Nógrád, 1984. november (40. évfolyam. 257-281. szám)

1984-11-18 / 271. szám

LABDARÚGÓ NB II: Nem véletlen a siófoki győzelem A bajnoki táblázaton egy­mást követi a Tóstrand ma délutáni vetélkedőjének két együttese. Jelenleg a hódme­zővásárhelyiek egy ponttal, de azonos gólaránnyal állnak a Salgótarján előtt. Az egymás­hoz viszonyított helyzetük, egész évben váltakozó volt. Kezdetben az SBTC állt job­ban az igen jó idegenbeli szerepléssorozattal. A HÓD­­GÉP-vereségek­kel aztán hát­rébb csúszott, majd a tarjáni vereségsorozat az ellenfelet hozta fel. A meglepetésekkel teli előző fordulóban a tar­ján­iak hajtották végre a na­gyobb bravúrt, Siófok legyő­zésével. A Vásárhely is győ­zött otthonában, a javuló for­mában játszó Szekszárdot ver­te meg. Mathesz Imre hosszú hetek után végre nem panasz­kodott csapata tehetetlensé­gén. Így ma délután nagy csatára van kilátás! „Nehéz csatározások előtt állunk — nyilatkozta Haász Sándor. Az utóbbi eredmé­nyes két hét sikerét kell a fiúknak igazolni. Ezek a győ­zelmek már javuló formát igazoltak, s nem voltak vélet­lenek! A pályára a „siófoki” együttest küldöm. Éspedig: László — Nagy, Tala­ba, Zi­­monyi, , Babosán — Juhász I„ Balga, Földi, Gy­­ones­i — Jó­nás, Gyöngyösi. Az igen­ ne­héz talaj komoly feladat elé állíthatja mindkét együttest: az lesz a győztes, aki jobban tud alkalmazkodni a síkos gyephez. Remélhetőleg ezút­tal nem következik be a Szolnok elleni fiaskó. .. A mérkőzés előtt érdekes találkozóra kerül sor. A Pe­tőfi Sándor Általános Iskola két labdarúgó tagozatos osztá­lya méri össze tudását. —mátyus— Asztalitenisz Húsz ranglistapont Szegedről A Csongrád megyei és a városi asztalitenisz-szövetség a hét végén Szegedem ren­dezte hagyományos Felsza­badulási emlékversenyét. Az I. osztályú serdülő és ifjúsá­gi viadalon összesen 692-en állta­k asztalhoz, köztük öt bátonyterenyei versenyző. A Bányász fiataljai alapjaiban sikeresen szerepeltek, hiszen összesen húsz ranglistapor­tot szereztek, ebből Kövendi Ani­ta tizet, Salamon István nyol­cat és Győre Sándor kettőt. A legnagyobb sikert a tizen­éves Kövendi aratta: a ser­dülők mezőnyében az előke­lő kilencedik helyet szerezte meg, de az ifjúságiak között is szerzett két győzelmet. Sa­lamon az ifjúságiak mező­nyében — az ors­zágos rang­listán elfoglalt helyezése alap­ján — a főtáblán kezdett, először nyert, majd vereséget szenvedett a versenyben har­madik helyen végzett duna­újvárosi Kristóftól. A két ígéretes tehetségű bátonyi fiú — Ivanics és Bagi — az if­júságiak között már az első fordulóban kiesett, a serdülők mezőnyében viszont egy-egy találkozót nyert... Eredmények. Lányok, ifjú­ságiak (173 induló): Kövendi —Jakab (Kaposvár) 2—0, Kö­­vendi—Baranyi (Postás SE) 2—0, a főtáblán: Horváth (Győri Elektromos)—Kövendi 2—0. A bátonyi kislány ju­talma: 2 ranglistapont! Ser­dülők: (117): Kövendi—Nagy (MÉMTE) 2—0.­­Kövendi— Gordon (BSE) 2—0, Kövendi —Gaá­l (Győri Elektromos) 2—1, a főtáblán: Kövendi— Masasson (MEMTE) 2—0, Nagy (Bp.­Spartacus)—Köven­di 2—0. Fiúk, ifjúságiak (152): Győ­ré— Bara (BVSC) 2—0, Győ­ré—Tóth (Ferencvárosi Vas­utas) 2—1, Máthé (Kilián SE) —Győré 2—0. A bátonyi fiú két ranglistapontot szerzett. A főtáblán: Salamon—Varga (KSI) 2—1, Kristóf (Dunaúj­város)—Salamon 2—1. A győztes végül a verseny har­madik helyezettje lett, miután az elődöntőben két szettben maradt alul Merczcel szem­ben, akit a döntőben a jugo­­szlávok­ Európa bajno­kaitól, Lu­­pules­zcutól kapott ki 2—0-ára. Salamon markát végül is nyolc ranglistapont „ütötte”... — tóth — Megyei ifjúsági bajnokság Gólzáporos mérkőzések A megyei ifjúsági labdarú­gó-bajnokság három forduló­jában adódott két-három gól­záporos mérkőzés, egyszer még kétszámjegyű eredmény őszi 11. forduló: Ceredvölgye—Nézsa 1—4 (1—1), v.: Hukics. Kisterenye—St. Somos 2—2 (1—1), v.: Mihalovics. Góllö­vők: Barna P. (2), ill.: An­gyal P„ Antal. Jó: Sztancsek T„ Szeukla A„ Barna, ill.: Antal 8., Angyal P„ Kaza­­reczki. Mátranovák—Sz. Ötvözet­gyár 2—2 (1—1), v.: Kiss Gy. Morgenstern, ill.: Kalas kiál­lítva, Dér (ÓMÍE) figyelmez­tetve. G.: Tóth Cs. (2), ill.: Angyal P„ Bíró T. Jó: Danyi F, Nádasdi, Tóth Cs., ill.: Oravecz, Angyal, Antal. SBTC II.—Pásztó 2—2 (2—1), v.: Imrik. G.: Hunyás, Sándor, ill.: Odler, Berkes. Jó: Bakos, Sándor, ill.: Hege­dűs, Kántor. Karancslapujtő—St. Volán 5—0 (3—0), v.: Gilyen. G.: Hegedűs (2), Rozgonyi G., Tő­zsér, Miklós. Jó: Jakubovics, Tóth Z, Rozgonyi, ill.: Burai, Mocsányi, Berki. Szécsény—Erdőkürt 1—0 (1—0), v.: Takács. Nógrádmegyer—Bgy. SE­B—1 (0—1), v.: Szeberényi. őszi 12. forduló: Érsekvadkert—Kisterenye 5—1 (4—0), v.: Baksa. G.:Ur­­bán (4), Gál, Balga, ill.: Bar­ra P. Jó: Bulejka, Molnár, Gál, Balga, Urbán, ill.: Sze­­kula, Horváth, Barna. St. Somos—Ceredvölgye 1—1 (0—0), v.: Hoffmann. Nézsa—Szécsény 0—4 (0—2), V.: Filiczki. Rácz Zs. (Szé­csény) kiállítva, Sándor Z. ill.: Kiss L. figyelmeztetve. G.: Kiss L. Oravecz, Zsidai (2). Erdőkürt—Karancslapujtő 2—3 (0—2), v.: Szeberényi. G.: Kondella, Hugyecz, ill.: Somoskői, Baross, Tőzsér. Jó: Hugyecz, Kondella, ill: Bács, Tóth Z, Baross, Tőzsér. St. Volán—SBTC II. 1—1 (0—0), v.: Lőcse. G.: Berki Zs, ill.: Bódi. Jó: Mocsányi, Burai, Fodor, Berki, ill.: Kú­ti, Oláh, Bódi, Gyetvai, Jamb­­rik. Pásztó—Mátranovák 11—0 (3—0), v.: Szabó M. G.: He­gedűs, Bajnóczi, Lakatos, Ba­­ranyi és Király (2—2), Xari. Jó: Bajnóczi, Baranyi, Hege­dűs, Király, ill.: Nádasdi, Szabados. Sz. ötvözetgyár—Bgy. SE 0—5 (0—1), v.: Martinkó. G.: Jónás Zs. (4), Erdélyi. "Dér (ÖMTE) kiállítva. Jó: Angyal T, Bíró, ill.: Jónás, Lénárt, Erdélyi. Őszi 13. forduló: Ceredvölgye—Érsekvadkert 0—1 (0—1), v.: Fodor B. G., Valent. Jó: Bucsok, Simon Z., Kovács, ill.: Gál, Bujelka, Molnár L, Balga, Valent. Bgy. SE—Pásztó 4—2 (4—0), v.: Dóra. G.: Telek, Zsidai, Lénárt, Horváth, ill.: Danyi R, Berkes. Jó: Huszár N„ Te­lek, Zsidai, Lénárt, ill.: Od­ler, Bajnóczi, Berkes. Mátranovák—St. Volán 0—4 (0—4), v.: Tálas. G.: Berki Zs. (2), Telek, Czuczu J. Jó: Mezei Gy., Csikós J. ill.: Papp, Berki, Telek, Czuczu. SBTC II.—Erdőkürt 6—0 (3—0), v.: Fodor J. G.: Surján (2), Kobolák, Jambrik, Dénes Zs., Dániel. Jó: Simon, Bódi, Jambrik, Surján, ill.: Fikács, Kossuth, Bada. Szécsény—St. Somos 5—1 (1—0), v.: Raffai, Tóth I. (So­mos) kiállítva, Póczos figyel­meztetve. G.: Bertók Á. és Oravecz A. (2—2). Pintér Zs. ill.: Angyal P. Jó, Heizer, Bertók, Pintér, Oravecz, ill.: Antal .„ Angyal P. Karancslapujtő—Nézsa 1—2 (1—0), v.: Hoffmann. Nógrádmegyer—St. Ötvö­zetgyár 2—2 (1—1), v.: Győri. Az ifjúsági bajnokság állása 5 VB-selejtező mérkőzésen Magyarország—Ciprus 2—1 (0 1) Limasszol, 13 000 néző, v: McGinlay (skót). Magyaror­szág: Andrusch — Sallai, Róth, Garaba, Varga — Csongrádi (Dajka), Nagy, Détári — Kip­­rich (Bodonyi), Nyilasi, Ester­házy. Szövetségi kapitány: Mezey György. A találkozó első 20 percé­ben a magyar válogatott me­zőnyfölényt harcolt ki, ezt azonban nem bírta érvényesí­teni. A 29. percben a kapu elé beívelt labdát Andrusch kiejtette, Fotisz jókor érkezett és három lépésről bekotorta a „rövid sarokba”. 0—1. Később Varga szabadrúgásból veszé­lyeztetett. A nagy lendülettel kezdő magyar csapat az 50. percben egyenlített: Dajka labdáját Róth 7 méterről lőtte a kapu­ba. 1—1. A befejezés előtt két perccel Nyilasi közelről sze­rezte meg a győztes gólt. 2—1. A magyarok a legutóbbi ta­lálkozókon mutatott teljesít­ményüktől elmaradtak, ettől függetlenül értékes győzelmet arattak, és továbbra is cso­portelsők... Jók: Róth, Nyilasi, Varga, ill. A. Konsztandinu, Fotisz és N. Pandzsarasz. — th — Területi bajnokság, Mátra-csoport Sajóbábony— Nagybábony 3—0 (1—0) Sa­jóbábony, 600 néző, v: Rideg. Nagybátony: Kiss — Bertók, Orosz, Susán, Szabó Gy. — Csáki, Szabó L. Lász­lók, Szőke — Szarvas (Sza­badi), Loch. Edző: Répás Bé­la. Az első percek puhatolód­­zással teltek el, majd a haza­iak átvették a játék irányí­tását, egyre-másra dolgozták ki helyzeteiket és fölényük a 33. percben góllá érett. A bal oldalon vezettek támadást, sakk-matt helyzetet teremtet­tek, melynek végén Jónás 6 méterről a bal alsó sarokba lőtt. 1—0. A szünet után ugyancsak a hazaiak ígéretes próbálkozásait­­ láthatta a kö­zönség. A 65. percben Szabó a bal oldalról ívelt a kapu elé, Antal pedig 5 méterről a bal alsó sarokba fejelt. 2—0. A 78. percben Sziklai a jobb összekötő helyén jó labdát kapott, kilépett a védők kö­zül és 12­ méterről bombázott a hálóba. 3—0. A sajóbábo­­nyiak az őszi szezon legjobb játékát nyújtották, végig nagy fölényben futballoztak, sok helyzetet teremtettek, s akár nagyobb arányban is diadal­maskodhattak volna. A ven­dégcsapat enerváltan játszott,­ s kapura alig jelentett veszélyt. Jók, a hazai csapat vala­mennyi tagja dicséretet érde­melt, ill. Kiss, Szabó Gy. és Loch. — Kolodzey — Romhányi Kerámia — Edelény 4—4 (4—1) Romhány, 900 néző, v.: Puhl. Romhány: Kovács I. — Fi­liczki, Zagyvai, Kertész, Kecs­kés — Jelen, Sági, Hodor — Kovács II., Varga, Szedlák. Edző: Beke Ferenc. A mérkőzés egyperces gyá­szszünettel kezdődött Sle­­zák Péter fiatalon elhunyt édesapja emlékére. A 4. perc­ben Sági 15 méterről volt eredményes. 1—0. A 15. percben Kovács II. fejelt a kapuba. 2—0. Tizennégy perc elteltével Szedlák a hálóba pöckölte a labdát. 3—0. A 39. percben Molnár szépített. 3— 1. A szünet előtt Béres II. öngólt védett. 4—1. A 47. percben a megítélt büntetőt Tárnái értékesítette. 4—2. Hat perccel ezután Molnár, Tár­nái beadásából fejelt a kapu közepébe. 4—3. A befejezés előtt 3 perccel Tárnái fejjel ta­lált a hazaiak kapujába. 4— 4. Az első játékrészben a rom­a hánytak ügyesen adogattak,­ és kis szerencsével, megérde­melt vezetéshez jutottak. A második félidőben tartani akarták az eredményt, de a jobb erőben lévő vendégcsa­pat meg tudta szerezni a már elveszettnek hitt egy pontot.. Jók: Jelen, Hoduk­, ill.­ Molnár és Tárnái. — reznicsek — Diákfoci '84 Döntőben a Madách is Madách—Balassi 3—1 (1—1) Salgótarján, 150 néző, ve­zette: Gáspár. Madách Gimn.: Toldi — Hajdú — Forgács, Kovács, Stayer, Makovinyi — Urbányi, Rozgonyi, Hunyás — Bartus, Dénes (Schleer). Ba­lassi Gimn.: Demeter — Herta, Király, Tóth, Parnicsán — Gyurovics, Kokavecz, Puszta, Zsidai — Varga, Kakuk. Gólszerző: Bartus a 9. és a 63., Urbányi az 58., ill. Ka­kuk a 14. percben. Madách-rohamokka­l­ indult a mérkőzés. Urbányi hosszú indításaival, Bartus többször is elviharozott a jobbszélen, és két sikertelen beadás után harmadjára futtásból, éles szögből óriási gólt lőtt a jobb felső sarokba. 1—0. A 14. percben a balassagyarmati Zsidai futott el a job­b szélen, a hazaiak hárman is üldöző­be vették, így középen egye­dül maradt Kakuk, aki a pontos beadást ügyesen „bó­lintotta be” a jobb felső sa­rokba. 1—1. A szünet után a hazai csa­pat támadásba lendült, és nagy iramot diktálva átvette a játék irányítását. A salgó­tarjániak akcióit rendre csak szabálytalanul tudták megál­lítani ellenfeleik. A harma­dik szabadrúgást begyakorolt módon végezté­k el a hazaiak, és a formáció Urbányi sike­res találatával meg is hozta a vezetést: 2—1. A vendégek re­ményei ezzel lényegében szer­tefoszlottak, és amikor Bartus öt perccel később balról be­tört a 16-oson belülre, s la­posan a hálóba lőtt, végképp eldőlt a mérkőzés sorsa. 3—1. A hazaiak ezúttal is rá­szolgáltak a győzelemre, így hétfőn 14 órakor minden bi­zonnyal Nógrád megye két legjobb iskolai labdarúgó-vá­logatottja vívja a döntőt a Tótstandon. Az ellenfél a Stromfeld Aurél gépipari szak­­középiskola gárdája lesz. Az elsőség sorsa két találkozón dől majd el. A visszavágó helyszíne a Zala-liget, csü­törtökön ugyancsak 14 órakor mérik össze tudásukat a kö­zépiskolások. —Sz— Kívülállóként — de őszintén A minap Salgótarjánból ha­zafelé, együtt utaztunk Tóth Józseffel, a Pásztói SE labda­rúgóinak volt edzőjével. Szót váltottunk a futballról, és ter­mészetesen a pásztói felnőtt­csapat szerepléséről... — Lassan két esztendeje, hogy lemondani „kénysze­rült” az edzői tisztről. És azóta? — Hogy is fejezzem ki ma­gamat? A labdarúgás, a tény­kedés nagyon hiányzik. Tud­niillik nekem a foci régebben — aktív labdarúgókoromban — és később is éltető elemem volt. Roppant nehéz a lelátó­ról szemlélni a zöld gyepen történő eseményeket. — Mire gondol konkrétan? — Tenni kéne valamit a csapatért! Nem túlzás, a fel­nőttek eddigi szereplése — enyhén szólva — kritikán alu­li. Csak statisztaszerepet ját­szanak a megyei bajnokság­ban. Hogy én miben látom ennek okát? A probléma na­gyon összetett! Elsősorban a pásztói színekért alkotóbb mó­don dolgozó szakvezetés hiá­nyát látom. A játékosállo­mány adott. Nem túlzás, hogy Pásztón mindig is jó talaja volt a labdarúgásnak, a gye­rekek jöttek, akartak és beér­tek évről évre. És mégis adód­tak gondok. Miért. A lelkes és tehetséges fiatalokat nem tudják befogni úgy, ahogy le­hetne, ahogy szükséges lenne, így nagyon sokan más egyesü­letekben folytatják... — Mi lenne ön szerint a megoldás? — Nem zárkózom el attól, hogy újra vállaljam a fel­nőttcsapat felkészítését, ve­zetését. Ennek viszont ré­szemről konzekvenciái van­nak... — Érintené ezeket? — A városi és a sportve­zetés igényelje munkámat... És a döntő, hogy az illetékesek teremtsék meg az eredménye­sebb tevékenység anyagi, tár­gyi és személyi feltételeit. — Teljesen visszavonult a sporttól? — Igen, noha a csapat va­lamennyi mérkőzését meg­néztem, megnézem, mondha­tom néha alig bírom elvisel­ni a gyengécske szereplést, azt hogy a nagy múltú együt­tes jelenleg a 11. helyen tar­tózkodik. Többre érdemesek a srácok, akik közül majd­nem mindegyiket én nevelt­term­, én indítottam útnak. Né­­hányukat hadd említsem meg: Ravasz, Andó, Berzák, Balogh, Gáspár és Nagy, de Pusztai, Tarcsányi és Veres is lényegében nálam kezdett. — Tehát, nem elégedett... — Nem! A lelkes, a PSE-t segítő, az egyesületért jóval többet tevő emberekre van szükség.­ Azért, hogy a csa­pat jobban szerepeljen és, hogy a lelátón ne csak néhá­­nyan, hanem félezren, vagy ezren szurkoljanak hétről hét­re. És én is szívesen újra pályára „lépnék”, tenni sze­retnék, mint korábban is... Tóth József nem szokott szélésőségesen, a „vakvilágba” beszélni. Évtizedekig csatár­ként játszott, majd edzőként is bizonyította nemes szándé­kát, akarását. Két esztendeje például a volt NB I-es fővá­rosi csapat, a Vasas Izzó el­lenében vitte „feljebb” szü­lőfaluja csapatát. A hozzá ha­sonló szakemberekre — ta­lán?! — most is nagy szük­sége lenne a pásztói egyesü­letnek. Remélhetően ezt a PSE illetékesei nem értik félre... Tóth István Sportvezetőket jutalmaztak Az elmúlt héten a megye sportági szakszövetségeinek el­nökei megtartották szokásos munkaértekezletüket. Szúnyog Tibor, a megyei tanács test­­nevelési és sportosztályának vezetője megemlékezett a NOSZF 67. évfordulójáról, ezt követően tájékoztatásit adott a megye sportéletében 1984-ben bekövetkezett változásokról, az elért eredményekről, gon­dokról. Ismertette a magyar testnevelési és sportmozga­lom feladatait meghatározó politikai döntést. Hangsúlyoz­ta: előtérbe kell kerülnie a szabadidős sport szervezésé­nek, fejlesztésének. Ezt köve­tően részletesen tájékoztatást adott versenysportunk után­pótlás-neveléséről, feltétele­inkről és a megyében lezaj­lott jelentősebb sportesemé­­­nyekről. Elismerését, köszö­netét fejezte ki a megyei szövetségekben, túlzottsá­g a kibarc dolgozó társadalmi munká­soknak. A tanácskozáson sor került a társadalmi munkások jutal­mazására. Ketten MNK Sport­érdemérem, tizenkét ben Kiváló Társadalmi Munkáért kitün­tetésben részesültek, két ak­tivista OTSH-elnö­ki dicséretet kapott, huszonheten jutalom­ban részesültek. A munkaértekezlet után Novothy Zoltán, a Magyar Rádió osztályvezetője és Bos­­kovics Jenő, az MTI munka­­társa előadást tartott az olim­­­piai mozgalomról. * V. M. i Program sízőknek ! Közeledik a síszezon, ezt jelzik az utazási irodák nö­vekvő programkínálatai is. A COOPTOURIST és a Sport­­tour közös szervezésében no­vember 20-án, délelőtt tíz órától a megyeszékhely ME­­SZÖV-irodaépületében (Klap­ka tér 2.) szakmai tájékozta­tóra kerül sor. Várják a sí­zéssel foglalkozó testnevelő oktatókat, edzőket, sportköri vezetőket és sportolókat, to­vábbá mindazokat, akik ked­velik e nagyszerű sportot. Egyebek között, szó lesz a szakmai tudnivalókról, a COOPTOURIST téli síprog­ramjairól. Kézilabda OSB keleti csoportjának végeredménye 1. Debreceni SE 31, 2. Fóti Tsz­ SE 26, 3. Debreceni Me­dicor 26, 4. Sajóbáb­onyi Ve­gyész 24, 5. Bp. Elektromos 23, 6. Bp. Spartacus 19, 7. Ózdi Kohász, 15, 8. Salgótar­jáni Építők, 9. Dunai Kőolaj, 4, 10. Tiszavasvári Lombik 3. pont. Az St. Építők a kecskeméti osztályozón négy győzelemmel csoportelsők lettek, így a csa­pat bennmaradt ** j«-*——