Népszava, 1983. március (111. évfolyam, 50–76. sz.)

1983-03-06 / 55. szám

Pontot vesztett Pesten a Ferencváros A Csepel—Rába párharc folytatódik A forduló két meglepetését — pozitív, illetve negatív előjellel­­- Csepel 17 10 6 1 32-18 26 —, a fővárosi csapatok szolgáltatták. A Ferencváros nem 2-11003 ETO 17 12 1 4 45-19 25 tudta kihasználni a hazai közönség előnyét, és pontot enged­ő BDi Honvéd 17 10 3 4 31-19 23 vett át az igen lelkes, és okosan, lestaktikával védekező zala­egerszegieknek, míg az MTK-VM, a múlt heti hazai veresége után, most idegenben aratott értékes győzelmet. Mindkét eredmény kiegyensúlyozatlanságra vall, s nem a színvonal­emelkedés bizonyítéka. A győriek és a csepeliek párharca pedig továbbra is gólözönök jegyében folytatódik. A bajnoki táblázaton az élen a helyzet tehát változatlan, mert a Csepel magabiztosan állja a helyét, amit az is alátá­maszt, hogy a szombathelyi vezetés sem ingatta meg a piros­kékek sorait, és a csepeli henger most is célba érkezett. A győriek is folytatják a gólgyártást, és nem hajlandók kímé­letesen bánni egyetlen ellenféllel sem, bár most ismét kien­gedtek három gól után. Pedig könnyen lehet, hogy végső eset­ben a párharcot az adott gólok száma is befolyásolhatja. S ne feledkezzünk meg a Bp. Honvédról sem!... 4. FTC 178 3 641-3119 5. D. Dózsa 177 5 523-2019 6. Vasas 166 6 433-2518 7. Debrecen 175 7 521-2217 8. Videoton 177 1 929-2715 9. MTK-VM 176 3 822-3615 10. Pécs 176 4 926-3014 11. Tatabánya 174 6 723-2814 12. ZTE 174 5 819-2513 13. Diósgyőr 164 5 721-3013 14. Nyíregyh. 174 5 814-2313 15. Haladás 174 5 814-2713 16. Békéscsaba 174 5 827-4113 Jó hajrával Csepel—­Haladás 41—1 (0—1) Csepel, 5 ezer néző. Vezette: Hartmann. Góllövők: Dékány (2), Kele­men, Mészöly, illetve Hauzer. Csepel: Kovács — Kincses, Kő­halmi, Godán, Gálhidi — Kele­men, Mészöly, Lazsányi — Fischli, Dékány, Budavári. Haladás: Hegedős — Horváth, Papp, Vörös, Preszeller, Hau­zer, Nagy, Fitos — Szarka, Sza­bó, Dohány. Csere: Tischli helyett Varga a szünetben, Horváth helyett Már­ton a 61. percben, Kincses he­lyett Fekete a 85. percben. A Csepel kezdeményezett, de a gólhelyzetek (Budavári, Kelemen, Lazsányi és Dé­kány) sorát ügyetlenkedte el. A másik oldalon csak egy le­hetőség adódott, amit viszont a vendégek kihasználtak: Preszeller precízen beívelt labdáját Hauzer kapásból lőtte a hálóba (0—1). Szünet után egyenlített a Csepel: az 50. percben Kincses középre gurított labdáját Dékány 7 méterről lőtte a hálóba (1— 1). Az 56. percben Kelemen kilépett a védők gyűrűjéből és 6 méterről talált a hálóba (2—1). Három perc múlva Budavári beívelését Mészöly fejelte a hálóba (3—1), majd a 82. percben Dékány állítot­ta be a végeredményt — 4—1 a Csep­el javára. Csalódott közönség Ferencváros—ZTE 2—2 (0—1) Népstadion, 8 ezer néző. Vezet­te: Divinyi. Góllövők: Pölös­kei, Szokolai, illetve Soós (2). Ferencváros: Zsiborás — Jan­csika, Dózsa, Rab, Takács — Koch, Nyilasi, Pogány — Mu­rai, Szokolai, Pölöskei. ZTE: Balázs — Péter, Pecsics, Kereki, Major — Sipos, Török, Konrád, Soós — Takács, Fehér. Cserék: Rab helyett Szántó, Szokolai helyett Szabadi a 69. percben. Fehér helyett Házi a 78. és Sipos helyett Simon a 83. percben. Nagyon jól játszó vendég­­csapatot láthattak a nézők az első félidőben. A Zalaeger­szeg már a középpályán megállította az enerváltan játszó hazai csapatot, és el­lentámadásai mindig veszé­lyesebbek voltak. Az első félidőben három holtbiztos helyzetből csak egyet hasz­náltak ki a vendégek. Szünet után nagyobb erőre kapcsolt a Ferencváros, és szerencsés gólokkal megfor­dította az eredményt. A ven­dégek azonban nem adták fel, és egy szép támadás vé­gén egyenlítettek. A végered­mény a Ferencváros részére hízelgő, mert a ZTE sokkal jobban játszott. Az egységesebb csapat győzött Bp. Honvéd—­Békéscsaba 3—2 (2—2) Békéscsaba, 8000 néző, vezette: Pádár. Góllövők: Bodonyi (2, egyet 11-esből), Kerepeczky, ill. Ku­­rucz (2). Bp. Honvéd: Adrusch — Pa­­róczai, Varga, Garaba, Tóth — Kerepeczky, Nagy, Gyimesi — Bodonyi, Dajka, Esterházy. Békéscsaba: Hanyecz — Zsömbörgi, Tisza, Kerekes, Rácz — Kőhalmi, Sulija, Cseh — Stei­gerwald, Kurucz, Szekeres. Cserék: Esterházy helyett Gere (71. p.), illetve Tisza helyett Ká­nyán (53. p.), Sulija helyett Plastyik (75. p.) Két gyors góllal kezdődött a mérkőzés: a 3. percben Ku­rucz előbb a kapufát találta el, majd másodszorra már a hálóban kötött ki a labda. Egy perc sem telt el és a kis­pesti csapat Garaba buktatá­sa miatt megítélt 11-esből Bodonyi révén egyenlített. A 16. percben Kurucz remek szóló után másodszor is ve­zetést szerzett csapatának, de negyedórán belül megint egyenlített a Honvéd, Kere­peczky 20 méterről bombá­zott a csabai hálóba. A dön­tő gól a második félidőben esett szabadrúgásból, amit megint csak Bodonyi értéke­sített, s így győzött 3-2-re a fővárosi csapat. Közepes színvonal Pécs—Videoton 3—0 (1—0) Pécs, 6 ezer néző, vezette: Büki. Góllövők: Dárdai 2. (egyet 11-esből), Mészáros. Pécs: Katzirz — Brezniczky, Torna, Róth, Schulteisz — Lutz, Dárdai, Gallai, Mészáros — Nagy, Vigh. Videoton: Disztl P. — Végh, Disz­tl L., Csuhay, Horváth G. — Kiss, Vadász, Csongrádi — Nagy T., Szabó, Horváth F. Cserék: Vígh helyett Réti (57. p.), illetve Horváth F. helyett Palkovics (9. p.) és Nováth (49. p.). A közepes színvonalú mér­kőzés vége hozott, csak né­mi izgalmat, a játék nagyobb részében lendület és elszánt­ság nélkül játszadoztak a ha­zaiak. Veszélyes helyzet alig akadt, a gólok is védelmi hi­bákból születtek. A Video­ton teljesen szétesően, erőt­lenül játszott, s ebben talán az is szerepet játszott, hogy a pécsiek már a 9. percben 11-esből vezetést szereztek. Igaz, a további gólokra az 59. percig várni kellett, de a Pécs így is megérdemelten, biztosan győzött. Hazai kapushibák MTK- VM—Debrecen 2-1 (1-1) Debrecen, 12 000 néző, vezette: Győri. Góllövők: Bognár és Boda, il­letve Farkas. MTK-VM: Gáspár — Silye, Turner, Törő, Szabados — Sö­rös, Turtóczky, Borsó — Fodor, Bognár, Boda. DMVSC: Mező — Mohácsi, Szi­geti, Menyhárt, Fodor — Sallai, Tóth, Czikora — Farkas, Kere­kes, Jankovics. Cserék: Turner helyett Varga (60. p.), Fodor helyett Valuch (78. p.), illetve Czikora helyett Selyem (74. p.), Jankovics he­lyett Tímár (71. p.). Kiegyensúlyozott első negyed­óra után a hazai csapat Far­kas révén szerzett vezetést (0—1), de ez nem zavarta meg a hosszú, előrevágott labdákkal próbálkozó ven­dégjátékosokat. Gyors ellen­támadás végén a 22. percben Bognár egyenlített is, igaz, a debreceni kapus segítsége­ vel ... (1—1). Éles küzdelem folyt, főleg a mezőnyben, a hazaiak egyre nagyobb erő­vel támadtak, de Gáspár min­dent védett. A 79. percben — ismét debreceni kapushibá­ból — Boda fejjel szerezte meg a fővárosiak győztes gól­ját (2-1). Keserves győzelem Rába ETO­­Ta­ta­bánya 3-2 (2-0) Győr, 20 ezer néző. Vezette: Ko­­váts L. Góllövők: Hannich (7. p.), Szepesi (37. p.), Póczik (50. p.), illetve Kökény (63. p.), Emmer (73. p.). Rába ETO: Kovács — Csonka, Turbék, Rezi ----- Hannich, Pó­czik, Burcsa — Szabó,­­ Szentes, Szepesi, Hajszán. Tatabánya: Kiss — Tepszics, Lakatos, Horváth, Fischer, — Emmer, Fükő, Kökény — Schmidt, Weimper, Hermann. Csere: Rezi helyett Hlagyvik, Szentes helyett Szíjártó az 56.­­ percben. Már az összeállításokból ki­derült, hogy melyik csapat, mire készült. A Rába négy csatárral és három védővel kezdett, s az első perctől a góllövésre törekedett. A Ta­tabánya viszont szeres em­berfogással és sepregetővel kísérletezett. A kérdés az volt, sikerül-e feltörni a ha­zaiaknak a vendégek védő­falát. Nos, Hannich már a 7. percben betalált a bányászok kapujába, s a folytatás sem maradt el: az 50. percben már 3—0-ra vezetnek a győ­riek. Ekkor sokan kiütéses győzelemről beszéltek, aztán jött a váratlan fordulat. Ve­rebes edző a szünetben cse­rélt — négy védővel küldte pályára csapatát — és a Ta­tabánya ért el gólokat. A Rá­ba érthetetlenül kapkodott, s a hajrában az eredmény megtartására törekedett. A küzdelmes, változatos, köze­pes színvonalú mérkőzésen a minimális hazai győzelem megérdemelt. Egy gól és más semmi Nyíregyháza­Ij. Dózsa 1—0 (0—0) Nyíregyháza, 17 ezer néző. Ve­zette: Németh L. Góllövő: Czeczeli. Nyíregyháza: Varga A. — Pó­lyák, Gáspár, Szűcs, Varga — Moldván, Halász, Farkas — Kiss M., Fecsku, Vágó. V. Dózsa: Kollár — Szűcs, Tóth, Sarlós, Arky — Szabó, Szebegyinszki, Steidl — Kiss L., Törőcsik, Kisznyér. Cserék: Halász helyett Imre (70. p.), vágó helyett Czeczeli (46. p.), illetve Steidl helyett Kardos (46. p.). Az első 45 percben érdek­telen játékkal telt el, komoly gólhelyzet alig akadt. Szünet után az erősödő hazai roha­mok eredményre vezettek. A 30. percben Czeczelit buktat­ták a lila-fehér védők a ka­putól 30 méterre. A szenvedő alany hosszas készülődés után jól eltalált csavart lö­véssel bevette az újpestiek kapuját. Ez az egy gól egy­ben el is döntötte a mérkő­zés sorsát a döntetlenre pá­lyázó újpestiekkel szemben. Magas színvonal, sok izgalom az atlétikai EB-n Bronz Bakosi Bélának Bettine Jahn (60 m gát) és Marita Koch (200 m) világcsúcsot futott Több hónapos, minden ap­ró részletre kiterjedő előké­szítés után, tegnap délelőtt 10 óra 1 perckor az osztrák Erwin Weitzl, egyébként em­lítésre sem különösebben méltó 17.14 m-es súlylökésé­vel megkezdődött a Budapest Sportcsarnokban a XIV. fe­dettpályás atlétikai Európa­­bajnokság. Bár a délelőtti program is tartogatott egy­két érdekességet (kettős szovjet siker férfisúlylökés­­ben, bombameglepetés a női távolugrásban), mégis némi nosztalgiával emlékeztek a bennfentesek két korábbi ha­sonló eseményre. Tavaly Mi­lánóban, három évvel ezelőtt pedig Sindelfingenben, mi, magyarok már az első napon Európa-bajnokot ünnepelhet­tünk, mindkétszer a hármas­ugró Bakosi Béla jóvoltá­ból... Nos, az élet gyakran is­métli önmagát, Bakosi ezút­tal ugyan nem nyert, mégis feltétlenül a főszereplők kö­zé sorolható: bronzérmes lett! Ismerve az előzménye­ket — magas lázzal járó inf­luenza és ráadásul egy kel­lemetlen bokaszalag-sérülés —, ez a produkció most majdhogynem felért az első­séggel. — Saját felelősségemre in­dulhattam csak, az orvosok azt tanácsolták, hogy inkább mondjam le az EB-szereplést — mondotta Bakosi az ered­ményhirdetés után. — Sze­rencsére sikerült a tervem, egy olyan nagyot akartam ugrani, ami esetleg elég a dobogóhoz... A 26 éves nyíregyházi at­léta második kísérletére ug­rotta élete második legjobb fedettpályás eredményét, utána már csak­­ bicegett. Szerencsére a 16,90 m is elég volt az éremhez. Bombameg­lepetésre — miközben honfi­társai hozták formájukat — az olimpiai bajnok szovjet Uudine messze lemaradt a dobogóról. Bakosi mellett elsősorban a 400-as favorit Újhelyi futá­sait kísérte megkülönbözte­tett figyelemmel az arénát délutánra zsúfolásig megtöltő publikum. Az aranyra is esé­lyes rekorderünk könnyedén jutott tovább előfutamából, s a középdöntőben is úgy lát­szott, nem lehet probléma a döntőbe jutással. Remek tempóban kezdett, vezette a mezőnyt, amikor kb. 250 mé­ternél a szovjet L­ovacsev megpróbált mögüle előretör­ni, ütköztek, mindketten el­terültek a rekortánon. A kö­vetkezmények : versenybíró­sági döntés Lovacsev kizárá­sáról, a futam megismétlésé­ről, majd többszöri óvás és hosszas huzavona. Méghozzá olyan hosszas, hogy lapzár­táig nem született döntés: lesz-e vasárnap újrafutás, vagy Újhelyi elbúcsúzhat éremreményeitől. Ez a két epizód, a Rákosi- és az Újhelyi-sztori volt ma­gyar szempontból a leglénye­gesebb esemény tegnap, de igazságtalanság lenne említés nélkül hagyni, hogy Forgács Judit (400 m) és Szabó Ta­más (1500 m) kiharcolta a mai döntőben való indulás jogát. Ami pedig a vendég 23 or­szágot illeti: bőven akadt szenzáció! A legfontosabb: az első délutáni döntőt, a 60 m-es női gátfutást világ­csúccsal nyerte Bettine Jahn, és ezzel sikerült megalapoz­nia az EB pompás hangula­tát. A kontinens leggyorsabb emberének, meglepetésre, az Mai műsor: 10 óra: férfi 60 m gát, elő­futamok; női súlylökés; 10.40: férfi 200 m, elő­futamok; 11: női 3000 m; 11.15: férfi 60 m gát, kö­zépfutamok; 11.25: női 60 m, középfutamok; 11.35: férfi 200 m, középfuta­mok; 12: rúdugrás; 15.05: férfitávolugrás; 15.15: férfi 60 m gát; 15.30: női 60 m; 16: női magasugrás; női 400 m; 16.20: férfi 400 m; 16.40: női 800 m; 17: férfi 800 m; 17.20: női 1500 m; 17.40: férfi 1500 m; 18: férfi 200 m; 18.10: férfi 3000 m, mind döntő; 19: záróünnepség, olasz Tilli bizonyult. S a fér­fimagasugrás — sajnos a mieink nélkül — rendkívül magas színvonalú csatát ho­zott. A káprázatos csattanó­ról ki más gondoskodhatott volna, mint Marita Koch: a 200 m-es döntőben úgy hagy­ta faképnél vetély­társnőit, mintha azok ott sem lettek volna. Úgy nyert utcai hosszal, hogy az — ahogy mondani szokás — felért egy kisebb fajta becsületsértéssel... Az ideje pedig: szenzációs világ­csúcs! EREDMÉNYEK: Férfiak: SÚLYLÖKÉS: Európa-baj­­nok: Janisz Bojarsz (Szov­jetunió) 20,56 m, 2. Barisnyi­­kov (Szovjetunió) 20,44 m, 3. Ivancsics (Jugoszlávia) 20,26 m. HÁRMASUGRÁS, Európa­­bajnok: Nyikolaj Muszijen­­ko (Szovjetunió), 17,12 m, 2. Valjukevics (Szovjetunió) 16,94, 3. Bakosi Béla (Ma­gyarország) 16,90. MAGASUGRÁS, Európa­­bajnok: Carlo Tranhardt (NSZK) 232 cm, 2. Nagel (NSZK) 230, 3—4. di Giorgio (Olaszország) és Wlodarczyk (Lengyelország) 227—227, holtverseny. Németh és Gers­­tenbrein 224 cm-en kiesett. 60 m, Európa-bajnok: Ste­fano Tilli (Olaszország) 6,63 mp, 2. Haas (NSZK) 6,64, 3. Atanaszov (Bulgária) 6,66. Kiss a középfutamban ki­esett.­ Nők: TÁVOL, Európa-bajnok: Éva Murková (Csehszlová­kia) 677 cm, 2. Radke (NDK) 663 cm, 3. Dante (NDK) 661 cm, 200 m, Európa-bajnok: Ma­rita Koch (NDK) 22,39 mp, világ- és Európa-csúcs (régi: 22,63 mp, Koch), 2. Baptiste (Nagy-Britannia) 23,37, 3. Sussiek (NSZK) 23,61. Juhász a középfutamban kiesett. 60 m GÁT, Európa-baj­nok: Bettine Jahn (NDK) 7,75 mp, világ- és Európa­­csúcs (régi: 7,77 Bielczyk, lengyel), 2. Knabe (NDK) 7,86, 3. Maljavenyec (Szov­jetunió) 8,07. Csehi a közép­futamban kiesett. Serényi Péter Bakosi Béla útban a bronzérem felé, a Budapest Sportcsarnok légterében ■ WKPomm Bettine Jahn boldogan fogadja a gratulációkat Carlo Thränhard: arany az esé­lyesnek T. Balogh László felvételei Asztalitenisz OB Az országos asztalitenisz­­bajnokság második napján férfi párosban 51 kettős állt asztalhoz. Az elődöntőben a Molnár, Kriston (Bp. Sparta­cus) pár 3—0 arányban győ­zött a Nozicska, Frank (BVSC) kettős ellen, a másik ágon Asztalos és Horváth (Ganz-MÁVAG) ugyancsak 3—0 arányban nyert a Klam­­pár, Kaiser (Bp. Spartacus) duó ellen. A két győztes ke­rült a döntőbe. Olvasóink figyelmébe! A hétvége sporteseményeinek — atlétikai Európa-bajnok­ság, futball NB I és NB II, férfikézilabda-VB, asztalitenisz- OB stb. — részletes eredményeit, értékelését, a főszereplők bemutatását ezentúl keddi lapszámunkban, a szokottnál nagyobb terjedelemben, a sport- és a 12. oldalon közöljük, hogy olvasóink igényeit az eddiginél jobban kielégítsük. Harmadik hely Értékes harmadik helyet szerzett a Vasas női tőrvívó­csapata a Torinóban rende­zett bajnokok Európa Kupa tornáján. A piros-kékek a bronzéremért vívott találko­zón 9—1 arányban győztek az AZS Varsó ellen. Az első­séget a Szpartak Moszkva harcolta ki, miután a döntő­ben 9—6-ra nyert a román Satumare együttese ellen. # Szombaton a Körcsar­nokban megkezdődött a Grá­nit Hungária Kupa cselgáncs­verseny, amelyen­ 20 ország vesz részt. A magyarok kö­zül a 95 kg-06 kategóriában Szepesi István első lett. # Szarajevóban megkezdő­dött a junior gyorskorcso­lyázó-világbajnokság, ame­lyen Hunyady Emese is részt vesz. A magyar bajnoknő A Hotel Duna-Intercontinen­­talban Szépvölgyi Zoltán, Budapest Főváros Tanácsá­nak elnöke, fogadást adott a XIV. fedettpályás atlétikai Európa-bajnokság tiszteleté­re, amelyen részt vettek az Európai Atlétikai Szövetség tanácsának tagja, a nemzet­közi szövetség képviselői, valamint az Európa-bajnok­ság szervező bizottságának tagjai. 500 m-en 43.33 mp-es idő­vel a 6. helyen végzett.­­ A péntekinél valamivel küzdelmesebb mérkőzésen újabb 3—0-ás vereséget szen­vedett a magyar női röplab­da-válogatott a világbajnok kínai csapattól.­­ Moszkvában, a sakkvi­lágbajnoki negyeddöntőben Beljavszkij a 4. játszmát megnyerte Kaszparov ellen, és így az állás 2—2. Fogadás