Új Nógrád, 1991. október (2. évfolyam, 230-255. szám)

1991-10-21 / 247. szám

8 Kosárlabda NB I, férfiak, B-csoport Farkas prof. oktatta hallgatóit TFSE - Salgótarjáni Kohász 78-87 (39-39) Budapest, Alkotás utca, 100 néző, v.: Pázsitka, Bukta. TFSE: Kégel 15/3, Klucsik 15, Nagy 10/3, Gottschling 20/6, Kosa 5. Csere: Borbély 7, Pusztai 1, Telegdy 5. Edző: dr. Zsidegh Miklós. SKSE: Hivrenko 24, Farkas 8/6, Bo­rók 20, Molnár 10, Földesi 3/3. Csere: Balogh, Szabó 13, Juhász 6, Fekete 3. Edző: Ta­tár István. Az eredmény alakulása: 5. p.: 11-13, 8. p.: 16-15, 10. p.: 16-19, 13. p.: 24-27, 26. p.: 41-53, 30. p.: 54-65, 36. p.: 70-79, 37. p.: 75-79. Kipontozódott: Földesi a 27., Molnár a 29. percben. A tarjániak budavári portyá­zása alkalmával ki más, mint Molnár szerezte a találkozó első pontját, ezúttal büntetőből. Erre a hazaiak Nagy még „nagyobb” triplájával válaszoltak. A folyta­tásban fej-fej mellett haladt a két, addig nyeretlen együttes. Később a kohászok ragadták magukhoz a karmesteri pálcát, többnyire néhány pontnyi előnnyel meneteltek. S hogy a különbség nem lett nagyobb már a találkozó első szakaszá­ban, azt saját pontatlanságuk­nak „köszönhetik”. Szokásához híven, nagysze­rűen védekezett az SKSE. De meglehetősen keveset dobtak kosárra - főleg kosárba. Sok labdát elszórtak, s nemigen tud­ták érvényesíteni jelentős ma­gassági fölényüket. Farkas - aki sérülten is vál­lalta a fellépést - a 15. perc tá­ján épp’ a legjobb pillanatban hűtötte le szenzációs hárompon­tos dobásával a forrni látszó ke­délyeket. Adva tűnt a lehetőség, hogy a vendégek tetemes előnyre tegyenek szert. Erre azonban nem került sor. Válto­zatlanul döcögött a hideg hen­gersor. A játékrész hajrában már az egyetemisták is elég jól „feleltek”, az utolsó percben a vezetést is magukhoz kaparin­tották. A tarjáni csapat örülhe­tett, hogy döntetlennel vonulha­tott pihenőre. Szünet után a fris­siben beállt fiatal Fekete pilla­natok alatt berámolt három pon­tot a fővárosi kosárba. Ezzel jelt adott a többieknek. Földesi bombázott egy fergeteges trip­lát, s hamarosan tucatnyi pont lett az újonc vendéggárda elő­nye. A hazaiak szinte dobó­helyzetbe sem jutottak. Pedig ekkor a négy személyivel ren­delkező Farkas és Molnár a kis­­padon kucorgott. Amikor már fellélegezhettek volna a tarjáni szurkolók , akadtak szép számmal a nézőté­ren —, ismét porszem került a nógrádi gépezetbe. Egymás után két kulcsember kipontozó­dott és félő volt, hogy még töb­ben is hasonló sorsra jutnak. A támadások sem úgy futottak már, ahogy látni szerették volna a kohászszívű hívek. A végjá­tékhoz közeledvén a testneve­lők négy pontra felzárkóztak. Ám amikor nagyon kellett, Farkas ismét előlépett. A sok­szoros válogatott tarjáni „ki­rálynak” most nagyon a helyén volt a szíve. A nagyszerű Bo­rokkal karöltve, a lélektani pil­lanatokban idegnyugtató kosa­rakkal segítette hozzá az SKSE-t első NB I-es győzelmé­hez. A siker értékét növeli, hogy az egyik legveszélyesebb vetélytárssal szemben, idegen­ben érte el a kohászgárda. Ezzel megkezdték a felzárkózást. Jók: Farkas, Borók, Balás Róbert Sietős Sese: Molnár „céloz”, Farkas (világosban) bűvöli a kosarat Gretzky hazament • Waine Gretzky, a profi jég­korongozás legnagyobb sztárja hirtelen elhagyta csapatát, a Los Angeles Kings együttesét. Éde­sapja, az Ontario államban lévő Hamiltonban élő idősebb Gretzky hirtelen rosszul lett, kórházba kellett szállítani. Fia azonnal hazautazott, s egyelőre nem tudni, hogy a kanadai klasszis meddig marad Hamil­tonban. Nem javul a Bayern • A Bundesliga, a német baj­nokság 14. fordulójában ismét kikapott a Bayern München labdarúgócsapata. A gyengél­kedő bajorok ezúttal a VfB Stuttgart otthonában szenvedtek 3-2 arányú vereséget. Ezzel to­vább folytatódik vesszőfutásuk. Skóciában a Nógrád megyéből elszármazott Kozma István csa­pata, a meglehetősen rosszul szereplő Dunfermline a 13. for­dulóban végre ismét pontot szerzett. Kozmáék 0-0-ás dön­tetlent játszottak hazai pályán a dobogó harmadik fokán tanyázó Aberdeen ellen. A kelták ezzel együtt is a sereghajtó pozíciójá­ban szerénykednek. Vatanen a „fáraó” • Kairó. A finn Vatanen nyerte meg az autósok Fáraó ra­liját. A Citroennel „utazó” vi­lágklasszis a hasonló autóval versenyző svéd Waldegardot és a francia Ambrosinót előzte meg. A sivatagi motorosok kö­zött az amerikai La Porte bizo­nyult legjobbnak Caviga gépé­vel. A dobogó másik két fokára két francia fiú, Peterhansel és Magnaldi állhatott fel, „hála” pompás Yamaha szupermotor­jaiknak. Gyenge BEK-főpróba A szerdai labdarúgó kupaforduló előtti bajnoki hétvégén nem sikerült a Kispest-Honvéd főpró­bája, otthon kapott ki a váciaktól (2-4). Nem járt sokkal jobban vetélytársánál a Bo­­zsik-stadionba látogató olasz Sampdoria sem, akik ugyancsak otthonukban fogadták az Atalan­­tát. A vendégeknek Biancheti szerzett vezetést az 52. percben, majd 5 perccel később elmaradt az egyenlítés, mert Mancini 11-est hibázott. A 66. percben Caniggia góljával a vendégek bebiztosí­tották győzelmüket. A genovaiak hazai vereségük után a bajnok­ságban all. helyen állnak. SPORTTÜKÖR Navratilova: nincs csúcs Filderstadt­ Nem sikerü­lt a nagy bravúr a 35 éves Martina Navratiovának a 350 ezer dollár összdíjazású nemzetközi női tenisztornán. Az amerikai sportoló egykori vetélytársa, Chris Evert világrekordot jelentő 157 tornagyőzelmét szerette volna beállítani, ám a várakozással ellentétben ebben egy 16 éves leány megakadályozta. A Steffi Graaf utódjának kikiáltott német Anke Huber ha­talmas küzdelemben, 1 óra 53 perc alatt győzte le 2-6, 6-2, 7-6 arányban Navratilovát. A legfrissebb világranglistán Huber a 15. helyre ugrott előre. A születésnapját pénteken ün­nepelt Navratilova egyelőre vigasztalhatatlan. 1991. október 21hétfő Labdarúgó NB II, Keleti csoport Utolsónak is kell lenni... Békéscsaba - Salgglas 2-1 (1-0) Békéscsaba, 2200 néző. V.: Vida (Lőrincz, Nyilas). Előre FC: Baji 5 - Mracskó 5, Konut 6, Pápa 4 - Belvon 6, Szenti 5, Csató 6, Manaila 3-2-1 - Ku­­rucz 8, Miklya 4, Argye­lán 4. Edző: Pásztor József. Salgótar­ján: Hiesz 5 - Babosán 6, Ju­hász 6, Gyetvai 5, Hómann 4 - Kajli 4, Zsély 4, Balga 4, Stark 5 - Hodur 3, Balog 4. Edző: Dávid Róbert. Csere: Hodur helyett Gubán (6) az 59., Árgyelán helyett Fe­kete (5) a 60., Hómann helyett Pápai (-) a 73., Belvon helyett Kasik (-) a 76. percben. Gólszerző: Kurucz 26., a 63., Gubán a 83. percben. Sárga lap: Stark a 8., Belvon a 26., Babcsán a 61., Manaila a 64., Gyetvai a 72. percben. Kiállítva: Manaila a 69. percben. Az első feljegyezni való a vendégek nevéhez fűződik: a 10. percben Hodor 22 méterről lövésre szánta el magát, ám a vetődő Baji kiöklözte a bal sa­rok felé tartó labdát. A folyta­tásban Kurucz fölé fejelt. Bel­von bombája mellé szállt, Ár­gyelán pedig öt lépésről fölé pörgetett. A 26. percben azonban meg­­zörrent a vendégek hálója. A Belvon jobbról mintaszerűen lőtte be a szabadrúgást, s a tú­loldalon a legmagasabbra ugró Kurucz öt méterről a jobb alsó sarokba fejelt, 1-0. A 63. percben született meg a békésiek újabb gólja. Csató labdájával Fekete a jobb szélen megiramodott, jól lőtt be lapo­san a bal összekötő helyén ér­kező Kurucz elé, aki előreve­tődve jobb külsővel 10 méterről a balra vetődő kapus hóna alatt a háló közepébe perdített, 2-0. A 69. percben a békéscsaba­iak cseréhez készülődtek. Ba­­ukó gyúró Manaila számát mu­tatta föl, aki dühében belerúgott egy nagyot a labdába. A román légiós a kiállítás sorsára jutott. A 83. percben szépítettek a vendégek. A békéscsabai kapu előtt pattogott a labda. Gubán rácsapott a labdára és 5 méterről a kapu közepébe emelt. 2-1. A 87. percben Juhász bal felső sarkos lövését hárította Baji. Egy perccel a lefújás előtt majdnem kiegyenlítettek a ven­dégek: Pápai lövése Baji kezé­ből kipördült, a labda túl is ju­tott a kapuson, de Konut az utolsó pillanatban kirúgta a gól­vonal felé csorgó pettyest. A alacsony színvonalú mér­kőzés szemtanúja lehetett az eső ellenére kilátogató több mint kétezer szurkoló. A csúszós ta­lajon nem alakult ki tetszetős já­ték és sok hiba csúszott mindkét gárda támadásszövéseibe. A fordulás után sem sokat válto­zott a helyzet, talán annyival kaptak többet a szurkolók, hogy ezután időnként eljutottak a ka­pukig a csatárok. A hazaiak azért rászolgáltak a győzelemre mert jóval szervezettebbek, gyorsabbak voltak, s náluk he­lyenként föl lehetett fedezni va­lamit a játék szépségéből is. Pásztor József: — Örülök a két pontnak. Egy jól játszó Sal­gótarjánt vertünk meg. Dávid Róbert: — Csapatom jól játszott, úgy érzem, a máso­dik félidőben nyújtott teljesít­ményünk alapján nem érdemel­tünk vereséget. Jávor Péter * * * További eredmények: Ka­zincbarcika - Szolnok 1-1, Nyíregyháza - Hatvan 2-2, Eger - Debrecen 0-0, Bag - Kecskemét 3-1, Szeged - Haj­dúnánás 3-1, Budafok - Miske 0-2, Kaba - Szarvas 1-1. A bajnokság állása 1. Szeged 9 7 2 0 16- 3 16 2.B.csaba 9 6 1 2 24- 9 13 3.Nyíregy.9 5 2 2 15- 8 12 4.Hatvan 9 4 4 1 12- 7 12 5.Kaba 9 4 3 2 16-10 11 6.Bagd 9 4 2 3 14-13 10 7.DVSC 9 2 5 2 14- 89 8.H.nánás 9 3 3 3 9-129 9.Szarv. 9 3 3 3 10-159 10.KSC 9 2 4 3 10-128 11. Eger 9 2 4 3 10-168 12.K.Karc­ 9 3 15 11-147 13.Szevn. 9 2 2 5 6-174 14.Miske 9 1 35 8-125 15.BMTE 9 2 16 10-215 16.Salgglas 9 1 26 6-144 Labdarúgó NB III, Mátra-csoport Harsányan szólt Lehel kürtje SKSE - Gyöngyös 2-1 (1-1). Salgótarján, 200 néző, v.: Tajthy. SKSE: Oláh - Kecskés, Mihály, Andó - Turányi, Bódi, Bérczi, Kaliczka, Dóra (Tóth) - Smelkó, Tőzsér. Edző: Horváth Gyula. 3. perc: Dóra a vendégek ti­zenhatosánál csinált egy cselt, majd 13 méterről a bal sarokba lőtt. 1-0. 32. perc: Egy jobb oldali be­ívelést Patócs vágott a jobb felső sarokba. 1-1. 90. perc: Bódi az épp nála tanyázó játékszert 8 méterről a jobb sarokba gurította. 2-1. Már az első hazai támadás gólt eredményezett. Innentől a Sese, 1-1 után viszont a Gyön­gyös óvta mindenáron az ered­ményt. Végül a vendégek bal­­szerencsésen veszítettek a dön­­tetlenszagú mérkőzésen: Bódi találata 25 másodperccel a lefú­jás előtt esett. Jók: Kecskés, Andó, Bódi, Bérczi. Ifi: 2-1. (Balázs J.) * * * Jászberény - SBTC 5-0 (2-0). Jászberény, 200 néző, v.: Kóródi. SBTC: Szén - Tresó, Gyetvai, Sági, Váradi - Németh (Tamási), Gáspár, Forgó - Szládek, Horváth, Hunyás. Edző: B. Kovács Zoltán. 5. perc: Egy hazai szögletet Ládi fejelt a hálóba, 1-0. 30. perc: A Gyetvai szabály­talansága miatt megítélt tizen­egyest Lódi értékesítette. 2-0. 60. perc: Gyors jobb oldali hazai akció végén Szántai nö­velte a jászberényi előnyt. 3-0. 80. perc: Az elmélázó védők között Vasas szerzett gólt. 4-0. 89. perc: Vígh „vitte be” a végső találatot. 5-0. A jászberényiek sokmozgá­­sos, gyors játékának a vendég­csapat nem találta meg az ellen­szerét. Az SBTC végig csak ár­nyéka volt önmagának, s esélye sem volt arra, hogy a kiütéses vereséget elkerülje. Ifi:6-0. (Oláh D.) * * * Szolnoki Cukor - SVT SC 2-1 (2-1). Szolnok, 300 néző, v.: Tóth B. SVT SC: Rigó - Sági, Hajdú, Bozó, Simon - Fancsik, Tóth (Boda), Oszvald (Sebestyén), Radics - Oláh, Sváb (Mánczos). Edző: Szalay Miklós. A sokat támadó SVT-től ezen a napon a szerencse is elpártolt, mert még a tiszta helyzeteket sem tudták értékesíteni. A szol­nokiak két ártatlannak látszó támadásból érték el góljaikat, ráadásul mind a kettő a tűzhely­­gári védőkről pattant be a há­lóba. Az SVT gólja 20 méteres szabadrúgásból született. Góllövők: Kiss a 6., Tubák a 42. ill. Simon a 31. percben. Jók: Bozó, Simon, Fancsik, Radics. (Gyebnár I.) * * * Bgy. HVSE - Sajóbábony 1-1 (1-0). Balassagyarmat, 100 néző, V.: Szabad. Bgy. HVSE: Szúnyogh - Varga V. (Tóth), Szalai, Orgoványi, Paumann Cs. - Jaszik, Mátyás, Molnár, Szalánszki - Zsidai (Szabó), Benyó. Edző: Kiss László. 20. perc: Szalai és Molnár kényszerítőzése után Molnár ki­lépett a védők között és a kifutó kapus mellett a rövid, bal sa­rokba lőtt. 1-0. 80. perc: Bal oldali beadást követően a hibázó Szúnyogh és az elalvó Paumann között Ko­vács befejelte az egyenlítő talá­latot. 1-1. Az első játékrészben az Ipoly-parti csapat többgólos előnyt szerezhetett volna, ám a vezetés után mintha ők ijedtek volna meg. A jól játszó sajóbá­­bonyiak kapuját három alka­lommal ekkor is nagyszerűen védő kapusa mentette meg a góltól. Jók: Szalai, Szalánszki, Molnár. (Kanyó F.) * * * A Mátra-csoport további eredményei: Heréd-Apc - Tö­­rökszentmiklós 2-0, Tamale­­lesz - Dunakeszi 1-0, V. Rá­kóczi - Bélapátfalva 2-3, Nagyréde - Gödöllő 0-3. Turányi (SKSE, fehérben) lerázza őrzőjét A bajnokság állása 1. Gödöllő 9­8 0 1 21- 6 16 2. Jászk. 9­6 2 1 32- 7 14 3. Sz.Cuk. 9­5 2 2 16- 7 12 4. SBTC 95 13 18-18 11 5. SKSE 94 3 2 15-15 11 6. Gyöngy. 9­4 2 3 13- 8 10 7. D.keszi 94 2 3 14-11 10 8. SVT­SC 9­3 3 3 11-10 9 9. Bélap. 9 3 3 3 12-13 9 10. Töröksz. 8 3 2 3 13-12 8 11. T.Kelesz 9 2 2 5 6-18 6 12. B.gyarm. 9 2 2 5 6-22 6 13. N.réde 9 2 1 6 7-16 5 14. Heréd 8 2 1 5 6-15 5 15. Sajók. 7 0 4 3 3- 6 4 16. Rákóczi 9 1 2 6 11-20 4 I ?r * 1 I­­ F • /Megyei napilap. Főszerkesztő: SULYOK LÁSZLÓ. Főszerkesztő-helyettes:KELEMEN GÁBOR. Kiadó: Axel Springer-Magyarország I­L­L *L! / d * [ * / Kft. Nógrád Megyei Irodája. Felelős kiadó: KULCSÁR JÓZSEF irodavezető. Szerkesztőség és kiadóhivatal: Salgótarján, Erzsébet (volt Palócz Imre) tér 4. Postafiók: 96. Telefon: 32/16-455. Telefax: 32/12-542. Telex: 229109. Főszerkesztő 32/10-589. Sportro­vat :32/14-596. Esti nyomdai szerkesztői ügyelet: 10-869. Irodavezető: 32/12-542. Hirdetési osztály: 32/11-504. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető: bármely hírlapkézbesítő postahivatalnál, a posta hírlapüzleteiben és a Hírlapelőfizetési és Lapellátási Irodánál (HELIR) — Budapest XIII., Lehel út 10/a. 1900 — köz­vetlenül vagy postautalványon, valamint átutalással a HELIR Postabank Rt. 219—98636 021—02799 pénzforgalmi jelzőszámra. Előfizetési díj egy hónapra 245 forint, negyedévre 735 forint, egy évre 2940 forint. Előállítja a Nógrád Megyei Nyomdaipari Vállalat, 3101 Salgótarján, Palócz Imre tér 4. Telefon: 32/17-177,10-379,10-233. Felelős vezető: KELEMEN GÁBOR igazgató, HU ISSN 0865—9095. Kéziratokat nem őrzünk meg és nem adunk vissza! KÖVETKEZŐ SZÁMUNKBAN: Új szervezet a megyei hivatal Sorozatunkban ezúttal a közoktatási és művelődési osztály struktúráját, feladatkörét, tevékenységét mutat­juk be.