Népszava, 1949. szeptember (77. évfolyam, 202-227. sz.)

1949-09-09 / 209. szám

Szép küzdelemben győzött a leningrádi csapat Zenit—Vasas 2:0 (0:0) A leningrádi Zenit döntet­­len félidő után 2:0 arányú győzelmet arat­ott a Vasas fe­lett. Csütörtökön délután ma­gyar idő szerint négy órakor került sor a piroskékek lenin­­grádi vendégmér­kőzésére. A mérkőzést óriási érdeklődés előzte meg­ A szerdai edzés után Kalmár Jenő edző több változást eszközölt: Túrás he­lyett az ugyancsak jó formá­ban lévő Bakó védett, míg a sérüléséből meggyógyult Szi­lágyi­­■ ismét elfoglalja he­lyét a csatár­orban. Helyet kapott a csapat fedezetsorá­ban Vadász is. Latu­sev játékvezető sípjelére a V­asa­s következőképpen á­ll fel: Bakó — Lőrincz, V­il­maim — Szilágyi II­, Lóránt, Vadász — Szabó III, Mező- Szilágyi I. ,Kotász, Illovszky. Az első félidő gól nélkül telt el. Az első percekben a Zenit óriási iramot diktált, sűrűn tört a Vasas kapujára, de a védelem Bakóvál az élen kitűnően helytállt. A 12­ perc­ben a másik térfélen folyt, a játék, azonban nem sokáig­­mert a Zenit csatárai rövide­sen egymásután vezették tá­madásaikat a Vasas kapuja ellen. Izgalmas lerohanás után a Zenit-csatárok kapu mellé lőttek. Rövidesen a Vasas ve­zetett S­zép támadást, de Szi­lágyi lövését Ivanov kapus szépen fogta. A második félidő 3. percé­ben gólt ért el a Zenit csa­­pata. Komarov középcsatár egy hosszú szöktetéssel kiug­rik és négy méterről gólt lő. 1:0. A gól után Zenit-, majd Vasas-támadások futot­tak, eredmény nélkül. A Zenit-védelem Ivanov kapus­sal az élen­ kitűnően műkö­dött és több szép magyar ak­ciót hiúsított meg. A 12. perc­ben jó Vasas-támadás futott végig a pályán, a csapatnak azonban nem sikerült egyen­líteni. A 14. percben Zenit­­csatár lövése szállt a Vasas­­kapu mellé. A magyar csatá­rok közül különösen Szilágyi I. és Szabó III­ kezdeménye­­zett, de nem tudták góllá ér­tékesíteni a támadásokat-Változatos játék után a 18. percben újra a Vasas kapu mellé szállt a labda A Zenit csatárai továbbra is szépem küzdöttek és­ a 20 percben szöglet­rúgásból Komarov be­fejeli a Zenit második gólját, Bakó hibájából. A 22. percben szabadrúgást ért el a Vasas, a labda a kapu mellé szállt. A további táma­dásokat Ivanov kapussal az élen a Zenit védelme szerelte. A Vasas rövid ideig tartó gyengébb játék után kissé fel­éledt- sorozatos támadásokkal veszélyeztették az ellenfél ka­puját, eredmény nélkül. A 29. percben veszélyes támadás fut a Vasas kapuja felé, azonban egyik Zenit játékos lesállása miatt Latasev játékvezető le­fújta az akciót. A 30­ percben a Zenit csapatának egyik erőssége, Bondarenko kiug­rott, átjátszotta a Vasas­védelmet s már csak Bakó kapussal állt szemben, amikor idegességében kapu fölé vágta a labdát. A 40. percben Vasas támar­dás után szögletet értek el a csatárok, a jó helyzetet azon­ban a Zenit védelem tisztázta. A 43. percben Szilágyi került jó helyzetbe, de 17 méteres lö­vése kapu mellé szállt,­­és le­ütötte lábáról az ott álló fotó­riportert. Az utolsó percekben Laitusev több lesállást fújt le. A mérkőzés Zenit támadások­kal fejeződött be. . A mérkőzés u­táni Sebes Gusztáv a következőket mon­dotta: — Igen jóiramú, szén mér­kőzés volt, amelyen a Vasas nem játszott rosszul, a sok ki­dolgozott helyzetet nem tudta értékesíteni. A Zenitben nagy­szerű szovjet csapatot ismer­tünk meg. Ivanov kitűnő ka­pus, bátorsága külön elisme­rést érdemel. A csatárokra legjellemzőbb, hogy szi­rnte kör­­forgásszerűen állandóan vál­toztatják helyüket- A legveszé­lyesebb közöttük Komorov, a középcsatár. — Bakó jól védett,­ csak a második gólnál hibázott. Fe­dezetsorunk jól játszott. • A csatársorban Mező erőnlétével van baj, Szilágyi I. játékán látszott, hogy még nincs telje­sen rendben. Mező és Csepregy amíg erővel bírták, jól meg­­állták a helyüket Meglepetések fordulója Pontot vesztett az Újpest, MTK, Kispest és a Csepel Csütörtökön játszotta le az NB I. az őszi évad második fordulóját. A nyolc mérkőzés közül egy elmaradt a Vasas külföldi útja következté­ben, ötöt vidéken bonyolítottak le s az a kettő, amely Pesten került sorára, az üllői úti sporttelepen zaj­lott le. Kispest—Szentlőrinc 1:1 (1:0) (8000 néző, vezette Soós II.) A SZAC lelkesen, de túlerélyesen kezd és sokat támad. A 7. percben Ma­gyar ellöki Patyit, de lövése csak kapufát talált. A Kispestben éppen a »nagyok« hibáznak sokat. Húsz perc után feljön a Kispest, azonban csak Bozsik lövései jelentenek ve­szélyt. A 36. percben Puskás a bal­szélen lefut, remek beadását Budai kapufának helyezi. (Kapufaarány 1:1.) A 40. percben Gyulai előre­­adását végre Budainak sikerült a hálóba továbbítani. Gól. 1:0. A II. félidő rövid SZAC támadást hoz, aztán felnyomul a Kispest, Puskás lövése a kapufán csattan. (5. perc.) Változatos, izgalmas já­ték, sűrű hibázásokkal. Csak Bo­zsik, Puskás, néha Gyulai, illetve Villányi és a lehetséges Virág mutat tetszetős játékot. A 25. percben Kovács hosszú, lapos szabadrúgásába a jobb­­szélen játszó Magyar belerohan és a jobb alsó sarokba vágja a labdát. Gól: 1:1. A 31. percben a­z újra lendületbe jövő Kispest támadása Gyulai újabb kapufalövésével végződik. A 34. percben Horváth gurulós lövése pattan vonalon túlra, a kapufára. Az utolsó percek óriási nyomását a roppant lelkes Szentlőrincnek sike­rült kihúznia gól nélkül. Végered­­­mény: 1:1. Ferencváros —Előre 2:0 (1:0) Ferencváros rohamokkal kezdődik a mérkőzés. Deáknak a jobboldalról lőtt labdája végigfut a felső kapu­fán. Utána a középcsatár szeme­­héja felrepedt, három percre kiáll, majd leragasztott homlokkal tér vissza. A 17. percben a ferencvárosi jobbszárny remek támadását Kocsis ba­láb­is bombája fejezi be, az E­­őre-kapus azonban szépen véd. Ez volt a nap legszebb­ akciójan .A­ 34.'-' percben Szabadkai a vonalon csípi el Kocsis fejesét, a közönség egy­­része gólt reklamál. A 39. percben Lakat hosszú előreadását Deák fordulásból a jobb sarokba vágja. 1:0. A másik félidőben folytatódik a Ferencváros fölénye, az Előre ke­ményen védekezik. Az 5. percben ismét Lakat ível előre egy labdát, Dávid elvéti és Deák könnyen a kapuba fejel. 2:0. A játék színvonala ezután nagyot esik s a Ferencváros fölényét az Előre most már semlegesíteni tudja. A bajnokcsapatból a fedezetsor és a jobbszárny tűnt ki. Az Előre leg­jobb embere Horváth és Pereces volt. Szombathelyi Lokomotív— MATEOSZ 3:2 (1:1) (Vezette: Kallós, 3500 néző.) A szombathelyi Lokomotív az első 15 percben több szép támadást vezet, később azonban az iram ellanyhul. A 33. percben a MATEOSZ várat­lanul megszerzi a vezetést: Bártfai beadását Varga kiejti s a befutó Borbély közelről a hálóba lő. 1:0. A váratlan gól azonban a hazai csa­patot lelkesítette fel. Rábait jobbra átvágott labdáját Tóth pompásan Hiba elé teszi, aki kiugrik és a kapu­jából kiinduló Grosits mellett a jobb alsó sarokba lő. 1:1. A második félidőt is hazai táma­dások vezetik be. A 8. percben Hiba átjátszik Kovács IV-hez, a szélső pompásan fut a labdára, kapura lő, Vargának csak a lábát kell odatenni és a labda a bal sarokban köt ki. 2:1. Utána óriási iramban folyik a játék. A 11. percben Bártfai nagy­szerű labdát kap, a szélső lefutja a fél pályát és a kifutó szombathelyi kapus fölött hálóba vágja a labdát. 2:2. Hatalmas harc indul meg a győztes gólért. A 25. percben Ko­vács IV. hatalmas bombáját Papp csúsztató fejessel a bal sarokba küldi. 3:2. Győri ETO—MTK 1:1 (1:1) Hatalmas érdeklődés előzte meg a ETO—MTK mérkőzést. Mingyárt a győriek lendülnek támadásba, de az MTK védelem jól tömörült. A­­­ 24.-Baschov-ax-Erö­sma-meg a vezetést. Pál­s előre tőr a jobb­oldalon, Gellér vetődik, de a győri középcsatárnak sike­rül a kapus hasa alatt átgurí­tani Kapitánynak, aki az üres kapuba juttatja a labdát 1:0. A győriek nem sokáig örülhetnek a vezetésnek. A 28. percben Sándor megkeveri a hazai védelmet, majd Horváthoz játszik, akinek az üres kapura küldött labdáját Kovács I. a gólvonal előtt juttatja vissza­ a mezőnybe. A labda ismét a kék- fehérek szélsőjéhez kerül és Sándor most már nem hibáz, 1:1. A félidő vége felé veszélyesebbnél veszélyesebb támadásokat vezet a győri csapat, de a kék-fehérek mindig idejében lépnek közbe. A II. félidőben erősiramú játék alakul ki. Számos jó helyzetet har­colt ki az ETO, de az MTK is igen gyakran volt veszélyes. A védelem azonban mindkét oldalon hárítja a támadásokat. A hazai csapat könnyen megnyer­hette volna a mérkőzést, többet tá­madott, de rutintalan csatársora nem bírt a kék-fehérek biztos védelmé­vel. Lantos, Gellér és Dombos válo­gatott formát játszott. Debreceni Lokomotiv—Dorog 4:2 (2:1) (Vezette Krémer, 4000 néző.) Az első percekben kapkodó játékot láttunk. A 24. percben Teleki ma­gasan ível kapura, Magyar azonban csak kiütni tudja a labdát, amelyet a befutó Komlósi a hálóba lő: 1:0. A 29. percben szögletet ér el a Dorog. Pozsonyi íveli be a labdát, amelyet Molnár fe­jel kapura. Palócz kapus nem tudja a labdát megfogni, amely Kincses zsákmánya lesz, a­ki közelről kiegyenlít: 1:1. A Dorogot fellelkesíti a gól, azonban a 44. perc­ben Szálei labdáját Fluger elvéti és Kóczián 10 méterről megszerzi a Lokomotív második gólját: 2:1. A második félidőt heves dorogi tá­madás vezeti be. A 6. percben Gramsch szalad el, bead és a lab­dát Aspirány a hálóba lövi: 2:2. Főszerkesztő: Harustyák József Felelős kiadó: Beregi Miklós Kiadóhivatal: VII. Rákóczi út 54 Telefon 224-815-1(51 224-8194) CSEKKSZÁMLA: 54.695 Athenaeum Nyomda N. V. F., SqMt -M - A 19. percben lőtte Vihar a Loko­motív harmadik gólját, majd a 40. percben a dorogi védők Ráczot a 16-oson belül felvágják és a meg­ítélt 11-est Teleki lövi a hálóba. 4:2. Salgótarjáni Torna—Csepel 1:1 (1:0) (Vezette Lantos, 2500 néző.) Már a nyolcadik percben vezetéshez jut a Stécé: Zsédely bead és a szaba­don álló, Csuberda hanyat vetődve öt méterről jobbal kapásból a bal­sarokba továbbítja a labdát. 1-0. A gól után igen erősiramú játék ala­kul ki, amely sokszor in­kerv­ény. A 36. percben Preiner magasra emelt lábbal véletlenül megrúgja Sala­mont, akit levisznek a pályáról. A második félidőben egyre erő­sebb a csepeli nyomás, de gólt csak a 43. percben tud szerezni a pesti csapat. Keszthelyi kapja a Labdát- a szögletzászló közeléből íveli a kapu elé, ahol a résen álló Marosvári köz­vetlen közelről a kapu jobb sarkába helyezi. MAORT— Újpest 2:2 (1:1) (Vezette: Szigeti, 7000 néző.) Alig kezdődött el a játék, máris a MAORT ért el gólt. Az első perc­ben Károlyi átjátssza magát a vé­delmen, Strakánaik­ad, aki a kifutó kapus mellett a hálóba lő: 1:0. Ez­után változatos játék­ alakul ki, in­kább az Újpest támad, de a MAORT védelme szívósan védekezik. Las­san a li­la-fehérek nyomása góllá érik. A 19. percben Nagymarosi előrevágott labdáját Várnai kapja, aki a vetődő Kovács keze között a hálóba lövi a labdát: 1:1. Szünet után inkább MAORT- fölény alakul ki, a 13. percben az Újpest kapuja előtt kavarodás tá­mad: Németh estében a tisztán álló Molnár elé gurítja a labdát, aki a felső sarokba rúgja a labdát. 2:1. Ezután a MAORT rohamoz, a 22. percben szögletrúgás után tari fe­jesét Balogh II. a kapuvonalon állva, vetődve fejeli vissza. Az Újpest kemény játékba kezd, csú­nya jelenet is adódik a 23. percben, Imri da­ncsolja Egresit, aki­­fel­ugorva kétszer mellbevágja Imrit. Szigeti játékvezető közvetlen közel­ben áll és érthetetlenül továbbot int. A 31. percben Rósa rövid kapu­­kirúgását Halasi elcsípi, átkígyózik a vé­delmen és közelről egyenlít. 2:2. A 34. percben a MAORT gólt ér el, de a bíró lesállás címén nem adja meg. ————, Szabadkai Kocsis lövésére vetődik SZÍNHÁZAK MŰSORA: Városi Színház: Szovjet művészek estje (8). Állatkerti Színpad: Sevillai borbély (8). Margitszigeti Színpad: Szovjet művészek estje (7,9). Magyar Színház: Dohányon vett kapitány (7). Madách Színház: A kertész kutyája (V.8). Royal Revü: Annabá! (8). Kamara Varieté: Szarvasbika (8). Fővárosi Nagycirkusz: új műsor (4, %8). MOZIK MŰSORA: m, V. 7.4-kor is). — ÉVA: A KV (6, 8, v. 4-kor is). - FLORIAN: Visszatérés (1/25, 7.7, %9). - HAZAM (tel.: 201-541): Krisztina hadnagy 047, 7.9). — HUM­EROS (tel.: 496-177): Mágnás Miska (145, 1/17, 149. Kert­műsor!) — JÓZSEF ATTILA (tel.: 292-196): Talpalatnyi föld (4. 7*7, 7.9) . — KAMARA (tel.: 423-901): Marita (4. 7*7. 6.9). — KOSSUTH (tel.: 126-204): Ifjú gárda L rész (7.5, 7.7, 7.9). — MARX (t: 424-313)­­Talpalatnyi föld (4,6.8). — ÓBUDA (tel: 162-913): Két út (6. 8, 6. 4-kor is). — PALACE (tel.: 222-426): Ifjú gárda, I. rész (11, 1, 3, 5, 7. 9). — PATRIA (tel.: 221-043): Harmadik csapás (4, 6, 8). — SAVOY (tel.: 138- 125): Ifjú gárda, I. rész (7.5, 6,7, 7.9) — STUDIO: Csibészek (4, 8. 8). _ SZABADSÁG (259-505): Janika (4,7,7. 7.9) . — TINÓDI (tel.: 224-400): Szibériai rapszódia (7»5, */«7. 7*9). _ ÚJLAKI: Visszatérés (7.6, 7.8, vas. 7.4-kor is). ALFA (tel.: 183-046): Holnap felé O/26, V28, vas. ’/24-kor is). — ATRIUM (tel.: 160-955): Holnap felé (V25, O/27, O/29). — CORSO (tel.: 182-818): Holnap felé (4, 6, 8) . — CORVIN (tel.: 339-933): Artamonov-család (4, 6, 8) — DÉCSI (tel.: 121-343): Tilos a játék (5, 7, 9). — FORUM (tel.: 189-707): Artamonov-család (1/25, 1/27, 1/29). — KÖRÚTI HÍRADÓ (tel.: 222- 499): Magyar Filmhíradó. Masenka születésnapja. Bukarest éjjel. Szov­jet Híradó. A jó legelő. Magyar Világ­híradó. (Mindennap reggel 9 órától este 11-ig.) — LLOYD (tel : 123-043): Artamonov-család (5, 7, 9) . Nyitott tető! — OMNIA (tel.: 139-693): Holnap felé (5, 7, 9). — ROYAL APOLLO (tel.: 222-656): Artamonov-család (5, 7, 9). — SCALA (tel.: 120-150): Végzetes éjszaka (5 ,7, 9). — URANIA (tel.: 136-888): Holnap felé (V25, '/27, V29). — ADRIA (Pestszentllőrinc): Holnap felé ('/27, '/29, v. 3/25- kor is). — KORZÓ, Újpest (tel.: 292- 754): Holnap felé (6, 8, v. 4-kor is). — ROYAL (Kispest): Holnap felé (6, 8, v. 4-kor is). — TÁNCSICS (Csepel): Holnap felé (6, 749, v. 3/­4-kor is). — TATRA (Pesterzsé­bet): Holnap felé ('/27, 3/29, vas. ‘A 6-kor is). ADY (tel.: 220-230): Janika (4, 6, 8). — ASTORIA: A papa bogaras (*/2 6,7*8, v. V*4-kor is). — BETHLEN (tel.: 225-003): Szibériai rapszódia (4, 7*7, V19). — BÉKE (telefon: 401-896): Krisztina hadnagy (6, 8, 6. 4-kor is). — BODOGRAF (tel.: 139-173): Krisztina hadnagy (4, 6, 8). — CAPITOL (tel.: 135-820): Janika (11. 1, 3, 5, 7, 9). — CITY (tel: 128-129): Marita (4­6. 8). -I­­­pgrate Statakndivr (948. Pénteki MHK-próbázások Kőbányai Drasche-pálya: Magnezit Ip. Rt., M. Kereskedelmi Rt., Drasche Téglagyár, Drasche Porcellángyár, Egyesült Középítési NV, Gránit Por­­cel­­án Rt. Kábelgyári pálya: Alfa, Kábel, Rökk, Stiebert. Postás pálya: Freisler felvonó, El­vest Prlzeg, Diás Telefon, Gerő és Győri, Tonalit. BKA, Vörösmarty, Vohanka és Társa, BKA (Bethlen u.f. Koncz István, Farkasvölgyi. Millenáris pálya: VIII. ker. elöl­járóság, Gázművek. Jegyközpont, Központi javító. Szent László-kórházi pálya: Szent László-kórház, Rádió. Ferencvárosi pu.-pálya- Ferenc­városi pályaudvar. Margitszigeti pólópálya: Bútorérté­­kesítő NV, Szabadság Lapkiadó Vál­lalat, Ipari Szénértékesítő NV. A Fás Sport Egylet sak­ksza­k­­osztálya száztáblás mérkőzésre hívta meg a MÉMOSZ sakkozóit- A mérkőzés ünnepélyes keretek kö­zött folyt le és az a MÉMOSZ sak­kozók 62:38 arányú győzelmét hozta. A trencsensepsid nemzetközi sakkverseny 11. fordulóján az érdeklődés a Dolbockan—Szabót-j­átszma felé for­dult, mely a 42. lépés után függő­ben maradt. A játszma állása alap­ján Szabónak a döntetlenért erő­sen kell küzdenie. További ered­mények: Golombek—Sefo 1:0, Ros­­soCimo—Uj­telki 1:0, Szily—Rott­­nauer 0:1, Prins—Ojanen 1:0, füg­gőben maradt: Foltys—Richter, Rohacsek—Erdélyi és Stahlberg játszmája. Platt és O’Kelly dön­tetlen. Pontállás: Szabó 8 (1), Fol­tys és Pachman 7% (1), Rousollino 7, Stahlberg 6% (1), Ol Kelly 6%, Prins 6, Bolbockan 5% (1), Golem­­bek 5%, Szily, Rottnauer és Sefo 5, Paoli, Richter, Rohacsek 4 (4), Oljanin, Ujtelki 4, Wade 3% (1), Platt 3%, Erdélyi 3 pont. iok Csökken a hőmérséklet Várható időjárás: Mérsé­kelt északkeleti, keleti szél, változó felhőzet, főleg a délutáni órákban, néhány hó­