalagok.) Egyre fokozódott az újpes­tiek nyomása, ennek jeleként a 76. percben szabadrúgás után Bodnár az ötösre ki­lépve rosszul öklözött, kezé­ről éppen a középen álló Katona elé pattant a labda, a csatár 13 méterről egyből megcélozta az üres kaput,de Hámori a gólvonalról men­teni tudott. Három perccel később viszont megpecsételő­dött a rendkívül deffenzív futballt játszó baranyaiak sorsa. Balról, szögletrúgásból Ros­tás csavarta a pécsiek ötö­sén belülre a labdát, ahol Kónya, Bérczy és Lutz gyű­rűjébe Katona robbant be, és három lépésről a kapu köze­­pébe fejelt. 1-0 (Milyen is a kapussors? Bodnár a találkozó előtt cseppet sem titkolta, meny­nyire tart egykori klubja, az V. Dózsa elleni talál­ Zsida­­ István l­égiharc a pécsi kapu előterében. A legmagasabbra a fehér mezes újpesti Herédi ugrik és elfejeli a labdát Torna elől. Balról: Szélpál, Túri, Hámori, Herédi, dr. Brez­niczky (4) és Torna (Török László felvétele) A GÓLLÖVŐLISTA ÉLCSOPORTJA: 15 gólos: Melis (DMVSC), 13 gólos: Szeibert (MTK­­VM), 12 gólos: Plotár (Tata­bánya), 10 gólos: Kovács K. (Bp. Honvéd), Rostás (V. Dózsa). Ferenc­város—Hala­dás 1-0 (1-0) Üllői út, 15 00il néző. Vezette: Makó (***) (Lázin, Nagy II J.). Ferencváros: Zsiborás 0 — Bús 4 — Vaszil 5, Simon T. 4, Keller 5 — Topor 5, Bánki 4, Kincses 4 — Nagy Zs. 4, Fischer 5, Du­kon 5. Szakosztály-igazgató: Albert Flórián. Haladás: Hegedűs 0 — Neudl 4, Vörös Cs. 5, Bognár 5, Vörös I. 5 — Szalay 4, Krizán 5, Illés 5, Marton 4 — Dem­ján 4, Elekes 4. Edző: Novák Dezső. Csere: Demján helyett Simon J. (3) a szünetben, Nagy Zs. helyett Zsinka (4) a 60., Krizán helyett Schaffer (3) a 64. percben. Gólszerző: Dukon a 8. percben. Sárga lap: Simon T. a 4 Szögletarány: 4:3 (1:0) a­­Strausz sérülés, Zsinka és Limperger gyenge for­ma, Pintér pedig sárga lapjai miatt maradt ki a csapatból a házigazdáknál. A ferencvárosi edzőtrió a kapuban is cserélt, a ta­vasszal jól védő Józsa he­lyére az ősszel remeklő Zsiborás került vissza. Az ok: csak. Rákosi Gyula vezetőedző szerint a Fe­rencvárosnak van két jó kapusa, eddig az egyik vé­dett, most jöhet a másik. Mindenesetre öt válto­zás egy csapatban, s ebből csupán kettő a kényszerű , merész húzás . . . A másik öltözőben „pon­tos” reményeket fogalma­zott meg Novák Dezső, aki az összeállításnál csak a sárga lapos Nagyot és Görögöt volt kénytelen nélkülözni.) Úgy látszik, a Ferencváros a nyolcadik percet tartja a legalkalmasabbnak arra, hogy „köszöntse” vendégeit. Leg­utóbb a Rába, ezúttal a Ha­ladás kapott ekkor gólt az Üllői úton. Topor indította a jobb szélen elviharzó Nagy Zs.-t, aki néhány lépés után középre, az őrizetlenül ér­kező Kincses elé kanyarított. A középpályás úgy kezelte le a labdát, hogy az elpat­tant tőle, de szerencséjére a balösszekötőben futó Dukon elé került. Először ő is ügyetlenkedett, túlszaladt a labdán, de az ötös sarka előtt utolérte, és fordulásból, jobbal, laposan a kilépő He­gedűs lábai között a kapu közepébe lőtt. 1-0 (Most tulajdonképpen egy passzusra való helyet üre­sen kellene hagyni a lap­ban, mert a gól után 25 percen keresztül nem tör­... Neudl az 52. percben. Haladás javára, tént a pályán semmi felje­gyezni való. A szó szoros értelmében semmi. A lab­da ide-oda pattogott, a já­tékosok szaladgáltak körü­lötte, de az egy csapatba tartozók nem tudtak két­szer egymáshoz passzolni. Szinte felüdülésként ha­tott, amikor a 34. percben a szombathelyiek eljutot­tak a hazai kapu elé, és Zsiborás a 11-es pontig kifutva, átesett a fejelni akaró Elekesen. A játék­vezető sípja, szinte „ön­magától megszólalt”, védte a kapust, s ezen aztán le­hetett egy kicsit vitatkozni a nézőtéren ... A 4. percben sem futball­­pályára való eseményt je­gyezhettünk fel. Simon T. a felezővonal táján nyújtott lábbal derékon talpalta Ele­kest. Szerencséjére Makó megelégedett azzal, hogy sárga lappal figyelmezteti, holott habozás nélkül ki kellett volna állítani a vé­dőt! SZÜNET UTÁN kissé lendületesebben foly­tatta a Ferencváros. Előbb Kincses fejelt lyukat az ötö­sön, a labda azonban Vörös Cs.-ről a kapu felé pattant, ám Hegedűs résen volt. Majd az 52. percben Fischer húzott volna el két védő kö­zött a Haladás térfelének közepén, Neudl fellökte, majd mély meghajlással tu­domásul vette, hogy gazda­gabb lett egy sárga lappal. Az 59. percben megfagyott a vér a hazai szurkolók erei­ben — Bognár átadása ugyanis Illést teljesen egye­dül találta a 16-os vonalá­nál —, de fellélegezhettek, mert a középpályás olyan hosszan tette maga elé a labdát, hogy Zsiborás gond­talanul felszedhette előle. Öt perccel később Elekes választhatott magának sar­kot, erre rengeteg ideje volt a jobb oldalon, az ötösön állva, végül a kétségbeeset­ten kilépő Z­siborást találta el. Válaszként Kincses fejelt hat méterről a jobb kapufa mellé. (Játékvezetői továbbkép­zésen hallottuk, hogy az a jó bíró, aki „megfogja” a hazai csapatot, hogy ne érezze magát előnyben. Ez nem a legigazságosabb hozzáállás, de — a fordí­tottja sem! Mert Makó több ítéleténél érezni le­hetett, hogy el akarja ke­rülni a közönség haragját. Nem tévedett nagyot, csak sok kicsit — a Haladás ká­rára.) Veszélytelenül, körülmé­nyesen egykapuzgatott a Ha­ladás, de a hazaiak kontrák sem vetekedhettek még egy langyos krimivel sem. Az­tán egyszer csak véget ért a mérkőzés ... ★ A tudósítói nyelvezet sablonjait használva azt sem írhatnánk, hogy a két csapat játékosai oroszlán­ként harcoltak. De, sajnos úgy futballoztak, mintha oroszlánok lennének ... Futottak, nagyokat estek, Bánki a 80. percben még a stadionból is ki tudta rúgni a labdát, de folya­matos összjátékra, felis­merhető taktikai elképze­lések megvalósítására ezen a napon egyik csapat sem volt képes. A Ferencváros még az elején egy szépen induló akcióból szerzett egy, vé­gül is szerencsés gólt, a Haladás támadói kihagytak két nagy helyzetet. A dön­tetlen igazságosabb ered­mény lett volna. Albert Flórián: — Ez volt az első olyan tavaszi mér­kőzésünk, amelyiken nem kaptunk gólt, s ez nyomban értékes két pontot jelentett. Novák Dezső: — Egy gól és más semmi.. . Ennyivel volt jobb a Fradi. Borbély Pál Pajor-Gyulai László T­artalékbaj­nokság Siófok—Bp. Honvéd 1-1 (0-1) Siófok, 1000 néző. V: Rácz. Siófok: Balogh J. (Erdélyi) — Buzsáki, Pardavi, Háden, Tóth P. — Csák, Vígh, Bo­­zai — Szőke-Tóth, Palko­­vics, Balogh I. Edző: Pusz­tai László. Bp. Honvéd: Ge­lei (Mitring) — Kovács, Be­ne, Ruppert, Csábi — Len­gyel, Ivanics, Linka — Bar­­tus, Urbányi, Hegyeshalmi. Edző: Szurgent Lajos. G: Szőke-Tóth, ül. Ivanics. Jó: Balogh J., Pardavi, Palko­­vics, Vígh, ill. Gelei, Bene, Lengyel, Ivanics. Jó iramú, változatos mérkőzést vívott a két csapat. Az első félidőben a vendégek enyhe fölény­ben játszottak, és több helyzetük is volt. Szünet u­tán a hazai csapat na­gyobb lendülettel vetette magát a játékba, hamaro­san ki is egyenlített, és több helyzete alapján kö­zelebb is állt a győzelem­hez. V. Dózsa—PMSC 4-1 (2-0) Megyeri út, 300 néző. V: Gál Z. V. Dózsa: Kakas (Rózsa) — Végh (Szöllősi), Waszner, Temesvári, Szlezák — Dobos, Aczél, Mundi (Fó­­rizs), Pfeffer — Balogh I., Künk. Edző: Varga István. PMSC: Bogyay (Kovacse­­vics) — Reidl, Bárány (Hanzs), Perényi, Palaczky — Becker, Tóth, Kocsis, Ba­logh — Schneider, Kádár. Edző: Koller Viktor. G: Ba­logh I. (2), Klink, Aczél, ill. Schneider. Jó: Waszner, Szlezák, Aczél, Klink, ül. a vendégcsapatból senki. Dózsa-rohamokkal kez­dődött a találkozó. A ha­zaiak szinte számolatlanul hagyták ki helyzeteiket, ennek ellenére az első fél­idő végéig kétgólos előnyt szereztek. Szünet után a pécsi csapat rövid időre összeszedte magát, szépí­tett is, utána azonban is­mét a lilák percei követ­keztek. FTC—Haladás 4-2 (0-0) Üllői út, 500 néző. V: Pil­lér. FTC: Balogh — Takó, Varga L., Somogyi, Nagy S. — Albert (Póling), Rácz, Vajda — Répási (Báder), Dzurják, Kajdy. Edző: Mu­cha József. Haladás: Markó (Derdák) — Iszak, Mikos, Tóth, Varga J. — Lakner, Déry (Bokás­), Wagner — Jagodics, Schröter (Szenczi), Ferencz. Edző: Kajári Vik­tor. G: Dzurják (3, egyet 11- esből), Répási, ill. Iszak, Ja­godics. Jó: Nagy L., Rácz, Dzurják, Kajdy, ill. Varga J. Az első helyzeteket az FTC hagyta ki, a szünet előtti utolsó percekben vi­szont a vendégek szerez­hettek volna vezetést. A második félidőben aztán — bár első két góljukat nagy védelmi hibából ér­ték el — már egyértelmű volt a hazaiak fölénye, s ilyen arányban is megér­demelten győztek. Videoton—Vasas 3-1 (0-0) Székesfehérvár, 400 néző. V: Szabó L. Videoton: Kosz­­ta — Molnár, Varró, Osz­­kó, Nagy — Fekete, Földes (Sallói), Csucsánszky, Pet­­res — Takács, Király. Ed­ző: Halácsi László. Vasas: Végh (Incze) — Tóth, Ke­­recsényi, Jámbor, Szalánsz­­ki — Kecskés, Geress, Héj­­jas — Major (Csánk), Czumpf, Baranyi. Edző: Hankó János. G: Petres (2), Fekete, ill. Geress. Jó: Koszta, Molnár, Fekete, Petres, ill. Kerecsényi, Kecs­kés, Geress. Élvezetes, változatos, jó iramú mérkőzést vívott a két együttes. Az első já­tékrészben jobbára a Va­sas irányított, míg szü­net után a fehérváriak egy perc alatt két gólt lőt­tek, s ezzel lényegében el­dőlt a pontok sorsa. ZTE—Békéscsaba 0-1 (0-0) Zalaegerszeg, 300 néző. V: Kiss G. ZTE: Huszár (Nagy) — Szabó R., Kondákor, Al­brecht, Pacsai — Ballai, Né­meth, Piri — Kovács J., Ko­vács L., Purger. Edző: Ke­­reki Zoltán. Békéscsaba: Baji (Gazsó) — Gajdács, Zah­orán, Kiss, Horváth — Belvon, Kelemen, Deák, Ka­nál (Bagyinka) — Árky, Fo­dor. Edző: Marosvölgyi Ká­roly. G: Horváth. Jó: Sza­bó R., Németh, Ballai, ill. Horváth, Belvon, Kiss. Az első félidőben a ta­laj játszotta a főszerepet, a legszebb elgondolásokat is elrontotta egy tócsa, vagy a csúszós fű. Szünet után a ZTE kezdeménye­zett többet, helyzete is bő­ven akadt, de csatárai kö­rülményesen játszottak. Ezzel szemben a Békés­csaba gyors ellenakciókkal többször is veszélyeztetett, és a befejezés előtt ne­gyedórával ez sikerre is vezetett.